Algemene beschouwingen SGP/RPF: Op de bres voor normen en zeden PvdA: 'Financiële situatie van de gemeente Middenschouwen precair' „We mogen Scharendijke niet opofferen aan belangen elders" LUCHTVERWARMINO pURLOO B.V. O lotus Onacceptabel 1 DEURLOO Succes voor Brouwse brandweer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIF.RIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 oktober 1988 Nr. 24420 3 De manier waarop vissers hebben huisgehouden bij de Vlissingse vismijn is in één woord onaccepta bel. De verontwaardiging over het in de nachtelijke uren arresteren van twee vissers is dan ook misplaatst. De escalatie van geweld hing al ge ruime tijd in de lucht. Meerdere ke ren is de politie met de vissers op de vuist gegaan en telkens bleven poli tieke maatregelen uit. Nu staat het Vlissingse gemeentebestuur met de rug tegen de muur en moet op last van de rijksoverheid iets gaan onder nemen. Het is onbegrijpelijk dat on vrede over overheidsbeleid zo uit de handen loopt als gebeurd is in Vlis- singen. Dat de vissers hun agressie dan ook nogeens uiten naar de amb tenaren van de inspectiedienst is he lemaal uit den boze. Er moet nodig wat gebeuren. En het is te hopen, dat de te nemen maatregelen zich niet beperken tot het aanpakken van het agressieve gedrag. Want dat komt er gens uit voort. Onvrede met het vis serijbeleid. Het feit, dat vissers ver gezeld van vrouwen en kinderen de straat zijn opgegaan, spreekt eigen lijk boekdelen. Want het Zeeuwse Vlissingen heeft nooit eerder in een zo'n kwaad daglicht gestaan. De ge moederen zijn hoog opgelopen en het is alleen maar te hopen, dat de onge regeldheden van afgelopen weekein de geen staartje krijgen naar andere vismijnen. Voor stemmingmakerij koopt niemand iets. De problemen moeten snel opgelost worden, want dergelijke landelijke publiciteit voo- Zeeland kan schadelijke gevol gen hebben. Het zou toch jammer zijn dat de toerist bij het consumeren var. een stuk Zeeuws banket automa tisch denkt aan loden pijpen, schel dende vissers en een uitqebrande bus. AvdW muziek wordt beluisterd mogen niet door de overheid worden gesubsi dieerd", zo stelt SGP/RPF. „En het is zo jammer dat de arme jeugd zich zo mee laat voeren en een willoos slacht offer wordt van de commercie die als enige norm heeft: de kassa spekken". Sport Hoewel de SGP/RPF geen partij is die de sport hoog in het vaandel heeft staan vindt men het voorstel van het college om de jeugdsportsubsidiere- geling in te trekken net iets te ver gaan. „Dat vinden wij nogal hard aankomen. Me dunkt, halveer de sub sidie voor de jeugd en halveer ook de subsidie voor Uit in Zeeland. Ja, wat ons nog liever is: trek de subsidie aan Uit in Zeeland geheel in". Vraagtekens plaatst de SGP/RPF- fractie bij het aangescherpte recrea- tiebeleid van de gemeente Midden- schouwen. ,,We staan er volkomen achter, maar zijn we er wel goed mee bezig?", zo luidt de wat cryptische opmerking van Klein rechts. Men doelt, zo blijkt uit het vervolg, op de vraag of men niet te laat is be gonnen met het uitoefenen van een scherper toezicht op het kamperen bij de boer. „Verschillende boeren heb ben nu zonder vergunning mogen in vesteren van de gemeente. Ons in ziens zijn we gewoon te laat met het aanscherpen van het toezicht. Ik weet niet of we dat nog wel kunnen maken en daarom zie ik een lawine van be zwaarschriften tegemoet". Ook de financiële situatie van de gemeente Middenschouwen baart de SGP/RPF-fractie zorgen. „Wat mij opviel is dat men de gulden wel zacht jes aan tien keer om moet draaien voor men hem uitgeeft", aldus klein rechts. „U zegt in uw aanbiedingsno ta dat de komende jaren financieel een terughoudend beleid gevoerd moet worden. Ons inzieijs had dit al een aantal jaren eerder moeten ge beuren". Belasting-én Allereerst steekt SGP/RPF de hhnd in eigen boezem. „Als'fractie hadden we nee moeten zeggèn toen we ja zeiden of helemaal''niets zeiden en dit geldt natuurlijk ook in omge keerde volgorde". SGP/RPF schaart zich achter het voornemen van het college om de gemeentelijke belastin gen met vier procent te verhogen. Wel maakt men daarbij onmiddel lijk de kanttekening dat het 'niet meer als rechtis dat