Vergoeding voor opslag vervuild slib is te veel Persijn Janse snuffelt en speurt naar oude pijpen Zeeland mag niet verder meer worden uitgekleed" NOS verwacht 30.000 mensen bij nationale intocht van Sint Nicolaas in Zierikzee Tafeltje-dek-je service in Westerschouwen uitgebreid 4 Zierikzeese commissie meent: ZIERIKZEE - De tegemoetkoming van vijf gulden per m3 baggerspecie die de ge meente Reimerswaal vraagt voor het opslaan van vervuild baggerspecie op haar grondgebied (in de oude voorhaven van Hansweert) is teveel van het goede. Tot die una nieme conclusie kwam de commissie publieke werken tijdens zijn vergadering in het Zierikzeese stadhuis. Waardering was er voor Rijkswaterstaat waardoor de gemeente Zierikzee een hoger subsidiebedrag zal ontvangen, dan aanvankelijk werd aangeno men. Het uitbaggeren van het havengedeelte tussen 't Luitje en de Keersluis gaat de gemeente Zierikzee 80.000 gulden kos ten. In tegenstelling tot het verontreinigde slib uit het havengedeelte 't Luitje-Sas mag dit slib wel in de Oosterschei- de worden gestort. Die vergoeding van vijf gulden per m3 die de gemeente Reimerswaal vraagt was het enige struikelblok voor de commissie publieke werken, die zich evenals wethouder P. de Rij ke verder lovend uitliet over het plan van Rijkswaterstaat om de vervuilde havens aan de Oosterschelde in één saneringsproject onder te brengen. „Dankbaar en blij zijn we met het heuglijke feit dat we door Rijkswa terstaat heel wat subsidie ontvangen voor het uitbaggeren van onze haven" begon De Rijke zijn inleiding over dit saneringsproject. Zoals bekend zit Zierikzee in zijn maag met het havenslib, dat met na me tussen 't Luitje en het Sas dusda nig vervuild is dat dit niet zonder meer in de Oosterschelde (of een an der oppervlaktewater) mag worden gedumpt. Anderzijds is het voor de beroeps- en recreatievaart gewenst om snel met het baggeren te begin nen ten einde de haven op de juiste diepte te houden. Hartekreet van ZOC-voorzitter: ZIERIKZEE - „Zeeland mag niet verder meer worden uitgekleed". Dat was de hartekreet van ZOC- voorzitter A. P. den Reijer op de na jaarsvergadering van de Zierikzeese Ondernemers Centrale. Den Reijer doelde daarmee op een aantal Haag se voornemens met betrekking tot Schouwen-Duiveland. Eerder sprak de ZOC in een notitie aan de gemeenten op Schouwen-Dui veland, de staatssecretaris van finan ciën en de Tweede Kamerleden haar zorgen uit over de toekomst van het voormalige eiland. „Vanaf deze plaats is meermalen gepleit voor een actief wervingsbeleid teneinde be drijven voor Schouwen-Duiveland te interesseren. Thans zullen we ons moeten inspannen om beschikbare arbeidsplaatsen voor de regio te be houden", aldus Den Reijer. Den Reijer: „Ik denk ook zeker dat we voor onze regio zullen moeten op komen en ons riiet moeten laten weg redeneren door de grootschalige randstad en vermeende deskundigen uit Den Haag. Als als argument ge steld wordt dat bijvoorbeeld het werkloosheidscijfer in Zeeland in vergelijk met elders laag te noemen is dan zal daarbij toch moeten wor den aangegeven waarom dat zo is". „Laten we dus niet net doen of er geen problemen zijn en laten we niet fatalistisch denken met als uitgangs punt dat er toch niets aan te doen is", aldus Den Reijer. Den Reijer maakte van de gelegen heid gebruik om de Zierikzeese mid denstanders op te roepen te zorgen dat hun bevoorrading voor 10.00 uur die zaterdagmorgen is geschied. Na dat tijdstip immers wordt Zierikzee afgesloten voor auto's. Actie Ook dit jaar voert de ZOC weer de welbekende Sinterklaasactie. Met het verschil dat er dit jaar niet één trekking wordt verricht, maar drie. Ook komen er naast zegels van vijf gulden ook zegels van 50 gulden. Voor wat betreft de kans op een prijs maakt dat overigens geen verschil. Iemand die tien loten van vijf gul den heeft maakt evenveel kans op een prijs als iemand met één lot van vijftig gulden. De trekkingen wor den verricht op 21 en 28 november en 6 december. De Sinterklaas-koopavonden val len dit jaar op donderdag 1 en vrijdag 2 december. Bovendien zijn de win kels op maandag 5 december de hele dag open. In de kersttijd zijn de win kels 's avonds open op donderdag 22 