Hasj-vangst van bijna drie miljoen in haven Zierikzee Drie jubilarissen bij gemeente Westerschouwen in zonnetje gezet „Het is maar een oefening maar we nemen het wel heel serieus" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal boot en trailer Snelheids controle op twee lokaties ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Herinrichting Ars Musica Verontreiniging Delta Sport Commissie achter collegestandpunt herinrich- Programma Ars Musica met jong talent en Ook Schouwen-Duiveland spreekt haar woord- Een eenvoudige viering van een kwart eeuw ting binnenstad van Zierikzee. (Pag. 3). oude muziek. (Pag. 4). je mee voor wat de bodemverontreiniging be- Delta Sport op programma. (Pag. 9). treft. (Pag. 5). DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24405 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Men doet vaak goed door straffeloos kwaad te doen. La Roche 730 kilogram verpakt in zakken van ongeveer dertig kilo lagen onder de beddeplanken ZIERIKZEE - Vanuit een zeiljacht aan de Nieuwe Ha ven in Zierikzee heeft de douane-post uit Vlissingen maandagavond 730 kilogram hasjisch in beslag genomen met een handelswaarde van bijna drie miljoen gulden. De hasjisch is uit een vrachtschip in Portugal in het zeil jacht, Rasbora, geladen. Deze is vervolgens naar Neder land gevaren. Na de inval in de Zierikzeese haven zijn de twee opvarenden, de 32-jarige S. J. R. R. uit Berkhout en de 39-jarige H. H. C. uit Venlo, in hechtenis genomen door de rijkspolitie in Zierikzee. De verdachten worden vrijdag 16 september voorgeleid bij de officier van justi tie in Middelburg. De douane verwacht nog meer ar restaties. De inval in het zeilscheepje deed de douane naar aanleiding van verdacht manoeuvreren in de Roompotsluizen. Dat gebeurde maandag omstreeks 10.00 uur. De schipper meerde niet af zoals het moest en dat maakte het scheepje verdacht. Naar aanleiding daarvan heeft een douane-ambtenaar ,op de Roompotsluizen de surveillan ce-groep schuwd. in Vlissingen gewaar- BRUINISSE - Aan de haven in Bruinisse werd van maandag op dinsdag, tussen 20.00 en 08.00 uur, een trailer met daarop een boot gestolen van J. J. F. O. uit Vlissingen. De boot en trailer stonden bij het onderkomen van de Watersportver eniging van Bruinisse aan de Haven weg 1. De totale waarde van de gesto len goederen bedraagt ƒ- 25.000,-. BURGH-HAAMSTEDE/ELKER- ZEE - Aan de Elkerzeeseweg in Ei kerzee en aan de Krayesteinweg in Burgh-Haamstede heeft de rijkspoli tie van Schouwen-Duiveland een snelheidscontrole gehouden. In to taal noteerde de politie dertien over tredingen. Aan de Elkerzeeseweg lag de ge middelde snelheid rond de 70 kilome ter met een uitschieter naar 92 kilo meter. In Eikerzee wist de politie tien personenauto's te bekeuren. De maxi mum snelheid in Eikerzee is 50 kilo meter per uur. Aan de Krayesteinweg waren het drie overtreders. De ge middelde snelheid lag daar iets bo ven de negentig kilometer, terwijl ie dereen daar maar tachtig kilometer per uur mag rijden. Geobserveerd Het schip van negen meter lang, 2,40 meter breed en met een diepgang van 1,40 meter werd vervolgens door de douane gevolgd en geobserveerd. Nadat ze uit de Roompotsluizen kwam wist de douane nog niet zeker of het schip naar Zierikzee zou varen. Er bestond wel een vermoeden. Na dat Rasbora toch was afgemeerd aan een passantensteiger van de gemeen telijke haven in Zierikzee is alles in een stroomversnelling gegaan-. Na versterking opgeroepen te heb ben zijn er vier douane-beambten aan boord gestapt en werd vrij snel vastgesteld dat er een aantal pakken hasjisch aan boord lag. „Na vijf mi nuten haalden we de eerste pakken boven water. Eigenlijk letterlijk en figuurlijk, omdat het schip goed on der de waterlijn lag", vertelt hoofd van de douane-post in Vlissingen, G. Kosten. Beide verdachten lieten zich gewil lig pakken en zijn daarna overgedra gen aan de rijkspolitie in Zierikzee. „Ze waren eigenlijk zo onder de in druk", vertelt Kosten, „dat ze heel soepel reageerden en zich zonder pro blemen overgaven". De hasjisch was in 28 pakken van ongeveer dertig kilo verpakt. Dat is gedaan met