'Meisjes meer interesseren voor technische hobby's' 'Paradijsvogel associeer je met iets feestelijks en kleurrijks' 'Als de een moeite heeft met zich uiten vult de ander aan' Poppenbeurs en expositie Nederland zuinig met gratis levensmiddelen Meer dan 100.000 dode vissen door vervuiling Felle kritiek op minister bij opening politiebureau „Honger hoeft niet" vraagt aandacht voor 'zuivere koffie' 4 Speciaalzaak Paradijsvogel in Zierikzee houdt open dag ZIERIKZEE - ,,De naam Paradijsvogel? Die hebben we gekozen omdat die naam iets oproept. Paradijsvogel as socieer je met iets feestelijks, iets kleurrijks". Dat ant woordt Marian Meijerink op de vraag waarom zij en mede-eigenaresse Marion Hogenbosch-Rietbergen hun winkel aan het Havenpark de naam Paradijsvogel heb ben meegegeven. Na een aanloopperiode van een paar maanden wordt de speciaalzaak middels een open dag op zaterdag 8 oktober feestelijk ingewijd. De Paradijsvogel is gespecialiseé'rd in handgemaakte artikelen. Dat kan keramiek zijn, maar ook houten speelgoed, geboortecadeaus, aquarel len, posters en kunstkaai*ten. Geen confectie-artikelen, maar exclusieve spullen. ,,We wilden eerst ook twee dehands kleding gaan verkopen en dat hebben we ook geprobeerd. Maar dat sloeg gewoon niet zo aan". Handelsmerk Wie de winkel aan het Havenpark binnenstapt snapt onmiddellijk waarom deze de naam Paradijsvogel M. Meijerink: ,,We verkopen exclu sieve spullen en dat willen we zo houden ZIERIKZEE - Nederland heeft dit jaar voor 2,3 miljoen gulden aan le vensmiddelen uit de EG-voorraden gekregen om aan daklozen en andere behoeftigen uit te delen. Dat blijkt uit een overzicht dat de Europese Commissie woensdag heeft ver strekt. In totaal hebben de EG-landen voor ruim 220 miljoen gulden levensmid delen uitgedeeld. De gulste gevers waren Spanje, Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië. In Nederland ging het uitsluitend om boter en rund vlees. Andere landen spraken ook de Europese graan- en olijfolievoorra den aan. Het ligt in de bedoeling ook komend jaar weer een deel van de landbouwoverschotten gratis ter be schikking te stellen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF KIEL - De afgelopen dagen zijn in de Oostzee meer dan 100.000 vissen gestorven aid gevolg van de vervui ling van het water. Dat heeft de mi nister van milieu in de Westduitse deelstaat Schleswig-Holstein, Berndt Heydemann, woensdag ver klaard. Het water kent een te laag zuurstofgehalte en te hoge concentra tie giftig zwavelwaterstof. De enorme vissterfte is met name geconstateerd in de omgeving van Kiel en Lübeck. Onder de slachtof fers zijn dieren van allerlei soorten, zoals paling, tong, bot, tarbot, krab en garnaal. Het water is onder meer vervuild geraakt door de uitstoot van chemische stoffen door bedrijven in de omgeving en door de lozing van giftige landbouwstoffen. MOSKOU - De Amerikaanse zan ger John Denver zou de eerste parti culier kunnen worden die tegen beta ling van tien miljoen dollar voor een retourtje met een Russisch ruimte schip meemag. In een gesprek met het Russische weekblad „Nieuws uit Moskou" legde Denver uit dat het al tijden zijn hartewens is de ruimte in geschoten te worden, maar dat dit in zijn vaderland niet kan. Daarom heeft hij zich tot de Sovjetunie ge wend, zei hij. Hij is dit voorjaar al naar Moskou geweest om de reisvoor- waarden te bespreken. ALKMAAR - Bij de opening van een nieuw politiebureau in Alkmaar heeft minister Van Dijk van binnen landse zaken felle kritiek op zijn ar beidsvoorwaardenbeleid moeten aanhoren. De minister woonde de opening bij van 'het modernste bu reau van Nederland' door de weduwe van wijlen minister Rietkerk, die Alkmaar in 1984 aan de financiën voor een nieuw bureau hielp. Brigadier N. Neuvel, voorzitter van de dienstcommissie ('ondernemings raad') van het Alkmaarse korps, ver weet de minister in felle bewoordin gen steeds opnieuw te korten op personeelssterkte en secundaire