M streeknieuws ens en dier Opzetten jeugdwerk Bruinisse zeker niet over pad met rozen I 4 De heer Schot uit Kerkwerve met zijn onlangs geboren La ma, Pietje genaamd. Foto: Johan junior. Advertentie ZIERIKZEE Collecte De collecte van het Koningin Wil- helmina Fonds voor de kankerbe strijding heeft in Zierikzee 10.003,05 opgebracht. Gevers en col lectanten hartelijk dank. Collecte In de week van 26 september tot en met 2 oktober houdt de nationale nierstichting weer een geldinzame ling. Deze organisatie zet zich al twintig jaar in voor alle nierpatiën ten in Nederland en in het bijzonder voor de chronische nierpatiënten. Vrouwengroep Het vrouweiiontmoetingscentrum houdt dit najaar een vrouwengroep om diverse standpunten en theorieën die in de vrouwenbeweging ontwik keld worden te spreken. Het doel is om door middel van discussie deze ontwikkelingen te volgen, nieuwe ge zichtspunten en inspiratie op te doen. Aan de orde komt bijvoorbeeld de be tekenis van geboortetechnologie voor de positie van vrouwen, de bijdrage die spiritualiteit al dan niet kan leve ren aan de vrouwenstrijd. Er wordt gewerkt met artikelen uit Opzij, Lo ver, Katijf en Tijdschrift voor vrou wenstudies. Van de deelneemsters wordt verwacht, dat zij een of meer dere artikelen lezen. De vijf bijeen komsten zijn gepland op de dinsdag avonden 20 september, 4 en 25 oktober en 8 en 22 november van 20.00-22.30 uur. Informatie: 01110- 15538 of 01114-2063. Philatelica De afdeling Schouwen-Duiveland van de internationale vereniging Phi latelica houdt op maandag 19 septem ber haar eerste vergadering van het nieuwe seizoen. De vergadering wordt gehouden in het Huis van Nas sau in Zierikzee en begint om 20.00 uur. Op het programma onder andere een veiling en een verloting. Bazar in de Corneliastichting Op zeven en acht oktober wordt in de recreatiezaal van het verpleeghuis Corneliastichting aan de Emil Sand- strömweg te Zierikzee een bazar ge houden. Het evenement is in eerste instantie bedoeld voor bewoners, hun familieleden en medewerkers van het verpleeghuis. In de recreatiezaal vindt men op die dagen een rad van avontuur, een grabbelton, een sjoel bak en een tentje waar men bussen kan gooien. Verder worden er vele goederen verkocht zoals zelfgemaak te handwerken, stekjes, oude boeken en tweede hands artikelen. Men kan op de bazar terecht bij een waarzeg ger, een portrettekenaar, een foto graaf. Natuurlijk zijn er ook de nodi ge lekkere hapjes te koop. Het evenement is vrijdag 7 oktober van 14.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 20.30 uur. En zaterdag 8 oktober van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Afscheid Op vrijdag 14 oktober neemt de voorzitter van het bestuur van de Corneliastichting A. L. van Geesber- gen uit Zierikzee afscheid van het verpleeghuis. Van Geesbergen was in de periode van 1973 tot 1979 nauw be trokken bij de voorbereidingen die er toe leidden dat de Corneliastichting op een januari 1979 werd overgedra gen aan een nieuw bestuur. Hierin hadden, behalve de Katholieke Kerk, ook de Christelijk Gereformeerde Kerk, de Hervormde Kerk en de Ge reformeerde Kerk zitting. Vanaf 1979 fungeerde Van Geesbergen als voor zitter van dit bestuur. Tijdens zijn bestuursperiode kwam het nieuwe verpleeghuis voor Schouwen-Duive land tot stand dat nu aan de Emil Sandströmweg staat. Zangavond Woord en Daad Het comité Schouwen-Duiveland van de Stichting Woord en Daad heeft voor zaterdag 24 september een zang avond op het programma staan. Deze begint om 19.30 uur in de Christelijk Gereformeerde kerk te Zierikzee. De meewerkende koren zijn zangvereni ging Sursum Corda en het jongeren koor Nethanja (beiden uit Middel burg). Het gemengd koor Sursum Corda is 32 jaar geleden opgericht en bestaat momenteel uit 80 leden. De dirigent is Tobias Walhout en orgel begeleiding verzorgt Jan Roeleveld. Door het koor is onlangs een gram mofoonplaat uitgebracht. Het jonge renkoor Nethanja telt veertig leden en staat onder leiding van Joop de Visser. Willem Janse tekent voor de muzikale begeleiding op het orgel. Het repertoire van beide koren be staat uit psalmen, gezangen en gees telijke liederen. Een van de liederen wordt door beide koren ten gehore gebracht. De meditatie wordt ver zorgd door de plaatselijke predikant ds B. de Graaf. I. 