USü c V Raad Zierikzee maakt geld vrij voor aanplakborden A. A. Smeels geïnstalleerd als districtscommandant rijkspolitie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Man wacht al vijf jaar op invalide- parkeerkaart Troonrede PE Bitr SHOW Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 20 SEPTEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24408 WAARIN OPGENOMEN Troonrede Schelphoek ULV's Skeeleren Koningin Beatrix heeft vandaag, dinsdag, de De Westerschouwse VVD blijft pleiten voordui- Het ULV-probleem blijft de Brouwse gemoede- Winst voor Van den Berge en pech voor Van troonrede uitgesproken. Een woordelijke weer- delijkheid voor het toekomstig Schelphoekbe- ren bezighouden en een oplossing is nog niet der Wielen tijdens skeelerwedstrijd. (Pag. 9). gave. (Pag. 2). heer. (Pag. 3). in zicht. (Pag. 4). (1797 - 1889) De waarschijnlijkheid is de grootste vijand der waarheid. Abbé Sergé BURGH-H AAMSTEDE PvdA-raadslid in de gemeente Westerschouwen G. J. W. van der Salm heeft het „haast schandalig" genoemd, dat een invalide man al vijf jaar 'wacht op een invalide-parkeerkaart. „Ik vind het jammerlijk en zo iets mag nooit meer voorko men", aldus de socialist tij dens de laatste raadsvergade ring in Burgh-Haamstede. Een inwoner van Zierikzee heeft vijf jaar geleden een invalide-parkeerkaaxi: aange vraagd, waarop de gemeente Westerschouwen destijds con form de wetgeving negatief be sliste. De man ging in beroep bij de Raad van State en wacht nu al vijf jaar op antwoord. Tijdens de raadsvergadering bleek, dat hij inmiddels - mede door de slepende zaak - niet meer in staat is om naar buiten te gaan. Van der Salm: Haast schan dalig". De gemeente heeft weliswaar juist gehandeld, maar Van der Salm betreurde het zeer, dat de aanvrager van de kaart de du pe is geworden van de ambte lijke molen, waarin het be zwaar terecht is gekomen. Iets wat wethouder dr H. J. van Zuylen volledig kon onder schrijven. ZIERIKZEE - Traditiege trouw brengt de Zierikzeesche Nieuwsbode de volledige troonrede van koningin Bea trix slechts korte tijd na het uitspreken ervan bij haar le zers. De troonrede, die van daag, dinsdag, is uitgespro ken, gaat in deze krant vergezeld van' enkele hoofd punten van de diverse ministe ries. Redactie Kolonel A. A. Smeels, naast burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs, werd in de Grote Kerk in Zierikzee geïnstalleerd als districtscommandant van de Rijkspolitie in Zeeland. Verbetering van de kwaliteit van het politiewerk aan de basis moet ons gemeenschappelijk doel zijn ZIERIKZEE - „Een verbetering van de kwaliteit van het politiewerk aan de basis van onze organisatie, en dat is wat de burger er van ziet en merkt, moet ons gemeen schappelijk doel zijn". Dat zei kolonel A. A. Smeels in zijn installatierede. Smeels is benoemd tot districtcom mandant van de Rijkspolitie in Zeeland en zijn installa tie vond gisteren plaats in de Grote Kerk in Zierikzee. betrokkenheid van het bevoegd ge zag is toegenomen". Smeels ging in zijn installatierede terug in de geschiedenis en schetste in het kort de traditionele relatie tus sen de districtscommandant en de groepscommandanten. „Een relatie die allereerst gekenmerkt wordt door een ogenschijnlijke tegenstelling van verantwoordelijkheden", aldus Smeels. „Dat was niet goed. Dat was niet slecht. D.at paste bij de omstan digheden van toen". Intern georiënteerd Smeels: „Dé politie was voorname lijk intern georiënteerd. Wij wisten het best wat de burger nodig had en wat goed voor hem was. Zo lang er geen klachten kwamen ging het goed en er was dus geen enkele reden om kritisch naar onze bedrijfsvoering te kijken. De betrokkenheid van het be voegd gezag was marginaal". Smeels haastte zich te melden dat er inmiddels wel een en ander is ver anderd. „De aandacht voor onszelf heeft plaats gemaakt voor een toene mende oriëntatie om ons heen. De Smeels schetste vervolgens het beeld zoals hij dat graag zou willen zien. Het beeld van de districtscom mandant die samen met de groeps commandanten de vei-anUvoordelijk- heid draagt voor de kwaliteit van het politiewerk. „Wat het korps rijkspoli tie in zich heeft aan ontwikkelcapaci- teit, aan het vermogen te innoveren, aan ervaring, mobiliteit, flexibiliteit en vult u het verder maar in