t BROOD UIT HET WATER Tegengevallen opbrengst Succesvolle Bruse braderie m w 4 Aanpassingen gehandicapten Noe in toen Vierde editie pop/info boekwerkje "ii BEZORG(ST)ER ii 3 ï§X§= a ZIERIKZEE - De gemeente Zierik zee is voornemens enkele verkeers- aanpassingen uit te voeren ten be hoeve van gehandicapten. Tijdens de raadsvergadering, die maandag 19 september om 19.30 uur begint in het stadhuis, wordt hierover gesproken. Het betreft het leveren en plaatsen van een hek langs tegenverharding tussen de Westbrug en de noordelijke oversteek van de Laan van St Hilaire. Ook moeten er waarschuwings- en geleidemarkeringen aangebracht worden op de oversteekplaats aan de Balie. Tfen derde wordt besloten of er geld vrijgemaakt gaat worden voor het aanbrengen van een verlaagde opsluiting en daarop aansluitend het aanbrengen van waarschuwings- en geleidemarkeringen aan de Mol. Met de drie maatregelen is een bedrag van 4400 gulden gemoeid. Dae óór wellis zeit, hemak dient de maens. Dae docht ik om, toen de vuulniswaehen verbie hieng. De rol- emmers stae op de stoepe, even nae de waehen rie, ie hae uutz'n eihe nae boven, kiepe, in klae is Kees. Makkelijk vöó de maensen, die d'r bie binne. Makkelijk vöó de hebruu- ker. Wat ister wê moppert in schreve over die rolemmers, dat hae m'n noe nie mee op aele. In d binne m'n per jaer meer kwiet op Schou wen in Duveland an de vuulte, dan andere plekken in Zeeland, hemak mot betaeld óöre, verschillen zulle d'r bluve. Tehenwoordig hae ze van dit stand punt uut, d'n vervuuler betaelt, mae dan motte ze toch rekenienhe auwe dat 't betaelbaer bluuft vöó maensen as Jan mee de pette. Rehelmaetig zie je de vaehauto deu de straete rie. Jammer datter d'r aol- tied zóó vee auto's stae links de hoot- kant: Meestal aoltied op de zaelfde plekke, zóó daje dae nie bie kan kom- me. 'n Bitje medewaerkienhe in de zen zou op z'n plekke weze, a kaje dae aoltied nie van buuten. De strae- ten lae d'r schone bie, in dat is vöó n durp wae atte vee toeristen komme 't fesietekaertje. Mee aol dat hemak van noe, docht ik toch an de tied van mien jonhejae- ren. Dan zie ik Koos de straetvaeher zóó atten in de volksmond noemd wier, nog mee z'n paerd in waehen deu de straeten rie. 's Ochens de tun- nen op aele. Dae liepen mee zóó z'n buuk, mee z'n neuze d'r boven (he- zondheid), at vaere was mee 'n kru- waehen. Dan op de karre zette. Was sen vol stoud, nae de mispit. Dae leeghooie, vromme rie, in wee debus- se in 't uusje brienhe. Dan leide dae de meeste maensen 'n paer sent neer. 'n Stuver of 'n dubbeltje was d vee. Dat noemde ze dan 'n vervalletje. Mê 't was meer verval van krachten. (Laeter is dat tunnetjestelsel of schaft). Laeter wier de vuulte op aéld.ao- lus open in blööd. Bie wind woei aól 't pepier weg. 't Was lae in losse. Zóó plichtshetrouw waere deze maensen (laeter z'n zeune) dat ze as ze naer d'r waerk liepe, papier of dozen opraep- te, in dae zóó mee onder d'r aermen nae de stalplaetse liepe. In die tied wierder 'n paerd uurd, in 't êêle zaek- je stong op 'n oef je an de Durpsweg. 