BROOD UIT HET WATER Vrijwilligers willen een vervoersplan gaan opzetten 'Behalve Nederlandse burgers zijn we ook Europese burgers' Tweede deel Crocodile Dundee in Concertzaal Commissie financiën Westerschouwen Brouwse plattelands vrouwen starten seizoen met mosselmaaltijd Commissie vergadering Westerschouwen 4 Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Geen beswaar plaatselijk taxibedrijf BURGH-HAAMSTEDE - Op dins dag 27 september vergadert de com missie financiën van de gemeente Westerschouwen. Op de agenda on der andere een kredietvotering in verband met de plankoSten voor de Randweg. Verder wordt het advies van de commissie gevraagd in verband met kredietvoteringen voor aankoop spelmateriaal, fietsenstalling ge meentehuis, het bouwrijp maken van de tweede fase plan Stoofweg en aan schaf van een nieuwe leermethode voor openbare basisschool De Kirre- weie. Ook komt een subsidieverzoek van de Vereniging Stad en Lande aan de orde. Dit in verband met de uitga ve van een boekje met veldnamen. Op de agenda verder zowel onroerend goedbelasting als toeristenbelasting. De vergadering begint om 19.30 uur. De stukken liggen ter inzage van 18.30 tot 19.15 uur. ZIERIKZEE - De Stichting Vrijwilligers Overleg Zorg sector op Schouwen-Duiveland is voornemens een zoge naamd vervoersplan op te zetten om het voor mensen bij voorbeeld mogelijk te maken zieke familie in een verzorg- of verpleeghuis te bezoeken. Veel mensen zijn niet in staat om een aantal keren per week een taxi te hu ren. De SVOZ heeft bij een Zierikzeese taxichauffeur geïnformeerd naar eventuele bezwaren, maar die waren er van zijn kant niet. Nu is het aan de SVOZ om vrijwilli gers te zoeken. gersorganisaties. Vooralsnog heeft de stichting kunnen voldoen aan de hulpvraag naar vervoer. Maar het blijft moeilijk om constant een be roep te moeten doen op dezelfde men sen. Al gaat het vaak om korte ritjes, het blijkt toch ingrijpend in de voor de vrijwilliger beschikbare vrije tijd. Telefooncirkel Een en ander is besproken tijdens de bestuursvergadering van de SVOZ in het UW-gebouw te Zierikzee. Daar kwam ook de telefooncirkel ter Het idee is al enige tijd geleden ge boren, maar eerst wilde de stichting overleg hebben met de plaatselijke taxi-ondernemer. Die zei weliswaar te verwachten een deel van zijn in komsten te zullen verliezen, maar maakte geen bezwaar tegen het plan. Nu een en ander zover is, is het plan om vrijwilligers te gaan zoeken die bereid zijn in de poule te gaan. Die worden overigens vermeld in de in oktober op te zetten informatie balie. Deze balie komt in het gebouw van het Leger des Heils en moet als vraagbaak dienen voor de vrijwilli- sprake, waarvoor slechts zeer geringe belangstelling bestaat. De Algemene Nederlandse Bond van Ouderen is voornemens een speciale informatie middag te organiseren om ouderen beter bekend te maken met het feno meen telefooncirkel en de voordelen die hieraan gekoppeld zijn. Verder start er een aantal cursus sen, zoals Omgaan met de dood en neerslachtigheid en depressies. Ook is er een cursus over dementie. Naar aanleiding van de onlangs gedane aanschaf van een tekstverwerker zijn er ook eerste plannen om een computercursus te gaan volgen, waarvoor de vrijwilligers zich kun nen aanmelden. Uitvoerig werd gesproken over de jaarlijks terugkerende koopochtend bij deHema in Zierikzee. Het bedrijf heeft te kennen gegeven wederom de mogelijkheden te scheppen om de koopochtend te organiseren. Wel heeft het bedrijf te kennen gegeven meer publiciteit op prijs te stellen, zo bleek tijdens de vergadering. Mede hierover komt een gesprek met de di rectie van het bedrijf. Wel stelden de leden van de vergadering, dat hierbij een afhankelijke positie ten opzichte van de lokale pers bestaat. Europarlementslid H. May-van Weggen spreekt voor vrou wen organisaties ZIERIKZEE - In 1989 zijn de verkiezingen voor het Eu ropees parlement. En in 1992 zullen de grenzen binnen twaalf Europese landen worden opgeheven om een hech te