m m Positief advies commissie over subsidie aan Scharendijkse soos Jeugdbestuur De Pul peilt mening Bruse bevolking middels enquête Prijswinnaars ballonnenwedstrijd LUCHTVERWARMING R LOO B.V. Twee ontwerpen stormvloedkering Nieuwe Waterweg door naar finale Toneel vereniging heeft goed jaar achter de rug ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 september 1988 Nr. 244U9 3 Wethouder W. G. Renden: Trace is weer levensvatbaar KERKWERVE - „Er is nu een actief bestuur dat de jeugdsoos nieuw leven ingebla zen heeft". Dat stelde wethouder W. G. Renden tijdens de vergadering van de commis sie algemene en bestuurlijke zaken van de gemeente Middenschouwen. De commissie is unaniem in haar advies aan het college jeugdsoos Trace voor 1988 nog een subsidie van 2500,- en voor 1989 een subsidie van 5000,- beschikbaar te stellen. „Wij zijn boos omdat we de kans niet krijgen om ons te bewijzen BRUINISSE - „Dit seizoen zóu van start gaan met een maand proeftijd. En wat gebeurt er? Het tweede week end een vechtpartij en meteen moet de soos weer dicht", aldus Dimitri Vleugel van het jeugdbestuur van De Pul in Bruinisse. Het jeugdbestuur is boos op de gemeente Bruinisse. „We krijgen niet eens de kans om die maand af te maken". Het jeugdbestuur is op dit moment druk doende met een enquête onder de bevolking van Bruinis se. „Op die manier hopen we harde gegevens boven water te krijgen waar we mee naar de gemeente kunnen stap pen", aldus Ad van den Berge, voorzitter van het jeugd bestuur. ROTTERDAM - Minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat heeft besloten twee ontwerpen voor een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg nader te laten uitwerken. Uit deze twee ontwerpen, door de commissie studie stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg en Rijkswa terstaat als meest aanvaardbare aan biedingen gekozen, zal volgend jaar juli een definitieve keuze worden ge maakt. Het gaat om de ontwerpen van de aannemérscombinaties Bouwcombi natie Maeslant Kering (BMK) en Nieuwe Waterweg Stormvloedkering (NIWAS). In BMK nemen deel Hol landse Beton Groep, Volker Stevin, IGB Holland en Hollandia Kloos, NI- WAS bestaat uit Ballast Nedam, Bos kalis, Grootint, Van Oord Groep en Van Rietschoten en Houwens. De keu ze is gemaakt uit in totaal vijf ont werpen, die eind mei zijn ingediend. De ontwerpen van de drie andere combinaties zijn definitief afgeval len. Alternatief Een stormvloedkering in de Nieu we Waterweg, in de buurt van Hoek van Holland, geldt sinds vorig jaar januari als alternatief voor het op Delta-hoogte brengen van een aantal dijken in Zuid-Holland. Volgens ru we berekeningen komt een storm vloedkering op een bedrag van 1,5 miljard gulden, terwijl voor dijkver zwaring 1,8 miljard gulden moet wor den uitgetrokken. Een ander voor deel is dat een stormvloedkering in acht jaar klaar kan zijn, terwijl voor dijkverzwaring een periode van 30 jaar geldt. Uit onderzoek door Rijks waterstaat is verder gebleken dat een stormvloedkering minder nadelig is voor het milieu. Minister Smit-Kroes heeft overi gens nog steeds geen definitieve keu ze gemaakt tussen de twee mogelijk heden, dijkverzwaring of storm vloedkering. Zij zoekt nog naar mo gelijkheden de bouw van de storm vloedkering te financieren. ZIERIKZEE - Tijdens een korte bijeenkomst bij Mc Dean in Zierikzee heeft de commissie Toeristenda' gen de prijzen uitgereikt, die behoren bij de ballon nenwedstrijd tijdens de eerste Toeristendag in juli van dit jaar. Winnaar is Ar jen van Schelven uit Zie rikzee geworden. Zijn bal lon belandde in Enter (Overijssel). Namens de organiserende commis sie sprak Ria Geluk de aanwezige kinderen met ouders toe. Zij ging nog even in op de totstandkoming van de actie. Via de scholen in Zierikzee zijn kaartjes verspreid en ook op de dag zelf zijn er nog kaartjes geschreven. De Pul is gesloten. Niet voor de eer ste keer, maar als het aan het jeugd bestuur ligt wel voor de laatste keer. Dinsdagavond. Buiten