BAX TEAM {s k c Commissie financiën Zierikzee ziet niets in PC-privé-project Géén verhoging van belastingen en tarieven inwoners Duiveland Geparkeerde advertentie WINTERSPORTBEURS, GOLDEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT CNV bezorgd over mogelijk verdwijnen belasting kantoor Zierikzee Hasj in drie woningen KNMI: September zeer somber ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24414 WAARIN OPGENOMEN Vliegclub Begroting Wetebeesje Tennis Vliegclub Haamstede houdt morgen, zaterdag, De nieuwe brandweergarage van Duiveland Het musemwetebeesje is op bezoek geweest Tennisvereniging Brouwershaven viert haar open huis. Men hoopt vooral veel mensen uit komt op het Oosterlands industrieterrein. Dat in de bibliotheek De Stolpe in Zierikzee. zestigjarig bestaan. (Pag. 11). de regio te kunnen begroeten. (Pag. 2). staat te lezen in de begroting 1989 van de ge- (Pag. 6). meente Duiveland. (Pag. 3). (1797 - 1889) Geld brengt ons niet in de hemel, maar leven zonder geld is de hel. Frank Harris Dat geld kunnen we beter ergens anders aan besteden ZIERIKZEE - De commissie financiën Zierikzee ziet niets in het realiseren van een PC-privé-project in de ge meente Zierikzee. ,,Ik zie die investering van 30.000,- niet als noodzakelijk", aldus commissielid D. van der Wekken (PvdA). Een en ander kwam ter sprake bij de be handeling van de concept-bestedingsplannen 1989, 1990, 1991 en 1992. Met name Van der Wekken tekende bezwaar aan tegen het PC-privé-project. „Ik vind dat een derge lijk project een morele druk op mensen uitoefent", aldus Van der Wekken. „Ik vind dat iedereen een vrije keus moet hebben". computer aan te schaffen. Achterlig gende gedachte is dat men sneller vertrouwd raakt met de apparatuur en dan ook in de werkomgeving daar voordeel van heeft. Scholing Van der Wekken stelde dat aan een dergelijk project ook een gedegen scholing en training gekoppeld dient te worden. „En dat zit hier niet bij. Dit is meer een cursusje voor begin ners", vulde commissielid J. J. Ge- leijnse (WD) aan. „Ik vraag me af of er niet een aantal mensen is dat van een koude kermis thuiskomt. Na een tijdje wordt er in veel gevallen niets meer met de computer gedaan". Van der Wekken op zijn beurt sprong weer in op de opmerkingen van Geleijnse. „Ik denk dat je het so ciale aspect in deze zeker niet mag vergeten. Het kan problemen geven in de thuissituatie". Commissievoorzitter L. J. van Gas tel voerde ter verdediging van het PC-privé-project aan dat de achter grond van het project toch is om men sen de basiskennis bij te brengen. Uiteindelijk schaarde ook commis sielid C. Bij de Vaate (CDA) zich ach ter Van der Wekken en Geleijnse en adviseert de commissie financiën het college dus unaniem om geen geld uit te trekken voor een PC-privé-project. Ook ter sprake op de commissiever gadering kwamen de plannen voor automatisering van bepaalde afde lingen binnen de gemeentelijke secre tarie. Van der Wekken: „Ik zou toch graag ramingen van de kosten zien. Nu staat het als memoriepost geno teerd en ik wil toch graag wat meer duidelijkheid". Commissievoorzitter L. J. van Gas tel reageerde op de woorden van Van der Wekken met de opmerking dat men verwacht omstreeks mei/juni 1989 met een afgerond plan voor au tomatisering te kunnen komen. Een antwoord dat Van der Wekken geheel en al tevreden stelde. Hij deed verder de suggestie om de eventuele aanschaf van een ladderwagen voor de Zierikzeese brandweer interge meentelijk te bezien. Van Gastel nam goede nota van die opmerking: „Het zou zeker een goede zaak zijn". Parkeerterrein Naar aanleiding van de concept-be stedingsplannen herhaalde Van der Wekken nog eens dat