Grote politiecontrole op de Grevelingendam Westerschouwen gesubsidieerd verder met aanpak criminaliteit Vroegere sluiting stortplaats niet uitsluiten Westerschouwse toeristenbe lasting met dubbeltje omhoog ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 oktober 1988 Nr. 24421 „Auto's met een buitenlands kenteken en oudeuit de klei getrokken Mercedessen waarvan de bestuurder een pet draagt. Die moet je doorsturen' een groter bereik te krijgen. De poli tie kan bij een controle alleen naar de uiterlijke dingen kijken. Zoals het keurmerk en de antennekabel. Ik heb de kennis om de apparatuur ook van binnen te bekijken", aldus de man van de radiocontroledienst. Dat dat verschil uitmaakt bleek on der andere uit de reactie van de Lim burgse visser. ,,Ik heb nu a] drie keer de rijkspolitie te water aan boord ge had van mijn boot. Die hebben iedere keer naar mijn bakkie gekeken en nooit wat gezien. En hij heeft het ge lijk in de gaten". De MC-bak in de boot die op een trailer achter zijn auto ligt blijkt ook een paar zelfge maakte kanalen te hebben voor het ontvangen van de berichten van een visserijvereniging. „Ik kan wel zeg gen dat ik het niet wist. Maar dat heeft allemaal geen zin", aldus de Limburger die toch wel een beetje wit om zijn neus wordt als hij hoort dat de boete die hij daarvoor krijgt ongeveer 200 gulden bedraagt. toe in actie te komen. „Nee, er rijden hier niet zoveel vrachtwagens langs die gevaarlijke stoffen vervoeren. Even later wordt er toch een tank auto de parkeerplaats op gediri geerd. Aan boord 27.000 liter benzi ne, 10.000 liter eurobenzinc en 7000 liter dieselolie. Zo blijkt uit de docu menten die de chauffeur keurig bij zich heeft. De controleur gaat ook na of de auto is gekeurd. Of de chauf feur in het bezit is van een vakbe- kwaamheids-certifikaat voor het vervoer van gevaarlijke stoffen „Ja, dat vond ik wel leuk om te doen. Het kon in de baas zijn tijd. Maar ik ben al een hoop vergeten van wat ik heb geleerd hoor. Want wij vervoeren al tijd hetzelfde", aldus de goudeerlijke chauffeur. Als de controleur ook heeft vastgesteld dat er twee brand- blusapparaten op de juiste plaatsen aan de auto zijn bevestigd en zelfs de losse waarschuwingslampen functio neren, kan hij maar een conclusie trekken: „Die man heeft zijn zaakjes keurig voor elkaar". Proberen „Er zijn tegenwoordig ook drie kanalen bakkies in de handel. Waar om heeft u die dan niet gekocht"? „Dan motte gij eens proberen om er zo een voor mij te versieren. Mij lukt het niet. Ik sta al zo lang op de wacht lijst, aldus de verontwaardigde Lim burger. Het was een dure dag voor hem. want behalve een boete en in beslagneming van zijn bakkie kreeg hij nog twee proces-verbalen. Een omdat hij bij zijn kentekenbewijs geen bijblad had voor de aanhangwa gen zwaarder dan 750 kilo. En nog een omdat hij voor diezelfde aan hangwagen geen registratiebewijs had. „Nee, serieus. Dat wist ik niet. Dat dat nodig was. En ik rijdt er al ja ren mee. Niet alleen naar Zeeland. Maar ook naar het Skagerak en naar Ierland om te gaan vissen". De man van het korps controleurs gevaarlijke stoffen hoeft maar af en Tachograaf Iedere vrachtwagenchauffeur krijgt ook de controleur van de rijks verkeersinspectie in zijn cabine. Rij bewijs, kenteken en tachograaf wil hij zien. „Is er tussen gisteravond half vijf en vanmorgen kwart over vijf nog met de auto gereden. Ik mis een aantal kilometers". Die afstand blijkt op het bedrijfsterrein te zijn verreden zonder tachograaf. Drie keer schrijft de controleur een proces-verbaal uit vanwege overtre dingen tegen het rijtijdenbesluit. „Omdat de tachograafschijven niet worden gebruikt". Na twee uur in tensief werken op de koude, winderi ge parkeerplaats naast de Grevelin gendam zit de verkeerscontrole erop. „We controleren regelmatig. Maar niet vaak met zo'n groot aantal speci alisten bij elkaar. Dat komt hier op Schouwen-Duiveland maar enkele keren per jaar voor". SEROOSKERKE - De kans bestaat dat de vuilstortplaats aan de Hoosjesweg in Seroos- kerke eerder moet sluiten. Dat valt op te maken uit de aanbie dingsbrief van het Wester- schouwse