BROOD UIT HET WATER IKON voor sponsoring door bedrijfsleven Herfstflora op de schorren FLORA FAUNA in vogelvlucht De Klomp haalt nationale poptalentenjacht naar de Stenge in Heinkenszand Snelheids controle op rijksweg levert 170.000 gulden boetes op Rosa King treedt op in Brogum Steunpunt studie financiering- op bezoek in Zierikzee LP-recensies ZÏERIKZEESCHE NIEtTWSRODE Donderdag 29 september 1988 Nr. 24413 V DORDRECHT - Bij een snelheids controle op Rijksweg A16 tussen Moerdijk en 's-Gravendeel heeft de gemeentepolitie van Dordrecht 1710 bestuurders betrapt op te hard rij den. In totaal deelde de politie voor 170.000 gulden aan bekeuringen uit. Volgens een woordvoerder reden ruim 1400 personenauto's harder dan de toegestane 120 kilometer per uur. Een automobilist reed 208 kilometer per uur. Driehonderd vrachtauto's en bussen overschreden de maximum snelheid van 80 kilometer per uur. De controle werd dinsdag gehouden tus sen half acht en vier uur. In die tijd passeerden ruim tienduizend voertui gen. De gemeentepolitie Dordrecht die regelmatig snelheidscontroles houdt op dit deel van de A16, heeft daarbij dit jaar al ruim 12.000 bestuurders bekeurd. ZIERIKZEE - De uit New York afkomstige tenorsaxofo- niste Rosa King treedt zater dag 1 oktober met haar band Upside Down op in jeugdsoos Brogum in Zierikzee. Het con cert begint om 22.30 uur. Elf jaar geleden kwam Rosa King naar Nederland en is nu niet meer weg te denken van de Nederlandse podia. Rock, blues, soul en salsa worden in hun meest swingende vorm door Rosa en haar band geïn terpreteerd. De ene dag op het North Sea Jazz Festival en de andere dag met evenveel inzet in een jongerencentrum. Rosa King is om die reden bekender in het podiumcircuit dan op de plaat. Ze speelt al les, overal en swingend. Dat maakt haar geliefd bij een zeer breed publiek. Rosa King begon haar loop baan als danseres. Later begon ze met zingen en saxofoon spe len. Inmiddels heeft ze met haar band vijf elpees uitge bracht en heeft ze gastoptre dens gedaan bij Little Richard, Ben E. King en Bertus Borgers. Upside Down bestaat uit Den nis ~Briedel ~(drüms)7 Rëinier Holliday (bas), Richard Patti- selano (gitaar) en Robbie Schoute (gitaar). Het concert begint om 22.30 uur. HILVERSUM - De IKON (Interker kelijke Omroep Nederland) bepleit sponsoring door het bedrijfsleven van populaire dramaprodukties van de omroepen. Dit moet op „integere wijze" geschieden, maar er is vol gens IKON-tv-directeur, ds. W. J. Koole, een „redelijke weg" te vinden tussen het huidige rigide toezicht en volledige bandeloosheid. De kleine zendgemachtigden krij gen het steeds moeilijker hun Neder landse tv-drama te financieren, voor al als het geld van de ervoor bestemde fondsen naar rato van de hoeveelheid zendtijd over de omroe pen zou worden verdeeld. Tijdens de presentatie van het winterprogram- ma zei Koole dinsdag er geen be zwaar tegen te hebben als de IKON een motorfiets had gekregen voor de nieuwe jeugdserie Don Donkersloot. Gevraagd of de IKON even blij zou zijn met Shell-benzine voor die mo torfiets, zei Koole dat hij liever een andere firma zou hebben. „Maar bij de IKON bekijken wij zoiets van ge val tot geval, 'uiteraard met behoud van onze onafhankelijkheid". Het komende seizoen zal IKON-tv veel eigen drama uitzenden: 22 pro cent van de totale zendtijd. De zesde lige serie „De Papegaai' van regis seur Hans Hylkema behandelt het