gemeenschappelijke markt mogelijk te maken. Door een hechte samenwerking willen twaalf landen samen meer presteren. „We zijn nu niet alleen meer Nederland se burgers, maar ook Europese burgers. Europa is niet iets dat ver weg is. We maken er zelf deel van uit". Europarlementslid May-van Weggen vertelde in Zierikzee aan 200 vrouwen van de NCVB en CPB wat het Europese parlement kan doen (Foto: Joop van Houdt). Met deze woorden droeg Europarle mentslid H. May-van Weggen haar steentje bij aan de politieke bewust wording van bijna 200 leden van de vrouwenverenigingen NCVB en CPB. Zij kwamen bijeen in de Graanbeurs te Zierikzee waar het nieuwe seizoen voor de vrouwen gelijk al werd ge opend met de gezamenlijke streek- vergadering die men eens per jaar pleegt te houden. Ondervoorzitster Gastspreekster May-Van Weggen is reeds negen jaar lid van het Europese parlement. Zij is ondervoorzitster van de christendemocratische fractie en staat voor deze partij als tweede op de lijst bij de verkiezingen voor het Europees parlement volgend jaar. De toehoorders voor wie de politieke uiteenzetting van May-Van Weggen wellicht iets te veelomvattend was, werd een een ding zeker duidelijk: dat Europarlementslid zijn een druk ke bezigheid is met veel plannen en Maar May-Van Weggen had meer te vertellen. ,,Een standpunt met zijn twaalven heeft meer effect dan twaalf gespleten meningen", vatte zij het doel van de Europese Gemeen schap samen: samenwerking op ver schillende beleidsterreinen om bete re resultaten te bereiken. Om dit te bereiken zitten 518 mensen uit 12 Eu ropese landen (die lid zijn van de EG) bijeen in het Europese parlement. Daarvan komen er 25 uit Nederland. De parlementsleden zijn gegroe peerd in acht verschillende politieke groepen waarvan de socialisten en christendemocraten het grootste zijn. De beleidsvoorstellen worden aan gedragen door een Europese commis sie. Het Europese parlement kan ze dan goedkeuren of afkeuren. In het eerste geval moeten ook de Europese ministers nog hun toestemming ge ven. Het Europese hof van justitie ziet toe op een correcte uitvoering er van. Positie van de vrouw Het parlement kan ook zelf proble men aandragen met het verzoek aan de commissie daar wat aan te doen. ,,Op die manier is het rapport samen gesteld over de positie van de vrouw in elk der lidstaten. Dat heeft weer geresulteerd in een actieprogramma waaruit de richtlijnen zijn voortge komen waaraan elke regering zich nu moet houden". Het parlement heeft verder ook als taak te helpen bij de controle op de uitvoering van het be leid. May-Van Weggen vertelde over de vele taken die ze verder heeft binnen de christendemocratische fractie en naar de achterban toe. „Onder ande re het onderhouden van contacten met milieu-organisaties, ambassa des, mensenrechtenorganisaties én vrouwenorganisaties. Daarom ben ik vanavond bij u". Het Europarlementslid vertelde over de vijf beleidssectoren waarin wordt samengewerkt door de twaalf EG-landen: Landbouw, milieu, ont wikkelingshulp, buitenlandse poli tiek en het sociaal-economisch be leid. ,,De landbouw zit midden in een saneringsproces. Wij christendemo craten willen dat dat niet met de bot te bijl gebeurt. Tegenover de sanerin gen moet een positief sociaal economisch beleid staan. Bijvoor beeld dat voor boeren die afvloeien een goed sociaal afvloeïngsplan be schikbaar moet zijn". Zure regen Het milieu wordt volgens het parle mentslid een belangrijk gezamenlijk beleidsveld. „Problemen als zure re gen en de vervuiling van de Rijn kun nen alleen door de diverse landen sa men effectief worden aangepakt". Dat geldt volgens haar ook voor de ontwikkelingshulp. „Het is niet ef fectief als er verschillende bevloei- ingsprojecten van de diverse landen naast elkaar plaatsvinden. Er moet worden samengewerkt". BROUWERSHAVEN - De afdeling Brouwershaven van de NBvP is het nieuwe seizoen begonnen met een mosselmaaltijd. De vrouwen kwamen bijeen in het Tbnnenmagazijn in Brouwershaven. Zij mochten deze eerste bijeenkomst