Minister wijst voorstel van Zeeuwse vissers af Miljoen schade Roompotsluizen Wellicht ook werkeiland Roggen- plaat en noordoostelijk deel van Neeltje Jans milieupremiegebied WATERSTANDEN Delta Expo wijzigt prijs Prijzen in september omhoog Recreanten willen hun 'havenbaai' houden 2 AMSTERDAM - Eindredacteur J. Carmiggelt van Stad Radio Amster dam heeft verslaggever Stan van Houcke van die omroep geschorst omdat hij negatieve opmerkingen over stad heeft gemaakt tijdens een uitzending van vorige week. Ook het bestuur van deze omroep wil van Houcke een maatregel, zoals in de CAO staat omschreven, opleggen. Voordat het echter zover is zal Van Houcke, zoals zijn recht is, worden gehoord. NEELTJE JANS - Vanaf dinsdag 1 november tot en met vrijdag 17 maart 1989 wordt de boot, die toch ten langs de kering maakt, uit de vaart genomen. Dat betekent een verlaging van de entreeprijs bij de Delta Expo. Zolang de boot uit het water is, kost een toegangskaartje voor een volwassene 8,- in plaats van 10,-. Voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar wordt de toe gangsprijs teruggebracht tot 5,50. Normaal is dat 7,50. In de entreeprijs zijn eigenlijk vier attracties opgenomen; een film voorstelling over de Deltawerken, de expositie in het Ir, J. W. Tbpshuis, een bezoek aan de kering en een boot tocht langs de kering. In de komende maanden valt het laatstgenoemde uit de 'boot'. Bus De kaartverkoop in de bus blijft de komende maanden gehandhaafd. In de zomermaanden zijn er toegangs kaartjes voor de Delta Expo tegen ge reduceerd tarief verkocht op lijn 104 van de ZWN. Deze lijn, de kustlijn, loopt van Spijkenisse over de dam men en de koppen van de eilanden naar Vlissingen. De verkoop op deze lijn wordt voo'rtgezet met die kor ting. Van 1 november tot en met 17 maart betaalt een volwassene op de bus 6,- voor een toegangskaartje en een kind van vier tot en met twaalf jaar mag voor 4,- naar binnen. NEELTJE JANS - Rijkswaterstaat kampt met problemen aan de roldeuren van de nieuwe Roompotsluizen op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde. Volgens een woordvoerder van Rijks waterstaat is de rail onder water waarover de roldeuren lopen beschadigd, waardoor de deuren iets verzakt zijn. Snelle reparatie is nodig omdat het gevaar bestaat dat ook de stalen wielen en het beton eronder be schadigd raken. De reparatie aan de Roompotsluis gaat volgens de woordvoerder zeker een miljoen gulden kosten. Oorzaak van de beschadiging is volgens Rijkswaterstaat het feit dat de deuren, die 230 ton per stuk wegen, te zwaar zijn, waardoor de hele zaak enkele centimeters is verzakt. De deuren, drie in totaal, waar van een in reserve, zullen elk zo'n 70 tot 75 ton lichter worden gemaakt. Dat gebeurt door het aanbrengen van meer luchtkasten. Met de vervanging van de eerste deur aan de Oosterschelde-zijde zal op 21 november worden begonnen. Dan wordt de reservedeur, die al is aangepast, ingehangen, nadat duikers onder water eerst de rails hersteld hebben. Rijkswaterstaat denkt per deur een week nodig te hebben. Het scheepvaart verkeer zal daardoor van 21 tot 25 november gestremd zijn door de Roompotsluis. De tweede deur wordt be gin maart volgend jaar geplaatst. De derde deur blijft na aanpassing in reserve op de wal. Interimnotitie windenergiebeleid provincie Zeeland ZIERIKZEE - De provincie overweegt om naast andere gebieden op Schouwen-Duiveland ook het werkeiland Roggenplaat en het noordoostelijk deel van Neeltje Jans aan te wijzen als milieupremiegebied. Dat blijkt uit de interimnotitie windenergiebeleid provincie Zeeland. De aanwijzing tot milieupremiegebied houdt in dat voor de realisering van windenergieprojecten in deze gebieden voor deze gebieden een premie beschikbaar wordt ge steld door het ministerie. Vooral in Zeeland worden er de