musicolumn BROOD UIT HET WATER Muziekagenda Achter de schermen 'n Praetje (4) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 oktober 1988 Nr. 24420 5 (het dient tot aanbeveling om dit stuk op fluisterende wijze te lezen). Ssst! Dag, beste lezers van de Nieuwsbode. Ik bevind mij momen teel in de gang van de Lutherse kerk. Links van mij is de kerk met publiek en wordt door Wim Boer op het orgel een Triosonate van Bach gespeeld en rechts van mij zitten in de consisto rie de komende slachtoffers te zwe ten voor hun aanstaande optredên. Jong talent van Schouwen-Duive- land. Men heeft mij gevraagd om een verslag van dit concert te schrijven. Leuke vraag, hoor. Hoe kan je een verslag maken van een gebeuren waar je helemaal niet bij kan zijn. Ik heb vandaag corvee... Stoelen ver schuiven, piano sjouwen, deuren in de gaten houden, programma's uit delen, musici ophalen, bloemetje ge ven, kortom alle werkzaamheden waar ik zes jaar lang een conserva toriumopleiding voor heb gevolgd. Wat een heerlijke muziek zijn die tri osonates van Bach. Hoort u het? Als de mensen nu maar klappen als Wim klaar is. Dat is zo lastig bij orgelmu ziek. Je ziet niemand spelen, dus je ziet ook niet wanneer het afgelopen is. Het is dan altijd de vraag of ie mand zonder rood te worden de han den op elkaar durft te doen. Het lukt! Ze klappen. Wim heeft het stuk natuurlijk prima gespeeld. Wat moet ik nu doen? Aha, twee charmante pi anistes ophalen. Cathy Cotoun en Caecile Boschman gaan vierhandig spelen. Met een zwierige beweging open ik de kerkdeur en zie dat het concert uitstekend bezocht is. De eer ste Mozart-klanken klinken al. In de gang gaat de deur open. Organist Wim komt de orgeltrap af. Op zijn gezicht zijn nog de sporen van Bach te lezen. ,,Wat is die ruimte anders met al die mensen erbij"zegt kij. „Ik verwachtte een nagalm en er kwam niets". Terwijl hij de consistorie in gaat, sluip ik naar boven. Weinig mensen weten dat zich bij het orgel een monitor bevindt waarop de orga nist het verloop van de kerkdienst kan volgen. Als een lid van de KGB loer ik naar het scherm en zie ik twee damesruggen in Mozart-actie. Eigen lijk zouden we toch de beschikking moeten hebben over een vleugel voor zulke muziek. Het lijkt wel of de kleine pianoklankkast de klank van vier dameshanden niet helemaal kan ■bevatten. Na Mozart verlaat ik mijn spionagepositie op zoek naar de bloemen die uitgereikt moeten wor den, omdat de dames nog meer te doen hebben vanavond. Als ik in de gang kom dan kan ik m'n oren niet geloven. Het swingt in de kerk. In zijn Cortege Burlesque heeft Cha- brierheel wat ragtime-elementen uit de twintiger jaren opgenomen. Nu zijn ook de anderen uit de wachtka mer gekomen en proberen te genie ten van deze schitterende muziek. Want straks moet je zelf. De mensen zijn allemaal gezellig een avondje uit maar jij zit hier in de zenuwen en moet het straks allemaal maar even maken. Tijdens het ovationele ap plaus draag ik met m'n charmantste gezicht de bloemen binnen. Cathy en Caecile vertrekken opgelucht en Sjoerd staat klaar om het toneel der muzen op te gaan. De gitaarmuziek wekt bijna verstillend en vanaf mijn geheime kerktelevisie zie ik Sjoerd de snaren roeren. Het eerste deel klinkt niet lekker vanwege een niet goed gestemde snaar. Gelukkig stemt hij even bij en gaat het verder uitstekend. Intussen staat Herien Wieringa (m'n naam schrijven ze al tijd verkeertd. Het is Wieringa en geen Wierenga) in de startblokken. Het is voor haar de eerste keer dat ze op deze wijze optreed. Sjoerd eruit en Herien met Wim Boer in de func tie van pianist erin. Zelf ga ik weer terug naar m'n geheime zender. Herien zingt de liederen