't Was 'n smerig zaekje, mê ja 't most hebeure, in je wist nie aders, 't Was we hoekaoper, mê noe is 't hezonder, in beter vöó je rik. WULLUM ZIERIKZEE - Voor de vierde keer is het Zeeuws pop-info boekje ver schenen. Het is een initiatief van het Zeeuws Servicebureau voor jeugd- en jongerenwerk. Het boekje staat boordevol handige informatie over de popbands, die Zeeland rijk is. Ook Schouwen-Duiveland is erin vertegenwoordigd met de bands The Noise, Past Tense en White Lady. Het boekje is bedoeld voor bands en be trokken organisaties, maar ook voor zaalhouders en festivalorganisato ren. ZIERIKZEE - Ondanks de grote belangstelling voor de rommelmarkt van de regionale dierenbescherming, is de opbrengst wat tegengevallen. Netto werd er 1607,07 gulden ingezameld, terwijl voorgaande rommel markten meestal zo'n 2000 gulden opleverden. Dat komt dit keer omdat er niet zoveel grote zaken zijn inge zameld. Juist de grotere artikelen tikken behoorlijk ami. Desalniettemin kan de organisatie tevreden zijn met de opbrengst, want de rommelmarkt van de dierenbescherming behoort nog altijd tot de meest succes volle in de regio. Zowel qua opbrengst als bezoekersaantal. ZIERIKZEE Studiedag Vrouw en Geloof De werkgroep Vrouw en Geloof Schouwen-Duiveland houdt zaterdag 1 oktober een open studie/werkdag. Centraal staat het scheppingsverhaal ,,en God schiep de mens....man en vrouw schiep Hij /Zij hen". De cursus dag staat onder leiding van de femi nistisch theologe Trudie Struys. Tij dens de dag worden vrouwen in de gelegenheid gesteld om kennis te ma ken met en deel te nemen aan de werkwijze en inzichten van de femi nistische theologie. Door de grote be langstelling van vorig jaar is er nu besloten om een maximum aantal deelnemers van 20 te stellen. Opgave kan voor vrijdag 23 september bij het secretariaat 01112-2024. Trudy Struys is 29 jaar en studeerde in 1986 af als theologe aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Sinds kort deelt zij sa men met haar man een predikants- baan in een Samen op weg-gemeente in Nuenen. Fietsen De Rijkspolitie Schouwen-Duive land houdt weer een kijkdag van ge vonden fietsen. Dat gebeurt zaterdag 24 september tussen 09.00-12.00 uur op het bureau in Zierikzee. Eigena ren, die een postcode in de fiets heb ben laten graveren hoeven niet te rea geren. Er zijn alleen fietsen zonder postcode of met postcode, dat niet meer bij het relaterende adres hoort. BURGH Perenverkoop Zaterdag 17 september is het weer zo ver. Aan de Burghse Ring vindt dan weer de jaarlijkse perenverkoop plaats. De openbare verkoop begint om 09.30 uur. DREISCHOR 1 Bewegen Mórgen, dinsdag 13 september, start Meer Bewegen voor Ouderen weer in Dreischor. Iedereen is wel kom in de plaatselijke gymzaal. Met de lessen wordt geprobeerd de deel nemers in goede conditie te houden of te brengen. Het sportieve samenzijn voor mensen van 55 jaar en ouder, be gint om 14.00 uur. OUWERKERK Oefeningen In het dorpshuis te Ouwerkerk start dinsdag 13 september het Meer Bewegen voor Ouderen weer. Door;_, gerichte oefeningen en spelen wordt aan de conditie gewerkt van deelne mers van 55 jaar en ouder. Het begint om 15.15 uur. NIEUWERKERK Rommelmarkt De openbare basisschool de Dob belsteen in Nieuwerkerk is voorne mens vrijdag 30 september een rom- melmarkt/kinderkledingmarkt te houden ter gelegenheid van het Braamfeest. De opbrengst hiervan wordt besteed aan de school zelf om buiten het normale schoolbudget val lende wensen te realiseren. Elk jaar wordt er op de school een Braamfeest gehouden, waarvan diverse speel- werktuigen zijn aangeschaft. De ou derraad is nog op zoek naar (kleine) spullen voor de rommelmarkt en schone en hele kinderkleding. Alles moet voor 23 september ingeleverd zijn bij de school (bij voorkeur na schooltijd). Wie problemen heeft met het afleveren van de spulletjes kan bellen met J. de Jonge, 01114-2650. De rommelmarkt begint om 19.00 uur. OOSTERLAND