Oogst van Burghse perebomen volgens oude traditie geveild c Open Monumentendag vooral benut voor bezoek aan de gebouwen die anders gesloten blijven Geen welkomstborden bij uitvalswegen Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUSTIN ROVER Aanrijding op rotonde bij Zierikzee L 'C V ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Koninklijke onderscheiding Brandweer Automatisering Doelpuntenfeest Bij zijn 40-jarig ambtsjubileum bij Zeelandia Het brandweerkorps Zierikzee liet het publiek Het college van b en w van Bruinisse wil de De voetbalwedstrijd Duiveland-Wissenkerke kreeg J. K. Joppe uit Zierikzee een koninklijke een kijkje achter de schermen nemen tijdens gemeente-administratie automatiseren. (Pag. werd een doelpuntenfeest dat de Duivelanders onderscheiding. (Pag. 2). een open dag. (Pag. 3). 3). met 6-2 wonnen. (Pag. 6). MAANDAG 19 SEPTEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24407 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Zo brengt iedere goede boom goede vruchten voort. Mattheus 7, 17. Honderden bezoekers in 's Landskanier Zierikzee en enkele tientallen in kerken Noordgouwe en Dreischor ZIERIKZEE/BROUWERSHAVEN/BURGH-HAAM- STEDE/DU1VELAND - Het publiek op Schouwen-Dui veland heeft de Open Monumentendag zaterdag vooral gebruikt om de monumenten in de regio te bezoeken die anders niet te bezichtigen zijn. De 's Landskamer, het monumentale pand van het Waterschap Schouwen- Duiveland aan het Havenpark te Zierikzee, kreeg hon derden bezoekers over zijn rode lopers. En dat was ook het geval met het bakkerijmuseum Om den Broode, het bedrijfsmuseum van de Koninklijke Zeelandia bv. En met slot Moermond in Renesse dat voor het eerst in de geschiedenis van binnen was te bezichtigen. De mensen die er zaterdag op uit trokken om monumenten te bezoe ken hadden daarbij op Schouwen-Duiveland de keuze uit enkele tientallen gebouwen in de gemeenten Brouwers haven, Burgh-Haamstede, Duiveland en Zierikzee. Van wege de grote belangstelling die landelijk voor het eve nement bestond is besloten om voortaan elk jaar op de tweede zaterdag in september een Open Monumenten dag te houden. chichorci-fabriek. Chichorei was vroeger een vervangingsprodukt voor koffie. Toen de heer Van den Ou den het gebouw in 1962 kocht was het behoorlijk vervallen. ,,Er zaten een miljoen muizen en de brandnetels stonden tot het dak", vertelde G. van den Ouden-Zwart die de bezoekers zaterdag ontving. Bij de opruimings werkzaamheden kwam vanonder een dikke laag aarde een betonnen vloer vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 8 pagina' Het was duidelijk dat het publiek bij het bezoeken van de diverse mo numenten op Schouwen-Duiveland een bewuste keuze maakte. Men stel de zijn eigen 'route' vast waarbij men de kerken, molens en gebouwen, die anders ook (af en toe) geopend zijn, links liet liggen ten gunste van 'nieu we monumenten'. Gebouwen die maar af en toe of nu voor het eerst te bezichtigen waren. Dat kwam onder andere tot uiting in de gemeente Brouwershaven waar het monumen tale stadhuis ongeveer 350 bezoekers trok en de Grote of Sint Nicolaas- kerk, die in de zomer elke middag is geopend, 'slechts' 124. De kerken in de bij Brouwershaven behorende ker nen Noordgouwe en Dreischor trok ken slechts enkele tientallen bezoe kers. Top 10 De meeste belangstellenden kwa men naar Zierikzee waar in totaal 15 monumenten waren getooid met het vaandel en de wit-zwart-gele vlag van de Open Monumentendag. Deze gaven aan dat de gebouwen tussen 10.00 en 17.00 uur gratis toegankelijk waren. Zierikzee staat in de top-10 van de plaatsen in Nederland waar het grootste aantal monumentale ge bouwen is. Waarschijnlijk door het miezerige Advertentie SHOW AUTOBEDRIJF ISTA Oosterland - 01114-1495 weer in de ochtenduren kwam de drukte pas later op de dag goed op gang. Toen trokken honderden men sen uit de regio en vakantiegangers en dagjesmensen met de monumen tenlijst van de VVV in de hand door de straten. Op weg naar het gebouw van zijn keuze. In Zierikzee kon men de route langs de diverse open monu menten ook afleggen per paarden tram. Het stadhuis aan de