'De soosleden zijn heel trouw maar er komen weinig nieuwe bij' 89-jarige W. de Vries geeft 6000 gulden aan Rode Kruisziekenhuis Geen geld voor tweede part-time kracht SWO Vergadering commissie algemene zaken Duiveland Vergadering hoorcommissie Brouwershaven Bezwaren tegen uitstel aanleg van gedeelte Dammenweg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 september 1988 Nr. 24413 3 Overgebleven geld van de werkgroep Behoud Ziekenhuis Zierikzee ZIERIKZEE - Onder de voorwaarde dat het geld ten goede zal komen aan de patiën ten van het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee heeft de 89-jarige W. de Vries uit Zierik zee 6000 gulden overhandigd aan de directeur van de Stichting Oosterscheldezieken- huizen, P. C. Bouman. De Vries was indertijd voorzitter van de werkgroep Behoud Ziekenhuis Zierikzee. Die werd in 1979 opgericht toen bekend werd dat de rijksover heid plannen koesterde om vele kleinere ziekenhuizen, waaronder het Rode Kruiszie kenhuis op te heffen. W. de Vries overhandigt 6000 gulden aan de directeur van de Oosterscheldeziekenhuizen, P. C. Bouman. „We zitten al op behoorlijk subsidiebedrag" ZIERIKZEE - Ondanks een uitgebreid en vurig plei dooi van commissielid J. A. van Kooten (sociaal-cultu reel werk) toonde de adviescommissie voor het welzijns beleid geen animo voor het verhogen van de subsidie aan de Stichting Welzijn Ouderen. De commissie vergaderde in het stadhuis te Zierikzee. De 6000 gulden die De Vries over droeg was het bedrag (plus rente) dat overbleef van het geld dat indertijd door de bevolking van Schouwen- Duiveland werd opgebracht voor ini tiatieven waarmee het ziekenhuis be houden zou kunnen blijven. Bijna tien jaar lang heeft De Vries het overgebleven geld bewaard en be heerd voor het geval het nog eens no dig zou zijn. Hij bleek er nu voldoen de van verzekerd te zijn dat het ziekenhuis, door de fusie met Goes, in de toekomst zal blijven bestaan. ,,Het is prachtig dat er een soort me deleven is vanuit Goes met het gevoel dat de mensen hier het ziekenhuis willen openhouden. Het behoud van het ziekenhuis, al is het nog zo klein, is van belang voor Schouwen-Duive land", aldus de 89-jarige. Behalve via zijn werkzaamheden voor de werk groep Behoud Ziekenhuis hield De Vries zich ook vele jaren rechtstreeks met de patiënten bezig via evangeli satie. Directeur Bouman toonde zich zeer ingenomen met de geste van De Vries. Hij stelde dat het Rode Kruis ziekenhuis altijd een sterke basis heeft gehad in de bevolking. Dat het onderdeel uitmaakt van de eilande- lijke cultuur. ,,Dit ziekenhuis vindt zijn wortels in de bewoners van deze streek. Er bestaat een sterke verbon denheid". Hij verzekerde De Vries dat het geld zal worden besteed zoals hij dat verlangde; voor de patiënten van het Rode Kruisziekenhuis. Tijdens de bijeenkomst in het Rode Kruisziekenhuis, waarbij ook de bouwplannen voor een nieuwe opera tie-afdeling werden gepresenteerd en de onlangs ingerichte scopie-kamer in gebruik werd genomen, waren nog twee mensen aanwezig die het zieken huis een warm hart toedragen. Het echtpaar Key uit Rotterdam. Ir G. H. Key heeft in Burgh een tweede huis. Een opname in het Zierikzeese zie kenhuis liet bij hem zoveel gevoelens van dankbaarheid na, dat hij besloot een groot aantal bomen en struiken aan te bieden. Die waren inmiddels bijna allemaal geplant in de groen stroken rondom het gebouw. Alle maal, op een na, die werd gepland door de echtgenote van ir Key. Kunst Tijdens de bijeenkomst bleek dat in het hele ziekenhuis werk is opge hangen van de kunstenaar wijlen Jan Wolffers uit Kapelle. Zijn echtgenote heeft zijn werk voor onbepaalde tijd in bruikleen afgestaan aan hèt Rode Kruisziekenhuis. Verder hangt er de komende drie maanden aan de muren van het ziekenhuis werk van de Schouwse kunstenares A. Visser- Somsen. NIEUWERKERK - Woensdag 5 ok tober vergadert de commissie alge mene zaken van de gemeente Duive land in het gemeentehuis in Nieu- werkerk. Op de agenda van de commissiever gadering de behandeling van een be roepsschrift tegen de weigering van een bouwvergunning aan J. Bosland