ar beidsvoorwaarden en niets te doen aan achterblijvende salarissen en de toenemende werkdruk. De inconveniëntenregeling, zoals de minister die per 1 januari 1989 laat ingaan, betekent voor alle Neder landse politiemensen opnieuw een te ruggang in salaris, zo hield de perso- neelswoordvoerder de hoofdschud dende minister voor. Ook belichtte brigadier Neuvel in zijn door de Alkmaarse korpsleiding goedgekeurde toespraak dat de poli tiefuncties 18 jaar geleden voor het laatst zijn gewaardeerd. De minister zou weigeren de sedertdien aanzien lijk zwaarder geworden politietaak te honoreren naar hedendaagse nor men. De op de eerste rij gezeten mi nister nam niet deel aan het applaus, dat de politieman na zijn speech ten deel viel. Minister Van Dijk toonde zich ove rigens zeer content over de brede toe passing van automatisering en mo derne elektronica in het Alkmaarse korps. „Ook in criminele kring vindt geavanceerde apparatuur toepassing. Het Alkmaarse korps beantwoord ge heel aan de voorstellingen, die men zich over een passende reactie kan maken", aldus de bewindsman. draagt. Meijerink: „Ja, vogels zijn ons handelsmerk. We hebben ze in verschillende maten, soorten en ma terialen. Maar ze zijn stuk voor stuk erg decoratief". De inrichting van de winkel is so ber gehouden. De waar staat uit gestald in geloogde blankhouten kasten en op witte schappen langs de muur. „Daar hebben we bewust voor gekozen. Glitter past niet bij de spul len die we verkopen", aldus Meije rink. Hoewel kleding niet langer de hoofdmoot van het assortiment vormt kan men in de Paradijsvogel wel terecht voor stoffen. Ook hier geldt dat het geen doorsnee stoffen zijn, maar handbewerkte. Bovendien alleen natuurlijke materialen als zij de en linnen. „En in de toekomst ko men daar wol en handgebreide truien bij", aldus Meijerink. Reacties Eigenlijk bestaat de speciaalzaak al vanaf mei. Tbch heeft men bewust gewacht met het naar buiten treden. Eerst even zien of er animo voor is. „We moesten het hebben van mond- tot-mond reclame, maar we hebben nu al een aantal vaste klanten. We krijgen ook erg leuke reacties", aldus Meijerink. Zij is van beroep eigenlijk beroeps- keuzcadviseuse en het was ook hele maal niet zo vanzelfsprekend dat zij een winkeltje zou beginnen. „Het is een heel andere wereld, en zonder Marion was ik er ook nooit aan be gonnen". Na enig wikken en wegen werd uit eindelijk de knoop doorgehakt en drijft het duo nu gezamenlijk en bij toerbeurt de winkel. Een week de een, en een week de ander. „Dat is echt ideaal hoor. Want vergeet niet dat dit heel arbeidsintensief is. Het is ons streven om het assortiment steeds te blijven vernieuwen en dat betekent dat je vaak de boer op moet. Maar we verkopen exclusieve dingen, en dat willen we graag zo houden". Een jaar oude afasiesoos blijkt te voldoen aan behoefte RENESSE - In oktober vorig jaar ging in verpleeghuis de Corneliastichting de afasiesoos van start. Een maan delijkse bijeenkomst die wordt georganiseerd door vrij willigers. En die is bedoeld om mensen met een taal stoornis uit hun isolement te halen. De soos ging van start met acht mensen. Nu, een jaar later, blijkt dat aan tal verdubbeld te zijn tot 16 afasie-patiënten die vooral van buiten dé Corneliastichting komen. De vierde afa- sie-soos in Zeeland en de eerste op Schouwen-Duiveland blijkt in een behoefte te voldoen. Een stelling, die volledig wordt on derschreven door een van de initia tiefneemsters M. Schol-dë Bliek uit Renesse. Door haar beroep ais logo pediste is zij zich terdege bewust van de moeilijkheden waarmee afasiepa- tiënten worstelen. Taalstoornis „Afasie is een taalstoornis die het gevolg is van een hersenletsel. Dat kan veroorzaakt zijn door een onge luk of een hersengezwel. De mensen kunnen niet meer gewoon spreken, schrijven en lezen. Meestal kunnen ze wel begrijpen wat door anderen wordt gezegd". Het spreekt voor zich dat dergelij ke patiënten het gevaar lopen in