Koninklijke onderscheiding voor jubilaris J. K. Joppe agenda Consumentenbond wil importstop Belgische vlees Ziektekostenverzekering voor bejaarden goedkoper WATERSTANDEN - Veel belangstelling- voor 'nieuwe' monumenten Vogel bescherming gedegradeerd tot anti-jachtclub Werkgroep voor late effecten van polio Bedrijf bouwt installatie tegen zure regen Jonge Brit koelt woede op bank Luchtfoto's in strijd tegen autokraken Woningbouw neemt vooral in vrije sector toe 2 Vervolg van pagina 1 tevoorschijn. Sinds 1968 is in de oude meestoof/chichoreifabriek het wa tersportbedrijf/oliehandel van het echtpaar Van den Ouden gevestigd. „Het gebouw is alleen nog een herin nering aan een meestoot. Vooral het dak. We hebben geen enkel plan om er wat aan te veranderen". In de gemeente Duiveland waren ter gelegenheid van Open Monumen tendag ook de molens in Nieuwer- kerk en Oosterland geopend voor pu bliek en de Nederlands Hervormde kerk in Oosterland. In de gemeente Westerschouwen hadden de belang stellenden de keuze tussen niet min der dan 90 bezienswaardigheden. Een gedeelte daarvan waren monumen ten. Via een samenwerkingsverband van het gemeentebestuur en de VVV's werden kaarten gedrukt waar mee het publiek werd geïnformeerd. Afwezig Veel bezienswaardige huizen en boerderijen werden aangegeven. De meeste waren van binnen niet toegan kelijk. Het publiek werd verder ver wezen naar de vuurtoren en het vlieg veld met voormalig KLM-gebouw in Burgh en de Plompe Toren bij Burgh- sluis; het restant van de kerk van het door de zee verzwolgen dorp Koude- kerke die wel van binnen te bezichti gen was. Grote afwezige op de kaart was het slot Haamstede. Dat was niet het geval met slot Moermond in Renesse. In de zomer maanden is het op bepaalde dagen voor publiek mogelijk om deel te ne men aan een rondleiding door de tui nen om het slot. Maar vanwege de Open Monumentendag besloot de di recteur van het slot, H. M. Alsema om de deuren voor het eerst in de ge schiedenis voor publiek te openen. Het slot Moermond heeft funderin gen van vorige kastelen en een gracht met een mooie slotbrug. Volgens mevrouw J. A. B. Alsema- Pelgrum maakten bijna 250 belang stellenden gebruik van de mogelijk heid om het slot van binnen te bezich tigen. „Het was heel leuk want we kregen goede reacties van de men sen". De gidsen Van Dongen en Kris- talijn (die in de zomer het publiek rondleiden door de tuin) waren in slot Moermond aanwezig om de men sen te informeren. AMERSFOORT - De vogelbescher ming is een tot anti-jachtclub gede gradeerde vereniging geworden en daarmee een verlengstuk van de Stichting Kritisch Faunabeheer. Dit schrijft het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Jagers Vereniging KNJV in reactie op het verzoek van de vogelbescherming aan minister Braks de jacht op elf soorten trekvo gels te verbieden. De rationele benadering van de jacht door de vogelbescherming be hoort definitief tot het verleden. De vogelbescherming heeft gekozen voor een emotionele benadering, inspe lend op de gevoelens bij het publiek, aan wie zij objectieve informatie ont houdt. Het is de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vogels min der te doen om de sluiting van de jacht op de elf soorten en des te meer om het behalen van ledenwinst over de rug van de jagers, zo schrijft het bestuur in een commentaar in het jongste nummer van het verenigings blad De Nederlandse Jager. Het bestuur ontkent dat de jacht op de elf soorten onverantwoord is. „De populaties van de bejaagbare trekvogelsoorten zijn stabiel of ne men toe." In ons land wordt slechts een fractie geschoten van de totale populaties. „Het afschot_op zich is in geen en kel opzicht een bedreiging voor de soorten en kan derhalve geen reden zijn om de jacht te verbieden. En een zinloze bezigheid is deze jacht ook niet, daar de geschoten vogels als wildbraad worden geconsumeerd", aldus het bestuur. De 'anti-jachtlobby' van de vogel bescherming is voor de KNJV aanlei ding alle Nederlandse gemeenten en organisaties van grondeigenaren schriftelijk op de hoogte