Meelstraat dat vorig jaar (toen de landelijke Open Monumentendag voor het eerst werd gehouden) nog niet voor publiek toe gankelijk was, kreeg ruim 800 bezoe kers te verwerken. En de pas ge restaureerde en geopende Grote Kerk naast de Dikke Toren 900. Om den Broode Ook het bedrijfs-bakkerijmuseum Om den Broode, dat is gehuisvest in het eerste fabriekje van Zeelandia aan de Witte IJestraat, kreeg honder den bezoekers te verwerken. In 1900 begon H. J. Doeleman hier met de vervaardiging van beschuitgelei. Het fabriekje deed later dienst als op slagplaats en in 1983 werd in het pand het bedrijfsmuseum ondergebracht. Om den Broode toont de geschiedenis van Zeelandia en van de Nederlandse bakkerij. De Lutherse kerk was een van de andere 'nieuwe monumenten' bij de Open Monumentendag 1988. De be zoekers werden in het 18e-eeuwse kerkgebouw begroet door vrouwen in originele Schouwse klederdracht. Sfeer was er ook bij de Oude Haven waar twee traditionele zeilschepen niet hun prachtige tuigage het monu mentale karakter van het havenpoor tencomplex nog extra deden uitko men. Veel Zierikzeeënaars en andere bezoekers beklommen voor het eerst van hun leven de smalle oude trap pen in de Zuidhavenpoort. En ook de Tijdens de Open Monumentendag lagen in de Oude Haven te Zierikzee twee traditionele zeilschepen afgemeerd. zeilschepen Jobke en Buiten Ver wachting, die dateren van rond de eeuwwisseling, waren als monument te bezichtigen. De criteria waaraan een monument moet voldoen zijn immers dat het minstens vijftig jaar oud moet zijn en van algemeen belang vanwege zijn schoonheid, zijn betekenis voor we tenschap of vanwege zijn cultuur historische waarde. Dat laatste was zeker ook het geval met de enige meestoof die op Schouwen-Duive land nog over is: Meestoof de Kapel langs de Rijksweg N-59 tussen Zie rikzee en Ouwerkerk. Meestoof de Kapel Het gebouw is momenteel in ge bruik als watersportbedrijf en olie handel. Maar vooral de dakspanten herinneren aan de tijd van 1836 tot 1880 toen in de meestof het land- bouwprodukt meekrap werd ver werkt tot rode kleurstof. ,,In die da gen was meekrap een vrucht waar de landbouw op dreef", aldus een toe lichting van de werkgroep Industrië le archeologie op wiens initiatief de voormalige meestoof voor publiek werd opengesteld. Vanwege uitsterven van de mee krapindustrie op Schouwen-Duive land (omdat andere manieren om ro de verfstof te maken in zwang kwamen) werd het gebouw in 1914 verkocht. Na de Eerste Wereldoorlog werd het in gebruik genomen als Het Zierikzeese college van b en w wilde bij de Weg naar de Val, de Nieu we Kooiweg en de Rijksweg N-59 ge meentelijke borden plaatsen met het opschrift 'Welkom in Zierikzee, Mo- numentenstad'. Daarnaast had men plannen om voor evenementen en ac tiviteiten zoals de Toeristendagen, Havendag, Thptoe en wielerronde verwisselbare borden te plaatsen bij de Julianastraat, de Grachtweg en de Laan van Sint Hilaire. Verkeersveiligheid Voor het plaatsen van deze borden is toestemming nodig van het provin ciaal bestuur. Maar burgemeester en WA> W pa bi ar Gemeentebestuur teleurgesteld door besluit gs ZIERIKZEE - Het gemeentebestuur van Zierikzee is bijzonder teleurgesteld omdat gedeputeerde staten van Zeeland geen medewerking willen verlenen aan het plan om bij de invalswegen van Zierikzee gemeentelijke pro motieborden te plaatsen. wethouders kregen nul op rekest. Gs stelden zich op het standpunt dat een veelheid aan dergelijke borden de verkeersveiligheid ernstig in gevaar zou kunnen brengen. Een beslissing die het dagelijks be stuur van de gemeente Zierikzee zwaar tegenviel. Temeer omdat tij dens het vooroverleg van provincie zijde de verwachting was gewekt dat de aanvraag zou worden gehono reerd. Het college van b en w heeft nog overwogen om in beroep te gaan te gen het gs-besluit. Maar na rijp be raad heeft men daar toch van afge zien omdat men de kansen in een beroepsprocedure te gering achtte. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Zonnig In de nacht en vroege ochtend op veel plaatsen mist. Overigens zonnig en weinig wind. Minimumtempera tuur komende nacht 10 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 23 sept.: Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuid 3 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 20 sept. Zon op 07.23, onder 19.43 Maan op 17.39, onder Volle Maan: 25 september (20.07) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied bo ven zuid-Engeland verplaatst zich langzaam in de richting van ons land. Hierdoor houdt het rustige herfst weer dinsdag nog aan. Vannacht kan er tijdens opklaringen plaatselijk mist ontstaan, die later overgaat in lage bewolking. Deze bewolking lost geleidelijk op en komt er meer zon. Het blijft droog. De middagtempera- tuur wordt ongeveer 19 graden. De wind waait uit uiteenlopende richtin gen en blijft zwak. Ook woensdag ligt ons land nog binnen de invloed sfeer van het hogedrukgebied en kan het zelfs iets warmer worden. ZIERIKZEE - Zaterdagmorgen werden een personenauto en een per sonenauto plus aanhangwagen be schadigd bij een kop/staartaanrij- ding op de rotonde bij Zierikzee. J. G. uit Essen (België) reed met zijn personenauto over de rotonde achter U. T. L. uit Essen (Duitsland) die een personenauto plus aanhang wagen bestuurde De Belg had niet tijdig in de gaten dat zijn voorganger afremde en botste daardoor tegen hem. Zijn auto werd aan de voorzijde beschadigd. Van de auto van de Duit ser werd de koppeling met de aan hangwagen plus de verlichting be schadigd. 'Ze hangen er goed aan. Peren moeten wat nattigheid hebben om te graded BURGH-HAAMSTEDE - „Ik heb mijn paraplu meege nomen. Maar meer om op te leunen dan om te gebruiken hoop ik". De hoop van raadslid J. C. de Feiter bleek ijdel. De enkele tientallen perenliefhebbers, die in het kielzog van veilingmeester Henk van Felius, langs de perebo men aan de Burghse Ring trokken gingen verscholen on der regenschermen. Het miezerige weer vormde echter geen enkele belemmering voor de voortzetting van een zeer oude traditie. Het bij opbod verkopen van de oogst van de perebomen langs de Burghse Ring. ontbrak niet bij de veiling. Hij woon de het evenement vopr de 56e keer bij Dat gebeurde dit jaar door een nieuwe veilingmeester: Henk van Fe lius. Hij begon zijn taak niet geheel onervaren omdat hij de afgelopen twee jaar de 'oude veilingmeester' Herman Slager al assisteerde bij de verkoop van de Burghse peren. Sla ger bevond zich dit jaar tussen de groep perenliefhebbers die tegen el kaar opboden om één of meerdere bo men te mogen plukken. Ook de be jaarde L. Kloet uit Haamstede Goede oogst De perebomen aan de Burghse Ring en de straten in de directe omgeving zijn eigendom van de gemeente Wes- terschouwen. Het overgrote deel van de bomen dateert van voor de oorlog. De perensoorten die eraan hangen zijn Sint Remie en Gieser Wilderman (stoofperen) en Lege pont (handpe ren). Veel van de kenners die zich op de Ring bevonden waren van mening dat de oogst er dit jaar 'goed aan hing'. ,,Het zijn mooie peren. Nee, de vele regen van deze zomer is niet na delig geweest. Een peer moet wat nat tigheid hebben om te groeien". Veilingmeester Van Felius had de bomen al tevoren verdeeld en genum merd. ,,Er zijn 57 koopjes dit jaar. Dat wil zeggen dat er meer bomen zijn want soms veil ik de bomen niet drie a vier gelijk". De veilingmeester gaf toe zelf ook wat peren te willen kopen. „Van die Gieser Wilderman- netjes. Dat zijn van die lekkere klei ne roodkokers. Een unieke peer die al van oudsher de lekkerste is en er is nog nooit een vervanging voor geko men". Van Felius had gezorgd voor een koper die in zijn plaats kon bie den. „Want het geeft moeilijkheden als de veilingmeester zelf meebiedt". De veilingmeester werd begeleid door een schrijver en een ontvanger. Want geheel volgens de verkoop De opbrengst van de Burghse perebomen werd in miezerig weer geveild. voorwaarden die door raadslid De Feiter voor aanvang van de veiling hardop werden voorgelezen, moesten de gekochte peren gelijk contant wor den afgerekend. Dc opbrengst van en kele honderden guldens gebruikt de gemeente Westerschouwen voor het onderhoud van de bomen en de orga nisatie van de veiling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1