O Wieken molen de Hoop maken hun miljoenste omwenteling „Hoe moet je nou een bedrijf starten als je niet mag bouwen" Volgende „patiënt" graag Meubelrama pa DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verbouwings opruiming Brand in schaftwagen op de Stormvloed kering WA> ffih ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Werkloosheid Leefbaarheid Expositie Tafeltennis De verwachte daling van de werkloosheid op Leefbaarheid. Dat stond centraal bij een pro- Tie Hof en Miems van Citters exposeren hun De hoofdmacht van Scaldina heeft Arnemui- $chouwen-Duiveland is uitgebleven. Dat blijkt ject van HAVO 4-leerlingen. Het project werd werk in De Bewaerschole in Burgh-Haamste- den verslagen. (Pag. 9). uit cijfers van het GAB. (Pag. 2). afgerond met een 'raadsvergadering'. (Pag 3). de. (Pag. 4). DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 145ste jaargang Nr. 24417 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het grote probleem voor een leraar is de zaken tot de grootste eenvoud terug te brengen. S. W. F. Margadant Vereniging Zeeuwse Molen geeft premie van één gulden per 300 omwen telingen ZIERIKZEE - „Toen ik gisteren op de zesde zolder was en op de teller keek dacht ik: Verdraaid, jongen we heb ben de een miljoenste omwenteling erop zitten". Op de hem eigen, enthousiaste wijze maakte molenaar Teun van der Bok dinsdag wereldkundig dat de wieken van de Zierikzeese molen de Hoop een miljoen omwentelingen hebben gemaakt. Een miljoen omwentelingen gerekend vanaf de derde week van juli 1987. Want toen werd op het draaiwerk een metertje aangebracht waarop de omwen telingen van de twaalf meter lange wieken worden gere gistreerd. belstraat niet het geval. Van der Bok is gedurende 24 uur per week part time in dienst bij het Zierikzeese be drijf voor de verwerking van bakke rijgrondstoffen Zeelandia. Maar ver der is Van der Bok zelfstandig ondernemer. Met behulp van enkele vrijwilligers draait hij per week zo'n 3.500 a 4.500 kilo meel met de molen die hij van de gemeente Zierikzee huurt voor het symbolische bedrag van een gulden per jaar. De afnemers van het meel zijn twintig bakkers, waarvan de meeste op Schouwen- Duiveland wonen. De reden hiervan was dat de Ver eniging Zeeuwse Molen vorig jaar een draaipremie regeling instelde. Voor elke 300 omwentelingen die de wieken van een Zeeuwse molen ma ken wordt één gulden premie uitge keerd. Met het draaien van een mil joen omwentelingen in ruim 14 maanden tijd is molen de Hoop de meest gebruikte molen op Schouwen- Duiveland en de derde in heel Zee land. ,,En dan moet je bedenken dat de molens die op de eerste en tweede plaats staan gerund worden door full-time molenaars", aldus Van der Bok. Dat is bij de molen in de Lange No- Vanuit deze achtergrond had Van der Bok een van de directeuren van Zeelandia H. J. Doeleman uitgeno digd om de mijlpaal een officieel tintje te geven. Ook de burgemeester van Zierikzee mr J. J. P. M. Assel- bergs en de monumentenambtenaar H. Goedegebuure kwamen naar mo len de Hoop. En dat niet alleen. Zij klommen via de smalle trappen om hoog tot de nok van de molen om daar met eigen ogen het tellertje te zien waarop de omwentelingen van de wieken worden geregistreerd. Teun van der Bok maakte van de ge legenheid gebruik om de werking van de diverse onderdelen van de mo len uitvoerig toe te lichten. Zo wordt het draaiwerk van de wie ken elke morgen gesmeerd met var kensreuzel en bijenwas. „Daardoor draaien de wieken heel licht. Ook al maken ze zoveel omwentelingen. Als de molen full-time gerund zou wor den, zou hij zeker de meeste omwen telingen maken van alle Zeeuwse mo lens", aldus Van der Bok. Niet meer Hij liet weten dat hij op dit mo ment 'tot over de oren' in het (maal)werk zit. „Er zouden nog een of twee bakkers bijkunnen. Maar meer ook niet". Wel liet Van der Bok weten dat hij zijn part-time baan bij Zeelan dia graag wat zou inkrimpen ten gunste van zijn werk in de molen. Doeleman liet weten dat het voor Zeelandia heel boeiend is om iemand in dienst te hebben die ook een mo len beheert. „Het is een aankno pingspunt met het oude ambacht". Dat oude ambacht kwam overduide lijk naar voren bij een rondgang over de zolders van het monument. Ter ge legenheid van de miljoenste omwen teling van de wieken, trok Doeleman de vang van de molen los waardoor de wieken van de molen zich weer in beweging zetten. „We zitten nu al op 1.003.070 omwentelingen", aldus de enthousiaste molenaar. .ms.tr H. J. Doeleman trekt de vang los ivaardoor de wieken van molen de Hoop zich weer in beweging zetten. ZIERIKZEE - 't Was er beestachtig spannend daar