gemeentebestuur aan de gemeenteraad. De Raad van State geeft in 1989 duidelijkheid over het al dan niet toelaten van veront reinigd afval op de stortplaats. De' gemeente Westerschouwen is. met de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland in be roep gegaan tegen de accepta tieplicht van de provincie. Wes terschouwen wacht dit voorals nog eerst af. Ook wordt gewacht op de uit spraak van de Raad van State voor wat de ontgeuringsfilters betreft. „Dan is ook eindelijk deze operatie af te ronden", al dus b en w. Voor 1989 komt er geen voorstel om een bepaald onderdeel van de inrichtingen te controleren. „Mocht evenwel binnen de raad de wens worden uitgesproken tevens tot contro le van bijvoorbeeld de nale ving van een bepaalde be drijfstak of bedrijfsonderdeel van de hinderwet over te gaan, dan zullen wij dit verzoek ho noreren". De zaak met de ont geuringsfilters speelt al enige jaren. RENESSE - In 1989 gaat de Wester schouwse toeristenbelasting niet met vijf maar met tien cent naar bo ven. Reden is de aanleg van de rand weg Renesse, waarvan burgemeester en wethouders vinden dat 75% van de kosten ten laste van het toerisme mogen komen. Een en ander blijkt uit de aanbie dingsbrief van het college aan de ge meenteraad. De brief vergezelt de be groting voor het komende jaar. De financiële consequenties van het ex tra dubbeltje per recreatieve over nachting worden nog door de raad be keken. De aanbiedingsbrief betreft immers voornemens van het dage lijks bestuur. SAO PAULO - De regering van Bra zilië, het land dat in het Amazone gebied eenderde van al het tropisch regenwoud ter wereld herbergt, zal maatregelen nemen om aan de groot scheepse vernietiging daarvan een einde te maken. Dat heeft president José Sarney voor de televisie gezegd. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Afzwenken Er waren ook mensen die een poli tiecontrole al bij voorbaat niet zo za gen zitten. In plaats van de parkeer plaats op te rijden, waarheen ze door de motoragent werden gewezen, zwenkten ze vlak daarvoor de paral lelweg op, richting Oude Tonge. Zon der succes overigens. Want de snelle BMW had hen in no-time ingehaald en terug gedelegeerd. „Waarom reed u door meneer. Na het stopteken van een politieagent"? „Oh, ik dacht dat het om een omleiding ging. Er staan hier wel eens vaker wat politieauto's op de parkeerplaats". De doorrijders werden extra inten sief gecontroleerd. Een van de wacht meesters van de Rijkspolitie Schou wen-Duiveland ging zelfs via de zendapparatuur in de politiebus even na of er nog boetes openstonden van de betreffende bestuurder. En de bestuurder werd duidelijk te ver staan gegeven dat op het negeren van een stopteken een forse boete staat. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen; Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110- 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20;losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BXW. BRUINISSE - De dag van de olijke, gezette Limburger kon niet meer stuk. Tijdens een dagje vissen op Schouwen-Duiveland had hij, samen met zijn vismaat, bijna dertig kilo kabeljauw gevangen in de Noordzee. Hij kon er zijn goede humeur dan ook niet bij verliezen toen hij op de Grevelingendam werd aangehouden voor een verkeerscon trole. Maar toen hij daarbij drie processen-verbaal opliep was hij toch even beduusd: „Mijn vis wordt duur betaald vandaag. Ik zal heel wat overuren moeten maken om al die boetes weer terug te verdienen". De Limburger was een van de bestuurders van ruim 160 voertuigen die dinsdagmiddag op de Rijksweg N-59 even buiten Bruinisse door de politie werden gecontroleerd. blijkt toch nog vaak een soort machtsverhouding met de politie. „Dag meneer. Verkeerscontrole. Mag ik uw rij- en kentekenbewijs? Alstu blieft, hier is het weer terug. Ik heb er niets op aan te merken". „Ja, dat is jammer hé". „Nee, hoor meneer daar ben ik juist blij om. Rijd u maar ver der". Behalve de autopapieren con troleerde de rijkspolitie Schouwen- Duiveland vele tientallen keren de diepte van de groeven in de banden en de kofferbak. „Om te kijken of daar geen