Onderdelen natuurplan Neeltje Jans geschrapt door minister Overheidsmaatregelen schieten langs langdurig werklozen heen agenda Woningraad roept op tot boycot huurbeleid Heerma WATERSTANDEN - Auto in de sloot Minister wil stormvloedkering mogelijk maken door extra heffing Fraude bestendiger Eurochequepas in aantocht Roofvogels contra meeuwen op afvalbelt Douwe Egberts verhoogt koffieprijzen Vijftien nieuwe tbc-gevallen in Veghel 2 Geen 2,2 maar 1,3 miljoen voor aanleg natuurgebied op iverkeiland NEELTJE JANS - De minister van landbouw en visserij heeft enkele onderdelen van het natuurplan voor Neeltje Jans geschrapt. Gedeputeerde staten van Zeeland hadden samen met de gemeente Veere de minister eerder om een bijdrage van 2.225.000,- ge vraagd. Daar wil de minister niet aan. Hij wil niet verder gaan dan een bedrag van 1.359.000,- voor het realiseren van recreatieve voorzieningen, de aanleg van natuurge bieden en de landschappelijke aankleding van het voormalige werkeiland. Noordzee/voordelta De minister heeft enkele onderde len van het natuurplan geschrapt. Het kopjesduin en de inlaag worden in ruwe vorm al kostenloos door Rijkswaterstaat aangelegd en de af werking van beide onderdelen zal naar verwachting dan ook minder kosten dan begroot. Het te maken vo geleiland is volgens de minister dis cutabel vanwege het gebruik van mi lieuvervuilend stortmateriaal. Slufter Met het vogeleiland zijn dan ook de hiermee verband houdende observa tiehut en informatiepanelen ge schrapt. Uit het natuurplan komt nog wel voor subsidie in aanmerking de ROTTERDAM - Het opleggen van een tijdelijke extra heffing aan de waterschappen, een zogenoemde wa terkeringsheffing, zal het bouwen van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg mogelijk moeten maken. Dat heeft minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat voorgesteld aan de Tweede Kamer. De waterschappen zullen de heffing uiteindelijk weer doorberekenen aan de burgers, aldus een woordvoerder van het ministerie. Mocht de Tweede Kamer niet in stemmen met de extra heffing, die weer zou kunnen vervallen zodra de stormvloedkering gereed is, dan is het enige alternatief het geld te halen uit middelen die bestemd zijn voor de versterking van de rivierdijken in het beneden-riviergebied, zo schrijft Smit-Kroes aan de Kamer. Dat zou dan wel inhouden dat de versterking van de rivierdijken niet zoals beloofd in 1998 gereed zal zijn, maar pas te gen 2010. Minister Smit-Kroes zit bij de plannen voor een stormvloedke ring met een financieringsprobleem, omdat de stormvloedkering veel snel ler tot stand komt dan het dijkver- sterkings-programma, dat nodig is om de rivieren in vooral Zuid- Holland te voorzien van dijken tegen hoog zeewater. Dat laatste hoeft niet meer door te gaan als de stormvloed kering er komt, maar het dijkverho gingsprogramma was uitgesmeerd over dertig jaar, terwijl de storm vloedkering in acht jaar gebouwd wordt. aanleg van een slufter en zeekerin gen. Hetzelfde geldt voor enkele edu catieve voorzieningen als uitkijk posten, informatiepanelen en wan delpaden. De minister heeft wel laten weten positief te zullen adviseren op het beroep dat Stichting Het Zeeuws Landschap en de Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten doen op het fonds in het kader van het communitair actieprogramma voor het milieu van de EG. Gedeputeerde staten van Zeeland willen op korte termijn overleg met genoemde organisaties over de uit voering van het door hen opgestelde plan. Het is de bedoeling dat onge veer 90 hectare als natuurgebied door hen zal worden beheerd. De voorge dragen recreatievoorzieningen wil de minister in het rijks-meerjarenpro gramma openluchtrecreatie opnemen als de provincie aan deze projecten voorrang geeft boven al aangemelde projecten. Het gaat hier om een extra ontslui ting van het strand voor wandelaars en fietsers tussen de slufter en het kopjesduin in het middengedeelte van het eiland en een openbare aan legplaats voor watersporters zowel aan de Noordzeezijde als aan de Oosterscheldezijde van Neeltje Jans. Dit laatste project is ingepast in het openluchtrecreatieprogramma 1988. Tenslotte blijkt uit de brief van de minister dat deze bereid is in de landschappelijke aankleding van het deel van het eiland dat niet onder het natuurgebied valt een bijdrage te le veren via de regeling bijdragen