uit het hoofd. Zouden de mensen enig idee hebben hoeveel uren studie achter die simpele minuten zitten? Herien zingt The Sally Gardens van Britten. Het tweede lied D'une Prison ken ik niet. Het raakt me. Wim begeleidt mooi. Tijdens haar zelfgecompo- neerd lied over Berthold Brecht's pruimenboom ga ik weer naar de „artiestenkamer", waar violiste Ka rin Haak en gitarist Sjoerd hun beurt afwachten. Er is paniek uitge broken. Bij het stemmen is een stuk je van de stemschroef door slijtage afgebroken. „Als die snaar het nog maar houdt". Ze hebben geen keus, ze moeten op. Daar is Herien weer. Bij m'n eigen lied voelde ik me pas vrij, toen kon ik me helemaal los zin gen. Ik vind het trouwens zo leuk dat jullie me hiervoor gevraagd heb ben!". Op m'n scherm zie ik de mensen ge nieten van de leuke combinatie van viool en gitaar met muziek van Scheidier. Niemand weet dat er iets gevaarlijks in de lucht hangt, dat een snaar plotseling de geest kan geven en het stuk in het water valt. Nie mand weet wat er in iemand opgaat die muziek bij de mensen moet bren gen. Niemand weet de angst voor de moeilijke passages, voor het verlies van de concentratie of een simpele snaar die dreigt te begeven. Je kunt prachtig spelen, maar voor mensen spelen is een kunst apart. Het duo komt terug. De snaar hield het, maar echt onbezorgd spelen konden ze niet. Karin geeft me opdracht om al le standaards, lampen en muziek weg te halen, want het laatste stuk van Wieniawsky gaat uit het hoofd. Braaf vervul ik de rol van toneelk necht, waarna Karin en begeleidster Ellengard Jense voor het laatste werk de kerk ingaan. Nu wordt het druk. Terwijl ik vaststel dat talent Karin prachtig musiceert leg ik de bloemen klaar die aan alle jonge ta lenten gegeven zullen worden. Wat een applaus. Als we de bloemen bin- nenbregngen is het publiek gaan staan. De mensen hebben gelijk. Het was een prachtig concert. Dat heb ik zelfs op de gang gehoord. Overigens, bent u echt geen pen kwijt? MARZAS Tenzij anders vermeld beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 5 november: 12 november: 25 november: 16 december: 23 december: 14 januari: Nieuwe Kerk, Zierikzee Concert Zierikzees Gemengd koor Cantare en Chr. Gem. koor Een Naam is onze hope, Nieuwerkerk. Lutherse kerk, Zierikzee. Leendert de Broekert, fortep'iano en John van de Beemt, cello (Ars Musica). Dorpshuis De Schutse, Haamstede Uitvoering Nu met Hope m.Ai.v. Vocaal Ensemble St. Laurens. Concertzaal, Zierikzee. Ivo Jansen, piano. Lutherse kerk, Zierikzee Kerstconcert bij kaarslicht (Ars Musiaca). Lutherse kerk, Zierikzee. De tijd van William en Mary - Henk de Croon, clavecim- bel, Titia Dijkstra en Liesbeth Franken, zang, Renske Ligtmans, Marloes van Houtert en Maurice van Lies hout, blokfluit (Ars Musica). 25 februari: Grote Zaal, Zeeuwse Muziekschool. De vroege twintigste eeuw - Cor Baarda, Liesbeth Fran ken en Titia Dijkstra, zang, Ellengard Jense en Carl van Cuyck, piano, Dik de Koning, gitaar (Ars Musica). 14 maart: Concertzaal, Zierikzee. Gustav Rivinius (cello) en Paul Rivinius (piano). 8 april: Nobelpoort, Zierikzee. Speellieden van Vöorne (Ars Mösica). Voor correspondentie over deze rubriek en/of eventuele aanvullingen: M. van der Veer, 01110-14585. ZIERIKZEE Lezing De bijeenkomst van de Plattelands vrouwen, die voor donderdag 13 okto ber gepland staat in het Zierikzeese Huis van Nassau heeft een andere spreker. Door ziekte heeft de inleider zich moeten afmelden. In zijn plaats spreekt mevrouw Van der Hoop uit Middelburg als diëtiste van de Hart stichting over gezonde voeding. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Uitmuntende katten Op de show van Prokat in Vlissin- gen behaalden alle deelnemende kat ten die op Schouwen-Duiveland zijn gefokt het predikaat uitmuntend. Een van de dieren van M. Vaarzon- Morel uit Zierikzee werd zelfs voor gedragen voor 'best in show'. SEROOSKERKE Ledenvergadering Dorpsgemeenschap Verkiezing van bestuursleden en eventuele wensen. Dat zijn enkele van de agendapunten die aan de orde komen tijdens de algemene ledenver gadering van de Dorpsgemeenschap Serooskerke en omstreken. De verga dering is donderdag 13 oktober in het Dorpshuis te Serooskerke en begint om 20.00 uur. De agenda omvat: ope ning, notulen, financieel verslag, wensen, mededelingen bestuur, pau ze, .verkiezing bestuursleden, rond vraag en sluiting. BURGH-HAAMSTEDE VOO-verkoop De Vereniging voor Openbaar On derwijs, afdeling Westerschouwen, houdt woensdagmiddag 12 oktober in de Kirreweie te Burgh-Haamstede een ruil- en verkoopbeurs voor kin derkleding. De verkoop is van 13.30- 15.30 uur. Diezelfde dag kan tussen 08.30-11.30 uur te verkopen kleding ingeleverd worden. Dat kan ook op de basisscholen in Noordwelle en Se rooskerke. Naast kinderkleding kun nen ook schaatsen, sportkleding, voetbalschoenen, rolschaatsen en kaplaarzen ver- en gekocht worden. Verder is er een aantal kinderboeken te koop. De verkoop geschiedt op fifty-fifty-basis. Bidden in het jodendom De afdeling Burgh-Haamstede van de NCVB komt op 18 oktober bijeen voor de eerste maandelijkse leden vergadering in het nieuwe seizoen. Ds C. Bregman uit Renesse zal hier bij spreken over het onderwerp Bid den in het jodendom. De bijeenkomst is in een zaal van de Gereformeerde kerk te Haamstede en begint om 19.45 uur. NOORDWELLE Boerderijen Tijdens een bijeenkomst van de af deling Noordwelle van de NBvP heeft P. A. Boot uit Zierikzee een le zing gehouden over de boerderij enstichting Zeeland. Onder zijn ge hoor bevonden zich ongeveer veertig belangstellenden waaronder enkele echtgenoten van plattelandsvrou wen. Uit de lezing van Boot bleek dat de stichting is bedoeld voor het be houd van karakteristieke boerderij- ei? in het landschap. Men werkt er verder aan mee om noodzakelijk on derhoud en restauratie zoveel moge lijk in de originele stijl te doen plaatsvinden. Ook in enkele andere provincies is al een boerderijenstich ting. Men heeft een inventarisatie ge maakt van de nog bestaande boerde rijen. Deze worden door vrijwilligers bezocht om zoveel mogelijk informa tie over het betreffende pand op pa pier te zetten. Er werden foto's, oude tekeningen en dia's van boerderijen getoond en Boot gaf hierbij aan wat de specifieke kenmerken van de di verse boerderijen zijn. En hoe die soms na een verbouwing niet meer te rug te vinden zijn. De spreker werd door presidente N. de Hamer-de Ja ger bedankt met een boekenbon. OOSTERLAND Studièvereniging De Staatkundig Gereformeerde Studievereniging Schouwen-Duive land houdt woensdag 19 oktober haar jaarvergadering in de consistorieka mer van de Gereformeerde Gemeente in Oosterland. Deze begint om 19.30 uur. Naast de huishoudelijke zaken is het onderwerp van de bijeenkomst De vrouw in het openbare leven. Ds. P. van Ruitenburg, predikant van de Gereformeerde Gemeente in Melis- kerke, is de spreker over het onder werp. In de pauze wordt aan ieder lid weer een nieuwe katalogus van de bi bliotheek uitgereikt. Daarna is er een discussie over het onderwerp De vrouw in het openbare leven. BRUINISSE Overleden In Bruinisse is overleden Arjoan Kik, in leven tot z'n pensionering ha venmeester van de gemeentelijke vis sershaven. In die functie stond hij in de branding van het bruisende haven leven op de bres voor visser en ge meente. Een spanningsveld waarin het wel eens moeilijk