Herfst Forum discussieert over emancipatie-hangijzers „Breedwerkende investerings premie nodig voor akkerbouw" Meubelrama SARTO - ZIERIKZEE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verbouwings opruiming Kop/staart- aanrijding AUTO LOUIS GOEDBLOED A O ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Oosterschelde Mini-Olympics Musea Tennis De Zeeuwse Milieufederatie wil een vervoers- Loerlingen van basisschool Theo Thijssen Musea zouden vaker geopend moeien zijn. Dat Gelukkig gaat er toch weer getennist worden in verbod van toxische stoffen op de Oosterschei- hebben in Onderdak mini-olympische spelen blijkt uit onderzoek van het CBS. (Pag. 4). sport- en recreatiecentrum Krayestein. Grote de. (Pag. 2). gehouden. (Pag. 3). animator is Theo Gorsse. (Pag. 11). VRIJDAG 7 OKTOBER 1988 145ste jaargang Nr. 24418 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Mijn ongeluk kan ik in twee woorden zeggen: Ik was een vrouw, en ik streed als een man. Betty Paoli We kunnen er niet omheen. Het is weer herfst in het land. Het weer is altijd al wisselvallig in ons koude kikkerlandje, maar nu lijkt het dan toch definitief gedaan met de dagen waarop je nog welgemoed zonder jas op de fiets springt om even een tocht je te maken langs de Schouwse dre ven. Ieder jaargetijde heeft z'n char mes. De lente is mooi vanwege de bloemen die ineens overal uit de grond schieten. De lente is verras send en het weer soms wat onvoor spelbaar. Met een beetje geluk is de zomer aangenaam. In een vrij uurtje kun je lekker buiten in de tuin zit ten. De winter is mooi, vooral als het landschap overdekt wordt met zo'n witte wollen deken. De winter is leuk omdat je dan de kans weer eens krijgt om de gladde ijzers onder te binden. De whiter brengt ook een aantal ongemakken met zich mee: gladde wegen, pekel op de weg. De herfst tot slot is mooi vanwege de bruintinten die in dat jaargetijde de overhand hebben. Het bladerenta- pijt dat de straten overdekt nodigt uit om eens flink uit te halen en je even Marco van Basten te wanen die tijdens het EK-voetbal een poeier op de keeper van de tegenpartij loslaat. Natuurlijk kent ook de herfst onge makken. Het weer is koud en guur, maar aan de andere kant is er ook veel te zien. Hetgeen mag blijken uit de plaat hiernaast: de herfst gezien door het oog van fotograaf Johan Ju nior. Advertentie ZLM-voorzitter H. C. van der Maas: Advertentie ZIERIKZEE - ZLM-voorzitter H. C. van der Maas heeft op de onlangs gehouden vergadering van het ZLM- hoofdbestuur nogmaals gepleit voor een verhoging van het BTW-forfait voor de akkerbouw. Dit als compensatie voor de te snelle daling van de ondersteuning bij de EG- marktordeningsprodukten. Van der Maas stelde verder dat er, in het kader van het akkerbouwaktieplan een breedwerkende investeringspremieregeling voor de ak kerbouw dient te komen. feit waarover Van der Maas zich op de vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM zeer verheugd toonde. Op de vergadering werd verder de jaarre kening 1987 vastgesteld. Uiteindelijk werd toch een positief saldo behaald. In de toelichting bij de begroting 1989 schrijft het bestuur van de ZLM dat er in, feite al een aantal jaren sprake is van een structureel tekort. Eigenlijk zou er dus bezuinigd moe ten worden. Volgens het dagelijks bestuur van de ZLM is dat echter niet mogelijk. Zij stelde het hoofdbestuur voor om de basiscontributie te verhogen met 35.-. Na een korte discussie, waarin onder meer werd gewezen op de nood zaak tot kostenbeheersing, ging het hoofdbestuur uiteindelijk akkoord met deze verhoging. Op de vergadering van het hoofdbe stuur werd ook de door het dagelijks bestuur opgestelde beleidsvisie aan de orde gesteld. De belangrijkste uit gangspunten in die beleidsvisie zijn samenwerking en dienstverlening. Volgens het hoofdbestuur moet bij de toepassing van een en ander het pro fijtbeginsel niet worden uitgesloten. de kanttekening dat het dagelijks be stuur meer ruimte ki-ijgt om beleids- voorbereidend werk te verrichten. Achterliggende gedachte is dat dit de besluitvorming en de duidelijkheid in zijn algemeenheid ten goede zou komen. Het hoofdbestuur schaart zich achter de beleidsvisie van het da gelijks bestuur. Op de vergadering van het hoofdbe stuur werd ook het werkprogramma van de sociaal-economische voorlich tingsdienst van de ZLM gepresen teerd. J. Markusse, hoofd