r A. NCVB start nieuw jaarprogramma met streekvergadering over EG ml deurloo I— "l streéknieuws Expositie over Ramp van '53 tot 1 oktober nog in museum Nederlandse ChristenVrouwenbond Vechtpartij in de Pul Brandweer oefening in boswachterij i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 september 1988 Nr. 24406 5 Vier eilandelijke afdelingen Nederlandse Christen Vrouwenbond verdiepen zich in allerlei onderwerpen ZIERIKZEE - „Wat betekent de Europese Gemeen schap voor ons?". Dat is het onderwerp waarin de leden van de vier regionale afdelingen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zich gaan verdiepen tijdens de eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen: een streekver gadering op woensdagavond 21 september in de Graan- beurs te Zierikzee. Mevrouw H. May-Weggen uit Eindho ven spreekt hierbij over haar werk als Europarlements lid. Uit de nieuwe jaarprogramma's die de vier afdelingen aan hun leden j»re- senteerden, blijkt dat het Europese parlement niet het enige politieke on derwerp is dat bij de diverse afdelin gen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond aan de orde komt in de komende tijd. Voor de afdeling Kerk- Jacob Cats onder de titel 'Mijn 82- jarig leven'. Mevrouw J. Keuvelaar uit Zierikzee komt op 19 april naar Kerkwerve om door middel van dia's wat te vertellen over sieraden. En in mei wordt waarschijnlijk een reisje gemaakt door de leden van de afde ling Kerkwerve. Advertentie woningtextiel werve zal gemeenteraadslid voor het CDA in de gemeente Middenschou- wen, mevrouw P. W. Berrevoets-Rin- gelberg praten over het onderwerp 'Hoe werkt de gemeenteraad'. Van Jodendom tot kerstkaarten Verder vermelden de nieuwe jaar programma's van de vier afdelingen een grote diversiteit aan onderwer pen die varieert van het onderwerp 'bidden in het Jodendom' tot samen kerstkaarten maken. Behalve het functioneren van een gemeenteraad wordt bij de afdeling Kerkwerve voorlichting gegeven over borston derzoek. J. Arts vertelt op 16 novem ber hoe het op deze wijze mogelijk is om zelf in een vroeg stadium kanker te ontdekken. Zodat de kans op gene zing nog groot is. Op 15 maart ver zorgt Adr. Katsman een lezing over Bij de afdeling Zierikzee houdt men het op een 'buitengebeuren' dat staat gepland in juni. Maar voor die tijd komen er nog allerlei onderwer pen ter sprake tijdens de maande lijkse bijeenkomsten. Zoals het werk van het Leger des Heils op 26 okto ber, het RIAGG op 16 november, de bijbel en het liedboek op 15 maart. Een onderwerp dat wordt behandeld door mevrouw J. A. van Beveren uit Zierikzee. De Nederlandse luister- en braille-bibliotheek komt aan de orde op 26 april. Bij de afdeling Burgh-Haamstede kunnen de NCVB-leden zich op 18 ok tober onder leiding van ds. C. Breg- man uit Renesse verdiepen in het on derwerp bidden in het Jodendom. En op 15 november onder leiding van P. M. van Dalsen uit Haamstede in het werk van de Natuur- en Vogelwacht hier op Schouwen-Duiveland. Samen met de afdeling Kerkwerve wordt op 18 januari in het dorpshuis daaf een bijeenkomst gehouden over het on derwerp 'een kwetsbaar bestaan'. H. A. Kesteloo uit Brouwershaven ver toont op 21 maart dia's over Israël en op 16 mei komt het onderwerp 'Vrou wen hier, vrouwen daar' over vrou wen in Burkina Faso aan de orde. Opgroeiende jeugd en geloof Ook het jaarprogramma van de af deling Bruinisse laat een keur aan onderwerpen zien. Op 20 oktober spreekt M. J. Rouw uit Ouwerkerk over Opgroeiende jeugd en geloof. Op 19 januari laat mevrouw M. Syriër uit Dreischor van de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind door middel van een film zien wat de doelstellingen zijn van deze vereniging., Notaris D. van Eek uit Zierikzee houdt op 16 maart een le zing over familierecht en erfrecht. Traditiegetrouw wordt bij alle af delingen een kerst- of advent viering en een jaarvergadering gehouden. Bij de afdelingen Zierikzee en Burgh-Haamstede staat ook een nieuwjaarsbijeenkomst op het pro gramma. De NCVB is een vrouwen bond dat een beleid volgt dat is geba seerd op de grondbeginselen van het geloof. Men heeft als doel voorlich ting te geven op staatkundig, maat schappelijk en cultureel terrein. Behalve de maandelijkse bijeen komsten wordt binnen alle NCVB-af- delingen in Nederland dit