was om te wer ken. Voordat Kik havenmeester werd was hij werkzaam op de tonnenlegger van Sam Beekman en actief op de mosselkotters. Hij zat in de kerke- raad van de Gereformeerde Kerk en was actief in de vakbeweging CNV. Arjaonjieeim'nhrootvaodernogê kend. Ie zei ja Wullum êêl hoed, die aode nog 'n ziedespinnertje op, 'n stene puupje in z'n mond. Ie aode vroeher 'n bootje, de Bru 10. Ja das wae zei ik, mê dae ao ik niks van zie. Wae is d'n tied bleue, datte ze in die tied mee mossels op Antwaerpe voere. n Bootje mee 'n veertig tun- netjes in. In dje die kwiet kon voo 'n paer kwartjes de tunne, was je rijke bouwe Pier. De meeste, wiere mee 'n zootje of 'n emmer hlieke verkocht, 't Is dikkels wist, datte ze onderweg vromme overboord moste, want mee waerm weer waere ze hauw dood. Aolus beurde nog op de zeiltjes dus vlug hieng dat nie. In atte ze dan tuus kwaeme, kon hrootje an der hezicht d zie oe attut hae was. Aoma aermoe troef. Ik ao dat dik kels óöre vertaele. Toen ik bore bin is m'n hrootvaoder bie ons in komme weune. Mê weunde toen nog in de preukebuurte, in de Kaerkstraete was dat. Noe waere dat mê kleine uusjes, in slaephelehenheid dat wae re twee besties. Die waere dus beide bezet, mê jd toen ik kwam moster toch vöö mien aok 'n plekje weze op aerde. In d aode ze vroeher noe nie zóó vee letters hete as noe, achterluk waere ze toch aok nie. Weet je wat ze dae vóó uut vonde aode, 'n kribbe. Dat leken vee op 'n voerbak vóó de pae- ren, die ienhe ze an schot links de spinne, want die was tussen die twee besties in. Dat was mien plekke, óö- he in drööhe sliep je tussen êmel in aerde. Noe kdje wê behriepe Arjaon, dat ter de_ êêste jaeren niks in de weg was. Aje buuk vol was dan sliep je wê. Mê je óór hroter, in die kribbe hroeide nie mee. Noe lag m'n hroot vaoder mee z'n ööd nae de spinne, in op n nacht, misschien aode ik dra- omd, kwakte ik uut die kribbe bie m'n hrootvoader op z'n bost. Die man schrok z'n eihe wezenloos. Hieng trek mee z'n ööd an de aore kant lae, want zeiten at dat vintje dat meer doet, vaolten op m'n voe ten, in dat aok liever dan op m'n bost. Beurde nog allis, datten van aermoe zei, laet die jonhen mê neffen m'n slaepe, dan aok meer ruste as noe. Wullemien d'r ööhjes waere mê schreefjes, in Arjaon zei, jie ei êêl je leven 'n woelig vintje wist. Ik zei, maensen, m'n ao wee 'n pot luid, tóör tied dak op hae stappe. 't Ei hezellig wist. Ik waense julder 't beste, in ik ope Arjaon d&je nog vee plezier van je bril mag ao. Wullemien zei nog, dat mag wê aok, 't ei henoeg koste. WULLVM Woensdag 12 oktober Nederland 1 10.00 uur Vrouw zijn, praatprogram ma. 10.45 uur TV-fruitmand, programma met bekende geestelijke liederen. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur De natuur van Noord- Amerika, natuurdocumentaire. 15.25 uur Jong geleerd, kinderen ma ken muziek. 15.58 uur Hallo Nederland, Neder landse kinderen in het buitenland. Vandaag: Indonesië. 16.25 uur Lassie, Amerikaanse serie. 16.50 uur Kinderkrant, kinderpro gramma. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein Buitenland, actua liteitenrubriek. 18.30 uur Jody en het hertejong, te kenfilmserie. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Highlight. Gospelzanger Larry Norman. 19.45 uur Bunkeren, interviews met 'de groten der aarde'. 19.55 uur De Campbells, Canadese se rie. afl. 14. 20.20 uur Taaislag, spelprogramma met Bert van Leeuwen. 21.07 uur Tijdsein, actualiteitenru briek. 21.50 uur Hoe houden we het droog, 3-delige serie over het waterrijke Ne derland. Deel 2: sluizen en kleine ri vieren. 22.30 uur Journaal 22.40 uur God verandert mensen, praatprogramma. