'n Potje kegelen voor Zierikzeese gemeenteraad Gemeentelijk douceurtje voor aantrekken nieuwe bedrijven? GEBOUWENBEHEER DEURL<1IB.V. Eindelijk Raadslid Bij de Vaate zet punt achter werkzaamheden Aansluiting op kabelnet komt nabij Bemiddeling taxaties en advies in onroerend goed Woningen Bedrijfsobjecten Agrarische objecten Makelaardij o.g., Ing. A, J. Nonse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag H oktober 1988 Nr. 2«22 3 Eindelijk lijkt de Zierikzeese VVV uit een impasse te raken nu de ge meente in meerderheid te kennen heeft gegeven financieel bij te willen springen. Zowel VVD, CDA als RU hebben tijdens een commissieverga dering duidelijk gemaakt (onder voorbehoudakkoord te gaan met het gevraagd 'overlevingsbedrag'. Alleen de Zierikzeese socialisten la ten verstek gaan. Op zijn minst ge zegd een wat vreemde keuze. Door niet het benodigde bedrag, maar slechts de helft te willen geven aan subsidie, dreigt die ene helft uit te monden in kapitaalsvernietiging. De VVV heeft dertig mille gemeente geld nodig om te overleven. Geef je de vereniging vijftien mille, dan geeft dit geen enkele garantie voor het voortbestaan. Wat in de discussie over de VVV tot op heden ontbreekt is een toekomstbeleid van de ge meente. Wil Zierikzee een VVV die tot in lengte van jaren maar net het hoofd boven water kan houden, of wordt de voorkeur gegeven aan een VVV die beleidsmatig bezig kan zijn? De VVV heeft het liefste meer geld, dan de noodzakelijke dertig mille. Hiermee zou de dienstverle ning uitgebreid kunnen worden. Op dit moment een politiek onhaalbare zaak, want de verhoging met enkele honderden procenten - zoals nu het geval is - is voor de meeste fracties meer dan voldoende. Toch moet er tijdig een discussie gevoerd gaan worden over de VVV anno 2000. Het mag niet zo zijn, dat over een x- aantal jaar weer een reddingsopera tie uitgevoerd moet gaan worden. Dat is niet alleen schadelijk voor het Zierikzeese toerisme en promotiebe leid, maar ook niet fair tegenover de vrijwillige bestuursleden en betaal de informatrices. Wat is het nut van een eigen VVV en wat heeft de ge meente daar op termijn voor over? Daarom draait het in de te voeren discussie. De PvdA heeft wel het grootste gelijk wanneer zij stelt, dat de VVV meer aan ledenwerving moet gaan doen. Want het is inderdaad zo, dat de VVV weliswaar voor de gehe le bevolking is, maar de onderne mers toch de eersten zijn die er een fi nancieel graantje van meeplukken. Wat dat betreft heeft de VVV nog heel wat werk. te doen. Het woord, promotie is vandaag de dag terecht heilig. Promotie van de VVV onder het eigen leden-potentieel moet min stens zo heilig zijn. Alleen op die ma nier wordt de politieke haalbaarheid van een verdergaande subsidiëring door de gemeente vergroot. AvdW Na derig jaar raadslid te zijn geweest houdt C. Bij de Vaate het nu voor ge zien. ZIERIKZEE - Na dertig jaar, waar van vijftien als wethouder, zet de CDA-er C. Bij de Vaate met ingang van januari '89 een punt achter zijn politieke carrière. De nestor van de raad, zoals Bij de Vaate vaak werd genoemd had graag tot het einde van de lopende raadsperiode aan willen blijven. Zijn gezondheidstoestand verhindert dit evenwel. Als opvolger van de CDA-voorman wordt Henk van Essen voorgedragen. College beraadt zich over premie-regeling ZIERIKZEE - Nieuwe bedrijven als wondermedicijn voor de wat eenzijdige werkgelegenheidsstructuur op Schouwen-Duiveland en het relatief hoge werkloos heidspercentage (10,7%). Zo eenvoudig als het klinkt blijkt