wat hern betreft een uitbreiding van het parkeerter rein Mosselboomgaard niet nodig is. Geleijnse plaatste zijn vraagtekens bij de geplande aankoop van een houtversnipperaar. „Ik vraag me af of dat wel nodig is". Ook ter sprake kwam de verkeers veiligheid. Geleijnse herhaalde nog eens dat hij eerst harde cijfers wil zien voordat er geïnvesteerd wordt in snelheidsremmende maatregelen voor de Scheldestraat in de Zierik zeese wijk Poortambacht. „Op het kruispunt Scheldestraat- Grevelingenstraat zijn tot op heden 0,0 ongelukken gebeurd en ik blijf me dan toch afvragen of het een der gelijke investering waard is", aldus Geleijnse. Hij zei zich ook af te vra gen of de maatregelen, die door des kundigen van de politie worden aan geraden, wel effect sorteren. Advertentie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Gezellig efenlje?Leuk parlijlje Kom eens proeven in het kompleet vernieuwde Restaurant Aquadelta. Ons restaurant is helemaal gerenoveerd: nieuw meubilair, gezellige inrichting met frisse, moderne kleuren en sfeervolle verlichting. De smakelijkste gerechten vindt u op onze nieuwe menukaart. Goed idee: kom zondag tussen 12 en 2 uur naar de gezellige brunch, of proef deze week het speciale menu dat onze chef-kok voor u heeft bedacht. U bent van harte welkom. Menu van de week. Ifeerlijke Zeeuwse vissoep Gevuld speenvarken met verse groenten en aardappelen Fijne sinaasappelparfait Prijs: f28,50per couvert A Reservering is gewenst. Familie-partijtje Kom eens praten over de vele mogelijkheden. RESTAURANT'' S AQUADELTA' Centrumplein Aquadelta BRUINJSSE Tel. 01113-2313 Begroting 1989 met post onvoorzien van ruim 100.000 gulden Commissielid D. van der Wekken: „Niet aan beginnen Het idee achter het PC Personal Computer) project is dat mensen die op hun werk te maken hebben met computers de gelegenheid krijgen om via de instantie waar men werkt te gen gereduceerde prijs een personal NIEUWERKERK - Het ziet er naar uit dat de inwoners van de gemeente Duiveland volgend jaar geen verhoging van de gemeentelijke belastingen en tarieven te wachten staat. Het dagelijks bestuur van de gemeente is erin ge slaagd voor 1989 een sluitende begroting te presenteren zonder dat daar een lastenverhoging voor de burgers aan te pas hoeft te komen. Na optellen en aftrekken van de diverse posten blijkt dat de reserve van de gemeente (de post onvoorzien) in 1989 ruim 100.000 gulden bedraagt. ZIERIKZEE - De districtsraad Zee land van het CNV heeft in een brief aan de staatssecretaris van financiën haar ongerustheid geuit over de mo gelijke verdwijning van het be lastingkantoor uit Zierikzee. Het CNV stelt dat verplaatsing van de inspectie naar Goes niet alleen on gemak voor particulieren met zich mee zal brengen, maar ook kosten verhogend werkt voor bedrijven. „Verdwijning van de inspecties zien wij dan ook als een sterke verarming voor de betreffende gebieden", aldus het CNV. In de brief brengt het CNV ook de gevolgen voor de werkgelegenheid onder de aandacht van de staatsse cretaris. Ook wordt gesteld dat de plannen grote persoonlijke conse quenties hebben voor veel werkne mers bij de belastingdienst. „Demoraliseringsverschijnselen als gevolg van deze persoonlijke con sequenties bij het personeel zullen hun uitstralingeffecten op goedwil lende belastingplichtigen niet mis sen", zo stelt het CNV in de brief. Vol gens het CNV kan een en ander ook negatieve gevolgen hebben op de om vang van het zwarte en grijze circuit. Het CNV vraagt de staatssecretaris met klem het voornemen om het be lastingkantoor in Zierikzee te doen verdwijnen niet te realiseren. ZIERIKZEE - Uit nadere informa tie van de Rijkspolitie