van de dienst maakte van de gelegenheid ge bruik om nog eens te benadrukken dat er op een flink aantal landbouw bedrijven in de bedrijfstechnische sfeeiriiog veel kan worden verbeterd. Hij constateerde verder dat de huidi ge moeilijke situatie in de landbouw zijn invloed heeft op het werk van de dienst. Gezellig etentje?Leuk partijtje? Kom eens proeven in het kompleet vernieuwde Restaurant Aquadelta. Ons restaurant is helemaal gerenoveerd: nieuw meubilair, gezellige inrichting met frisse, moderne Ideuren en sfeervolle verlichting. De smakelijkste gerechten vindt u op onze nieuwe menukaart. Goed idee: kom zondag tussen 12 en 2 uur naar de gezellige brunch, of proef deze week het speciale menu dol onze chef-kok voor u heeft bedacht. U bent van harte welkom. Menu van de week. Mosselen in een schelp met heerlijke knoflookboter Gestoomde zalmforel met bieslooksaus, verse groenten en aardappelpuree Mandje met vers fruit, ijs en slagroom Prijs: f32,00 per couvert Reservering is gewenst. Familie-partijtje? Kom eens praten over de (JV«^ vele mogelijkheden. RESTAURANT S AQUADELTA^ Centrumplein Aquadelta BRUINISSE Tel. 01113-2313 bij: Zie advertentiepagina 7 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WA> ffih PÉ BILT* ZIERIKZEE - Donderdag raakten bij een kop/staart-aanrijding op de kruising Nieuwe Kooiweg/Oudeweg bij Zierikzee twee auto's beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een tot nu toe onbekende bestuur der van een personenauto, vermoede lijk een zwarte Renault 9, reed over de Nieuwe Kooiweg in de richting van de rotonde. Hij of zij moest af remmen voor een voor hem rijdende auto. Achter de zwarte Renault reed M. L. F. uit Kerkwerve. Zij remde tij dig af, maar de achter haar rijdende E. A. G. H. merkte een en ander te laat op en botste achterop de auto van F. De auto van F. schoof door de klap tegen de zwarte Renault. De laatste liep geen zichtbare schade op en de bestuurder vervolgde zijn weg. De politie wil graag in contact ko men met de bestuurder van de zwarte Renault om van hem of haar een ge tuigenverklaring te krijgen. De aan rijding deed zich voor omstreeks 16.15 uur. Verwachting Deltagebied tot zaterdagavond: Regen Morgen is de wind afgenomen tot krachtig uit zuidwest. Er is dan veel bewolking. Morgenmiddag regent het. Deze regen is afkomstig uit een kleine storing die dan over ons land trekt. Temperatuur 15 graden. Mini mumtemperatuur komende nacht 10 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 11 okt.: Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90%. Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidwest 6 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: west 6 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 8 okt. Zon op 06.53, onder 18.01 Maan op 04.06, onder 17.11 9 okt. Zon op 06.55, onder 17.59 Maan op 05.16, onder 17.20 10 okt. Zon op 06.56, onder 17.56 Maan op 06.27, onder 17.29 Nieuwe Maan: 10 oktober (22.49) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Depressie-activiteit bo ven het noordelijk deel van de Noordzee en IJsland houdt over onze omgeving krachtige westelijke stro ming in stand. In deze stroming wordt onstabiele lucht aangevoerd waarin vrij veel buien voorkomen. De tendens van het weerbeeld is zo danig dat morgenmiddag de buien activiteit tijdelijk afneemt. De mid- dagtemperatuur is dan 13 a 14 graden. Uiteenlopende visies op emancipatie ZLM-voorzitter H. C. van der Maas: Breedwerkende investeringsrege ling nodig voor akkerbouw". De ZLM-voorzitter tekende daarbij aan dat deze bijdrage dan wel hoger moet zijn dan de WIR-premie was om de Nederlandse akkerbouwbedrijven een kans te geven zich adequaat aan te passen aan de nieuwe, meer markt gerichte situatie in de EG. Eerder zijn deze voorstellen in het brede CLO-beraad behandeld en heb ben daar ook steun gekregen. Een De bestuurlijke structuur veran dert volgens de beleidsvisie niet. Wel wordt gesteld dat er verbeteringen zijn aan te brengen in de besluitvoor bereiding binnen de ZLM. De uiteindelijke beleidsbeslissin gen zouden dan volgens die visie wel bij het hoofdbestuur blijven. Dit met ZIERIKZEE - Jongens moeten verzorgende taken Ieren op school. De gevestigde hulpverlening houdt vast aan het traditionele rollenpatroon en het is al mooi dat er mogelijkheden zijn voor vrouwen die (weer) willen wer ken. Rond deze stellingen