het in de praktijk met dat aantrekken van nieuwe bedrijven niet te zijn. Die ervaring heeft het gemeente bestuur van Zierikzee inmiddels opgedaan bij zijn po gingen om nieuwe bedrijven naar Zierikzee te halen. Een aantal jaren reeds worden ge reduceerde tarieven gehanteerd voor de grond op het industrieterrein De Zuidhoek en het bedrijventerrein bij het Haringvlietterrein. Dit om nieu we bedrijven aan te trekken en de uit breiding van reeds gevestigde bedrij ven aan te moedigen. Desalniettemin is de animo van de zijde van de be drijven om zich hier op Schouwen- Duiveland te vestigen gering. Optie In een jaar tijd zijn er op het Indus trieterrein De Zuidhoek slechts twee percelen bouwgrond verkocht, te we ten 385 m2 voor de bouw van een in- strumentmakerijk en 460 m2 voor de uitbreiding van een aldaar gevestigd autoschadebedrijf. Daarnaast is er op een aantal percelen (twee bij het Haringvlietplein en zes bij de Zuid- hoek)een optie gevraagd. Mocht het tij in de toekomst keren dan verdient het aanbeveling dat er mogelijkheden tot uitbreiding van het bedrijventerrein aan het Haring vlietplein aanwezig zijn. Als locatie wordt hierbij gedacht aan de Boeren- weg. Een schets voor de opzet van dit terrein is reeds tijdens een vergade ring van de commissie ruimtelijke or dening besproken. De stedebouw kundig adviseur, ir V. van Hezik werkt momenteel aan een ontwerp- bestemmingsplan dat rond de jaar wisseling aan de commissie ruimte lijke ordening wordt gepresenteerd. Actiever Bij herhaling is er door de raad op aangedrongen om een actiever acquistie- en promotiebeleid te gaan voeren. In dit verband moet ook het advies van de commissie ruimtelijke ordening worden géziea om tot een soort premie-regeling te komen. Be drijven die zich vestigen of die uit breiden zouden in aanmerking kun nen komen voor een vergoeding per m2 nuttige vloeroppervlakte, terwijl ook het aantal extra arbeidsplaatsen die met de vestiging cq uitbreiding gepaard gaat van invloed op die pre mie is. Een en ander moet door het dagelijks bestuur nader worden on derzocht, zodat deze „aanmoedigings premie-regeling" nog dit jaar aan de commissie ruimtelijke ordening kan worden voorgelegd. Hoop Wat het werkgelegenheidsvraag stuk betreft heeft het college van b en w zijn hoop gevestigd op het onder zoek naar de werkgelegenheidsstruc tuur op Schouwen-Duiveland dat mo menteel door de Intergemeentelijke Sociale Dienst en met medewerking van het Gewestelijk Arbeidsbureau wordt uitgevoerd. Dit onderzoek moet ook uitsluitsel geven over de mogelijkheden om tot een regionaal werkgelegenheidsbeleid voor Schou wen-Duiveland en Sint Philipsland te komen. Versterking In de problematiek van het verster ken van de werkgelegenheidsstruc tuur speelt ook de mogelijkheid om milieuvriendelijke en arbeidsinten sieve bedrijven een rol, alsmede ook de vraag hoe de gezamenlijke ge meenten in de regio op het beste in houd kunnen geven aan een stimule ringsbeleid. Om te voorkomen dat Schouwen-Duivèland verwordt tot probleemgebied moet derhalve aan dacht worden besteed aan de maat schappelijke en economische omstan digheden in het gebied. Ook de gemeente heeft, zo valt uit de beleidstoelichting op te maken, een taak waar het de bestrijding van de werkloosheid onder jongeren be treft. Het jeugdwerkgarantieplan dat aanvankelijk nog dit jaar zou worden ingevoerd, zal naar verwacht volgend jaar van kracht worden. Als voorlo per daarop geldt nu een regeling die het jongeren mogelijk maakt om ge durende een bepaalde periode