een isolement terecht te komen. „Het is daarom heel belangrijk om deze mensen regelmatig met elkaar in contact te brengen. En ook hun fami lieleden. Dan zijn ze in de gelegen heid om elkaar te steunen door over hun ervaringen te praten. Natuurlijk gaat dat praten soms niet zo gemak kelijk. Maar als de een moeite heeft om zich te uiten vult de ander aan". DEN HAAG - De Stichting Voor lichting Patiënten (SVO) heeft haar eerste videofilm afgeleverd. Het is de eerste in een reeks videofilms die pa tiënten beter wil voorlichten over een bepaalde ziekte of behandelmethode. De in Den Haag gepresenteerde film heeft de titel „Zonder baarmoeder verder?" en zal in ziekenhuizen wor den vertoond aan onder meer vrou wen die een baarmoederoperatie moeten ondergaan. Op dit moment zijn er in Zeeland in totaal vijf afasiesosen. De soos voor Schouwen-Duiveland, die maande lijks plaatsvindt in de Corneliastich ting, wordt nu ook bezocht door veel mensen die zelf niet in het verpleeg huis wonen. „Dat is heel goed want dan kunnen ze gelijk ook kennis ma ken met de bewoners van de Cornelia stichting. Een aantal soosleden maakt ook gebruik van de dagbehan delingen die onlangs zijn gestart in het verpleeghuis", aldus logopediste Schol. Thema-middagen Samen met twee andere vrijwilli gers zorgt zij ervoor dat tijdens de maandelijkse bijeenkomsten, behal ve ontspannende, ook gerichte activi teiten plaatsvinden. „Meestal heb ben we een thema-middag over een bepaald onderwerp. Over fruit bij voorbeeld. Poppen maken of brood". De drie vrijwilligers verzorgen de he le bijeenkomst. Tot en met de koffie en het ophalen én thuisbrengen van de soosleden. „We zijn blij dat we ermee begon nen zijn. Het is duidelijk dat de men sen de bijeenkomsten waarderen. En het werpt ook vruchten af. In die zin dat ze elkaar ook buiten de soosbijr eenkomsten om thuis gaan ontmoe ten. Daardoor komen ze in een min der geïsoleerde positie". De Corneliastichting stelt de ruim te voor de soos-bijeenkomsten gratis ter beschikking. En daarnaast heeft de soos in zijn eerste jaar verschillen de financiële bijdragen gehad. „Van de Afasie Vereniging Nederland kre gen we 500 gulden startgeld en verder hebben we een financiële bijdrage ge had van het Fonds van Kazernering, enkele bedrijven en de Corneliastich ting". Verder kunnen de soos-leden zelf, als zij daarvoor de financiële ruimte hebben een klein bedrag aan de soos bijdragen. Geld Voor 1989 is volgens M. Schol nog niet duidelijk waar het benodigde geld vandaan moet komen. „We pro beren giften te krijgen via fondsen. En we gaan ook alle gemeenten op Schouwen-Duiveland aanschrijven om wat subsidie te krijgen". Dat geld is onder andere nodig omdat de vrij willigers ook af 'en toe op: stap gaan met de soosleden. „Volgende week, 5 oktober, gaan we voor het eerst een dagje uit. Naar Neeltje Jans. Het liefste zouden we zoiets elk jaar willen doen. Maar dat kost geld. We gaan met particuliere auto's. Maar we hebben ook een rolstoeltaxi nodig en dat brengt hoge kosten met zich mee". Toch ziet logopediste Schol de fi nanciële kant van de soos niet als hoofdzaak. „We moeten zorgen dat we op tijd wat geld binnenkrijgen. Maar daar hangt het niet vanaf of de soos al dan niet blijft bestaan. Omdat die vooral draait op vrijwilligerswerk. En omdat het heel belangrijk is dat de soos er is. Vroeger werd er niets ge daan voor afasie-patiënten. Terwijl het toch heel belangrijk is om deze mensen op te vangen. Anders komen ze hun huis niet uit. Vaak omdat ze zich schamen voor hun taalstoornis. Omdat andere mensen daardoor den ken dat ze gek zijn of dement. En dat is juist niet zo. Ze zijn net zo intelli gent als ieder ander en ze begrijpen alles wat je zegt. Maar ze kunnen niet meer op de woorden komen als ze willen antwoorden". ZIERIKZEE - In de week van 8 tot en met 16 oktober wordt door een groot aantal Zeeuwse vrijwilligers- groepen de aandacht gevestigd op 'zuivere koffie' (koffie