„Het is van groot belang dat je het vertrouwen van de ouders hebt" 'Ruimtegebrek gaat ten koste van kwaliteit van onderwijs' Hoopgevende berichten voortbestaan school Schouwse delegatie pleit in Den Haag voor behoud belastingdienst VENTILATIETECHNIEK DEURLOO B.V. Diefstal portemonnee Vernielingen zomerwoning Geld voor onderzoek van Stichting Burger Oorlogs getroffenen Bruse Rode Kruis naar landelijke finale in Valkenswaard AMSTERDAM - Koningin Beatrix heeft vandaag, vrijdag, in het ko ninklijk paleis in Amsterdam aan be kroonde jonge kunstenaars de jaar lijkse subsidies voor de vrije schil derkunst uitgereikt. ZIERIKZEE - S. C. H. uit Zierikzee leed schade doordat zijn portemon nee met daarin 250 gulden aan con tant geld werd gestolen. De portemonnee zat in een zak van de kleding die hij ophing in de kleed kamer van een sportschool aan de Hem te Zierikzee. De diefstal vond woensdagavond plaats. DREISCHOR - Donderdagmiddag werd voor ongeveer 500 gulden scha de aangericht doordat zes ruiten van een zomerwoning in Dreisehor wer den ingeslagen. Het ging om een woning aan de pol derweg Beldert die eigendom is van W. M. uit Apeldoorn. De eigenaar was niet aanwezig. Namens hem werd bij de politie aangifte van de vernielin gen gedaan door J. C. B. uit Drei sehor. De vandalen sloegen zes ruitjes in van ongeveer 25 centimeter in doorsnee. Leerlingen De Schelphoek krijgen handenarbeid in de gang SEROOSKERKE - „Aan de ene kant stellen ze wel be paalde eisen, maar aan de andere kant krijg je als school de ruimte niet om aan die eisen te voldoen". Aan het woord is H. Schreurs, directeur van openbare basis school De Schelphoek in Serooskerke. Schoolteam, ou derraad, medezeggenschapsraad en de werkgroep Leef baar Serooskerke hebben gezamenlijk een brief gericht aan het gemeentebestuur van Westerschouwen. In die brief wordt dè gemeente gevraagd de noodzakelijke kre dieten beschikbaar te stellen voor uitbreiding van De Schelphoek met een speel/werklokaal. Eerder verkeerde de school in onze kerheid over het voortbestaan. Men zou in totaal 29 leerlingen moeten hebben om door te mogen gaan. Later werd bepaald dat in bepaalde geval len uitzonderingen op die regel kon den worden gemaakt. Uitzondering- Hetgeen inhield dat De Schelphoek f aan 23 leerlingen genoeg had om haar voortbestaan voor ten minste drie jaar te garanderen. Schreurs maakt zich nu wat dat betreft geen zorgen over de nabije toekomst, ,,De progno ses zien er gunstig uit. Ik denk dat we de zes jaar ook nog wel halen". Wat Schreurs dwars zit is het feit dat men wel een bepaald aantal leer lingen eist, in dit geval 23, maar de officiële opheffingsnorm van 29 leer lingen hanteert voor wat betreft eventuele uitbreiding van scholen. ,,Daar zit iets onlogisch in. Aan de ene kant krijg je wel te horen dat je verder mag gaan, maar aan de andere kant krijg je niet die mogelijkheden en die ruimte die je eigenlijk nodig hebt", aldus Schreurs. Hij stelt dat gebrek aan ruimte ten koste van de kwaliteit van het onderwijs gaat. ,,De leerlingen krijgen nu handenar beid in de gang". Criteria Het ministerie hanteert voor de in standhouding van scholen een aantal criteria. Ook moet een school aan be paalde normen voldoen wil zij in aan merking komen vpor uitbreiding. Schreurs: ,,Wij hebben alles op een rijtje gezet en wij vinden dat we aan de criteria voldoen. En toen wij in ju ni dit jaar een verzoek om uitbrei ding deden aan het ministerie waren we redelijk optimistisch over onze kansen". Vrijdag kreeg de gemeente Wester schouwen echter te horen dat van uit breiding van De Schelphoek voorals nog geen sprake kan zijn. ,,En dus staat nu alles weer op losse schroe ven", aldus Schreurs. Schreurs stelt dat men kennelijk bij het ministerie in Zoetermeer op twee sporen zit, ,,De norm dat een school 23 leerlingen moet hebben is geen wet, maar een regeling. Een re geling levert je als school niet dezelf de rechten op als een wet. En dat komt toch een beetje vreemd over". Beperkingen Schreurs stelt dat gebrek aan ruim te zekere beperkingen