lot van kinderen van politieke vluchte lingen. Uitgangspunt daarbij is een staatsgreep in Nederland, waarna het gezin Van Dam besluit te vluchten naar het (niet bestaande) land l>ros. Overigens weigerde het ministerie van wvc subsidie, tenzij het program ma zou laten zien hoe goed vluchte lingen in Nederland worden opge vangen. Ook de krijgsmacht weiger de medewerking. De soldaten zijn ge woon figuranten. Andere dramaprodukties zijn, 'De rivier waarin ik zwom' van regisseur Eric Oosthoek, over een hospitaal in Mocambique dat door de verzetsbe weging Renamo wordt overvallen en .Verdacht', een serie geënsceneerde strafzaken tegen jongeren. Bij de nieuwe zendtijdindeling voor de radio per 1 oktober 1988 zal de IKON zich „tot het uiterste in spannen" weer een plaats op een vol waardig net (FM/stereo) te verkrij gen. IKON zit nu op Radio 5, dat alleen via de middengolf uitzendt. Volgens een onderzoek ontvangt 75 ZOETERMEER - Vrouwenstudies zijn binnen de universiteiten in veer tien jaar uitgegroeid tot een volwaar dige wetenschapspraktijk. Zij zijn in middels doorgedrongen in vrijwel alle wetenschappelijke sectoren. De studies leveren een schat aan gege vens op. DEN HAAG - De schaalverdeling in de hotelsectorjjreigt det kleinere ho tels We kop fë kostèn.' Mo'mehtêél is er in de hotelsector in Nederland sprake van een zware overcapaciteit. Gold dit tot voor kort vooral de grote ste den, nu geldt deze overcapaciteit ook in Noord-Brabant en Limburg. procent van de luisteraars Radio 1 per FM, dat bovendien stereo heeft. Naar het voorbeeld van Nederland 3 moet er volgens de IKON een vol waardig net komen voor de NOS en andere zendgemachtigden zonder le den. Het is volgens IKON-radiodi- recteur B. de Ronden „volstrekt ver antwoord" als de IKON daaraan mee zou doen. De grote omroepen houden de aan schaf tegen van een nieuw FM-net, omdat zij het niet eens kunnen wor den over de bestemming daarvan voor zo'n 7 miljoen gulden zou daar mee een investering voor 25 jaar wor den gedaan, een bescheiden bedrag op een totale omroepbegroting van een miljard. De grote omroepen wentelen de last van een onvoldoende infrastructuur af op de kleine zendgemachtigden zonder leden, die niet in het NOS- bestuur zijn vertegenwoordigd en zich derhalve niet kunnen verdedi gen. „De IKON wordt hierdoor on evenredig zwaar bestraft", zo zei De Ronden. UTRECHT - Spoorloos is als beste Nederlandse film onderscheiden met een Gouden Kalf. De prijs werd woensdagavond tijdens het slotgala van de Nederlandse Filmdagen in Utrecht uitgereikt aan de producen ten van de film: George Sluizer (te vens regisseur) en An Lordon. De prijs van de Nederlandse filmkritiek (geen Gouden Kalf) werd eveneens aan deze film toegekend. ZIERIKZEE - Vanaf dinsdag 1 no vember is het Zeeuwse steunpunt voor de studiefinanciering elke dins dag tussen 9.30 en 12.00 uur te vinden op Scholengemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee. Zoals bekend mag worden veron dersteld levert de wet studiefinancie ring veel problemen op. Om die reden zijn onlangs 21 steunpunten opge richt. Voor Zeeland werd Vlissing uit gekozen omdat in die plaats de mees te scholen zijn waar studenten van-18 jaar en ouder zitten. Moeilijk bereikbaar Dat neemt niet weg dat het stfeun- punt in Vlissingen moeilijk bereik baar is. Door de vele telefoontjes zijn de lijnen vaak overbelast. Om het ~stëuhpünt'bëtër:bèréikbaar te