;-4C Zierikzees gemeentebestuur wil unaniem verhoging bijdrage VVV Zwem vierdaagse Nieuwerkerk levert 1500,- voor Unicef op Eerdere opheffing school Noordwelle is niet uitgesloten Commissie tevreden met jeugduitwisselingen '88 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Apparatuur verongelukte duikers vertoont geen gebreken Twaalf bekeuringen bij snel heidscontrole In toekomst nadelig saldo Westerschouwen pa Bitr Rechter verbiedt acties specialisten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Opvangcentra Controle De provincie Zeeland adviseert uitbreiding van De rijkspolitie heeft een grootscheepse ver- wesrerscnouwen gaai rtomenu jaar Koppen menara ae aru opvangcentra voor gehandicapten. {Pag. 2). koerscontrole gehouden op de Grevelingen- met spijkers slaan wat het VOP betreft. (Pag. plaats. {Pag. 9). - -i 4). VOP Biljarten Westerschouwen gaat komend jaar koppen Richard de Bruin stoot door naar de eerste nniib/ïj.^ wlnnw i - -t tl/ll \/OD hot/rtfl /Onw nlwnlw /Dnrv n dam. (Pag. 3). DONDERDAG 13 OKTOBER 1988 145ste jaargang Nr. 24421 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het wezenlijke in het onderwijs is niet de leerstof, doch het wakker maken. Renan Alleen PvdA gaat niet mee met gevraagde bedrag ZIERIKZEE - Het lijkt voor alle partijen binnen het Zierikzeese gemeentebestuur buiten kijf te staan, dat de plaatselijke VVV meer subsidie moet krijgen om zo haar voortbestaan zeker te kunnen stellen. Het ziet er naar uit, dat VVD, RU en CDA (ten dele onder voorwaarden) akkoord gaan met een jaarlijks bedrag van bijna 30.000 gulden. De PvdA blijft op de helft van dit bedrag steken. Unice/-vertegenwoordigster R. Kloosterziel bedankt Jacco de Ronde. Burgemeester Bergshoeff en zweminstructeur L. Tom kijken toe. Drie keer zoveel als vorig jaar NIEUWERKERK - De zwemvierdaagse in zwembad Dol-fijn heeft 1500,- voor Unicef opgeleverd. Dat be drag werd bij elkaar gezwommen door in totaal 164 deel nemers. Voor de overhandiging van het bedrag was naast burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland de zevenjari ge Jacco de Ronde uit Nieuwerkerk uitgenodigd. Hij zwom in zijn eentje 89,50 bij elkaar en werd voor die in spanningen beloond. Uit handen van zweminstructeur L. Tom kreeg hij een walk-radio aangeboden. De zwemvierdaagse in het Nieu- werkerkse zwembad werd gehouden van 26 tot en met 30 september. ,,Het was voor de elfde keer dat de zwem vierdaagse hier gehouden werd", al dus Tom. Vorig jaar werd voor het eerst een koppeling gelegd tussen sportieve prestaties en een goed doel. Middels sponsoring werd ook toen geld bijeen gezwommen voor Unicef. Veel Bergshoeff richtte allereerst het woord tot de jeugdige zwemmer. ,,Je hebt heel wat bij elkaar gezwommen en dat geld is allemaal bedoeld voor kinderen die het heel wat slechter hebben dan jou. Ik vind dat een hele prestatie. Ik hoop dat Unicef weer veel goeds kan doen met dit geld". In vergelijking met vorig jaar bracht de zwemvierdaagse drie keer zo veel op. ,,Ik hoop dat het volgend jaar weer zo'n groot succes wordt1 aldus Bergshoeff. In totaal doken 164 mensen het wa ter van Dol-fijn in. ,,Ik denk dat on geveer 75 procent van de deelnemers kinderen waren", aldus zweminstruc teur Tom. Behalve sponsoring door bedrijven en particulieren droeg ook de afdeling Duiveland van de PvdA haar steentje,bij aan het eindbedrag. Zij stelde een bedrag van één gul den per deelnemer beschikbaar het geen neerkomt op een bijdrage van 164,-. Alles bij elkaar een totaalop brengst van 1322,15. Het gemeente bestuur rondde dat bedrag af zodat de eindopbrengst vastgesteld kan worden op 1500,-. Dat bedrag over handigde Bergshoeff aan Unicef-vrij- willigster R. Kloosterziel. Jacco de Ronde toonde zich zeer be scheiden over zijn zwemprestaties. ,,Ik had natuurlijk wel gehoopt dat ik het meeste bij elkaar zou zwem men, maar ik had het niet verwacht". In