Goed jeugdboek is niet eenvoudig te definiëren BROOD UIT HET WATER Zierikzeese wijn- en fijnproever In steeds meer gemeenten speciale ophaaldienst voor gevaarlijke afvalstoffen Tientallen gemeenten willen jacht op trekvogels uitsluiten Onderzoek: Lijkwade van Turijn Middeleeuwse vervalsing LP-recensie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 oktober 1988 Nr. 24421 5 PARIJS - Een unieke collectie van manuscripten, brieven en tekeningen van de Franse bohémien en dichter Charles Baudelaire is in Parijs bij een veiling door de Franse nationale bibliotheek aangekocht voor drie miljoen gulden. Het manuscript van ,,Mon coeur mis a nu", het enige nog complete manuscript van de auteur, bracht bijna 7 ton op. Het werd ge kocht door een uitgever maar de Franse bibliotheek behoudt het recht het op te eisen. ZEIST - Enkele tientallen gemeen ten hebben positief gereageerd op de oproep van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van vogels de jacht op elf trekvogelsoorten uit te sluiten. Vogelbescherming heeft 700 gemeenten aangeschreven met het verzoek geen jachten meer te ver pachten voor goudplevier, winterta ling, krakeend, pijlstaart, water snip, houtsnip, slobeend, kuifeend, tafeleend en patrijs. De jacht op deze soorten is volgens N. de Haan van de Vogelbescherming „zinloos, omdat ze absoluut niet schadelijk zijn". TURIJN - Wetenschappelijk onder zoek heeft aangetoond dat de lijkwa de van Turijn, door veel Rooms-Ka- tholieken vereerd als het grafdoek van Christus, een Middeleeuwse ver valsing is. De aartsbisschip van Turijn, kardi naal Ballestrero, zei op een perscon ferentie dat een Carbon-14-onderzoek aan drie universiteiten in Engeland, de Verenigde Staten en Zwitserland met 95 procent zekerheid heeft vast gesteld dat het doek uit de periode tussen 1260 en 1390 dateert. Het gele doek toont het gezicht van een man met een baard die dezelfde wonden heeft als die welke Christus tijdens de kruisiging opliep. De lijk wade, die 4,40 bij 1,40 meter groot is, wordt in een zilveren kist in een ka pel van de kathedraal van Turijn be waard. Forumdiscussie iu De Stolpe over jeugdboeken ZIERIKZEE - Waar het ene kind van zwijmelt, daar haalt het andere kind minachtend zijn neus voor op. Kortom, vaste regels voor wat een goed jeugdboek is en wat niet, zijn niet zo één twee drie voorhanden. Daarover waren het forum en de toehoorders, die in de Zierikzeese bibliotheek De Stolpe over jeugdliteratuur discussieer den het roerend met elkaar eens. Het forum, samengesteld uit panel leider Ton Brandenbarg (neerlandi cus en docent aan de RSG), leer kracht onderbouw Gerda Buysse, auteur en illustrator Wim Hofman, Thea de Leeuwen, consulente jeugd- bibliotheekwerk, de elfjarige Hans Doeleman en de dertienjarige Eva Marike de Lange kwam wat moei zaam uit de blokken. Begrijpelijk, want een antwoord geven op een vraag als „Wat is een goed jeugd boek?" is bepaald geen makkie. Voor Eva Marike de Lange en Hans Doeleman moet de lezer zich in zo'n boek in kunnen leven en moet het verhaal daarom in redelijke mate aan de werkelijkheid beantwoorden. Voor Wim Hofman, auteur van ver schillende kinderboeken is zo'n be oordeling alleen na veel lezen en ver gelijken te geven. Ofschoon Thea de Leeuwen, werkzaam bij de Zeeuwse Bibliotheek, erkende dat zo'n beoor deling zeker in het bibliotheekwezen moeilijk is, gezien de brede doel groep, zijn er toch wel enige duidelij ke criteria te geven zoals een helder taalgebruik en het aansluiten van de inhoud op de leerwereld van het kind. Ook het fenomeen stripboek bleef niet onbesproken. Voor auteur Wim Hofman was het een duidelijke zaak dat een stripfiguur als Kuifje een deel van onze cultuur is geworden, waardoor