Verenigingsraad Beter Wonen keurt ambitieus plan goed Wellicht windmolenparkje langs provinciale weg bij Kerkwerve Bezwaarden Dammenweg hebben adviseur Raad van State achter zich DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal aggregaat Politie controle Klachten over vrachtverkeer Serooskerke f \SL| C ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Roldoorbreking Vraagbaak Autonieuws Zwemvierdaagse Aandacht voor roldoorbreking in het basis- Een voorlichter van een gemeente moet ge- Deze week in de autonieuws-rubriek aandacht Ook in Zierikzee is deze week de zwemvier- onderwijs nodig volgens de VOO. (Pag. 2). zien worden als een wandelende vraagbaak. voor de brave" Fiat Uno 60 D. (Pag. 5). daagse van start gegaan. (Pag. 7). (Pag. 3). DINSDAG 18 OKTOBER 1988 145ste jaargang Nr. 24424 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Zelfkennis behoedt voor ijdelheid. Don Quijote Raming van drie ton wordt n dik miljoen ZIERIKZEE - Het verbouwen van de voormalige Fina-garage aan de Calandweg- tot een afzonderlijk onderkomen van de afdeling verhuur, gaat de woningbouwvereniging Beter Wonen ruim één miljoen gulden kosten. De Verenigingsraad, bijeen in de Graan- beurs ging na een uiteenzetting van directeur ing. Ph. H. van Doorne akkoord met dit bedrag dat aanzienlijk hoger is dan de aanvankelijk geraamde drie ton. Geen drie ton zoals aanvankelijk was geraamd, maar ruim één miljoen gulden gaat de verbouwing van de voormalige Fina-garage kosten. Het vrijkomen van deze Fina-gara ge werd door de woningbouwvereni ging Beter Wonen aangegrepen om een eertijds opgesteld plan voor nieuwbouw aan het Haringvlietplein op te geven. Het betrekken van deze vrijgekomen ruimte aan de Caland weg levert Beter Wonen niet alleen 80 m2 extra kantoor- en 200 m2 extra be drijfsruimte op. maar is zo'n zeven ton goedkoper dan de eerder op gestelde nieuwbouwplannen. Voor dat aanpassen van deze voor malige garage werd in eerste instan tie een bedrag van drie ton geraamd. Hierbij zou het bestaande gebouw zo veel mogelijk worden gehandhaafd. Nadat de Verenigingsraad eerder ak koord ging met dat bedrag is er, zo viel uit de woorden van directeur Van Doorne op te maken, het een en ander veranderd. Niet de technische dienst, zoals aanvankelijk werd bepaald, maar de afdeling verhuur zal in deze nieuwe ruimte worden onderge bracht. Afzonderlijk Het vestigen van deze afdeling in SCHARENDIJKE - Voor A. de K. uit Rotterdam begon deze week niet best, toen hij constateerde dat de ag gregaat van zijn motorboot ont vreemd was. De boot lag bij de Middelplaat in de buurt van Scharendijke. Door het verbreken van de ketting waarmee de aggregaat aan de bolder was be vestigd kon het aggregaat (ter waarde van 1850,-) worden ontvreemd. ZIERIKZEE De komende dagen houdt de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland het land- bouwverkeer extra in de ga ten. Nu de bietencampagne nog volop aan de gang is, let de politie er in het bijzonder op dat de verlichting en de rich tingaanwijzers van de tracto ren in goede staat verkeren. Ook wordt erop gelet of er niet teveel slik op de weg wordt achtergelaten. De bestuurders zijn immers verplicht om na ie dere lading het wegdek van overtollig slik te ontdoen. een afzonderlijke ruimte brengt een aantal voordelen met zich mee. Zo zullen afwijkende openingstijden van deze afdeling (onder andere op vrijdagmiddag en indien nodig ook op zaterdagmorgen) geen problemen opleveren, terwijl het inrichten van een ruime vergaderruimte de wo ningbouwcorporatie de gelegenheid biedt om niet alleen vergaderingen van het personeel en de verenigings raad maar ook allerlei andere repre sentatieve verplichtingen binnen de eigen muren te houden. Die wijziging van de eerder aange geven koers heeft een ander kosten plaatje tot gevolg gehad. De aanvan kelijk geraamde drie ton zou bij uitwerking van het plan één miljoen gulden worden. Hierbij is de gevel isolatie van het wensenlijstje ge schrapt. Voor dat miljoen wordt er in het gebouw een ruime hoofdingang tegenover-.het huidige kantoor en een zij-ingang die via een hellingbaan ge schikt is voor rolstoelers aange bracht. Verder worden de vloeren op gelijke hoogte gebracht en komt er in het nieuwe