oplegt aan een school. „We hebben bijvoorbeeld he lemaal geen gemeenschapsruimte. Térwijl er in de wet op het basison derwijs wel bepaalde eisen gesteld worden. Voor onderwijs aan kleuters heb je nu eenmaal wat meer ruimte nodig. Bijvoorbeeld voor bewegings onderwijs, want spel is heel belang rijk voor kleuters". Schreurs verwacht dat De Schelp hoek binnen een jaar of twee wel aan het voor uitbreiding vereiste leerlin genaantal van 29 komt. Maar hij wil daar liever niet op wachten. „Daar om hebben we aan het gemeentebe stuur gevraagd om hun woorden om te zetten in daden". „Die brief aan de gemeente is niet bedoeld als kritiek. We willen ge woon nog eens met klem uitleggen wat er aan de hand is", aldus Schreurs. „Wij wllen hier gewoon goed onderwijs leveren en daar ook voldoende mogelijkheden voor heb ben". Het gebouw van De Schelphoek is gebouwd in 1956 en is sindsdien niet daadwerkelijk uitgebreid. „Met de komst van het basisonderwijs is het gebouw wel aangepast. We heb ben bijvoorbeeld in één van de loka len een 'natte hoek' gebouwd. Maar we hebben er nooit meer ruimte bij- gekregen. En wij vinden dat er toch iets moet gebeuren". Advertentie ZIERIKZEE - De vrees dat het belastingkantoor in Zierikzee over vier a vijf jaar volledig uit Zierikzee verdwijnt lijkt niet langer gegrond te zijn. Zoals het er nu naar uitziet en begin van deze week al door deze krant bericht werd blijft het kantoor in de toekomst fungeren als nevenvestiging van de belastingdienst in Middelburg, waar particulieren terecht kunnen. Met deze me dedeling kwam burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zie rikzee tijdens de maandelijkse raadsvergadering. Deze mededeling deed de raads voorzitter na afloop van de gesprek ken die een Schouwen-Duivelandse delegatie donderdagmiddag op het ministerie van financiën heeft ge voerd. Deze delegatie, bestaande uit onder andere de burgemeesters van Zierikzee, Duiveland, Middenschou- wen en Bruinisse spraken achtereen volgens met de directeur-generaal voor de belastingen en een project groep die deze herstructurering voor bereidt. Hoofdlijnen Uit die gesprekken werd duidelijk dat de hooflijnen van deze herstruc turering (bundeling en integratie) -doorgang zullen vinden. Een en an der houdt in dat er in Zeeland een in spectie komt, die gesplitst is in een hoofdvestiging voor particulieren (Middelburg) en een inspectiedienst voor ondernemers, die in Goes zal worden gevestigd. Zoals het er nu naar uitziet blijft Zierikzee fungeren als nevenvesti ging van het hoofdkantoor in Middel burg. Een en ander houdt in dat het personeelsbestand teruggebracht gaat worden tot zo'n dertig a vijfen dertig werknemers. De Schouwen-Duivelandse delega tie pleitte er in Den Haag voor om de vestiging in Zierikzee ook als neven vestiging voor de hoofdvestiging voor ondernemers in Goes te laten fungeren. Dit zou zo'n twintig extra arbeidsplaatsen opleveren. Dit voor stel zal tijdens een vervolggesprek nader worden besproken. UTRECHT - Het aanvaardbaar in komensniveau voor apothekers is voor 1988 vastgesteld op 143.400 gul den. Minister De Koning (sociale za ken), staatssecretaris Evenhuis (eco nomische zaken) en staatssecretaris Dees (volksgezondheid) hebben dit aan de Tweede Kamer en aan de apo thekersorganisatie KNMP meege deeld. APELDOORN - De Stichting Bur ger Oorlogsgetroffenen krijgt een startsubsidie van 50.000 gulden voor het onderzoek dat ze wil laten ver richten naar de manieren waarop burgers in de oorlog zijn getroffen en welke problemen zij daardoor heb ben gekregen. Dat heeft minister Brinkman van welzijn, volksgezond heid en cultuur donderdag meege- deld tijdens een bijeenkomst van de Stichting Burger Oorlogsgetroffenen in Apeldoorn. Door het onderzoek kunnen de be hoeften worden geïnventariseerd, al dus Brinkman, wat in het belang is van de hulpverlening. Verder kan het onderzoek een belangrijke bijdrage leveren aan de wetenschappelijke kennis van en het inzicht in de pro blematiek. In het onderzoek zal met name aandacht worden besteed aan