CONCERTEN EïtfyuaPHI streeknieuws Hoofdingelanden onder protest akkoord met forse verhoging van verontreinigingsheffing Programma Ars Musica met jong talent en oude muziek Instelling commissies bij waterschap ter discussie Modeshow van plattelandsvrouwen Kosten asiel zoekers ter sprake Nieuwbouw Beter Wonen Noord welle EG 4 MAINZ - De Westduitse minister van milieu, Klaus Töpfer, is woens dag bij Mainz de Rijn overgezwom men. De bewindsman kwam daarmee een belofte na, drie jaar geleden ge daan in een weddenschap met een lid van de oppositie in het parlement. Töpfer zei toen met zijn oversteek te zullen bewijzen dat de Rijn steeds schoner wordt en derhalve de gezond heid niet bedreigt. MOSKOU - Sovjetleider Michail Gorbatsjov heeft tijdens een ontmoe ting met de bevolking in de Noord- Siberische stad Norilsk beloofd dat hij spoed zou zetten achter zijn her vormingen. Dat moet echter op vreedzame wijze gebeuren. ZIER1KZEE - De Zierikzeese com missie sociale zaken spreekt woens dag 21 september ondermeer over de kosten voor opvang van de asielzoe kers. De vergadering, die openbaar toegankelijk is, begint om 16.00 uur. Verder wordt gesproken over het verslag van de projectleider, de reke ning van de sociale dienst, alsmede het jaarverslag en de budgetfinancie ring van de WSW. NOORDWELLE - Aan het Hoefij zer in Noordwelle worden deze week vier eensgezinswoningen voltooid. Voor de bouw van deze huurwonin gen gaf woningbouwvereniging Be ter Wonen opdracht wegens de toena me van het aantal woningzoekenden in deze kern. Mede door de inspan ningen van de werkgroep leefbaar heid Noordwelle. De woningen hebben een woonka mer en een keuken op de begane grond en drie slaapkamers en een badkamer op de verdieping. De zol der is bereikbaar met een vlizotrap en kan gebruikt worden als berging. De woningen zijn ontworpen door Leo de Jonge Architecten te Rotter dam. De kale maandhuur bedraagt 557,90 gulden. Inmiddels zijn de wo ningen verhuurd. Het project van vier is onderdeel van in totaal zestien woningen, die Beter Wonen door bouwbedrijf Prin ce heeft laten bouwen in Renesse, Haamstede en Noordwelle. De wo ningen in Haamstede zijn de vorige maand reeds gereed gekomen. De wo ningen in Renesse worden binnen kort opgeleverd. Algemene vergadering bestuur waterschap ZIERIKZEE - „We zijn er ons van bewust dat het hier om een drastische verhoging gaat.' Maar het is tevens noodzaak". Met die woorden leidde dijkgraaf M. J. Steur het voorstel tot verhoging van de verontreinigingshef fing in op de algemene vergadering van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland. Het agendapunt bracht de nodige discussie teweeg en uiteindelijke uit komst van die discussie was dat de hoofdingelanden on der protest akkoord gingen met de forse verhoging. ker niet met 12 gulden", aldus de dijkgraaf. Eerder was berekend dat een ver hoging van 67,- naar f 72,- voldoen de zou zijn. Daarbij was dan ook re kening gehouden met de investerin gen die gepaard gaan met de uitbrei ding van de RWZI Westerschouwen en de nieuwbouw van een zuiverings installatie bij Zierikzee. „Niet voorzien was het vervallen van de correctiefactoren voor de re- creatiebedrijven ten gevolge van de wijziging van de heffingsverordening per 1 januari 1986. Voor ons water schap betekende dit een verlies aan vervuilingseenheden van nagenoeg 10.000", aldus de toelichting van het dagelijks bestuur. Men stelt verder dat het aanwenden van reserves in dit verband niet mogelijk is. Dijkgraaf M. J. Steur: „Het is een drastische verhoging. Maar wel noodzakelijk". Voorgesteld werd om het heffings bedrag per vervuilingseenheid te ver hogen van 67,- tot f 79,-. In de prak tijk betekent het voor een gezin, waarvoor drie vervuilingseenheden worden gerekend, dat men per jaar geen 201,- maar 237,- moet gaan betalen. Een verhoging van 36,-. Al leenstaanden gaan per jaar 12,- meer betalen. Drastisch Dijkgraaf M. J. Steur gaf onmid dellijk toe dat de verhoging bepaald drastisch genoemd kan worden. Hij zei verder te verwachten dat de ver ontreinigingsheffing de eerstkomen de jaren niet meer zal stijgen. „En ze- Lutherse kerk als thuishaven ZIERIKZEE - Het najaar heeft zijn