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Seabert, tekenfilmserie. 16.10 uur B.O.O.S.! Kinderprogram ma gepresenteerd door Bart de Graaff. 16.35 uur Crossbow, Amerikaanse se rie. 17.00 uur Family Ties, Amerikaanse comedyserie. 17.20 uur Starcotai, tekenfilmserie. 17.45 uur Call to glory, 2-delige Ame rikaanse pilot-film die voorafgaat aan de gelijknamige serie. Deel. 2. 18.30 uur Mijn eerste keer, program ma waarin ervaringen en emoties van kinderen die iets voor het eerst mee maken centraal staan. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Countdown, muziekpro gramma. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Married with children, 13- delige comedyserie. 21.00 uur Veronica Film en video, maandelijks magazine met film- en videonieuws. 21.45 uur Nieuwslijn, actualiteiten magazine. 22.30 uur De heilige koe, auto- en mo torsportmagazine. 23.05 uur China beach, Amerikaanse serie. Afl. 1. 00.00 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.30 uur Journaal 17.46 uur Sesamstraat. 18.00 uur Nashville/Urk, documen taire. Herh. 18.30 uur Cursus Vrouw Computer. Les 6 19.00 uur Jeugdjournaal. 19.10 uur Het Klokhuis, informatief j eugdprogramma. 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 19.46 uur Staatsloterij, 1ste trekking van de 786ste Staatsloterij. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: Zon derlinge zielen, Belgisch/Nederlands tv-spel. 21.38 uur 100 Meesterwerken. 21.55 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 15.25 uur I.Q., kwis met denk- en weet vragen. 15.55 uur Juke box. 16.00 uur Superoma, 13-delige Britse jeugdserie. 16.25 uur Foofur, 26-delige Ameri kaanse tekenfilmserie. Afl. 15. 16.50 uur Frankensteins tante, 7- delige Westduitse komische horror reeks voor kinderen. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 240. Herh. 18.05 uur Plons, Plons en de mist. Herh. 18.10 uur Merlina, detective-reeks voor kinderen. Afl. 6. 18.40 uur Kilimanjaro, nieuwsmaga- zine voor kinderen. 19.05 uur Juke Box 19.10 uur Uitzending door derden, Programma van de Israëlitisch Gods dienstige Uitzendingen. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. Aansl. Paarden- koersen. 20.10 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.15 uur Vlaanderen erger je niet, spelprogramma. 21.15 uur Krokant, culinaire serie. 22.15 uur Het filmgebeuren van Gent. Aansl. Uitslagen Nationale Loterij. 23.15 uur Nieuws Aansl. 23.35 uur Coda: De astronaut, van Hedwig Speliers. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 588. 19.23' uur Intermezzo. 19.25 uur Comedy capers. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Juke Box. 20.30 uur Voetbal: België-Brazilië, oefenwedstrijd. 22.15 uur Aangeklaagd, Amerikaan se speelfilm uit 1947. Donderdag 13 oktober Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en sl ech th orend en 16.01 uur Neighbours, Australische serie. Afl. 4. 16.25 uur Vol super, jongerenpro gramma. 16.50 uur TV-werkjournaal, program ma over werk. 17.15 uur Barney Bear, tekenfilmse rie. 17.30 uur Journaal. 17.47 uur Achter het nieuws, actuali teitenprogramma. 18.02 uur Ovide en zijn vriendjes, te kenfilmserie. (Onder voorbehoud.) 18.15 uur Wij hebben allemaal wel iets, en sommigen iets leuks. Met o.a. het openingsfeest van de Kinderboe kenweek 1988 uit het Scheepvaartmu seum in Amsterdam. 18.41 uur Boes, tekenfilmserie. 19.00 uur Journaal.. 19.19 uur De baas in huis? Ameri kaanse comedyserie. 19.51 uur Natuurmoment, herh. 19.55 uur Labyrinth, spelprogramma gepresenteerd door Peter Jan Rens. 20.20 uur Zeg 'ns AAA, Nederlandse comedyserie. 20.45 uur Sonja op donderdag, talk show met Sonja Barend de Stopera te Amsterdam. 