gastank ligt terwijl ze een kentekenbewijs voor een benzineauto hebben". Drukke controle op de Grevelingendam Het ging om een grote politiecon trole. Behalve acht mensen van de groep Schouwen-Duiveland van de rijkspolitie waren negen andere politie-specialisten uit Zeeland en Noord-Brabant naar de parkeer plaats op de Grevelingendam geko men om hun gespecialiseerde kennis in te zetten bij de uitgebreide contro le. M.ensen van de douane Vlissingen, het corps controleurs gevaarlijke stoffen, de Rijksverkeersinspectie, de verkeersgroep Zeeland en de Radio controledienst. In het politiebureau aan de Del tastraat te Bruinisse wordt bij een kopje koffie besproken welke strate gie men zal volgen en waar men spe ciaal op gaat letten. Gegevens die van belang zijn omdat een verkeerscon trole waarbij zoveel verschillende specialisten samenwerken niet dage lijks voorkomt. De aanvoer van de voertuigen die zullen worden gecon troleerd wordt verzorgd door een mo toragent van de verkeersgroep Zee land. „Auto's met een buitenlands ken teken. En oude, uit de klei getrokken Mercedessen waarvan de bestuurder een pet draagt. Die moet je doorstu ren", luidt een van de verzoeken. „Auto's met een buitenlands kente ken blijken nog wel eens van mensen te zijn die al lang hier wonen en de Nederlandse nationaliteit hebben. Die hebben dan niet zoveel zin om hier ook wegenbelasting te betalen", aldus de toelichting. En de 'uit de klei getrokken Mercedessen' zijn bij de politie berucht omdat zij nogal eens op rode gasolie rijden. Dè (goed kopere) brandstof die eigenlijk is be doeld voor tractoren. De voorkeur van de politiemensen blijkt verder uit te gaan naar vrachtwagens die ge vaarlijke stoffen vervoeren en perso nenauto's die met een grijs kenteken rijden. „Die hebben soms van die leuke ombouwtjes in hun auto ge maakt". De motoragent die al deze (en nog veel meer) voertuigen van de weg moet plukken hoort de wensen van zijn collega's laconiek aan. Hij heeft meer met dat bijltje gehakt. Al acht jaar rijdt hij op een oranje/witte BMW-politiemotor. Zo'n exemplaar dat zeer bekend werd via de sterspot voor de Fiat-panda. Motorvermogen 1000 cc en topsnelheid 210 kilometer per uur. „Op dé teller geeft hij dan 230 aan". Feeling Volgens de'motoragent is het vooral een kwestie van 'feeling' waardoor hij het ene voertuig aanhoudt en het andere laat doorrijden. „Meestal zit ik wel goed. Als er een tussen rijdt waarvan ik denk hé dat zou wel eens leuk kunnen zijn is dat vaak ook het geval". Oude auto's. Het uiterlijk van hd,0;«inzittep-dgn,BepaaLd weggedrag zoals geen richting aangeven. Aan- hangwagentjes die een beetje vreemd achter de auto hobbelen'. Dat zijn al lemaal redenen voor de motoragent om zijn gaspedaal wat extra in te drukken en zijn arm op te steken. Toch is hij van mening dat het aan tal 'wrakken' op de weg is vermin derd sinds de invoering van de APK- keuring. „Begrijp me goed. Er rijden nog steeds auto's rond waarvan je niet snapt dat ze zijn goedgekeurd. Maar toch heb ik het idee dat het wa genpark in zijn totaliteit verbeterd is". Een mening die in de loop van de middag bevestigd lijkt te worden bij de verkeerscontrole. In geen enkel geval blijkt het noodzakelijk om één van de ruim 160 gekeurde auto's van de weg te halen omdat de algemene toestand te slecht is. Wel worden twee autobestuurders bekeurd om dat ze met te gladde banden rondrij den. De meeste processen-verbaal wor den uitgeschreven vanwege het ont breken van deel III op de voorruit. Of het niet kunnen tonen van het kente kenbewijs. Uit de reacties van de mensen die wofden gecontroleerd De meeste weggebruikers blijken dat uit zichzelf te weten want de ene na de andere personenauto en vracht auto reed de parkeerplaats op. Daar werden zij aangesproken door de di verse controleurs. De technische men sen van de verkeersgroep keken voor al naar de staat waarin het voertuig zich ftevond. De veren en banden van vrachtauto's bijvoorbeeld. „Die auto's worden heel intensief ge bruikt. De veren hebben vaak te lij den door overbelading. En de banden door het rijden over ruw terrein. De koppeling moet