't Lam van de stich ting Woord en Daad gaat tijdens de avond in op het werk van deze organi satie, die zich inzet voor de allerarm sten in de wereld. De netto-opbrengst van de muzikale avond komt geheel ten goede aan de stichting. Vakbondsschool Dinsdag 20 september verzorgt de vakbondsschool van de FNV in het Huis van Nassau in Zierikzee een in formatie-avond. Deze begint om 20.00 uur. HAAMSTEDE Bejaardensoos De bejaardensoos van Haamstede is onder leiding van mevrouw Kik- Verton begonnen aan het wintersei zoen met een reisje naar Zeeuws- Vlaanderen. Met een volle bus werd gereden vanaf het rusthuis Duinoord. In Sluis werd de koffie genuttigd. Via Perkpolder en Goes werd terug naar huis gereden. SCHARENDIJKE Collectes De collecte ten bate van het Koning in Wilhelmina Fonds voor de kanker bestrijding heeft in Scharendijke, El- lemeet en omgeving 3.201,75 opgebracht. De organisatie dankt al le mensen die aan dit resultaat mee werkten. Start bejaardensoos De bejaardensoos gaat woensdag 21 september om 14.30 uur weer van start in het Hervormd Verenigingsge bouw. Iedereen boven 60 jaar is 's woensdags om de veertien dagen wel kom. De bejaardensoos houdt zich bezig met kaart spelen, biljarten, sjoelen, rummy-cup en andere gezel schapsspelen. Ook nieuwe leden zijn van harte welkom. SIRJANSLAND Collecte De collecte voor de kankerbestrij ding heeft in Sirjansland 480,- opge bracht. Gevers en collectanten wor den bedankt. Jeugdsoos De Pul wederom dicht op last van burgemeester BRUINISSE - Wederom is de jeugdsociëteit De Pul in negatieve zin in het nieuws gekomen. Op last van burgemeester T. C. Hekman is de jeugdsoos gesloten. Directe aanleiding zouden de gewelddadigheden van afgelopen vrijdagavond zijn waarbij een jongeman in het ziekenhuis werd geschopt die al1 op de grond lag. Kardinale vraag bij ook deze sluiting is toch weer het bestaansrecht van dergelijke gelegenheden voor de jeugd waar de soms vrij jonge leden geconfronteerd worden met drank, sex en drugs en waar culturele eve nementen zoals in de statuten omschreven geen schijn van kans maken. Wordt de jeugd door enkele geweld dadige figuren gedupeerd door de sluiting of wordt juist de (jonge) burger beschermd door deze maatre- ge?. Sjoelen, een partijtje schaken of dammen of pingpongen of naar een spannende film kijken, het waren één tot twee generaties geleden (tot de jaren '60) nog activiteiten die de jeugd interesseerden. Op zaterdag avond werden in het Ned. Herv. ver enigingsgebouw (het jeugdgebouw!) speciale avonden voor de jeugd ge organiseerd. Maar de zestiger jaren met z'n beat en rock en roll, de roep mo openheid en tolerantie, de eerste aarzelende schreden van hasj en marihuana, al of niet in combinatie met drank, de sexuele revolutie, het sprak de jeugd aan. Thboes werden doorbroken, de sjoelbak verdween naar de zolder om er niet méér (voor de jeugd) uit te komen. Vrijheid blijheid was het idool. Het was in die voedingsbodem dat een groep vrienden een wat meer gestructu reerde jongerenclub wilde oprich ten al lagen de tolerantiegrenzen scherp afgebakend. De jongeren wilden onder elkaar zijn en daarvoor niet naar een café hoeven. Ab Jumelet, één van de ini tiatiefnemers en latere secretaris van De Pul: ,,We waren gewoon een grote groep vrienden en vriendin nen die de vrije tijd, in hoofdzaak de zaterdagavond, bij elkaar wilden doorbrengen. Praten met elkaar, muziek draaien maar we hielden ook gemeen schappelijke busreisjes naar bij voorbeeld een popfestival of ge woon naar de dierentuin. Drugs werden bewust buiten de deur ge houden, het ging ons gewoon om het gezellig samenzijn". In 1968 gaf bur gemeester Van der Linden toestem ming om een verjaardag te vieren in een onbewoonbaar verklaarde wo ning in de Lange Ring. Ruim ander half jaar zou dat het jeugdhonk van de ijzeren Maagd zijn, het Maagden huis, oogluikend toegestaan door het gemeentebestuur. Sluiten Na de installatie van burgemees ter Hokken was z'n eerste werk het Maagdenhuis te sluiten waarmee de kersverse burgemeester meteen de jeugd tegen zich in het harnas joeg, acties en enkele relletjes waren het gevolg. Er werd toen een Jeugdraad in het leven geroepen waar Ab Ju melet, Kees van Liere, Dig Vleugel ien Kees Schot sturing aan het jonge renwerk wilden geven. In de recrea tiezaal van jeugdherberg De Stoof- polder werden recreatieve avonden georganiseerd waar een bandje op trad. Maar Frans Houkamp, Ab Ju melet, Jos van Tuyl en Jan Olree bleven onderhandelen met burgemees ter Hokken over een eigen jeugdon- derkomen en uiteindelijk zwichtte de burgemeester voor de argumen ten en wees de kelder van het dorps huis aan als huisvesting voor