uit Oosterland. De vergadering be gint om 16.00 uur. De Stichting Wekijn Ouderen Schouwen-Duiveland vroeg de ge meente Zierikzee om een verhoging van de subsidie omdat zij graag een tweede part-time administratieve kracht in dienst wil nemen. Dat zou nodig zijn vanwege de toenemende werkdruk op de part-time kracht die vorig jaar in dienst werd genomen. Onder andere doordat ook de Stich ting Vrijwilligers Overleg Zorgsector zou gaan samenwerken met de Stich- ting Welzijn Ouderen. Van Kooten gaf een toelichting op de werkzaamheden van de stichting om het subsidieverzoek te motiveren. Hoewel de commissieleden hiervoor begrip hadden waren zij unaniem van mening dat de subsidie, die voor 1989 4,28 per inwoner van de gemeente bedraagt, niet verder kan worden op getrokken. Door het in dienst nemen van een tweede part-time kracht zou de subsidie op 4,91 per inwoner ko men. M. R. de Jong-van Loo (PvdA): ,,Het houdt een keer op. Er zijn nog meer activiteiten voor ouderen die wij financieel willen steunen. En daar gaat mijn keus nu naar uit". Commissielid C. Bij de Vaate (CDA) adviseerde de Stichting Wel zijn Ouderen om te onderzoeken of een tweede part-time kracht wellicht via andere regelingen kan worden geplaatst. Uit een toelichting van commissievoorzitter J. Groen bleek dat het gemeentebestuur bereid is om mee te denken op dit gebied. De commissie adviseerde unaniem om het subsidieverzoek af te wijzen. „Het is ongewenst en zelfs ethisch onverantwoord om die vraag te stel len". Tbt die conclusie kwam de gehe le adviescommissie bij het bespreken van de noodopvang die wordt opge start bij het Leger des Heils om men sen die in ernstige problemen zitten op te vangen. Het ging om de voor waarde die de gemeente stelde om zo nodig de namen op te vragen van de mensen die gebruik hebben gemaakt van de noodopvang. „Als je ergens geld voor uitgeeft moet je ook kun nen registreren waarvoor dat wordt gebruikt", aldus een toelichting van commissievoorzitter wethouder Groen. Maar hij kon de commissiele den niet overtuigen. Zij adviseerden unaniem om de brief waarin de ge meente deze voorwaarde stelt aan het Leger des Heils terug te draaien en anders op te stellen. Het onderwerp kwam aan de orde bij een overzicht van de subsidies die in 1989 zullen worden verstrekt aan instellingen voor sociaal-cultureel werk en overi ge welzijnsvoorzieningen. Omdat de gemeenteraad van Zie rikzee onlangs de mening heeft uitge sproken dat een streekomroep voor Schouwen-Duiveland niet van alge meen nut zou zijn, moest de advies commissie een andere vertegenwoor diger voordragen om in de Stichting Omroep Zeeland te gaan zitten. De heer J. van der Veer die hiervoor aan vankelijk was gekozen vertegenwoor digde immers de streekomroep die door de gemeenteraad werd afgewe zen. De commissie kwam tot de con clusie dat Van der Veer ook namens de welzijnscommissie in de Stichting Omroep Zeeland kan zitten. Van der Veer was niet bij de vergadering aan wezig. Als hij niet bereid zou blijken te zijn zijn nieuwe functie namens de adviescommissie te vervullen zal J. T. Sijswerda-Bos zijn plaats innemen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Bejaardensosen in de regio zijn weer begonnen SEROOSKERKE - „Ja, we vinden het leuk hoor dat de soos weer begint. Vooral als het zulk miezerig weer begint te worden. Dan zit je er echt op te wachten. Niet de hele zomer natuurlijk. Er is overal een tied voor hé. In de zomer ga je met vakantie. Dan zie je elkaar weinig, ook al is Serooskerke dan een klein dorpje. En daar verlang je dan toch weer naar". In veel kernen op Schouwen-Duiveland zijn deze week de bejaarden sosen weer begonnen. Na een onderbreking van enkele maanden komen de ouderen weer om de twee weken een middag bij elkaar. Om te kaarten, te sjoelen, te scrabbelen en te biljarten. Maar vooral om met elkaar te praten. Want het contact met elkaar, het met elkaar meeleven is de belangrijkste reden waarom ouderen regelmatig naar een bejaardensoos gaan. UTRECHT - Een landelijk onder zoek naar vrouwen met borstkanker tfe' Van start gegaan. De komende tien jaar zullen ongeveer 3.000 patiëntes worden onderzocht op het verloop van de ziekte. In-totaal nemen-er 34 ziekenhuizen en 15 p^fhotogiseft anp.