BAX Rode Kruisziekenhuis krijgt een nieuwe operatie-afdeling „Volhouden? Geen probleem" Middenschouwen morrend alsnog akkoord met toetreding tot ADZ Politie vindt hasj bij huiszoekingen Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inbraak in auto Vernielingen in Bruinisse Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Oefening Gift Afasie Atletiek Brandalarm in de Boswachterij bij Westen- Een gift van zesduizend gulden voor de patiën- De afasiesoos Schouwen-Duiveland blijkt na Klinkende prestaties bij de clubkampioen- schouwen. Gelukkig geen realiteit, maar een ten van het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. een jaar te voldoen in een behoefte. (Pag. 4). schappen van Delta Sport. (Pag. 9). brandweeroefening. (Pag. 2). (Pag. 3). DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24413 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De gezondheid is het leven van het leven. Feuchtersleben Bouw begint naar verwachting najaar 1989 ZIERIKZEE - Het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee krijgt een nieuwe operatie-afdeling. Als alle voorbereidingen volgens plan verlopen hoopt men in het najaar van 1989 te kunnen beginnen met het vervangen van de huidige, uit 1956 daterende, operatie-afdeling. De nieuwe afdeling komt op dezelfde plaats en houdt twee operatiekamers (net als nu). Maar alles wordt groter, krijgt een totaal andere indeling en is uiteraard aange past aan de ontwikkelingen in de medische wetenschap. Dinsdag presenteerde algemeen directeur van de Stich ting Oosterscheldeziekenhuizen, P. C. Bouman de plan nen die naar verwachting drie a drie en een half miljoen gulden gaan kosten. Tegelijkertijd met de vernieuwing van de operatie-afdeling zal ook de hal achter de hoofdingang van het ziekenhuis een ingrijpende verande ring ondergaan. En op de tweede ver dieping worden op de interne afde ling vier boxen voor speciale inten sieve verpleging ingericht. Een geheel Bouman vertelde dat met deze ver nieuwingen uitvoering wordt gege ven aan het beleidsplan dat is uit gestippeld voor de Oosterscheldezie kenhuizen. Zoals bekend vormen de ziekenhuizen in Goes en Zierikzee één geheel onder de naam Stichting Oosterscheldeziekenhuizen. Directeur Bouman haalde een stukje geschiedenis op. Hij herinner de eraan dat de overheid tien jaar ge leden vond dat de kleinere zieken huizen, waaronder dat van Zierikzee, gesloten moesten worden. Dat kon worden voorkomen door in een stich tingsvorm samen te gaan met het Oosterscheldeziekenhuis te Goes. Bouman benadrukte dat beide zie kenhuizen ook inderdaad een een heid zijn. „Het is niet zo dat er het Oosterscheldeziekenhuis in Goes is, met nog een stukje ziekenhuis in Zie rikzee. Wij zien beide ziekenhuizen als twee volwaardige onderdelen van de stichting. Ik denk dat dat ook te recht is als je in aanmerking neemt dat hier op Schouwen-Duiveland on geveer 30.000 mensen wonen en er an derhalf miljoen toeristische over nachtingen per jaar zijn". De bouwplannen werden gepresen teerd door architect ir. J. D. Poley van architektenburo Rothuizen 't Hooft uit Goes. De operatie-afdeling blijft, net zoals dat nu het geval is, geves tigd op het middengedeelte van de eerste verdieping van het ziekenhuis. De afdeling wordt geheel nieuw ge bouwd en wordt daarbij anderhalve keer zo groot dan nu het geval is. Er blijven twee operatiekamers en twee narcosekamers. Maar de totale opper vlakte hiervan plus de bijbehorende ruimtes groeit van 300 naar 500 vier kante meter. Andere indeling De operatie-afdeling krijgt tevens een totaal andere indeling dan nu het geval is. De verkoeverruimte, waar de patiënten na een operatie een poosje verblijven, komt dichter bij de