Agressieve honden moeten een muilkorf en aangelijnd worden VVD Duiveland ziet extra kosten opvang asielzoekers niet zitten Geen Duivelandse subsidie voor folder van voortgezet onderwijs DEURLOO B.V. WATERSTANDEN Veel vracht wagen chauffeurs te lang achter het stuur Commissie pleit voor harder straffen eigenaren ZIER1KZEE - Een muilkorf- en aanlijngebod voor pitbull-terriërs en 'soortgelijke' agressieve honden. Identificatie en registratie van gevaarlijk geachte honden. Een ver bod hondengevechten te houden. Zwaardere straffen bij overtreding van deze ge- en verboden, zoals het afnemen van de hond van de eigenaar en in het uiterste geval afma ken van de hond. Deze en nog vele andere voorstellen heeft een speciale commissie die het agressief gedrag bij honden heeft onderzocht gedaan aan minister Braks van land bouw en visserij. De commissie, onder voorzitterschap van de Utrechtse hoogleraar zootechniek gezelschapsdieren dr. J. Bouw, kreeg drie maanden geleden de opdracht „voorstellen te doen om gevaar voor mens en dier door agressief gedrag van de honden te voorkomen". Directe aanleiding vormden de in cidenten met pitbull-terriërs. Minis ter Braks stelde bij de verlening van de opdracht echter nadrukkelijk dat niet alleen deze, maar alle soorten honden bij het onderzoek betrokken moesten worden. Uit onderzoek van de Stichting Consument en Veilig heid is de commissie gebleken dat jaarlijks in Nederlandse ziekenhui zen ongeveer 17.000 mensen worden behandeld voor hondebeten. De com missie schat dat het werkelijke aan tal beten veel hoger ligt en heeft vast gesteld ,,dat er wel degelijk sprake is van een, qua omvang, serieus pro bleem". Slechts in tien procent van de gere gistreerde gevallen blijken pïttbul- terriërs, waarvan er naar schatting 8000 tot 10.000 in ons land zijn, 'de ge beten hond'. In de grote(re) steden is dit verhoudingsgewijs vaker het ge val. Behalve mensen, zo constateert de commissie, zijn ook dieren de dupe van bijtende honden. Verder meent zij dat ,,het probleem van agressivi teit bij honden niet alleen een pro bleem is van honden maar ook van de eigenaren van de honden". Volgens re cent onderzoek zijn er in Nederland ongeveer 1,7 miljoen honden. De commissie heeft agressieve hon den in drie categorieën verdeeld. De eerste groep betreft honden met onge veer gelijke lichaamsbouw, waarin gefokt wordt op agressief gedrag. Ibt deze groep rekent de commissie de pitbull-terriër en kruisingen met dit type. De pitbull is geen officieel er kend ras, maar een type dat door kruisingen is ontstaan. De tweede groep omvat gebruikshonden die on der meer voor bewaking, speuren en verdedigen worden gebruikt, zoals de Duitse herdershond, bouvier, boxer, dobermann en sennenhund. Ibt de derde groep rekent de commissie honden die niet tot de eerste behoren en die agressief gedrag hebben ver toond. Gevaar De commissie is van mening dat het pitbull-type „een gevaar oplevert voor mens en dier". „De dieren zijn gefokt of geselecteerd op agressief ge drag. Erfelijke aanleg voor agressief gedrag is in hoge mate aanwezig." In de groep van de gebruikshonden vraagt de commissie bijzondere aan dacht voor honden die hun speciale opleiding niet voltooien omdat zij niet geschikt zijn. Dergelijke honden komen vaak in een asiel terecht, zijn niet meer elders te plaatsen en moe ten worden afgemaakt. Tot de derde groep kunnen honden van alle rassen en bastaarden behoren, aldus de com missie. Zij is van oordeel dat er zowel pre ventieve als repressieve maatregelen moeten worden genomen. Een fok- verbod en een algeheel verbod tot het houden van bepaalde rassen ziet zij niet zitten. Er zijn geen duidelijke richtlijnen voor het onderscheid tus sen wel en niet agressieve honden en een dergelijk verbod is nauwelijks controleerbaar, luiden enkele van de argumenten. De commissie vindt wel dat het fokken van honden uit de eer ste groep ontraden dient te worden. Het houden van een bepaald ras kan, meent de commissie, pas worden ver boden als onomstotelijk vaststaat dat het ras van nature, zonder dat de mens er aan te pas komt, agressief is. De commissie acht een muilkorfge- bod gerechtvaardigd als er sprake is van duidelijk agressief gedrag