Vrouw en arts De afdeling Duiveland van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen houdt -woensdag 14 september een koffie-ochtend met als thema Vrouw en arts. Een en ander is in Nef- fen d'Eule te Oosterland en begint om 09.30 uur. Gesproken wordt over zaken als de relatie tussen vrouwen en hun arts, de mondigheid van de vrouw en wat zijn haar (medische) rechten. De bijeenkomst wordt bege leid door mevrouw A. C. M. Stork- Meyer uit Goes. BRUINISSE PIT-collecte Deze week zal er in Bruinisse wor den gecollecteerd voor de PIT- collecte. Het PIT, Protestants Inter kerkelijk Thuisfront, is het samen werkingsverband van allen die be trokken zijn bij de protestantse geestelijke verzorging in de ruimste zin van het woord van de militairen. Wij vragen voor direkt voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in een gedeelte van Renesse. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierikzee, tel. 01110-16551. Dinsdag 13 september Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur James Herriot, Engelse se rie. Afl.: De knal van het jaar. Herh. 16.22 uur De kikker, Oost-Duitse te kenfilmserie. 16.28 uur Rasmus en de landloper, 4-delige jeugdserie naar het gelijkna mige boek van Astrid Lindgren. Afl. 2. 16.55 uur De Gummiberen, teken filmserie. 17.17 uur Een ongeluk zit in een klein hoekje. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Ja natuurlijk extra, natuur serie. 18.26 uur Flevo totaal festival 1988 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Cosby show, Amerikaanse comedyserie. 19.45 uur Dwarsliggers, serie van tien speelfilms over mensen die in verzet komen. Vanavond: Historia official, Argentijnse speelfilm uit 1985. 21.44 uur Hier en nu, actualiteitenru briek. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Catechese, serie over de godsdienstoverdracht bij de diverse geloven. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur TROS muzikaal tweeluik, muziekprogramma. 16.35 uur TROS dinsdagmiddagmati nee: Dakota Lil, Amerikaanse thril ler. 18.00 uur Paniek in het circus, teken film. 18.10 uur Eten uit eigen tuin, serie over tuinieren. Afl. 11: Hulp bij het tuinieren. 18.25 uur Kijk TV, populair weten schappelijk programma. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Hoogtepunten uit Te land, ter zee en in de lucht 20.00 uur Journaal. 20.29 uur De fabriek, Nederlandse se rie. Afl. 1. 21.30 uur TROS Triviant, spelpro- gramma. 22.15 uur Galaconcert t.g.v. 75 jaar Koninklijke Luchtmacht. 23.05 uur TROS Aktua, actualiteiten magazine. 23.25 uur Derrick, Duitse misdaadse rie. 00.40 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00, 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 11.00 uur Science topics, les 1. 14.00 uur Skoalle-tv: Skiednis: It aldste Fryslan. 14.30 uur Het verhaal, les 1. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Sesamstraat. 18.00 uur Medelanders Nederlanders: Cada roca com seu fuso...., program ma voor Portugezen. Herh. 18.30 uur Cursus genealogie, les 1. 19.00 uur Jeugdjournaal. 19.10 uur Het Klokhuis. Herh. 19.25 uur Cinemakkie, programma waarin je alles te weten komt over het maken van films. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Van Gewest tot Gewest. 21.06 uur Festival oude muziek 1988 (2). 21.31 uur Vaderschap, programma waarin zonen aan het woord komen over hun vaders. Afl. 1. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag. 22.