laatste tijd veel initiatieven ont plooid om windenergieprojecten van de grond te krijgen. Daarom is bij de Provinciale Planologische Dienst (PPD) een werkgroep in het leven ge roepen die een windenergiebeleid PRAAG - Het politieke einde zal voor Lubomir Strougal die gedwon gen werd het premierschap neer te leggen, niet als een verrassing geko men zijn. De Tsjechoslowaakse pre mier was al maanden verwikkeld in een loopgravenoorlog met de tegen standers van economische hervor mingen in de partijleiding. Maar voor iemand die dertig jaar in de re gering heeft gezeten en zowel onder de Stalinist Novotny als de liberaal Dubcek heeft gediend, moet het af scheid van de macht toch zwaar val len. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF voor de provincie Zeeland uit moet gaan stippelen. Men wil vooral een visie ontwikke len inzake de toelaatbaarheid van windenergieprojecten in de open ruimten van het centrale Delta-ge bied, en dan in het bijzonder rond de Oosterschelde. Daarbij wordt een aantal criteria gehanteerd. Eén van de voornaamste criteria is uiteraard de gemiddelde windsnelheid, maar ook een groot aantal andere zaken speelt een rol. Zo wordt veel belang gehecht aan de aansluitingsmogelijkheid op het elektriciteitsnet maar wordt ook niet voorbij gegaan aan planologi sche beperkingen en landschapsbe houd. Het windaanbod speelt echter een overheersende rol. „Het zou van wei nig werkelijkheidszin getuigen ook aandacht te geven aan planologische en milieukundige belemmeringen voor gebieden waar voorlopig totaal geen belangstelling voor te verwach ten is", aldus de interimnotitie. Aan de andere kant stelt men wel dat de aantrekkelijkheid van een bepaalde lokatie niet alleen bepaald wordt door het windaanbod. Bevoryderen De milieupremieregeling heeft tot doel hét gebruik van windenergie te bevorderen binnen gebieden waar dit uit oogpunt van ruimtelijke ordening en milieu zo gunstig mogelijk is. Hoe groter het gebied dat aangewezen wordt, hoe meer vrijheden er zijn om windenergieprojecten in dat gebied te realiseren. In de interimnotitie wordt gesteld dat er voor windenergieparken ei genlijk geen mogelijkheden zijn in Zeeland. Dat houdt in dat men de aandacht meer richt op alleenstaan de windmolens. Daarbij wordt, naast een aantal an dere factoren, ook rekening gehou den met eventuele geluidsoverlast door windmolens. Rond woonkernen, maar ook verblijf srecreatieconcen- traties, wordt een minimumafstand van 500 meter in acht genomen. Ge steld wordt dat als men deze afstand aanhoudt er ook geen sprake is van schaduwhinder of storing van de tele visie-ontvangst. Gebieden Tot de kansrijke lokaties behoort volgens de interimnotitie op Schou wen-Duiveland het ten oosten van Brouwershaven gelegen Bommenede, de polder Bruinisse en de polder Schouwen. In de notitie wordt ge steld dat het midden-Deltagebied dient als buffer tussen de Randstad, de Brabantse stedenrij en het Wester-- scheldebekken. Plaatsing van windmolens in het water wordt alleen uit oogpunt van de daaraan verbonden hoge kosten afgewezen. Ook wil men de land schappelijke identiteit van de Zeeuwse wateren niet verstoren. ,,De Deltawateren vormen tezamen met het aangrenzende polderland een landschappelijk geheel, dat wordt ge kenmerkt door openheid en rust. Het is gewenst het open en rustige karak ter van de Deltawateren te handha ven", zo wordt gesteld in de Totaalvi sie voor de Deltawateren.. Werkeilanden Alleen ten aanzien van plaatsing van grote windturbines bij de Ooster schelde en de Grevelingen wordt de conclusie dat dit niet wenselijk is ge nuanceerd. Men doelt dan met name op de voormalige werkeilanden in de Oosterschelde. „Windturbines sluiten goed aan bij de moderne technologi sche uitstraling van de Stormvloed kering in de Oosterschelde", aldus de