waarvoor een 'eerlijke' prijs is betaald aan de pro ducenten, de boeren in de Derde We reld). De activiteiten worden ver spreid over de provincie georgani seerd in het kader van de landelijke actieweek voor duurzame voedsel- produktie „Honger hoeft niet". De Zeeuwse coördinatie ligt in handen van het Centrum voor Ontwikke lingssamenwerking Zeeland (COS- Zeeland) en het gewest Zeeland van de Landelijke Vereniging van We reldwinkels. Er is gekozen voor 'zuivere koffie' omdat dit produkt in dit najaar sterk in het nieuws is. Kort geleden werd bekend dat de Nederlandse koffie- branders en -handelaren voortaan rechtstreeks zaken gaan doen met koffiecoöperaties in de Derde Wereld. Daarmee wordt de tussenhandel, die vaak een groot deel van de winst opstrijkt en lage prijzen betaalt aan de kleine koffieproducenten, (voor een deel) gepasseerd. Zo'n 4 a 5 pro cent van de Nederlandse koffie zal op die manier worden ingekocht. Daar naast komt er vanaf midden novem ber in een groot aantal supermarkten een nieuw koffiemerk in de schap pen: de „Max Havelaar keurmerk- koffie". Ook voor deze koffie is een 'eerlijke' prijs betaald. Het eerste pak koffie zal op de 15e november door de voorzitter van de Stichting Max Havelaar, prof. J. Tin bergen, worden overhandigd aan prins Claus. De introductie van dit nieuwe koffieprodukt zal met een grote reclamecampagne gepaard gaan. Dit alles is het resultaat van jaren lange koffie-acties van wereldwin kels en andere vrijwilligersgroepen. De 'Derde-Wereld-koffie' werd steeds professioneler verpakt, veranderde van naam (alle koffie komt immers uit de Derde Wereld) en het markt aandeel steeg, vooral omdat naast in dividuele consumenten ook veel or ganisaties, instellingen, gemeenten en zelfs de Tweede Kamer overstap ten op 'zuivere koffie'. Door 'zuivere koffie' te kopen worden de koffieboe ren direct ondersteund. Zij krijgen een prijs betaald voor hun produkt waarvan zij kunnen leven en waar mee zij nieuwe investeringen kupnen doen. Op die manier kan een bijdrage worden geleverd aan één van de doel stellingen van Honger hoeft niet", namelijk mejisen-Jn de Derde Wereld in staat stellen hun voedselproduktie zelf ter hand te nemen en op een vol waardige manier aan het economi sche leven deel te nemen. Smaaktesten Elke vrijwilligersgroep in Zeeland kiest voor een eigen manier om de aandacht op de 'zuivere' koffie te vestigen. Dat gebeurt in de vorm van smaaktesten, gratis koffieproeven, tentoonstellingen en diaseries. Het wordt georganiseerd door wereld winkels, Tbrre des Hommes en kerke lijke groepen op diverse plaatsen in Zeeland. Er wordt informatie gege ven over het produkt, terwijl tevens wordt geprobeerd zoveel mogelijk 'zuivere' koffie te verkopen. Tévens zal er door veel groepen op worden gewezen dat de recente stappen van de Nederlandse koffiebranders en - handelaren nog maar een klein stapje is. Hun koffie wordt een beetje 'zui ver', terwijl de „solidariteitskoffie" die door wereldwinkels en andere vrijwilligersgroepen wordt verkocht nog altijd 100% 'zuiver' is. Technica 10 project in buurt- en clubhuis de Lichtboei ZIERIKZEE - Technica 10 heet het project waarmee in heel Nederland zal worden getracht meisjes van tien tot twaalf jaar meer te interesseren voor technische hobby's. In Zierikzee gaat het project op initiatief van het club- en buurthuiswerk van het Leger des Heils van start in de Lichtboei. „Een prima idee", volgens de leden van de ad viescommissie voor het welzijnsbeleid die voor een ver gadering bijeen kwamen in het stadhuis van Zierikzee. Maar toch ging er nog heel wat dis cussie aan vooraf voor men in meer derheid besloot het college van b en w te adviseren om een startsubsidie van 965 gulden te verlenen voor het project. Hoewel hij achter het project stond toonde commissielid ir J. de Kreuk (sociaal-cultureel werk) zich een tegenstander van subsidie. „Als het club- en buurthuiswerk dat pro ject wil doen moeten ze dat