entree gemaakt en de tijd van de lange donkere winteravonden is niet ver meer. Ter opfleuring van avonden, waarbij men aangewe zen is op vertier binnenshuis, heeft Ars Musica ook voor komende winter weer een gevarieerd programma samen gesteld bestaande uit zes concerten, die voor het overgro te deel in de Lutherse kerk worden gegeven. Ter voorkoming dat de Schouwen- Duivelander na een zomer vol vertier in de wintermaanden in een groot zwart gat van verveling zou vallen vond een aantal musici elkaar onder de naam Ars Musica, dit naar een idee van Mar van der Veer. Dit uit be roepsmusici en muziekstudenten be staande gezelschap wilde door mid del van een aantal uiteenlopende concerten voor gepast vertier in de saaie wintermaanden zorgen. Nadat het publiek via een aantal kooruitvoeringen op de hoogte was gebracht van het bestaan van Ars Mu sica begon dit zeven man/vrouw ster ke gezelschap met het opzetten van een breder programma, om daarmee zoveel mogelijk mensen te kunnen bereiken. Dit jaar is het voor de ze vende keer dat Ars Musica de Schou- wen-Duivelanders een gevarieerd concertprogramma aanbiedt Thuishaven Het merendeel van de zes concerten wordt dit jaar weer in de sfeervolle en akoestisch zeer geschikte Lutherse kerk gegeven. Wat dat betreft is Ars Musica na een periode van twee jaar, waarin de Vierschaar van het Zierik zeese stadhuis als concertpodium fungeerde, weer teruggekeerd op het oude (zwanen)nest. Nieuw Het concertprogramma dat Ars Mu sica dit seizoen aanbiedt bestaat uit zes uiteenlopende muziekevenemen ten. Zaterdag 8 október kan het pu bliek kennismaken met jong talent van eigen bodem waarvoor Ars Musi ca een podium wil vormen. Die avond treden Karin Haak (viool), Sjoerd Nauta (gitaar), Cathy Kotoun en Cae- cile Boschman (quatre-mains piano), Wim Boer (orgel en piano) en Herien Wieringa (zang) voor het voetlicht. Deze muzikale kennismaking staat dit jaar voor het eerst op het pro gramma. om eens met een stofkam door de be groting van het waterschap te gaan. In antwoord op vragen van Geluk stelde J. J. Vasseur, hoofd afdeling fi nanciën, dat men verwacht dat de hoogte van de verontreinigingshef fing de eerste jaren stabiel zal blij ven. „In 1995 verwacht men dat de heffing weer gedaald is naar 75,-. Hoofdingeland J. M. Geluk: ,,Met stofkam door begroting heen gaan". Recreatie Hoofdingeland J. Barendregt stel de dat er in feite gigantische investe ringen zijn gedaan voor niet- inwoners van Schouwen-Duiveland. Hij doelde daarmee op- het feit dat de capaciteit van de RWZI in Wester schouwen is berekend op de piek die men daar in de zomermaanden als ge volg van de recreatie te verwerken krijgt. Barendregt: „Is het niet op de een of andere manier mogeli jk om van de recreatiegemeenten een financiële bijdrage te krijgen"? Hoofdingeland J. M. Geluk sloot zich bij die opmer king aan. „Want ik wil wel een sluitende be groting van het waterschap", aldus Geluk. Hij stelde dat het raadzaam is Dit jaar fungeert de Lutherse kerk als thuishaven voor Ars Musica, dat in de ze zwanenkerkeen aantal muziekavonden verzorgt. Zaterdag 12 november kan Schou wen-Duiveland kennismaken met de fortepiano, een vroege vorm van de piano die volgde op het klavecimbel. Leen de Broekert uit Middelburg zal samen met de cellist John van de Beemt laten horen hoe zo'n fortepia no, die tegenwoordig weer volop in de belangstelling staat, klinkt. Kerstmis Twee dagen voor Kerstmis kan men alvast een beetje in de juiste sfeer ko men met een Kerstconcert bij Kaars licht. Aan dit concert werken ver schillende ensembles en solisten mee. Van een geheel andere toonsoort is het concert rond het thema De tijd van William en Mary. In dit concert dat 14 januari wordt gegeven staat de Engelse Barokmuziek met zijn voor keur voor het grootse en zijn liefde voor beweging, contrasten en versie ringen centraal. Henk de Croon (kla vecimbel), Titia Dijkstra en Liesbeth Franken (zang) en een blokfluittrio bestaande uit Renkske Ligtmans, Marloes van Houtert en- Maurice van Lieshout laat horen naar welke mu ziek Willem en Mary 's avonds luis terden. Geëngageerd Iets geheel nieuws is het thema De vroege twintigste eeuw. Rond dit the ma