interimnotitie. „Ook lijkt een aantal windturbi nes goed te kunnen worden ingepast in de plannen die met name voor Neeltje Jans worden ontwikkeld", aldus de interimnotitie. Men stelt vervolgens dat de loka ties Roggenplaat en Neeltje Jans via de stormvloedkering verbonden zijn met het premiegebied Polder Schou wen. „In hoeverre op of aan de kering zelf turbines kunnen worden ge plaatst zou nader dienen te worden onderzocht". Ook zijn er volgens de interimnotitie oeverlokaties denk baar voor windturbineprojecten langs Grevelingen of Oosterschelde. ZIERIKZEE - De prijzen in ons land zijn tussen midden augustus en midden september met drietiende procent gestegen. Vooral eieren wer den duurder. Ook melk, dames- en herenkleding en schoenen alsmede enkele ziekenhuistarieven werden duurder. Dat blijkt uit het maande lijks prijscijfer van het CBS, dat is bekendgemaakt. Tussen midden sep tember vorig jaar en midden septem ber dit jaar zijn de prijzen met 1,2 procent gestegen. Vervolg van pagina 1 naar toe te trekken. Daarom komen er zeker geen grote wegen. Vogelnol zou alleen per fiets of te voet bereik baar worden". Volgens hem is het plan van de gemeente simpeler en daardoor goedkoper te realiseren om dat het aansluit bij de natuurlijke vorm en ligging van de dijkinham. Namens de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland én de Zeeuwse Milieu Federatie liet ook F. Jansen uit Brouwershaven weten tegen de aanleg van haven én strand Vogelnol te zijn. „Het is daar een natuurge bied van dezelfde potentie als de slikken van Bommenede". Jansen pleitte er verder voor om ook in dit gebied bij Zonnemaire geen recrea tieve voorzieningen te plannen. Ver der zag hij weinig in de aanleg van botensteigers bij de eilanden Veer- mansplaaty de Stampersplaat en Dwars in de weg als dat niet onder expliciete voorwaarden zou gebeu ren. „Wij willen een recreatief ge bruik dat is aangepast aan de na tuur". De aanleg van een afmeergele- genheid op de punt van de Veer mansplaat wees hij helemaal af. Dat was ook het geval met Van der Graaf. „Er zullen altijd meer boten gaan liggen dan de veertig die zijn ge pland. En het Dijkwater en de slik ken van Bommenede zullen worden bezocht door surfers.Dat is ook hin derlijk en nadelig voor de visserij". Hij pleitte ervoor om in de slikken van Bommenede een duidelijke grens te creëren tussen natuurgebied en re creatief gebied. Maar ing Beek wees erop dat dat niet mogelijk is omdat het niet om een beschermd natuurge bied gaat. Blokkeren Öok J. van de Ende uit Zonnemaire toonde zich tegen elke vorm van re creatie op de Slikken van Bommene de. „Als er een haven zou komen blij ven de boten altijd langer liggen dan de paar dagen die zijn toegestaan. En het brengt verontreiniging met zich mee door de onderwatertoiletten van de boten en de verontreiniging door de lak waarmee de boten zijn behan deld". Van de Ende benadrukte dat het blokkeren van wegen de enige mogelijkheid is om de rust in het na tuurgebied te waarborgen. „Borden helpen niet". De hoorcommissie voor de ruimte lijke ordening, bestaande uit een raadslid van elk van de vier fracties in de gemeenteraad, nam al deze op merkingen in zich op en stelde ter na dere informatie nog enkele vragen. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring waarin het bestemmingsplan buitendijks gebied wordt vastge steld zal blijken in hoeverre men zich heeft laten beïnvloeden door de me ningen van de burgers die de moeite namen naar het stadhuis te komen. Zevibel kwaad over arrestatie Arnemuidense vissers Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. VLISSINGEN - Minister Braks van landbouw en visserij heeft het voorstel van de Zeeuwse vissers om alle overvangsten van kabeljauw toch op de vismijn aan te landen en de opbrengst ervan te bestemmen voor sanering van de vloot, afgewezen. Dat deel de B. Daalder, voorzitter van het Visserijschap, maandagmiddag mee aan de Zeeuwse vissers die in vergadering bijeen waren in de vismijn in Vlissingen. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 12 oktober 04.15 169 10.05 -124 16.30 165 22.30 -139 13 oktober 04.50 169 10.40 -126 17.00 165 22.55 136 12 oktober 02.45 178 08.50 -117 14.55 173 21.10 131 13 oktober 03.10 179 09.20 -118 15.25 176 21.30 -129 12 oktober 04.20 180 10.20 -136 16.20 176 22.35 -150 13 oktober 04.45 179 10.45 -136 16.45 177 23.00 147 12 oktober 04.25 192 10.15 -139 16.40 189 22.30 -154 13 oktober 04.55 192 10.45 -141 17.10 189 23.00 151 Springtij: 13 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Minister Braks zei eenvoudig niet op het voorstel dat Daalder namens de Zeeuwse vissers had gedaan in te kunnen gaan, omdat dan meteen ook alle andere landen die met dezelfde problemen kampen in Brussel op de stoep staan. De minister heeft wel toegezegd de bestaande regeling nog aan een uitgebreid onderzoek te zul len onderwerpen. De quota van kabeljauw worden onder drie viscategorieën verdeeld. De boomkorvloot mag 20 procent, de rondvissers 62 procent en de k- documenthouders 18 procent van de kabeljauw aanvoeren. De Zeeuwse vissers die met zeer grote schepen va ren vinden die verdeling niet eerlijk. De minister zal nu dinsdag samen met de visserij-instanties bekijken of er onderling in die regeling nog ge schoven kan worden. De Zeeuwse vis sers die niet tevreden waren met de uitkomst van het gesprek met de mi nister, zijn maandagmiddag om kwart over vier alsnog naar zee ver trokken. Ze hebben beloofd zich te houden aan de aanvoer van de toege wezen hoeveelheid van vijf kisten ka beljauw per schip. Ok zullen ze zich onthouden van gewelddadigheden te gen de controleurs van de AID en mensen van de politie. De vissers zullen in de loop van de week via de scheepsradio op de hoog te worden gebracht van een eventue le nieuwe verdeling van de kabel jauwtoewijzing. Daalder zei te hopen dat de regeling voor '89 in ie der geval redelijker zal zijn. Het bestuur van Zevibel, de vereni ging waar alle Zeeuwse, vissers bij zijn aangesloten, heeft furieus gerea geerd op de arrestatie zondagmorgen van twee Arnemuidense vissers. In een verklaring zegt Zevibel met ver ontwaardiging kennis te hebben ge nomen van de wijze waarop zondag morgen de twee vissers zijn gearres teerd. Een speciaal arrestatieteam van de Rijkspolitie verschafte ziéh met geweld toegang tot hun huizen. Zevibel vindt dat met deze daad de grens van het betamelijke is over schreden. Bovendien vindt Zevibel het onaanvaardbaar dat de arrestatie op zondagmorgen in het zeer christe lijke Arnemuiden plaats had. Het be stuur van Zevibel hoopt dat de minis ter van justitie de nodige maatrege len tegen de politie zal treffen. Intus sen zijn maandag in Vlissingen de Vlissingse en Arnemuidense vissers rond een uur voor de tweede keer, maar nu onder leiding van voorzitter B. Daalder van het Visserijschap, bij eengekomen. Een van de woordvoer ders van de visset-s, de reder J. Meul- meester, zei niet te verwachten dat men er maandag uitkomt. De Zeeuwse vissers vinden dat de aan hen toebedeelde quota kabel jauw veel te laag is. Zij mogen per schip 20 kisten kabeljauw per week aanvoeren, maar er worden samen met andere vissoorten 60 tot 100 kisten naar boven gehaald. Enkele maanden geleden liep de zaak in Vlissingen ook uit de hand. Het was daarna enige tijd rustig maar afgelo pen vrijdagavond escaleerde de toe stand opnieuw. Meulmeester denkt dat alleen het ministerie van land bouw, door een hogere toezegging aan de Zeeuwse vissers voor de ka beljauwvangst, een eind aan de pro blemen kan maken. Tot en met 31 oktober Burgh-Haamstede De Burght. Schilderijenexpositie J. de Witte-de Regt. Van 9.00 tot 12.00, van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur. Dinsdag 11 oktober Zierikzee Stadhuis. Vergadering adviescom missie internationale uitwisselingen. 