werk ervaring op te doen. De gemeente Zie rikzee heeft via deze regeling zeventien (tijdelijke) arbeidsplaatsen toegewezen gekregen. Vijf van deze tijdelijke arbeidplaatsen worden mo menteel door werkloze jongeren ver vuld. Advertentie Na drie jaar praten nu eindelijk schot in de zaak ZIERIKZEE - Een ruime meerderheid (acht voor en vijf tegen) binnen de Zierikzeese gemeenteraad zit niet met een kegel. Dat bleek tijdens de raadsvergadering waarin de wenselijkheid om op de kruising Schelde- straat-Grevelingenstraat een verkeersremmende kegel vormige verhoging aan te brengen. Reeds drie jaar geleden werd er binnen de raad voor gepleit om op de ze locatie een aantal maatregelen ter bevordering van de verkeersveilig heid te nemen. Nadat een aantal mo gelijkheden de revu was gepasseerd werd indertijd de aanleg van een mini-rotonde'gepropageerd. Deze mi ni rotonde werd evenwel weer afge voerd toen bleek dat de vervoers maatschappij ZWN onoverkomelijke bezwaren tegen een dergelijke ver keersremmende voorziening had. In overleg met de directie verkeers veiligheid van het ministerie van ver keer en waterstaat is vervolgens een plan ontwikkeld om op deze locatie een kegelvormige verhoging aan te brengen, hetgeen zo'n 25 mille gaat kosten. Hiervoor stelt het betreffen de ministerie een subsidie van 4670 gulden (inclusief BTW) in het vooruit zicht. Het idee van een kegel werd door een meerderheid van de commissie verkeer van de hand gewezen omdat aan het nut ervan werd getwijfeld. Ondanks dit meerderheidsadvies om geen kegels aan te brengen stelde het college de raad alsnog voor om niet de kegel akkoord te gaan. Temeer daar anders het gevaar dreigt dat de termijn voor de subsidie (eind '88) verstrijkt. Ook nu waren er van de zijde van de PvdA (H. Asma) en de VVD (J. J. Geleijnse) bezwaren om deze krui sing van een kegel te voorzien. De so ciaal democraat baseerde zijn bezwa ren op een boek van de ANWB, waar in een kegelvormige verhoging in een straat die ook opgenomen is in een busroute ten sterkste wordt afgera den. Deze zouden volgens de ANWB trillingen en geluidshinder veroorza ken, terwijl deze het gevaar om de bocht links te nemen aanmerkelijk zou vergroten. Asma was verder van mening dat niet alleen deze'kruising maar ook de Scheldestraat zelf onder handen moet worden genomen mid dels het aanbrengen van een weg versmalling ala de Calandweg in het tweede stuk van de Scheldestraat en versmalling in het eerste stuk Schel destraat. Ook de liberale vertegenwoordiger J. J. Geleijnse vond dat zo'n kegel niet het geijkte middel om zijn doel te bereiken Hij stelde dan ook voor om het bedrag van 25 mille op een an dere wijze te besteden. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs had daar zo zijn bedenkingen over: ,,Dit voorstel komt tegemoet aan eerder geuite ei sen. We zijn nu al drie jaar bezig om het verzoek (onder ander van Brug- zicht en 't Mierenest) te honoreren". Het opnieuw onderzoeken van moge lijkheden zou volgens de raadsvoor zitter teveel tijd gaan kosten, waar door de subsidie in het gedrang zou komen. „Het college zou het dan ook zeer verheugend vinden als de raad met dit voorstel akkoord zou gaan" sprak Asselbergs zijn hoop uit, daar bij voegend dat de aanleg van deze kegel het nemen van verdere maatre gelen ter bevordering van de ver keersveiligheid niet uitsluit. Zijn wens werd verhoord want na stemming bleek dat het collegevoor stel om op dat kruispunt en kegelvor- - mige verhoging aan te brengen met acht tegen vijf werd aangenomen. Als