Kritische noten in Zierikzee tijdens een CNV-bijeenkomst Matige belangstelling voor slotconcert in Zonnemaire Duizenden tonnen vis buiten boeken gevist WATERSTANDEN Escalatie Vlissingse vismijn 2 Jaap van der Kamp: „De geur van oneerlijkheid kan niet langer door de beugel ZIERIKZEE - Algemeen secretaris van de Vervoersbond CNV, Jaap van der Kamp, heeft in Zierikzee een aantal kritische noten geplaatst op de onlangs gepresenteerde Miljoenennota. Dat deed hij tijdens een CNV-familie-avond in de Graanbeurs. On danks de goede ontwikkelingen in de economie, is er in de ogen van het CNV nog een aantal struikelblokken, waar het nodige aan gedaan dient te worden. „De geur van on eerlijkheid rondom de behandeling van uitkeringsgerechtigden en het steeds verder op achterstand plaatsen van ambtenaren, kan niet langer door de beugel", aldus Van der Kamp over het sociale aspect. goed op gang volgens de secretaris van de Vervoersbond CNV. ,,A1 dan niet door de gebrekkige inzet van de gemeenten". Een oplossing is vol gens het CNV om meer overheidsin vesteringen te doen. Van der Kamp kon weinig positiefs ontdekken op het terrein van de werkgelegenheid. De economische ontwikkelingen van Zeeland worden geblokkeerd. „Denkt U maar eens aan de vaste oe ververbinding over de Westerschelde. Keer op keer werden er toezeggingen gedaan en keer op keer ging het toch niet door. Daarmee wordt werkgele genheid vernietigd". Van der Kamp ging na het punt van de werkloosheid ook in op de uitkeringen. Hij bekriti seerde met name de bevriezing van sociale uitkeringen en de ambtena ren-salarissen. „Onbegrijpelijk". Het CNV wijst de houding van het kabinet ten aanzien van de salarië ring af. Ook het milieu was voor de CNV-woordvoerder een punt om aan te spreken. „Die is aan een grondige opknapbeurt toe. Onze kinderen en kleinkinderen hebben ook recht op leven", was het commentaar op de ac tualiteit. In zijn relaas ging Van der Kamp ook in op CNV Nieuwe Stijl. De dienstverlening zal verder worden uitgebreid en nog meer verbeterd. Op centraal niveau wil het CNV zich be zig houden met de werkgelegenheid en solidariteit. Het primaat van de vakbeweging blijft het blok arbeids voorwaarden, loonhoogte, ATV en VUT. „En de wisselwerking zullen wij als CNV en Vervoersbond CNV gaan verbeteren. Daaraan werken staat voor het CNV de Vervoersbond CNV in de jaren negentig centraal", benadrukte Van der Kamp voor een honderdtal toehoorders. Tijdens zijn betoog behandelde Van der Kamp drie verschillende punten. De vakbeweging in de negentiger ja ren, het belang van verantwoorde maatschappelijke organisaties en de actualiteit van vandaag. „Het gelijk- blijven van collectieve lastendruk lijkt in 1990 gehaald te worden. Las tenverlichting wordt in 1989 doorge voerd en zeker ook in 1990, het jaar der waarheid. Kortom, het gaat goed in Nederland en het kabinet wil het weten ook. De Nederlandse economie ontwikkelt zich voorspoedig", staat er fier in de Miljoenennota", aldus Van der Kamp in een positieve op merking. Werkloosheid Maar ondanks alle positieve ont wikkelingen zit, volgens Van der Kamp, de bestrijding van de werk loosheid in het slop. „Het lukt weer niet om in 1989 het aantal werklozen met 50.000 terug te dringen. Geraamd wordt een daling van 15.000; in 1988 werd helemaal geen bijdrage gele verd. De beloofde daling met 20.000 lijkt verder weg dan ooit, want het arbeidsaanbod is veel groter dan ver wacht", aldus de secretaris met het oog op de arbeidsmarkt. De specifieke maatregelen, zoals Algemeen secretaris van de Vervoersbond CNV, Jaap