„Er is altijd een discrepantie tussen wat je met het onderwijs wil en wat de wet voorschrijft" Weinig belangstelling voor FNV informatie-avond in Zierikzee Zeeuws Popoverleg doet weer van zich spreken Drugs Commissie grond-en pachtzaken Tasjesroof in Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bemiddeling taxaties en advies in onroerend goed Taxaties van onroerend goed. Makelaardij o.g., Ing. A. J. Hanse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 september 1988 Nr. 24406 3 P. T. Bolkenbaas 25 jaar in het onderwijs OOSTERLAND - „De omgang met kinderen. Dat is al tijd mijn drijfveer geweest in het onderwijs. Nog steeds trouwens", dat antwoordt P. T. Bolkenbaas uit Ooster- land op de vraag waarom hij indertijd voor een loopbaan in het onderwijs koos. Vandaag is hij op.de kop af 25 jaar actief in het onderwijs, waarvan 24 jaar als directeur van de openbare basisschool in Oosterland. Bolkenbaas is niet onverdeeld gelukkig met alle veranderingen in het onderwijs. „Rust en regelmaat. Dat zijn voor mij de pij lers van het onderwijs. En die twee dingen worden nu da nig verstoord. Het gaat niet meer om goed onderwijs, maar om goedkoop onderwijs". Nog nooit vertoond in de regio: de douane onderschept een lading hasj van 700 kilogram met een handels waarde van zo'n drie miljoen gulden. Een knap staaltje vakmanschap, dat de noodzaak van douane in de Room- potsluis in een ander daglicht heeft geplaatst. Maar de drugsvangst in Zierikzee maakt overtreding van de opiumwet weer eens interessant. Hoewel het voor zich spreekt, dat de in beslag genomen lading niets met deze regio te maketi heeft, staat het toch ook buiten kijf, dat ook hier (op Schouwen-Duiveland dus) zich een weelderige handel in (soft)drugs ont wikkelt. Niet alleen Renesse kent dit probleem, dat zich daar met name in de zomermaanden manifesteert. Ook in Zierikzee bijvoorbeeld zijn de hasj-verkooppunten publiek ge heim. En dat gebeurt niet alleen ach ter gesloten deuren, maar waar mo gelijk op straat. Zeker als de nacht gevallen is en de horeca nog goede za ken doet, lijkt de handel in drugs zeer lucratief te zijn. Toch is er maar weinig bekend over gericht optreden van de politie. Ook gemeentebestu ren lijken zich vooralsnog niet echt druk te maken over dit verschijnsel, dat steeds grotere vormen aanneemt. Bang voor een slecht imago mis schien, dat weer andere excessen aantrekt? Een inhoudelijke discussie over de consequenties van drugsge bruik is niet echt nodig. Wel is het aan de lokale besturen én de politie om de bijkomende verschijnselen te bestuderen. Overlast voor omwonen den bijvoorbeeld of een groeiende desinteresse bij mensen, die liever uitgaan in een drugsvrije omgeving. Het probleem verdient een publieke discussie met de voltallige gemeen teraden. Want als er nog raadsleden zijn, die denken dat het wel losloopt of dat de plaatselijke bevolking be ter maar van niets weet, dan wordt het tijd om zelf de ogen te openen. AvdW BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie grond- en pachtzaken vergadert donderdag 22 september om 19.30 uur in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede. Op de agenda staat: het gronduit- giftebeleid bouwpercelen, verkoop bouwgrond aan Repel te Haamstede, kavelruil, reservering bouwkavel in 't Lage Burgh, verkoop grond aan Es- doornweg te Nieuw-Haamstede, ver koop blote eigendom perceel Burgh- sering te Burgh en het verwerven gronden Rampweg/Korte Moer- mondsweg te Renesse. Al jaren voert de FNV strijd tegen het in hun ogen op velerlei gebieden falende regeringsbeleid. Maar daar wordt, zo stelt men, niet naar ge luisterd. Daarom