21.34 uur Cagney and Lacey, Ameri kaanse politieserie. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur De Konsumentenman, con sumentenrubriek. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 15.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 588. Herh. 15.25 uur Argus, praatprogramma. 16.35 uur Het filmgebeuren van Gent. Herh. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 241. Herh. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de stoomtrein. Herh. 18.10 uur Kung Fu, Amerikaanse se rie. 19.00 uur Red het bos, Poolse teken film. 19.10 uur Antigua Guatemala, korte Belgische documentaire over de oude hoofdstad van Guatemala. 19.20 uur Uitzending door derden, programma van het ACV-Informatief. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger en lager. 20.55 uur Panorama. 21.50 uur Lorcntz en zonen, 11-delige Duitse kroniek van een wijnbouwers familie. Afl. 5. 22.35 uur Nieuws. 22.55 uur Coda: Sarabande in C gr.t., van Bach, uitgevoerd door Roel Diel- tiens, cello. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 589. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Comedy Capers. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Reis naar Kythira, Griekse speelfilm uit 1984. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.15 uur Kokkerellen, culinair pro gramma. 16.35 uur Die Schwarzwaldklinik, se rie. Afl. 27. 17.20 uur Nature of things, natuur filmserie. 17.45 uur Airwolf, Amerikaanse se rie. 18.30 uur Real Ghostbusters, teken filmserie gebaseerd op de speelfilm Ghostbusters. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur David, de kabouter, teken filmserie. 19.21 uur Show van de maand. Hoofd persoon: Albert West. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Alice to nowhere, 4-delige serie. Afl. 3. 21.25 uur Vinger aan de pols, gezond heidsprogramma. 22.05 uur AVRO op het Binnenhof, wekelijkse politieke rubriek. 22.35 uur L.A. Law, Amerikaanse co medyserie. 23.20 uur Ontdek je plekje. Vandaag: Vlissingen. Herh. 23.35 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.30 uur Als muziek in je oren, afl. 4. 10.00 uur De Middeleeuwen, afl. 3. 10.30 uur De chip hald gjin skoft, in formatieve serie in het Fries over au tomatisering in Friesland, afl. 2. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Sesamstraat. 18.00 uur Paspoort, programma in het Servokroatisch en het Neder lands. 18.15 uur Geven uit het hart, informa tief programma over orgaantrans plantatie en bloedtransfusie en de toepasbaarheid hiervan, gezien in het licht van de Islam. Deel 2. 18.30 uur Ga va? Les 3. 19.00 uur Jeugdjournaal. 19.10 uur Het Klokhuis, informatief j eugdp rogramma 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Het staartje van de schep ping, in aansluiting op de documen taire Bittere suiker, praten twee des kundigen op het gebied van de bio-technologie, over de vragen die in de film aan bod komen. 21.15 uur Kunst, geen kunst, driedeli ge serie over moderne kunst. 21.40 uur Uit de kunst, magazine ge presenteerd door Leoni Jansen. 22.06 uur Kwartslag: Kappen, tv-spel van Ger Poppelaars. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 112 Ze hadden al die tijd stilletjes te genover elkaar gezeten. Hij ging staan en gaf haar nog maals een hand. Ze ging ook staan en keek tegen hem op, want ze was maar een klein hittepetitje. In haar hoofd brandden echter twee heldere pitten, dat waren haar ogen. Nu voor het eerst zag hij hoe fel de gloed ervan was. Hij stapte op en ging langs De Wis selvalligheid naar huis. Dat was zo zijn gewoonte, eerst even zien hoe de boel erbij lag. NoU, het schip lag er fijn bij. Jbch keek hij er nauwelijks naar. Want voor