Commissies achter collegestandpunt herinrichting centrum van Zierikzee Straatverlichting in Zierikzee wordt komende jaren verdubbeld Commissie openbare werken bijeen Jeugdsoos De Pul voor drie maanden gesloten Verbetering woningen Bruinisse Invaliden toilet in Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 september 1988 Nr. 24405 3 Kritiek van werkgroep toegankelijkheidsbevordering op versmalling gepland voetgangersgebied ZIERIKZEE - De leden van de commissies verkeer en middenstand kunnen zich in grote lijnen scharen achter het voorlopig standpunt van het college van b en w van Zierikzee voor wat betreft de herinrichting van het cen trumgebied van Zierikzee. Dat bleek tijdens een gecom bineerde vergadering van beide commissies. Wel kwam er kritiek op onderdelen van het plan zoals dat naar vo ren werd gebracht. Niet alleen van de kant van de com missieleden, maar ook van de kant van de werkgroep toegankelijkheidsbevordering. Woordvoerder J. van den Noord stelde dat de werkgroep met grote teleurstelling kennis heeft genomen van het voornemen van het college om het geplande voetgangersgebied in het centrum te versmallen. „Naast het ouderenbeleid moet het college ook een gehandicaptenbeleid gaan voeren", aldus Van den Noord. Het plan voor de herinrichting van het Zierikzeese centrum werd op een hoorzitting in mei dit jaar ter discus sie gesteld. Vooral van de kant van de ondernemers kwam toen de nodige kritiek. Verschillende middenstan ders spraken de vrees uit dat door de voorgestelde herinrichting de bevoor rading van hun bedrijven weieens in het gedrang zou kunnen komen. kan worden als geparkeerd staande auto's daadwerkelijk het overige ver keer hinderen. En bij een rijbaan breedte van vijf meter wordt de rij baan niet versperd door een geparkeerde auto. Rijbaanbreedte Met name de breedte van de rijbaan en de breedte van de voetgangers- strook was ook nu weer punt van dis cussie. Van den Noord hield een uitge breid pleidooi voor een bredere voetgangersstrook. „Wordt de breed te van voetgangersstroken minder dan twee meter dan gaat het effect van voetgangersstroken uit het oog punt van veiligheid volkomen verlo ren omdat men, als het druk is, weer op de rijbaan moet lopen". Het college echter staat op het standpunt dat op bepaalde plaatsen de rijbaan meer dan vier meter moet bedragen. Onder andere om opstop pingen te voorkomen vanwege los sende en ladende vrachtwagens bij bedrijven. De rijkspolitie, bij monde van op perwachtmeester A. Gerards, pleit er daarentegen voor om de rijbaan niet breder dan vier meter te maken. Ge rards stelde dat ongewenst parkeren alleen voorkomen kan worden door het fysiek onmogelijk te maken. Hij tekende daar ook bij aan dat de weg- sleepregeling alleen dan toegepast Obstakels Ook de afscheiding tussen rijbaan en voetgangersstrook maakte de ton gen los. „Wij vinden het ook niet leuk om paaltjes neer te zetten, maar dat moet gewoon", aldus commissievoor zitter burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs, in* aansluiting op de woor den van opperwachtmeester Gerards. Ook ter sprake kwamen de obstakels die rolstoelgebruikers op hun weg door Zierikzee aantreffen volgens de werkgroep toegankelijkheidsbevor dering. Van den Noord stelde dat gewoon rijden met een rolstoel in de binnen stad van Zierikzee volslagen onmo gelijk is. Hij sprak consequent van 'hobbelen'. „Doordat er in Zierikzee geen obstakelvrij loopgebied is dur ven veel ouderen en gehandicapten niet meer te gaan winkelen". Van den Noord stelde dat een rolstoelgebruiker in het centrum van Zierikzee allerlei obstakels tegen komt. „Een brief van b en w aan de ondernemers waarin verboden wordt hun borden en andere handel in het loopgebied te plaatsen, op straffe van weghalen op eigen kosten, lappen de ondernemers aan hun laars", aldus Van den Noord. Hij stelde dat een hardere aanpak wat dat betreft drin gend gewenst is. Scheiding Commissielid D. van der Wekken (PvdA) stelde in een eerste reactie op het voorlopige standpunt van het col lege van b en w het jammer te vinden dat men is afgeweken van het oor spronkelijke plan. „Daarin was er sprake van een beterê scheiding tus sen lopend en rijdend verkeer", aldus Van der Wekken. Hij maakte namens zijn fractie ook bezwaar tegen het voornemen om een parkeerstrook aan te leggen langs het gedeelte van het Kraanplein dat Havenpark noordzide verbindt met Havenpark zuidzijde. „Ik vind dat