ook hun echtgenoot meebrengen. Voor de pauze werd door mevrouw Lukas uit Bergen op Zoom een film vertoond over het werk van mossel vissers. Hierbij werd duidelijk dat er heel wat komt kijken voor de mosse len op tafel komen. Meeuwen Een van de belangrijke plaatsen in de mosselhandel is de mosselveiling in Yerseke. De enige mosselveiling in Europa. De mosselkwekers in Yerse ke hebben veel last van de meeuwen. Deze lusten ook mosselen en richten daardoor veel schade aan in de mos- selberg. Mede door hun uitwerpselen. In Nederland wordt per jaar twaalf a veertien miljoen kilo mosselen ver orberd. Dat lijkt veel, maar kan toch niet tippen aan de 30 miljoen kilo mosselen die in Duitsland en België worden gegeten. Na de informatieve film lieten de Brouwse plattelands vrouwen zich de mosselen goed sma ken. Zij vertelde verder tijdens haar rei zen ervaren te hebben dat Europa in het buitenland vaak wordt gezien als het gebied dat met hulp komt. „Door een goede samenwerking op het ge bied van de buitenlandse politiek kan dat nog worden versterkt. Dan kan Europa een meer centrale rol gaan spelen". May-Van Weggen liet verder weten een grote waarde te hechten aan een gezamenlijk sociaal economisch beleid. „Er moet een be tere onderlinge afstemming komen van de wet- en regelgeving van de di verse landen. En nieuwe technolo gieën moeten worden gestimuleerd. Onder andere door een betere aan passing van de beroepsbevolking daaraan. Bijvoorbeeld door het om scholen van de werklozen". De leden van de vrouwenorganisa ties konden later op de avond over dit alles discussiëren. Maar voor die tijd konden zij genieten van een Zeeuwse declamatie door L. Wandel-van Klin ken uit Zierikzee: Joas en Jaone op reis. Een in dichtvorm geschreven verhaal over twee Zeeuwen die reis den in de tijd toen de stoomtram nog reed over Schouwen-Duiveland. Een tijd toen §en verenigd Europa nog lang niet aan de orde was. Vrijdag 23 september Nederland 1 9.30 uur Als muziek in je oren. Les 1. 10,00 uur Nieuws uit de natuur. Les 1. 10.30 uur Typisch iets voor jou. Les 2. 11.00 uur School-tv-weekjournaal. 11.30 uur Voorlichtingsprogramma. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Holiday island, Australi sche jeugdserie. Afl. 32. 16.15 uur Matlock, Amerikaanse se rie. 17.05 uur Man en paard, verslag van het 12e Interpolis schaaktoernooi in Tilburg. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur KRO's tekenfilmfestival. 18.00 uur De Freggels, poppenserie, Afl.: Freggelstrijd. 18.25 uur De kleur van goud, Austra lische serie. Afl. 9. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur De mysterieuze vreemde ling, Amerikaanse serie. Afl. 12. 20.17 uur Damiaan, priester onder de lepralijders. Amerikaanse speelfilm uit 1980 van Steven Gethers. 21.50 uur Brandpunt, actualiteitenru briek. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Nog is Polen niet verloren, documentaire serie over Polen. Afl. 8. 23.35 uur El Norte. Amerikaanse speelfilm uit 1983 van Gregory Nava. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur De dieren van afrika. Na tuurfilmserie. Vandaag: De Jan-van- Gent. .15.55 uur Mask, tekenfilmserie. Afl.: 25. 16.13 uur Chinees Staatscircus, deel 1. 17.00 uur Derrick, Duitse misdaadse- .rie. 18.00 uur Dusty, serie naar het gelijk namige boek van Frank Dalby Davi son. Deel 12 en slot. 18.25 uur Heathcliff Co., teken filmserie. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur TROS modemagazine: Na jaar en winter 1988. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Platvoet aan de Nijl. Ita liaanse speelfilm uit 1979 van Stefa- no Vanzina. 22.20 uur Jongbloed en Joosten, actu aliteitenmagazine. 22.50 uur Simonskoop, filmrubriek. 23.15 uur Dempsey en Makepeace, Engelse politieserie. 00.10 uur Journaal. Nederland 3 01.25 uur Studio Sport. Olympische Spelen. 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.30 uur Journaal 17.46 uur Sesamstraat 18.00 uur Medelanders Nederlanders. Scholing en werk, voor Turken. (Herh.). 