jaar extra aandacht besteed aan het thema 'Ge zondheidszorg een goede zaak? Dit in het kader van de veranderingen die binnen de gezondheidszorg plaats vinden. De leden willen zich een me ning vormen over deze ontwikkelin gen en hoe het misschien anders zou moeten. Uit elk gewest zijn gespreks leidsters getraind om dit onderwerp in de diverse afdelingen te behande len. BROUWERSHAVEN Kindertekeningen in Vergulde Garnaal De tentoonstelling over scheep vaart die momenteel te zien is in het Brouwse museum de Vergulde Gar naal heeft de basisschoolleerlingen uit de smalstad geïnspireerd tot het maken van tekeningen over het on derwerp de scheepvaart in Brouwers haven. Van deze tekeningen wordt een aanvullende expositie gemaakt die van dinsdag 20 september tot en met zaterdag 24 september eveneens is te zien in de Vergulde Garnaal. De organisatoren hopen dat de kinderte keningen aanleiding zullen zijn voor veel inwoners van Brouwershaven om alsnog een bezoek te brengen aan het museum de Vergulde Garnaal. De openingstijden zijn dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. DREISCHOR Fancy-fair De openbare basisschool de Klim op in Dreischor houdt vrijdag 23 sep tember een fancy-fair in de school. De opbrengst van deze fancy-fair draagt bij in de aanvangskosten voor de in richting van een orthotheek. Dat is een documentatiecentrum op school voor alle problemen, die kinderen op de basisschool kunnen tegenkomen. Zowel spel- als leermiddelen maken hier deel van uit. De fancy-fair start om 15.00 uur en wordt voorafgegaan door een 'Olympiade' door het dorp. Tijdens de fancy-fair is van alles te vinden zoals de verkoop van school- meubilair, een boekenmarkt en ge vulde speculaas. NOORDGOUWE/ SCHUDDEBEURS Collecte De collecte voor de kankerbestrij ding heeft in Noordgouwe en Schud- debeurs bij elkaar een bedrag van 1001,10 opgebracht. Gevers en col lectanten hartelijk dank. Krabspeld De zilveren Krabspeld is uitgereikt aan mevrouw Van de Kassteele-Se- warte en aan mevrouw Adriaanse. Beiden zijn al ruim 25 jaar collectan ten van de kankerbestrijding. OOSTERLAND Koffieochtend De onlangs door de afeling Duive- land van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen gehouden kof- fie-ochtend met als thema 'Vrouw en Arts' was een groot succes. Tweeën dertig vrouwen gaven acte de presen ce. Na een inleiding van mevrouw A. Stork-Meyer volgde een koffiepauze. Vervolgens was het tijd voor discus sie waarbij vragen aan de orde wer den gesteld als 'Slikt u zomaar medi cijnen?' en 'Kun je makkelijk praten met de arts of ben je een gesloten ty pe?'. De koffie-ochtend werd gehou den in Neffen 'd Eule in Oosterland. Goede voeding Op dinsdag 20 september wordt in De Oosterhof in Oosterland een bij eenkomst gehouden van de afdeling Duiveland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Het thema luidt: spelregels'voor goede voeding. De avond wordt verzorgd door het Bureau Voorlichting Merkartikelen en Diensten. Naast een dia-presenta tie komen er recepten en kooktips aan de orde. De avond begint om 19.30 uur. S HEER HENDRIKSKINDEREN Informatieavond Ypsilon De vereniging van ouders en fami lieleden van chronisch psychotische en schizofrene mensen Ypsilon houdt op woensdag 28 september een infor matie-avond in het Heer Hendriks huis aan de Weefstraat 18 te 's-Heer Hendrikskinderen. Op de bijeen komst komen de juridische aspecten rondom de chronisch psychotische mens en zijn omgeving aan de orde. Aanvang 19.45 uur. MIDDELBURG Slapen en dromen De parapsychologie van slapen en dromen. Dat is het onderwerp dat centraal staat tijdens een bijeen komst van de Nederlandse Vereni ging voor Parapsychologie op 7 okto ber in Middelburg. De lezing over dit onderwerp begint om 20.00 uur en vindt plaats op de eerste etage van de Concert- en Gehoorzaal aan de Ver- werijstraat te Middelburg. Volkshuisvesting In hotel Arneville te Middelburg wordt maandag 3 oktober om 20.00 uur een bijeenkomst gehouden met als thema Volkshuisvesting in de ne gentiger jaren. De organisatie is in handen van het Zeeuws Overlegplat form voor Woonconsumenten. De bij- eenkomst behandelt de gelijknamige nota, die grote gevolgen zal hebben voor de positie van woonconsumen ten. Deltawerken Bij de tentoonstelling Oog op de Deltawerken in het Zeeuws Museum