maken* gaat men de boer op. Maandag naar Oostburg en Terneuzen, dinsdag naar Zierikzee eh Goes. Deze scholenbe- zoekèn keren wekelijks terug met. uitzondering van de vakanties. AMSTERDAM - Burgemeester en wethouders van Amsterdam zijn be reid het Burgerweeshuis aan het IJs baanpad in de hoofdstad te kopen. Dit heeft een woordvoerder van de gemeente woensdag bevestigd. De on derhandelingen met de huidige eige naar, de Stichting Agogisch Centrum, moeten nog worden begonnen. ZIERIKZEE - De tijd is weer aangebroken om de typische herfstsfeer op te snuiven. De meeste plan ten bloeien niet meer. Daarentegen hangen nu de struiken vol met donkerpaarse of lichtblauwe bra men, rode lijsterbessen en zwarte vlierbessen. Op de schorren is dat anders. Daar staan in de maanden september en oktober juist veel planten in bloei, al valt dat bij de meeste van die planten niet zo op. Dat wil echter niet zeggen dat de schorren op dit tijdstip van het jaar het aanzien niet waard zijn, integen deel. Verschillende planten kleuren nog intensiever dan de herfstbladeren, en dan met name de zeekraal en het schorrekruid. Maar laten we eerst even gaan kij ken bij de zulte of zeeaster (Aster tripolium). Wie op dit moment herfstaster in zijn tuin heeft staan zal ongetwijfeld de verwantschap hiervan zien. Beide hebben bloe men die pas in september verschij nen en die paars zijn met een geel hart. Ook komt er een plant voor op de schorren waaraan de smalle, paarse bloemblaadjes ontbreken en alleen het gehele hart over blijft. In Zeeland wordt deze plant lamsoor genoemd, in verband met de vorm van de blaadjes. Deze plant is in het voorjaar verkrijg baar bij de groenteman als een zeer gezonde groente. Wie ooit in een flora heeft gepro beerd deze lamsoor te determine ren is tot de ontdekking gekomen dat de plant welke als officiële naam „Lamsoor" heeft een geheel andere plant is. Want de plant die de officiële naam „Lamsoor" heeft wordt ook wel door de lief hebber geplukt, maar wordt dan niet gebruikt als groente maar om er een droogboeket van te maken. De bloemen zijn namelijk papier achtig van structuur en behouden na droging heel lang hun kleur. Deze lamsoor (Limonium vulgare) wordt mijns inziens te veel ge plukt, en kunt u beter laten staan voor andere bezoekers van onze Zeeuwse schorren. Het is sommige plaatsen zelfs verboden deze droogbloemen te plukken. Kieskeurig Van de twee lamsoren is de eer ste, de zulte, het minst kieskeurig. Behalve op de schorren is deze plant ook te vinden langs sloot kanten met een brakke inslag. Zelfs langs de autowegen treft men deze soort aan, die door het pekelen in de winter en de hoge grondwaterstand zich best in zijn element voelt. De officiële lam soor is bijna uitsluitend te vinden op de schorren. Naast deze fraaie bloeiers biedt het schor een aantal planten waarvan de bloei nauwe lijks is waar te nemen. Zo komt het maar zelden voor dat mensen zeekraal hebben zien bloeien. En toch zitten er wel degelijk bloe men aan. Een zeer merkwaardige plant is zeekraal. De plant bestaat uit stokjes waaraan kralen geregen lijken. Vreemd genoeg zijn dat de bladeren, ofschoon er geen stekel of bladschijf aan te onderschei den valt. Het meest nog doet zee kraal denken aan cactussen, zoals wel meer zoutplanten. Tussen twee opeenvolgende kra len zitten de bloemen. Vroeger werd veel aangenomen dat alle zeekraal slechts één bevatte, te genwoordig staat