- tomi.sejie laboratoria een déél. Het academisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam coördi neert het onderzoek dat ongeveer 1,3 miljoen gulden gaat kosten. Subsi die daarvoor komt van het praeven- tiefonds. BROUWERSHAVEN - Op maan dag 10 oktober wordt er een openba re vergadering gehouden van de hoorcommissie voor de ruimtelijke ordening van de gemeente Brouwers haven. Ménsen en instanties die schrifte lijk bezwaar hebben ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan Bui tendijks gebied worden in de gele genheid gesteld hun bezwaren mon deling toe te lichten. De vergadering wordt gehouden in het stadhuis van Brouwershaven en begint om 20.00 uur. SCHARENDIJKE - De gemeente raad van Middenscjiouwen maakt zich grote zorgen over eventueel uit stel van aanleg van het tracé Brou wershaven-Den Osse-Scharendijke. De raad schaarde zich unaniem ach ter een door raadslid J. M. van Lan- geraad (VVD) ingediende motie waarin protest wordt aangetekend tegen dit voornemen van gs van Zee land. De motie van Van Langeraad was ingegeven door het feit dat gs van Zeeland genoemd tracé riiét 'opgeno men hebben in het urgentieschema secundaire wegen 1988. In de motie Vvordt gesteld dat gs niet eens de moeite nemen een en ander goed te beargumenteren maar botweg stellen dat er niet voldoende investerings ruimte is. Verkeersdruk In de motie wordt verder gesteld dat in de nota urgentieschema J988 ten onrechte wordt gesproken van ge ring verkeer op dit traject. „Ten ge volge van de recreatieve ontwikkelin gen en de seizoensverlenging neemt de verkeersdruk op Scharendijke, met name de Elkerzeeseweg, onac ceptabele vormen aan", aldus de mo tie. De motie wordt besloten met een dringend beroep op provinciale sta ten van Zeeland om het desbetreffen de traject alsnog in het urgentiesche ma secundaire wegen op te nemen in de categorie B. Dat houdt in dat bin nen vijf jaar in ieder gevdl de nodige voorbereidingen worden getroffen om met dé aanleg te starten. De mensen die dat eenmaal gewend zijn willen het niet meer missen en blijven daardoor zeer trouw komen. Maar het is moeilijk om nieuwe be langstellenden naar de bejaarden soos te trekken. Zo blijkt in Seroos kerke. En ook vanuit andere sosen in de regio worden dergelijke geluiden af en toe gehoord. Grote soos „Als alle ouderen uit het dorp zou den komen hadden we een hele grote soos. Maar we krijgen ze niet te pak ken", aldus de voorzitster van de be jaardensoos Serooskerke A. van Nieuwenhuize-van Gosliga. Ze denkt dat ook .de veranderende tijd daar mee te maken heeft. „Vroeger werk ten de mensen hard en hadden ze geen tijd voor hobby's. Daarom kwa men ze naar de soos als ze wat ouder werden en meer vrije tijd kregen. Te genwoordig zijn de mensen al op jon gere leeftijd met veel hobby's bezig. Als ze wat ouder worden gaan ze daar nog meer tijd aan besteden. Daar door hebben ze denk ik minder be hoefte om paar een soos te gaan. Ik ben daarom bang dat het op den duur moeilijk wordt om een soos bij el kaar te houden". De bejaardensoos Serooskerke telt momenteel 21 leden. De oudste is 93 jaar en de jongste 60 jaar. Het meren deel van de soosleden zijn vrouwen. „We hebben er ook veel echtparen tussen en een weduwenaar". Aan ge zelligheid ontbreekt het niet in het dorpshuis te Serooskerke als het daar soos is. Dat was een van de rede nen voor het echtpaar Steutel om ook na hun verhuizing naar Zierik zee de soos in Serooskerke te blijven bezoeken. „We hebben hier tien jaar gewoond en zijn vanaf het begin naar de soos gegaan om contact te zoeken met de andere ouderen. Het is hier een gezel lige, gesloten soos. Veel anders dan in de stad. Daar vinden we de soos veel te groot. Toen we afscheid kwamen nemen omdat we gingen verhuizen riepen de andere soosleden: blijf toch hier. En dat hebben we gedaan toen bleek dat het bestuur het goedvond". Het echtpaar Steutel behoort niet tot een vaste groep klaverjassers, joke- raars of sjoelers. „We