kantoor niet alleen een ruime vergaderkamer maar ook een wacht- annex expositieruimte waar de verschillende woningtypen alsme de ook nieuwe projecten van Beter Wonen aan het publiek kunnen wor den getoond. Kantine Ten einde een optimaal gebruik te kunnen maken van het daglicht wor den de kantoorruimtes aan de noord oostzijde van het gebouw aange bracht. Aan de zijde van de Vager- straat, waar een nieuwe gevel zal ver rijzen, komt volgens plan de grote vergaderruimte met daaraan gren zend een aparte kantine te liggen. De ze vergaderzaal kan door middel van een afscheidingswand in de avond uren aan derden die op het gebied van de volkshuisvesting actief zijn worden verhuurd. Dergelijke aanpassingen geven een ander kostenplaatje te zien en wel eentje van een miljoen. Daarbij is de isolatie van een groot deel van de ge vel (Calandweg en Vagerstraat) niet inbegrepen. Omwille van de kosten beheersing heeft het bestuur die iso latie reeds uit het pakket aanpassin gen geschrapt. Voor commissaris R. van Ommeren was dat een vraagteken. Van Omme ren vroeg het bestuur dan ook waar om deze niet met een voorstel was ge komen om die ene ton extra erbij in te calculeren (totaalbedrag 1.105.000 gulden). Een meerderheid binnen het bestuur (alleen penningmeester L. Bécu wilde eerst nader onderzoeken of die gevelisolatie nu een absolute noodzaak was) pakte die suggestie van de commissaris op. De Verenigingsraad ging er na eni ge aarzeling akkoord mee. Die aarzev ling had dan vooral betrekking op^ het aanzienlijke verschil tussen de' geraamde drie ton en het uiteindelij ke bedrag van 1,1 miljoen. Voor dat aanmerkelijke verschil waren vol gens voorzitter F. K. Vos een aantal redenen aan te voeren. Aanvankelijk was het de bedoeling om de techni sche dienst in de nieuwe ruimte on der te brengen, waardoor de verbou wing van de voormalige garage minder ingrijpend zou zijn. Daarnaast is het in verband met de toegankelijkheid voor rolstoelers noodzakelijk dat de vloer op gelijke hoogte (momenteel is er sprake van niveauverschillen) wordt gebracht. Ook de aansluiting van het nieuwe onderkomen op het bestaande bureau van Beter Wonen maakt aanpassin gen noodzakelijk. De vrees dat de achterban Beter Wonen van het ver spillen van geld aan luxe zaken ver denkt, iets dat door A. J. Bom werd gesuggereerd werd door het bestuur niet onderschreven. Het bestuur zei liever te spreken van een functioneel gebouw, dat ook in de toekomst ge schikt is dan van een luxe-plan. De Verenigingsraad ging dan ook uitein delijk in zee met het bestuur om 1,1 miljoen (inclusief de gevelisolatie) beschikbaar te stellen. Dit houdt in dat Beter Wonen rekening moet hou den met een jaarlijkse exploitatielast van circa 90.000 gulden. Takenpakket Behalve dit ambitieuze plan ging de Verenigingsraad zonder al te veel bezwaren akkoord met de begroting voor '89 en het bijbehorend activitei tenplan die de laatste begroting oude stijl is. Indien de Tweede Kamer ak koord gaat met de plannen voor de volkshuisvesting houdt dat in dat het takenpakket van de woningbouwver eniging wordt bijgesteld en uitge breid. Met dit toekomstbeeld voor ogen gaat de begroting voor volgend jaar uit van een zelfstandige afdeling ver huur, die een veelheid van taken (va riërende van marktonderzoek tot het voorkomen van gettovorming) krijgt, een apart budget voor opleidingen en een dependance voor de afdeling ver huur. Bovendien kan de Verenigings raad volgend jaar ook rekenen op een nieuw beleidsplan waarin het nieuwe rijksbeleid vertaald wordt op het ni veau van de woningbouwvereniging. Naar verwacht wordt de invloed van de provincie op de volkshuis vesting in de regio groter, doordat de ze als budgethouder over de subsidies gaat beslissen. Versterken van de con tacten met de provincie genieten ko mend begrotingsjaar dan ook alle aandacht. Ook de relaties met de ge meenten verdienen alle aandacht, nu het rijk de woningbouwcorporaties een grotere financiële verantwoor- dijkheid toekent. De kans op me ningsverschillen met de gemeenten over het bouwbeleid wordt groter. Daarom neemt het belang van inten sief overleg met de gemeenten toe. Een ander punt dat door de Vereni gingsraad onder aandacht werd ge bracht w^s de lijst van