en vrijdag 23 december. Op de na jaarsvergadering van de ZOC werd nog geprobeerd de middenstanders te bewegen tot het openstellen van hun winkels op woensdagavond 30 no vember, maar een meerderheid ziet daar geen heil in. Zierikzee is niet de enige plaats aan de Oosterschelde die met een veront reinigde haven kampt, want ook in de havens van Yerseke, Bruinisse, Goes en Colijnslaat bevindt zich vervuilde baggerspecie. Teneinde deze gecon stateerde verontreinigingen in één klap op te lossen heeft Rijkswater staat voor deze lokaties één sane ringsplan opgesteld. De verontreinig de baggerspecie uit deze haven moet volgens dit plan in de oude voorha ven van Hansweert worden gestort. Dit storten zou tussen nu en juni '89 moeten gebeuren. Preventieplan Daarnaast moeten de havenbeheer ders (in Zierikzee is de gemeente zelf beheerder van de haven) er middels een preventieplan voor zorgen dat hun havens in de toekomst schoon blijven. Een en ander gaat de ge meente zo'n drie kwart miljoen kos ten. Zo'n kleine 3,7 ton (hetgeen neer komt op 7,53 per m3) moet de gemeente aan Rijkswaterstaat beta len voor het verwijderen van de spe cie. Hierin is het maken van een bestek (van 33 mille) inbegrepen. Vergoeding: Daarmee is Zierikzee er nog niet want voor het opslaan van het veront reinigde havenslib in de oude voorha ven van Hansweert moet men aan de gemeente Reimerswaal een vergoe ding van 245.000,- (vijf gulden per m3) betalen. Terwijl ook voor het voorkomen van vervuiling in de toe komst maatregelen getroffen moeten worden. De kosten hiervoor worden geraamd op vijftig mille. Ofschoon de commissie zich even als wethouder P. de Rijke zonder meer lovend uitsprak over het sane ringsplan van Rijkswaterstaat, bleek de vergoeding van vijf gulden per m3 aan Reimerswaal het grote struikel blok te zijn. Geen van de commissie leden kon zijn goedkeuring geven aan dat bedrag, dat door het college van b en w noodgedwongen aanvaard is. Ofschoon De Rijke aanvoerde dat ook het college die vijf gulden die ten goede komt aan een fonds ter be vordering van de leefbaarheid van Hansweert) eigenlijk te hoog vindt maar noodgedwongen aanvaardt, was dat voor de commissie minder vanzelfsprekend. Het plan van en de bijdrage aan Rijkswaterstaat, daar mee ging de commissie akkoord, evenals met de andere kosten voor het baggeren van het niet of nauwe lijks verontreinigde slib en de kosten van een preventieplan. Voor de libe rale vertegenwoordiger binnen de commissie, J. J. Geleijnse was het duidelijk dat de gemeente Reimers waal het oude zeer van Hansweert (ooit een florerend plaatsje langs het drukke kanaal door Zuid-Beveland) niet af moet wentelen op Zierikzee. Iets dat ook door mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal werd aange voerd. Zij was het ook die een vraagteken plaatste achter de vergoeding van 245.000 gulden. Vanuit het CDA had zij een verslag van een vergadering onder ogen gehad waarin stond dat alleen voor het nautische slib een vergoeding van vijf gulden betaald zou moeten worden, hetgeen aanmer kelijk minder zou zijn. Voor de com missieleden was dit zaak om er bij de wethouder op aan te dringen om deze zaak nader te onderzoeken en te zien of er inderdaad niets op die 5, af te dingen valt. Voor de raadsvergade ring van komende donderdag een on haalbare zaak, meldde De Rijke die zich door een voltallige commissie in een moeilijk parket geplaatst zag. „Het is duidelijk hoe de vier fracties over die vijf gulden denken" aldus de wethouder die er verder op wees dat er maar beperkte tijd is voor het voeren van overleg met de andere be trokken gemeenten en Reimerswaal. „In verband met de werkzaamheden waarmee Rijkswaterstaat, spoedig wil beginnen zal deze ook wel aan dringen op een snel besluit" aldus De Rijke. ZOC-voorzitter A. P. den Reijer: Het wordt een grote happening ZIERIKZEE - De NOS verwacht ongeveer 30.000 belangstellenden bij de nationale intocht van Sint Nico laas in Zierikzee op zaterdag 19 no vember. Dat maakte ZOC-voorzitter A. P. den Reijer bekend op de na jaarsvergadering van de ZOC. „Het wordt een grote happening", aldus Den Reijer. Den Reijer stelde dat de nationale intocht van de 'enige echte' Sinter