Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen 'Multiple sclerose patiënten zijn geen zielige mensen' Al honderd jaar weekblad Schuttevaer Reis naar Spanje ging niet door Middenschouwen toch in regeling van ADZ RKDVC - ZIERIKZEE ksia DE ZIERIKZEESCHE COURANT flakkee expresse bv WA> W PE AUTO LOUIS GOEDBLOED Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Asielzoekers Onderwijs Expositie Skeelerwedstrijd De WD-fractie binnen de gemeenteraad van Jn het onderwijs gaat het niet meer om de Tot 1 oktober is in het gemeentehuis in Zierik- Zaterdag de tweede skeelerwedstrijd. Een aan- Duiveland ziet extra kosten voor de opvang van kwaliteit, maar om de kwantiteit". Dat zegt P. T. zee een expositie te zien over de watersnood- tal 'cracks' geeft acte de présence, dus dat be- asielzoekers niet zitten. (Pag. 2). - Bolkenbaas. Hij is vandaag 25 jaar actief in het ramp in 1953. (Pag. 5). looft weer de nodige spanning. (Pag. 11). onderwijs. (Pag. 3). VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1988 145ste jaargang: Nr. 24406 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) VecZ meer dan ziekte wordt gezondheid voorgewend. Otto Weiss Thema-middag in dorpshuis Nieuwerkerk op dinsdag 20 september NIEUWERKERK - „Multiple sclerose patiënten zijn geen zielige mensen. Het is een wijdverbreid misverstand dat men met deze ziekte altijd in een rolstoel terecht zou ko men. Dat is maar bij vier procent van de patiënten het geval. Het grootste gedeelte van hen functioneert vrijwel normaal. Wel op een aangepaste manier. Ze moeten naar hun ziekte leven. En dat betekent vaak dat ze veel rustperiodes moeten inbouwen in hun dagprogramma". Onder de vlag van de Stichting Multiple Sclerose Schouwen- Duiveland zetten Laura van de Zande en Yvonne Koolmees zich al enkele jaren in voor ms-patiënten en hun naaste verwanten. „Want die moeten de ziekte net zo goed ver werken". Om de wijdverbreide misverstanden die in het algemeen over deze ziekte be staan wat te verminderen organiseren zij een thema-middag over dit onderwerp die plaatsvindt op dinsdag 20 september in het dorpshuis te Nieuwerkerk. Het feit dat er in het algemeen zo weinig bekend is over de ziekte heeft volgens beide vrouwen ook zijn Advertentie SHOW AUTOBEDRIJF ISTA OOSTERLAND 01114-1495 weerslag op de patiënten zelf. „Vaak zitten de mensen met de handen in het haar als ze van de dokter horen dat ze zelf of een van hun huisgenoten ms heeft. Ze worden in een diepe put gegooid waar ze zelf maar uit moeten zien te komen. Want de kennissen- en familiekring is dikwijls ook zo ge schokt door het bericht en de mis verstanden die over de ziekte bestaan dat ze er niet over durven praten", al dus Laura van de Zande. Verhardingen In Nederland heeft ongeveer een op de 1200 mensen ms. Multiple sclerose betekent letterlijk: verschillende ver hardingen en heeft betrekking op de zenuwen. Deze worden beschermd door een zachte laag merg. Als dat BRUINISSE - Het honderdjarig bestaan van het weekblad Schuttevaer kreeg extra aandacht door de overhandiging van het eerste exemplaar van een boek, door Frits Loomeijer geschreven, op verzoek van de redactie van het weekblad, getiteld Honderd Jaar Binnenvaart, aan minister-president R. F. M. Lubbers. blijven doen. Ook in de volgende honderd jaar. Het eerste boek van drs. Loomeijer werd daarna door Bommer aan de minister-president overhandigd. Het tweede exemplaar was voor de burge meester van Rotterdam, B. Peper. Lubbers memoreerde hoe hij van moederszijde aan de scheepvaart ver want was. Zijn moeder was een schip- persdochter en de problemen van de schipperij waren er al