gepland groot onderhoud. Die meerjarenplanning, die door de rijksoverheid verplicht is zou, zo meende een van de Vereni gingsraadsleden niet openbaar moe ten zijn. Mensen wiens woning het betrof zouden daardoor in hun ver wachtingen kunnen worden teleur gesteld. Een onmogelijk iets, zo viel uit de woorden van Van Doorne op te maken omdat dit item ook tijdens openbare raadsvergaderingen wordt aangeroerd. Een andere post die enige toelich ting behoefde was de post van het buitengewoon groot onderhoud, dat door een aantal overjarige CV-ketels (25 jaar oud) aanmerkelijk toeneemt. Uit de woorden van J. Dorst bleek dat een aantal cv-ketels inmiddels is afgekeurd, en dat vervanging via een installateur, ondanks herhaalde ver zoeken hiertoe nog niet heeft plaats gevonden. BURGH-HAAMSTEDE - De Raad van State heeft van haar eigen adviseur het advies gekregen de plannen voor het Westerschouwse deel van de Dammenweg, die de Brouwersdam met de Oosterscheldekering moet verbin den, af te wijzen. Dit tot grote tevredenheid van de twin tig landbouwers, die eerder tevergeefs bij de gemeente Westerschouwen en gedeputeerde staten bezwaar aante kenden. De adviseur van de Raad van State deelt de mening van de boeren, dat de Kraayensteinweg in haar huidige vorm (voorlopig) kan voldoen aan het verkeersaanbod. Als in de toekomst mocht blijken, dat de Kraayensteinweg versterkt moet worden met parallelwegen, dan staan de boeren hier in eerste instan tie niet onwelwillend tegenover. Een concrete uitspraak doen de boeren niet. Een en ander is duidelijk gewor den tijdens de zitting van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State. Daar kregen de boeren de gelegenheid hun bezwaren monde ling toe te lichten. Het zit de landbouwers niet lekker, dat zij in hun optiek een te kort en zakelijk antwoord hebben gekregen van zowel de gemeente als de provin cie. Dit in tegenstelling tot de visie van de adviseur van de Raad van Sta te die zeer gedetailleerd ingegaan is op de bezwaren en de boeren zelfs te gemoet komt. Of de Raad van State SEROOSKERKE - Het bestuur van de Dorpsgemeenschap Seroos kerke e.o. gaat naar het gemeentebe stuur oin te spreken over de overlast, die het zwaar verkeer veroorzaakt in de kleine dorpskern. Het bestuur heeft dit aangekondigd tijdens een vergadering van de dorpsgemeen schap. Tijdens die bijeenkomst werd door enkele inwoners op de proble matiek gewezen. Tijdens die vergadering kwam ook het voornemen ter sprake om voor Serooskerke een eigen vlag te ont werpen. Daarop zouden drie honde koppen moeten prijken. Verder werd het verzoek gedaan om het aantal uit gangen van de speeltuin terug te brengen tot één. Dit met het oog op de verkeersveiligheid. Het bestuur deel de ook mee, dat er nog dit jaar een stuk grond bouwrijp gemaakt gaat worden en dat hierop begin 1989 drie huizen worden gebouwd en eind '89/begin '90 nogmaals drie wonin gen. College: Ornithologisch 'en landschappelijk weinig bezwaren SCHARENDIJKE - Als het aan het college van b en w van de gemeente Middenschouwen ligt komt er een windmolenparkje langs de provinciale weg bij Kerkwer ve. Het college wil van de raad graag een principe uitspraak in deze. „Realisering van een windmolenpark je vinden wij van een dusdanig belang dat wij ons daarin door uw raad gesteund willen voelen", aldus het college. Een en ander komt aan de orde op de gemeenteraadsver gadering op dinsdag 25 oktober. De vergadering begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het gemeentehuis. ceert uiteraard niet dat er overal in den lande windturbines mogen ver rijzen", stelt het college. In maart dit jaar is het college van b en w van Middenschouwen bena derd door adviesbureau E-connection uit Delft met het verzoek om mede werking te verlenen aan realisering van een windmolenparkje. Daarbij had men het oog laten vallen op het gebied ten zuidwesten van de provin ciale weg tussen de Boogerdweg en de gemeentegrens met Zierikzee. Onderzoek E-connection onderzoekt in op dracht van de Triodosbank uit Zeist mogelijkheden en lokaties voor de realisering van windmolens. De Trio dosbank wil binnen een bepaalde pe riode rendement halen uit windmo lens. De met windmolens opgewekte energie wordt verkocht aan