één front reageerde de raad op het (uit nood geboren) voorstel om 750.000 gulden beschikbaar te stellen voor het uitbaggeren en saneren van de haven, die op sommige plaatsen (tussen 't Luitje en 't Sas) dermate vervuild is dat deze specie niet zon der meer in de Oosterschelde mag worden gedumpt. Een plan van Rijkswaterstaat voorziet niet alleen in het maken van het bestek en het re gelen van de aanbesteden ook het baggeren zelf en de opslag van het baggerspecie behoort tot haar ter rein. Als stortplaats heeft Rijkswater staat de oude voorhaven van Hans- weert aangewezen. Gezien het feit dat deze locatie op het grondgebied van de gemeente Reimerswaal be hoort, wil deze hiervoor een vergoe ding van 5 gulden per m3, hetgeen voor Zierikzee neerkomt op een to taalsom van 250.000 gulden. Voor alle fracties was dat teveel, te meer daar elke deugdelijke onder bouwing voor die vijf gulden ont breekt. Voor de WD en de PvdA was dat ontbreken van steekhoudende ar gumenten zelfs aanleiding om te stel len dat het wat hen betreft geen dub beltje moet kosten. Het is, zo stelde de liberaal Geleijnse Rijkswaterstaat die de klus klaart en op eigen grond gebied (de oude voorhaven in Hans- weert) ontslaat en daarvoor de nodi ge voorzorgsmaatregelen treft. Voor wethouder P. de Rijke bete kende die unanieme afwijzing dat hij opnieuw rond de onderhandelingsta fel met zijn collega van Reimerswaal moet gaan zitten. Als het even kan ge zamenlijk met de andere Oosterschel- deplaatsen die met vervuild ha- venslib kampen, terwijl het volgens Geleijnse zaak is om de provincie er bij te betrekken. Zeker wanneer de zaak in een impasse terecht komt kan die provincie een bijdrage leveren. ZIERIKZEE - Zoals het er nu naar uitziet wordt in Zierikzee in het najaar van 1989 een be gin gemaakt met de aanleg van kabeltelevisie. Dit meldt het college van b en w in zijn be leidstoelichting bij de begro ting voor '89. In juni van dit jaar ging de Zierikzeese gemeenteraad in principe akkoord met aanleg van kabeltelevisie. De gemeen te heeft vervolgens de Zeeuwse Kabeltelevisie Maatschappij (Zekatel) gemachtigd om na mens de-gemeente bij de PTT een vergunning voor de aanleg en exploitatie aan te vragen. Binnenkort wordt tevens be kend of het volledig pakket met veertien televisieprogram ma's en achttien radioprogram ma's tegen twee tientjes per aansluiting geleverd kan wor den. Verwacht wordt dat eind volgend jaar een begin kan worden gemaakt met de aan sluiting op het kabelnet. Advertentie Ring 19,4328 AE BURGH-HAAMSTEDE Telefoon 01115-3424 Ing. A.J. Hanse, beëdigd rentmeester, makelaar o.g. ZIERIKZEE. Brogum Het aangekondigde optreden van Elkie Deadman op zondag 16 oktober in jeugdsoos Brogum gaat niet door. In plaats hiervan treden de Brillo's op. Deze zijn vergelijkbaar met de be kende Amazing Stroopwafels. Het concert begint om 16.00 uur. Oosterschelde In het stadhuis van Zierikzee wordt vrijdag 21 oktober de brochure De Oosterschelde natuurgebied in ont wikkeling gepresenteerd. De brochu re is gericht op de lagere overheden die zijn betrokken bij het Ooster- schelde-beleid. In het stuk wordt in gegaan op de waarden van de Ooster schelde als natuurgebied, de bedrei gingen ervan en de mogelijkheden die de lagere overheden hebben om deze bedreigingen af te wenden. De brochure maakt deel uit van een meerjarig project waarin Natuur- en milieu edukatie, de Zeeuwse milieu- federatie en het Delta-overleg samen werken. Het doel hiervan is door middel van voorlichting en edukatie meer