musiceert 25 februari een aantal musici in de nieuwe grote zaal van de muziekschool. Cor Baarda, Liesbeth Franken en Titia Dijkstra (zang), El lengard Jense en Carl van Cuyck (pia no) en Dik de Koning (gitaar) vertol ken deze avond werken van geënga geerde componisten als Satie, Eisler, Kosma, Weil, Poulenc, Debussy en Fauré. Een diepe duik in de tijd wordt 8 april gemaakt wanneer het ensemble De Speellieden van Voorne in de sfeervolle entourage van de No- belpoort Middeleeuwse liederen spe len en zingen. Ook dit optreden van de Voornse Speellieden is nieuw in het programma van Ars Musica. Donateurs Voor hen die meerdere concerten wil bijwonen biedt een abonnement uitkomst. Daarnaast is er ook de mo gelijkheid om via de losse kaartver koop een geldig entreebewijs te be machtigen. Wie niet in de gelegen heid is om meerdere muziekuitvoe ringen bij te wonen maar de stichting wel een goed hart toedraagt kan zich dit jaar het eerst als donateur opge ven. Die donateurs zijn voor Ars Mu sica zeer belangrijk daar deze door vrijwilligers gedragen stichting geen subsidie ontvangt. Hoofdingeland J. J. Stols deed de suggestie om wel akkoord te gaan met de verhoging van de verontreini gingsheffing 'maar tevens de moge lijkheid open te houden om gezinnen korting te geven. Dijkgraaf Steur antwoordde daarop dat dit wettelijk niet tot de mogelijkheden behoort. Uiteindelijke uitkomst van de dis cussie was dat de hoofdingelanden zich onder protest achter het voorstel tot verhoging van de verontreini gingsheffing schaarden. Hoewel het niet op de agenda stond nam hoofdingeland L. Goedbloed de vrijheid om het beleid van het water schapsbestuur ter discussie te stel len. Goedbloed stelde dat het bestuur van het waterschap zich niet passief op moet stellen maar actief aan wer ving behoort te doen. Hij doelde daarmee met name op mogelijke klandizie vanuit het toekomstige re creatiedorp Port Zélande aan de Kab- belaarsbank. Steur reageerde daarop met de opmerking dat het water schap in dit geval buiten haar boekje zou gaan. „Want dat gebied hoort niet bij Zeeland, maar bij Zuid-Holland". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF STRAATSBURG - EG-commissaris Frans Andriessen vreest volgend jaar een botsing met de Verenigde Staten over het Europese hormonenverbod. In een debat in het Europese parle ment over het Westduitse hormonen schandaal zei Andriessen dat hij zich weinig illusies maakt over de Ameri kaanse bereidheid om vanaf volgend jaar alleen nog maar hormonenvrij vlees naar de EG te exporteren. Dat betekent bijna zeker dat er een fors handelsconflict uitbreekt. Goede taakomschrijving noodzakelijk ZIERIKZEE Wees een zegen De bijeenkomsten van de Hervorm de vrouwengroep Wees een zegen worden vanaf 15 september begonnen met een gewijzigde aanvangstijd. Het wordt 19.30 uur in plaats van de ge bruikelijke 20.00 uur. De gezamenlijke afdelingen van de NCVB op Schouwen-Duiveland (Zie rikzee, Kerkwerve, Haamstede en Bruinisse) houden woensdag 21 sep tember een streekvergadering in de Graanbeurs te Zierikzee. De bijeen komst begint om 19.45 uur en wordt bijgewoond door mevrouw H. May van Weggen uit Eindhoven. Als lid van het Europees parlement spreekt zij over de Europese Gemeenschap en wat dit voor mensen betekent. Alle belangstellenden zijn welkom'. RENESSE Optreden In de Country Club te Renesse is maandag 19 september een optreden van Joyce Angora uit België. Ze geeft een optreden om 22.00 uur en om 24.00 uur. Zaterdag 24 september is er ook een optreden van twee artiesten in verband met de start van het win terseizoen. KERKWERVE NCVB Het nieuwe NCVB-seizoen is door de leden van de afdeling Kerkwerve op sportieve wijze ingeluid. Met en kele wagens zijn de leden vertrokken naar Renesse om er te gaan midget- golfen. Na afloop werd er bij een be stuurslid nagepraat onder het genot van een kopje koffie. ZIERIKZEE - „Het is een goede zaak dat die commissies er gaan ko men. Maar ik vind dat het er wel wat veel zijn". Dat was de reactie van hoofdingeland J. M. Geluk op de me dedeling van het dagelijks bestuur van het Waterschap Schouwen-Dui veland dat men over wil gaan tot het instellen van zes commissies. Hoewel