bos^ en landschapsbouw. ZIERIKZEE - Op 1 oktober intro duceren de Nederlandse banken een nieuw model Eurochequepas. Een hologram en de toepassing van een druktechniek met laserstralen moet de kans op fraude en misbruik van de pas onmogelijk maken, aldus de Stichting Bevordering Chequever keer. De nieuwe pas, met de kop van Beethoven in het hologram, wordt in gevoerd in alle Europese landen waar de Eurocheque wordt uitgegeven, in totaal twintig. Na 1 januari 1989 mo gen de oude pas en cheques niet meer worden gebruikt. OUWERKERK - C. G. uit Ooster- land belandde, na een uitwijkma noeuvre met zijn auto in de sloot langs de Middenweg bij Ouwerkerk. G. week uit voor een hem tegemoet komend busje, kwam in de berm te recht en raakte de macht over het stuur kwijt. Het busje reed door na het ongeval. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. WIJSTER - Naast de succesvolle bestrijding van meeuwen in Yerseke en aalscholvers in de Noord- Oostpolder bij de kweekvijvers van vis worden nu ook in Wijster roofvo gels ingezet. Dit om meeuwen weg te houden van de afvalbelt van de VAM in Wijster. Vier valken en twee sperwers worden door speciale valkeniers in gezet om honderd hectare afvalge- bied, maar ook de landerijen ernaast, te gaan bejagen. Als de 30.000 gulden kostende proef slaagt wil de VAM de roofzogels permanent inzetten. UTRECHT - Douwe Egberts gaat woensdag de afleveringsprijzen voor de handel van al haar koffiemerken verhogen. Daardoor zal de consu mentenprijs 14 tot 16 procent per pak van 250 gram stijgen, aldus het be drijf. DE noemt als redenen van de prijsverhoging de stijging van de dol larkoers van de laatste maanden en de schaarste aan kwaliteitskoffie. Door dit laatste zijn de aankoopprij zen van bepaalde soorten koffie ster ker gestegen dan de gemiddelde we reldmarktprijs. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF De minister van landbouw en visserij wil geen subsidie geven voor aanleg van het duinlandschap en de aanleg van het vogeleiland. Eind augustus was al door het mi nisterie van economische zaken een subsidie toegekend van 3 miljoen gul den in de kosten van infrastructuur op Neeltje Jans. Dit geld komt uit de pot toeristische speerpunten. Door een ingenieursbureau is onlangs bij de gemeente Veere een aanvraag ge daan voor de bouw van acht windmo lens op Neeltje Jans. De molens zou den moeten komen op de havendam van de Buitenhaven. Er is nog geen beslissing over gevallen. UTRECHT - Uit het onderzoek naar tuberculose onder patiënten van een Veghelse arts is gebleken dat nog eens vijftien mensen zijn besmet met gewrichts- en longtuberculose. Begin september werd al bekend dat negentien patiënten tbc hadden op gelopen. Naast de 35 nu bekende ge vallen bestaat van twaalf mensen nog het vermoeden dat ze tbc heb ben, maar is de diagnose nog niet be vestigd. Dit hebben het Staatstoezicht op de Volksgezondheid en de Geneeskundi ge Inspectie van de Volksgezondheid voor Noord-Brabant meegedeeld. De inspectie verwacht verder geen noe menswaardige uitbreiding van de tbc-explosie. De besmetting is vrij wel zeker overgebracht door het hoesten van patiënten in de wachtka mer van de Veghselse arts. Andere oorzaken moeten nog blijken uit bac teriologisch onderzoek. Eerder sprak de inspectie het vermoeden uit dat besmette injectienaalden de boosdoe ners waren. De betrokken arts heeft een privé- praktijk voor de behandeling van pa tiënten met gewrichtsklachten en huidaandoeningen. De praktijk is hangende het onderzoek gesloten. ZIERIKZEE - Woningbouwvereni gingen en gemeentelijke verhuurbe drijven moeten niet meewerken aan de invoering van tijdelijke huurcon tracten en woonvergunningen. Dat heeft directeur Van Velzen van de Na tionale Woningraad in Amsterdam gezegd op een symposium over de toewijzing van woningen in de jaren negentig. De centrale organisatie van woningcorporaties vindt het in strijd met de mensenrechten om huurders tot verhuizing te dwingen. Staatssecretaris Heerma van volks huisvesting wil in 1990 tijdelijke huurcontracten invoeren om mensen die volgens hem te goedkoop wonen te dwingen naar een duurdere wo ning te verhuizen. De grote sociale verhuurders mogen van hem een wo ning alleen verhuren als het inkomen van de woningzoekende in redelijke verhouding tot de huurprijs staat. Na een aantal jaren moet de huurder op nieuw zijn