18.30 uur Grafische technieken, les 3. 19.00 uur Jeugdjournaal. 19.14 uur Studio Sport. Seoul van daag. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Studio Sport. Seoul van daag. 21.55 uur Cinemagazine-extra: De Nederlandse Filmdagen, nieuws, achtergronden, geruchten en infor matie. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Gesprek met de minister president 22.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie 15.00 uur Zonen en dochters. Austra lische serie. Afl. 575. (Herh.). 15.25 uur Hoger-lager, spelprogram- ma. 16.05 uur Panorama 17.00 uur Iemandsland, toeristisch magazine. Hoofdthema: Glasgow en omgeving. 17.40 uur Babel, tweewekelijkse nieuwsbrief voor Turkse migranten. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 221. Herh. 18.05 uur Prikballon, kleutermagazi ne. 18.20 uur Klim op, trendgevoelig ma gazine voor tieners over life-style en cultuur. Afl. 12. 19.00 uur Zonen en dochters. Austra lische serie. Afl. 576. 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.35 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.40 Uitzending van de politieke partijen: PVC. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. Aansl. Paar- denkoersen. 20.20 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.25 uur Première. Filmnieuws met Jo Röpke. '20.55 uur Een ongehuwde vrouw. Ameril%aanie speelfilm uit 1978 van Paul Mazursky. 22.55 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 23.25 uur Nieuws. Aansl. paarden- koersen en Coda. Luisterapparaat, van Hans Andrews. BRT 2 00.55 uur Olympische Spelen. 16.00 uur Olympische Spelen. Sa menvatting. 20.00 uur Studio Olympia. Overzicht van de competities van de dag. 23.00 uur Op een eenzame plaats. Amerikaanse speelfilm uit 1950 van Nicholas Ray. 00.30 Sonate voor piano, no 29 opus 10.6 „Hammerklavier" van Beetho ven, uitgevoerd door Daniël Baren- boim, piano. ZIERIKZEE - De strijd tussen goed en kwaad. Een be kend thema dat in Crocodile Dundee II gestalte krijgt in de strijd tussen de gewetenloze Rico en de eerlijke oer woudman Crocodile Dundee. Deze tweede Crocodile Dundee film is in het weekeinde van 24/25 september ook in het daaropvolgende weekeinde (1 en 2 oktober) te zien in de Concertzaal in Zierikzee. Alle voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Michael J. Crocodile Dundee, die vanuit de ruige Australische binnen landen naar New York is getrokken doet zijn geliefde Sue Charlton ver baasd staan wanneer hij te kennen geeft een baan te gaan zoeken. Die baantjeszoekerij raakt wat op de ach tergrond, wanneer Sue wordt ont voerd door Rico, één van de grootste cocaïnehandelaren van de Verenigde Staten. Sue is bij deze drugshandel betrok ken zonder dat ze het zelf weet. Haar ex-man en collega journalist, Robert Thnner heeft haar een brief met be langrijke informatie over deze Rico gestuurd. Sue is echter onwetend over deze brief, omdat Crocodile Dundee deze in ontvangst heeft genomen. Wanneer Crocodile Dundee hoort dat zijn lief ontvoerd is komt hij in actie. Hij slaagt er tot stomme verba zing van Rico in om Sue uit haar be narde positie te bevrijden. Rico be schouwt die bevrijding als een uitda ging aan zijn adres en zint op wraak. Crocodile Dundee en Sue zoeken hun heil in de barre binnenlanden van Australië, het gebied waar Dundee zich helemaal thuis voelt. Rico en zijn mannen ontdekken de schuil plaats van het tweetal al snel en wor den daar getrakteerd op een aantal oerwoudtrucs van Dundee. Deson danks gaat het kat- en muisspelletje tussen Crocodile Dundee en Rico ge woon verder. Uiteindelijk is het Rico die een hoge prijs moet betalen voor zijn grenzeloze wraaklust. BURGH-HAAMSTEDE Op woensdag 28 september komt de commissie algemene en bestuurlijke zaken van de gemeente Westerschou wen bijeen. Op de agenda de gemeenschappelij ke regeling ADZ en het schema voor dé commissie- en raadsvergaderingen voor 1989. Ook aan de orde komt de wijziging van de IZA-regeling. De vergadering begint om 16.00 uur. De