totaal legden de 164 zwemmers in vier dagen ongeveer 300 kilometer af. Een en ander is duidelijk geworden tijdens een vergadering van de Zie rikzeese commissie ro, industrie, re creatie en toerisme. De leden spraken over een voorstel van het college om wel of geen geld te geven aan de plaatselijke VVV, die in ernstige fi nanciële moeilijkheden is gekomen. Voorzitter mr J. J. P. M. Asselbergs maakte duidelijk, dat wat het college betreft de VVV meer geld moet krij gen. Momenteel ontvangt de organi satie 5000 gulden per jaar en dat werd door alle leden als karig bestempeld. Voorzitter van de VVV, mr Klaas- sen was met een delegatie naar het Zierikzeese stadhuis afgereisd, om de leden nogeens tekst en uitleg te geven over de benarde positie waarin de VVV momenteel verkeert. De VW heeft een plan voor de toekomst opge steld met enkele varianten. Daaruit zou een keuze gemaakt kunnen wor den, ware het niet dat de VVV op dit moment alleen overleven als uit gangspunt hanteert. Berekend De vereniging heeft berekend, dat hiervoor jaarlijks een gemeentelijke bijdrage van minimaal 29.700 gulden nodig is. In de toekomst zou dit uitge breid kunnen worden, maar daarover spreekt de VVV vooralsnog niet. J. J, Geleijnse (WD) noemde een verho ging zonder meer bespreekbaar. Wel wilde hij duidelijkheid over de toe komstige exploitatie van de Dikke Toren. Dat gold overigens ook voor de beheerder van de Dikke Toren, die tijdens de vergadering duidelijkheid vroeg. De toren zorgt voor inkom sten, maar de VVV ziet dit beheer als een oneigenlijke taak. In de toekomst zou de toren door de Stichting Pro motie Zierikzee geëxploiteerd moe ten worden en kunnen de opbreng sten gebruikt worden voor de aan- DREISCHOR - Er zijn geen technische mankementen ge constateerd aan de duikuitrus- tingen van de twee duiksters die zaterdag in het Grevelin- genmeer bij het gemaal Drei- schor om het leven zijn geko men. Dat is de conclusie van de rijkspolitie te water die in sa menwerking met deskundigen van de landmacht een tech nisch onderzoek had ingesteld naar het functioneren van de duikapparatuur. De ademhalingsapparatuur werd getest in een recompres- siekamer tot een diepte van 24 meter, maar hierbij werden geen technische stoornissen ge vonden. Ook de overige uit rustingsstukken van de duik- uitrustingen werden aan diverse proeven onderworpen. Dit leverde geen aanwijzingen op over het niet goed functione ren van de apparatuur, aldus de politie. Het ingesteld duikverbod bij het gemaal Dreischor blijft voorlopig van kracht totdat er meer bijzonderheden zijn over eventuele obstakels op de bo dem van het meer. ZIERIKZEE - Bij een snelheidscon trole langs de Lange Blokweg bij Zie rikzee zijn twaalf bekeuringen uitge deeld. In totaal werden 271 voertuigen ge controleerd. Terwijl de toegestane snelheid op het gecontroleerde ge deelte van de Lange Blokweg 70 kilo meter per uur bedraagt werden forse overtredingen geconstateerd. De snelheden liepen uiteen van 82 tot 126 kilometer per uur. BURGH-H AAMSTEDE - De ge meente Westerschouwen krijgt in de toekomst te maken met een tekort op de begroting. Dat betekent dat er fi nancieel een en ander heroverwogen dient te worden. In de voorjaarsnota wordt hierop dieper ingegaan. De ontwerpbegroting voor 1989 sluit vooalsnog met een post onvoor zien van 96.000 gulden. Dafarnaast is rekening gehouden met 21.000 gulden voor kapitaalslasteninvesteringen, 101.000 gulden voor reserveringen met betrekking tot het onderwijs en 201.000 gulden voor kapitaalslasten van investeringen voor 1989 (exclusief de Randweg Renesse). SEROOSKERKE/NOORDWELLE - Als in een vroeg stadium blijkt, dat de basisschool in Noord welle op de peildatum 1 augustus 1991 niet aan de geëiste 23 leerlingen komt, dan zal de gemeente Wes terschouwen stappen ondernemen de school eerder te sluiten. Dit om de rechten van het onderwijzend personeel te