het verwerken van oorlogservaringen in relatie met de na-oorlogse ontwik kelingen op politie en sociaal- economisch terrein. ZIERIKZEE - Een delegatie van bestuur, schoolleiding en medezeggen schapsraad van de Christelijke Scholengemeenschap Zierikzee is bij het mi nisterie van onderwijs geweest. „En de berichten die zij meebrachten zijn be paald hoopgevend", aldus de brief van het bestuur van de scholengemeenschap aan bestuursleden, medewerkers, ouders en leerlingen. „Binnen het college is met bezorgd heid kennis genomen over het voort bestaan van de Christelijke Scholen gemeenschap voor MAVO en LBO in Zierikzee. Dit meldde wethouder J. Groen (PvdA) tijdens de maandelijk se raadsvergadering naar aanleiding van een vraag van zijn fractie. De PvdA-fractie vroeg zich af of het voortbestaan van deze scholenge meenschap ook niet een zaak van het gemeentebestuur van Zierikzee is. Sluiting van deze onderwijsinstel ling zou immers betekenen dat enke- Ie opleidingsrichtingen binnen het LBO uit de regio zouden verdwijnen. Door een fusie aan te gaan, zou dit volgens de PvdA voorkomen kunnen worden. Al eerder werd bekend dat de Christelijke scholengemeenschap in een moeilijke periode verkeert. Voor het eerst wordt dé opheffingsnorm niet gehaald die de minister heeft ge steld voor het aantal leerlingen. Loodsen Natuurlijk zijn bestuur, schoollei ding en medezeggenschapsraad druk bezig de school door deze hachelijke periode heen te loodsen. „Maar over het lot van een school als de onze wordt uiteindelijk op het ministerie van onderwijs beslist", aldus de brief. Daarom reisde een drie perso nen sterke delegatie naar Zoetermeer af om te trachten duidelijkheid te krijgen over het voortbestaan van de school. In de brief wordt gesteld dat de re sultaten van dat gesprek hoopgevend zijn. „Niet alleen voor de leerlingen die nu op school zitten, maar ook voor de nieuwe leerlingen die zich komend voorjaar bij ons aanmel den". Hoe de toekomst van de Christelij ke Scholengemeenschap er precies uit gaat zien is nog niet precies be kend. Men wacht nog op schriftelijke bevestiging van de kant van het mi nisterie. De sociaaldemocraten vroegen het college dan ook of deze bereid was om met het schoolbestuur reen ge sprek te hebben over mogelijke oplossingen. Wethouder Groen van onderwijs gaf te kennen dat het colle ge inderdaad bezorgd is over het voortbestaan van deze scholenge meenschap. Inmiddels is er een eerste gesprek met het bestuur van de Christelijke Scholengemeenschap ge weest om te zien of er mogelijkheden voor een oplossing zijn. Groen stelde vast dat het moeilijk praten is wan neer een mogelijke fusie niet be spreekbaar is. INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 WASHINGTON - Een grote Ameri kaanse defensie-onderneming heeft beloofd dat zij de regering wegens fraude 128 miljoen dollar zal terugbe talen. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van justitie gaat het om het hoogste bedrag dat ooit in een derge lijk geval is teruggestort in de over heidskas. BRUINISSE - De wedstrijdploeg van de Rode Kruis Colonne uit Brui nisse gaat morgen, zaterdag 15 okto ber, naar het Brabantse Valkens waard om met tien andere provincia le winnaars te strijden om de lande lijke titel. Valkenswaard, winnaar van vorig jaar, is gastplaats en doet als twaalfde mee aan de Rode Kruis- wedstrijden. Zoals bekend is de Bruse wedstrijd- ploeg voor het derde achtereenvol gende jaar kampioen van Zeeland ge worden en dus nu weer voor de derde keer gerechtigd aan de landelijke wedstrijden deel te nemen. De uit voering van de wedstrijden in Val kenswaard zijn in een iets gewijzigde opzet ten opzichte van voorgaande ja ren. Naast de GOR-wedstrijd (Ge- wondenzorg Onder Rampomstandig heden), het element VG (Verzamel plaats Gewonden) en de opvang en verzorging van gewonden is er een EHBO-element bij gekomen. De Bru se wedstrijdploeg bestaat uit groeps commandant Jaap de Molenaar, Han- na de Jong, Marlies de Molenaar en Wim Koolmees terwijl als reserve meegaan Peter Beye en Bram