iedereen dit rossig-blonde mannetje eigenlijk zou moeten ken nen. Die strip, zo meldde Branden barg, ontbreekt in de bibliotheek van de Rijksscholengemeenschap terwijl het verschijnsel stripverhalen (als be paalde verteltechniek) niet onbespro ken blijft in de les. Maatschappelijk Een belangrijk punt dat werd aan geroerd was de vraag of kinderboe ken maatschappelijk geëngageerd moeten zijn. Brandenbarg illustreer de deze maatschappelijke betrokken heid door het voorlezen van een vier tal fragmenten waarin onderwerpen als straf, weglopen en de dood wer den aangevoerd. Voor Thea de Leeu wen is het geen must dat kinderboe ken een „maatschappelijke lading" hebben, ,,'t Mag naar mijn mening ook gewoon ontspannend zijn, mits er maar sprake is van een goed taal gebruik". Hoewel het belangrijk is dat de kinderen, en zeker zij die niet bijster graag lezen, een stukje herkenning vinden in het verhaal is dat geen ab solute voorwaarde voor een goed kin derboek. Leerkracht Gerda Buysse wees erop dat het pure fantasieboek tijdens deze bijeenkomst weliswaar op de achtergrond was geschoven, maar dat er nog wel degelijk kinde ren zijn die smullen van een sprook jesboek. Indeling Hoe zorg je ervoor dat het boek bij het kind komt (een stukje boekpro- motie dus) en het hoe hanteer je een indeling naar leeftijd? Die punten werdén na de pauze aangeroerd. Met name dat laatste punt was voor Eva Marike de Lange een bron van erger nis, omdat ze als dertienjarige gebon den was aan de jeugdafdeling, terwijl een veertienjarige zijn toevlucht tot de volwassenenafdeling mag nemen. Ook Hans Doèleman vond het soms lastig dat de volwassenenafdeling voor hem nog verboden terrein is. Voor dat vasthouden aan die leef tijdsindeling was wel begrip toen Thea de Leeuwen wees op het ver schijnsel dat volwassenen die gratis jeugdkaart gebruiken voor het lenen van een boek voor henzelf. Voor.de consulente jeugdbibliotheek werk is ZIERIKZEE - Voor zover wij weten is Zierikzee nooit een bolwerk van geheel onthouders geweest. Bier, wijn en sterke drank zijn eeuwenlang met graagte door velen geconsumeerd. Er was verschil tussen de drinkgewoonten bij de ge wone man en de hogere, meer ontwikkelde standen. Zoals bekend was bier over al de volksdrank bij uitstek. Een glaasje wijn was voor tallozen een grote uit zondering. Mits met mate gebruikt achtte men de wijn niet alleen strelend voor de tong maar men schreef er ook een heilzame werking aan toe: „ook wijn is volgens de (Zierikzeese geneesheer) Lemnius een belangrijk voedingsmiddel; het versterkt hart en geest en vrolijkt ze op, zegt hij meer dan eens". Aldus dr. C. M. van Hoorn in zijn Lemnius-biografie. En verder: „brood en wijn vormen samen een levensstaf, ze dienen ter versterking en zijn tot steun voor een lang leven, mits men ze niet mate gebruikt". Uit verschillende bronnen valt op te maken dat het wijngebruik in het aloude Zierikzee groot is ge weest. Wijnkopers hadden in deze/ stad een goed bestaan. Sommige7 Zierikzeese behuizingen houden op de een of andere wijze de herin nering vast aan een vroegere wijn- koperij en het wijngebruik, zoals het aan de Oude Haven ZZ gelegen huis „Die Wijnkelre". Enkele ge neraties van het geslacht Roskam hadden er een „wijnnegotie" van af het jaar 1732 tot 1806 toen de weduwe van Jeremias Roskam de wijnkoperij overdroeg aan C. J. Armstrong. Ook toen bleef het voorshands een echte familiezaak: eerst 'werd de zaak voortgezet door zijn zoon Hendrik Arm strong en vervolgens door een kleinzoon M. C. Mulock Houwer. Na diens overlijden in 1922 kwam tenslotte W. C. van der Linde er als slijter te wonen. Er waren nog meer botteliers in Zierikzee; zij hadden er een goede boterham. Veel stadgenoten