dan ook de toe ristenbelasting omhoog gaat. „On danks de verhoging van vorig jaar". Ook toont de fractie zich bezorgd over het tekort aan mankracht bij de politie. „Bij gebrek aan voldoende mankracht is de kleine criminaliteit zo veranderd in grote criminaliteit", aldus SGP/RPF. Over de brandweer steekt klein rechts de loftrompet. Dit wel met de vraag of de geestelijke be lasting voor de brandweerman niet te hoog wordt. „Als men nu het reper toire van een brandweerman ziet rij zen mij de haren wel eens ten berge". Jeugdsoos Als het aan de SGP/RPF-fractie ligt kan jeugdsoos Trace met onmid dellijke ingang gesloten worden. En daarbij speelt het feit dat de gemeen te behoorlijk wat geld in de toekomst van de jeugdsoos steekt niet de hoofdrol. Klein rechts kan vanuit haar overtuiging niet achter het doel staan van de jeugdsoos. Als het aan de SGP/RPF ligt kan jeugdsoos Trace morgen dicht. Klein rechts voor sluiting van jeugdsoos Trace SCHARENDIJKE - De normen en zeden in de gemeen te Middenschouwen; dat staat centraal in de algemene beschouwingen op de begroting 1989 van de gemeente Middenschouwen van, de SGP/RPF-fractie. Deze fractie spreekt onder meer haar zorg uit over het voortbestaan van de openbare basisschool in Kerkwerve. „Eén ding hoop ik, moest de openbare school toch tot sluiting ge dwongen worden, dat de kinderen van de obs dan niet naar de Christelijke Nationale School zullen komen, want het spijt me dat ik het moet zeggen, dan kan men zo za<Jitjes-aan de C wel weglaten". Met name de muziek die in de soos gedraaid wordt blijkt de SGP/RPF een doorn in het oog. „Deze muziek predikt in alles: 'Breek met het ver leden'. Er zijn geen normen meer. Doe wat je fijn of lekker vindt. Be vredig je lusten". „Daarom moeten we als christelij ke partij waarschuwen tegen deze re volutiegeest en de ruimtes waar deze Socialisten voor belastingverhoging SCHARENDIJKE - „De financiële positie waarin onze gemeente zich bevindt is precair". Dat stelt de PvdA- fractie van de gemeenteraad, van Middenschouwen in haar algemene beschouwingen op de begroting 1989 van de gemeente. De socialisten stemmen in met het plan van het college om de gemeentelijke belastingen met vier procent te verhogen. „Hoewel onze fractie besgft dat de ze verhoging bij een aantal bewoners hard zal aanko men", aldus de PvdA. „Een financiële achteruitgang met 90.000,- in de jaren 1989 tot en met 1992. Wij kunnen positievere zaken voorstellen om de algemene beschou wingen mee te beginnen", aldus de PvdA. „Als de geluiden uit Den Haag goed zijn opgevangen zal er een eind komen aan de bezuinigingsgolf. Be zuinigingen welke in onze ogen te vaak op de verkeerde schouders te- recht komen". Gemeentewoningen Over de suggestie van het college van b en w, gedaan in de aanbiedings brief bij de begroting, om te bezien of het wenselijk is om woningen die nu eigendom zijn van de gemeente te verkopen aan de huurders laten de socialisten zich nog niet in definitie ve zin uit. „Met belangstelling ziet onze fractie uit naar uw motivatie over te gaan tot mogelijke verkoop van gemeentewoningen". Duidelijker is de PvdA voor wat betreft deelname aan hét alcoholpro ject van de rijkspolitie. Dat wordt door de socialisten toegejuicht. De PvdA stelt verder dat als het in derdaad zo is dat de politiepost in Scharendijke niet meer gebruikt wordt deze wat hen betreft opge doekt mag worden. De socialistische raadsfractie toont zich in haar alge mene beschouwingen wat verwon derd over het voorstel van het college om nader te bezien of vervanging van de brandweerauto in 1990 al nodig is. Verkeersveiligheid In haar algemene beschouwingen gaat de PvdA-fractie ook in op de ver- keers(ön)veiligheid in de gemeente Middenschouwen. Eerder werd van uit de gemeenteraad aangedrongen op aanleg van het tracé Brouwersha- Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 AMSTERDAM - Burgemeester Van Thijn van Amsterdam wil in de hoofdstad een arrestatieteam voor vuurwapengevaarlijke verdachten (AT) oprichten. Gezieri het stijgend aantal aanhoudingen van vuurwa pengevaarlijke personen in de hoofd stad acht hij het niet langer verant woord de oprichting van een derge lijk