echter vast dat het om tenminste twee soorten gaat. Onze zuiderburen spreken zelfs van vier soorten. Wie goed naar de planten kijkt ziet inder daad grote verschillen. Een plant die wat op zeekraal lijkt, is schorrekruid (Suadeda maritima). Hieraan zitten wel bla deren, maar verder doet het ver takte uiterlijk veel aan zeekraal denken. Ook de paarsrode verkleu ring op het eind van de bloei ver toont de verwantschap. Schorre kruid houdt van de oevers, van plasjes waar het zoute water lan gere tijd blijft staan en wat rotten de wieren het nodige voedsel ver schaffen. Ganzevoet Het is opmerkelijk dat er buiten de dijken zoveel planten voorko men die behoren tot de ganzevoet- familie. Naast zeekraal, schorre kruid, strandmelde en spiesmelde zijn dat ook de twee soorten zout- melde of obione. Geen van de gan- zevoetachtigen heeft mooie bloe men maar de zoutmeldes kunnen er wel mee voor de dag komen. Het meest kenmerkende van de zoutmelde is ook weer de kleur, namelijk grijsachtig. Vooral de bladeren hebben die kleur en ze hebben ongeveer de vorm van die van lamsoren. Bijna altijd zult u de gewone zoutmelde (Halimione partulacoides) vinden. Op de schorren gaat het meestal om een heel typische plaats, namelijk de oeverwallen van kreken. Op die plaats is de grond zandiger dan el ders, zodat die lichter is dan vaste klei verderop en ook sneller uit droogt. Vaak gaat het op deze plaatsen niet om een paar plant jes, maar vormen de massa's zout melde een uiterlijk grijze zoom langs de kreken. Luchtige, snel ontwaterde plaatsen kunnen ook worden gevonden tussen basalt of betonblokken op de zeewering. Daar staan ze dan eveneens regel matig. ARIE HEIJBOER PAOLO CONTÉ - De teksten van Paolo Conté op zijn nieu we elpee Jimmy, Ballando (Ariola) zijn vaak speels en ho ren thuis in een sprookjes boek, zoals dat van Robin Hood. Conté kan die man zijn die in het grote bos de kinde ren op hun gemak stelt, maar tevens kan hij ook die boosaar dige kasteelheer zijn. Een man die met zijn wijsvinger in de lucht de kinderen waarschuwt voor het grote gevaar wat ko men gaat. Het is die ongelofe lijke zware, tedere en directe stem van Paolo Conté. De ne gen nummers op Jimmy, Bal lando komen voort uit de basis jazz van de twintiger jaren. Zorgdrager is Conté zelf. Een Italiaan die samen met zijn broer al heel vroeg songs be gon te schrijven. In Italië ken nen ze Conté al langer dan hier in het lage land. Het zou met zijn persoonlijkheid te maken kunnen hebben, dat hij pas la ter elders erkend is als een vir tuoze pianospeler met een warmbloedige stem. De Itali aan is terughoudend en verle gen. Een verlegenheid die de luisteraar ook regelmatig in zijn teksten tegenkomt. Hij is in zijn songs nooit echt duide lijk. Waarschijnlijk komt het door zijn jeugdjaren, die hij in zijn passies nog steeds uit draagt. In zijn jonge jaren stond, hij voor literatuur, fan tasieën en jazz. Drie kenmer ken, die overduidelijk in het album Jimmy, Ballando ver weven zijn. De elpee krijgt een levendig staartje en dan met de nadruk op levendig. Paolo Conté komt in december naar Nederland voor een reeks con certen. GO-BETWEENS - Geprik keld door de punkrage startte in 1979 de formatie Go- Be tweens uit Australië. De grondleggers Robert Forster en Grant McLennan maakten toen een 'Liverpool-achtige' muziekstijl. Hetgeen bete kent, dat ze met weinig midde len en getroffen door de werk- loosheidsgolf, van