van der Kamp, ivas in de Graanbeurs in Zierikzee. Hij sprak Jeugd Garantie-plannen, komen niet zich daar onder meer uit over de onlangs gepresenteerde Miljoenennota. Vervolg van pagina 1 Toen de controleurs van de AID ter plaatse arriveerden en onder toe ziend oog van de ME hun controle wilden uitvoeren, sloeg de vlam in de pan en kwamen de negentig AID- en politiemensen tegenover een over macht van 120 en 130 vissers en sym pathisanten te staan. Tijdens deze vechtpartij werden drie ME'ers ge wond. Het is niet bekend hoeveel ge wonden er onder de vissers zijn geval len. De politie heeft zaterdagnacht twee vissers van hun bed gelicht. De vissersvloot uit Vlissingen en Arnemuiden is vanmorgen niet uitge varen. Alle opvarenden van de 20 vis sersschepen zijn in vergadering bij een in de Vlissingse vismijn. Aanlei ding tot dit overleg is de situatie die nu is ontstaan na de vechtpartij van vrijdagavond tussen twee pelotons ME en controleurs van de Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij aan de ene en de vissers met hun aanhang aan de andere kant. Als gevolg daarvan zijn vier arrestaties verricht, twee vrij dagavond en zondgmorgen lichtte het arrestatieteam van de rijkspolitie twee schippers uit Arnemuiden van hun bed, die ervan worden verdacht bij de vechtpartij betrokken te zijn geweest. Vanmorgen begon in Vlissingen ook het overleg tussen justitie, poli tie, AID en de gemeente. Volgens een woordvoerder van de Vlissingse poli tie zal tijdens dat overleg onder meer een evaluatie worden gemaakt van de gebeurtenissen van de afgelopen vrij dag. Volgens de woordvoerder is nog niet bekend of uit dat overleg iets naar buiten zal worden gebracht. Onderzoek van justitie BRUINISSE/ZIERIKZEE - Onderzoek van justi tie heeft aangetoond dat Nederlandse vissers dui zenden tonnen vis aan land hebben gebracht die bui ten de vangstopgaven zijn gehouden. Het gaat om voorlopige uitkomsten. Dat heeft minister Braks (landbouw en visserij) aan de vaste commissie voor de visserij van de Tweede Kamer laten weten. Duizenden tonnenzwarte vis" verdwenen in de netten van de vissers. Begin deze week nam de Alge mene Inspectie bij een aantal vis- afslagen de administratie in be slag, nadat administratieve onder zoeken bij visafslagen en handela ren eerdere vermoedens van onre gelmatigheden bevestigden. Het justitieel onderzoek naar deze mo gelijke onregelmatigheden in ad ministraties is weliswaar nog in volle gang, maar Braks komt op basis van de op dit moment onder zochte boeken nu al met voorlopi ge cijfers. Buiten de vangstopgaven zijn gebleven 1000 ton tong, 7.300 ton schol, 1000 ton kabeljauw, 1,5 ton wijting en 175 ton „zeevis". Braks maakt het uitdrukkelijke voorbe houd dat de cijfers voorlopig zijn en derhalve in de loop van het on derzoek kunnen worden bij gesteld. Zouden de cijfers definitief wor den, dan zal het quotum dat de Ne- derlandsé vloot dit jaar mag van gen toenemen. Deze zogenoemde „uitputtingspercentages" moeten dan naar boven worden bijgesteld en wel als volgt: Tong 70 procent (was 61); schol 74 (was 65); kabeljauw 78 (was 71); wijting onveranderd. Nul en Uitspanning zoekt leden om harmonievereniging te blijven ZONNEMAIRE - De muzikanten van de Harmoniever eniging Nut en Uitspanning in Zonnemaire speelden tij dens het slotconcert voor een mager publiek. „Meestal hebben we een vaste groep toehoorders. Belangstellen den voor de lampionoptocht komen vaak pas na het con cert", is de verklaring van secretaris Wim Hanse op de slechte belangstelling. Daarnaast vertelt Hanse dat het de vereniging