en de vraag of speciale activi teiten alleen voor vrouwen nodig zijn spitste zich de dis cussie toe tijdens een forumavond in het nieuwe onder komen van de Stichting Vrouwenemancipatie in de Man huisstraat in Zierikzee toe. Deze speciale avond was be legd ter gelegenheid van de nieuwe behuizing en het feit dat deze Stichting en het regiokantoor op Schouwen- Duiveland deze maand vijf jaar bestaat. Advertentie dit weekend 9 oktober hoofdsponsor v.v. Zierikzee Momenteel 15 gebruikte BX'en van 1984-1988 v.a. f 10.950,- met mo gelijkheid tot f 10.000 gratis te financieren tot 1/3/'891 Ofschoon emancipatie op nagenoeg aUe sectoren van de maatschappij an invloed is, beperkte deze discus sie-avond zich tot de mate waarin de emancipatie-gedachte is doorgedron gen in de politiek, het onderwijs, de arbeidsmarkt, de hulpverlening en in de vrouwenorganisaties. Om als gemeenteraadslid een bij drage te leveren aan het emancipatie- gebeuren is geen eenvoudige opgave. Mevrouw P. W. Berrevoets-Ringel- berg, CDA-raadslid in Middenschou- wen erkende de moeilijkheid om in een kleine gemeente als Midden- schouwen een facetbeleid te voeren. Ook het VVD-raadslid van de ge meente Duiveland, mevrouw G. van den Ouden-Zwart vond het een moei lijk onderwerp, te meer daar de eigen omgpving hierbij een belangrijke rol speelt. Ofschoon zij erkende dat er in deze maatschappij een aantal zaken is scheefgetrokken vond zij het wel zaak dat niet alle heil van de over heid moet worden verwacht. ,,Als je iets wilt dan moet je er zelf ook iets voor doen en dat niet overlaten aan derden" aldus het VVD-raadslid dat wel van mening was dat de overheid mogelijkheden voor die gelijke kan sen van man en vrouw moet bieden. „Jammer dat dit allemaal nodig is" begon wethouder J. Groen (PvdA) van Zierikzee zijn uiteenzetting waarbij hij de hoofdzakelijk vrouwe lijke aanwezigen attent maakte op het voornemen van de gemeente Zie rikzee om een emancipatienota op te stellen en in de toekomst een reserve voor het emancipatiebeleid te vor men. Verplicht „Jongens moeten verzorgende ta ken leren op school". Daarover ble ken de meningèn verdeeld te zijn. Niet iedereen bleek er voorstander van de zijn om het onderwijspakket te bepalen op grond van sexe. Voor G. van den Ouden-Zwart en Theo de Waal van de Federatie Maatschappe lijke Dienstverlening moet iedereen ongeacht zijn sexe, de kans krijgen om zich te ontplooien in die zaken waarin hij of zij kwaliteiten heeft. Om die reden pleitte mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal dan ook voor het opnemen van een vak als opvoed kunde binnen het voortgezet onder wijs. Opvoeding Het aanleren van verzorgende kwa liteiten is niet alleen een taak van de school, want juist ook de oudere die nen hierbij het voortouw te nemen argumenteerde mevrouw K. Mande- maker namens de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Die rol van de oudere bij het doorbreken van het rollenpatroon werd ook door CDA- ster Berrevoets-Ringelberg en het li berale Duivelandse raadslid Van den Ouden-Zwart genoemd. Een moeilijker punt bleek de stel ling te zijn dat de gevestigde hulpver lening de vrouw terugduwt in het tra ditionele rollenpatroon. Niet ieder een bleek daarin voldoende inzicht te hebben. Theo de Waal, namens de Fe deratie Maatschappelijke Dienstver lening in het forum vertegenwoor digd vond deze bewering wat al te zwart-wit maar erkende dat deze in zijn algemeenheid wel een kern van waarheid bevatte. De Waal wees er in zijn overzicht van de ontwikkelingen binnen de hulpverlening op dat de Fe deratie de eerste in Zeeland is waai de vrouwenhulpverlening een eigen plaats inneemt in het gehele pakket van hulpverlening. Een en ander heeft ertoe geleid dat problemen te genwoordig meer dan voorheen in maatschappelijk context worden ge plaatst. Eveneens verdeeld werd gerea geerd op de noodzaak voor activitei ten die alleen voor vrouwen zijn. Of schoon sommigen erkenden dat dit voor sommige vrouwen goed is om hun mening beter naar voren te bren gen vond een aantal aanwezigen dat dit geen blijvende zaak moest zijn. „Je moet hierin niet blijven steken" luidde de mening van De Waal die hiermee op dezelfde lijn zat als Groen, terwijl voor Van den Ouden en Berrevoets-Ringelberg het feno meen vrouwenclubs niet zozeer hoef- vervolg pagina 2 I 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1