goed geborgd zijn zo dat ze niet- kunnen löstrillen". Bakkies De vrachtwagens kregen ook even bezoek van de man van de radio-con troledienst. In totaal schreef hij vier processen-verbaal uit vanwege 'bak kies' waarmee gerommeld was. „Zo'n bakkie is voor de meeste vrachtwa genchauffeurs heel belangrijk. Maar soms gaat de liefde zover dat ze zelf van binnen wat aan knutselen. Om wat meer kanalen te kunnen ontvan gen. Maar dat mag niet omdat daar door de typekeuring vervalt. Het kan bovendien storingen veroorzaken op bepaalde kanalen. Van de politie of Marechaussee bevoorbeeld". „Aha, dit is een ouderwetse 22- kanalenbak. U heeft een machtiging neem ik aan. Mag ik die even zien. En ik wil het bakkie ook even van bin nen bekijken". Behalve het inwendi ge van het bakkie worden ook de di verse holtes achter het dashboard zorgvuldig onderzocht. „Het komt nog wel eens voor dat daarachter een versterker wordt ingebouwd. Om zo stuursbunker aan de Nieuwe weg te Haamstede tot haar beschikking om te oefenen. De oefenruimte wordt met name gebruikt voor het oefenen met persluchtmaskers. Hiervoor dienen echter herstelwerkzaamheden uitge voerd te worden met betrekking tot de verlichting, de vloer en de deuren. Het reddingswezen in Westerschou wen krijgt er zo mogelijk een vierde Naar het zich laat aanzien krijgt Westerschouwen komend zomersei zoen wel een uitbreiding van de con trole, zodat het toezicht verbeterd kan worden. Ook wordt bekeken of er mogelijk tijdelijk controleurs uit andere gemeenten aangetrokken kunnen worden. Door de gemeente worden al sinds jaren vakantiekrach ten aan de politie uitgeleend. Uit de aanbiedingsbrief blijkt dat dit ook in 1989 nodig blijft om de bureaus open te houden. In welke mate is afhanke lijk van de evaluatie 1988. Aandacht Dit' laat vooralsnog op zich wach ten, zodat in de aanbiedingsbrief geen, resultaten van de vernieuwde aanpak van de criminaliteit worden beschreven. Dit jaar heeft de aan dacht zich geconcentreerd op het ver anderen van het Renesser imago, al zouden alleen jongeren welkom zijn in de badplaats. De gemeente wil graag een gemêleerd publiek, waar door ondermeer de sociale controle verbeterd kan worden. Ook is er aan dacht geweest voor de samenwerking met het bedrijfsleven en belangenor ganisaties. In het verlengde van de openbare orde staat de openbare verlichting. Deze wordt vaak gebruikt om de kleine criminaliteit te bestrijden. Overeenkomstig het urgentieschema van de politie dient ter handhaving van die openbare orde op een aantal plaatsen in Renesse nog extra ver lichting te worden aangebracht. Het college spreekt over het terrein ach ter het politiebureau en de Zeeane- moonweg ten behoeve van de krui sing met de Zoom. Het verlichtings plan wordt de komende jaren wel licht nog aangepast. Verder kan het plan als afgerond worden be schouwd. In 1988 zijn in het kader van de bestrijding vdn de criminali teit lichten aangebracht op het par keerterrein Laone/Rampweg alsme de de Korte Moermondsweg en Scha- rendijkseweg. In de aanbiedingsbrief wordt ook De bestuursbunker, die de brandweer voor haar oefeningen mag gaan gebruiken. post bij. Dat overweegt het college in verband met de toename van het strandbezoek nabij de Laone en Kijk duin. B en w: „Tfeneinde een redelijk niveau qua onderhoud te waarborgen is het gewenst de lasten op de gewone dienst op hetzelfde niveau te handha ven". Nu de post aan de Jan van Re- nesseweg vernieuwd is verkeren alle posten in goede staat. RENESSE - Eind van dit jaar heeft de gemeente Wes terschouwen haar programma ter bestrijding van de kleine criminaliteit voor 1989 klaar liggen. Een project aanvraag van de gemeente aan de rijksoverheid is inmid dels gehonoreerd, zodat de gemeente verder kan. Duide lijk is geworden, dat er in het afgelopen seizoen geen sprake is geweest van uitbreiding van de parkeercontro- le. Gebrek aan parkeercontroleurs lag hieraan ten grond slag. Een en ander blijkt uit de aanbiedingsbrief van b en w aan de raad. aandacht bëstèed aan het vrijwillige brandweerkorps. Die krijgt de be- K i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3