NISSAN'S JONGSTE VRAAGT HÉÉL WEINIG ZAKGELD: 195,- PI ER MAAND. INCL. NISSAN NIEUW. D IE MICRA MARCH. plr streéknieuws De Staatsloterij 7 HAL-order gaat aan Nederlandse werven voorbij Suiker Unie steeds meer in „niet-suiker- activiteiten" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 oktober 1988 Nr. 24421 JESS ■kV -sportieve grille - Marchbadge op achterzijde - sportstuur - zelfdenkende elektrische ventilator - 4 cil. 50 DIN pk motor - automatische choke - hydraulische dubbelwerkende schok dempers - rembekrachtiger - met zinkchromaat behandelde carrosserie - 6 jaar carrosseriegarantie - rechthoekige halogeen koplampen - groot licht-signaal - alarm knipperlicht-installatie - tipcontact voor inhaalsignaal - 2 achteruitrijlarnpen - controlelampjes voor: oliedruk, laadstroom, groot licht, richtingaanwijzers, achterruitver warming, alarmknipperlichten, rem vloeistofniveau /handrem - volledig stoffen bekleding - geïntegreerde hoofdsteunen vóór - volledig verstelbare rugleuningen vóór - vloerbedekking van tapijt - tunnelconsole met opbergvak - sigarettenaansteker - asbak vóór en achter - 6-cijferige km-totaalteller - "anti'-verblindingsbinnenspiegel - "walk-in"-mechanisme (met geheugen) op z'echter stoel - verlicht verwarmingsbedieningspaneel - afsluitbaar dashboardkastje - ruitewissers met 2 snelheden - elektrische ruitesproeier - full-flow ventilatiesysteem - 3-punts rolgordels vóór - aanjager met 4 snelheden - centraal en aan weerszijden van het dashboard geplaatste ventilatie- roosters - züruitontwaseming - inbouwruimte voor radio in dashboard (bedrading aanwezig) - achterruitverwarming - stuurslot - dubbeltonige claxon - uitzwenkbare achterzijruiten - afsluitbare benzinetankklep - bevestigingspunten voor gordels achterin - armsteunen vóór - - 2 zwenkbare zonnekleppen - uitneembare hoedenplank - neerklapbare achterbankleuning - opbergvakjes naast de hoedenplank - volledig beklede bagageiuimte - handgreep rechts - matzwarte ruitewissers - hoedenplank verbonden met achterklep Voor wie niet graag krap zit is er de nieuwe Micra March. De meest complete auto in z'n klasse. Alles wat autorijden zo plezierig maakt, vindt u standaard terug in de Micra March. Compact van buiten, riant van binnen. Riant is ook het unieke financieringsaanbod* voor slechts 195,- per maand. Dat werkt als volgt: u betaalt ongeveer 1/3 van de catalogusprijs aan. Wellicht is de inruil van uw huidige auto daarvoor al voldoende. Vervolgens betaalt u gedurende 47 maanden een maandbedrag van lo UC 1111 L4.U VOll LI VV lYllV^lCl H1C11L11 ouu OU 195,-. Daarna resteert er een slotbetaling van 5.345,-. 'n Verstandig idee zou kunnen zijn om uw Micra March tegen die tijd in te ruilen voor 'n nieuwe. Alle kans dat de inruiiwaafflé npg aanziéïi]ijl?'lïogêr ligt*dan de slötbètalingi ln één keer aflossen of verlengen kan natuurlijk ook. Betaalt u liever meteen? Dan heeft u de Micra March ook supervoordelig. Rij snel langs bij uw dealer en kies uit de be perkte voorraad uw eigen Micra March voor maar JE BLIJFT ERIN RIJDEN. De lening wordt verstrekt door Nissan Finance onder de gebruikelijke voorwaarden van een huurkoopovereenkomst. De effectieve rente per 1-9-1988 bedraagt 12,7% en is fiscaal aftrekbaar. V.a. prijs incl. BTW, excl. afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. De 3 jaar iakgarantie is van toepassing op alle nieuwe Nissan personenauto's, afgeleverd na 25 september 1988. Nissan is ook de maker van de Sunny, Prairie, Bluebird, Laurel, Silvia, 300 ZX. Tbrrano, King Cab, Patrol, Vanette, Urvan en Cabs tar. Nieuwerkerk, Garage Van Dijke en Zn. C.V, Kerkring 37, tel. 01114-1364. CHICAGO - Onderzoekers in de Verenigde Staten, Australië en West- Europa zijn er met behulp van hon derden