ontbreekt aan een middenkader. „Ik vond het leuk dat er veel kinde ren tijdens de lampionoptocht achter de muziekvereniging aanliepen, maar ik hoop dat ze over een poosje jiiist in de muziekvereniging meelo pen", vertelt Hanse in zijn slotwoord. Door verschillende omstandigheden loopt het met het aantal muzikanten in Nut en Uitspanning een eind te rug. Hanse spreekt zelfs van een be hoorlijke terugloop en dan met name in de leeftijdsgroep van 25 tot en met 40 jaar. Redenen Als oorzaak noemt de secretaris verschillende redenen. Hij noemt on der meer de studies. Of ze gaan door een studié gevolgd te hebben er gens anders wonen om daar te wer ken. Dat is het probleem van een klein dorp", aldus Hanse. Nut en Uit spanning speelt nu muziek met een aantal jongeren en ouderen. „Maar daar tussenin zit bijna niks", meldt de secretaris. De muziekvereniging uit Zonne maire heeft bestaan uit een groep van zestig enthousiaste leden. Nu zijn het er ongeveer veertig. Naast het tekort aan een middenmoot, vraagt de vereniging ook nog om een „klarinetregister". „Wij zijn een har monievereniging, maar niet in har monie-bezetting. We zijn te klein om een harmonieklank te spelen", signa leert Hanse. Om aan de eisen van een harmonie vereniging te voldoen, moet eigenlijk éénderde van de totale bezetting uit hout bestaan. Daaronder verstaat men de klarinet en saxofoon. „We spelen wel harmoniemuziek, maar we hebben we een tekort aan hout". Ondanks de wat minder goede be richten werd er toch een stevig partij tje muziek gespeeld in het plaatselij ke dorpshuis. Enthousiasme Het slotconcert zette een streep on der het zomerseizoen voor de muzi kanten van Nut en Uitspanning en wordt vol enthousiasme aan de nieu we repetities begonnen voor het win terseizoen. Voorgaande jaren werd het slotconert in de muziektent ge speeld, maar dit jaar kon dat om ver schillende redenen niet doorgaan. „Eigenlijk was het slotconert in de muziektent voor september gepland, maar wegens een slechte bezetting hebben we dat opgeschoven", vertelt "de secretaris. Omdat het weer de laatste weken niet meer zo goed was is er gekozen voor het verenigingsgebouw. „Voor ons is dat ook aangenamer, omdat je dan niet iedere keer hoeft te kijken of je lessenaar omwaait", grapt Han se. Tijdens het samenstellen van het programma is gekozen voor variatie. „We beginnen met licht klassieke werken en middels het populaire re pertoire gaan we naar een mars. Die moet je er wel in hebben als je een goede harmonie-fanfare bent", meent dirigent Gerrit Voogt. Voogt betitelde de samenstelling als een „voor elk wat wils program ma". „Je moet er wel wat pop in heb ben, want als je naar de muzikanten kijkt dan zijn er aardig wat jongeren. Daarom hebben we gekozen voor pop en lovesongs, maar ook voor de klas siekere werken", aldus de dirigent van de harmonievereniging. Voor de lampionoptocht kwamen ongeveer vijftig kinderen de straat op. Deze werd georganiseerd door de plaatselijke Oranjevereniging. De medewerking kwam van de harmo nie en drumband. Zij liepen voor de fakkelende kaartjes een rondje door de nieuwbouw van Zonnemaire. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Springtij: 13 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Datum Hoogwater Laag water tijd stand tijd stand 11 oktober 03.50 168 09.40 -121 16.00 163 21.55 -140 11 oktober 02.15 173 08.30 -113 14.30 167 20.45 133 11 oktober 03.55 179 09.45 -132 16.00 173 22.05 -152 11 oktober 04.00 190 09.45 -136 16.10 185 22.05 -155 Tot en met 31 oktober Burgh-Haamstede De Burght. Schilderijenexpositie J. de Witte-de Regt. Van 9.00 tot 12.00, van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur. Maandag 10 oktober Zierikzee Stadhuis. Vergadering adviescom missie publieke werken. 