van honden, die daardoor een gevaar voor mens en dier vormen. Voor de honden van de eerste groep acht zij dit het geval. Zij vindt het noodzake lijk voor alle honden, hoewel zij schrijft te beseffen dat er honden in deze groep zijn die wellicht geen agressief gedrag vertonen. Het muil- korfgebod moet ook gelden voor hon den uit de derde groep die door hun agressief gedrag ernstig letsel heb ben toegebracht. Het gebod zou grof weg moeten gelden voor alle openba re plaatsen. In het verlengde daar van zou er een gebod moeten komen honden uit deze groepen aan een lijn van maximaal 1,50^ meter te houden. Dit laatste gebod'moet ook gelden voor gebruikshonden. Gezien de taak van dergelijke honden kan voor hen geen muilkorfgebod worden ge steld, meent de commissie. Omdat de commissie beseft dat haar voorstellen zeer ver gaan, op pert zij het idee een gedragstest in te voeren. De test, die zou moeten wor den uitgevoerd in dierenasielen, moet duidelijkheid verschaffen over de betrouwbaarheid van een hond uit de omschreven groepen. Bij een gun stige uitslag zou het muilkorfgebod kunnen worden versoepeld. Als de test ongunstig uitvalt zouden de ge boden niet alleen van kracht moeten blijven, maar zou de eigenaar van de hond ook moeten worden geadvi seerd zijn dier te laten afmaken. Vooriichting en educatie zou ge richt moeten zijn op het ontraden van het publiek honden uit de eerste groep aan te schaffen of er mee te fok ken. Voor bepaalde hondenrassen verdient het volgens de commissie aanbeveling de baas en de hond een gedrags- en gehoorzaamheidscursus te laten volgen. De hond zou moeten leren de bevelen van de baas op te volgen, zich correct tegenover andere honden te gedragen en zich te laten aanraken zonder problemen door an deren. Identificatie en registratie van agressieve honden noemt de commis sie een belangrijk instrument voor het controleren van muilkorf- en aan lijngebod, Bijkomend voordeel is dat de ontwikkelingen in de fokkerij goed zijn te volgen. De commissie vindt dat op overtre ding van de bestaande regelgeving en door haar voorgestelde maatregelen een straf moet staan die recht doet aan de ernst van de gevaren. Het hui dige maximum van 500 gulden boete en zes dagen hechtenis voor „het niet terughouden van een gevaarlijk dier" moet worden verhoogd. In uiterste gevallen, bij voorbeeld bij herhaling van overtredingen, zou een hond van zijn eigenaar moeten kunnen worden afgenomen. Het afmaken van een dier, door tussenkomst van de rech ter, mag alleen ter beveiliging van de samenleving. De commissie erkent dat het soms beter is honden die moeilijk heropvoedbaar zijn, te laten afmaken. Gevechten De gezondheids- en welzijnswet voor dieren die thans voor behande ling bij het parlement ligt, biedt vol gens de commissie goede aankno pingspunten om hondengevechten te verbieden. Het mogelijk maken van hoge geldboetes acht zij een goede manier om de gevechten financieel onaantrekkelijk te maken. De commissie vindt dat de door haar voorgestelde maatregelen lan delijk moeten worden ingevoerd. Al naar gelang de lokale situatie zouden gemeentebesturen zelf moeten beoor delen of de maatregelen eventueel ook nog voor andere honden zouden moeten worden ingevoerd. Dat kan het geval zijn als de lokale gemeen schap zich bedreigd voelt. De plaatse lijke politieverordening zou die ruim te moeten geven, meent de commis sie. Minister Braks wilde na de over handiging van het rapport niet con creet zeggen wat hij van de voorstel len van de commissie vindt, maar hij liet wel doorschemeren dat de maat regelen waar hij aan denkt niet veel zullen afwijken van de voorstellen. Braks is het eens met de conclusie van de commissie dat de agressieve honden een probleem voor de samen leving vormen. Het beste is naar zijn oordeel nog steeds dat problemen worden voorko men door het nemen van preventieve maatregelen, maar ook zullen over tredingen volgens hem doeltreffend moeten kunnen worden gestraft. Om dat dit de terreinen van openbare or de en veiligheid beslaat wil de be windsman zo spoedig mogelijk overleg met zijn collega-ministers van binnenlandse zaken en justitie over de voorgestelde maatregelen. Geen schatting Voorzitter Bouw van de