waarborgen. Dat stelt het college van burgemeester en wethouders in haar aanbiedings brief bij de begroting voor het jaar 1989. Hoeveel eerder de deuren van de school dan gesloten zouden kunnen worden is vooralsnog onduidelijk. De basisscholen in Serooskerke en Noordwelle staan al lange tijd in de aandacht. De rijksoverheid stelt een minimum aantal leerlin gen vast wil de school bestaans recht hebben. Voor de scholen in de twee kleine Westerschouwse kernen is dit aantal gesteld op 23. De school in Serooskerke is al weer geruime tijd uit de gevaren zone. Voor Noordwelle ligt dat an ders. B en w: ,,Naar het zich laat aanzien behoeft de sluiting van de school in Serooskerke niet te wor den gevreesd. Dat ligt anders in Noordwelle". Veilig Tellen de scholen op 1 augustus 1991 23 leerlingen of meer dan is het voortbestaan voor drie jaar veilig gesteld. Zowel de gemeente als beide dorpskernen onderne men al geruime tijd stappen om de scholen in stand te houden door de leefbaarheid van de dorpen te ver groten. Voornaamste maatregel van overheidswege is de vesti gingspremie. Mensen die beslui ten één van de twee kernen te kie zen als domicilie ontvangen van gemeentewege een premie, die kan oplopen tot drieduizend gulden; afhankelijk van het aantal ge zinsleden. Er komt in 1989 geen einde aan de dislokatie voor de openbare en bijzondere basisscholen in Haam stede. Prognoses wijzen uit, dat dc scholen over ongeveer tien jaar groot genoeg zijn voor dc leerlin gen. Het college onderkent wel, dat het bestaan van een dislokatie de integratie van het kleuteron derwijs en het basisonderwijs be moeilijkt. Ook de basiseducatie krijgt aan dacht in de aanbiedingsbrief. De ze vorm van onderwijs staat onder verantwoording van het Regio naal Educatief Centrum de Beve- landen/Tholen en wordt mede ge financierd door Westerschouwen. In 1989 gaat de gemeente ruim 8000 gulden meebetalen, tegen 3700 gulden in 1988. Het ziet er niet naar uit, dat de gemeente ver der nog in de buidel moet tasten voor de basiseducatie. Afgezien dan van de aansluitingskosten bij het REC, waarover nog steeds geen duidelijkheid bestaat. koop van foldermateriaal. Een meer solide financiële basis, aldus Klaas- sen. Geleijnse hield een slag om de arm, maar zei wel bereid te zijn akkoord te gaan met en verhoging. ,,Of dat dit 30.000 gulden moét worden, bekijken we". Voor M. A. Bij de Vaate-Rozen- daal (CDA) bestond er geen enkel be zwaar met de gevraagde verhoging akkoord te gaan. ,,Er is een structu rele subsidie nodig, waarop de VVV kan bouwen. Die 5000 gulden is ge groeid uit een symbolisch gebaar". M. R. de Jong-van Loo (PvdA) gaf als enige aan niets te voelen voor een verhoging van de subsidie tot bijna dertig mille. Volgens haar ontvangen VW's van gemeenten gemiddeld an derhalve gulden per inwoner en dat komt voor Zierikzee neer op 15.000 gulden. Zij benadrukte verder het be lang van een ledenwerfactie door de VVV. ,,De VW is ook voor de bevol king van belang, maar de onderne mers hebben er in eerste instantie voordeel bij". Gesneden RU-vertegenwoordiger Sprengel- meijer sloot zich aan bij de CDA en VVD-fractie door in principe ak koord te gaan met het gevraagde be drag. Op de opmerking van Assel bergs richting De Jong, dat halvering van het gevraagde bedrag betekent, dat gesneden moet worden in de dienstverlening door de WV, ant woordde zij bevestigend. Het is een keuze die de PvdA heeft gemaakt. ficieel bezoek aan Zierikzee. Een Schouwen-Duivelandse delegatie is rond de 14e juli te gast in Saint Hilai- re, terwijl een aantal jongeren uit Hatfield begin augustus naar het Oosterscheldestadje afreist. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De verschillende uitwisselingsprogram ma's voor jongeren hebben, op een paar kritische kantte keningen na, aan de verwachtingen voldaan. Tot die slot som kwam de Zierikzeese commissie voor internationale uitwisselingen bij zijn nabeschouwing over de jeugduit wisselingen van dit jaar. In dit verband werden de ontvangst ^an een groep jongeren uit Saint Hi- laire en het bezoek dat enkele Zierik zeese scholieren aan Hatfield brach ten, nog eens onder de loep genomen. Het bezoek van de Franse jongeren had, zo verwoordde commissielid me vrouw J. T. Syswerda-Bos de reactie van enkele ouders, beter kunnen be ginnen met een leukere ontvangst dan nu bij het ZWN-station het geval was. Uit allerlei geopperde lokaties (Ba lie, Beuze, stadhuis) bleek dat het vinden van een geschikt alternatief voor het ZWN-station niet eenvoudig was. Ook aan het programma dat de gasten aangeboden kregen, zou hier en daar wat veranderd kunnen wor den door in het programmaboekje in formatie op te nemen over de te be zoeken plaatsen. Het bezoek van een groepje Zierik zeese scholieren aan Hatfield is even eens goed verlopen, ware het niet dat de Engelse chauffeurs het gezelschap enige benauwde momenten in de bus hebben bezorgd. Commissielid P. van Donk pleitte in dit verband voor het herstel van deze wat in de versukke ling geraakte traditie dat deelnemers aan deze uitwisselingsprogramma's een verslag van hun bevindingen ma ken. De beste verslaggever ontvangt hiervoor de wisselbeker. Tijdens dc vergadering werd de 27- jarige Kees Jan Jonker als nieuw lid aan de commissie toegevoegd. Jonker vervult de vacature die door het ver trek van drs R. Saijers is ontstaan. Bovendien werd tevens het uitwisse lingsprogramma voor komend jaar vastgesteld. In het voorjaar brengt het gemeentebestuur van Hatfield (inclusief de leden van de commissie internationale uitwisselingen) een of- Udt- UTRECHT - De president van de rechtbank in Utrecht heeft de acties van dc medisch specialisten tegen de verlaging van hun norminkomen en praktijkkostenvergoeding verboden. Dc Specialistenvcrcniging moet zijn leden binnen zes uur via een persbe richt meedelen dat zij met onmiddel lijke ingang een eindo maken aan de zondagsdiensten of andere acties die de medisch zorg verminderen, zo heeft president mr. C. L. Baron van Harinxma Thoe Slooten, vandaag, donderdag, bepaald in de kort gedin gen van bet Landelijk Patiënten/con sumenten Platform en de Nationale Ziekenhuisraad tegen de Landelijke Specialistenvereniging. Elke over treding komt de LSV op een boete van een miljoen gulden te staan. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Veel bewolking Vannacht veel bewolking en een kans op^een bui, mogelijk met on weer. Morgen overdag veel bewolking en tegen de avond weer kans op re gen. De wind boven land vannacht 2 tot 3, boven zee en overdag zuidoost 3 tot 4 Beaufort. Minimumtempera tuur komende nacht 11 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 17 okt. Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag; 20% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidoost 4 Zondag; Af en toe zon Kans op neerslag; 20% Min.temp.; 10 graden Middagtemp.; 17 graden Windkracht: zuid 3 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 14 okt. Zon op 07.03. onder 17.48 Maan op 11.30, onder 18.38 Eerste Kwartier: 18 oktober (14.01) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een stroming uit zuid oost tot zuid bepaalt het komende et maal ons weer. Deze stroming is aan wezig tussen een krachtig hogedruk- gebied waarvan het centrum in de omgeving van Moskou ligt en een la gedrukgebied boven de Golf van Bis- caje en het Iberisch Schiereiland. In deze stroming bewegen zich zwakke storingen vanuit Frankrijk in de richting van onze omgeving. De ze storingen worden gekenmerkt door wolkenvelden. Uit deze bewol king kan hier en daar een druppeltje régen vallen. Regen van meer beteke nis wordt echter niet verwacht. De zuidelijke stroming voert zachte lucht naar ons land. Vrijdagmiddag kan het hierin 16 graden worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1