16.30 uur. Bibliotheek de Stolpe. Forumdiscus sie over kinderen en hun boeken. 20.00 tot 21.45 uur. Stadhuis. PvdA-fractievergadering. 20.00 uur. Woensdag 12 oktober Zierikzee Hervormd Kerkcentrum. Bijeen komst voor ouderen van NCVB. 14.30 uur. Basisschool Jan Wouter van den Doel. Boekenmarkt en verzamelten- toonstelling. Van 19.00 tot 21.00 uur. Stadhuis. Vergadering adviescom missie ruimtelijke ordening, indu strie,.recreatie en toerisme. 19.30 uur. Jannewekken 19. ZVU kennisma kingsavond: poppen van klei. 20.00 - 20.30 uur. Kerkwerve Dorpshuis. Samenkomst NCVB- afdeling Kerkwerve. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Bibliotheek De Schutse. Kindermid dag. Vanaf 14.00 uur: Inrichten van hedendaags museum door kinderen tot 10 jaar. Voorlezen voor kinderen tot tien jaar: 15.00 uur. Museumquiz voor kinderen ouder dan 10 jaar, 15.00 uur. Annemarie van de Wiel vertelt over het verzamelen van brilletjes en blikjes, 16.00 uur. In Kirreweie. Ruil- en verkoopbeurs kinderkleding van VOO. 13.30-15.30 uur. Dreischor Verhaalspel door leerlingen van De Klimop en medewerksters bibliobus, waarna Elles Sayers dit spel in het Landbouwmuseum opvoert. 8.30-9.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Bijeenkomst NBvP-afde ling Duiveland. 19.30 uur. Bruinisse Bibliotheek de Zaete. Museumquiz voor kinderen van 6 tot 9 jaar: 13.30 uur. Museumquiz voor kinderen van 9 tot 13 jaar: 15.00 uur. Voorlezen: na 16.00 uur. Donderdag 13 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Bijeenkomst Plat telandsvrouwen Schouwen. 19.30 uur. Raadzaal stadhuis. Vergadering ge meenteraad. 19.30 uur. Concertzaal. John Lantings' Theater van de Lach speelt Den Haag Van daag. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Algemene ledenvergade ring Dorpsgemeenschap. 20.00 uur. Noordgouwe Bibliobus. Versieren van bibliobus door leerlingen van de basisschool in Noordgouwe. 13.30-14.15 uur. Vrijdag 14 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Film- en dia-avond Vogelvereniging Zang en Kleur. 20.00 Zaterdag 15 oktober Zierikzee Bibliotheek de Stolpe. Museumwete- beesje op bezoek. Van 10.30 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Feestavond voor gehandi capten en mindervaliden van Schou wen-Duiveland. Dinsdag 18 oktober Zierikzee Museumbezoek met ontdekkings tocht voor kinderen van 8-12 jaar. Ver trek vanaf De Stolpe om 13.00 uur. Bibliotheek de Stolpe. Jeugdvoor stelling voor kinderen van 8-12 jaar door leerlingen van de RSG. 13.00 uur. Bibliotheek de Stolpe. Kindermid dag. Voorlezen en speurtocht door de bibliotheek voot kinderen van 6-8 jaar. Van 13.30 tot 14.30 uur. Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Bijeenkomst NCVB. 19.45 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Voorlichting dia betes. 14.30 uur. Woensdag 19 oktober Oosterland In de consistorie van de Gereformeer de Gemeente. Jaarvergadering van Staatkundig Gereformeerde Studie vereniging Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Donderdag 20 oktober Zierikzee Bovenzaal Gereformeerde kerk, Sint Domusstraat. Verkoping van dames- krans Tryfena. Van 13.30 tot 20.30 uur. Hervormd Kerkcentrum. Begin cur sus Muzikale kerkgeschiedenis. 19.45 uur. Concertzaal. Cabaret Zak As met Het nut van de neushoorn. 20.00 uur. Dinsdag 25 oktober Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Cabaretavond voor leden NBvP. 20.00 uur. Zaterdag 5 november Zierikzee Concertzaal. Stichting Dansz in Ex- presz. 20.00 uur. Nieuwe Kerk. Concert Een Naam is onze hope uit Nieuwerkerk en Canta- re uit Zierikzee. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2