Het is weer dierendag Christelijke Scholengemeenschap gaat onzekere toekomst tegemoet 'Het moet niet ongewoon zijn dat meisjes techniek kiezen' DE ZIERIKZEESCHE COURANT zoos Jjp L(C ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Poppen Files Sanering Volleybal Sara van Loon's poppekinderen blikken dro- Het filebeleid staat centraal in het toekomstig De sanering van de havenbodem in Zierikzee Een teleurstellend verlies van Delphi-Mevo in merig de wereld in. (Pag. 3). beleid van verkeer en waterstaat. (Pag. 2). gaat 750.000 gulden kosten. (Pag. 6). de competitiewedsrijd in de promotie-klasse heren. (Pag. 7). DINSDAG 4 OKTOBER 1988 Mast.- jaargang Nr. 24416 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De betrouwbaarste maatstaf voor de beschaving des harten bij een volk is, hoe zij de dieren beschouwen en behandelen. Beth. Auerbach „Ik zou het een ramp vinden voor Schouwen-Duiveland als deze school zou verdwijnen ZIERIKZEE - „Ik zou het een ramp voor Schouwen- Duiveland vinden als deze school zou moeten verdwij nen", aldus J. Quist uit Zierikzee. Hij is waarnemend voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van het Christelijk Onderwijs en maakt zich ernstig zorgen over de toekomst van de Christelijke Scholengemeenschap in Zierikzee. De scholengemeenschap zit momenteel name lijk onder de opheffingsnorm. De school zou minimaal 240 leerlingen moeten hebben om verder te kunnen gaan en men komt op dit moment net niet aan dat getal. Een en ander houdt in de praktijk in dat als de school er niet in slaagt om binnen drie jaar wel aan die eis te voldoen de school opgeheven wordt. ,,En de prognoses voor wat betreft het aantal leerlingen de eerstvolgen de jaren ziet er niet zo best uit. Men heeft becijferd dat pas 1992 het leer lingenaantal weer licht zou gaan stij gen", aldus Quist. Daling De daling van het leerlingenaantal is een probleem waar niet alleen de Christelijke Scholengemeenschap mee kampt. Quist: ,,In feite is het een landelijk probleem. Voor wat betreft de Christelijke Scholengemeenschap is het de eerste keer dat men onder de opheffingsnorm zit. Nog niet zo lang geleden zaten we nog op driehonderd leerlingen". Quist stelt dat de stichting van een LHNO-school op reformatorische grondslag in Krabbendijke eigenlijk voor de Zierikzeese school de drup pel is geweest die de emmer heeft doen overlopen. „Aan die school raken we per leer jaar 10 leerlingen kwijt. En alles bij elkaar praat je dan toch over veertig leerlingen en dat is een behoorlijk aantal", aldus Quist. Een andere oor zaak van de daling van het aantal leerlingen is volgens hem ook het MAVO/HAVO-advies. „Ouders krij gen dan te horen dat hun kind min stens MAVO maar misschien ook wel HAVO kunnen gaan doen. En wij Runnen geen HAVO-opleiding bieden dus gaan ze naar de RSG of naar Goes". Maatschappelijk Uiteraard heeft de school al van al les geprobeerd om meer leerlingen te trekken. Maar op de keper be schouwd gaat het probleem waar de school mee kampt dieper. Quist: „Met de afloop van de Deltawerken is werkgelegenheid verloren gegaan en zijn er ook gezinnen met jonge kinde ren vertrokken van Schouwen-Duive land". „En nu zijn er weer plannen om het belastingkantoor uit Zierikzee te la ten verdwijnen. Dan gaan er weer mensen verhuizen. Dan krijg je een soort leegloop", aldus Quist. Volgens Quist is er eigenlijk maar één goede, structurele oplossing voor de problemen: verlaging van de op heffingsnorm. „Maar dat zie ik Deet- man nog niet doen. Wij vinden als verenigingsbestuur dat de minister de kleinere scholen op het platteland in een uitzonderingspositie moet plaatsen". Centenkwestie Quist stelt dat het in feite een cen tenkwestie is. „De minister legt nu de nadruk op de financiële kant van de zaak. Door invoering van die op heffingsnorm van 240 leerlingen kun nen er straks een heleboel kleine scholen gesloten worden. En dat scheelt de regering handen vol geld". Quist vindt dat de prioriteit moet liggen bij de kwaliteit van het onder wijs. „Als deze school verdwijnt gaat dat ten koste van de kwaliteit van het onderwijs op Schouwen-Duive- land". De Christelijke Scholengemeen schap biedt naast een MAVO-oplei- ding ook een LHNO-opleiding. „Als de LHNO zou verdwijnen zou je bij voorbeeld al geen kantoor/verkoop praktijk meer hebben op Schouwen- Duiveland. Goed beschouwd moet het onderwijs onevenredig veel inle veren", aldus Quist. Uitweg Er is nog een mogelijkheid om de school te redden of in ieder geval het bestaan te rekken. Als de dichtstbij zijnde school van vergelijkbare sig natuur verder dan 16 kilometer weg is krijgt een school geen