inzicht in en begrip voor de be scherming van het Oosterscheldemi- lieu te bevorderen. De brochure wordt om 11.00 uur door J. P. Boersma overhandigd aan verschil lende vertegenwoordigers van lagere overheden waaronder de burgemees ter van Zierikzee mr J. J. P. M. Assel bergs. ABN-kijkdoos De ABN in Zierikzee houdt de ko mende weken een kijkdooswedstrijd voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Voor een oude schoenendoos, wat lijm, kleurpotloden, verf of viltstiften zorgen de kinderen zelf, een kijkdoospakket ligt klaar bij de bank. In dat pakket zitten tekenin gen, die - nadat ze gekleurd zijn - in de schoenendoos geplakt kunnen worden. De kijkdozen kunnen tot 2 november ingeleverd worden bij de bank. De jury beoordeelt de inzen dingen en voor de eerste tot en met de derde prijs winnaar is er een geldprijs van respectievelijk 100, 50 en 25 gul den. De mooiste dozen worden ten toongesteld in de bank. WESTERSCHOUWEN Burgelijke stand In maanden september en oktober overleden in de gemeente Wester- schouwen de volgende personen: Leentje Johanna Hart-De Feiter uit Serooskerke, Marina Jozina Hanse- Passenier, Philippina Stoutjesdijk- Quist, Leenderina Maria van Damme-Van Dijke, Cornelia Maatje Slager-Viergever en Janna Krijger- Slager, allen uit Burgh-Haamstede. Geboren werden in Renesse Danny Romer en Thomas Wagemakers en in Burgh-Haamstede Johanna van Dij ke. BURGH-HAAMSTEDE Najaarsvergadering NVvH In de Schutse te Burgh-Haamstede kwamen ongeveer zestig vrouwen bij een voor de gewestelijke najaarsver gadering van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen. Behalve le den van de afdeling Westerschouwen, waren er bestuursleden en leden van de afdelingen Middelburg, Goes, Vlissingen, Zoutelande/Souburg, Breskens en Terneuzen. Bij de afhan deling van de agenda werd onder an dere aandacht besteed aan de econo mische zelfstandigheid voor achttien jarigen die volgens de rege- ringsplannnen zal ingaan in 1990. De vergadering werd gepresenteerd door mevrouw Schepman uit Middelburg. Na afloop werd de gezamelijke lunch gebruikt in de Schutse. Daarna maakten de leden een bos- en strand wandeling onder leiding van de heer Rijpkema. Een groepje niet-wande- laars bezocht de expositie in de Be- waerschole. RENESSE VVV Hoewel de agenda nog niet bekend is, staat vast dat de VVV Renesse op donderdag 1 december haar na jaarsledenvergadering houdt. Onge twijfeld komt het verloop van het af gelopen seizoen ter sprake tijdens de openingstoespraak door voorzitter Joh. Janse. KERKWERVE Zangdienst In de Hervormde kerk te Kerkwer- ve wordt zondag 16 oktober een zang- dienst gehouden, die om 19.00 uur be gint. Het mannenkoor Noord-Beve land brengt onder muzikale leiding van F. Smit geestelijke liederen ten gehore. C. P. van Eek bespeelt het nieuwe kerkorgel, terwijl ds E. P. Mulder de dienst voorgaat. Thema is Geborgenheid; dit naar aanleiding van Psalm 139. Bij de uitgang wordt een inzameling gehouden voor de Brouwse zendingswerkster Jetty Stouten. Ze werkt in Burkina Faso in West-Af ri ka. ZONNEMAIRE Collecte De jaarlijkse collecte voor de Nier stichting heeft in de kern Zonnemai- re 425,- opgebracht. Iedereen die aan dit resultaat heeft meegewerkt wordt door de organisatie van de col lecte hartelijk bedankt. OUWERKERK NBvP-bijeenkomst Zeventig dames waren present op de onlangs gehouden bijeenkomst van de afdeling Duiveland van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen. Mevrouw Dijkema uit colijns- plaat hield voor het gezelschap een inleiding