in-clubhuis De Licht boei in Zierikzee, waar dierenarts Ernst Wondergem gistermiddag, woensdag, was neergestreken om een keurende blik te werpen op het aanwezige beestenspul. Ofschoon de belangstelling voor dit jaarlijks terugkerende gebeuren deze keer wat tegenviel had de grote zaal wel wat weg van een mini zoo. Konijnen, cavia's, hamsters, een eenzame goudvis, een paar katten en twee honden, kortom een hele menagerie was in De Lichtboei verzameld en onderging al dan niet gelaten de in specterende blikken van de dierenarts. Deze beperkte zich niet alleen tot het onderzoeken van de gezondheid van het beest, maar keek ook naar de algemene indruk van zijn .patiënt". Dit alles onder toeziend oog van de prille eigenaar, die het resultaat van deze keuring gespan nen afwachtte. De bezitter van het mooiste en/of grappigste huisdier mocht immers een prijs uit de goedgevulde prijzentafel (een bijdrage van de Dierenbescherming) uitzoeken. Ook voor de andere en minder 'fortuinlijke deelnemers was er een aardigheidje beschikbaar. Wonder gem deed er nog een schepje bovenop door de prille huisdierbezitters aan te sporen om een gokje te wagen. Hiervoor moesten de kinderen ra den van welk dier het schedeltje was dat Wondergem speciaal voor de ze gelegenheid had meegenomen. Ook voor diegene die zijn ervaringen van deze middag het beste of meest origineel tot uiting kan brengen in een tekening, gedicht of opstel stelde de dierenarts een aardigheidje (een gratis behandeling van het huisdier) in het vooruitzicht. Hobby-boer in beroep tegen weigeren bouwvergunning Dit nummer bestaat uit 10 pagina's NIEUWERKERK - „Ik wil gewoon schapen houden. Daar doe ik toch niemand kwaad mee. Ik wil gewoon een klein bedrijf opbouwen en ik vind het een beetje vreemd dat ik nu deze stal niet mag bouwen terwijl ik in een ge bied woon dat bestemd is voor veeteelt". Dat was in een notedop wat J. Bosland uit Oosterland aanvoerde voor de commissie beroepsschriften van de gemeente Duive- land. Eerder weigerde de gemeente hem bouwvergun ning te verlenen voor een kraamstal voor schapen. Bos land heeft beroep aangetekend tegen deze beslissing. Bosland probeert al geruime tijd om zijn baan in het onderiyijs vaar wel te zeggen en zich full-time op het boerenbedrijf te kunnen storten. „Ik hoef er niet rijk van te worden, maar ik wil wel winst maken. Dat is ge woon een uitdaging", aldus Bosland. Hij vroeg in mei dit jaar een bouw vergunning aan bij de gemeente voor de bouw van een kraamstal. Niet volwaardig De gemeente won allereerst advies in bij het ministerie van landbouw en visserij. Het antwoord liet niets aan duidelijkheid te wensen over. Men achtte het bedrijf van Bosland geen volwaardig agrarisch bedrijf. Vrij vertaald wordt in de brief van het mi nisterie gesteld dat het agrarisch be drijf voor Bosland een hobby is. Zijn nevenberoep. En in het bestemmingsplan staat dat de grond waar Bosland op woont uitsluitend bedoeld is voor agrari sche bedrijfsvoering die voldoet aan een aantal criteria. Criteria waar Bosland in de ogen van het ministe rie niet aan voldoet. De gemeente conformeerde zich aan het advies van het ministerie en weigerde Bosland een bouwvergun ning te verlenen. Bosland legde zich niet bij die beslissing neer en klom in de pen. In zijn bezwaarschrift voert hij aan dat bouw van een kraamstal voor de schapen noodzakelijk is om te komen tot een goede en verant woorde opbouw van het bedrijf. Efficiënt In zijn brief voert Bosland verder aan dat hij nu in feite gewoon te wei nig ruimte heeft. „Wagens, tractor en hooischudder moeten nu buiten staan en dat is niet bevorderlijk voor de kwaliteit", stelt Bosland. Hij eindigt zijn bezwaarschrift met het verzoek aan de gemeente om zijn aanvraag nog eens opnieuw te bezien. Bosland kreeg de kans om voor de commissie zijn standpunt nog eens mondeling toe te lichten. Daarbij her haalde hij nog eens dat winst in zijn ogen geen maatstaf mag zijn voor het wel of niet erkennen van een bedrijf als zijnde volwaardig. „Het gaat om een startend bedrijf en dat vergt in vesteringen. En ik wil daarvoor niet naar de bank. Ik wil gewoon een klein bedrijf opbouwen". Bosland benadrukte verder dat zijn keuze voor het boerenbedrijf een heel persoonlijke is. „Ik heb mijn baan bij het onderwijs terugge bracht van 38 uur naar 12 uur om meer tijd te kunnen steken in het be drijf. En dat proces kun je niet omke ren". „Zelfs als ik dat zou willen kom ik met mijn dienstjaren nergens meer aan de bak in het onderwijs", aldus Bosland. „Ik kan niet meer terug". Commissievoorzitter burgemeester A. Bergshoeff stelde daarop dat het feit dat je in het