die zichzelf respecteerden hielden er een eigen wijnkelder op na. Zij bleven vaak een mensenleven lang hun wijnen bij dezelfde wijnko per betrekken. Laatstgenoemden zorgden dan ook wel dat er zorg vuldig op kwaliteit werd gelet. Van overheidswege was er toezicht op de wijnen, die vooral uit Frankrijk, Portugal en Duitsland werden geïmporteerd. Voor het wijnproeven werd een zilveren schaaltje gebruikt. Een zeer fraai exemplaar uit het laatst van de 17e eeuw, voorzien van het Zierik zeese stadswapen, bevindt zich in de stedelijke verzameling. Steekspel Het wijngebruik vond meestal plaats in een sfeer van gezellig heid en intimiteit. Toch was het vroeger niet anders dan tegen woordig: het was voor sommige zwakke broeders moeilijk maat te houden. Niet alleen in de particu liere woningen maar ook ten stad- fruize met zijn aangebouwde loka liteiten kon de wijn soms rijkelijk vloeien. De heren van het patrici aat vielen van een paar glaasjes heus niet van hun stoel maar dik wijls ging het fles na fles. Door overvloedige consumptie wilde het dan wel eens uit de hand lopen zoals in het pas begonnen jaar 1715. In de eerste dagen van janua ri wanneer benoemingen en her benoemingen voor diverse ambten plaats vonden was er ook aanlei ding om overvloedig te eten en te drinken. Zo ook in de nacht van zaterdag 5 op zondag 6 januari 1715. Na de verkiezing van de keurmeesters voor de meekrap bleef men nog een poos gezellig bijeen in de zgn. keurkamer, een vertrek dat gele gen was achter de voormalige waag. Met het vorderen van de uren dunde het gezelschap geleidelijk uit todat er tenslotte nog een twee tal overbleef: Pieter Kempe en Pieter Pietersz. Mogge. Van laatst genoemde werd in het algemeen beweerd dat hij een moeilijk en twistziek man was. Op de bewuste avond hadden de beide heren een flinke hoeveelheid wijn gedron ken. Op een gegeven ogenblik wenste Kempe het samenzijn te beëindigen maar Mogge bleef halsstarrig aandringen om ook verder nog wat wijn te consume ren. Kempe weigerde.... Van het een kwam het ander zo dat na enige handtastelijkheden van de zijde van Mogge tenslotte de degens werden getrokken! Kempe liep verwondingen op en werd volgens het overgeleverde verhaal danig in het nauw gedre ven. Daarop bracht Kempe aan Mogge zodanige kwetsuren toe dat deze ter plekke dood bleef liggen! De dader Pieter Kempe was in middels door „de knape van the- saurieren", die hem bloedend op straat had aangetroffen, paar het huis van zijn vader ds. Adriaan Kempe gebracht. De wonden wer den door een chirurgijn behandeld waarna Kempe Zierikzee zo spoe dig rhogelijk verliet. Hij ging in onvrijwillige bal lingschap naar Kuilenburg en keerde nimmer weer in Zierikzee terug... WIEBE KEIKES Zilveren wijnproeversschaaltje, eind 17de eeuw. Verzameling gemeen te Zierikzee. die leeftijdsindeling ook niet meer dan een richtlijn die de bieb geeft. De uiteindelijke verantwoordelijkheid blijft bij de ouders. Het voorlezen, dat met de komst van de beeldbuis verdrongen leek te worden, beleeft momenteel een ople ving. Gezien die grote vraag naar voorleesboeken heeft De Stolpe nu een speciale categorie voorleesboe ken, die loopt als eeti trein. Dat voor lezen was volgens Gerda Buysse ook een middel om het leesplezier bij kinderen te bevorderen. Voor Wim Hofman stond het niet onomstoten vast dat hoe meer er gele zen wordt des te beter het is. „Kinde ren behoeven voor mij niet zoveel en erg snel te lezen" aldus de auteur die zo zijn bedenkingen had tegen de vele boeken die jaarlijks op de markt worden gebracht en de hoeveelheid prijzen en griffels die aan goede boe ken worden toegekend. Dat laatste werd niet door iedereen onderschre ven want griffels en andere prijzen