in zijn prille jeugd. De eerste reis mét een binnen vaartschip was een belevenis. Of schoon hij drie kwartier te laat arri veerde vanwege zijn werk in de Tweede Kamer, had hij toch graag de uitnodiging aangenomen. Hij was in dertijd op een vergadering van schip pers kandidaat gesteld voor de ge meenteraad en dat was zijn eerste confrontatie met de politiek. Het 'schipperen' is een politicus eigen. Zijn toespraak in deze trant, was wars van beloften, maar hij kreeg wel een applaus. Na dit officiële gedeelte was men met een hapje en een drankje nog eni ge tijd bijeen en werden oude vriend schapsbanden vernieuwd. Ieder kreeg het boekwerk van Loomeijer over 100 jaar binnenvaart mee naar huis. Deze overhandiging gebeurde door J. Bommer, divisie directeur van de Uitgeverij Wolters Kluwer in het ma ritiem museum Prins Hendrik in Rotterdam. Bommer hield eerst een korte toespraak ter verwelkoming van de ongeveer 600 gasten, voorzit ters van de Vereniging Schuttevaer, de correspondenten van de krant en velen die nauw aan de binnenvaart of het KOF verbonden zijn. Joh. Salverda, de tegenwoordige hoofdredacteur van de krant, herin nerde aan de oprichting van de krant, een initiatief van de uitgever H. Born in Assen. Een jaarabonnement kostte in 1888 twee gulden, nu kost een los nummer drie gulden. De advertenties waarop ook in die tijd al de exploita tie van het weekblad sluitend was, lo gen er niet om. Van alles werd aan de schippers aangeboden, van Wortel- boerskruiden (30 cent per pakje), tot broodjes en andere levensbehoeften. Schuttevaer is uitgegroeid tot een belangrijk medium voor de schip perswereld. Iedere tijd in een tijdvak van honderd jaar vraagt andere aan dacht, maar de problemen van de schipperij, worden door Schuttevaer naar voren gebracht, besproken en behartigd. Schuttevaer hoopt dat te Advertentie Lorenlz 1 3241 LX Middelharms Tel. 01870-2188 Cricketpad 15 3223 EA Hellevoelsluis Tel. 01883-20016 KA Kreeftstraal 36 4301 ZD Zierikzee Tel 01110-13163 ltC Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Bei|erland Tel. 01860-13624 merg vei'hardt en vervolgens breekt, dan beschadigt of breekt ook de ze nuw. Het gevolg hiervan kan zeer uit eenlopend zijn omdat het helemaal afhankelijk is van welke zenuw be schadigd is. Zenuwen zorgen voor geleiding van gevoel zoals warmte, koude en pijn. En zij geleiden de prikkels om bewe gingen uit te voeren. Dit alles kan worden gestoord. Als men de herse nen vergelijkt met een telefooncen trale en de zenuwen als de telefoon kabels is duidelijk dat er vanuit de centrale geen signaal meer kan wor den doorgegeven als de kabels bre ken. Zo gaat dat ook bij ms-patiën ten. Omdat er zoveel verschillende 'kabels' zijn, is het onmogelijk een duidelijk beeld van de ziekte te be schrijven. Het verloop ervan is niet te voorspellen en meestal blijft de ziekte beperkt. Met het vertonen van de film Spel- depi'ikken op 20 september in het dorpshuis te Nieuwerkerk hopen Van de Zande en Koolmees de ziekte meer bespreekbaar te maken. Niet alleen voor de patiënten zelf die daar be hoefte aan hebben maar ook voor hun omgeving. Zij hopen daarom dat heel veel mensen de bijeenkomst zullen bezoeken. Zeker is dat ook een aantal mensen dat beroepsmatig te maken heeft met ms-patiënten naar het dorpshuis komt. „Fysiotherapeuten, ergothera peutes, logopedistes en de Nieuwer- kerkse huisarts M. M. van de Berg. We hebben deze mensen uitgenodigd omdat Speldeprikken een film is die vragen losmaakt". Een belangrijk aspect bij de bij eenkomst is de anonimiteit van de patiënten. „De vragen kunnen ook schriftelijk worden gesteld en zelfs al van