te stellen van feiten en cijfers over jacht en na tuurbescherming. Eerder hebben de vogelbeschermers aangekondigd ge meenten en grondeigenaren te vragen de jacht op hun grondgebied op de elf soorten te verbaden. J. K. Joppe uit Zierikzee werd onderscheiden met de eremedaille in zilver in de Orde van Oranje Nassau. Veertig jaar administratief medewerker bij Zeelandia ZIERIKZEE - Op veertienjarige leeftijd kwam Jan Joppe uit Zierikzee aan de hand van zijn vader het be drijf Koninklijke Zeelandia bv binnen om daar te komen werken. Vrijdag werd de inmiddels 54-jarige Joppe ge huldigd vanwege zijn veertig-jarig dienstverband bij het bakkerijgrondstoffen producerende bedrijf. De accurate wijze waarop hij al die jaren zijn administratieve taak volbracht én de administratieve werkzaamheden die hij in zijn vrije tijd voor diverse organisaties verrichtte wa ren de reden dat hem een koninklijke onderscheiding- werd uitgereikt. De eremedaille in zilver behorende bij de orde van Oranje Nassau werd hem opgespeld door de burgemeester van Zierikzee mr J. J. P. M. Assel- bergs. „Het respect dat wij hebben voor uw maatschappelijke inzet komt hierin tot uiting", aldus de eer ste burger. Hij memoreerde dat Jop pe bij Zeelandia al vele jaren een scharnierfunctie vervult. „U vormt een belangrijke verbinding tussen de binnenzijde van het bedrijf en de klanten; de buitenzijde van. het be drijf". Huisdrukkerij Joppe begon indertijd zijn werk in de huisdrukkerij waar formulieren, facturen en berichten voor het perso neel in eigen beheer werden gedrukt. In de vijftiger jaren kreeg hij de zorg voor de krantenadministratie. Meer dan 10.000 adressen die met de hand werden bijgehouden. En in de zeven tiger jaren deed hierbij de computer zijn intrede en ook die overstap nam Joppe met succes. In al die jaren deed hij op vrijwillige basis ook admini stratieve werkzaamheden voor diver se kerkgenootschappen, voor Stad en Lande en voor het Rode Kruis. „U bent een sociaal bewogen mens", aldus Zeelandia-directeur drs P. Schotte die de jubilaris mede na mens directeur H. J. Doeleman felici teerde. Hij schetste de loopbaan van Joppe bij Zeelandia en omschreef hem daarbij als een zeer accuraat man met een geruisloze zelfstandig heid. „Als we ons verdiepen in jouw werk zijn we er een beetje beduusd van wat je allemaal deed en beteken de voor Zeelandia". Namens de direc tie bood Schotte de jubilaris een paar gouden manchetknopen met daarop het Zeelandia embleem aan. En een enveloppe met inhoud. „U onderscheidt zich van alle ande re collega's omdat u de enige bent naar wie een vergaderzaal in het be drijf is genoemd; de J. K. Joppezaal", aldus het hoofd van de personeelsver eniging H. van Ditmarsch. Hij haalde diverse anecdotes op uit de loopbaan van de jubilaris en overhandigde hem namens de collega's twee cultuurreis gidsen en een dia-viewer. Ronde tafel De collega's waarmee Joppe elke dag samenwerkt zaten op verzoek van de jubilaris bij hem om de ronde .tafel. „Als symbool van de eenheid. Want we moeten elke dag samenwer ken en elkaar helpen". Joppe dankte elk van de sprekers met een persoon lijk woord en overhandigde aan me vrouw A. P. Doeleman-van de Valk een bos bloemen. ZIERIKZEE - De Consumenten bond heeft in een telegram aan mi nister Braks van landbouw erop aan gedrongen de import van Belgisch rundvlees te stoppen. Dit omdat hij onderzoek in het Gents stadslabora- torium gebleken is dat 50 procent van het onderzochte rundvlees met verboden groeihormonen bewerkt is. De bond wil dat de minister deze zaak laat onderzoeken. Woensdag werden in de Tweede Ka mer door het PvdA-kamerlid Huys hierover al vragen gesteld aan Braks. H-u^s wilde ook dat de import ge stopt wordt als de berichten juist zijn. Hij wil ook dat minister Braks UTRECHT - Een nieuwe landelijke werkgroep gaat zich inzetten voor oud-poliopatiënten die na dertig jaar nieuwe ziekteverschijnselen krijgen. Ongeveer een jaar geleden werd uit onderzoek bekend dat bij een kwart van de mensen die in hun jeugd kin derverlamming kregen na een stabie le