buitengebied woont nog niet wil zeggen dat je ook agra riër bent". Discussie Waarop zich een geanimeerde dis cussie ontspon tussen Bosland en de leden van de commissie beroeps schriften. Bosland: ,,Ik zou dan wei eens weten hoe je dan wel boer moet worden". Op vragen van commissie lid C. J. Hillebrand stelde Bosland dat het zeker zijn bedoeling is om van het boerenbedrijf zijn hoofdberoep te maken. „Maar dan heb ik gewoon meer ruimte nodig. De bedrijfsruimte is op zich groot genoeg, maar dan moet bijvoorbeeld wel het ruwvoer buiten staan en als dat bijvoorbeeld nat wordt door regen kost je dat toch geld". Advertentie bij: Zie advertentiepagina 10 Bosland gaf toe dat de kraamstal zoals hij die voor ogen ziet ruimer is dan wettelijk voorgeschreven. „Maar anders kunnen die beesten hun kont niet keren en heb je ook zelf te weinig ruimte om te kunnen werken", aldus Bosland. Hij betoogde dat het juist uit oogpunt van efficiency belangrijk is om een goed overzicht te hebben van de conditie van de schapen. „In zo'n kraamstal zie je in een oog opslag wat er aan dé hand is. Je kunt natuurlijk wel een grote bak voer neerzetten, maar dan heb je totaal geen overzicht of ieder dier wel krijgt wat hij nodig heeft. Een goede dose- ring is van essentieel belang", aldus Bosland. Hij benadrukte dat de zorg voor de gezondheid van de dieren erg belangrijk is. „En vergeet u ook niet dat de aan koop van stamboekvee een behoorlij ke investering is", aldus Bosland, die probeerde duidelijk te maken dat je een dergelijke investering dan ook met de grootste zorg moet behande len. Nadat Bosland zijn zegje gedaan had beraadde de commissie zich in een besloten vergadering over een ad vies richting college Het wachten is dus tot een en ander op de raadsagen- da verschijnt. NEELTJE JANS - Door een kleine, maar essentiële, vergissing ontstond dinsdag brand in de seliaftwagen van het schildersbedrijf V. die op de Oosterseheldcstormvloedkering staat. Het personeel van het schildersbe drijf was van mening dat zij de elek trische kachel in de scha ft wagen aan deed. Maar het bleek achteraf een elektrische dompelaar te zijn waar mee vloeistoffen verwarmd kunnen worden. Door oververhitting van het apparaat vatten enkele kledingstuk ken vlam die in de schaftwagen la gen. Dat gebeurde om ongeveer 8.00 uur terwijl het personeel al buiten op de kering bezig was met het onder- houdsschilderswerk dat zij daar con stant doen. De brand werd ontdekt door iemand van de beveiligings dienst. Hij waarschuwde de brand weer Westerschouwen die uitrukte met het korps Haamstede. Met be hulp van een hoge druk straal kon de brand snel worden geblust, maar van het interieur van de schaftwagen bleef niet veel meer over. De schade bedraagt naar schatting ongeveer 2500 gulden. 8ltï* Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Enkele buien Aanhoudend fris met opklaringen. Maar ook enkele buien, mogelijk met onweer. De westelijke wind is meest 7 a 8, vooral langs de kust af en toe 9 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 10 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 10 okt. Zaterdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: west 7 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: west 6 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 7 okt. Zon op 06.51, onder 18.03 Maan op 02.55, onder 17.02 Nieuwe Maan: 10 oktober (22.49) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Ons weer wordt het ko mende etmaal bepaald door een zeer diepe en omvangrijke depressie. De kern daarvan beweegt zich langzaam van Schotland via de Noordzee naar zuidwest-Noorwegen. Vrijwel geheel west-Europa, inclusief de Britse ei landen, ligt binnen de invloedssfeer van dit lagedrukgebied. Vanaf IJs land stromen grote hoeveelheden ta melijk koude en onstabiele lucht met stormsnelheid via de Britse eilanden naar onze omgeving. Vooral boven het relatief warme Noordzeewater kunnen zich in deze lucht talrijke buien vormen. Deze gaan soms ge paard met onweer en zware windsto ten. Ook naast deze buien zijn de windsnelheden het komende etmaal groot. In verband met deze wind wordt het 's nachts niet kouder dan 8 a 9 graden. Overdag liggen de tempe raturen met 13 graden beneden de normale waarden voor deze tijd van het jaar. Tijdens het weekeinde duurt het onstandvastige weer voort. DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat akkoord met de aanleg van een stormvloedkering in de Nieuwe Wa terweg. Dat bleek tijdens een monde ling overleg tussen minister Smit- Kroes (verkeer) en leden van de com missie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1