klaas in Zierikzee een belangrijk stuk promotie voor de centrumge meente van Schouwen-Duiveland be tekent. „Ik wil hierbij de gemeente dan ook feliciteren met deze eer en ik wil hen ook bedanken dat ze de uit nodiging hebben aangenomen. Want er komt heel wat bij kijken". Helikopter Den Reijer vertelde verder dat de NOS het hele gebeuren aan den volke gaat tonen middels 10 camera's. Ne gen op de grond en één in een heli kopter. „En ze komen de dag ervoor al naar Zierikzee om met de camera door de stad te dwalen. Ik zou dan ook graag zien dat u uw etalage aan past aan de Sinterklaastijd. Want de meest bijzondere worden er uitgepikt en die komen op televisie". Overigens arriveert de goedheilig man niet aan 't Luitje in Zierikzee. De kindervriend geeft er de voor keur aan om af te meren bij de Noordhavenpoort. Hij gebruikt ui teraard zijn eigen schip. Hij stelde dat men zich af kan vra gen of de centrale overheid zich wel interesseert voor de problemen van de 'buitengewesten'. Den Reijer haal de als voorbeeld aan de opmerkingen van de minister met betrekking tot de inkrimping van de politietaken. „De minister raadt dan aan een blik vrijwillige politie open te trekken of de recreatie te beperken". „Kijk, dat vind ik nu problemen die er zijn bagatelliseren en oplossin gen aan de hand doen waar men zelf niet in gelooft. En mocht dit wel zo zijn dan is het een onvoorstelbare simplificatie die naar mijn mening van een bewindsman niet verwacht kan worden", aldus de ZOC-voorzit ter. Het bericht dat het belastingkan toor in Zierikzee nog tot 1995 blijft kenschetste hij als een 'doekje voor het bloeden'. „Want de ondernemers- bestanden verdwijnen wel binnen enkele jaren naar elders en daarmee verdwijnt toch het grootste brok werk". Den Reijer stelde dat er besi een al ternatief voor de plannen te vinden is. „Laat ze uit Goes maar hier naar toe komen. Ik vind het een ronduit belachelijke zaak dat het belasting kantoor uit Zierikzee zou moeten ver dwijnen". Van drie naar vijf dagen per week WESTERSCHOUWEN - De Stichting Tafeltje-dek-je in de gemeente Westerschouwen heeft haar maaltijdservice uitgebreid van drie maaltijden naar vijf maaltijden per week. Ouderen in Westerschouwen kunnen nu dagelijks van maandag tot en met vrijdag een maaltijd aan huis bezorgd krijgen. De maaltijdvoorziening is bedoeld voor ouderen in de gemeente Wester schouwen die door ziekte of andere omstandigheden niet meer iri staat zijn zelf een maaltijd kunnen koken. De maaltijden worden bereid in het verzorgingshuishuis Duinoord en zijn gelijk aan het menu dat daar wordt gegeten. De mogelijkheid be staat om rekening te houden met dië ten waaraan sommige mensen zich moeten houden. De stichting Thfeltje-dek-je begon acht jaar geleden met haar maaltijd service. Tben nog gedurende drie da gen per week. Sinds kort kunnen de ouderen in westerschouwen dus kie zen tussen de bezorging van een war me hap gedurende drie of vijf dagen per week. Het eten wordt bij mensen thuis bezorgd via de inzet van vrij willigers. Op dit moment is er nog ruimte voor nieuwe mensen die ge bruik willen maken van Thfeltje-dek- je. Zij kunnen de service aanvragen via de wijkverpleegkundige of de huisarts. Advertentie NAARDEN - De reuk- en smaak- stoffenfabrikant Quest International werkt hard aan smaakjes die de vol wassen consument de komende jaren een prettig niet-alcoholisch drankje moeten bezorgen. „De niet-alcoholi- sche drankenindustrie loopt zeven tot acht jaar achter op de grote consu mententrends", aldus mevrouw M. H. van Asch van Wijk-Maes tijdens een presentatie van de onderneming in Naarden. Collectie van achtjarig jongetje te zien in De Stolpe ZIERIKZEE - Aan zijn neus is niets bijzonders te zien en toch heeft die neus van de achtjarige Persijn Janse uit Zierikzee iets speciaals...het is een echte speurneus die de prille schatgraver al heel wat keertjes goede diensten heeft bewezen bij zijn eenzame speurtochten over braak liggende weilanden en bouwterreinen. gezelschap van speelkameraadje Di- mitri, maar tegenwoordig trekt de jonge onderzoeker uit 't Vrije er meestal alleen op uit. Geschiedenis vind je niet alleen in lijvige boekwerken. Voor wie er