verveling muziek gingen maken. Ten minste dat was in die tijd de algemene^ tendens in de nog steedbtfojAliete' stad. In de be ginperiode van de Go-Be- tweens schoten de bandjes in Liverpool als paddestoelen uit de grond. De meeste groepjes begoriqpn. ftie't tme.tr de vraag, he.bbpn we 'eigenlijk' wel bèstaanréchï? Zë déden het ge woon. Wat er precies van over is gebleven is wel te raden. In iédéf geval heeft de Go- B'etrw£èrïs\dï weer de zesde el pee 'afgeleverd onder de naam 16 Lovers Lane (InDisc), waar van Streets Of Your Town op single is uitgekomen. Deze kreeg tevens erkenning in het Steunfonds bij Driespoor (ver vanger van de Avondspits). Het nummer behaalde zelfs de ere-lijst. Ik hoor het enkelen al zeggeneindelijk, het werd tijd. De Go-Betweens is dan misschien met de verkeerde instelling begonnen, maar ze hebben reeds de pretentie om meer te willen en zelfs te kun nen. Het vocale - deels vrouwe lijk - is net zo harmonieus als de muziek, die wordt opgevij zeld door heerlijk klinkende akoestische geluiden en dan met name van de gitaar. Het trio, dat intussen is uitge groeid naar een kwintet laat het ietsie pietsie' commercië lere geluid dan voorheen, woensdag 26 oktober in de Melkweg in Amsterdam ho ren. RV Vrijdag 30 september Nederland 1 9.30 uur Als muziek in je oren. Les 2. 10.00 uur Nieuws uit de natuur. Les 2. 10.30 uur Typisch iets voor jou. Les 3. 11.00 uur School-tv-weekjournaal. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Holiday island, Australi sche jeugdserie. Af 1. 34. 16.17 uur Matlock, Amerikaanse se rie. 17.05 uur KRO's tekenfilmfestival, tekenfilmmagazine. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur KRO's tekenfilmfestival. 18.00 uur De Freggels, poppenserie. 18.25 uur De kleur van goud, Austra lische serie. Afl. 10. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Tom en Jerry, tekenfilmse rie. 19.28 uur Mini playbackshow. Vijf jonge kandidaten laten zien hoe goed ze hun favoriete artiest kunnen imite ren. Presentatie: Henny Huisman. 20.20 uur Hannay, Engelse serie. Afl. 1. 21.20 uur Gene Kelly, gala waarin de ze danser, regisseur, acteur en choreo graaf de Life Achievement Award ontvangt. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Nog is Polen niet verloren, documentaire serie over Polen. Afl. 9. 23.35 uur Dwarsliggers, serie speel films over mensen die in verzet ko men. Vanavond: L'Aveu, Frans/Ita liaanse speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur De dieren van Afrika. Na tuurfilmserie. Vandaag: De Afri kaanse olifant. 15.53 uur Mask, tekenfilmserie. Afl.: 26. 16.14 uur De uitnodiging, Ameri kaanse speelfilm uit 1952. 17.37 uur Familie Oudenrijn, Neder landse serie. 18.00 uur H^athcliff Co, tekenfilm serie. 18.30 uur T en T, Canadese serie. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur The highwayman, Ameri kaanse serie. Vandaag: Pilotfilm. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur The highwayman, vervolg. 21.15 uur Geen gedonder in het voor onder, klucht van John Lanting. 22.45 uur Jongbloed en Joosten, actu aliteitenmagazine. 23.15 uur Derrick, Duitse misdaadse rie. 00.20 uur Journaal. Nederland 3 01.30 uur Studio Sport. Olympische Spelen. 