doen overal aan mee. We vullen gewoon aan waar nog iemand nodig is. Het mooiste vind ik het om met de damesgroep mee te jo keren. Die dames moeten nog wel eens geholpen worden. Dat is heel grappig", grinnikt de heer Steutel. De bejaardensoos Serooskerke wordt geleid door een bestuur dat be halve voorzitster Van Nieuwenhuize bestaat uit de dames B. van der Wielen-Kloet en G. Hanse-Kóuwen- berg. Een half uur voor elke soosbij eenkomst zijn zij al aanwezig. Om de spelletjes klaar te zetten. De kleedjes op de tafels te leggen, de vaasjes met bloemen én de zangbundels Kun je nog zingen, zing dan mee. Want er wordt gezongen in de bejaardensoos te Serooskerke. „Dat is onze vaste gewoonte. Daar beginnen we altijd mee na de ope ning. Degene die jarig is geweest mag uitzoeken welk lied". De be stuursleden verheugen zich extra op de eerste soosbijeenkomst van het nieuwe seizoen want er is wat bijzon ders. „Het is vanmiddag wel erg leuk. We hebben van de gemeente 750 gulden subsidie gekregen voor de aanschaf van spelletjes. En daar heb ben we een nieuw biljart van gekocht én nieuwe zangbundels. De soosle den weten nog van niets", zegt de 'voorzitster zich al bij voorbaat ver kneukelend op de reacties. En die komen er inderdaad. De nieuwe aanwinsten worden bekeken en geprezen. „Dat hadden we nooit van ons eigen centjes kunnen beta len. Men herinnert zich dat het oude biljart nog werd betaald uit het var kensfonds. „Vroeger had iedereen in het dorp een varken. Als zo'n beest dood ging was dat een behoorlijke strop. Daarom zamelde men iedere week bij iedereen een beetje geld in. Daarvan werd een nieuw varken ge kocht als er een dier doodging. Maar na de ramp mochten particulieren geen varkens meer houden. Omdat het fonds overbodig was geworden is er een biljart van gekocht". Jarig Mevrouw Hart is jarig geweest en mag daarom als eerste een keuze ma ken uit de spiksplinternieuwe zang bundel met oude liedjes. De keuze Waar in 't bronsgroen eikenhout en Hoe zachtkens glijdt mijn bootje blijkt in de smaak te vallen. „Ja, dat komt er altijd nogal goed uit", aldus een van de mannelijke soosleden. Voor er wordt gezongen vertelt voor zitster Van Nieuwenhuize in haar openingswoord wie er jarig zijn ge weest. En wie ziek zijn of in het zie kenhuis hebben gelegen. Die mensen worden nog eens extra begroet: „We zijn blij dat u er weer bent". De jari gen krijgen een cadeautje. „Bij een kroonjaar of half-kroonjaar gaan we als bestuur bij ze thuis op bezoek". Persoonlijke aandacht voor elkaar. Die is ruim aanwezig tijdens de soos- bijeenkomsten in Serooskerke. En verder wordt er druk gekaart en ge sjoeld. „Ja, meestal verlopen de soos- bijeenkomsten op deze manier. We hebben een speciale Sinterklaas- en kerstmiddag. En tot voor enkele ja ren maakten we ook een reisje aan het eind van het seizoen. Maar de 75 a 80 gulden die de mensen daaraan zelf moesten bijdragen werd een steeds groter bezwaar. Daarom doen we dat niet meer. We zijn nu naar Renesse ge weest om te bowlen en een etentje toe. Dat kostte maar 29 gulden en het was ook heel gezellig". Zorg De grootste zorg van het bestuur omvat de zaalhuur die iedere veertien dagen moet worden betaald voor het gebruik van het dorpshuis. „We gaan iedere soosbijeenkomst met de pot rond. Daar moet het van worden be taald. We weten niet of dat altijd zal lukken. Want het is duur hoor". De bejaardensoos in Serooskerke en in alle andere kernen van Schou wen-Duiveland. Meestal geen onder werp voor schokkende nieuwsfeiten. Maar toch heel belangrijk voor veel ouderen. Omdat de sozen een belang rijk aandeel kunnen leveren in een van de meest essentiële behoeften die bij ieder mens leeft. Een beetje meeleven en aandacht hebben voor elkaar. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110- 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 42,25: per jaar f 161.20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. De bijeenkomsten van veel bejaardensosen zijn weer begonnen. De ouderen kwamen onder andere bijeen in het Dorpshuis te Serooskerke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3