commissie durft geen schatting te maken van het totale aantal agressieve honden. De commissie is uitgegaan van het aantal bij ziekenhuizen geregistreer de beten van 17.000 per jaar. De com missie heeft de Stichting Consument en Veiligheid gevraagd het aantal be ten nog scherper in kaart te brengen door waar mogelijk alle beten te regi streren. Mensen die van plan zijn een hond aan te schaffen te verplichten eerst een cursus te volgen gaat minister Braks te ver. Daarmee schept de over heid een sfeer waarin zij alle eigen verantwoordelijkheid van de burger wegneemt, aldus de bewindsman. Mevrouw drs. J. H. C. Brooijmans (zij zat namens de raad van beheer op ky- nologisch gebied in Nederland, het hondenstamboek, in de commissie) ziet wel iets in een vrijwillige voorbe reiding. Volgens haar groeit de be langstelling voor de algemene kyno- logische cursus die de raad organi seert. Steeds meer mensen volgen eerst de cursus en schaffen na afloop pas een hond aan. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUODEBEURS - TEL: 01110-16255 Federatie Maatschappelijke Dienstverlening kan opvang niet meer alleen aan NIEUWERKERK - „Toen de asielzoekers hier kwa men, hebben we er al op gewezen dat er veel meer kosten voor de gemeenschap achterop zouden komen. En dat blijkt nu ook waar te zijn". W. P. Stouten (VVD) liet tij dens de vergadering van de Duivelandse adviescommis sie financiën en onderwijs duidelijk weten tegen een ge meentelijke financiële bijdrage ten behoeve van de asielzoekers te zijn. Het college van b en w vroeg advies over een mogelijke bijdrage van 25 cent per inwoner. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Zij d^ed dit omdat de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening aan alle gemeenten op Schouwen- Duiveland om een dergelijke bijdra ge heeft verzocht. De Federatie heeft vanaf het begin de taak op zich geno men om de asielzoekers op Schou- wen-Duiveland op te vangen en te be geleiden. Een taak waarvan de kosten werden gedekt door de finan ciële bijdrage die de rijksoverheid per asielzoeker bijdraagt. Langere duur In de aanloopfase van de opvang vfras het extra werk geen probleem voor de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening. Maar nu heeft zij aan de diverse gemeenten laten weten dat de voortdurende werkzaamheden ten behoeve van de asielzoekers op de langere duur ten koste gaan van het algemeen maatschappelijk werk waarvoor de Federatie ook staat. De oplossing zou volgens de Fede ratie gevonden kunnen worden in het vormen van een werkgroep met daar in enkele mensen die een deel van de werkzaamheden voor de opvang van de asielzoekers overnemen. Dat kost echter meer geld dan beschikbaar is via de rijksbijdrage. Geld dat door de zes gemeenten op Schouwen-Dui- veland opgebracht zou moeten wor den. „Als het een kwartje per inwo ner kost gaan wij niet akkoord. Wij vinden dat de kosten voor de opvang van asielzoekers gedekt moeten wor den door de rijksbijdrage", aldus VVD-commissielid Stouten. Maar hij was in de minderheid,. De overige drie commissieleden M. Braam (SGP/RPF), A. R. I. van den Hoek (CDA) en A. J. C. Melieste (PvdA) deelden de mening van com missievoorzitter burgemeester A. Bergshoeff: „We streven ernaar om de kosten voor de opvang binnen de rijksvergoeding te houden. Maar als dat niet lukt gaan we de verantwoor ding niet uit de weg. We kunnen de vrijwilligers en coördinatoren die dit werk doen niet in de kou laten staan. We hebben a gezegd, dus nu moeten we ook b zeggen". Het college van b en w kreeg dus van een meerderheid het advies de gevraagde subsidie te verlenen. Natuurlijk kan dit alleen met toestemming van een meerder heid van de totale gemeenteraad die zich nog over deze subsidieverlening moet uitspreken. APELDOORN - De Apeldoornse gemeentepolitie heeft donderdag in samenwerking met de Rijks Ver- keers Inspectie op de Al (Amster- dam-Apeldoorn) 104 vrachtwagen combinaties gecontroleerd. Daarbij kregen 26 chauffeurs een proces-ver baal wegens het overschrijden van de rijtijdenwetgeving. Negen chauf feurs werden naar een parkeerplaats bij een restaurant in Busloo ge bracht, waar zij acht uur verplicht moesten slapen. Hun papieren wer den voor die tijd ingenomen. „Eens te meer blijkt hoe broodno dig deze controles zijn", aldus een woordvoerder van de Apeldoornse politie. „We hebben in de afgelopen week nog twee ernstige ongelukken gehad waar vrachtwagenchauffeurs bij betrokken waren. De ene had 24 uur doorgereden en de ander 26 uur zonder de voorgeschreven acht uur rust". Bij de controle op de Al kreeg een Duitse chauffeur 800 gulden boete omdat hij probeerde valse inlichtin gen te geven. 