plannen binnen de activiteitenpot die ze ter beschikking hebben. Als je het Tbch- nica 10 project wilt doen moet je wat anders laten vallen. Zo simpel is dat. Je kunt niet voor elk project apart subsidie vragen". De Kreuk werd hierin gesteund door J. T. Sijswerda- Bos. „Het buurt- en clubhuiswerk moet de middelen voor het project zoeken binnen het eigen budget. Het is niet aan de gemeente om dat weer apart te gaan subsidiëren". De overige zeven commissieleden waren de mening toegedaan dat dat wel moest gebeuren. M. R. de Jong- van Loo: „Het is een zelfstandig pro ject en een Zierikzeese aangelegen heid. Waarom zouden we dat niet sub sidiëren omdat het toevallig in de Lichtboei wordt gehouden". Zij was wel van mening dat de leiding van de Lichtboei onterecht ook 'subsidie vroeg voor de huur van het gebouw. Uit een toelichting van buurt- en clubhuisleider Rudi Prager vanaf de publieke tribune bleek dat dat komt omdat de verwachting bestaat dat het project na een eerste aanlooppe riode wel eens zelfstandig en op een andere lokatie zou kunnen worden voortgezet. Maar de meerderheid van de commissie was van mening dat in dat geval alsnog bekeken kan worden of men de huur al dan niet zal subsidiëren. Men uitte vele com plimenten voor het project waarvoor reeds een wachtlijst van kinderen blijkt te zijn. En een meerderheid van de commissie (op Sijswerda en De Kreuk na) kwam tot het advies om een bedrag van 965 gulden start subsidie beschikbaar te stellen. Een subsidie-verzoek van de Stich ting Ziekenomroep Nomen Nescio Schouwen-Duiveland vergde heel wat minder discussie. De commissie leden waren het er unaniem over eens dat een verhoging van de jaarlijkse structurele subsidie van vijf cent naar tien cent per inwoner gerecht vaardigd zou zijn. Nomen Nescio vroeg om meer geld vanwege de stij gende exploitatiekosten. De Wieken Nadat een communicatiestoornis met de bewonerscommissie van be jaardenhuis De Wieken uit de weg was geruimd, kwam de adviescom missie unaniem tot de conclusie dat 900 gulden subsidie verleend zou moeten worden voor de aanschaf van een suffle-spel en enkele sjoelbak ken. De bewonerscommissie had in december 1987 een subsidieverzoek voor 1400 gulden ingediend. Men kreeg hiervan in eerste instantie 500 gulden omdat de adviescommissie in de veronderstelling verkeerde dat het om een bijdrage in de algemene kos ten ging. Uit een toelichting van de heer Verkerk van de bewonerscom missie bleek dat dit niet het geval was. Commissielid De Jong-Van Loo adviseerde hem dringend voortaan 'een beter aangeklede begroting' in te dienen. GOES - Op zaterdag 15 oktober wordt in Cultureel Centrum De Prins van Oranje in Goes een grote poppenbeurs annex expositie gehouden. Vijfendertig poppenmaaksters hebben hun medewerking toegezegd om van deze beurs één groot poppénspektakel te maken. Het accent van de beurs ligt op het zelf maken vhn poppen en teddy-beren. Behal ve de handgemaakte poppen zijn er ook oude kantjes en bandjes, pruikjes, kleding en andere zaken om de pop af te maken. Verder zijn op de beurs poppenhuizen te vinden en tevens replica's van antieke poppen. Een speciale attractie is de aanwezigheid van één van de wei nig poppendokters. Oude en vermoeide poppen geeft zij een opknap beurt. Kleinere reparaties verricht zij ter plaatse maar poppen met grote mankementen neemt zij mee naar haar werkplaats. Het poppen- maken is een oeroude volkskunst die echter langzamerhand uitsterft. Vanuit Amerika kwam zo'n 17 jaar geleden deze kunst weer in Neder land terecht. Het poppen maken is inmiddels weer uitgegroeid tot een ware rage die steeds meer beoefenaarsters trekt. Naar schatting zijn er momenteel meer dan 100.000 vrouwen, en ook mannen, die zich met de ze verslavende vrijetijdsbesteding bezig houden. De beurs is een initia tief van atelier Niesje Wolters-van Bemmel. Men kan op de beurs te recht tussen 10.30 en 16.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4