kunnen ook worden beschouwd als een mogelijkheid om duidelijkheid te scheppen. Ook de stelling dat alle kinderen en» ook volwassenen tot le zen aangespoord moeten worden werd door Brandenbarg aangevoch ten omdat er altijd een groep zal zijn die liever andere bezigheden zoekt. Dat is een gegeven dat je volgens de panelleider moet accepteren. JOAN ARMATRADING - De creaties van Joan Armatra- ding zijn weer als vanouds op haar nieuwe album The Shou ting Stage (Polydor). Nu ze de produktie van dat album in ei gen hand nam, is er een eigen tijds soundje ontstaan, dat wordt gedragen door integri teit en souplesse. Het eerste nummer The devil I know be vat als basis het slagwerk van de drummer, maar door haar donkere stem blijft ze aan voerder in het spel. De blazers sectie komt beter naar voren in Living For You. Armatra- dings mannenstem vloeit sub tiel over in het volle geluid van de blazers. Deze twee fei ten geven het album een duide lijke identiteit, zoals een fan bij al haar andere twaalf el- pees weet op te sommen. Ken merkend is de warmte die wordt uitgestraald. Vooral kant één tekent daar voor. The Shouting Stage overbrugt een periode van twee jaar na de re lease van haar vorige album Sleight Of Hand in 1986. The Shouting Stage bevat tien nieuwe composities, waarvan Stronger Love bijna tot het a capella behoort. De opnames van alle nummers werden on dersteund door een stel gere nommeerde artiesten van de bovenste plank, zoals Mark Knopfler en Alan Clark van de Dire Straits, Manu Katche en Dave Rhodes van Peter Ga briel's band, drummer Mark Brézicki van Big Country en Paul Young-bassist Pino Pala- dino. Tracy Chapman zou ook bijna behoren tot de groep en die zou dan ook het beste naast Joan Armatrading te zetten zijn. Sinds Chapman in de schijnwerpers staat worden beide artiesten vergeleken. Op zich nog geen ramp, maar wan neer er over klasse en kwali teit wordt gesproken, dan wint Tracy Chapman het. RV 'Vrijdag 14 oktober Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.25 uur Cousteau's herontdekking van de wereld, afl. 2. 16.15 uur De appelgaard, serie. Afl. 2. Herh. 17.15 uur Pimmetje Panda, serie. Afl. 2. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur De wereld van het mario nettenspel. Vandaag: Richard Brad- shaw uit Sydney, Australië. 18.42 uur Tom en Jerry, tekenfilmse rie. 19.00 uur Journaal. 19.17 uur Mini playbackshow. Vijf jonge kandidaten laten zien hpe goed ze hun favoriete artiest kunnen imite ren. Presentatie: Henny Huisman. 20.17 uur Hannay, Engelse serie. Afl. 3. 21.05 uur Mijn dochter en ik, Engelse comedyserie. 21.30 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur In 't holst van de nacht, Ca nadese politieserie. 23.30 uur Lieve jongens, Nederlandse speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Te land, ter zee en in de lucht, spelprogramma. Vandaag: Tob- bedansen. Herh. 16.50 uur Tita Tovenaar, serie. Afl. 15. 17.15 uur Familie Oudenrijn, Neder landse serie. Afl. 3. 17.40 uur TROS Aktua junior, actua liteitenmagazine voor en door kinde ren. 18.05 uur TROS sport. 18.30 uur Kunst voor een kind, pro gramma rond Kunst voor een kind, een actie van UNICEF. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur The highwayman, Ameri kaanse serie. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Bloed en Orchideeën, 2- delige tv-film. 22.10 uur Jongbloed en Joosten, actu aliteitenmagazine. 22.40 uur Derrick, Duitse misdaadse rie. 23.40 uur Sport extra: 2200 km skee ler extra, verslag van een Elfsteden tocht voor schaatsen op de weg. 00.05 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.05 uur Het verhaal, afl. 2. 09.30 uur Als muziek in je oren, afl. 4. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 4. 