over kleur. Zij stelde dat kleur zelfs in doorgedrongen tot ons taalgebruik en dat kleur iets is dat met veel dingen te maken heeft. Van een aantal aanwezigen werd vervol gens het kleurenpalet, gebaseerd op de kleurentheorie van Johannes It- ten, gemaakt. De inleidster liet de dames verder ook zien hoe je make up kunt laten spelen met de kleur van je huid en de kleren die je draagt. Hierbij gaf ze ook tips voor brildra- genden. Mevrouw Dijkema kreeg na afloop een bos bloemen aangeboden van president De Jonge-van 't Hof. Alles bij elkaar kan de afdeling Dui veland van de NBvP terugzien op een geslaagde avond. Herdenking Op maandag 31 oktober wordt in de INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 christelijk gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat een herdenking van de kerkhervorming gehouden. Op deze herdenking wordt gesproken door ds N. de Boo. Het hervormd kerkkoor verleent medewerking aan de dienst. De dienst begint om 19.30 uur. OOSTERLAND Peuterspeelzaal Peuterspeelzaal 't Kraaiennest houdt zaterdag 29 oktober haar jaar lijkse bazar in dorpshuis Oosterhof in Oosteriand. Ibssen 09.30 uur en 12.30 uur kan iedereen meedingen naar leuke prijzen en een bezoekje brengen aan de rommelmarkt. Naast lekkere etenswaar zijn er ondermeer een sjoelbak, boodschappen raden, blikken gooien en een waterbak. Tal van ondernemingen hebben de orga nisatie spulletjes afgestaan. BRUINISSE Hartstichting Bij voldoende deelname starten de Vrienden van de Hartstichting in Bruinisse weer een reanimatie-cur- sus. De cursus omvat drie avonden, maar na het behalen van het diploma blijven herhalingslessen noodzake lijk. Inlichtingen of aanmelding: R. Steketee-de Later, 01113-2267. Muziekavond Met een groots muziekspektakel op zaterdag 22 oktober sluit de muziek vereniging Nu met Hope in samen werking met Oefening en Uitspan ning het seizoen 1988 af. De muziek avond, met optredens van verschil lende korpsen en bands, is in het Dorpshuis en begint om 19.30 uur. Al le aspecten van de blaasmuziek zijn in de optredens verwerkt. Muzikale medewerking wordt verleend door de organiserende vereniging Nu met Ho pe uit Bruinisse in samenwerking met Oefening en Uitspanning uit Nieuwerkerk, de Harmonie Juliana uit Heerle (Noord-Brabant), de Brass band Apollo uit Brouwershaven en de Boerenkapel Een stuitje leut uit Bruinisse. Geslaagde proefvaart Na maandenlang het silhouet van de Bruse reparatiehaven bepaald te hebben is de grote Schotse purse- seiner BF 212 Courage na een ge slaagde proefvaart naar z'n thuisha ven Gardenstown vertrokken. Maas kant bouwde in de kotter een nieuwe hoofdmotor Deutz van 1600 pk. Het schip werd verder grondig gereno veerd en vier meter verlengd. GOES Koersbaltoemooi Op donderdag 20 oktober is er voor de derde achtereenvolgende maal een provinciaal koersbaltoemooi. De or ganisatie is in handen van Meer Be wegen voor Ouderen. Het toernooi wordt gehouden in het Sportcentrum Goes en men verwacht zo'n 240 oude ren uit de provincie Zeeland die in 40 teams in aktie komen. Belangstellen de ouderen zijn welkom en kunnen zelf het spel beoefenen. In Zeeland zijn 51 koersbalgroepen actief waar van de deelnemers ouder dan 60 jaar zijn. In Nederland wordt koersbal vrijwel alleen beoefend als bin nensport. Uitgever: B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110- 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20;losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesch? Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3