team nog langer op te schorten. Van Thijn schrijft dit in een notitie aan de leden van de commissie poli tiezaken. ven-Den Osse-Dammenweg. Dit me- 'Üë'in het licht van de recreatieve ont wikkelingen zoals 'Port Zélaridè. „Dit alles zal leiden tot een duide lijke toename van het recreatiever- keér op de Elkerzeeseweg. Mocht dit tracé niet op de lijst van hét provin ciaal wegenplan worden opgenomen dan pleit opze fractie er sterk voor snelheidsremmende maatregelen te treffen op de Elkerzeeseweg". PvdAHoewel verhoging belastin gen bij sommigen hard aan zal ko men toch voor verhoging". Dé PvdA stelt dat verkeersveilig heid en leefbaarheid in de kern Scha rendijke zeker door genoemde maat regelen aantoonbaar kunnen worden verbeterd. Onder het hoofdstukje verkeersveiligheid brengt de PvdA- fractie ook de staat van de trottoirs van de Kerkweg in Kerwerve en de Dijkstraat in Scharendijke onder de aandacht. Recreatie In haar algemene beschouwingen kan de PvdA uiteraard niet om de re creatie binnen de gemeente Midden schouwen heen. Al moet gezegd dat men er vrij weinig aandacht aan besteedt. Wel laat de PvdA weten blij te zijn met de verscherpte controle op naleving van de verordening met be trekking tot het kamperen bij de boer en de stalling van caravans. Ook werkvoorzieningsschap De Zuidhoek passeert de revue. De PvdA stelt dat in de discussie over de perikelen bij het schap de nadruk te veel ligt op de financiën. „Het socia le aspect dient zeer zeker niet onder geschikt te worden gemaakt aan de financiële aspecten". „Overigens dienen wij ons wel te realiseren dat de bijdragen van onze gemeente in de afgelopen jaren dui delijk lager zijn geweest dan de bij dragen van de overige Zeeuwse ge meenten aan andere sociale werk voorzieningsschappen", aldus de PvdA. Advertentie over vitrages en gordijnen Gordijnen of vitrage maken is een kwestie van ervaring.' zorg en vakmanschap Lotus gordi|nen 'öf vitrage kiezen' is een kwestie van smaak. Voor eenperfekte afwerking en een ruime Reus kunt u terecht bij uw interieur-specialist selection Alleen verkoop voor Zeeland Havenplein 3, Zierikzee, Tel. 01110-15951 CDA-Middenschouwen wil verkeersstroom zo ver mogelijk van Scharendijke vandaan SCHARENDIJKE - „Wil Scharendijke niet opgeofferd worden aan belangen van elders dan moeten doorgaande nieuwe verbindingen verder van het dorp gepland wor den dan nu het geval is. Een verlengde Boutlaan past in de plannen niet". Dat stelt de CDA-fractie in haar alge mene beschouwingen op de begroting 1989 van de ge meente Middenschouwen. Het CDA gaat in haar algeme ne beschouwingen tiitgebreid in op de verkeersveilig heid in de gemeente en de manieren waarop deze volgens hen te verbeteren valt. Het CDA stelt dat een groot aantal ontwikkelingen in lén buiten de ge-, meente Middenscbouwen invloed heeft op de verkeersdruk op de wegen rond Scharendijke. Men noemt in dit verband de gepl&'nde uitbreiding Van het éarital zomerwoningen in Den Os- s.e, maar ook Speerpunt Brouwers- dam én de plannen voor verminde ring van de verkeersdruk op het centrum van Renesse. Vooral de laatste jaren is de vef- Vaart minderen na 200 meter "woonkern" CDA; Verkeersstroom zover mogelijk van Scharendijke vandaan". 1 keersdruk op de. Elkerzeeseweg, met name in de zomermaanden, fors toe genomen. De verkeersveiligheid in de kernen Eikerzee en Scharendijke is dan ook een onderwerp dat al meerdere keren ter sprake is geweest op raads- en commissievergaderingen in de gemeente Middenschouwen. Tot nu toe is er in de praktijk nog niet zoveel gebeurd om de verkeers veiligheid op de Elkerzeeseweg te verbeteren. Er zijn borden geplaatst en de weg is optisch smaller gemaakt door het aanbrengen van belijning. Ook zijn er plannen om de Bout laan door te trekken. Men hoopt daarmee een deel van het recreatie- verkeer van de Elkerzeeszeweg te we ren. Het CDA, zo blijkt uit de algeme ne beschouwingen, ziet niet zoveel in dat doortrekken van de Boutlaan. Zij stelt dat daardoor de verkeersonvei ligheid op de aansluitende wegen toe zal nemen. „En er is geen garantie dat de verkeersoverlast op de Elker zeeseweg minder wordt". Verbindingsweg Het CDA pleit in haar algemene be