Koster. Uiteraard zijn ook colonnecom mandant Bontekoe en de Bruse voor zitter van het Rode Kruis, de burger vader T. C. Hekman van de partij. Uit elke provincie komt de provincia le winnaar naar Valkenswaard (be halve de nieuwe provincie Flevo land). Voor Groningen is dat Beedum, voor Friesland de afdeling Noord oost Friesland, Drente stuurt Hooge- veen, Oldenzaal uit Overijssel, Dron- ten uit Gelderland, Utrecht uit Utrecht, Hilversum uit Noord-Hol land, Sliedrecht uit Zuid-Holland, Oss uit Noord-Brabant en Horst uit Limburg. Voor Zeeland strijdt Brui nisse dus weer mee terwijl Valkens waard als de landelijke winnaar van vorig jaar mee doet. De landelijke winnaar gaat meedoen aan de Euro pese wedstrijden. Vanuit Bruinisse gaat er zaterdag een grote bus naar Valkenswaard waar nog wat suppor ters in mee kunnen. De start is om 07.30 uur. Opgave kan gedaan worden bij Wijnand Koster, telefoon 01114- 2896. Kinderdagverblijf in Zierikzee: gewoon begonnen om onmisbaarheid aan te tonen ZIERIKZEE - „De manier waarop wij de kinderen op vangen wordt bepaald in nauw overleg met de ouders. In de kinderopvang is het heel belangrijk dat je het ver trouwen van de ouders hebt". Aan het woord is Agaath van Zeventer uit Zierikzee. Samen met Irma Willemsen runt zij het onlangs gestarte kinderdagverblijf in Zierik zee. Het kinderdagverblijf is gevestigd in het huis van Van Zeventer aan de Middenbank in Zierikzee. „We zijn op deze manier begonnen om onze onmisbaarheid aan te tonen. Want we hopen dat de gemeenten toch uiteinde lijk met subsidie over de brug komen". Alles bij elkaar is men al vanaf 1985 op Schouwen-Duiveland bezig om de kinderopvang van de grond te krijgen. In eerste instantie werd ge opereerd onder de naam initiatief groep Kinderopvang maar nu luidt de officiële naam Stichting Kinder opvang Schouwen-Duiveland. „We hebben bewust voor de stichtings vorm gekozen omdat je op die manier veel meer mogelijkheden hebt om met meerdere opvangpunten te gaan werken", aldus Van Zeventer. Begeleiding Het kinderdagverblijf is bestemd voor kinderen van 0-5 jaar. Men pro beert zoveel mogelijk de warmte en geborgenheid van het ouderlijk huis te benaderen. Van Zeventer: „De ma nier waarop we de kinderen begelei den komt tot stand in nauwe samen spraak met de ouders. Onze 'opvoe ding' moet natuurlijk aansluiten op de manier waarop de ouders hun kin deren opvoeden". De Stichting Kinderopvang Schou wen-Duiveland is aangesloten bij de Werkgemeenschap Kindercentra Ne derland en houdt ook de normen en waarden aan die de WKN opgesteld heeft. Kinderopvang is, zo blijkt uit het verhaal van Van Zeventer wel wat meer dan gewoon een paar kinderen een dag of dagdeel aangenaam bezig houden. Van Zeventer stelt dat je als leidster bij een kinderdagverblijf heel kritisch moet zijn. „Je moet bij voorbeeld uitkijken met het aantal mensen dat zich met een kind be moeit. Als dat er meer dan vijf zijn wordt het veel te onoverzichtelijk voor een kind". Onderzoek „Er is onderzoek naar geweest en daar bleek uit dat kinderen die met meer dan vijf volwassenen te maken krijgen bij de opvoeding hech tingsproblemen krijgen", aldus Van Zeventer. Zij stelt dat het aan de an dere kant zeker geen verkeerde zaak is dat een kind bij de opvoeding ook te maken heeft met andere kinderen". De motieven om een kind voor één of meerdere dagdelen in de week on der te brengen bij een kinderdagver blijf zijn heel verschillend. „Voor sommige ouders is het een principië le keuze. Ze werken allebei en willen niet dat het kind steeds alleen is". „Ze kiezen dan voor een kinderdag verblijf in plaats van logeren bij vrienden en kennissen. Maar het feit dat een kind naar een kinderdagver blijf gebracht wordt kan ook een heel andere achtergrond hebben. Het ge beurt bijvoorbeeld dat één van de ou ders van het kind wegvalt. De ander komt dan ineens alleen voor de op voeding van het kind te staan en kan dat soms niet aan". Niet zomaar Het idee dat kinderen 'zomaar' in een kinderdagverblijf terecht zouden komen verwerpt Van Zeventer. „De