5Dat is een zaak van de scholen zelf Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 17 september 07.40 154 01.25 -139 19.45 155 13.30 -127 18 september 08.10 148 01.55 -136 20.25 149 14.05 -127 19 september 08.55 136 02.40 -128 21.20 135 15.00 -122 17 september 06.15 165 00.10 -130 18.30 166 12.15 -119 18 september 06.50 155 00.50 -126 19.10 155 13.00 -118 19 september 07.40 134 01.40 -116 20.00 131 14.05 -111 17 september 07.30 170 01.30 -151 19.45 173 13.40 -138 18 september 08.05 164 02.05 -148 20.25 165 14.20 -139 19 september 08.55 148 02.45 -139 21.20 147 15.10 -132 17 september 07.50 177 01.25 -153 20.00 178 13.35 -142 18 september 08.25 170 02.00 -150 20.40 171 14.10 -142 19 september 09.10 155 02.45 -140 21.30 153 15.05 -134 NIEUWERKERK - Geen 30 cent maar 17 cent per basis schoolleerling. Dat zou volgens het advies van de voltal lige commissie financiën en onderwijs het bedrag aan subsidie moeten zijn dat vanuit Duiveland naar de com missie BOVO gaat. De commissieleden zagen geen reden om bij te dragen in de kosten voor het vervaardigen van een folder waarin alle scholen voor voortgezet onderwijs op Schouwen-Duiveland zich naast elkaar presenteren. Dit om de keuze van de oudste basisschoolleerlingen en hun ouders gemakkelijker te maken. BOVO is een afkorting van Basis Onderwijs en Voortgezet Onderwijs. De diverse directeuren van basisscho len en scholen voor voortgezet onder wijs op Schouwen-Duiveland (die ge zamenlijk de BOVO-commissie vor men) ijveren er via de commissie voor om de overstap van kinderen tussen deze schoolsoorten beter te laten ver lopen. Zij organiseren schoolvorde- ringstoetsen en thema-middagen voor onderwijskrachten. Verder wordt een folder uitgegeven waarin alle scholen voor voortgezet onder wijs op Schouwen-Duiveland zich naast elkaar presenteren. Doodtij: 21 september Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Vraag Al deze activiteiten werden tot nu toe bekostigd uit een bijdrage van 10 cent per leerling door de scholen voor voortgezet onderwijs. Maar dat bleek onvoldoende om de totaalkosten van 1300 gulden te dekken. Zodat de BOVO-commissie nu aan alle ge meenten om een aanvullende subsi die van 30 cent per basisschoolleer ling heeft gevraagd. „Het overleg tussen de onderwij zers van basisscholen en scholen voor voortgezet onderwijs is een goede zaak waar wij graag aan mee willen betalep. Maar de kosten voor de bro chure waarin de gezamenlijke scho len zich presenteren is puur een zaak van het voortgezet onderwijs. Daar willen wij als college van b en w lie ver niet aan mee betalen", aldus com missievoorzitter burgemeester A. Bergshoeff. Hij wees hiermee 800 van de 1300 gulden die nodig zijn af. De leden van de adviescommissie stonden en bloc achter hem. Zodat de kans dat de gemeenteraad van Dui veland alsnog besluit tot een subsi die van 30 cent per basisschoolleer ling niet hoog ingeschat kan worden. Hoewel het RPCZ (Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland) erin is ge slaagd om zijn begroting voor 1989 op de nullijn te houden, omvat die be groting nog altijd een bedrag van bij na 5 miljoen gulden. Een bedrag waaraan de diverse gemeenten in' Zeeland 2 miljoen bijdragen. In ruil daarvoor helpt de schoolbegelei dingsdienst RPCZ de groepsleiders van basisscholen op verschillende on derdelen van het onderwijs waarin men meer gespecialiseerd is. Niet wekelijks „Wordt daar nu door de scholen in onze gemeente veel gebruik van ge maakt?", wilde commissielid W. P. Stouten (VVD) weten. „Als het nodig is wel. Maar het RPCZ staat niet we kelijks aan de deur", aldus commis siesecretaris M. J. Leune. Stouten bleek er voor te voelen om het geld dat Duiveland bijdraagt aan de ver schillende schoolbegeleidingsdien