schouwingen voor een verbindings weg meer in de richting van de Weel- weg. De fractie ziet een verband tussen de plannen van de gemeente Westerschouwen om via een Randweg rond Renesse de verkeersdruk op het centrum van Renesse terug te bren gen. „Dit voorstel kent voor Scharen dijke alleen maar nadelen. De ver keersdruk op de Kampweg en Elker zeeseweg zal aanmerkelijk toene men", zo stelt het CDA. „Een ver lengde Boutlaan is daarop van geen invloed". Het CDA noemt de huidige aanslui ting van het bestaande wegennet op de Dammenweg onlogisch en stelt dat de oplossing gezocht moet worden in een nieuwe verbinding en pleit voor een aansluiting van de Dammenweg deels via de Weehveg. „Planologisch gezien heeft een zuidelijker route het voordeel dat Scharendijke minder in gekapseld wordt". Met betrekking tot de financiële si tuatie stelt het CDA dat het tijd wordt dat de gemeente Middenschou wen het niet laat bij belastingverho gingen, maar ook de bakens verzet. Het CDA mist in de aanbiedingsbrief bij de begroting een duidelijke visie voor de komende jaren. Zij stelt dat de gemeentelijke bijdragen aan de gemeenschappelijke regelingen op de lange duur de begroting van de ge meente ontwricht. „Het CDA is van mening dat we hier niet klakkeloos mee door kun nen gaan. Wellicht is er af te spreken dat we met ingang van een nader te bepalen tijdstip de nullijn hanteren. Wij hebben al één regeling die u wat betreft met onmiddellijke ingang kunt beëindigen. Dit betreft 'Uit in Zeeland'. Het CDA maakt zich verder zorgen over de beschikbare politie-mens- kracht. „We zullen ons af moeten vra gen wat ons nu verder te doen staat, nu de verzoeken om extra bijstand in de zomermaanden onvoldoende geho noreerd worden. De seizoensverlen ging draagt er toe bij dat het aanwezi ge personeel nog zwaarder belast wordt". Plattelandsgemeente In de algemene beschouwingen van de christen-democraten ook aandacht voor de recreatie in de gemeente Mid denschouwen. „Het CDA gaat ei-van uit dat Middenschouwen in hoofd zaak een plattelandsgemeente moet blijven. Zij dient niet ten onder te gaan aan de toeristenindustrie". Het CDA toont zich niet blind voor het feit dat Middenschouwen toch steeds meer de kant van de recreatie opgaat. „Een nieuw evenwicht dient gevonden te worden", aldus het CDA. Zij stelt verder dat bij de huidige ontwikkeling de natuur het eerste slachtoffer wordt. „De gehele Noord zee, van Renesse tot Den Osse, leem zich voor een vorm van verblijfsre- creatie waarbij de rust en het behoud van de natuur gediend is door bij voorbeeld het ontwikkelen van een masterplan met het accent op wan delpaden, fietspaden en ruiterpaden. „Ons inziens kan de natuur zelf ge zien worden als een 100% slechtweer- voorziening", aldus het CDA. DEN HAAG - Er dient een kaderre geling te komen die het mogelijk maakt langdurig en moeilijk bemid delbare werklozen met behoud van uitkering aan werk te helpen door de centraal opgezette werkprojecten. Dit zei WD-fractievoorzitter Voor hoeve tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer. Als centraal thema voor zijn bijdrage koos Voorhoeve de volgens hem sche ve verhouding tussen actieven en eco nomisch inactieven in Nederland ten opzichte van andere Europese lan den, die leidt tot een te smal draag vlak voor ons welzijn op de lange ter mijn. BROUWERSHAVEN - De delegatie van het Brouwse brandweerkorps heeft de eer ste plaats behaald tijdens een brandweertreffen op het ter rein van de Schelde in Vlissin gen. Het betrof een hoge druk- wedstrijd. Brouwershaven liet met het hoogste puntentotaal acht ploegen achter zich, die geza menlijk op één baan streden om de eer. In totaal waren er drie banen met ieder negen teams. Op de baan van Brou wershaven traden ook de Zie- rikzeese teams 1 en 2 aan. Bei den behaalden een verdienste lijke gedeelde derde plaats, maar moesten de eer aan Brou wershaven laten. Verder waren er geen Schouwen-Duivelandse korpsen vertegenwoordigd. Een tweede plaats was aan Heinkenszand toebedeeld. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110- 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Gontracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3