is méér dan de optelsom van de afzonderlijke onderdelen". Veranderingen De veranderingen die het korps rijkspolitie momenteel ondergaat stonden ook centraal in de redevoe ring van W. F. K. J. F. Frackers, alge meen inspecteur van het korps Rijks politie. Ook ging hij in op de standplaats van Smeels: Zeeland. „Eén van de vragen die mij, en onge twijfeld het district Zeeland, bezig houdt is hoe de seizoensinvloeden zich nu verhouden tot de sterkte van het district en op welke wijze het korps en het district beter op deze in vloeden kunnen inspelen". In het zomerseizoen wordt het dis trict Zeeland aangevuld met politie mensen uit andere districten. Frac kers: „Toch blijft het moeilijk om daarmee de basispolitiezorg vol doende te garanderen". Frackers stipte verder de vergrij zing van het korps aan. „De excessie ve groei in de 60er en 70er jaren heeft tot gevolg gehad dat een zeer oneven wichtige leeftijdsopbouw is ont staan", aldus Frackers. „Het vandaag bezuinigen op de personeelssterkte biedt nu een oplossing. Voor morgen geeft het een onoplosbaar probleem". Versnipperd „Ons land heeft een versnipperde politie-organisatie". Dat stelde mr. A. Heijder, procureur-generaal, in zijn toespraak ter gelegenheid van de in stallatie van Smeels. Hij stelde dat de toekomst van de politie afhangt van de mate waarin de regionale sa menwerking slaagt, en blijft slagen, als er geen aparte projectsubsidies meer worden gegeven. „En laten we altijd voor ogen houden dat rechts handhaving door de overheid ook be tekent rechtsbescherming voor de burgers". Burgemeester mr. J. J. P. M. Assel bergs stelde in zijn toespraak dat het politiekorps onder zware druk staat. „Het rijk kan zeggen dat het met minder kan. Maar dan zijn onrustba rende verhalen over stijgende crimi naliteit en normvervaging niet op z'n plaats", aldus Asselbergs. „Je kunt niet zonder meer stellen dat meer politie tot meer orde leidt. Maar het is zeker niet zo dat minder politie tot méér orde leidt", aldus As selbergs. Hij stelde dat de overheid in deze een tweeslachtige houding aan neemt. „In de groep Schouwen-Dui- veland betekende dat vlak voor de zo mer enkele weken acht man structu reel inleveren ten behoeve van de be scherming van de visserij-inspectie. Wat komt er dan terecht van de uit voering van in driehoeksoverleg ge maakte afspraken ten aanzien van te stellen prioriteiten? JSen vaak frustrerende ervaring", aldus Assel bergs. Mobiel postbureau Asselbergs: „Een ander verschijn sel dat in relatie staat met de op nieu we leest geschoeide bedrijfsvoering is het mobiele postbureau. Een soort SRV-wagen die de kleine plaatsen gaat aandoen. Klantgericht denken zit daarachter. Vele burgemeesters zullen echter de opheffing van een plaatselijk postbui-eau moeilijk kun nen accepteren. Op het platteland er vaart men dat nu eenmaal anders dan in de randstad. Het korps rijkspolitie moet geen korps mobiele colonnes worden", aldus Asselbergs. Asselbergs stelde in zijn vrij scherp getoonzette toespraak dat er sprake is van een 'volstrekte wanver houding' tussen het aantal recrean ten en de omvang van het politieper soneel dat beschikbaar is voor handhaving van de openbare orde en criminaliteitsbestrijding „Een zeer sterke stijging van de cri minaliteitsontwikkeling kan worden vastgesteld na de ontsluiting van Zeeland tengevolge van de Deltawer ken. De bereikbaarheid wordt beter en de recreanten stromen toe. Deze ontwikkeling staat volledig haaks op de capaciteitsontwikkeling bij de po litiekorpsen. Hier valt juist een afna me in menskracht te constateren", al dus Asselbergs. Hij pleitte ervoor om in de toekomst de sterkte van het Zeeuwse politiekorps vast te stellen niet alleen op basis van de inwoner tallen maar ook op basis van het aan tal overnachtingen. Samenwerking L. E. Schuller, commissaris van de rijkspolitie Vlissingen bracht in zijn toespraak ook de zware werkdruk in het zomerseizoen onder de aandacht. Hetzelfde deed overste M. A. C. Ma- thijssen. Hij heeft in het 'stadhouder loze tijdperk' de leiding gehad over de Rijkspolitie Zeeland als waarne mend districtscommandant. Mathijssen stelde dat bijstand van uit andere politiedistricten in het zo- nierseizoen in Zeeland onontbeerlijk is. „Om de problematiek te kunnen blijven beheersen". Voor Mathijssen zit het karwei er op. Voor Smeels begint een nieuw tijdperk. „Ik neem de uitdaging die er binnen het korps, binnen het dis trict en binnen de regio ligt van harte aan en pak de handschoen op. Op mijn inzet kunt u rekenen.' Ik ver trouw op de uwe", aldus Smeels. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Zonnige perioden Droog met opklaringen. In de nacht en vroege ochtend mistig. Overdag warmer met zonnige perioden. Mini mumtemperatuur komende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 24 sept.: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30 Min.ternp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 107c Min.ternp.: 12 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 5 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 807c Min.ternp.: 10 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 21 sept. Zon op 07.24, onder 19.40 Maan op 18.11, onder 00.39 22 sept. Zon op 07.26, onder 19.39 Maan op 18.33, onder 02.09 Volle Maan: 25 september (20.07) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied dat reeds enkele dagen voor rustig herfstweer zorgt bepaalt ook het ko mende etmaal nog ons weer. Mogelijk vormen zich in de nacht en ochtend enkele mistbanken. Boven Zuid- Frankrijk vormt zich een kleine sto ring die in de richting van ons land gaat bewegen. De temperatuur kan woensdag nog oplopen tot 21 graden. De wind die aanvankelijk uit uiteen lopende richtingen waait wordt in de loop van woensdag zuidoost en neemt toe tot matig. Ook op donderdag is het nog zacht, daarna krijgt het weer een meer wisselvallig karakter en wordt het koeler MONTERREY - De orkaan Gilbert heeft alleen al in Mexico zeker 165 mensen het leven gekost. Reddings werkers in het noorden van Mexico vinden steeds meer slachtoffers van de orkaan die de afgelopen dagen da nig huisgehouden heeft. In Monter1 rey, 1.000 kilometer ten noorden van Mexicostad, werden tot nu toe 120 lij ken geborgen. Advertentie AUTOBEDRIJF ISTA OOSTERLAND 01114-1495 Plakken maar maar waar 999 ZIERIKZEE - Het aanplakken van al dan niet in slo gans vervatte idealen, utopieën en andere wetenswaar digheden is een vorm van vrije meningsuiting, waarvoor de gemeente een mogelijkheid moet bieden. Daar het in Zierikzee aan dergelijke „legale plaklokaties" ont breekt besloot de gemeenteraad van Zierikzee gisteren," maandag, om een bedrag van 2640 ,- vrij te maken voor het plaatsen van een aantal plakborden. Een cn ander is een uitvloeisel van het verzoek van Loesje aan de ge meente voor 48 vrije plakplaatsen. Ofschoon dit aantal volgens het colle ge van b en w wel wat erg veel van het goede is, bleek het dagelijks bestuur het wel gewenst te vinden om in de gemeente een viertal openbare plak lokaties aan te wijzen. Dit mede op grond van het standpunt van de Hoge Raad der Nederlanden dat er binnen een gemeente enige ruimte voor het plakken van affiches etc. aanwezig moet zijn, omdat dit aanplakken van boodschappen wordt beschouwd als een vorm van vrije meningsuiting. Daarentegen blijft het plakverbod dat opgenomen is in de algemene plaatselijke verordening van kracht, maar reikt niet zover dat elke moge lijkheid om te plakken om zeep wordt geholpen. Met het aanwijzen van een viertal lokaties wil de gemeente Zierikzee hieraan tegemoet komen en tevens voorkomen dat al dan niet schreeu wende posters en ideële boodschap pen op ongewenste plaatsen worden aangebracht. Als geschikte lokatie had het college in gedachten dc Sint Domusstraat bij de Vismarkt, dc Schuithaven, de kruising Calandwcg- Caustraat en de Grevelingenstraat bij de Schelphoekstraat. Deze nieuwe plaklokaties zouden de gemeente vol gens berekening 2640 gulden gaan kosten. Luitje Met het vrijmaken van dat bedrag ging de raad zonder meer akkoord, maar meer woorden vielen er over het aantal en de lokatie bij dc Vismarkt. PvdA-raadslid M. R. dc Jong-van Loo had liever vijf dan vier plakborden gezien en stelde voor om die vijfde bij 't Luitje te plaatsen. Dc lokatie bij de Vismarkt leek haar niet erg in het oog lopend. Monumentaal Vanwege het monumentale ka rak- vervolg pagina 3 Plakborden moeten een einde maken aan het zonder toestemming plakken van posters op de meest uiteen lokaties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1