sten zelf rechtstreeks in het onder wijs te steken. Maar dat stuitte op fel verzet. „Je kunt niet buiten de schoolbegeleidingsdiensten", aldus M. Braam (SGP/RPF). „Het is jam mer dat er niet één maar drie school begeleidingsdiensten zijn" (ook nog twee van christelijke signatuur, red), aldus A. J. C. Melieste (PvdA). De commissie bracht tenslotte met una nieme stemmen het advies uit om de begroting 1989 van de Stichting RPCZ goed te keuren. Tenslotte gaf de commissie een po sitief advies aan het voorstel van het college van b en w om een garantie- subsidie van 95 gulden te verlenen als bijdrage aan de speelwcek voor kinderen van de Beatrixschool die in de zomervakantie werd georgani seerd. Dat werd gedaan door Jcugd- cn Volwassenen Werk Zeeland en uit de gemeente Duiveland deden twee kinderen mee. De totale kosten be droegen 710 gulden. Tot en met zaterdag 17 september Middelburg Zeeuwse Bibliotheek. Tentoonstel ling onder de titel van radarboot tot Jui»boferry. September Bruinisse Hal gemeentehuis. Expositie olie verfschilderijen Hedi Bogaers. Dage lijks (behalve zaterdag en zondag). Van 8.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Expositie werk Hedi Bo gaers en Ed van den Bogaerdt. Dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. Vrijdag 16 september Zierikzee Huis van Nassau. Ledenvergadering vogelvereniging Zang en Kleur. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Bewaerschole. Opening expositie Je roen Braat. 20.00 uur. Zaterdag 17 september Zierikzee Bezichtiging Meestoof de kapel. Van 10.00 tot 16.00 uur. Brandweerkazerne, Regenboog straat. Open dag Zierikzeese brand weer. Van 10.00 tot 17.00 uur. Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. Open Dag ZVU-cursussen. Van 12.00 tot 15.00 uur. Burgh Aan de Burghse Ring. Openbare pe renverkoop. 09.30 uur. Dreischor Ophalen oud papier door Crescendo. 09.00 uur. Aan de Ring. Slotconcert Crescendo. 19.30 uur. Oosterland In en bij restaurant de Blauwe Keet. Blauwe Markt. 9.00-17.00 uur. Maandag 19 september Zierikzee Installatie commandant rijkspolitie district Zeeland. Nieuwe Kerk. 15.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraad Zierikzee. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering Phila- telica. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraad Wes- terschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraad Brouwers haven. 19.30 uur. Dinsdag 20 september Zierikzee Gespreksavond In Perspectief. Gere formeerde Kerk, Sint Domusstraat. 19.30 uur. Hervormd Kerkcentrum. Jongeren en Geloof-thema. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie welzijn bijeen. 19.30 uur. Gemeentehuis. Commissie RO. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Themamiddag multiple sclerose. 13.30 uur. Woensdag 21 september Zierikzee Basisschool Theo Thijssen. Eerste Unicef-kaartenverkoop aan dr. C. Boertien. 14.30 uur. Stadhuis. Commissie sociale zaken. 16.00 uur. Graanbeurs. Streekvergadering NCVB-afdelingen en CPB. 19.45 uur. Kerkwerve Dorpshuis. Commissie algemene en bestuurlijke zaken Middenschouwen. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie openbare werken. 19.30 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw. Najaarskleding- beurs/rommelmarkt peuterspeelzaal de Krukels. 13.30 tot 15.00 uur. Donderdag 22 september Zierikzee Busreisje bewonerscommissie Bor- rendamme. Vrijdag 23 september Dreischor Op basisschool Fancy-fair. 15.00 uur. Zaterdag 24 september Zierikzee In politiebureau. Kijkdag gevonden fietsen. 09.00-12.00 uur. Chr. Geref. kerk. Zangavond Woord en Daad. 19.30 uur. Dreischor Nederlandse Hervormde kerk. Zang avond met koren uit Dreischor, Nieu werkerk en Zierikzee. 19.45 uur. Nieuwerkerk Kerkgebouw Gereformeerde Ge meente. Zangavond 19.30 uur. Maandag 26 september Zierikzee Mondragon. Openbpre bijeenkomst CDA-fractie Europees parlement. 20.00 uur. Dinsdag 27 september Brouwershaven Bezoek Henri Dunant Rode Kruis. 14.30 uur. Woensdag 28 september Zierikzee Ned. Herv. Kerkcent mm. Start NCVB-óuderenmiddagen. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering Stich ting Welzijn Ouderen. 14.00 uur. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2