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.30 17.46 18.00 ders.: over Herh 18.30 19.00 19.14 daag. 20.00 20.29 uur Journaal uur Sesamstraat uur Medelanders Nederlan- Wat is ons land?, documentaire Turkse produktiemedewerkers. uur Grafische technieken, les 4. uur Jeugdjournaal. uur Studio Sport. Seoul van- uur Journaal. uur Studio Sport. Seoul van- 21.55 uur Uit de kunst, wekelijkse kunstrubriek. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Gesprek met de minister president 22.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie 15.00 uur Zonen en dochters. Austra lische serie. Afl. 579. (Herh.). 15.25 uur Hoger-lager, spelprogram- ma. 16.05 uur Panorama. Herh. 17.00 uur Mobiele mensen - auto, pro gramma over de auto. 17.40 uur Babel, tweewekelijkse nieuwsbrief voor TXirkse migranten. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 228. Herh. 18.05 uur Prikballon, kleutermagazi ne. 18.20 uur Schoolslag, spelprogramma waarin kinderen en leraren van twee secundaire scholen op hun kwalitei ten getest worden. 19.00 uur Juke box 19.10 uur Zonen en dochters. Austra lische serie. Afl. 580. 19.35 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.40 uur Extra politieke tribune: SP. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.25 uur Première. Filmnieuws met Jo Röpke. 20.55 uur De man van de vlakte, Amerikaanse speelfilm uit 1955. 22.35 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 23.05 uur Nieuws. Aansl. paarden- koersen en Coda. Nazomer, van Luce- bert. BRT 2 23.55 uur Olympische Spelen. 15.00 uur Olympische Spelen. Sa menvatting. 19.20 uur Antwerpse Zesdaagse, hoogtepunten van de wielerevene- menten van de dag. 19.40 uur Zie TV 1. 20.00 uur Studio Olympia. Overzicht van de competities van de dag. 23.00 uur Weduwen, 6-delige serie. Afl. 5. OVEZANDE - Het jongerencen trum De Klomp uit Ovezande is erin geslaagd om de Zeeuwse voorronde van de nationale poptalentenjacht De Grote Prijs van Nederland naar de Stenge in Heinkenszand te halen. De Zeeuwse voorronde wordt gehou den op vrijdag 30 september. Die vrijdag treden zeven nieuwe, nog onbekende popgroepen aan. Ie dere groep krijgt 15 minuten om een staaltje van haar kunnen te tonen en zich in de picture te spelen bij jury en publiek. Overigens zitten daar geen Zeeuwse bands tussen. Dit om de simpele reden dat zich geen Zeeuwse bands voor de talentenjacht hebben aangemeld. Brabant De zeven bands die in Heinkens zand de strijd zullen aanbinden ko men voor een belangrijk deel uit Bra bant. Een provincie die in de Grote Prijs van Nederland al aardig wat succesvolle bands naar voren bracht. Groepen bijvoorbeeld als Serious De sire, Life on Grey en Bo the Rude. De groepen die meedoen aan de Zeeuwse voorronde zijn: Ah Lev Cha (Breda), Blue Velvet (Breda), De Bont Band (Rotterdam), Her Majesty (Liessel), Lavent Band (Breda), Eter nal Asbak (Amsterdam) en The De coy (Tilburg) De jury die de groepen zal beoorde len bestaat uit popjournalisten, pro grammamedewerkers van Radio Drie, platenbonzen en wordt per voorronde aangevuld met een lokaal jurylid. Uit de 140 deelnemende groe pen, strijdend in 20 voorrondes, wor den 21 groepen geselecteerd voor deelname aan de halve finales. Uit de halve-finaleplaatsen komen zes fina listen en die gaan op 10 december in het Amsterdamse Paradiso in de slag om de hoofdprijzen. De voorronde in de Stenge wordt gehouden op vrijdag 30 september en begint om 21.00 uur. 105 Hij schrok .er niet van, het ontroer- de-hem ook niet, zoals een jaar terug, toen Wijnand hem voor matroos aan nam. Het was van verscheidene kan ten al in