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 211. Herh. 18.05 uur Prikballon, kleutermagazi ne. 18.20 uur Kinderen in Europa, Aza- bache. Op El Hierro, het kleinste Ca- narische eiland, wonen Maria en Ma nuel, de vuurtorenwachter. 18.35 uur De kleinste zwerver, (The littlest hobo), 18-delige Canadese jeugdserie waarin een Duitse scheper de hoofdrol speel. Afl. 13. 19.00 uur Kiezen is delen. 19.15 uur Akkordeonfestival Dilsen - deel 1. 19.40 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. Aansl.: Paar- denkoersen. 20.20 uur L.Q., kwis gepresenteerd door Herman van Molle. 20.50 uur Rond Daniël, showpro gramma met Daniël van Avermaet vanuit De Haan. 21.55 uur Brussel. Belgische docu mentaire van Marc Sebille over de ge schiedenis Van Brussel. 22.50 uur Nieuws. Aansl. 23.10 uur Coda, Aries Espagnoles, van Carlos Marcucci, uitgevoerd door Alfredo Marcucci. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters. Austra lische serie. Afl. 568. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Modem. Rondom - heinin gen, programma over stadswallen, afsluitingen, omtuiningen, schuttin gen, hekken... waarbij de vraag wordt gesteld of ze niet vaak overbo dig zijn. 20.50 uur Op de kaaien (On the wa terfront). Amerikaanse speelfilm uit 1954 van Elia Kazan. 22.40 uur Operagala: Afrika in nood. GOES Aglow De Zeeuwse afdeling van de Wo men's Aglow Fellowship Nederland komt woensdag 14 september bij el kaar in hotel Terminus te Goes. De bijeenkomst begint om 09.45 uur en Heieen Banard uit Zwijndrecht spreekt over het onderwerp Genade en vergeving. Het is de eerste samen komst van het nieuwe seizoen. Aglow is een internationale organisatie van christenvrouwen, die ontstaan is in de charismatische vernieuwingsbe weging in Amerika en zich sindsdien uitbreidt over de gehele wereld. De vrouwenorganisatie organiseert in diverse steden in Nederland maande lijks bijeenkomsten om meer te leren over Jezus Christus en Hem te eren als Heer. Zowel de katholieke als pro testantse richting bestaat een grote en groeiende belangstelling. MIDDELBURG Ruilbeurs De Commissie Ruildag houdt zater dag 24 september een beurs met post zegels en munten. Dit gaat uit van de samenwerkende verenigingen Phila- telica, afdeling Middelburg en Delta West. De beurs wordt gehouden in ge bouw de Schakel te Middelburg en duurt van 10.00-17.00 uur. Er is volop handel aanwezig en een veiling van unieke kavels. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF si zi :=i=]=j= :jas !:ü53S=aS!!S! GRONINGEN - Burgemeester A. Staatsen van Groningen heeft de Wubbo Ockelsprijzen 1988 uigereikt aan twee Groninger onderzoekers die een bijzondere prestatie hebben ver richt op het gebied van de natuurwe tenschappen en de techniek. BRUINISSE - De rommelmarkt/braderie van de Bruse Gereformeerde kerk in de Noordstraat heeft netto 2000 gulden opgeleverd. Daarnaast hebben Unicef en Amnesty hun kas weten te spekken met respectieve lijk 350 gulden en 150 gulden. De netto opbrengst van de rommelmarkt was met name te danken aan de ver koop van oliebollen. Het waren voornamelijk inwoners van Bruinisse zelf. die afkwamen op de gezellig be zochte braderie. Maar toch waren er ook nog 'vreemden' van Aquadelta. Al met al een evenement, dat de organisatie tot tevredenheid heeft gestemd. 