inkomen opgeven. Als dat dan flink is gestegen wordt het huur contract niet verlengd. Onbezonnen Van Velzen noemde dit plan 'onbe zonnen'. Hij vindt dat iedereen het recht moet hebben zijn eigen woon plek te kiezen en te houden. De direc teur van de Woningraad zei te ver wachten dat bij consequente uitvoe ring van Heerma's plan er een sociale scheiding ontstaat tussen wijken. Gettovorming is daarvan het gevolg. Het beeld doemt op van 400-gulden- buurten, 600-guldenbuurten en 800- guldenwijken, aldus Van Velzen. Ook de Nederlandse Vereniging van Makelaars toonde zich in Am sterdam geen voorstander van het plan van Heerma. Directeur Muller zei dat invoering van tijdelijke huur contracten in de praktijk uitzonde ring en geen regel zou moeten wor den. Zij dient te worden beperkt tot huishoudens die vrijwel zeker weten dat hun inkomen fors blijft stijgen, aldus Muller. Een beter middel om mensen met 'te' hoge inkomens uit goedkope huurwoningen te krijgen is volgens de makelaars de invoering van een verhuispremie. De dagelijkse prak tijk van de makelaardij heeft geleerd dat nogal wat mensen afzien van het kopen van een woning omdat de bij komende kosten zoals de over drachtsbelasting (zes procent van de koopsom) uiteindelijk een te hoge drempel blijken te zijn. Een premie op verhuizen kan de prikkel zijn om toch door te stromen, meent Muller. Te optimistisch De directeur van de makelaarsorga nisatie vindt het te optimistisch van Heerma ervan uit te gaan dat 55 pro-: cent van de bevolking in .2000 in een koopwoning leeft. De staatssecretaris baseert zijn woningbouwbeleid voor de huursector mede op die veron derstelling. Nu heeft 43 procent een eigen woning. Muller wees erop dat de ontwikke ling in de hypotheekrente onvoor spelbaar is. Een dergelijke toename van het woningbezit kan alleen sla gen als de rente laag blijft en de hui zenprijzen gelijk blijven of dalen. En dat is uiterst onzeker, aldus Muller. Advertentie Met ingang van 1 oktober a.s. wordt het verkoop punt van PTT Telecommunicatie, Meelstraat 32 te Zierikzee GESLOTEN. Voor service, verkoop en advies kunt u naar: Primafoon, Lange Delft 86, Middelburg of PTT Servicecentrum, van Doornestraat 14, Goes. De Primafoonwinkel biedt u een zeer uitgebreid as sortiment telefoontoestellen, kies- en antwoordap- paratuur en accessoires. Voor meer informatie kunt u bellen naar 06-0402 (gratis). Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 28 september 05.10 179 10.55 -121 17.15 176 23.25 -156 29 september 05.50 172 11.30 -124 18.00 177 28 september 03.10 203 09.25 -117 15.30 197 21.50 154 29 september 03.55 193 10.05 -110 16.15 195 22.35 -145 28 september 05.30 185 10.55 -132 16.45 184 23.25 -167 29 september 05.55 178 11.35 -134 17.30 185 28 september 05.10 205 10.55 -137 17.20 203 23.30 -171 29 september 05.50 197 11.35 -139 18.00 202 Jongeren willen geen zoveelste tijdelijke baan ZIERIKZEE - Overheidsmaatregelen die tijdelijk voor werk zorgen, zoals de Jeugdontplooiingsbanèn (JOB) en de Maatregel langdurig werklozen, helpen nauwelijks om langdurig werkloze jongeren aan een baan te helpen. Vooral zeer langdurig werklozen wijzen gegeven de vrij willigheid deelname aan dergelijke maatregelen, ,,de zo veelste tijdelijke baan", af. Aan de werkloosheid van mensen in deze groep lijkt alleen een eind te kunnen worden gemaakt als zij een normale volledige betaalde baan krijgen. Springtij: 28 september Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Dat concludeert A. ter Huurne van het Tilburgse instituut voor sociaal wetenschappelijk onderzoek in een studie ten behoeve van de Organisa tie voor Strategisch Arbeidsmark tonderzoek (OSA). Tbr Huurne heeft voor zijn studie een aantal in 1984 on dervraagde werkloze jongeren ruim twee jaar later opnieuw naar hun be vindingen gevraagd. Blijvend Een algemeen beleid gericht op het scheppen van blijvende werkgelegen heid is voor deze groep dan ook effec tiever dan op bepaalde groepen toe gesneden maatregelen die tot tijde lijk werk leiden, concludeert Tbr Huurne. Of een langdurig werkloze erin slaagt werk te vinden hangt sa men met een reeks van factoren zoals leeftijd, geslacht, vooropleiding en sollicitatiegedrag. Het heeft weinig zin slechts een van die factoren aan te pakken, bijvoorbeeld via scholing of het laten opdoen van werkervaring. Tbvens moet aandacht worden be