drie maar zes jaar de tijd om aan de gestelde norm, 240 leerlingen, te voldoen. En binnen die zes jaar zou de school vol gens de prognoses net weer aan de norm kunnen voldoen. „En de dichtstbijzijnde christelij ke school voort voortgezet onderwijs is in Goes en dat is meer dan 16 kilo meter van Zierikzee", aldus Quist. „Dus wij vinden dat we geen drie maar zes jaar de tijd moeten krijgen van de minister". Op een in september gehouden ver gadering van het bestuur van de Ver eniging tot Bevordering van het Christelijk Onderwijs is besloten om de minister per brief op de hoogte te brengen van het standpunt van het bestuur. En men wil het niet bij één brief laten. Elke week gaat er een Een van de middelen waarmee een school aan de weg timmerteen open dag waarop leerlingen en ouders de mogelijk heid geboden wordt kennis te maken met de school. (Archieffoto) brief naar het ministerie. Quist: „We willen liefst zo snel mogelijk een be slissing van de minister". Op diezelfde bestuursvergadering werd het idee geopperd om te bezien of een fusie mogelijk soelaas kan bie den. Als mogelijke fusiepartner werd Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman genoemd. Het bestuur wil daar echter niet aan. Quist: „Nee, het moet een christelijke school blijven. Een fusie met een school van niet- christelijke signatuur zou het verlies van onze identiteit betekenen". Quist is somber gestemd over de toekomst van de Christelijke Scho lengemeenschap. „En als deze school verdwijnt zie ik het christelijk ver volgonderwijs niet meer terugkeren op Schouwen-Duiveland. En dat doet pijn". Quist gaf al eerder aan dat het mo gelijk wegvallen van de Christelijke Scholengemeenschap voor Schou wen-Duiveland verstrekkende gevol gen heeft. Hij laat daarbij niet na te wijzen op de goede naam van de school'. „We halen al jaren achter el kaar erg goede eindexamenresulta ten", aldus Quist die verder onder de aandacht brengt dat er met het ver dwijnen van de school ook 30 ar beidsplaatsen verloren gaan. „Het bestuur wil er alles aan doen om dat te voorkomen maar het is nog maar de vraag of dat lukt". Technica-10 project om meisjes van tien tot twaalf jaar vertrouwd te maken met techniek ZIERIKZEE - „Veel vrouwen hebben of kennen wel een boormachine maar durven hem niet te gebruiken. Ze vinden het eng oin een spanningszoeker in het stopcontact te duwen of weten niet wat het verschil is tussen een hout- en steenboor". De techniek is bij de meeste vrouwen nog steeds een onderontwikkeld gebied. In de toekomst wordt dat wellicht anders. Meisjes die vanaf 1990 achttien jaar worden, moeten vol gens een nieuwe wet economisch zelfstandig worden. Een eigen inkomen hebben. Om dat er ook veel banen in de technische sector zijn, worden ze vanuit verschillende in stanties gestimuleerd tot meer interesse in technische hobby's en later misschien technisch werk. Dat gebeurt onder andere via het Technica-10 project dat op 11 oktober van start gaat in het Zierikzeese buurt- en clubhuis de Lichtboei. Prager hoopt dan ook dat de eerste cursus een vervolg zal krijgen. Een vervolg dat dan weer opnieuw gesub sidieerd moet worden. „We hebben in middels een beroep gedaan op de emancipatiepot van de provincie. Als dat wordt gehonoreerd krijgt de ge meente Zierikzee het subsidie-bedrag vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wh PÊ eu.r ZIERIKZEE - Vandaag, dinsdag, lopen er weer huisdieren met een strikje om, krijgen katten voor één keer tje verse vis of een ander lekker hapje. Met de hond wordt een extra lang eind gelopen. Kortom: Het is weer dierendag. Eén keer per jaar staat het dier extra in de picture en wordt iedereen opgeroepen om in ieder ge val die dag lief te zijn voor dieren. Uiteraard vandaag ook de nodige activiteiten op Kinderboerderij De Punt. Men heeft de eilandelijke basisscholen aangeschreven en uitgenodigd om op dierendag een kijkje te komen nemen op de kinderboerderij. Om 16.00 uur worden vervolgens de prijzen uitgereikt van de ballon nenwedstrijd die eerder ter ere van de 25.000ste bezoeker werd georganiseerd. Om 16.15 uur is er kinderbin go waarbij leuke prijzen te winnen zijn. Het Tbchnica-10 project is een cur sus die is bedoeld voor meisjes uit de hoogste groepen van de basisscholen; meisjes van tien tot twaalf jaar. Ge durende zes bijeenkomsten wordt ge tracht hun interesse voor technische dingen te stimuleren. „Het gaat om hele simpele dingen", benadrukt buurt- en clubhuisleider Rudi Prager. „Leren hoe je een lamp verbindt met een batterij bijvoorbeeld. Of hoe je een schakelaartje aansluit op een snoer. Het soort dingen dat zich vaak