te Middelburg is woensdag 21 sep tember een spelmiddag. Kinderen krijgen een rondleiding en een film over de afsluiting van de Veerse Gat- dam. De middag wordt afgesloten met het tekenen en schilderen van dijken en dammen in de Delta naar aanleiding van modellen en plaatma teriaal. Een en ander duurt van 14.00- 16.00 uur. KIEL - Na de slachting onder zee honden wordt de westkust van de Westduitse deelstaat Schleswig-Hol- stein nu getroffen door een verhoog de sterfte onder meeuwen. ZIERIKZEE - Uit politie-onder- zoek is gebleken dat A. J. den U. uit Nieuwerkerk vrijdagavond wel aan wezig was in jeugdsoos de Pul in Bruinisse, maar niet was betrokken bij de vechtpartij die daar plaats vond. De politie meldde dat men ten on rechte proces-verbaal opmaakte te gen de Nieuwerkerker. De openlijke geweldpleging waarbij M. J. van D. uit Oosterland verwondingen opliep, was voor de burgemeester van Brui nisse T. C. Hekman aanleiding om de jeugdsoos voor drie maanden te slui ten. BURGH-HAAMSTEDE - In de bos wachterij te Westenschouwen wordt op dinsdag 27 september een brand weeroefening gehouden door de brandweer Westerschouwen. De oefening vindt plaats vanaf de hoofdingang van de boswachterij aan het einde van de Kraayesteinweg. De brandweer Westenschouwen die be staat uit de korpsen Burgh-Haamste de en Renesse houdt regelmatig oefe ningen om een echte calamiteit zo goed mogelijk voorbereid te kunnen aanpakken. Bij de oefening zijn ook andere instanties betrokken. Zoals de rijkspolitie, Staatsbosbeheer, de kustwacht, de Watermaatschappij Zeeland en de EHBO-afdeling van het Rode Kruis. De oefening begint om 18.00 uur. Belangstelling Stadhuismuseum valt tegen ZIERIKZEE - Je weet dat het iets verschrikkelijks moet zijn geweest, traumatisch zelfs; die rampzalige fe- bruari-nacht in '53 toen een niet te stuiten watermassa dorpen en gehuchten verzwolg, grote stukken land onder water zette. Een grote ravage was het. Je weet het... en toch overvalt het je weer als je langs de vitrines in het Stadhuismuseum schuifelt waar tot en met 31 september de expositie over de Watersnoodramp op Schouwen-Dui veland te zien is. Deze kleine expositie, die hoofdza kelijk uit fotomateriaal bestaat, is ei genlijk een vervolg op de tentoonstel ling van het werk van de oud Zierik- zeeënaarPiet Bulthuis. Deze voorma lige tekenleraar heeft de troosteloze en sombere aanblik van Schouwen- Duiveland kort na die beruchte fe- bruari-nacht in een aantal gouaches en tekeningen verwerkt. Ter gelegen heid van het feit dat het dit jaar pre cies vijfendertig jaar geleden was dat het water bezit nam van het eiland waren deze werkstukken in februari twee weken lang in het stadhuis te zien. Dit thema is door de heren J. C. van Beveren en J. Schot BWZn (beiden lid van de museumcommissie) nader uit gewerkt tot een expositie bestaande uit fotomateriaal, een zendapparaat en een miniatuur van de bank die de eilandelijke gemeenten als blijk van dank aan de gemeente Amsterdam hebben geschonken. Ook enkele gou aches van Bulthuis (geleend van het Koninklijk Zeeuwsch Gehootschap der Wetenschappen) hangen in de vi trines als stille getuigen van het on beschrijfelijke leed dat in die ramp zalige februari-nacht is geleden. Spreken In dergelijke rampsituaties spre ken beelden voor zich. Zo ook de fo to's die uit het archief van oud foto graaf R. ten Kate afkomstig zijn. Behalve een kort historisch overzicht van de vele stormvloeden die de Lage Landen door de eeuwen heen hebben geteisterd. Uit dit overzicht blijkt dat de Stormramp van '53 wel de grootste is geweest: in totaal 1795 mensen, onder wie 531 Schouwen- Duivelanders vonden hierbij de dood. Chronologisch De foto's geven min of meer een chronologisch overzicht van de ge beurtenissen die elkaar snel opvolg den. De overrompeling toen het water de eilanders in die nacht verraste, de eerste dag na dit inferno en het op gang komen van de hulp met als hoogtepunt het koninklijk bezoek. Het is allemaal op de plaat vastge legd. In die collectie foto's springen er twee uit. Dat zijn de foto's die in die nacht zelf zijn gemaakt door een Zie- rikzeeënaar, die zich in die hachelijke momenten realiseerde dat hier histo rie werd geschreven. Een sinister de tail van de verbeten strijd om te over leven vormt een simpele gele