te voren schriftelijk als de mensen dat willen. Wij hechten een groot belang aan de privacy van ms- patiënten. Iedereen heeft op een ver schillende manier ms en bepaalt zelf wanneer en hoe men wat wil vragen of zeggen". In de afgelopen zes jaar hebben bei de vrouwen zich op hun eigen wijze ingezet voor mensen met de ziekte. „Ik ben er voor de gezelligheid. Iede re maand organiseer ik een soosbij- eenkomst in het dorpshuis waar ms- patiënten en hun verwanten contact kunnen hebben via gezellige activi teiten", aldus Yvonne Koolmees. „Want de mensen willen ook wel eens genieten. Het is heus niet zo dat men steeds wil praten over hoe moeilijk men zijn sokken kan aandoen of zijn rug kan wassen". Serieus onderwerp Een andere activiteit van de stich ting Multiple sclerose Schouwen- Duiveland is het thuis bezoeken van de ms-patiënten. „Daar hebben we een aantal vrijwilligers voor". Maar ook voorlichting over de ziekte aan een breder publiek is een belangrijk item. „Een keer per jaar pakken we een serieus onderwerp aan. Wij val len onder de Nederlandse ms stich ting die dit jaar 25 jaar bestaat. Ter gelegenheid daarvan heeft men de voorlichtingsfilm laten maken die we op 20 september vertonen". „Want mensen beoordelen ms-pa tiënten vaak te snel. Ze denken dat ze vanwege hun ziekte niet mondig meer zijn. Of zich aanstellen omdat ze van het ene op het andere moment ineens heel moe zijn, terwijl ze de dag tevoren veel meer konden. Vaak vinden ze ms griezelig en zijn bang dat de ziekte besmettelijk is. Daar door worden de patiënten vaak onge wild in een isolement gedrongen. Wij willen er op verschillende manieren aan werken om ze daaruit te halen. En om ze te helpen voor zichzelf op te komen". Belangstellenden die de themamid dag over multiple sclerose willen bij wonen wordt verzocht dat even tevo ren te melden via telefoonnummer 01110-15017 of 01114-1460. De kosten voor deelname zijn beperkt tot de kosten voor de koffie. ZONNEMAIRE - Het was gisteren (donderdag) niet de'leukste dag uit het leven van P. J. M. uit Den Haag. Toen hij op het punt stond om vanaf camping Bogersbosje, aan de Trambaan te Zonnemaire, met een volge pakte toercaravan te-vertrekken naar Spanje, zag hij een rookpluimpje uitzijn vakantieverblijf opstijgen. Bij het openen van de deur voor nader onderzoek, zette een beginnende brand heviger door vanwege de extra zuurstof die er bij kwam. De brandweerkorpsen van Brouwershaven en Dreischor werden gealarmeerd. In middels werd de brand geactiveerd doordat een van de drie gasflessen in de caravan ontplofte. De brand weer van Brouwershaven had het vuur met een hoge druk spuit snel onder controle en kon daarmee voorko men dat ook de andere twee gasflessen ontploften. Van de. toercaravan van P. J. M. bleef niet meer over dan smeulende resten. De schade bedraagt naar schatting van de rijkspolitie ruim 12.000 gulden. De caravan was vanwege de geplande r&is,^volgepakt met goederen. .Qnder.and.eje enkele kostbare oude boeken die P. J. M. gebruikte voor studie. Door de grote hitte die zich bij dè br(t)var'&rrtwikkelde, werden ook een caravan en schuurtje beschadigd die in de directe nabijheid van de toercaravan stonden. De technische recherche van de rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand die tot nu toe onbekend is. Met rug tegen de muur SCHARENDIJKE - Burgemeester en wethouders van de gemeente Middenschouwen willen alsnog - met de grootst mogelijke tegenzin overigens - toetreden tot het Administratief Dienstencentrum Zeeland (ADZ). De ge meente wees dit eerder af, omdat de medezeggenschap van de kleine gemeenten niet gewaarborgd zou zijn. Maar praktisch gezien is het niet toetreden vrijwel on mogelijk. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BILT Concreet betekent de eerdere wei gering van deelname dat Midden schouwen niet kan voldoen aan haar taken in het kader van de Wet Sociale werkvoorziening. Daarnaast is het niet ondenkbaar, dat gedeputeerde staten deelname dwingend zouden opleggen. „Dit weinig aanlokkelijke beeld heeft ons uiteindelijk doen be sluiten alsnog node akkoord te gaan met de door het ADZ voorgelegde ontwerp-regeling", aldus b en w in een voorstel aan de raad. Reden van eerdere weigering was gelegen in het feit, dat de diverse ge meenten geen vertegenwoordiger in de gemeenschappelijke regeling krij gen. Middenschouwen (maar ook de andere gemeenten in de regio) vrezen dat dit in de toekomst i-egel gaat wor den en heeft daarom principiële be zwaren tegen deelname. Het kunnen sturen van een Middenschouwse af gevaardigde heeft - zo vindt de ge meente - meer effect dan geen. Conclusie Dat is het ADZ geschreven met als voornaamste conclusie het besluit vap de raad om niet deel te nemen. Maar het ADZ weigert haar ontwerp regeling aan te passen. Zo is gebleken uit een reactie op het raadsbesluit. De gemeenteraad komt woensdag 28 september om 19.30 uur bijeen in de Putmeet te Scharendijke. Daar zal blijken of ook de raad alsnog besluit deel te nemen. Tijdens de raadsvergadering wordt ook voorgesteld burgemeester W. den Boer te benoemen in het algemeen bestuur Overlegorgaan Stichting Re gionaal Pedagogisch Centrum Zee land. Wethouder W. G. Renden, die momenteel deze plaats vervult, kan zich niet langer vrijmaken op de ge plande vergaderdata. Wethouder L. C. Hart blijft plaatsvervangend be stuurslid. AMSTERDAM - De belager van de schrijver Harry Mulisch mag het ko mende jaar niet meer in de directe omgeving van diens huis komen, ten zij hij in de bus of de tram zit. Houdt hij zich hier niet aan, dan moet hij per overtreding een dwangsom van vijfduizend gulden betalen. De Am sterdamse rechtbankpresident mr. B. J. Asscher heeft dit bepaald in het kort geding dat Mulisch had aan gespannen tegen de man die hem al jarenlang teistert. Advertentie Even een tandje erbij jongens hoofdsponsor v.v. Zierikzee Altijd 50 inruilauto's lil Verwachting Deltagebied tot zaterdagavond: Wolkenvelden Nog steeds trekken wolkenvelden over maar af en toe zijn er ook opkla ringen. De wind blijft in de noord- hoek en is overwegend matig en bo ven de zee af en toe vrij krachtig. Minimumtemperatuur komende nacht 12 graden. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 20 sept.: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noordwest 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: west 3 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 17 sept. Zon op 07.17, onder 19.49 Maan op 14.42, onder 21.35 18 sept. Zon op 07.19, onder 19.47 Maan op 15.54, onder 22.17 19 sept. Zon op 07.21, onder 19.45 Maan op 16.55, onder 23.19 Eerste Kwartier: 19 september (05.18) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer wordt het ko mende etmaal beheerst door ener zijds een krachtig hogedrukgebied, juist ten zuidwesten van Ierland en anderzijds een ver van ons land ver wijderd lagedrukgebied bij Noord- Fin land. In onze omgeving staat bij deze drukverdeling een noordelijke stroming. De aanstromende lucht is echter, ondanks deze noorden wind, niet koud. Zij is afkomstig van de Azoren en stroomt met een wijde boog rond het genoemde hogedrukge bied, via Ierland en Schotland naar ons land. De lucht is in de onderste lagen vochtig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1