17.00 uur. Stadhuis. WD-fractievergadering. 19.30 uur. Jannewekken 19. ZVU kennisma kingsavond Duits. 20.00-20.30 uur. Dinsdag 11 oktober Zierikzee Stadhuis. Vergadering adviescom missie internationale uitwisselingen. 16.30 uur. Bibliotheek de Stolpe. Forumdiscus sie over kinderen en hun boeken. 20.00 tot 21.45 uur. Stadhuis. Pvd A-fractievergadering. 20.00 uur. Woensdag 12 oktober Zierikzee Hervormd Kerkcentrum. Bijeen komst voor ouderen van NCVB. 14.30 uur. Basisschool Jan Wouter van den Doel. Boekenmarkt en verzamelten- toonstelling. Van 19.00 tot 21.00 uur. Stadhuis. Vergadering adviescom missie ruimtelijke ordening, indu strie, recreatie en toerisme. 19.30 uur. Jannewekken 19. ZVU kennisma kingsavond: poppen van klei. 20.00 - 20.30 uur. Kerkwerve Dorpshuis. Samenkomst NCVB- afdeling Kerkwerve. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Bibliotheek De Schutse. Kindermid dag. Vanaf 14.00 uur: Inrichten van hedendaags museum door kinderen tot 10 jaar. Voorlezen voor kinderen tot tien jaar: 15.00 uur. Museumquiz voor kinderen ouder dan 10 jaar, 15.00 uur. Annemarie van de Wiel vertelt over het verzamelen van brilletjes en blikjes, 16.00 uur. Dreischor Verhaalspel door leerlingen van De Klimop en medewerksters bibliobus, waarna Elles Sayers dit spel in het Landbouwmuseum opvoert. 8.30-9,30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Bijeenkomst NBvP-afde- ling Duiveland. 19.30 uur. Bruinisse Bibliotheek de Zaete. Museumquiz voor kinderen van 6 tot 9 jaar: 13.30 uur. Museumquiz voor kinderen van 9 tot 13 jaar: 15.00 uur. Voorlezen: na ±16.00 uur. Donderdag 13 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Bijeenkomst Plat telandsvrouwen Schouwen. 19.30 uur. Raadzaal stadhuis. Vergadering ge meenteraad. 19.30 uur. Concertzaal. John Lantings' Theater van de Lach speelt Den Haag Van daag. 20.00 uur. Noordgouwe Bibliobus. Versieren van bibliobus door leerlingen van de basisschool in Noordgouwe. 13.30-14.15 uur. Vrijdag 14 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Film- en dia-avond Vogelvereniging Zang en Kleur. 20.00 Zaterdag 15 oktober Zierikzee Bibliotheek de Stolpe. Museumwete- beesje op bezoek. Van 10.30 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Feestavond voor gehandi capten en mindervaliden van Schou- wen-Duiveland. Dinsdag 18 oktober Zierikzee Museumbezoek met ontdekkings tocht voor kinderen van 8-12 jaar. Ver trek vanaf De Stolpe om 13.00 uur. Bibliotheek de Stolpe. Jeugd-, voorstelling voor kinderen van 8-12 jaar door leerlingen van de RSG. 13.00 uur. Bibliotheek de Stolpe. Kindermid dag. Voorlezen en speurtocht door de bibliotheek voor kinderen van 6-8 jaar. Van 13.30 tot 14.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Voorlichting dia betes. 14.30 uur. Woensdag 19 oktober Oosterland In de consistorie van de Gereformeer de Gemeente. Jaarvergadering van Staatkundig Gereformeerde Studie vereniging Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Donderdag 20 oktober Zierikzee Hervormd Kerkcentrum. Begin cur sus Muzikale kerkgeschiedenis. 19.45 uur. Concertzaal. Cabaret Zak Si As met Het nut van de neushoorn. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF De muzikanten van Harmonievereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire speelden voor een mager publiek. (Fo to: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2