buiten de belevingswereld van meis jes blijft afspelen". Prager had een belangrijk aandeel in het organiseren van het Tbchnica- 10 project in Zierikzee. „Op ongeveer zes andere plaatsen in Zeeland wor den al langer Tbchnica-10 projecten gedaan". Technica-10 is een landelijk initiatief dat in Zeeland wordt onder steund door de Zeeuwse Organisatie Ondersteuning Sociaal/cultureel werk (ZOOS) waarbij het buurt- en clubhuiswerk de Lichtboei ook is aangesloten. Het project is opgezet vanuit de emancipatorische achtergrond dat meisjes minder afhankelijk moeten worden. Ook op technisch gebied. „Door ze op deze manier kennis te la ten maken met eenvoudige techni sche dingen hopen wc dat ze wat snel ler voor een technische hobby zullen kiezen dan nu het geval is. En later eventueel voor een technisch beroep natuurlijk. Meisjes moeten zich meer gaan realiseren dat ook deze be roepsgroep voor hen openstaat". In verband met een juiste identifi catie worden de bijeenkomsten van het Tbchnica-10 project altijd geleid door vrouwen. „Dat werkt roldoor- brekend. Ze kunnen dan zien dat ook volwassen vrouwen techniek leuk vinden en er goed in zijn. Het moet niet ongewoon zijn dat meisjes voor techniek kiezen". De vier vrouwen die het project in Zierikzee gaan lei den zijn allen afkomstig van Schouwen-Duiveland. Het zijn Vera Koster, Jopie Stamperius, Gerda Buyse en Anneke Kleingeld. Een van hen heeft een professionele technische vooropleiding en de ande ren hebben zich de technische kennis eigen gemaakt in de praktijk en via scholing. In verband met het Technica-10 project dat ze gaan lei den, worden ze nog nader begeleid. Antlers „Want de opzet van Tbchnica-10 is heel anders dan de cursussen die hier verder in de Lichtboei plaatsvinden", aldus Prager. „Daarbij betaalt elk kind een piek en de vrijwilligers zijn daarvoor bereid om zich uren in te zetten". Het Tbchnica-10 project is an ders omdbt het meer inhoud zou heb ben. Omdat er meer specifiek gereed schap voor nodig is en omdat er meer voorbereiding en begeleiding nodig is voor de vrijwilligsters die de cur sus gaan leiden. Om dit alles te kunnen betalen heeft het buurt- en clubhuiswerk bij de gemeente Zierikzee een eenmalige subsidie gevraagd van ongeveer 1500 gulden. Bij de behandeling van de aanvrage in de adviescommissie voor het welzijnsbeleid bleek dat een meerderheid van de commissieleden 900 gulden voldoende vond. Zij advi seerden oin een bedrag aan huur dat hierin verwerkt zat niet te subsidië- „Ik vind dat we die huur wel moe ten meerekenen. Dat kan het buurt en clubhuiswerk dan weer boeken als inkomsten. En daardoor hoeft de ge meente minder subsidie in de alge mene kosten te betalen". Een andere overweging voor het opvoeren van die subsidiepost was de verwachting van Prager dat het Tbchnica-10 project zich wel eens zelfstandig verder zou kunnen ontwikkelen in de toekomst. „Wellicht wil men dan uitwijken naar een ander gebouw". Vervolg Hij baseert die verwachting mede op de belangstelling die nu al bestaat voor het project. „De eerste cursus die op 11 oktober begint is al volge boekt. We hebben nu een wachtlijst". Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Enkele buien Perioden met regen. Overdag zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. De wind draaiend naar het zuidwesten en toenemend 5 tot 6 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 11 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 8 oktober: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 6 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidwest 6 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 5 okt. Zon op 06.48, onder 18.08 Maan op 00.28, onder 16.38 6 okt. Zon op 06.50, onder 18.06 Maan op 01.42, onder 16.51 Nieuwe Maan: 10 oktober (22.49) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een depressie ten westen van Ierland gaat aan het rustige weer van de afgelopen dagen een einde ma ken. Het komende etmaal trekt deze depressie snél in de richting van de Noordzee. Het bijbehorende fronten- systeem passeert morgenochtend ons land. Er is morgen dan ook veel be wolking waaruit af en toe regen valt. 's Middags krijgt de neerslag een buiig karakter. De middagtempea- tuur ligt rond de 16 graden. De zuide lijke wind neemt toe tot matig, kracht 4, aan de kust en op het IJssel- meer tot krachtig, 6. Ook de dagen na morgen blijven ocaandepressies ons weer bepalen. Het weer houdt dan ook een wissel vallig karakter met van tijd tot tijd regen. De middagtemperatuur komt geleidelijk op een iets lager niveau te liggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1