zijn ogen zag hij dat gezicht, met die mond strak gespan nen, vol verstand en daarin twee ogen als gloeiende kolen. Het kon dit jaar tegenlopen en be roerd worden, die twee zou hij niet uit het gezicht verliezen. Het waren zijn geleidelichten. Als iedereen hem uitlachte, lachte zij niet, als iedereen hem ongelijk gaf, gaf zij hem ge lijk Zo was zij. Wil, die zijn vrouw zou worden, zijn vrouw, zo ze ker, zo zeker, zo zeker als Verder kwam hij niet. 22 De vloot koos zee. Als alle jaren, in een lange tros achter de sleper. Alle maal, op een paar fietsen na. Dat wa ren de eerste stalen stoomloggers, sterke grote schepen, aan tij noch wind uitsluitend overgeleverd. Zij werden 'fietsen' genoemd. De reder ervan had moeite gehad om een be manning daarvoor aan te monsteren. Een beetje matroos wenste geen voet Door FENAND VAN DEN OEVER aan boord te zetten. Hoe kon een schip van ijzer drijven? redeneerde men. En dan die stoom. Dë schepen voeren maar, vöeren maar, met bra nie van: mij kan niemand tegenhou den Het oordeel van de Almachti ge kon daarover niet uitblijven. Op het achterschip, net buiten gaats, ter hoogte van de uiterton, stonden Wijnand Hoogendijk en Arend-Michiel van Roon. Ze keken de stomers, die hen op eigen gelegen heid voorbijvoeren, na. Zonder wre vel. Zonder dat ze het tegen elkaar zeiden, wisten ze het, dat ze blij wa ren, nu. Het was een mooie, heerlijke voor zomerdag. Achter hen lag de wal, vóór hen de ruimte der zee. En daar boven de zon, wier stralen er een zil veren paradijs van toverden. Ze zei den niets, ze keken maar, kéken, dronken de vreugde van deze vrijheid met volle teugen op. Dit was het beste moment van het gehele jaar, in het voorjaar voor het eerst de zee je schip te vóelen pakken, omhooggedrukt te worden. Wijnand Hoogendijk rekte zich. Arend-Michiel stolid stil. Nu was het, of met het eerste zeetje dat overkwam, alle zorgen wegspoelden. Hij voelde zich opgelucht. Het gehar rewar van de kant, dat zo groot en be langrijk kon lijken, rolde hem van de schouders, het was hier, in deze on eindigheid van hemel en zee, zo piet luttig. Goddank, hij zag geen einde loze rijen vrouwen met soepkanne tjes en jochies, die sinteltjes zochten voor wat warmte en hij hoorde niet hier en daar en overal van armoe en honger en ellende. Ze voeren. Ze rie pen elkaar met helle van vreugde doortrilde stemmen toe: welkom in zee, welkom in zee, welkom in zee Ze waren waar ze hoorden en als God haring wilde geven, zou er werk ko mmen en het leed zou vergeten zijn. Achterin, onder een bakkie, zaten ze samen daar genoeglijk over te pra ten. Wijnand en Arend-Michiel. Wij nand was niet kwaad, Arend-Michiel wist het wel. Als hij kwaad op Wij nand was, had hij meestal ook meelij met hem. Wijnand gebood hem het bestek te maken. Het was een hele opdracht. Hij ontrolde de kaart en nam de pas ser. Hij schreef de koers op en trok een streepje. Tben riep hij Wijnand, die op de bank er een beetje afwezig bij zat. ,,Dat had ik gedacht, ouwe". Wijnand keek. Fel, kritisch. Hij beefde, hij wist dat het haast niet anders kon, maar hij wist ook, dat Wijnands oog een kompas was. Wijnand zei niet nadrukkelijk of het goed of slecht was, hij zei alleen: ,,Wil jij de stomers voorbij? Je zeilt zo scherp als een scheermes Hij keek weer even op de kaart, toen zei hij: „Ben je bang, dat de haring weg is als we een nacht later vissen?" Arend-Michiel lachte. Hij begreep genoeg. Het was goed. Wijnand kroop, zpnder nadere or ders, in de kooi. Dat was zo zijn ge woonte met uitvaren. Arend-Michiel was blij, dat hij daar op zijn eerste reis als stuurmansmaat niet van af week. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5