Schouwen- Duiveland is gebleken dat bij huis zoekingen in Zierikzee en Renesse niet in vier maar in drie huizen ver dovende middelen waaronder hasj en hennepplanten zijn aangetroffen. De verdovende middelen werden' aangetroffen in de huizen van B. L., H. L. en H. E. uit Zierikzee. En niet in de huizen van M. B. uit Zierikzee en H. W. uit Renesse waar ook huiszoe king werd gedaan. Tegen de betref fende personen werd proces-verbaal opgemaakt. De begroting 1989 werd tijdens de gemeenteraadsvergadering in het ge meentehuis te Nieuwerkerk aangebo den aan de raadsleden. Die zullen over enkele weken op de begroting reageren met hun algemene beschou wingen waarna de plannen voor 1989, al dan niet gewijzigd en aangepast, kunnen worden vastgesteld. Steeds moeilijker Volgens burgemeester en wethou ders wordt het, vanwege de steeds verdergaande bezuinigingen van het rijk, steeds moeilijker om een slui tende begroting te maken. Het rijk schuift steeds meer taken, die zij aan vankelijk zelf in handen hield, door naar de gemeenten. Vaak mét een korting op het geld dat hiervoor be schikbaar wordt gesteld. Tevens legt deze decentralisatie een extra werk druk op het gemeente-personeel. Het college van b en w meldt in de aanbiedingsbrief bij de begroting niet zonder trots dat men er tot op heden toch in is geslaagd alle (ook nieuwe) taken te volbrengen met een relatief gering aantal medewerkers. Burgemeester en wethouders vinden het noodzakelijk om ook in de ko mende jaren een voorzichtig finan cieel beleid te voeren. „Nieuw beleid met daaraan verbonden financiële consequenties zal worden afgezet te genover de .financiële ruimte in de komende jaren". Men belooft dat ver hoging van de belastingdruk ook in de toekomst vermeden zal worden als dat mogelijk is. „Handhaving en eventueel verbetering van het huidi ge voorzieningenniveau zal voorop staan bij het beleid". Uit een overzichtelijke samenvat ting blijkt dat het totaalbudget van de gemeente Duiveland voor 1989 bij- Advertentie Nu extra voordeel! Een nieuwe AX va 1 13.900,- (exaflksl) Financieren va 1 199/mnd. - tot 3 oktober!! - AUTO LOUIS G0EDBL0ED ZIERIKZEE - Je kunt natuurlijk ook gewoon een advertentie zetten of een briefje ophangen in de super markt. Maar er zijn meer wegen die naar Rome leiden. Dat moet zo'n beetje de gedachtengang zijn geweest van de eigenaar van de auto op de foto. Hij had zijn voertuig, voorzien van een briefje 'Te Koopop de voor ruit wel zeer opvallend geparkeerd aan het Havenplein in Zierikzee. Maar niets van dit alles. Volgens de po litie ligt de zaak anders. Zij stelt dat het een 'grap' is geweest van de marktkooplieden. Zij hebben die auto zo neergezet en dat briefje Te Koop erop geplakt. Wij hebben de eigenaar van de auto gewaarschuwd en deze heeft zijn auto weer normaal neergezet". Wh PE Bitr na acht en een half miljoen gulden omvat. Het grootste deel van deze in komsten (62 procent) is afkomstig van de rijksoverheid. Tien procent komt van de opbrengst uit de ge meentelijke belastingen. (Onroerend goed, honden en toeristenbelasting). Zeventien procent komt van vrijval lende rente en afschrijving van ge meentegelden. De overige inkomsten zoals die uit goederen en diensten en kredietverlening omvatten slechts enkele procenten van het gemeente inkomen van 1989. Personeel Van al dit geld wordt het grootste deel (32 procent) weer uitgegeven aan personeelskosten. Rente-verlies en afschrijving slokken (19 procent) op. De begrotingsruimte omvat nog ruim 115.000 gulden. Daarvan is bijna 70.000 gulden nodig voor investerin gen. Waardoor er bijna 46.000 gulden overblijft voor de gewone dienst. Het college van b en vv is van plan om in 