95 Zijn sigaar was uitgegaan. Hij stak opnieuw aan. Tbrwijl wiste hij het zweet van zijn voorhoofd. Hij voelde het, alles wat maanden had liggen broeien, diep in zijn hart, was om- hooggewoeld. Als het nu misging met de visserij, had hij het in ieder geval gezegd. Naast hem zat Wil Struis aan de schrijfmachine. Zë vlakte bijna net zoveel uit als ze tikte. D'n heer zei: ,,Je zou, met zoveel plannen, even de slechte vooruitzich ten vergeten. Ik geloof, dat ik te oud word voor zulke veranderingen Ineens schrokken ze alle drie op. Er klonk een stem langs de kant, ijl en doortrild van angst. Ze sprongen op. Er liep een vrouw voor De Wisselval ligheid heen en weer. Alle drie ston den ze ernaar te kijken. Meneer rechts. Wil links van hem. Eenmaal, toen dat beweeglijke ding zich be woog, voelde hij haar lichaam tegen het zijne, een tel, een schok, die na bleef trillen. Was het per ongeluk of expres? Dat laatste wenste hij wel. ,,'t Is vrouw Van Noordt", zei ze. Ja. nu zagen ze het goed. Ze liep voor het schip. ,,Wat roept ze?" vroeg meneer. Wil antwoordde: „Aai. Aai, ik had je nooit moeten laten gaan De wal schipper kwam en loodste haar naar binnen. Maar onderweg gilde ze nog harder: „ik had hem nooit moeten laten gaan, nooit, nóóit Door FENAND VAN DEN OEVER Ze keken elkaar aan. ,,'t Is ook wat", zei d'n heer. „Dat is het, maar ze gaan toch Arend-Michiel dacht daar even over na. Hij had er al zo vaak over nage dacht, waarom ze telkens gingen. Hij vroeg: „Waarom zouden ze altijd gaan?" Ze zei vriendelijk: „Och, Van Roon, ze kunnen het immers niet laten". Hij knikte. Wil begreep de vissers. Ze had ge lijk. Ze scholden op het varen aan boord, ze snakten ernaar aan de wal. Het was een eeuwig verlangen in hen naar wat anders; thuis naar zee, op zee naar thuis D'n heer gaf hem een hand. Hij had het wel prettig gevonden en hij zou er nog eens over nadenken. En van die bonen kwam wel goed. Wil liet hem uit. Even buiten de kantoordeur, in de gang, op de plaats waar niemand iets kon zien gaf ze hem een stevige hand. Ze zei: „Je bent nog niks veranderd, Arend-Mi chiel, weet je nog? Je zat op de zon dagsschool bij me in de klas. Je moest een tekst opzeggen. De juf frouw werd kwaad om een paar knik kers die op de grond rikketikten. Uit een ander z'n zak. Ze gaf jou de schuld. Je zei: nee, ik heb het niet ge daan en je hield vol. Het werd een heel heibeltje. Ik gaf jou gelijk. Tben kregen we allebei de tweede prijs. Jij bent nog niks veranderd, ik denk, dat je op de vloot nog eens de eerste prijs zal behalen Dag". Ze gaf hem nog een hand. „Goeie reis, Arend-Mi chiel". En Arend-Michiel van Roon liep naar huis. Met ogen, die de straatste nen nauwelijks zagen. 19 Het werd oktober, de dagen gingen korten, de nachten werden lang. Men gaf er aan boord niet om. Lange nach ten en lichte maan willen vaak de ha ring in de netten jagen. Het volk vleugde weer een beetje op. Góed: de Noordvisserij, de visserij op Dog- gersbank, ze waren mislukt. Helaas! Maar men was direct bereid alles te vergeten en te vergeven, wanner het Zand en de Engelse Wal haring gaven. Van die gronden moest toch ook hèt exportartikel komen. Er lagen, be zuiden Doggersbank, door de eeuwen om hun vangstmildheid geroemde visgronden, het grote Zilverdiep, dat de meeste vissers de Zilverput noem den, de Lehmanbank en Smithknoll, om maar enkele te noemen. De na men alleen waren genoeg om verha len over verbijsterende vangsten op te roepen. De Wisselvalligheid zocht natuur lijk ook die gronden op. Wijnand Hoogendijk gunde, toen hij zuidoost van de Witte Bank was, dat met zijn rug tegen het Zand aan ligt. zich geen tijd om anderen te praaien. Zijn boel ging direct te water. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4