het nuts bedrijf, in dit geval de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM). E-connection en de Triodosbank zijn op dit terrein ook elders in Zee land actief. Zo is in samenwerking met de PZEM in het Sloegebied al een windmolenparkje in gebruik ge nomen. t Het college stelt in haar toelichting op het agendapunt dat met een forse uitbreiding van het aantal windtur bines op termijn mogelijk enkele ko lencentrales, die aanzienlijk minder milieuvriendelijk zijn, kunnen wor den uitgespaard. ,,Dit streven impli- het advies gaat overnemen moet ui teraard nog blijken. De boeren beroepen zich op het overheidsbeleid in de jaren zestig en zeventig. In die periode zouden be sluiten zijn genomen, die nu niet wor den nagekomen. Verder gelden voor de boeren de bekende bezvjaren, zo als aantasting van het landschap en economische problemen voor de boe ren, die door de aanleg van de weg grond gaan verliezen. De boeren hebben hun bezwaar be treffende de geplande parallelwegen aan weerszijden van de Serooskerk- seweg ingetrokken. Zij kregen de voornoemde adviseur op dit punt niet mee. „Hoewel er voor enkele be drijven zonder meer bezwaren kleven aan de aanleg van de parallelwegen hebben belanghebbenden zich uitge sproken voor de aanleg daarvan, daar zij zich constructief willen opstellen voor het verkrijgen van zo goed mogelijke verkeersvoorzienin- gen en parallelwegen ook bepaalde voordelen kunnen bieden voor het landbouw verkeer". Voorwaarden De boeren stellen wel een aantal voorwaarden aan de aanleg van de parallelwegen. Met het voor de boe ren positieve advies hebben zij een duwtje in de rug gekregen en lijkt de zaak niet zo beklonken als eerder ver moed kon worden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> ZRR* P£ 61 tr f, *4 J Concentratie Volgens het college dient er een con centratie van windturbines plaats te vinden. „In die gebieden waar het te verwachten rendement zo groot mo gelijk is en de negatieve milieu-effec ten zo klein mogelijk zijn. Gelet op deze uitgangspunten zijn wij van me ning dat niet het hele gebied tussen de Boogerdweg en de gemeentegrens van Zierikzee een aanvaardbare loka- tie is". „In principe resteert het gebied tussen Prommelsluis en de gemeen tegrens met Zierikzee", aldus het col lege. Zij denkt met name aan de gronden tussen de provinciale wegen de dijk langs de Oosterschelde. Volgens het college is dit gebied niet alleen vanuit het oogpunt van rendement een goede lokatie maar roept de eventuele bouw van een windmolenpark hier zowel ornitho logisch als landschappelijk weinig bezwaren op. „De windturbines zul len wel opvallen, maar in het land schap niet domineren", aldus het col lege. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Enkele buien Veel bewolking en enkele buien, mogelijk met onweer. De wind zuid oost afnemend 3 tot 4. buitengaats 4 tot 5 Beaufort. Minimumtempera tuur komende nacht 13 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 22 okt.: Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Mi n. temp.: 11 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuid 3 Vrijdag: Wolkenvelden Kans op neerslag.' 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidoost 4 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19 okt. Zon op 07.11, onder 17.37 Maan op 15.336 onder 20 okt. Zon op 07.13, onder 17.35 Maan op 15.54, onder 00.17 Volle Maan: 25 oktober (05.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Boven Frankrijk en Duitsland is een flinke portie zachte, vochtige lucht aanwezig. Er komen middagtemperaturen voor van ruim 20 graden. Koudere lucht stroomt te gelijkertijd vanuit Oost-Europa rond een krachtig hogedrukgebied boven Scandinavië eveneens in onze rich ting. Waar beide luchtsoorten samen komen ontstaat bewolking. Deze be- wolkingszone passeert vannacht en morgenochtend ons land, overigens zonder veel neerslag. Daarna komen er vanuit het zuiden enkele opklarin gen. De minimumtemperatuur ligt vannacht rond 11 graden, morgen middag wordt het ongeveer 18 gra den, in het zuiden mogelijk 20. Na morgen blijven de neerslagkan sen klein, er is af en toe zon en de middagtemperatuur komt rond 16 graden te liggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1