computers in geslaagd een ge tal van 100 cijfers te kraken. Dat heeft de universiteit van Chicago de ze week bekendgemaakt. Na 26 da gen bleken zij in staat twee priemge- tallen te ontdekken - van 41 en 60 cijfers - die, met elkaar vermenigvul digd, precies dit getal van 100 cijfers (11 tot 104e macht plus 1) opleveren. ROTTERDAM - Het gunnen door de Holland Amerika Lijn van de gro te order voor de bouw van twee crui seschepen aan een Duitse werf bete kent dat de Nederlandse werven Van der Giessen de Noord in Krimpen aan de IJssel en de Merwede in Har- dinxveld-Giessendam achter het net vissen. Meer dan een jaar lang is deze com binatie in de race geweest voor het verwerven van de HAL-order, die door beide bedrijven gezien werd als vitaal voor hurt verdere toekomst. Voor het bouwen van de schepen zou de grote hal van Van der Giessen in Krimpen benut worden. In vak bondskringen verluidde het enige tijd geleden al dat Van der Giessen waarschijnlijk de werf in Krimpen zou sluiten als de HAL-order aan Ne derland voorbij zou gaan. Van de zij de van de directies van beide bedrij ven viel donderdagmorgen kort na het bekend worden van de gunning van de HALorder aan de werf in Bre men nog geen commentaar te verne men. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Loenen aan de Vecht: J. F. Schuitemaker te Nieuwpoort; te Voorschoten: J. C. Schaap te Wil lemstad (Curagao) (Verenigde Protes tantse Gemeente). Bedankt voor Vriezenveen (toez.): W. Altena te Hoornaar. Gereformeerde Kerken Beroepen te Leeuwarden als geeste lijk verzorger van verpleeghuis Park- hove en verzorgingshuis De Hofwijck aldaar (part-time): mw. drs. A. H. Wielstra-Ensing, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: mw. drs. A. H. Wielstra-Ensing, kand. te Leeuwar den. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Avereest-Dedems- vaart: drs. J. M. Batteau, 1.1. zende ling-hoogleraar te Zuid-Korea, wo nende te Bunschoten; te Helpman: J. J. Burger te Bussum. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Emmen H. Mondeel te Badhoevedorp-Lijnden, te Holwier- de-Krewerd mw. G. Ezenga-Dijkster- huis te Tjerkwerd-Dedgum (part time), te Vlagtwedde (toez.) en te Wil lemstad R. ten Napel te Wageningen, te Zeist G. Mulder te Veen, die be dankte voor Groot-Ammers. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Ferwerd-Hallum en te Lemele-Lemelerveld drs. K. P. A. Moedt, kand. te Dalfsen. GOES Zeeuwse Koorschool De Zeeuwse Koorschool maakt ge durende de herfstvakantie (van 15 tot en met 23 oktober) een toernee door Limburg. De jongens treden op in twaalf verschillende plaatsen. CNV-cursus In 1992 gaan de grenzen open in Eu ropa. Doel hiervan is het stimuleren van de economische groei. Wat is de sociale kant hiervan en wat zijn de gevolgen voor de jongere werkne mer? Vragen, waarop een cursus van de CNV-^verkende jongeren-antwoord probeert te geven. De cursus Wat be tekent Europa 1992 voor jou gaat in op de sociale aspecten van de Europe se eenwording. Deze is bedoeld voor alle jongeren tot 28 jaar. Opgave en informatie: Marianne Koeken 030- 913911. KAPELLE Wijn- en bier maken In de Vroone te Kapelle wordt za terdag 29 oktober de jaarlijkse pro vinciale wedstrijd wijn- en bier ma ken gehouden. Het initiatief komt van het Zeeuws Amateur wijn- en biermakersgilde Luctor en Fermento. Niet alleen de vijf bestaande gilden strijden om de eer, maar iedere wijn- of biermaker is welkom. De keurin gen worden uitgevoerd door gekwali ficeerde keurmeesters. Naast het competitie-element is de dag ook be doeld om het eigen produkt te laten keuren op kwaliteit. Wie belangstel ling heeft kan bellen met M. C. van Krimpen, 01195-638. JERUZALEM - Het „Spel Itsik", een Israëlische versie van Russische roulette die met name opgang maakt onder Israëlische infanteristen, heeft het leven gekost aan een Israëlische militair. Dit meldde het Israëlische massa-blad Hadashot. ZIERIKZEE - De 786e Staatsloterij, le trekking 12 oktober 1988, in deze trekking ruim 446.000 prijzen samen bijna 9.000.000,-. 