BAX Mogelijk EG-subsidie om caisson Ouwerkerk in te richten voor expositie heropening van DAKA CENTRUM C. Districtsraad CNV uit zorgen in brief aan bestuur Zuidhoek Dolfijn aangespoeld DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bromfietser gewond na aanrijding Wh pa i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Neeltje Jans Fancy-fair Werkhonden Volleybal Geen 2,2 maar 1,3 miljoen voor de aanleg van Gezellige drukte op de fancy-fair in basis- De mensen van de Werkhondenvereniging Debuut in de promotie-klasse mondt uit in ver- natuurgebieden op Neeltje Jans. Dat schrijft de school De Klimop in Dreischor. Een netto op- Schouwen-Duiveland willen serieus genomen lies voor Delphi-Mevo '80. (Pag. 9). minister in een brief aan gs van Zeeland. (Pag. brengst van ruim 2000 gulden. (Pag. 3). Worden. (Pag. 4). 2). DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24412 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De meeste toegevendheid betracht hij die er zelf het minst behoefte aan heeft. Ebner-Eschenbach OUWERKERK - „We gaan kijken welke mogelijkhe den er zijn om EG-subsidie los te krijgen voor het cais sonproject". Dat beloofde de voorzitter van de Neder landse CDA-delegatie van het Europees parlement drs J. Penders. Samen met drie andere Europarlementariërs kwam hij voor een werkbezoek naar Zeeland. Behalve Middelburg bezocht de delegatie ook het gemeentehuis te Nieuwerkerk en de caissons te Ouwerkerk. Het diner werd gebruikt in Zierikzee. De Euro-parlementariërs bleken bijzonder geïnteresseerd in het plan om in een van de vier caissons, die aan de dijk bij Ouwerkerk liggen, een expositieruimte te maken. Daar in zou een permanente tentoonstel ling moeten worden ingericht met als onderwerp de worsteling met de zee die bij Ouwerkerk in 1953 plaats vond. Een ander onderdeel van de tentoonstelling zou het Oosterschel- demilieu omvatten. Bij elkaar een 'el- kweervoorziening' waarvan de reali satie enkele honderdduizenden guldens gaat kosten. De plannen voor het 'caissonpro- Advertentie Nu extra voordeel! Een nieuwe AX va f 13.900,- (exaflkst) Financieren va"* f 199/mnd. - tot 3 oktober!! - AUTO LOUIS G0EDBL0ED ject' werden de afgelopen twee jaar nader uitgewerkt door een project groep waarin behalve de initiatiefne mers ook vertegenwoordigers van het rijk, de provincie Zeeland en de ge meente Duiveland zitten. Markant punt ,,De caissons vormen een markant punt in het Zeeuwse landschap. Het zijn stille getuigen van een van de be langrijkste breuklijnen in de geschie denis van Zeeland: De watersnood ramp van 1953", aldus mr T. J. Wolf uit Burgh-Haamstede. Hij was een van de mensen die ongeveer twee jaar geleden met het idee kwamen om een (en op de duur meer) caissons een nieuwe bestemming te geven. Wolf was in het gemeentehuis te Nieuwerkerk aanwezig om deze plannen toe te lichten aan de Euro parlementariërs. Behalve delegatie voorzitter Penders waren dat verder ing P. A. M. Cornelissen, drs B. Beu- mer en mevrouw J. May-Weggen. Zij reageerden vol interesse op de plan- Wolf maakte duidelijk dat bij de in richting van de tentoonstelling de historische context geen geweld mag worden aangedaan. Hij schetste hoe NIEUW-HAAMSTEOE - Op het strand van Westerschouwen. nabij de strandovergang Oude Vuur bij Nieuw-Haamstede, troffen wandelaars zondagmorgen een dode dolfijn aan. Volgens de velddienst van de rijkspolitie betreft het een witsnuit-dolfijn van flinke afmetingen. Een dier van tweeëneenhalve drie meter lang dat ongeveer driehonderd kilo weegt. Men sprak het vermoeden uit dat de dolfijn in een vissers- net is gezwommen en daardoor verdronken. Een dolfijn moet immers regelmatig boven water komen om te kunnen ademhalen. De veldpoli tie dacht dat het dier 'al ongeveer twee weken dood was. De dolfijn werd door de dienst gemeentewerken van Westerschouwen vervoerd naar het terrein van de gemeentewerkplaats bij het gemeentehuis. Daar werd het maandagmorgen opgehaald door mensen van het Rijksmuseum voor Zeenatuurkunde en Milieu te Leiden. Het dier zal daar worden onderzocht. Werkbezoek CDA-Europarlementariërs aan Duiveland Compromis na