het dagelijks bestuur van het waterschap pas op de vergadering van het algemeen bestuur van 16 no vember met nadere voorstellen komt was de mededeling weer aanleiding tot de nodige discussie. Men lijkt het erover eens dat er een aantal commis sies in het leven moet worden geroe pen. Minder eensgezind is men wat betreft de nadere invulling van aan tal, omvang en taken van de commis sies. Te veel Hoofdingeland Geluk stelde dat het door het dagelijks bestuur voor gestelde aantal van zes commissies te hoog is. Hij stelde voor om in totaal drie comniissies te vormen. „De com missies waterkeringen, wegen en wa terbeheer kun je samen voegen tot één commissie. Dan kun je verder een commissie algemene zaken instellen en nog een commissie economische zaken, waaronder dan ook begroting en rekening vallen". Hoofdingeland L. Goedbloed sloot zich aan bij de woorden van Geluk. Hoofdingeland J. J. Stols stelde dat men in deze ervoor moet waken dat de beslissingen niet in feite al binnen de commissies genomen gaan wor den. Dijkgraaf M. J. Steur reageerde daarop met de opmerking dat dat geenszins de bedoeling van de com missies is. „Het is juist de bedoeling om de hoofdingelanden meer bij het werk van het waterschap te betrek ken". De dijkgraaf stelde verder dat in eerste instantie gedacht wordt aan commissies ter grootte van 4 a 5 per sonen. Taakomschrijving Van verschillende kanten werd op gemerkt dat een goede taakomschrij ving voor de commissies van groot belang is. Het is de bedoeling dat de verorde ning waarin een en ander nader gere geld wordt aan de orde wordt gesteld op de vergadering van 16 november. Dan komt ook de nadere invulling van de taken binnen de commissies aan dé orde. Opbrengst De collecte ten bate van dé kanker bestrijding door het KWF heeft in Kerkwerve 1866,90 gulden opgele verd. Gevers en collectanten worden door de organisatie bedankt. BROUWERSHAVEN Collecte De collecte van het Koningin Wil- helmina Fonds ten bate van de kan kerbestrijding heeft in Brouwersha ven 1845,80 opgebracht. Gevers en collectanten worden namens de orga nisatie bedankt. Stadhuis Vrijdag 30 september worden de nieuwbouw van de secretarie en het aangetaste stadhuis van Brouwersha ven officieel geopend. Daarvoor is er een bijeenkomst in het Tbnnenmaga- zijn, die om 14.00 uur begint. De offi ciële openingshandeling wordt ver richt door de Commissaris van de Koningin, dr C. Boertien. ZONNEMAIRE Collecte De collecte van het Koningin Wil- helmina Fonds ten bate van de kan kerbestrijding heeft in Zonnemaire 1085,35 opgebracht. Gevers en col lectanten worden namens de organi satie bedankt. NIEUWERKERK Zangavond lén bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeente is er in het Nieuwerkerkse kerkgebouw een zangavond. Hieraan wordt medewer king verleend door de mannenkoren Petrus Datheen uit Leiden en Duive- land's Mannenkoor uit Oosterland. Een en ander begint om 19.30 uur. OOSTERLAND Collecte De collecte van het Koningin Wilhel- minafonds ten bate van de kanker bestrijding heeft in Oosterland het mooie bedrag van 2423,25 opbracht. Gevers en collectanten worden be dankt. BRUINISSE Collecte De collecte die in Bruinisse werd gehouden voor de Kankerbestrijding heeft 4038,95 opgebracht. Alle ge vers, geefsters en collectanten wor den dank gezegd. ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft met een eigen mode show het nieuwe activiteitenseizoen ingeluid. Dat gebeurde in het Huis van Nassau. Na de opening door presidente B. van der Linde-Florusse werd een show gehouden van zelfgemaakte kleding. Zowel zomer- als winterkleding werd getoond en door de dames Boers en Wcssels van commentaar voorzien. In de pauze werd een verkoping gehouden van door de leden meegebrachte artikelen zoals bloemstukjes, gebak, jam, fruit en boeken. De opbrengst is bestemd voor de viering van het 55-jarig bestaan in november. Tevens was er een kleine tentoonstelling van door leden vervaardig de handwerken. De volgende bijeenkomst is 13 oktober om 19.30 uur in het Huis van Nassau. De heer Kraamer uit Schuddebeurs houdt dan een lezing over architectuur en binnenhuisarchitectuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4