trekt men op 8 ok tober onder het motto 'Het kan an ders, beter' ten strijde tegen de regering middels een groots opgezet te demonstratie en manifestatie in Amsterdam. Strous deelde desge vraagd mee te rekenen op minstens 50.000 deelnemers. ,,Als er minder mensen meedoen kunnen we gerust stellen dat de actie mislukt is". Werkloosheidscijfer Strous dook allereerst in de ge schiedenis en bracht in herinnering dat minister-president Lubbers in 1986 beloofde dat hij niet meer in zijn ambt terug zou keren als hij er niet in zou slagen het werkloosheidscijfer voor 1990 terug te brengen tot 500.000. Maar de bittere werkelijkheid is dat Bolkenbaas werd 46 jaar geleden geboren in Brouwershaven. Dat Bol kenbaas het onderwijs in 2ou gaan was helemaal niet zo vanzelfspre kend. „Ik stam uit een arbeidersge zin en voor die klasse lag het niet voor de hand om naar de HBS te gaan. Maar mijn ouders zijn modern en hebben er veel voor over gehad om mij toch die school te kunnen laten volgen. Het onderwijs zat dus niet in de familie, maar toch zijn er later ver schillende in terecht gekomen". Keuze Eigenlijk had Bolkenbaas na de HBS willlen studeren. „Maar dat was een te grote stap. Dat was gewoon niet haalbaar", aldus Bolkenbaas. Hij zocht zijn heil dichterbij en be landde in Middelburg. „Dat weet ik nog goed. Elke maandagmorgen met het veer van Zierikzee naar Katse- veer. En dan verder op de brommer naar Middelburg". Bolkenbaas weet zich nog levendig zijn eerste praktijkervaring te herin neren. „Dan moest je als kwekeling een maand lang één keer per week lesgeven. Ben ik net tien minuten be zig, scheurt de achternaad van mijn broek. Ik heb de rest van de les ach ter mijn bureau gezeten". Uiteraard bleef het afwijkende ge drag van- Bolkenbaas niet onopge merkt bij diens mentor, die de les van achterin de klas volgde. „Ik heb het die man uitgelegd, en hij schoot met een in de lach. In de pauze ben ik naar mijn kosthuis gegaan om een andere broek aan te trekken", aldus Bolkenbaas. Ondanks dit voorval doorliep Bolkenbaas de kweekschool de werkloosheid niet daalt maar stijgt", aldus Strous. „En de manifestatie in Amsterdam is onder andere bedoeld om Lubbers daar nog eens goed op te wijzen. Daarom is het ook belangrijk dat er minstens 50.000 mensen komen. Want als je met 10.000 man de monstreert maakt dat allang geen in druk meer in Den Haag". Strous stelde dat de regering te pas sief bezig is, terwijl men juist een sturend beleid zou moeten voeren. „Je moet als regering met program ma's komen om de werkloosheid te rug te dringen", aldus Strous. Hij stelde verder dat onder het bewind van Lubbers bezuinigd is op de collec tieve uitgaven en dat de uitkeringen steeds verder achteruit zijn gegaan. Alternatief De FNV heeft alternatieve plannen met succes. En begon meteen te solli citeren. Dienstplicht „Toen was er nog een regeling waar bij je niet in militaire dienst hoefde als je een baan als onderwijzer op het platteland accepteerde. Er was toen blijkbaar groot gebrek aan onderwij zers op het platteland. Nu is het om gekeerd. Nu is er een groot gebrek aan onderwijzers in de grote steden". Hoe het ook zij, Bolkenbaas had al vrij snel succes bij zijn pogingen om aan een baan te komen". „In feite waren er maar twee solli citanten", aldus Bolkenbaas. „En van die twee is de keus toen op mij gevallen". Eigenlijk was Bolkenbaas van plan om niet langer dan vier jaar in Oosterland te blijven. „Ja, ik had toen ook niet kunnen bevroeden dat ik hier 25 jaar zou blijven". Deels kwam dat omdat zijn loop baan min of meer ongewild in een stroomversnelling terecht kwam toen het hoofd