10.30 uur Typisch iets voor jou, afl. 5. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal, afl. 4. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Sesamstraat 18.00 uur Paspoort voor Turken. 18.30 uur Grafische technieken, les 6. 19.00 uur Jeugdjournaal. 19.10 uur Het Klokhuis, informatie jeugdprogramma. 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur De muziek van Theo Loe- vendie. Rechtstreekse uitzending van de feestelijkheden rond de uitreiking door minister Brinkman van het 3-M Stipendium 1988 aan de componist musicus Theo Loevendie. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Interview met de minister president. 22.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie 15.00 uur Zonen en dochters. Austra lische serie. Afl. 589. (Herh.). 15.25 uur Hoger-lager, spelprogram ma. 16.05 uur Panorama. Herh. 16.55 uur Modem. De Fenix. Herh. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 242. Herh. 18.05 uur Plons, Plons en de wekker. Herh. 18.10 uur Prikballon, kleutermagazi ne. 18.25 uur Schoolslag, spelprogramma waarin leerlingen en leraren van twee secundaire scholen getest wor den. 19.05 uur Spinnolio, Canadese ani matiefilm. 19.15 uur Uitzending door derden, programma van de Socialistische Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.25 uur Extra time. 20.55 uur Wereldoorlog II: Het verzet. Afl. 3. 22.10 uur De regenwegen van Brei. 23.35 uur Nieuws. Aansl. Paarden- koersen. 23.55 uur Coda: Een brug, van Wil- fried Adams. BRT 2 18.45 uur Babel, tweewekelijkse nieuwsbrief voor Marokkaanse mi granten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 590. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Comedy Capers. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Close encounters of the third kind, Amerikaanse speelfilm uit 1977. 22.35 uur Verwant, kunstmagazine van Annie Declerck met o.a. De vroe ge Cézanne. ZIERIKZEE - Steeds meer gemeen ten gaan ertoe over, naast de huis- vuil-ophaaldienst een speciale op haaldienst in te stellen voor het inza melen van gevaarlijke afvalstoffen, bijvoorbeeld met een zogenaamde chemocar. Uit een door het ministe rie van verkeer en waterstaat inge steld onderzoek is dan ook gebleken dat de in 1986 hiervoor ingevoerde re geling goed heeft voldaan. Deze regeling schrijft onder meer voor dat in gemeenten waar een der gelijke ophaaldienst bestaat, uit de huishouding afkomstige brandbare, giftige en bijtende afvalstoffen en spuitbussen bij de chemocar persoon lijk door de burger moeten worden afgegeven. Verpakking moet goed ge sloten zijn en er mogen aan de buiten kant geen gevaarlijke stoffen aan zit ten. Bij voorkeur moet worden aangegeven waar de gevaarlijke stof uit bestaat. In vele gemeenten zijn inmiddels ook winkelbedrijven, onder andere verkopers van verfartikelen en derge lijke, bij de inzameling van gevaar lijk afval uit particuliere huishou dens ingeschakeld. Omdat de be staande regeling hierin niet voorzag, is op 1 oktober 1988 een aangepaste regeling van kracht geworden. Deze vermeldt onder meer dat detaillisten met toestemming van b en w van de gemeente waar zij hun bedrijf uitoe fenen, bij de inzameling van bepaal de stoffen kunnen worden betrokken. De regeling is verder nog op een aan tal ondergeschikte punten aangepast. 