20 20 200 2.000 2.000 2.000 20.000 20.000 200.000 200.000 prijzen van 25.000, prijzen van 5.000, prijzen van 1.000, prijzen van prijzen van prijzen van prijzen van prijzen van prijzen van prijzen van op alle op alle op alle op alle op alle op alle op alle op alle op alle - op alle lotnummers 077112 lotnummers 039911 eindcijfers 8068 eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers 242 560 769 19 15 STAMPERSGAT - Omdat het pro dukt suiker wat betreft de groei aan grenzen is gebonden, begeeft de Sui ker Unie zich steeds meer op andere terreinen om tot de noodzakelijke basisverbreding te komen. De „niet- suikeractiviteiten" van de Coöpera tieve Vereniging Suiker Unie bedra gen nu rond de 30 procent. „Naar ver wacht zullen die activiteiten binnen enkele jaren een omvang bereiken, die gelijk is aan de omzet van het sui kerbedrijf nu". Dit zei C. Geerligs, voorzitter van het bestuur van de Suiker Unie, bij de heropening van de Suikerfabriek Dinteloord. Prins Claus heeft de vernieuwde Suikerfabriek Dinteloord officieel heropend dooi* het logo van de Suiker Unie te vullen met suiker. De ver nieuwde fabriek, waar de campagne momenteel in volle gang is, heeft een verwerkingscapaciteit van 13.000 ton bieten per etmaal. Daaruit wordt ruim 2.000 ton kristalsuiker gewon nen. Dat betekent dat per minuut bij na anderhalve ton suiker wordt ge produceerd. Er werken 660 mensen in wisseldienst. De fabriek, de laatst vernieuwde van de Suiker Unie, is het parade paardje van de Coöperatieve Vereni ging. In vijf jaar tijd investeerde deze 750 miljoen gulden, waarvan 350 mil joen in de vestiging Dinteloord, om de produktiecapaciteit op het voor de jaren negentig vereiste niveau van de moderne suikerfabricage te brengen. Maar hoewel suiker onmisbaar is als natuurlijke energiebron is de afzet mogelijkheid niet onbeperkt. „Conti nuïteit van de onderneming vraagt verdere groei, die in andere activitei ten moet worden gevonden. Nu onze suikerfabrieken zijn gemoderni seerd, kan in versterkte mate de aan dacht op de basisverbreding van de onderneming worden gericht", aldus Geerligs. De Suiker Unie heeft in middels haar eerste aanzet tot verde re uitbreiding van de zadensector en naar de industriële verwerking van land- en tuinbouwprodukten al gege ven. 't Tóóverkot Kiek an! Dae bi m'n wi. De gasten binne aomae wi nae schole. M'n èbbe de klokke wï 'n ure terug gezet, 't Is net of je dan 'n deure achter je dicht trekt. Daer- achter verdwient de zomèr, de fekansie in de lange zomeraevenden. Noe mö'k wè zégge, die zomer 1988 ieuw nie over. 'k nie vee aevenden buute gezéte; ze ker nie mit de sterren boven m'n ööd. Meië, dat kon d'r goed mee deu. Ma ja, toe bin'k vó de gek g'ouwe. Tbe bin'k in Zuud-Frankriek de zonne op gae zoeke, mè, laet die dae noe net nie wéze. Die was veruusd nae Olland. Tfel uut je winst! Dan zit 't a gauw bie m'n bóve. Wat zoek 'n mens zö vérre buuten d'n uuzen. Op grööte-mans-kakstoel zitte in, d'r deu zakke. Meer is 't nie! Aoltied ma dienke, dat 't gras bie de buurman groener is, Noe, dat kan aordig tegenvaolle. Dan bliekt 't dat je in j'n eige weië, frêêd goed terecht kan. Neem noe vorige wéke. Dae bin'k dae, in angenaem gezelschap opgetrokke nae Thole, nae: Sint- Annaland. 