oog voor heeft levert ook de aarde een schat aan waardevolle informatie over het dagelijks leven van onze voorvaderen. Dat verleden geeft moedertje aarde meestal niet zonder meer prijs. Daar voor is vaak heel wat speur- en zoek werk nodig. Dat zoeken naar stukjes verleden is niet alleen voorbehouden aan be roepsarcheologen. Ook amateurs en kinderen zoals Persijn Janse uit Zie rikzee houden zich ermee bezig. Schatkamers Persijn Janse ontdekte een paar jaar terug dat er meer dan aarde al leen onder het gras zit. De tuin rond het huis en het weiland van boer Kik bij de Blokweg bleken ware schatka mers van het verleden te zijn. Tal van potscherven, stukken muurtegel en een reeks van pijpesteeltjes en pijpe- kopjes vormen het tastbare resultaat van menig middagje speurneuzend rondlopen. Vroeger gebeurde dat in Schatten De resultaten van een ontdek kingstocht koestert de prille archeo loog in wording als kostbare schat ten. Kinderen die dat verzamelen van stukjes en scherfjes maar een stom me bezigheid vinden begrijpt Persijn niet. „Het zijn helemaal geen stom me stukken, maar juist mooie dingen van vroeger. Kijk maar eens naar dit" wijst de achtjarige Zierikzeeë- naar vol trots naar de fijne, met fle hand aangebrachte versieringen op een klein stukje pijpesteel. Van die pijpesteeltjes, waarvan er ook eentje een minuscule afbeelding van een of andere hoogwaardigheids bekleder bezit, heeft Persijn Janse er enkele honderden in alle mogelijke maten. Er moet in het verleden toen de schadelijke gevolgen van het ro ken nog onbekend waren menig pijp je gestopt zijn. Hoe oud die pijpekopjes en - steeltjës precies zijn dat weet Persijn Janse niet precies. Wel dat er een pij- pesteeltje bijzit van rond het jaar 1700 en dat het jongste pijpje uit het begin van de twintigste eeuw dateert. Meneer Duco „Dat heeft meneer Duco gezegd" meldt de jonge onderzoeker vol trots. Die meneer Duco blijkt bij verder na vragen een coryfee op het gebied van Nederlandse kleipijpen te zijn. Deze auteur van een dik boek over de Ne derlandse kleipijpen is niet de enige steun en toeverlaat, want ook bij overbuurman Frans Beekman en bij directeur P. R. M. van der Sneppen van de Willibrordusschool, die zich zo nu en dan eveneens „te buiten gaan aan speurtochten door het verleden", vindt de jonge onderzoeker een ge willig oor. Overstromingen Inmiddels is het Persijn Janse wel duidelijk dat de ouderdom van een pijp af te lezen is aan de dikte van de steel en de grootte van de kop. „Heel vroeger waren ze dik en klein, omdat de tabak duur was. Tben dat goedko per werd werden de pijpen dikker" aldus Persijn Janse. Hoe die pijpen nu in de grond terecht zijn gekomen? Daarover behoeft de aspirant archeo loog niet lang na te denken. „Mis schien wel door overstromingen" spe Persijn Janse bij zijn tafel oudheidkundige sclïatteti: ,,Het zijn geen stomme stukjes, maar mooie dingen van vroe ger culeert de achtjarige als een volleerd wetenschapper. Op de tafel naast zijn bed liggen overigens niet alleen allerlei pijp- deeltjes. Ook over allerhande pot scherven en stukken tegel heeft Per sijn Janse zich ontfermd. Zo werd zijn ijverig speuren ooit beloond met het vinden van een munt uit 1700 en een stuk van een platte drinkbeker, die zoals hij aangeeft „heel erg oud is". Die vondsten zou Persijn Janse het liefst in een vitrinekast in de hal leggen, zodat vriendjes en vriendin netjes het ook eens kunnen zien. Archeoloog Op de vraag wat de achtjarige speurneus later het liefste zou wor den, lijkt maar een antwoord moge lijk te-zijn: archeoloog worden om de Nederlandse bodem helemaal door te spitten op zoek naar...scherven en pij- pekoppen. En als het even kan ook een kistje met munten. Want dat is een langgekoesterde maar wellicht nooit te vervullen wens van de jonge onderzoeker, wiens vondsten gedu rende de Kinderboekenweek in bi bliotheek De Stolpe aan het Haring- vlietplein voor iedereen te zien zullen zijn. Daar bevinden zich in een grote letterbak zo'n vijftig pijpekoppen en een paar honderd pijpesteeltjes. Het resultaat van de speurtochten van Persijn langs verlaten dreven en kale _bouwgronden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4