stukken liggen ter inzage tussen 15.00 en 16.00 op de afdeling algemene za ken van de gemeente Westerschou wen. 101 „Hoe is het. Piet?" vro'eg hij. „Best, Arend-Michiel, bést". Arend-Michiel zweeg. Wat moest hij daaraan toevoegen. Hij ging nu bemerken, dat hij door al dat denken over de visserij nergens anders meer over praten kon. Vis, vis, vis. meer vis, dat denderde door zijn lijf. Hij dacht: ik zal Piet de haring geven, dan begint hij misschien over het va-, ren. Hij zei» „Piet, daar ligt een zoo: tje „Dankie, Arend-Michiel, dankie". Hij hoestte zwaar en greep de kwis- peldoor. Arend-Michiel wou helpen, het was niet nodig. Zo, nu ging het al over, hè, hij kreeg weer lucht. Hij keek Arend-Michiel aan: „De Here is zo goed op me. Nou weer dat zootje. Jij brengt het, maar 't komt van de Here. Jij vergeet mij niet, o nee. Hij komt me strakkies halen ook en dan ga ik aan de laatste reis, de grootste, beginnen „Ben je bang om dood te gaan, Piet?" Arend-Michiel vroeg het, om dat hij toch wat wilde zeggen, hoewel het voor hèm geen vraag was. „Nee, nee En even later: „Ben jij bang om te sterven, Arend-Mi chiel?" Zo. om hardop te beantwoorder., overviel de vraag hem. Hij hield met die mogelijkheid geen rekening. Hei gehele bestek, dat hij bezeilen wou van zijn leven, lag klaar. Daar was nog geen plaats voor sterven in opge nomen. Sterven deed je als je oud was, hij was jong. Ja, jonge mensen Door FENAND VAN DEN OEVER gingen ook wel dood, maar onder hen rekende hij zichzelf niet. Hij zei, om dat hij bevreesd was voor het kinder achtige woord bang: „Ik zou het erg vinden om dood te gaan". „Waarom?" vroeg Piet. Arend-Michiel antwoordde eerlijk: „Ik wil zo dolgraag blijven leven En wat zachter: „jij niet, Piet?" „Och, Arend-Michiel, ik lééf al Arend-Michiel ging daar niet op in. Hij wist best wat Piet bedoelde. Hij was toch niet voor niks hier geboren en opgegroeid, gebet in de begrippen van zonde en genade. Piet lag nu weer met een goedige trek op zijn gericht voor zich uit te staren. Arend-Michiel keek naar hem. Piet was. vond hij, eigenlijk al niet meer van deze wereld. Hij vroeg niet meer over varen, over waar de haring nu zat, hoeveel ze reeds wèg (besomd) hadden. Hij lag maar stil te wachten tot hij aan boord zou stap pen van hel schip, daj hem naar do hemel zou voeren. Arend-Michiel was een beetje ja loers op hem. Een ogenblik maar, na tuurlijk. Op weg naar huis stapte hij nog even bij Francien van Noordt binnen. Hij trof het, zo op het eerste gezicht, niet. Haar moeder beredderde het huishouden. Francien was naar de schuur, ze boette weer. Wat moest ze anders doen? De monden gingen alle dag open en d'r handen ophouden kon Francien slecht. Och. ze had een goeie hoofdvrouw en het rooide aar dig. Arend-Michiel keek naar de kinde ren van zijn verdronken makker, die over de grond kropen. „Het rooide aardig", zei Franciens moeder. Ze had voor het oog gelijk. Voor het oog. Wat was het toch erg, dat Aai moest blijven en zijn gezin op die manier verkommerde. Op dat ogenblik gaf hij Dries en alle socia len gelijk. Hij moest ook maar lid van de bond worden. Als ze nog eens een brief aan de regering daarover verstuurden, zou hij zeker tekenen. Als een vader bleef, moest de vrouw geen geldzorgen hebben en de kinde ren moesten hun moeder behouden. Stel je voor, dat hij eens verging - wat werd hij vanmiddag aan de dood her innerd! - maar goed, stel je voor, dat hij eens verging en Wil bleef achter, zó, zoals tientallen vrouwen hier; zwoegend om het hoofd boven water te houden. Het was een schande Hij wond zich erover op. zonder dat ie mand het zag. Hij vroeg of hij die kleine Aai even zien mocht. Hij zou wel slapen, maar vooruit, ze ging kijken. Hij lag in de voorkamer. Arend-Michiel liep ach ter het oude mens aan. In de gang pakte hij een bankbiljet uit zijn por tefeuille. Zolang er nog geen recht op vergoeding was. moest hij wat doen. Het kwam regelrecht uit zijn bewo gen hart. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4