der school vertrok en men Bolkenbaas polste of hij er niet voor voelde die functie te gaan bekleden. „Ik had er eigenlijk niet zoveel zin in. Ik wilde liever verder studeren", al dus Bolkenbaas. „Tben is burgemees ter Van Eeten nog thuis langs geweest en die heeft me toch om weten te pra ten". Veranderingen Bolkenbaas heeft heel wat verande ringen binnen het onderwijs meege maakt. Hij maakt daarbij de kantte kening dat lang niet alle vernieuwin gen ook verbeteringen zijn. „De hele ontwikkeld. Plannen die volgens Strous veel te oppervlakkig zijn be keken door de regering om vervol gens in een lade te verdwijnen. De FNV gaat er van uit dat er geïnves teerd dient te worden en wel voor een bedrag van 11 miljard gulden. „En dat lijkt erg veel maar het zijn stuk voor stuk investeringen die zichzelf terug verdienen", aldus Strous. Hij hanteerde het werken aan een schoner milieu als voorbeeld. „Door daaraan te werken word je straks niet geconfronteerd met gifgrond. Het kost sommige gemeenten nu ver schrikkelijk veel geld om vervuilde grond weg te laten halen". Strous stelde dat er op die manier niet alleen veel geld bespaard kan worden maar dat men tevens ver schoond blijft van een hoop ellende door actief bezig te zijn met de be scherming van het milieu. Hij laakte verder het regeringsbeleid voor wat betreft de bestrijding van de werk loosheid en stelde daar het Delta plan - „Dat moet Zeeuwen toch aan spreken" - van de FNV tegenover. Kritiek van de kant van Strous ook op het functioneren van de geweste lijke arbeidsbureaus. t,Van de 100 ar beidsplaatsen die bezet worden lo pen er 13 via het arbeidsbureau". Volgens Strous is overigens niet het aantal werklozen het werkelijke pro bleem, maar verdient vooral het pro bleem van de langdurig werklozen de aandacht. „Want wie lang in de bak van het arbeidsbureau zit komt er niet meer uit", aldus Strous. De FNV wil het de werkgevers door verschil lende maatregelen aantrekkelijk ma ken om mensen in dienst te nemen. Ook wil men een meldingsplicht van vacatures. Gezondheidszorg Ook het regeringsbeleid inzake de gezondheidszorg kan geen genade vinden in de ogen van de FNV. Strous wees de aanwezigen, wellicht ten overvloede, nog eens op de 'knaken- kaart' en het 'specialistengeeltje'. „De regering wil te werk gaan vol gens het plan Dekker. Dat houdt in dat gezondheidszorg een luxe wordt", aldus Strous. Ook hier heeft de FNV alternatie ven voor. „Wij willen premie naar draagkracht en een betere kostenbe heersing in de gezondheidszorg". Het in loondienst nemen van artsen noemde Strous als een mogelijke maatregel. Volgens cijfers van het Centraal Bu maatschappij is koeler en zakelijker geworden en dat werkt ook door in het onderwijs. Daar komt bij dat er enorm veel op de kinderen afkomt. Veel meer dan ze kunnen verwerken. Je ziet tegenwoordig ook al dat kin deren hun dagen plannen". Bolkenbaas zegt uit te gaan van de stelling dat je kinderen kinderen moet laten. „Het mogen geen vol wassenen in zakformaat worden. In de zeventiger jaren moest het onder wijs leuk zijn. Daar is men weer van af gestapt". Bolkenbaas stelt dat de kinderen van nu passiever zijn dan de kinderen van vroeger. „En dat is niet zo ver wonderlijk, want ze krijgen alles op een presenteerblaadje aangereikt. Ik denk dat dat grote aanbod ook con centratieproblemen met zich mee brengt en ik geloof ook dat het pro gramma op de scholen veel te vol is. En dat werkt oppervlakkigheid in de hand". reau voor de Statistiek (CBS) worden door eventuele invoering van het plan Dekker vooral dé minder draag- krachtigen getroffen terwijl diege nen die beter in de centen