periode van dertig jaar late effec ten van polio kunnen optreden. Volgens M. Rutgers, beleidsmedewer ker van de Vereniging Spierziekten Nederland, waarbinnen de werk groep is opgezet, is de gedachte dat polio van toen nu geen problemen meer oplevert achterhaald maar nog nauwelijks bekend. stappen onderneemt om in België het gebruik van groeihormonen terug te dringen. In februari 1987 waren er ook al be richten dat Nederland vanuit België rund- en kalfsvlees importeerde dat in veel gevallen met verboden groei hormonen behandeld was. Dat werd toen gezegd door de Belgische profes sor Hendriks van de universiteit van Gent. Minister Braks bevestigde toen dat uit steekproeven door controleurs inderdaad „nogal wat spuitplekken" op vee waren geconstateerd, die als onomstotelijk bewijs gelden. Het ging begin 1987 om ongeveer 35 mil joen kilo vlees dat jaarlijks vanuit België werd geïmporteerd. Braks zag toen geen aanleiding om de controle te verscherpen of de gren zen voor het Belgische vlees te slui ten. Wel heeft de Belgische minister van landbouw na overleg met Braks destijds toegezegd de keuring van vee en vlees in de slachthuizen te verbete ren en maatregelen te nemen om het Belgisch vlees vrij te maken van groeihormonen. Sinds 1 januari is het gebruik van kunstmatige groeihormonen in de he le EG verboden. Tijden en standen volgens getijdetafcl Deltadienst t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 20 september 09.55 22.40 117 121 03.40 16.05 -113 -111 Oosterscheldemond 20 september 09.05 21.55 105 108 03.00 15.20 -101 101 Philipsdam West 20 september 10.10 22.55 126 130 03.45 16.15 -123 -122 Wemeldingc 20 september 10.05 22.50 130 133 03.40 16.10 -122 -121 Doodtij; 21 september Actuele informatie over afwijkingen: 01181-15600 ZIERIKZEE - Bejaarden met een inkomen van minder dan 35.000 gul den per jaar hoeven vanaf 1 januari volgend jaar niet meer dan 181 gul den in de maand te betalen voor een particuliere ziektekostenverzeke ring. Dat is het geldende tarief voor de zogenaamde standaardpakketpo lis. Nu betalen bejaarden vaak veel meer. Vanaf volgend jaar kunnen ze het verschil terugvragen bij een stichting die de particuliere ziekte kostenverzekeraars hiervoor zullen oprichten. Dat hebben de verzeke raars en de ministeries van economi sche zaken en WVC bekend gemaakt. De ministeries zijn met de particu liere verzekeraars verenigd in het KLOZ een pakket maatregelen over een gekomen. Behalve de premiever laging voor minder draagkrachtige bejaarden, die soms bijna 20 procent van inkomen kwijt zijn aan de ziekte kostenverzekering. ligt er nu een af spraak dat een maatschappij geen Verschillende premieverhogingen aan zijn verzekerden mag opleggen. De verzekeraars maakten voorheen nogal eens verschil tussen premie aanpassingen voor jongere en voor DELFZIJL - Het bedrijf Elek- troschmelzwerk Delfzijl BV is vrij dag begonnen met de bouw van een ontzwavelingsinstallatie voor de rei niging van procesgas. Met de bouw van de installatie, die een belang rijke bijdrage moet leveren aan de bestrijding van zure regen, is een in vestering gemoeid van zestien mil joen gulden. De provincie Groningen en het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en mi lieu hebben het bedrijf daarvoor een schadeloosstelling van bijna 12 mil joen gulden toegekend. Vanmiddag is de eerste paal gesla gen voor de nieuwbouw. Elektro- schmelzwerk is de grootste producent ter wereld van siliciumcarbide, een zeer hittebestendig produkt met de hardheid van diamant, dat wordt ge bruikt bij het maken van slijpmidde- len en hittebestendige apparaten. Bij de produktie ontstaat jaarlijks circa honderd miljoen kubieke meter pro cesgas met veel zwavelhoudende bestanddelen die een bijdrage leve ren aan zure regen. Dankzij de nieu we installatie, die eind 1989 in ge bruik genomen wordt, wordt de uitworp van zwaveldioxyde terugge bracht van 4400 ton per jaar naar maximaal 400 ton per jaar. In het kader van het anti-verzu- ringsbeleid van de rijksoverheid moet de uitworp van zwaveldioxide door de Nederlandse industrie wor den teruggebracht van 56.000 ton in 1985 tot 46.000 ton in 1990. De ontzwa velingsinstallatie van ESD zal dus voor veertig procent bijdragen aan de reductie die op landelijk niveau in 1990 moet zijn bereikt. Volgens een woordvoerder van de provincie Gro ningen betekent de nieuwe installatie „een forse stap in de goede richting in het kader van het anti-verzurings- beleid". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF HILVERSUM - De verkoop van vrije sectorwoningen vertoont een ex plosieve stijging. Dit jaar zullen naar verwachting 47.000 a 50.000 bouwver gunningen worden verleend in de vrije sector, tegen een kleine 35.000 vorig jaar. LONDEN - Een 20-jarige Britse jongeman heeft op een wel heel vreemde manier gereageerd op de weigering van een bankdirecteur hem een lening te verschaffen. Uit wraak voor het niet verleende krediet haalde hij in de steengroeve waar hij werkt een bulldozer om daarmee vervolgens het filiaal bin nen te rijden van de Barclays Bank in het plaatsje Arnold, in de buurt van Nottingham. Volgens berichten in Britse kranten brak het gevaarte dwars door de ge vel van het bankgebouw en kwam het vlak voor het loket tot staan. De door het alarm gearriveerde politie pakte de jongeman op voordat hij er van door kon gaan in een als vluchtauto bestemde dubbeldekkerbus. oudere verzekerden. Dat zullen ze nu dus niet meer doen. In ruil voor deze toezeggingen mo gen de verzekeraars de premie voor de standaadpolis - de polis voor ex- vrijwillig ziekenfondsverzekerden - met een tientje per maand verhogen tot 153,50 gulden per maand. De ver hoging gaat in op 1 januari volgend jaar. De verzekeraars drongen al een tijdje aan op een hogere premie voor de standaardpolis, omdat deze nooit kostendekkend is geweest. De verzekeraars en staatssecretaris Dees van WVC kibbelen al een tijd over de bejaardenregeling en de rest van het pakket maatregelen. Volgens het KLOZ was er drie maanden gele den al overeenstemming over be reikt, maar Dees ontkende dit en zag nog bezwaren. Nu is de zaak alsnog beklonken, met dien verstande dat de drie afspraken nadrukkelijk een ge heel vormen. „Als een van de drie on derdelen niet doorgaat vervalt de he le afspraak", aldus de bekendma king. Het KLOZ liet donderdag we ten verheugd te zijn dat nu toch over eenstemming is bereikt. AMSTERDAM - De Amsterdamse politie start maandag bij het Confec- tiecentrum een actie tegen de vele autokraken in de omgeving. Bijzon der is het gebruik van luchtfoto's van het terrein, die aan slachtoffers wor den getoond. Veel gedupeerde auto bezitters kunnen namelijk niet exact aangeven waar hun voertuig werd opengebroken, aldus een bekendma king van de politie. De luchtfoto's hebben al geleid tot de ontdekking van duidelijke risico- plekken op en rond het Koningin Wil- helminaplein waar het Confectiecen- trum staat. De foto's werden in de afgelopen periode al getoond aan slachtoffers om te kijken of er op be paalde plaatsen 'fysieke maatrege len' genomen moeten worden. Op die plekken worden in elk geval waar schuwingsborden geplaatst. Vorig jaar kwamen ruim 260 aan giftes binnen van autokraken bij het Koningin Wilhelminaplein. Het ging de dieven vooral om autoradio's en kleding. Zij richtten voor zeker drie ton schade aan. Een enquête door de politie onder 150 mensen die in de omgeving wonen en werken heeft aangegeven dat het werkelijke aantal autokraken veel hoger ligt. ZIERIKZEE - De produktie van nieuwe woningen is in de periode tussen juli 1987 en juli van dit jaar met drie procent toegenomen tot 114.000. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gegevens hierover gepubliceerd. De stijging is geheel te danken aan de bloei van de vrije sector en de cate gorie woningen waarvoor het rijk een eenmalige bijdrage van enkele dui zenden guldens geeft. Bijna 42.000 woningen zijn in deze periode in de ongesubsidieerde sector opgeleverd, 31 procent meer dan in het jaar daar voor. De nieuwbouwproduktie in de so ciale sector en de premiekoop- en huurbouw is gedaald met vier respec tievelijk dertien procent. Als woning wetwoning werden 37.000 huizen vol tooid, terwijl er bijna 35.000 premie- huur- en premiekoopwoningen ge reed gekomen zijn. De stijging van de woningbouw was in relatieve zin het grootst in Noord-Brabant waar met 21.000 wo ningen 21 procent meer tot'stand is gekomen. In absolute zin werd het meest in Zuid-Holland gebouwd: 24.000 woningen of twaalf procent meer. Flevoland zag, haar nieuw bouwproduktie met 44 procent terug lopen tot 2.700 woningen. UTRECHT - Mannelijke managers hechten veel waarde aan controle, as sertiviteit, agressiviteit en aan het analytisch en strategisch denken. Bij •vrouwen staat het leveren van kwali teit centraal. Zij vinden het belang rijk om hun medewerkers te begrij pen en te motiveren. Ze stimuleren en prefereren een werkstijl waarin ze sa menwerken met anderen. September Bruinisse Hal gemeentehuis. Expositie olie verfschilderijen Hedi Bogaers. Dage lijks (behalve zaterdag en zondag). Van 8.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Expositie werk Hedi Bo gaers en Ed van den Bogaerdt. Dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. Maandag 19 september Zierikzee Installatie commandant rijkspolitie district Zeeland. Nieuwe Kerk. 15.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraad Zierikzee. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering Phila- telica. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraad Wes terschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraad Brouwers haven. 19.30 uur. Dinsdag 20 september Zierikzee Gespreksavond In Perspectief. Gere formeerde Kerk, Sint Domusstraat. 19.30 uur. Hervormd Kerkcentrum. Jongeren en Geloof-thema. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie welzijn bijeen. 19.30 uur. Gemeentehuis. Commissie RO. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Themamiddag multiple sclerose. 13.30 uur. Woensdag 21 september Zierikzee Basisschool Theo Thijssen. Eerste Unicef-kaartenverkoop aan dr. C. •Boertien. 14.30 uur. Stadhuis. Commissie sociale zaken. 16.00 uur. Graanbeurs. Streekvergadering NCVB-afdelingen en CPB. 19.45 uur. Kerkwerve Dorpshuis. Commissie algemene en bestuurlijke zaken Middenschouwen. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie openbare werken. 19.30 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw. Najaarskleding- beurs/rommelmarkt peuterspeelzaal de Krukels. 13.30 tot 15.00 uur. Donderdag 22 september Zierikzee Busreisje bewonerscommissie Bor- rendamme. Bruinisse Gemeentehuis. Gemeenteraadsverga dering. 19.30 uur. Vrijdag 23 september Dreischor Op basisschool Fancy-fair. 15.00 uur. Zaterdag 24 september Zierikzee In politiebureau. Kijkdag gevonden fietsen. 09.00-12.00 uur. Chr. Geref. kerk. Zangavond Woord en Daad. 19.30 uur. Dreischor Nederlandse Hervormde kerk. Zang avond met koren uit Dreischor, Nieu werkerk en Zierikzee. 19.45 uur. Nieuwerkerk Kerkgebouw Gereformeerde Ge meente. Zangavond 19.30 uur. Maandag 26 september Zierikzee Mondragon. Openbare bijeenkomst CDA-fractie Europees parlement. 20.00 uur. Dinsdag 27 september Westenschouwen Boswachterij. Brandweeroefening. Vanaf 18.00 uur. Brouwershaven Bezoek Henri Dunant Rode Kruis. 14.30 uur. Woensdag 28 september Zierikzee Ned. Herv. Kerkcentrum. Start NCVB-ouderenmiddagen. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering Stich ting Welzijn Ouderen. 14.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Donderdag 29 september Zierikzee Bibliotheek de Stolpe. Bezoek Mu- seumwetebeesje. 15.30 uur. Christelijke Gereformeerde kerk. Ra dio-opnamen EO. 20.00 uur. Vrijdag 30 september Brouwershaven Officiële opening stadhuis door Com missaris van de Koningin. 14.00 uur. Nieuwerkerk Obs de Dobbelsteen. Rommel/kle- -,dingmarkt. 19.00 uur. Zaterdag 1 oktober Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Open stu- die/werkddag Vrouw en Geloof. 10.00 uur. Vrijdag 7 oktober Zierikzee Recreatiezaal Corneliastichting. Ba zar. Van 14.00 tot 16.00 uur en 18.30 tot 20.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2