steed aan maatschappelijke vorming en integratie. Ter Huurne stelt vast dat naarmate de werkloosheid langer duurt, het steeds moeilijker wordt een baan te vinden. Dat betekent dat kost wat kost moet worden voorkomen dat jongeren zeer langdurig werkloos worden. De onderzoeker beschouwt dit gegeven als een onderbouwing van het jeugdwerkgarantieplan van minister De Koning van sociale za ken en werkgelegenheid. Hoe groter daarbij de overeen komst met een normale betaalde baan, hoe beter. De jongeren die in het onderzoek na twee jaar nog steeds werkloos zijn hebben betaald werk nog steeds Hoog op hun verlang lijstje staan. Dat blijkt uit de grote instemming met het jeugdwerkga rantieloon (88 procent) en de maatre gel Vermeend/Moor waarbij een werkgever werklozen met een tijde lijke overheidssubsidie in dienst kan nemen (78 procent). Wel stelt onge veer eenvijfde van de ondervraagden hierbij als voorwaarde dat het werk aansluit bij eigen opleiding of wen sen. Tbr Huurne sluit zijn rapport af met de ..wrange" constatering dat on geveer 60 procent van de rond 600 on dervraagde jongeren er de afgelopen jaren niet in geslaagd is een in eigen ogen volwaardige arbeidsplaats te vinden. Hierbij speelt vooral het ge mis van een vaste baan een rol. September Bruinisse Hal gemeentehuis. Expositie olie verfschilderijen Hedi Bogaers. Dage lijks (behalve zaterdag en zondag). Van 8.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Expositie werk Hedi Bo gaers en Ed van den Bogaerdt. Dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. Dinsdag 27 september Westenschouwen Boswachterij. Brandweeroefening. Vanaf 18.00 uur. Scharendijke Zaaltje Gereformeerde kerk. Schrijf- avond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Bezoek Henri Dunant Rode Kruis. 14.30 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Schrijf avond Amnesty In ternational. Van 19.00 tot 21.00 uur. Oosterland Hervormde kerk, pastorie. Schrijf- avond Amnesty International. Van 20.00 tot 21.00 uur. Woensdag 28 september Zierikzee Ned. Herv. Kerkcentrum. Start NCVB-ouderenmiddagen. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering Stich ting Welzijn Ouderen. 14.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal openbare bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 29 september Zierikzee Bibliotheek de Stolpe. Bezoek Mu- seumwetebeesje. 15.30 uur. Christelijke Gereformeerde kerk. Ra dio-opnamen EO. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Declamatie Nel Ben schop. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraadsverga dering. 20.00 uur. Vrijdag 30 september Brouwershaven Officiële opening stadhuis door Com missaris van de Koningin. 14.00 uur. Nieuwerkerk Openbare basisschool De Dob belsteen. Braamfeest. Obs de Dobbelsteen. Rommel/kle- dingmarkt. 19.00 uur. Zaterdag 1 oktober Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Open stu- die/werkddag Vrouw en Geloof. 10.00 uur. UVV-gebouw. Bijeenkomst WHSD. 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Seniorendag. Van 09.30 tot 17.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Winterkleding- en speelgoedbeurs. Van 9.30 tot 12.00 uur. Van 4 tot 7 oktober Goes Zeelandhallen. Vakbeurs voor de vis serij en de visverwerking. Woensdag 5 oktober Brouwershaven Blokkendoos. Open Dag Knutsel club. Van 13.30 tot 15.30 uur. Vrijdag 7 oktober Zierikzee Recreatiezaal Corneliastichting. Ba zar. Van 14.00 tot 16.00 uur en 18.30 tot 20.30 uur. Zaterdag 8 oktober Zierikzee Recreatiezaal Corneliastichting. Ba zar. Van 10.00 tot 12.00 uur en 14.00 tot 16.00 uur. Donderdag 13 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Bijeenkomst Plat telandsvrouwen Schouwen. 19.30 uur. Concertzaal. John Lantings' Theater van de Lach speelt Den Haag Van daag. 20.00 uur. Zaterdag 15 oktober Nieuwerkerk Dorpshuis. Feestavond voor gehandi capten en mindervaliden van Schou- wen-Duiveland. Dinsdag 18 oktober Brouwershaven Verenigingsgebouw. Voorlichting dia betes. 14.30 uur. Donderdag 20 oktober Zierikzee Concertzaal. Cab.aret Zak As met Het nut van de neushoorn. 20.00 uur. Zaterdag 5 november Zierikzee Concertzaal. Stichting Dansz in Ex- presz. 20.00 uur. Vrijdag 18 november Zierikzee Concertzaal. Hoffmann's Vertellin gen van Jacques Offenbach door Goc- se Operette Vereniging. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2