opera tiekamers te liggen en de garderobe ruimte voor het personeel wordt gro ter. Nieuw op de operatie-afdeling worden volgens Poley een kantoortje voor het afdelingshoofd, een dicteer- ruimte voor de artsen en een maga- zijntje van waaruit de technische dienst gemakkelijker service kan verlenen. De operatie-afdeling ligt boven de centrale hal bij de hoofdingang van het ziekenhuis. Omdat het plafond van die hal, vanwege de werkzaam heden daarboven, helemaal moet worden opengebroken en daarna ver nieuwd, heeft architect Poley ook een nieuwe indeling voor de hal ont worpen. „Dat komt ook omdat de kantoorruimte naast het halletje grotendeels overbodig is geworden omdat die werkzaamheden nu cen traal in Goes worden gedaan". De plannen houden in dat men het ziekenhuis na de verbouwing binnen komt via een tochtsluis met een auto matische deur. Midden in de hal komt een receptiebalie. Met daarachter aan de rechterzijde twee kantoortjes. Een voor de administratie die bij een op name hoort en een voor een vertegen woordiging van de directie uit Goes. Tegen de kantoorruimtes wordt een toilet/garderobehoek gebouwd. En nieuw in de hal wordt een open pa tiëntencafeetje waar de bezoekers en patiënten kunnen zitten en wat drin ken. Intensieve verpleging' Een derde onderdeel van de verbou wingsplannen is gelokaliseerd op de tweede verdieping van het zieken huis. Op de interne afdeling worden volgens Poley vier boxen gebouwd voor speciale intensieve verpleging. Bijvoorbeeld voor hartpatiënten. „Hetzelfde als wat ze in een groter ziekenhuis de intensive care noemen. Maar daar komt het Zierikzeese zie kenhuis met zijn 70 bedden niet voor in aanmerking. Daarom hebben we het een andere naam gegeven". De verbouwingsplannen zijn hele maal rond. De directie van de Ooster scheldeziekenhuizen staat er hele maal achter. Het enige waar men nog op wacht is toestemming van staats secretaris Dees. Een groot deel van het benodigde geld wordt door het rijk betaald. Naar verwachting zal de staatssecretaris toestemming ge ven voor de plannen. Men hoopt dan na de bouwvakvakantie van 1989 te beginnen met de verbouwingswerk zaamheden. „En als dat niet lukt te gen de Kerst", aldus Poley. De nieuwbouwplannen werden in het Rode Kruisziekenhuis gepresen teerd aan leden van diverse gemeen tebesturen op Schouwen-Duiveland en artsen uit de regio. Zij werden te vens in de gelegenheid gesteld de on langs in gebruik genomen scopie- kamer te bezichtigen. De scopie- kamer ligt in de polikliniek en wordt gebruikt voor onderzoek van patiën ten, waarbij men via het inbrengen van een slangetje met apparatuur binnen in diverse lichaamsdelen kan kijken. ZIERIKZEE -Of we het volhouden tot morgenochtend. Natuurlijk. No problem". Aan het woord is Wilfried Berrevoets uit Zierikzee. Het is half elf woensdagavond en hij heeft er al een aantal uren opzitten. Samen met Franklin Vonk zit hij al vanaf vijf uur woensdagmiddag op de stoep hij Daka-centrum in Zierikzee. De ze winkel in geluidsapparatuur en elektrische huishoudelijke artikelen heropende vanmorgen, donderdag, om 10 uur na een verbouwing. En voor die heropening was een stunt bedacht. De eerste klant mocht voor tien centen een kleurentelevisie meenemen. Berrevoets en Vonk kregen lucht van deze eenmalige aanbie ding en besloten alles op alles te zetten om de eersten te zijn. Gezeten in tuinstoel trotseren zij het Hollandse klimaat.Ze gaan bijna schuil onder het plastic, maar ze zijn vastbesloten hun plaatsje niet op te geven. Ber revoets: ,,Ik heb overal rekening mee gehouden. Ik heb een dubbeltje bij me, maar ook tien losse centen". Berrevoets en Vonk kregen al snel gezelschap van de familie Muriël uit Zierikzee. ,,Ja, ik kon