mensen die hun kinderen hier bren gen hebben er echt goed over nage dacht. Bij ons komen veel kinderen van wie de ouders allebei werken of bijvoorbeeld een cursus volgen". In het kinderdagverblijf probeer^ men zoveel mogelijk met gediplo meerde mensen te werken. Van Ze venter zelf is verpleegkundige ge weest. „Ik doe het omdat ik het leuk vind om met kinderen om te gaan. Ik denk dat je er ook een beetje feeling voor moet hebben". Er wordt verder bijvoorbeeld door de vrijwilligsters bij het kinderdag verblijf een baby-cursus gevolgd via de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland. Overigens bestaat het vrij willigerskorps van het kinderdagver blijf op dit moment uitsluitend uit vrouwen. Een situatie waar Van Ze venter graag verandering in zou wil len brengen. „Wij zouden ook graag mannelijke vrijwilligers willen heb ben. Maar mannen hebben er blijk baargeen zin in. Terwijl het toch heel leuk werk is". Onmisbaar Van Zeventer stelt dat een kinder dagverblijf in deze tijd een onmisba re voorziening is. „Het is zeker niet zo dat een kinderdagverblijf bedoeld zou zijn voor de emanciperende vrouw die zo nodig moet gaan wer ken. Het is wel zo dat een vrouw bij voorbeeld graag een kind wil maar aan de andere kant haar baan niet wil of niet kan opgeven". „Ze laten hun baan niet meer schieten omdat ze bang zijn dat als ze dat doen ze later geen werk meer kunnen krijgen". Op het ogenblik betalen ouders per kind per dagdeel 15 gulden. Van Ze- venter: „We zijn duui'. We zouden zelf liever met een bijdrage naar draag kracht willen werken maar zolang we van de gemeenten geen bijdrage krij gen is dat niet haalbaar. En voorlopig ziet het er naar uit dat subsidie toe komstmuziek is". Reacties In de betrekkelijk korte tijd dat het kinderdagverblijf nu bestaat heeft men al tal van reacties gehad. „De meeste reacties zijn positief. Men is blij dat er eindelijk iets gebeurt op dit gebied", aldus Van Zeventer. In de huidige situatie biedt het kinderdag- Enkele van de jeugdige klanten van verblijf plaats aan zeven kinderen per dagdeel. „We hebben nu ook zeven enthou siaste vrijwilligers. Het is leuk werk, maar ook erg vermoeiend. Je krijgt totaal verschillende kinderen over de vloer en soms botst dat wei eens. Je moet erg goed opletten. Je moet eigenlijk ogen in je achter hoofd hebben". „Je moet als vrijwilliger ook echt geïnteresseerd zijn in kinderen. Ik vind zelf het leuke van kinderen dat ze nog niet verziekt zijn door de maatschappij. Ze zijn nog zo puur en staan overal nog zo onbevangen te genover", aldus Vhn Zeventer. Zij stelt dat de omgang met de kinderen in het kinderdagverblijf invloed heeft op de omgang met de eigen kinderen. Het werk in een kinderdagverblijf is erg intensief en dan kan het weieens voorkomen dat je 's avonds wat prik kelbaar bent. „Maar in de praktijk valt dat erg mee", aldus Van Zeventer. Zij gaat er vanuit dat de manier waarop het kinderdagverblijf nu ge rund wordt, in een particulier huis, het Kinderdagverblijf in Zierikzee. een tijdelijke zaak is. Zij wil het liefst een eigen ruimte voor het kin derdagverblijf. Van Zeventer en Irma Willemsen doen het werk voor het kinderdagverblijf via het arbeidsbu reau in het kader van een Werkver- ruimende Maatregel. „Officieel worden wij betaald voor 20 uur per week. Maar we steken er veel meer tijd in", aldus Van Zeven ter. Het WVM-project duurt een jaar. Daarna wordt een en ander opnieuw bezien. Van Zeventer stelt dat het kinder dagverblijf in Zierikzee niet alleen van belang is voor Zierikzee. „Het is een voorziening voor het hele eiland, want we hebben niet alleen kinderen uit Zierikzee, maar ook uit andere plaatsen op Schouwen-Duiveland". Behalve bij de gemeenten heeft de Stichting Kinderopvang Schouwen- Duiveland ook bij verschillende be drijven aangeklopt voor financiële steun. Tbt dusver nog zonder tastbaar resultaat. „Dus we wachten eerst maar af hoe dit verder loopt voordat we aan uitbreiding gaan denken", al dus Van Zeventer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4