een jongerensoos. Noodgedwongen accepteerden ze dat al bleven ze wijzen op de geva ren van de kelder waar soms twee honderd jongeren verbleven op zaterdagavond terwijl er maar één uitgang was. Maar de controverse tussen het bestuur van de inmid dels opgerichte jeugdsoos De Pul en het gemeentebestuur bleef. Na vijf jaar verblijf in de kelder van het dorpshuis was de maat vol bij de jongeren. Op vrijdag 15 juni 1979 bracht de jeugd het dorp in beroe ring met de bezetting van het voor malig schoolgebouw aan de Hage- laan. De bezetting was als een noodkreet naar het gemeentebe stuur en had een tweeledig doel: burgemeester Hekman en de toen malige wethouders hadden voorge steld de twee voormalige lokalen van de Christelijke school aan de Hagelaan als onderkomen van de jeugdsoos te gebruiken maar de ge meenteraad torpedeerde dat plan zodat de soosleden bang waren dat alles wéér op de lange baan gescho ven zou worden. Parallel daaraan kreeg de organi satie van het popfestijn Bru-pop te horen dat ze dat jaar geen toestem ming kregen om het inmiddels ver maarde festival op het veld van Bruse Boys te houden. En het soos- bestuur was nauw verweven met de Stichting Bru-Pop die het voor zuid west Nederland unieke popfestival organiseerde. Na koortsachtig over leg tussen loco-burgemeester M. J. van der Velde, de rijkspolitie en de actievoerders werd de toezegging - gedaan dat het voetbalveld toch voor Bru-Pop beschikbaar zou zijn terwijl het gemeentebestuur op de eerstvolgende raadsvergadering met iets concreets zou komen. Al eens eerder had burgemeester Hek man een poging gedaan de soos in de kelder te sluiten omdat een feest- De Pul anno 1988; wederom gesloten. je in de grote zaal van het dorpshuis last zou hebben van het lawaai. Maar de burgemeester kwam daar van terug toen ruim 200 solidaire jongeren de ambtswoning „beleger den". Aanpassing Maar tot schade of gewelddadig heden kwam het toen niet al had de tuin een kleine aanpassing onder gaan. De bezetting van het school gebouw, die landelijke bekendheid kreeg, maakte toch wat los. Nog in '79 werd besloten om de vroegere huishoudschool aan de Dorpsweg, in wezen een dependance van twee lokalen, over te plaatsen naar het Stenenpad en in gebruik te geven aan De Pul. Kosten voor de gemeen- Een foto van beheerster Janny Roon; genomen in de tijd dat de jeugd in de kelder onder het dorpshuis zat. te een ton waarbij de soosleden gro te zelfwerkzaamheid aan de dag legden waarbij vooral Rinus van Boven genoemd moet worden. Tbch zou het nog tot juli '82 duren voor de jeugdsociëteit aan het Stenenpad officieel door burgemeester Hek man werd geopend en soosvoorzit- ter Frans Houkamp de sleutel kreeg. Vooral in het begin was het be stuur erg enthousiast en organi seerde veel evenementen zoals play- backwed- strijden en creatief en cultureel werk zoals voorlichtingsavonden over drugs en drank en thema avonden o.a. met Greenpeace. Theo Kriger deed enorm veel voor de kleineren met de strip-o-theek, eie ren verven en zoeken met Pasen en dergelijke. Maar steeds bleven er grensgevallen in het toelaatbare. Op zondag 6 februari 1983 trad de gitarist Jan Akkerman op in De Pul wat een storm van protest in verband met de zondagsheiliging opleverde. De soos betekende ook een zuig werking voor jongeren uit omrin gende dorpen en van Flakkee en dat uitte zich nogal eens in onregelma tigheden waarbij vooral van belang was dat het bestuur van het eerste uur zich terugtrok en er geen na tuurlijk overwicht over de jongeren was, terwijl het culturele gebeuren steeds meer naar de achtergrond verdween. Een nieuw probleem voor De Pul vormde de komst voor de woning aan het Stenenpad van het doktersgezin Pet. Al voor de bouw van haar huis had de doktersvrouw te kennen ge geven geen enkele overlast te accep teren anders moest De Pul verdwij nen. Bezwaarschriften bij de gemeente volgden. Ook een kleine maar harde kern van drank- en vechtlustige Bruenaren heeft De Pul in een kwaad daglicht gezet maar de sinds enkele jaren geleden ingestelde Ouderraad heeft met de invoering van lidmaatschapspasjes deze figuren kunnen 'elimineren'. Waarschijnlijk krijgt De Pul zich na de laatste sluiting nog één keer de kans zich te profileren als jongeren soos in de breedste zin des woords, zonder zich alleen toe te spitsen op alleen het kroeggedeelte met alle nadelige gevolgen van dien, voor zo wel de jongeren zelf als de plaatse lijke bevolking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4