die kinderen toch niet alleen laten zitten. Ik. ben gewoon een soort oppas, IVfciar ik hoop wel dat het vannacht een beetje droog blijft". W. van de Houten heeft ook post gevat bij Daka-centrum. Om zich een beetje tegen de elemen ten te wapenen gebruikt hij plastic huisvuilzakken. „We worden hier goed verzorgd hoor. We hebben soep gehad, en koffie en op die manier komen we de nacht wel door". (Foto: Joop van Houdt) Niet toetreden levert gemeente ook ongewenste situatie op SCHARENDIJKE - Morrend en met tegenzin ging de gemeenteraad van Middenschouwen gisteravond, woens dag, tijdens de raadsvergadering akkoord met het voor stel van b en w om alsnog toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling Administratief Dienstencentrum Zeeland. Eerder besloot de raad unaniem niet toe te tre den tot het ADZ omdat men van mening was dat de klei nere gemeenten onvoldoende vertegenwoordigd zijn in het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke rege ling. „Wij blijven van mening dat de bezwaren tegen de regeling terecht zijn en blijven", aldus het college. Het voornaamste argument voor het college van b en w van de gemeen te Middenschouwen om toch door de knieën te gaan is dat het voor de ge meente, als zij niet toe zou treden tot het ADZ, moeilijk zou worden om aan haar in de Wet Sociale Werkvoor ziening opgelegde plichten te vol doen. Verplicht Het college vervolgt: „Daarnaast moet niet worden uitgesloten dat ge deputeerde staten van Zeeland Mid denschouwen zullen verplichten om alsnog toe te treden tot de nieuwe re geling". Tijdens de gemeenteraads vergadering sprak raadslid J. M. van Langeraad (VVD) zijn twijfels uit over dat laatste. Burgemeester W. den Boer verzekerde hem dat de wet wat dat betreft zeer stringent is. „Ze kun nen het ons wel degelijk verplichten". Eerder liet het college weten op fundamentele en principiële gronden tegen de door het ADZ voorgestelde samenstelling van het bestuur van de gemeenschappelijke regeling te zijn. „Zou namelijk de regeling in haar huidige vorm aanvaard worden dan ZIERIKZEE - De Rijkspolitie Schouwen-Duive land heeft bij huiszoekingen in Zierikzee en Renesse in vier woningen verdovende middelen aangetrof fen. Het gaat om strafbare hoeveel heden hasj en hennep. De huiszoe kingen omvatten vier woningen in Zierikzee en één in Renesse. In al le vier de Zierikzeese woningen werd de hasj aangetroffen. De be woners bleken ook hennepplanten te verbouwen. In verband met de ze vaststelling werden de bewo ners van de huizen aangehouden, meegenomen naar het politiebu reau voor verhoor en daarna weer op vrije voeten gesteld. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Het gaat om de gebroeders B. L. en H. L. en om H. E. en M. B.f allen uit Zierikzee. Bij de actie, die dinsdag plaatsvond, werd ook een hasj- hond ingeschakeld. In het huis van H. W. in Renesse waar de politie ook een huiszoe king deed werd niets gevonden. H. W. was niet thuis vanwege een va kantie. Raadslid P. W Berrevoets-Ringel- berg: Regeling waar we misschien maar iveinig gebruik van zullen ma ken". Burgemeester W. den Boer: ..Deelna me kan wel degelijk verplicht wor den gesteld". is daarmee de weg vrij voor het op de zelfde gronden terugdringen van de gemeentelijke vertegenwoordiging in andere gemeenschappelijke regelin gen. Met name de kleinere gemeenten zouden indien zij meewerken aan een dergelijke ontwikkeling aan directe invloed gaan verliezen in de besturen van de gemeenschappelijke regelin gen", aldus het college. Afgewimpeld De raad schaarde zich destijds una niem achter de mening van het colle ge. Men was het er over eens dat iede re gemeente, dus ook de kleintjes, een stem moesten hebben in het