plastic, tape en jute, zodat de verdovende middelen waterdicht vervoerd kon den worden. De hasjisch bestonden uit gele libanon en donker gekleurde marokkaan. Verstopt De jute pakken lagen verstopt door het hele schip en met name onder de beddeplanken. De douane is in totaal met acht mensen aan de zaak bezig geweest, voordat de zaak in handen van de technische recherche in Mid delburg is gegeven. Het vaartuig staat in Nederland ingeschreven en is officieel afkomstig uit Lelystad. Tbch zitten daar nog wat haken en ogen aan, omdat het schip in Lelystad niet bekend is. Kosten vermoedt dat beide verdachten voor een organisatie heb ben gewerkt. Duidelijkheid daarover kon hij nog niet geven, omdat de zaak nog in onderzoek is bij de recherche. Zeker is wel dat het voor Zeeuwse begrippen een behoorlijk grote vangst is. „De klapper hebben we en kele jaren geleden in Terneuzen ge had toen er 8000 kilo in beslag werd genomen, maar toch kan deze als een behoorlijk grote vangst worden ge zien. Zeker gezien het feit, dat de douane zonder andere instelling het schip heeft weten te pakken. „We kre gen geen tips en er is voor de inval ook geen politie aan te pas gekomen", benadrukt Kosten. Afname Ondanks dat er waarschijnlijk meerdere arrestaties uit deze zaak hadden kunnen rollen, heeft de doua ne niet gewacht op eventuele afname van de verdovende middelen. „We moesten handelen naar omstandighe den". De in beslag genomen hasjisch wordt vernietigd, maar wat er met het zeilschip gebeurt is nog niet be kend. Momenteel ligt het in de bin nenhaven van Vlissingen. De officier van justitie beslist verder over de toe komst van het scheepje. V.l.n.r.: de heren Van Nieuwenhuize, Van der Pol en In 't Veld. In 't VeldVan Nieuwenhuize en Van der Pol BURGH-HAAMSTEDE - Drie ambtenaren, die vrijwel gelijktijdig- het vijfentwintigjarig jubileum bij één en dezelfde gemeente vieren, is een teken aan de wand. In Westerschouwen is dit het geval met de ambtenaren R. van der Pol, J. A. in 't Veld en J. van Nieuwenhuize. Tij dens een (in)formele bijeenkomst in de raadszaal van het gemeentehuis in Burgh-Haamstede werden zij gehul digd. gecomponeerd, en In 't Veld gingen uitvoerig in op hun werk bij de ge meente. Van Nieuwenhuize hield het kort „want die mannen achterin de zaal zullen onderhand wel dorst heb ben gekregen". Daarmee ving het in formele gedeelte aan, waarin de nodi ge herinneringen werden opgehaald. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vanzelfsprekend opende burge meester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer de rij van sprekers. Dit on- Paniekaan boord van de rondvaartboot in de jachthaven van Scharendijke. Brandweer, EHBO, Rode Kruis en politie in Middenschouwen in actie SCHARENDIJKE - „Natuurlijk zijn er fouten gemaakt, maar het is juist de bedoe ling van een oefening om fouten ontdekken", aldus J. Ludikhuizen van de regionale brandweer. Hij was aanwezig bij de gezamenlijke oefening van brandweer, Rode Kruis, EHBO en politie die gehouden werd in en om de jachthaven van Scharendijke. Ondercommandant C. Dorreman van de Middenschouwse brandweer toonde zich na afloop tevreden over het verloop van de oefening. „Het is maar een oefening, maar we nemen het wel heel serieus", aldus Dorreman. Woensdagavond, 19.30 uur. Bij de alarmcentrale in Vlissingen komt melding binnen van een explosie aan boord van een schip. Het betreft de rondvaartboot Wilford. Tijdens het binnenvaren in de haven van Scha rendijke ontstaat er brand in de ma chinekamer. een hevige explosie volgt. Paniek aan boord. Mensen lo pen door elkaar heen en verdringen zich bij de uitgangen. Een paar men sen springen overboord. Dat was in het kort waar de mensen van brand weer, Rode Kruis, politie en EHBO mee te maken kregen tijdens de oefe ning. Vertraging De oefening ging met wat vertra ging van start. „Een klein regiefout je", aldus Dorreman. „En het blijft natuurlijk een oefening". Als de hulp verlening eenmaal op gang is gaat al les behoorlijk snel, hoewel sommige toeschouwers er zo hun kanttekenin gen bij plaatsen. „Als het in het echt ook zo lang duurt ben je er al lang ge