voor de soos de nodige activiteit. Een deel van het jeugdbestuur is in vergadering bijeen in de open lucht. De deur van de soos is op slot. Tot grote spijt van het jeugdbestuur. Regelmatig komen groepjes vrijwilligers aan met stapel tjes ingevulde enquêteformulieren. Er wordt met man en macht gewerkt om de enquête zo snel mogelijk uit te werken. Want het jeugdbestuur van De Pul wil de soos weer zo snel moge lijk open hebben. Verantwoordelijk ,,We willen nu eindelijk zelf bewij zen dat we het kunnen. Zonder be moeienis van de gemeente", aldus Van den Berge. ,,De gemeente heeft steeds maar weer nieuwe eisen ge steld en tot dusverre zijn wij daar al tijd op ingegaan. Maar we zijn het zat. Wij willen als jeugdbestuur zelf bepalen hoe de soos gerund wordt". Dat laatste werd ook gedaan door de Duitse Daniel Kuhnke, die als enige prijswinnaar (vanzelfsprekend) niet aanwezig was. Niet alles is vlekkeloos verlopen tijdens de actie. Bij het oplaten, waarvoor kraanverhuurbedrijf Rog geband in Zierikzee een kraan be schikbaar stelde, raakten veel ballon nen verstrikt. Een groot aantal daarvan is aangekomen in en rond Waardenburg. De Zierikzeese Wyona Praet is van deze groep getrokken als tiende prijswinnaar. Tijdens de bij eenkomst, die overigens verzorgd werd door Mc Dean zelf, waren op de Duitse winnaar na alle prijswinnaars aanwezig. Prijswinnaars De eerste prijs was voor Arjen van Schelven, gevolgd door Daniëlle Snij ders, Patricia Lokerse, Joyce Naere- bout, Robbie Vreeken, Kim Berre- voets, Kim Katwijk, Daniel Kuhnke, Marion van Unen en Wyona Praet. f Op aandringen van de gemeente werd eerder in De Pul een pasjes-re geling ingevoerd. Op die manier hoopte men ongewenste bezoekers te kunnen weren. ,,En dat werkt ook goed", aldus Van den Berge. Hij stelt dat het in de regel het be gin van het seizoen is als er proble men zijn. Mensen die rotzooi trap pen zetten we buiten en die komen er dat seizoen ook niet meer in. Maar die komen toch weer bij het begin van het nieuwe seizoen", aldus Van den Berge. Hij stelt dat het in feite maar enkele raddraaiers zijn die De Pul een slechte naam geven. En zonder die raddraaiers zijn er ook geen pro blemen volgens Van den Berge. Te snel Het jeugdbestuur. stelt dat de ge meente te snel heeft besloten de soos te sluiten. „Terwijl wij alles gedaan hebben om die vechtpartij, die in fei te voor de gemeente de aanleiding was, te voorkomen. We hebben ze bui ten gezet, maar toen zijn ze buiten Voor het eerste halfjaar van 1988 kreeg Trace eerder een subsidie van 2500,-. Een aanmoedigingssubsidie om het bestuur de kans te geven van Trace weer een goed draaiende jeugd soos te maken. Een kans die door het bestuur met beide handen aangegre pen werd en hun inspanningen wor den nu beloond door de commissie. Actief Het werd tijdens de discussie ver schillende keren gezegd: aan het be stuur zal het niet liggen. Het bestuur is erg actief. Niettemin kwamen er van de kant van de commissieleden niet alleen positieve uitlatingen, maar ook kritische kanttekeningen. ,,Het mag natuurlijk geen bodemloze put worden", aldus commissielid J. M. van Langeraad (WD). Commissielid C. W. Boot (CDA) stelde dat de soos duidelijk in een be hoefte voorziet. ,,En ik denk dat we blij moeten zijn dat die soos er is", al dus Boot. Fractiegenote P. W. Berrevoets- Ringelberg plaatste de kanttekening dat het alcoholgebruik zeker iets is dat men in de gaten dient te houden. ,,De meeste inkomsten in een jeugd soos komen nu eenmaal via de bar (waar overigens ook frisdranken ver kocht worden, red.) maar er zijn toch ook andere manieren om aan geld te komen". Berrevoets deed de suggestie om eens nader te bezien of de soos- ruimte doordeweeks niet voor andere doeleinden, vergaderingen bijvoor beeld, benut kan worden. Peuterspeelzaal Verdeeld toonde de commissie zich inzake de aanvraag voor subsidie van peuterspeelzaal De Schouwse Poele- tjes. Men heeft op eigen initiatief met ingang van 1 april 1988 