geanimeerde discussie ZIERIKZEE - De districtsraad Schouwen-Duiveland van het CNV gaat een brief versturen naar het bestuur van werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee waarin zij haar verontrusting uitspreekt over de ontwik kelingen aangaande het schap. Dat is de uiteindelijke uitkomst van een geanimeerde discussie tijdens de ver gadering van het districtsbestuur. In de brief wordt er verder op aangedrongen dat het bestuur van De Zuid hoek komt tot een beleid dat een zelfstandig voortbe staan van De Zuidhoek garandeert. De mogelijkheid dat het in de toe komst komt tot een fusie, zo men wil samenwerkingsverband, tussen het Zierikzeese schap en werkvoorzie ningsschap Betho in Goes heeft al heel wat stof doen opwaaien. Het Or gaan Van Overleg (OVO) heeft van meet af aan kenbaar gemaakt vier kant tegen^een dergelijke fusie te zijn. CNV-districtsbestuurder L. Q. Phernambucq denkt er anders over. Doodlopende weg Phernambucq was in Zierikzee te gast om zijn licht over de kwestie te doen schijnen en hij stak niet onder stoelen of banken voor een fusie tus sen De Zuidhoek en de Betho te zijn. Hij stelt dat er sprake is van een in vesteringsachterstand. ,,Het machi nepark moet vernieuwd worden. Die achterstand moet je inhalen anders zit je op termijn op een doodlopende weg", aldus Phernambucq. De districtsbestuurdcr pleitte er voor om zo snel mogelijk de onder handelingen met de Betho tc openen. ,,Daar moetje niet te lang mee wach ten, want dan is het te laat", stelde Phernambucq. Hij bracht onder de aandacht dat hoe langer men wacht hoe ongunsti ger in zijn ogen de onderhandelings positie wordt. Phernambucq stelde verder dat het Abva/Kabo standpunt dat handhaving van hoogwaardige werkgelegenheid voor de WSW-werk- nemers wel leuk is, maar op lange termijn niet reëel. Vanuit de districtsraad werd naar voren gebracht dat het probleem bij De Zuidhoek niet in gebrek aan hoog waardig werk zou zitten, maar eerder gezocht moet worden in de omzet. ..Het is geen kwestie van te weinig in vesteren. Dat blijf ik bestrijden", al dus de heer Konijnenburg. De heer Vogelaar voegde daar aan toe dat niet puur en alleen naar het financiële aspect gekeken dient tc worden, maar juist en vooral naar het sociale aspect. ,,Dat moet zwaar wegen", aldus Vogelaar. Ook viel de opmerking dat even tuele samenwerking tussen De Zuid hoek en Betho weieens afbreuk zou kunnen doen aan de huidige goede re latie tussen De Zuidhoek en gezins vervangend tehuis Schouwenoord. Phernambucq hield echter vast aan zijn standpunt dat samenwerking met de Betho voor De Zuitihoek op lange termijn toch het beste is. Hij wees de aanwezigen erop dat nu al bij de gemeenten een bepaalde weer stand is te bespeuren voor wat betreft een eventuele hogere gemeentelijke bijdrage aan De Zuidhoek. Vestigingsplaats Phernambucq tekende daarbij aan dat als het komt tot een samenwer kingsvorm tussen De Zuidhoek en Betho er wel bepaalde eisen gesteld dienen te worden. „Zierikzee moet een vestigingsplaats blijven en de werkgelegenheid bij het schap moet gegarandeerd worden. Als aan die voorwaarden niet voldaan wordt mag er geen sprake zijn van een fusie", al dus Phernambucq. Op opmerkingen uit de districts raad dat sociaal beleid juist voor een werkvoorzieningsschap heel belang rijk is reageerde Phernambucq met de opmerking: „Sociaal beleid is al leen te voeren bij een goede financië le onderbouwing". Phernambucq waarschuwde er voor dat men niet tot het laatst moet wachten om te beginnen met de on derhandelingen. „Hoe langer je wacht, des te moeilijker word je on derhandelingspositie". Uiteindelijk kwam men tot het compromis om een brief te sturen aan het bestuur van Dc Zuidhoek. Daarin wordt gesteld dat men binnen enkele maanden moet komen tot een beleid dat het zelfstan dig voortbestaan van De Zuidhoek kan garanderen. Lukt dat niet dan dienen de onderhandelingen met de Betho geopend te worden. Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 4 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 sept. Zon op 06.36. onder 18.24 Maan op 19.02, onder 10.28 29 sept. Zon op .06.37, onder 18.21 Maan op 19.28, onder 11.59 Laatste Kwartier: 2 oktober (17.58) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Eind van de week moet het Europese weer tot rust komen. Paradoxaal genoeg is de rustbrenger de oude tropsche cycloon Helene. Nu nog ligt Helene ver weg op de Oceaan, halverwege Amerika en Eu ropa. Een flinke portie tropenlucht die zij heeft meegenomen zal een pril lagedrukgebied bij Newfoundland zo weten te activeren dat er een forse storm depressie uitgroeit. Dit exem plaar zal niet op Europa aankoersen, maar zal uitwijken naar de wateren rond IJsland. Advertentie Donderdag 29 september om 10.00 uur feestelijke Wij nodigen u daarom uit woensdagavond van 19.00- 21.00 uur een' kijkje te komen nemen in onze geheel gemoderniseerde winkel. Koffie en drankje staan klaar. Graag tot ziens Familie Kats en medewerkers de worsteling met de zee duidelijk ge maakt zou kunnen worden door één persoon of gezin centraal te stellen en hun verhaal te vertellen. „Wat maak ten ze mee, hoe voltrok zich de chaos, hun angsten, hun hoop, hun bijdrage aan het herstel en de nieuwe kan sen?". Autenthiek Volgens Wolf is er voldoende auten thiek materiaal voorhanden om een film- en fotopresentatie van grote diepgang te kunnen maken over dit onderwerp. Het andere deel van de expositie, het leven in en rond de Oos- terschelde, zou volgens de initiatief nemer kunnen worden getoond via een diaklankbeeld. Het maken van Oosterschelde-aquaria in de cais- son(s) achtte hij nog te vroeg vanwege de geweldige kosten en problemen die hierbij komen kijken. De projectgroep is volgens Wolf DREISCHOR - Bromfietser T. van O. uit Schiedam moest na een aanrij ding met een landbouwtractor ver voerd worden naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Van O. reed over de Zuid Langeweg bij Dreischor. Uit de tegenovergestel de richting kwam de landbouwtrac tor bestuurd door M. K. uit Sirjans- land. De bromfietser merkte de achter de tractor gemonteerde, uitste kende, ploeg te laat op en een aanrij ding was het gevolg. Europarlementariërs en vertegenwoordigers van de gemeente Duiveland bijeen tijdens de lunch in Zierikzee. van mening dat de constructie en de indeling van de caissons zich bij uit stek leent voor het inrichten van een expositie. De oppervlakte van één caisson is bijna 1200 vierkante meter verdeeld over een groot aantal beton nen tussenschotten. De eigenaar van de caissons, het Waterschap Schou wen-Duiveland ondersteunt de plan nen. En dat is ook het geval met de stuurgroep Oosterschelde, de diverse gemeenten op Schouwen-Duiveland en de VVV's. Na deze toelichting van Wolf bleek dat ook de Europarlementariërs zich aangesproken voelden tot het plan. Voorzitter Penders voorzag goede mo gelijkheden voor een financiële bij drage vanuit het EG-bestuur. „Vanwe ge het educatieve/recreatieve karak ter van het plan. Daar blijkt de laat ste tijd geld beschikbaar voor te zijn". Dia-serie De bezoekers veerden verder voor gelicht over het caissonproject via een dia-serie over de ramp, een ma quette van de nieuwe tentoonstel lingsruimte en een toespraak door burgemeester A. Bergshoeff. De bur gemeester liet weten te hopen op fi nanciële ondersteuning van het pro ject door diverse instanties waaron der de provincie. „Want het financiële draagvlak van een gemeente ter grootte van Duiveland is natuurlijk niet zo geweldig". Bergshoeff om schreef verder de mooie plekjes en bezienswaardigheden van de vier kernen in zijn gemeente. Tijdens het diner dat werd gehou den in restaurant Mondragon te Zie rikzee gaf CDA-gedeputeerde J. B. Ventevogel de Europarlementariërs een overzicht van de recreatie-activi teiten in Zeeland. Hij vroeg hen om in het Europarlement speciaal aan dacht te schenken aan de recreatie ontwikkeling van de provincie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BU.J* Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Weinig verandering Weinig verandering in het weer. De zuidwestenwind neemt vannacht toe tot 6 a 7 Beaufort. Minimumtempera tuur komende nacht 14 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 1 oktober: 1 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1