1989 320.000 gulden te investe ren in de nieuwbouw van een brand weergarage en 65.000 gulden voor een nieuwe materiaalwagen voor de brandweer. Men wil 200.000 gulden investeren in nieuwe automatise ringsapparatuur en 35.000 gulden in tekstverwerkingsapparatuur. Als een andere 'grote' investeringspost staat de reconstructie van de Nieuwe Achterweg te Ouwerkerk op het pro gramma. Kosten: 125.000 gulden. Voor de uitbreiding van de begraaf plaats in Ouwerkerk is een bedrag van 95.000 gulden gepland. Ook de verbouw van het dorpshuis in die kern komt in 1989 aan de orde. Men heeft hiervoor nog geen bedrag op de begroting opgenomen omdat nog niet duidelijk is voor welk verbouwings plan men zal kiezen. De overige voorgenomen investe ringen voor 1989 omvatten bedragen van enkele tienduizenden guldens. Geld dat is gepland voor de vervan ging van de tractor van gemeentewer ken, de aanleg van nieuwe bushokjes in Oosterland, een speelterrein te Nieuwerkerk en de beschoeiing van de vijver. Natuurlijk is de betaling van al deze bedragen verspreid over een aantal jaren. Het totaal bedrag aan kapitaallasten voor 1989 komt daardoor uit op ruim 69.000 gulden. Verwachting Deltagebied tot zaterdagavond: j Vrij zonnig Rustig droog weer met vannacht flinke opklaringen en morgen vrij zonnig. Later vannacht landinwaarts kans op vorst aan de grond. De wind draait vannacht naar zuidoost en is zwak, 1 tot 2 Beaufort. Minimumtem peratuur komende nacht 4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 4 okt.: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidoost 3 Maandag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidoost 3 Dinsdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 1 okt. Zon op 06.41, onder 18.17 Maan op 20.55, onder 14.30 2 okt. Zon op 06.43, onder 18.15 Maan op 22.00, onder 15.21 3 okt. Zon op 06.44, onder 18.12 Maan op 23.12, onder 15.57 Laatste Kwartier: 2 oktober (17.58) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tropische cycloon Hele- ne is nog steeds actief op de Atlanti sche Oceaan. In een gebied van 500 bij 500 kilometer staat een wind kracht 12. Morgen moet het storm- veld bij IJsland aankomen. In ons land zullen we er geen last van heb ben. Het weer in ons deel van Europa krijgt met een hogedrukgebied te maken. Het hogedrukcentrum, de af gelopen nacht ten zuidwesten van Ier land, passeert de komende nacht ons land, op weg naar Oost-Europa. Bij windstil helder weer kan het van nacht in het binnenland op enkele plaatsen dicht aan de grond een paar graden vriezen. In het weekend blijft het droog en rustig weer. Ook begin volgende week verandert er nog niet veel. Wel kan het bewolkt raken. DE BILT - De maand september was natter en kouder dan voor de tijd van het jaar gebruikelijk is. Volgens de klimatologische dienst van het KNMI werd gemiddeld over het land 100 uur zonneschijn geregistreerd terwijl 140 uur normaal is voor sep tember. Ook viel er met 90 millime ter neerslag 22 millimeter meer dan voorgaande jaren. In Brabant was het wel erg regen achtig: met 125 millimeter de natste provincie van Nederland. Dit grote verschil met de rest van het land werd veroorzaakt doordat op 24 sep tember boven een smalle strook van Brabant ruim 50 millimeter neerslag viel. 24 september maakte zich ver der berucht door de zware windsto ten die ons land teisterden. De lande lijk gemiddelde temperatuur in september tot nu toe is vrijwel nor maal: 14,4 graden Celcius. Advertentie i I tevens ruilbeurs in de Graanbeurs Zierikzee Vanavond van 19.00 - 22.00 uur Morgen van 09.00 - 16.00 uur Member or the International Sports Group l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1