esthetisch niet verantwoord". Commissielid W. F. Sprengelmeij- er (RU) schaarde zich in grote lijnen achter de woorden van Van der Wek ken. „Het centrum van Zierikzee is een plaats voor iedereen. Dus zowel voor de voetgangers als voor de on dernemers. En daar moet rekening mee gehouden worden". Commissielid C. Legemaate (CDA) sprak zijn waardering uit voor het voorlopig standpunt van het college. „Het college heeft goed geluisterd naar de opmerkingen die er gemaakt zijn", aldus Legemaate. Ook hij plaat ste vraagtekens bij de langsparkeer- plaatsen langs het Kraanplein. Com missielid J. J. Geleijnse (WD) benadrukte dat er nu eigenlijk lang genoeg gepraat is en het tijd is dat er iets gebeurt. Structureel Opperwachtmeester A. Gerards van de rijkspolitie benadrukte in Met name van de kant van de werkgroep toegankelijkheidsbevordering kwam commentaar op de breedte van de oversteekplaats. antwoord op vragen dat structurele maatregelen noodzaak zijn. „Herin richting heeft altijd voor- en nadelen. Wij zien in de praktijk dat het plaat sen van borden niet helpt. En als je daadwerkelijk iets wilt veranderen moet je ongewenste verkeerssituaties fysiek onmogelijk maken", aldus Ge rards. Hij stelde dat de geplande par keerstrook langs het Kraanplein be doeld is om te voorkomen dat men aan die kant van de straat parkeert. „Als je die strook niet aan zou leggen zou daar toch geparkeerd worden en dan kom je niet aan de breedte van 9 meter die daar gewenst is", aldus Ge rards. Hij zei moeite te hebben met het voonemen van het college om Haven park zuidzijde een rijbaanbreedte van vijf meter aan te houden. „De praktijk zal leren dat er bij een der gelijke breedte ondanks gele strepen of een parkeerverbod volop gepar keerd zal worden. Gerards sprak ver der de verwachting uit dat het met overlast door laden en lossen wel mee zal vallen. „Dat zal niet meer zijn dan nu op de Mol of de Lange Nobel- straat". Van de kant van de werkgroep toe gankelijkheidsbevordering kwam kritiek op de geplande breedte van de voetgangersoversteekplaats zoals die gepland is voor het Havenplein. Van den Noord stelde dat deze min stens twee meter breed moet zijn. Het college stelt dat gekozen is voor een breedte van totaal 1,80 meter omdat men anders bang is dat de ruimte be nut zal worden door automobilisten om hun voertuig te parkeren. Commissielid Van der Wekken sprak daarop zijn vertrouwen in het mensdom uit, maar deed tegelijker tijd de suggestie om de oversteek plaats van de parkeerplaatsen af te scheiden middels wegneembare paaltjes. De suggestie van opperwachtmees ter Gerards om langs het Havenpark zuidzijde stukjes groen op te offeren om een aantal langsparkeerplaatsen te creëren met het doel om parkeer problemen en opstoppingen te voor komen kon geen genade vinden in de ogen van de commissieleden. „Dat is wat mij betreft niet bespreekbaar", stelde Van der Wekken. De overige commissieleden sloten zich daarbij aan. Het college gaat zich nu beraden op haar definitieve standpunt. Men verwacht met de eerste fase van de uitvoering van de plannen in 1989 te kunnen starten. Ook de geplande parkeerstrook langs het Kraanplein bracht de gemoederen in beroerinq. „Niet esthetisch", aldus PvdA-woordvoerder D. van der Wek ken. BURGH-HAAMSTEDE - De com missie openbare werken van de ge meente Westerschouwen komt woensdag 21 september bijeen in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. De openbaar toegankelijke bijeen komst begint om 19.30 uur. Gesproken wordt ondermeer over het omleggen van kabels en leidingen in bouwplan Zandweg te Haamstede, voorbereidingskosten ontwikkeling plan Randweg Renesse, de verbre ding van de Maireweg, het woonrijp maken van plan Stoofweg 1 en 2 en de elektriciteitsaansluiting van de oude RWS-steiger haven Burghsluis. BRUIN1SSE - Jeugdsoos De Pul in Bruinisse moet op last van burgemeester T. C. Hek man van Bruinisse drie maan den lang haar deuren op slot houden. De burgemeester heeft dit besluit genomen uit het oogpunt van openbare orde en veiligheid. Eerder besloot Hekman ook al tot sluiting van de jeugdsoos 'om verder geweld te voorko men'. Onlangs kwam het bij de Bruse jeugdsoos opnieuw tot een vechtpartij waarbij een 28- jarige man uit Oosterland ern stig letsel opliep en dat is voor Hekman aanleiding geweest de soos opnieuw te sluiten. Hekman stelt dat er pas weer sprake kan zijn van her opening van De Pul als het be stuur van de jeugdsoos