'k Ööre j't a zégge. Wat mot je dae noe vö de weareld gae zoeke, Arjaontje? Dat za'k je vertèlle. Wa'k 'r zoeke most wist 'k oak nie, ma 'k èbbe d'r wat gevonde. Sint-Annaland! De gorzen, lae m'n ma zégge de vaz- zen, waerop 't durp is ontstae, wiere in 1476 bediekt deu Anna van Bourgondië. Vandae de naem. D'r za in die dikke vuufonderd jaer wè êêl wat veranderd wé ze. Z'èbbe oak nog a wat veziete g'ad. Franse, Span- jaerden, d'n tachtigjaerigen oorlog, waetervloeden in de pest... Om ma wat te noemen! In noe? 'n leven dig jachtaeventje in uut d'n vroegeren tièd twêê ouwe molens. D'n ouwsten is de standerdmole op de Mole- diek. Da's 'n ouwen taoien. A in 1541 was t'r spraeke van z'n. Ie ei nog 's 'n geintje uutg'aeld oak. De mole was op 'n nacht in vol bedrief, ma, naedat 't maelwèr- rek 'n stuitje ad stil gestae, was t'r gin beweging mï in te kriegen. Tja, wat doe je as molenaer in 't don ker? Wachte op d'n dag. De buure van de molenaer ad 'r lucht van gekrége, dat 'r wat opdéé. Bie naevraeg kreeg 'n t'öören, dat de mole betööverd was! Noe, dat bericht wier t'rek an de grööte klokke g'ange. De waereid was, dat 'r 'n kopere gewichje in 't graen ad gezéte, in tussen de molestêênen terecht was gekom- me. Begin 1800 waere d'r oak ménsen angezie vö ek- sen; zödoende kreeg Sint-Annaland de biertaem: 't Tööverkot. Noe, vö mien eit 't 'r wï 'n bitje getööverd! D'r is dae naemelijk 'n plekje, wae je 'n andere waereid instapt: 't Mezêêumpje „de Mêêstöve"! Dè's ondergebrocht in 't vroegere staduus. 't Ei niks van doen mit de geólie- de mezêêums as 't Louvre in Parijs in de l'Hermitage in Leningrad, 't Is 'n ontroerende verzaemeling van spullen uut grootmoeders tied in daevó. Van 'n bestie mit 'n kribbetje tot 'n één-in-wêêr-bank, van 'n krante-anger tot 'n boere-muste. Nae Sint-Annaland weet 'k noe oak, wae de uutdrukking „krieg 't één-in- wêêr" vandaen komt. Zö'n bank was 'n slimme uut- vinding. As je deu-waeter-nat van 't land tuuskwam gieng je op die bank mit je buuk nae de kachel toe zit te om te droagen. Je leunde dan lekker tegen de gröö te leunieng, ma bleef van achtere wè koud in nat. Gin nood. 'n Kwestie van opstae, de leuning nae d'andere kant klappe, in je zat mit je natte rik in de wèrrem- te...! Meschien is t'r noe wè 'n gat in de mart ontdekt deu 'n slimme kööpman! Zö'n bank is 'n uutdaeging vö bie d'n open aerd! Ma, ménsen, d'r is nog meer „tööver" in Sint- Annaland. Achter 't staduusje is 'n schuure. In, in die schuure nog 'n wondertje: 'n schoolklasje uut eind 1800. Dae waere ze wï! De bankjesmit 't inktpotje on der 'n schuufje. De bankjes zonder inktpotje, omdat die inkt nog uutgevonde most worre. In zö'n bankje zit dan 'n gat vö waeter om je leië-sponze in te sop pen. Aap, noot, Mies, zus, Jet.... De plaeten van Jet- ses: in de Minahasa.... De mooie grööte kasse mit ruutjes van gewalsd glas mit daerachter aollerlei spulletjes: krööntjespennen, leitjes, telraempjes, Maegdeburger bollen, die lekkere ouwerwetse boek jes. De tööver kwam oak deu de bloeiende, rooië ge raniums op de vensterbank vö de raemen van mèl- lekglas... anders keek je zö op 't kèrrekóf... Tbe'k dae zö zat mit m'n welvaertsbuukje bekneld tegen de lessenaer van 't bankje - wat bin ze noe klein! - kwam 'r zö ma 'n gevoel van geborgeneid over m'n. „Gezichten op 't behang, maar niet echt van bin nen bang" ziengt 't liedje. Kiek, dèt was t'r wï; éven! Wat binne m'n eigelijk achteruut geboerd. Je kan noe zöma de restanten van 'n Kosmos-satelliet in je nikke kriege. De paddestoelen bin nog vergéve van Tsjerno- byl... in gae mè deu. Dat klasje! Ei j't deu? Je zoekt 't geluk, of oe j't noeme wil soms vérre van uus, in kiek. 't lei flakbie, vö 't griepen. 'k Ebbe m'n naem mit 'n echte griffel op 'n echt leit je gerschréve. As 't klasje 't kommende voorjaer wï ópe gaet, gae dan 's kieke of 'k a uutgeveegd bin 't Was goed in Sint-Annaland. 't Ka j't anbevéleü ARJAON

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7