zitten er juist voordeel bij hebben. In het plan van de FNV is het juist andersom. Tot slot van zijn pleidooi stelde Strous de studiefinanciering aan de orde. „Want ook hier probeert de regering de klok 20 jaar terug te zetten. Stude ren wordt een recht van de rijken. En wij zijn van mening dat iedereen de kans moet krijgen om te studeren". Bussen Tegen dit alles is de FNV-actie op 8 oktober in Amsterdam gericht. Bij voldoende belangstelling wordt er voor de mensen die mee willen naar Amsterdam bus ingezet die de men sen rechtstreeks naar Amsterdam brengt. Voor FNV-leden is de reis gra tis. De cursussen popmuziek worden aangeboden door de Zeeuwse Mu ziekschool. De cursussen, waarvoor zich zowel individuele muzikanten als bands kunnen laten inschrijven, zijn vooral gericht op het laten ken nismaken met de algemene basis van de popmuziek: speeltechnieken, vo cale vaardigheden, samenspel, ak- koordnotatic en het leren gebruikma ken van electronische instrumenten en randapparatuur Bandcoaching Het project bandcoaching, waaraan popmusicus en docent Bertus Bor- gers zijn medewerking verleent, is er op gericht om bestaande bands hun eigen repertoire bij te laten schaven. Met deze vorm van 'band begeleiding' zijn in Brabant al posi tieve ervaringen opgedaan. Bij wijze van experiment worden er in ieder geval twee bandcoachings- sessics gehouden en wel op 30 okto ber en 27 november. Het Zeeuws Popoverleg en de Zuid- Hollandse Popunie werken samen aan de uitvoering van een uitwisse ling van popgroepen uit beide provin cies. Drie Zeeuwse bands mogen in november dit jaar een optreden ver zorgen in Zuid-Holland terwijl drie Volgens Bolkenbaas is er altijd sprake van een discrepantie tussen wat je als school met het onderwijs wilt en wat de wet voorschrijft. „Je hebt gewoon te weinig speelruimte. Ik merk dat men veel vaker op het horloge kijkt. Kijk, het idee achter de basisschool is erg idealistisch, maar niet realistisch. Het is opgezet in een tijd dat de financiën geen pro blemen opleverden, maar nu raakt het door de bezuinigingen weer in het slob". „Natuurlijk zitten er ook een hele boel goede kanten aan de verande ringen in het onderwijs. Het is veel opener geworden en dat is een goede zaak. De opzet van het basisonder wijs is ook dat er meer aandacht voor het individuele kind is en daar sta ik ook helemaal achter". „Maar wat ik mis is een totaalvisie op het onderwijs", aldus Bolkenbaas. Hij stelt dat door de invoering van ZIERIKZEE - Donderdagmorgen om ongeveer 11.00 uur werd mevrouw Van E. uit Zierikzee op brutale wijze van haar schoudertas beroofd. De diefstal gebeurde op het parkeerter rein tussen de Nieuwe Bogerdstraat en de Lange Sint Janstraat te Zierik zee. Mevrouw Van E. liep daar met de tas over haar schouder toen uit de te genovergestelde richting een brom fiets naderde. Bij het passeren rukte de bestuurder de tas van haar schou der. In de tas bevond zich een porte monnee met daarin ongeveer hon derd gulden. De rijkspolitie rekent vooral de wijze waarop de diefstal ge- bands uit Zuid-Holland een Zeeuws podium mogen bestijgen. Subsidie De concertsubsidieregeling Delta plan '88 is nog van kracht tot 31 de cember dit jaar. Zeeuwse popgroepen kunnen in het kader van deze rege ling een subsidie krijgen in de door hen gemaakte onkosten bij het optre den op een groot aantal Zeeuwse po dia. Voorwaarde is wel dat deze bands minimaal anderhalf jaar be kend zijn bij het Popoverleg. Onlangs is ook het Popinfobock opnieuw uitgebracht. Deze halfjaar lijkse inventarisatie van het bestand van bands en podia in Zeeland ver meldt ditmaal de namen van in to taal 56 