zijn oren geblazen en de tij ding, dat ze niet beugen konden, verdofte veel. Daarbij kwam nog, dat meneer alleen was en voor zijn gevoel behoorde Wil Struis bij het kantoor. „Hoe vind je dat, Van Roon?" „Mooi, meneer, ik dank u". „Stuurlui werken op de schuur, jij dus ook. Wil je alle schippers muizen leren volgens jouw idee?" „Moet ik déórvoor aan de wal blij ven?" „Wat wou je dan?" „Beugen, desnoods bij IJsland, of ter haring aan de westkust". „Jongen, je loopt te hard. Ik zou maar naar de schuurgaan En dan nog wat. Tinus de Ridder gaat met jullie vleet naar zee, van 't voorjaar". Arend-Michiel lachte. „Denkt-ie daar wel haring in te vangen, meneer?" „Ja". „Van 't voorjaar vangen we geen van allen veel haring in die vleten". „Ook niet volgens jouw muizerij?" „Nee, meneer". „Waarom niet?" „Onze netten zijn te wijd van maas, dat kleine malse goed gaat erdoor. Meneer, koop eens voor proef hon derd Schotse netten, lief nauw want. 'k heb het in mijn handen gehad, pracht visnamig goed". Door FENAND VAN DEN OEVER „Daar zijn de tijden niet naar, Van Roon. We mogen dankbaar zijn als we eruit komen". „Met dat wije want komen we d'r in 't voorjaar nooit uit, meneer". „We zullen zien". En daarmee was het afgelopen. Thuis vertelde hij doodkalm, net of het hem tegenviel, dat hij stuurman was geworden. Moeder vóelde het, ze zei niets. Het was haar kind, het was een kleinkind van Arend-Michiel van der Velden, haar vader en van Chris van Roon. De eerste ongeëvenaard ge lukkig de tweede ijzer van wil. Ze had dit kind van jongsaf aan niet goed kunnen volgen. Op een avond, toen ze samen zaten, vroeg ze hem op de man af: „Ben je niet blij met je stee van stuur mansmaat, zo jong?" Hij zei: „Ja, maar „Wat maar?" Hij gaf geen antwoord. Ook rea geerde hij niet, toen ze vermanend sprak: „Kind, je hart gaat toch niet te hoog zitten?" Voor nieuwjaar wordt nooit op de schuren gewerkt. Voordien kuieren de schippers en* stuurlui langs de kant, naar het Hoofd, spuwen er van oudsher eens in de Maas en redekave len. Het waren de dode weken; kort van dag en lang van nacht. Eenmaal - want hij zat het liefst thuis een beetje te lereri - ontmoette Arend-Michiel een ploegje schippers van het kantoor. Ze gingen om hem heen staan en Tinus de Ridder, nog nijdig om zoveel tegenspoed, zei zuur: „Zo, wonder van d'n heer, moet jij ons leren muizen?" Hij gaf maar weinig asem, want hij voelde de afgunst. Tbgen 2 januari zag hij dp, terwijl het een feestdag moest zijn. Negen tien jaar, stuurmansmaat en op de schuur werken, het was een lang eind in korte afstand afgelegd. Hij sprak in die sombere dagen met niemand over zijn zorgen. Hij keek wel naar Wil Struis uit. Hij zou haar graag eens spreken. Hij zag haar niet, of ze liep met een vriendin. De dagen vloden traag, ze benauw den hem. Hij wilde vooruit en hij moest stilstaan. Tbch moesten die dagen vol vreug de zijn. Vader was thuis, moeder na tuurlijk en de meiden. Ze hoopten op Chris met de Kerstmis. Dan was het hele spul compleet. Hun wens werd vervuld. De Poel dijk, waarop Chris voer, viel 22 de cember binnen. Met gejuich haalden ze Chris in. Alles wel. Hij had alleen met zijn hand tussen de winch geze ten. 't Was niet zo erg, stelde hij ge rust, het topje van zijn wijsvinger maar. Overigens een tip-top boot en best volk. Hij zou er niet graag afver- dagen door dat akkefietje. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7