tas waarmee een 11 maanden oud kindje door de ouders is meegevoerd in de hoop op redding. De ravage die dit onstuitbare wa tergeweld heeft aangericht wordt pas duidelijk wanneer de bezoeker oog in oog komt te staan met de beelden van Zierikzee een dag later: een gekantel de zware vrachtwagen in de Sint Do- musstraat is nog niet eens het meest in het oog springende detail. Ook de hulpverlening en de weder opbouw zijn in aparte thema's ver werkt evenals het bezoek van de ko ninklijke familie aan het getroffen gebied. Het uiten van dank voor die hulp uit alle delen van de wereld is door A. Lendering-van der Vliet in tienduizenden kruissteekjes ver werkt tot een geborduurd schilderij met de spreuk: ,,In nood leert men zijn vrienden kennen" die omgeven is met de vlaggen van de hulpverleners. Penningen Behalve deze expositie is er nog een andere tentoonstelling in het Stad huismuseum die de strijd tegen het verraderlijke water als onderwerp heeft. In een aantal vitrines in een zijzaal liggen tientallen penningen die op een of andere wijze iets te ma ken hebben met het water. Ook deze expositie, die door H. Gerretsen van het Koninklijk Nederlands Genoot schap voor Munt- en Penningkunde is samengesteld, is nog tot eind deze maand in het Stadhuismuseum te zien. De oudste penning uit deze col lectie dateert van 1570 toen de Aller heiligenvloed de kustgebieden teis terde. Behalve een aantal steunpen- ningen dat in het kader van de hulp verlening aan de in 1953 getroffen ge bieden werd uitgegeven, bevinden zich ook meer recentere exemplaren in de collectie, zoals de penning van Jan Paul Kruimel naar aanleiding van de eerste pijler van de Storm vloedkering. Deze penning is door het Koninklijk Nederlands Genoot schap aan Zierikzee geschonken als blijk van dank voor het feit dat de le den van dit Genootschap hun bijeen komst in de Vierschaar mochten hou den. Ofschoon die penningen een diame ter van maar een paar centimeter hebben bieden ze de aandachtige be zoeker toch een schat aan waardevol le informatie over de verschillende vloeden die ons land hebben ge teisterd en de verschillende manieren om zich tegen dat verraderlijke water te wapenen (bruggen, dammen en dergelijke). Het Stadhuismuseum dat op de bo venste verdieping van het stadhuis is ondergebracht biedt echter meer dan alleen de geschiedenis van de ramp en de strijd tegen het water. Ook de materiële herinneringen aan het da gelijkse leven op Schouwen-Duive land in vroeger tijden liggen in vitri nes uitgestald. Zo ontmoet je in dit museum een drietal bewoners in hun zondagse pak en hun rouwkleding waarvan een parmantig kipje in het oog spx-ingt. De lange fijnkanten slui ermuts geeft aan dat die muts alleen voor de kerkgang en bij bijzondere gelegenheden uit de kast werd ge haald. Een parmantig puupmutsje was wat dat betreft stukken praktischer, daarom behoorde dat ook tot de out fit van alledag, die door een andere Schouwen-Duivelandse" wordt ge dragen. Die collectie klederdrachten is een bron van zorg voor museumme dewerkster Minke van Meerten. Er ontbreekt nogal wat aan om een rede lijk beeld te krijgen van de dracht van de eilandbevolking. Zo bevat de Tbxtiliacollectie behal ve het zondagse zwarte pak slechts een herenbroek en is het haakmutsje, vroeger gemeengoed nu werkelijk een zeldzaamheid, omdat de collectie er maar een van heeft. Met die weini ge overblijfselen aan de tijd dat op de Schouwen-Duiveland de kleder dracht nog goed gedijde moet Minke van Meerten het doen, evenals met het feit dat de toekomst van het Stad huismuseum momenteel nog in neve len is gehuld. Het is immers nog lang niet zeker dat Zierikzee binnen af zienbare tijd één museum heeft. Aan die samensmelting van beide musea (Stadhuismuseum en Maritiem Mu seum) zitten immers heel wat haken en ogen. Enerzijds hoopt Minke van Meerten wel op een samengaan, want ook dit jaar is de belangstelling voor het Stadhuismuseum afgenomen, maar anderzijds weet zij als geen an der dat de ruimte in het Maritiem Museum niet onbeperkt is en dat er ook daar aanpassingen nodig zullen zijn. ffi t f f i'jLj 1 l. ttrnröx 1 1 rI i p.. "1. - ~v 1 1 i W 11 1 Ij Ij. i De rampzalige februari-nacht van '53 Itet een spoor ran vernielingen na, zoals hier in Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5