113 De Wisselvalligheid zeilde, met een strakke gelegenheid uit het zuid westen, aldus, door elkaar zes kno pen loggend, naar de noord. Wijnand Hoogendijk mocht slapen onder het uitvaren. Zodra ze de zeve nenvijftig hadden, kwam hij, op kor te tussenpozen na, definitief boven. Men riep hem niet, men wist ook niet waaruit hij het opmaakte. Maar hij was er. En als hij kwam, was de rust weg. Hij dronk dan stug borreltjes. Het ene ogenblik hing hij over de reling en keek stilletjes naar het water; het andere commandeerde hij. Want als Wijnand dacht, dat zijn want te water kon, was zijn kalmte verdwenen. Deze reis maakte daarop geen uit zondering. Integendeel. Nog voor ze de Noordwestbank hadden, kwam hij aan dek. Hij werd weer kribbig en viel over kleine onbenullige dingen. Hij gaf standjes naar alle kanten. Alleen Arend-Michiel, zijn stuur man, ontzag hij. Dat was het volk niet van hem gewend. Die hem het dichtst stonden, bejegende hij in zul ke dagen doorgaans het minst. Arend-Michiel was hij kennelijk wel gezind. Hij vroeg soms wat hij van dit of dat dacht en eerst daarna plaat ste hij zijn orders. Hij sprak over zijn vondst van muizen, waaromtrent hij hem roemde. Hij vertelde niet, dat ze in de afgelopen winter kif om hem hadden gehad en Tinus de Ridder, wiens vleet ze aan boord hadden, niet erg over hem te spreken was. Hij kon Door FENAND VAN DEN OEVER wel wild en driest zijn, ongevoelig was hij niet. Tégen de middag van de eerste vis dag werd hij opgewonden. Het uur van schieten naderde hem te traag. Het was weer het oude liedje: deze een grauw en gene een snauw. Hij schopte naar Herta en ketterde tegen een ieder die op zijn weg kwam. Tbch was hij niet kwaad. Hij droeg altijd dunne witte doekjes om zijn hals, zij namen het zweet in zich op. Daar liep hij nu op te kauwen. Dan wist het volk wel hoe laat of het met hem was. De spanning verteerde in zulke uren Wijnand Hoogendijk. Hij zag soms vreemde wonderlijke visioenen, te onmogelijk om na te vertellen bijkans. Zijn grootheid werd al groter. Hij had tegen honder den het nieuwe muizen verdedigd, men had hem tegengesproken, hij was met de stukken op tafel geko men, in zijn opgewondenheid had hij dingen gezegd, die hij niet verant woorden kon, onder andere, dat hij er zéker van was, dat zij de komende teelt de meeste haring zouden vangen en nog meer. Allemaal woorden waar hij nu spijt van had. Want om zulke woorden vreesde hij in deze ogen blikken het Opperwezen, wiens Ze gen hij in de allereerste plaats nodig had. 'Op hoop van zegen'. Ze zeilden zonder veel tegenslag hun droge boeltje uit. Dat gaf Wij nand yeel genoegen en het volk, naar traditie, een rakkertje jenever. Wij nand ging daarna meteen in de kooi, want hij was moe Tbt lang na het eten sliep hij. Om een uur of negen kwam hij eruit. Hij zei niets tegen Arend- Michiel, die in zijn kooi een beetje lag te roken. Deze kon niet slapen, want hoewel hij geen grote verwachtingen had, hoopte hij toch, als alle vissers, op het wonder. Daarom had hij ook, op Wil en d'n heer na, tegen niemand gesproken over wat zijn verstand zei over de komende visserij. Wijnand ging naar boven. Hij keek bij de man van de wacht hoe ze ervoor lagen, volgens het kompas. Tben ging hij op het voorschip staan, vlak bij de reepbolder. Voor hem uit, wist hij ze ker, lag nu zijn vleet, als een gordijn en de haringschollen zwommen er misschien tegenaan. Hij snakte naar het uur van halen. Maar dat duurde nog wel even. Hij stond hier graag en veel, van jongen af aan. Het speet hem zo dat hij ouder werd, hij zou liever nooit dood gaan. Maar hij wist best, dat daar niet aan te ontkomen viel. Eenmaal was de dood bij hem aan boord geweest, vorig jaar. Een kwaaie zee bracht de dood mee en Aai van Noordt werd zijn prooi. Daar wil den ze hem óók de schuld van geven. Ja, ja. Wijnand hééft een hoop op zijn kerfstok. Veel dingen uit zijn schip pers jaren gingen nu aan zijn geest voorbij. Hij wond zich op. Pas toen Gerrit Krab aan dek kwam en een paar milde melodietjes speelde, luwde de onstuimigheid wat. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5