met een voor iedereen aanvaardbaar plan komt en men voldoet aan de eisen die de gemeente al ja ren stelt. In het officiële besluit van de burgemeester wordt gewag ge maakt van het gebruik van on toelaatbare vormen van ge weld. Verder wordt gesteld dat met een aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid moet worden aangenomen dat de wijze waarop de jeugdsociëteit thans functioneert de vrees wettigt van nieuwe verstorin gen van de openbare orde. Kosten worden geraamd op ruim 420.000 gulden ZIERIKZEE - Het ziet er naar uit dat een avondwande ling door de binnenstad van Zierikzee binnen enkele ja ren in een heel andere licht-sfeer zal verlopen dan nu het geval is. Het college van burgemeester en wethouders heeft plannen om het aantal straatlantaarns in de bin nenstad en in de wijk Malta in de komende jaren belang rijk uit te breiden. „Het gaat om minstens een verdubbe ling van de hoeveelheid lantaarnpalen die er nu staat. Om de 30 a 35 meter komt een verlichtingspunt", aldus hoofd dienst gemeentewerken D. D. J. van der Poel in een toelichting op het streefplan. Van der Poel. Namens de bewoners van de Driekoningenlaan vroeg K. Holm vanaf de publieke tribune of bij het realiseren van de riolerings werken ook een loze pvc-pijp in het zandpakket onder het wegdek kan worden aangelegd. Dit ten behoeve van de snoeren van de grasmaaima- chines van bewoners die hun tuin aan de overzijde van de straat hebben lig gen. Van der Poel reageerde hier posi tief op. „Mits het college van b en w akkoord gaat en de bewoners de meerkosten zelf betalen". Een plan dat fasegewijsin ongeveer zeven jaar zou kunnen worden uitge voerd en naar verwachting ruim 422.000 gulden zou kosten alleen voor de binnenstad. De nv PZEM, die het streefplan voor de nieuwe verlichting in de binnenstad in overleg met de dienst gemeentewerken opstelde, is momenteel ook voor de wijk Malta een dergelijk plan aan het voorberei den. Als de gemeenteraad van Zierik zee kan instemmen met de plannen van b en w zal de eerste fase van het verlichtingsplan binnenstad al begin 1989 worden uitgevoerd. Riolering Het betreft een uitbreiding van het aantal lantaarnpalen in de straten Watermolen, Verrenieuwstraat, Hof- ferstraat, d'Aillystraat, P. D. de Vos- straat, Zuidwellebrug. Een veel ge bruikte route vanuit de binnenstad naar de wijk Poortambacht. Tfevens wordt de verlichting in de Driekonin genlaan en de Steiltjesstraat aange past' omdat hier toch een vernieu wing en aanpassing van de riolering voor de deur staat. Deze eerste fase van het streefplan kost naar verwach ting 48.000 gulden. „Het hele plan kost waanzinnig veel geld. Maar toch ben ik er erg blij mee. Meer verlichting geeft een veili ger gevoel voor de mensen die 's avonds door de stad heen moeten. Het is erg belangrijk voor de veilig heid", aldus M. R. de Jong-van Loo (PvdA). Als plaatsvervangend lid van de commissie publieke werken was zij een van de vier gemeente raadsleden die zich over het plan bo gen om daarover een advies te geven aan het college van b en w. Het werd een unaniem positief ad vies. Want de voordelen van een bete re verlichting bleken voor alle vier de commissieleden op te wegen tegen de hoge kosten. „We hebben vorig jaar al besloten om de nu aanwezige verlich ting ook 's nachts te laten branden. Meer licht is een goede zaak in ver band met het vandalisme in de bin nenstad van Zierikzee", aldus W. F. Sprengelmeijer (RU). Mooie stad M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) voegde aan deze twee aspecten nog een derde toe „We hebben een he le mooie stad. Als de straten beter verlicht zijn zullen wellicht meer mensen van de gelegenheid gebruik maken om daar ook 's avonds van te genieten". J. J. Geleijnse vroeg zich af of het misschien mogelijk is om voor het verlichtingsproject rijkssubsidie te krijgen in het kader van de crimi naliteitsbestrijding. Maar gemeente secretaris A. G. Izeboud kon daar niets concreets over toezeggen. Het positieve advies van de com missi e publieke werken werd ook in gegeven door het feit dat de verlich ting in Zierikzee toch aan vervan ging toe is. De huidige lantaarnpalen dateren grotendeels uit de jaren 1954- 1955. Het materiaal is verouderd, masten gaan doorroesten en de des tijds gebruikte armaturen worden niet meer gefabriceerd en kunnen dus ook niet meer worden vervan gen. „Als het dan toch moet laat het ons dan maar goed doen", aldus De Jong-Van Loo (PvdA). De werkzaamheden voor vernieu wing en aanpassing van de riolering in de Driekoningenlaan en Steil tjesstraat starten dit najaar. Omdat voor de nieuwe verlichting nog de toestemming van de gemeenteraad nodig is zullen de nieuwe lantaarnpa len op zijn vroegst in het voorjaar van 1989 beschikbaar komen, aldus Ietsje meer Geen 10.000 maar 16.000 gulden. Bijna 6.000 gulden meer dan eerst was voorzien kost de aanschaf van een transportwagen voor het vervoer van dranghekken. Een verhoging die achterop kwam omdat bij de eerste offerte geen rekening was gehouden met het feit dat het voertuig ook moet voldoen aan de eisen van de rijksdienst voor het wegverkeer. „Dat hadden we er niet expliciet bij gezegd", verklaarde hoofd dienst ge meentewerken Van der Poel het mis verstand. Na enig verbaasd gemor brachten de commissieleden una niem het advies uit om dit hogere be drag beschikbaar te stellen. Poortambacht ofwel plan West, de nieuwbouwwijk van Zierikzee, wordt nog steeds groter. Als het aan de commissie publieke werken ligt kan nog dit najaar worden begonnen met het bouwrijp maken van de grond voor fase één van hetjbestem- mingsplan Poortambacht 8. Een ge bied waar premiewoningen zullen worden gebouwd. Het bouwrijp ma ken van het gebied kost bijna 470.000 gulden. Daar komt nog bijna 340.000 gulden bij voor de aanleg van een windkerende dijk met waterloop en bijna 79.000 gulden voor de aanleg van een keerplaats voor autobussen. De commissieleden hadden weinig moeite om hiervoor een unaniem po sitief advies uit te brengen. De Jong- Van Loo (PvdA) wilde nog wel even zeker weten of de aanleg van de wind kerende dijk een zodanig effect geeft dat het opweegt tegen de (hoge) kos ten. Volgens Van der Poel is dat uit onderzoek inderdaad gebleken. Ge leijnse (WD) stelde voor om de wa terloop aan de westzijde van het plan wat meer rechtdoor te laten lopen. Daar bleek het hoofd dienst gemeen tewerken geen problemen mee te heb ben. Hij zegde toe die mogelijkheid nader uit te zoeken. BRUINISSE - De Christelijke Wo ningbouwvereniging Schouwen-Dui- veland is met enkele fikse karweien bezig ter verbetering van woningen onder haar beheer. Nu de nieuwbouw van de woningbouwvereniging na de grootschalige objecten aan Singel en Beursstraat voorlopig op een klein pitje staat maakt de vereniging zich sterk voor een verbeterd wooncom fort en isolatie van de bestaande wo ningen. De zorgwoningen aan de Dokter de Kockstraat, de zogenaamde aanleun woningen van 't Opper, zijn voor de bejaarde bewoners van meer woon- conform voorzien. Deze week zijn al le ramen (128 stuks) van dubbel glas voorzien als bijdrage in de isolatie van de woningen. Het is volgens be stuurslid Jan Wiebrens door keihard werken in anderhalve dag gelukt alle ramen te vervangen om zodoende de overlast voor de bewoners tot een mi nimum te beperken. Met deze opera tie was een investering van 40.000,— gemoeid. Dekkende verf Een ander punt waar de woning bouwvereniging actief is is de Prin ses Margrietstraat waar 17 woningen geheel geschilderd zullen worden. In plaats van olie op de hardhouten deu ren en kozijnen wordt er nu een dek kende verf gebruikt in de kleuren wit en groen. Daarna is een twintigtal huizen aan de Singel, Beursstraat en Kerkstraat aan de beurt. Tbr afslui ting van dit grootscheepse onder- houdsbestek zijn zes woningen in Ouwerkerk en twaalf woningen in Nieuwerkerk van de woningbouw vereniging aan de beurt. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ZIERIKZEE - Het ziet er naar uit dat in het openbare toiletgebouw aan de Hoge Mo lenstraat te Zierikzee ook een .invalidentoilet zal worden ge maakt. Dat bleek uit een mededeling van wethouder P. de Rijke (CDA) tijdens een openbare vergadering van de Zierikzeese adviecommissie publieke wer ken waarvan hij de voorzitter is. De Rijke verzekerde de com missieleden dat er alles aan wordt gedaan om in het be staande openbare toiletge bouw ook een speciaal toilet voor invaliden te realisefen. DEN HAAG - Minister-president Lubbers heeft in de Tweede Kamer het verwijt bestreden als zou hij zelf hebben bijgedragen aan en hebben opgeroepen tot het ontstaan van 'de geur van oneerlijkheid' rondom de persoon van de vorige week afgetre den staatssecretaris Van der Linden. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 of 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar 1 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3