alge meen bestuur van de gemeenschappe lijke regeling. Een en ander werd schriftelijk medegedeeld aan het ADZ die op zijn beurt per brief d.d. 5 september reageerde. Uit de brief blijkt dat het bestuur van het ADZ niet bereid is tegemoet te komen aan de herwaren van Mid denschouwen. „Het antwoord van het bestuur roert in feite geen nieu we inhoudelijke feiten aan die een herbezinning op uw raadsbesluit zouden rechtvaardigen", aldus het college. De gemeenteraadsleden van Mid denschouwen lieten een en ander ge laten over zich heen komen. Wel drong PvdA-woord voerder G. A. M. Cobussen aan op eilandelijk overleg over de vertegenwoordiging binnen het algemeen bestuur van het ADZ. Raadslid P. W. Berrevoets-Ringelberg maakte verder de kanttekening dat men nu toe gaat treden tot een ge meenschappelijke regeling waar men wellicht maar heel weinig gebruik van zal maken. Uiteindelijke uit komst van de discussie was dat de raad zich unaniem, maar schoorvoe tend, schaarde achter het college voorstel om alsnog toe te treden tot het ADZ. ARNHEM - In Arnhem is officieel de Stichting Gaandeweg van start ge gaan. Een stichting die zich ten doel stelt gezinnen waarin een kind met kanker is een week gratis vakantie te bezorgen. Die vakanties moeten gefi nancierd worden door liefdadigheid sacties, giften en donateurs. BRUINISSE - Tussen 24 en 28 sep tember werd de personenauto van H. P. uit Moers (Duitsland) opengebro ken. De auto stond op een parkeer terrein aan de Hageweg te Bruinisse. De inbraak vond plaats via het for ceren van een ruitje. Vervolgens na men de dieven de radio/cassetterecor der, cassettebandjes en een vulpen mee. De schade bedraagt ongeveer 1200 gulden. BRUINISSE - In de nacht van dins dag op woensdag werd A. A. V. uit Bruinisse gedupeerd omdat onbe kenden vernielingen aanrichtten aan zijn auto en de voordeur van zijn huis. De actie vond plaats in de Dokter de Kockstraat waar A. A. V. woont. Zijn auto werd aan alle kanten be krast met een scherp voorwerp en de ruit van zijn voordeur werd ingesla gen. De schade bedraagt naar schat ting 800 gulden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Advertentie Nu extra voordeel! Een nieuwe AX va f 13.900,- (exaflkst) Financieren va f 199/mnd. - tot 3 oktober!! - AUTO LOUIS G0EDBL0ED Verwachting Deltagebied dagavond: Perioden met zon Wisselend bewolkt en een enkele bui. Overdag perioden met zon en droog. Een noordwestelijke wind kracht 4 tot 5, afnemend 4 tot 3 Beau fort. Minimumtemperatuur komende nacht 9 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 3 okt. Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 107o Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: variabel 2 Zondag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidoost 3 Maandag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 sept. Zon op 06.39, onder 18.19 Maan op 20.04, onder 13.22 Laatste Kwartier: 2 oktober (17.58) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De komende nachten wordt het koud in ons land. Op enkle plaatsen kan de temperatuur aan de grond net iets onder nul zakken. De kans daarop lijkt het grootst in de nacht van vrijdag op zaterdag. Dan passeert namelijk een hogedrukcen- trum ons land. Het hogedrukgebied ligt nu nog op de Oceaan en vandaag stond ons weer nog in het teken van een Scandinavische depressie. Voordat de depressie uit het zicht verdwijnt kan hij morgen in ons land nog een laatste lokale bui tot ontwik keling brengen. Verder laat de de pressie een flinke portie koude lucht achter. Het naderend hogedrukge bied brengt deze koude lucht tot stil stand, waardoor nachtvorst en ook mist een kans krijgen. 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1