de openings- duur van twee naar drie morgens in de week uitgebreid. Gesteld wordt dat op langere termijn de uitbreiding niet door de Stichting Peuterspeel zaal zelf kan worden gefinancierd en derhalve richtte men een verzoek tot weer verder gaan knokken. Wat moet je dan verder nog...? „We hebben hier afgelopen seizoen een drive-in-show gehad en toen was er 350 man binnen. Ze moesten zelfs buiten staan. En toen is er niets ge beurd. Niente, noppes. Het was ge woon heel gezellig". De Pul telde vorig jaar ruim 300le den en dat is volgens het jeugd bestuur een aantal waar geen enkele andere jeugdsoos op Schouwen-Dui- veland ook maar bij in de buurt komt. Van den Berge: „Ze komen van het hele eiland naar Bru. Zelfs uit Burgh-Haamstede. Het is ook een heel gemengd publiek dat hier komt en dat komt gewoon omdat het gezel lig is in De Pul. We draaien ook heel gevarieerde muziek en daar komen mensen op af". Overdreven Het jeugdbestuur stelt dat de ver halen die de ronde doen als zou er in De Pul sprake zijn van drankmis bruik en drugsgebruik zwaar over dreven zijn. „In De Pul wordt er hele maal niet veel gedronken. We hebben het zelf uitgerekend en wij komen op vijf consumpties per bezoeker. En daar kan dan ook frisdrank tussen zitten". Erg fel reageert het jeugdbestuur op het hardnekkige verhaal over drugsgebruik in de jeugdsoos. „Dat komt hier echt niet voor. Daar letten we juist heel scherp op", aldus Van den Berge. Om hun goede wil te tonen wil het jeugdbestuur in het vervolg de tap om 11 uur dichtdraaien. Ook wil men een 'fris-halfuurtje' invoeren waarbij frisdranken tegen bodemprijzen (één gulden) aangeboden worden. „Maar verhoging van de subsidie aan het college van b en w van Middenschou wen. Het college echter heeft vooralsnog weinig zin om aan die vraag te vol doen. Struikelblok voor het college is daarbij niet alleen dat bijna de helft van de peuters die de peuter speelzaal bezoekt niet afkomstig is uit de gemeente Middenschouwen maar vooral het feit dat er desalniet temin kinderen uit Kerkwerve op de wachtlijst staan. Commissielid G. A. M. Cobussen (PvdA) liet weten zich wel te kunnen vinden in die motivatie van het colle ge. Ook J. L. F. Bolleman (SGP/RPF) stelde dat het niet aangaat om peu ters uit Kerkwerve op een wachtlijst te zetten terwijl er wel kinderen uit een andere gemeente de peuterspeel plaats bezoeken. Rechten Alleen commissielid P. W. Berre- voets-Ringelberg brak een lans voor De Schouwse Poeletjes. In aanslui ting op het pleidooi van mevrouw S. van Leeuwen, voorzitster van de stichting dat bij het niet toekennen van de extra subsidie het voortbe staan van de peuterspeelzaal in de toekomst in gevaar zou komen stelde zij dat het principieel onjuist zou zijn als deze subsidieverhoging niet toe gekend zou worden. „Eerder is wel subsidie verstrekt voor een tweede morgen, en toen za ten er ook al kinderen uit andere ge meenten. Wat is dan nu het ver schil?", zo vroeg Berrevoets zich af. Wethouder W. G. Renden reageerde op die opmerking van Berrevoets met de constatering dat de raad dat inder tijd beslist heeft. „En ik begrijp ook •wel dat je nu niet zomaar kinderen uit een andere gemeente die al een tijdje naar de peuterspeelzaal komen kan weigeren omdat er kinderen uit Kerkwerve op de wachtlijst staan, maar niettemin meent het college dat we deze subsidie niet moeten toeken nen". je kunt van een jeugdsoos niet eisen dat er geen bier geschonken wordt. Dat kan gewoon niet". Grens Voor wat betreft het jeugdbestuur heeft de bemoeienis van de gemeente met het reilen en zeilen van de jeugd soos de grens bereikt. „Door toe te geven aan al die eisen van de gemeen te hebben we eigenlijk een soort schuld bekend. Maar we zijn hele maal niet schuldig", aldus Vleugel. Het jeugdbestuur heeft dan ook be sloten om zelfstandig verder te gaan met de jeugdsoos. „We willen de ge meente duidelijk maken dat het ge woon niet kan om de jeugdsoos te sluiten". >- Van den Berge stelt dat niet alleen