weest", aldus één van de omstanders. Ook de slachtoffers becommenta riëren de handelwijze van de EH BO'ers. „Ga nou maar. Ik red me wel. Op de boot zijn nog een heleboel ge wonden. Haal die er nou eerst af". Maar de EHBO'ster is onverbidde lijk. „Daar wordt aan gewerkt. Rustig nou maar". Inmiddels zijn ook de eerste ambu lances gearriveerd en na een snelle inventarisatie van het aantal gewon den en de aard van hun verwondin- vervolg pagina 2 danks het feit, dat haar door de medi ci een spreekverbod was opgelegd. Toevalligerwijs is zij evenals 's lands eerste burger Lubbers haar stem kor te tijd kwijt geweest. Zij liet de car rière van de drie medewerkers in vo gelvlucht de revue passeren. Van der Pol beschreef zij als ie mand, die zijn werk op bijzonder kundige wijze doet. Deze chef finan ciën heeft de begroting voor het ko mende jaar inmiddels klaar liggen en dat is erg snel. Nadat de eerste burger Van der Pol's padvinderij-perikelen had genoemd, roemde ze In 't Veld met de opmerking, dat „wie wat van zijn werk zegt, krijgt het met mij aan de stok". In 't Veld staat altijd klaar en heeft zich ook op maatschappelijk terrein (scriba van de Nederlandse Hervormde Kerk in Haamstede) ver dienstelijk gemaakt. Vlag „De vlag hing uit bij de dienst ge meentewerken en dat typeert de goe de sfeer daar", aldus Niemantsver- driet, die zich met deze woorden tot jubilaris nummer drie, J. van Nieu wenhuize, richtte. Van Nieuwenhuize houdt zich met name in de zomer maanden bezig met het schoonhou den van de zeventien kilometer strand. Ook de verkeersborden beho ren tot zijn taak. Nadat de burgemeester de echtge notes van de drie jubilarissen een bos bloemen had overhandigd (de gratificatie was al geregeld) was het aan gemeentesecretaris jhr mr J. O. R. Alberda van Ekenstein. Hij hield een pleidooi voor een imago-wijzi ging van het begrip ambtenaar. De saaie boekenwurmen zouden in wer kelijkheid mensen zijn, die in staat zijn alert en flexibel te werken. Dat Alberda zelf allerminst saai is bleek toen hij de microfoon ter hand nam en tesamen met de gemeente band én koor een speciaal ingestu deerd lied inzette. Dat richtte zich op de jubilarissen In 't Veld en Van der Pol. Van Nieuwenhuize kreeg specia le aandacht van zijn eerste baas, di recteur gemeentewerken W. van Meerten. In een komisch relaas ver haalde hij over het werk van Van Nieuwenhuize. Na een kort woord namens de per soneelsvereniging c^oor W. Bitter, greep ook T. van de Ketterij de gele genheid aan om Van Nieuwenhuize namens de Abvakabo te bedanken. Niet alleen voor het trouwe lidmaat schap, maar ook voor het bezoeken van de vergaderingen. Restte hierna nog een woord door de drie jubilaris sen zelf. Rijm Van der Pol, die alles op rijm had WA> mr p e 6i ir Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Meer bewolking Omdat de wind naar het noord westen krimpt wordt er via de Noord zee weer meer bewolking aange voerd. Het blijft echter droog. De temperatuur wordt morgenmiddag 17 graden. Minimumtemperatuur ko mende nacht 11 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 19 sept. Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 4 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 3 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 17 sept. Zon op 07.17, onder 19.49 Maan op 14.42, onder 21.35 Eerste Kwartier: 19 september (05.18) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Aan de ligging van de druksystemen verandert de komende tijd niet zo gek veel. Boven Noord- Scandinavië en ook de Balkan wordt het weer bepaald door depressies, terwijl ten zuiden van Ierland al en kele dagen een krachtig hogedrukge- bied ligt. Rond dit hogedrukgebied wordt met een noordelijke stroming lucht over de Noordzee naar ons land aangevoerd waarin wolkenvelden voorkomen. In de middag passeert een zwakke storing ons land, maar de grootste activiteit blijft waarschijn lijk ten oosten van ons. Tbt en met het weekeinde blijft het hogedrukgebied vrijwel op dezelfde plaats liggen. Daarna trekt deze naar het oosten en wordt dinsdag boven ons land verwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1