Zeeuwse popgroepen. Het Zeeuws Popoverleg hoopt met deze activiteiten weer een bijdrage te leveren aan een verbetering van het popklimaat in Zeeland. Daarmee is het volgens het Popoverleg nog steeds droevig gesteld. Men stelt dat er geen goed circuit van zalen is en dat er ook nog steeds gebrek is aan goede oefen ruimtes. In de loop van november gaat het Zeeuws Popoverleg in verschillende plaatsen in de provincie de stemming peilen. het basisonderwijs weliswaar de drempel tussen kleuteronderwijs en lager onderwijs is weggevallen, maar dat er nu een in zijn ogen te grote overgang is met het vervolgonderwijs op de middelbare scholen. „En die overgang zou veel soepeler moeten zijn. Meer in een vloeiende lijn" Slijtend beroep „Vroeger werd je benijd om je be roep als onderwijzer en het bracht ook een zekere status met zich mee. Ik werd bijvoorbeeld in het dorp aan gesproken met bovenmeester, want zo heette dat toen nog. Eerder heeft een collega van mij die afscheid nam van het onderwijs het heel treffend om schreven: Het is een slijtend beroep". Bolkenbaas draait er niet omheen: „Als je als onderwijzer precies zou moeten doen wat er van je gevraagd wordt legt dat een veel te zware wis sel op.de leerkrachten". Alles bij elkaar heeft Bolkenbaas er geen spijt van dat hij destijds voor het onderwijs gekozen heeft. Wel stelt hij dat hij liever gewoon onder wijzer was gebleven. „Ik ben tenslot te voor dat beroep opgeleid, en dan wil je ook les geven. Nu ik directeur van deze school ben heb ik ook met ontzettend veel papierwerk te maken en dat kost erg veel tijd. En dan heb je soms wel eens het gevoel dat je noch het een noch het ander goed doet".'' Voor wat betreft de toekomst van de OBS in Oosterland ziet Bol kenbaas vooralsnog geen grote pro blemen. „Het leerlingenaantal is vrij constant, en hier in Oosterland heb ben we geen schoolstrijd". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF beurde ernstig aan en roept daarom de hulp van het publiek in bij het vin den van de dader. De bromfiets bestuurder droeg' een zwarte helm met donkere zonneklep en een spij kerjack. Op zijn bromfiets zat een verchroomde koplamp. De politie is te bereiken via telefoonnummer 01110-14055. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee: telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansiuitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 of 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161.20; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Advertentie Ring 19,4328 AE BURGH-HAAMSTEDE Telefoon 01115-3424 Ing. AJ. Hanse, beëdigd rentmeester, makelaar o.g. Voorbereiding op FNVmanifestatie tegen regeringsbeleid ZIERIKZEE - „De verschillen worden weer steeds gro ter. Degenen die een goed inkomen hebben gaan er onder het regime van deze regering alleen maar op vooruit ter wijl de positie van de zwakkeren in de samenleving steeds zwakker wordt". Dat hield districtsbestuurder Tjeu Strous van de FNV zijn gehoor voor op een informa tie-avond van de FNV in Zierikzee. Een inforina- tie-avond die bedoeld is ter voorbereiding van de grote actie die de FNV gepland heeft op 8 oktober in Amster dam. Voor de informatie-avond was weinig belangstel ling. Achttien mensen woonden de avond bij. Bolkenbaas in zijn element: voor de klas. Dit najaar diverse activiteiten ZIERIKZEE - Het Zeeuws Popoverleg, provinciaal overlegorgaan voor de popmuziek in Zeeland, organi seert dit najaar weer een flink aantal activiteiten. Naast cursussen popmuziek staat er bijvoorbeeld ook een groe- penuitwisseling op het programma.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3