de jeugd zelf maar ook de ouders van kinderen die naar De Pul komen niet blij zijn met de sluiting van de jeugd soos. „Want dan gaan hun kinderen ergens anders naar een jeugdsoos, maar dan moeten ze wel op de brom mer en de meeste ouders zien dat niet zitten. Dat vinden ze te gevaarlijk. Maar dat krijg je wel als De Pul dicht is natuurlijk". Acties Het jeugdbestuur is vastbesloten om alles in het werk te stellen om de Bruse jeugdsoos weer zo snel moge lijk open te krijgen. „We laten het hier niet bij zitten". Wat er precies voor acties op stapel staan wil het jeugdbestuur niet kwijt. „Dat mer ken ze vanzelf wel bij de gemeente". Men stelt daarbij wel voorop dat de acties leuk moeten blijven. „Mis schien gaan we op een zaterdagavond wel met z'n allen voor het hek van De Pul zitten of zoiets", aldus Van den Berge. „Het gaat erom dat-we laten zien hoe belangrijk de jeugdsoos is voor jongeren in Bruinisse, maar ook jon geren van de rest van Schouwen-Dui- veland en Goeree-Overflakkee, want ook daar vandaan komen er mensen naar De Pul". Het jeugdbestuur ver wacht op zeer korte termijn met de uitkomst van de enquête naar buiten te kunnen komen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Activiteiten Op Drift weer hervat RENESSE - Toneelvereniging Op Drift uit Renesse heeft een goed jaar achter de rug. Dat bleek op de on langs gehouden jaarvergadering van de toneelvereniging. Nu het zomer seizoen weer voorbij is heeft men de activiteiten hervat. Voor 10 decem ber staat de'donateursuitvoering al weer op het programma. Op het programma voor de dona teursuitvoering staat het blijspel 'Wat doen we met Jenny' van Don Wilde. Iedere woensdagavond wordt er al gerepeteerd voor dit stuk. Op de jaarvergadering werd duidelijk dat Op Drift een goed jaar achter de rug heeft. Er werd nogal wat uit ge speeld, en dat was terug te zien in het financieel overzicht. Nieuwe leden Tfen opzichte van het voorgaande jaar is men er bij Op Drift liefst 1000 op vooruit gegaan. Tevens heeft de vereniging er nieuwe leden bijgekregen, waaronder ook jonge ren. Zeven leden van de vereniging deden mee aan een cursus stemtrai- ning. Vijf leden volgden een cursus cabaret. Verder werd meegedeeld dat op ini tiatief van toneelvereniging Ouwer- kerk een Regionale Toneel Werk groep is opgericht. Deze heeft tot doel de onderlinge samenwerking tussen de toneelverenigingen op het eiland te verbeteren. Gedacht wordt onder andere aan uitwisseling van requisieten en kle- 'ding en overleg over speeldata. Mara de Bal vertegenwoordigt in deze werkgroep Op Drift. Muziekvereni ging Luctor et Emergo heeft inmid dels laten weten dat op de komende muziekuitvoering geen ruimte is voor toneel omdat men met een wat uitgebreider muziekprogramma wil komen. Extra Omdat Op Drift toch twee stukken wil spelen werd op de jaarvergade ring besloten om medio maart met een extra eigen uitvoering te komen. Ook werd in principe besloten om half april in Ibmeuzen mee te doen aan het Eenakter Festival van het Zeeuws Centrum voor Amateurto neel. Bij de bestuursverkiezing werd J. Rijstenbil gekozen in de plaats van de niet-herkiesbare Wout Lokker. In de keuzecommissie neemt C. Hooger- huis de plaats in van Karin Korstan- je. EMMEN - Minister De Korte van economische zaken heeft in Emmen de eerste gasontzwavelingsfabriek in Nederland officieel in gebruik ge steld. De fabriek is eigendom van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) en DSM Aardgas en heeft 140 werknemers in dienst. In de fabriek wordt zuurgas - afkomstig van de tot nu aangeboorde twaalf kleine gasvel- den in Drenthe en Twente - ontzwa veld. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. De prijswinnaars met hun prijzen. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110- 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. In 1984 betrok Trace een nieuw gebouw. Nu in 1988 gaat het met de soos weer de goede kant op. (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3