OOK IN DE GLASBAK 'Verdriet in boerengezinnen' vanwege financiële problemen Landelijke glasbak campagne van start Activiteiten in regio in kader van vredesweek WATERSTANDEN - DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. Spreekdag subsidie technologie bij Kamer van Koophandel Benzine en diesel twee cent goedkoper Bukman: EG 1992 mag aandacht niet afleiden van Derde Wereld Kampeerraad: kampeerseizoen was alleszins redelijk Actrice wil schadevergoeding van NSB-weduwe wegens gebruik foto 2 MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord- Zeeland organiseert woensdag 28 september in het gebouw van de ka mer een spreekdag subsidietechnolo gie. In samenwerking met het minis terie van economische zaken en de Rijksnijverheidsdienst worden be drijven over subsidies geïnformeerd, welke van belang zijn voor het ont wikkelen van nieuwe produkten of het opzetten van nieuwe investe ringsprojecten. Het ontwikkelen van nieuwe pro dukten, fabricageprocessen etc. kost veel geld. Om te voorkomen dat inno vatiemogelijkheden onbenut blijven, heeft het ministerie van economische zaken onder meer de volgende twee financieringsinstrumenten voor com mercieel interessante ontwikkelin gen opgezet: de Innovatiestimule ringsregeling (Instir); het Technische Ontwikkelingskrediet (TOK). Ook bestaat er de mogelijkheid om technologische kennis in huis te ha len door gebruik te maken van exper tise, die al aanwezig is bij onder zoeksinstellingen, hogescholen en technische universiteiten in ons land (kennistransfer). Als een ondernemer eenmaal een nieuw produkt of produktieproces ontwikkeld heeft, is het natuurlijk eerst zaak om deze uitvinding te be schermen. Eén van de mogelijkheden is om een octrooi aan te; vragen. Tijdens deze dag bestaat de moge lijkheid om van het ministerie van economische zaken voorlichting te krijgen over de Instir en de TOK. De medewerkers van de Rijksnijver heidsdienst kunnen u alles vertellen over kennistransfer en het hoe en wat met betrekking tot kennisbescher ming. Er zijn echter meer mogelijk heden om kennis te beschermen. Per onderwerp krijgt men drie kwartier de tijd om met een deskun dige over het betreffende onderwerp van gedachten te wisselen. Geïnteresseerden die een gesprek willen voeren met een deskundige, kunnen informatie vragen bij W. A. Korstanje, Kamer van Koophandel, tel. 01180-35536, tst. 20. ROTTERDAM - De prijs van benzi ne en diesel wordt met ingang van vandaag, maandag, met twee cent per liter verlaagd. Dat houdt in dat een liter gelode superbenzine aan de zelftankpomp 159 cent per liter gaat kosten. De prijs van eurosuper onge lood wordt 153 cent en van dieselolie 82,40 cent. Dat hebben de benzine handelaren vrijdag in Rotterdam be kend gemaakt. De prijsverlaging is een gevolg van de olienoteringen op de internationa le markten en de dollarontwikke ling, aldus de oliehandel. Vooral de olieprijs staat al enige tijd onder druk. Vrijdagmiddag noteerde de Brent-olie uit de Noordzee een prijs van 13,70 dollar per vat. Het gaat veel boerengezinnen erg slecht. ZLM-voorlichters krijgen steeds vaker met sociale aspect te maken ZIERIKZEE - Dat het slecht gaat in de akkerbouw blijkt nogeens duidelijk in het door de Sociaal Economi sche Voorlichtingsdienst van de ZLM gepresenteerde jaarverslag over 1987. Veel akkerbouwers raakten in fi nanciële problemen en de voorlichters bespeurden „veel verdriet in de gezinnen". Spanningen, waarbij man en vrouw elkaar de schuld dreigen te geven en waar af schrijvingen worden opgegeten, zodat noodzakelijke in vesteringen niet meer mogelijk zijn. Het eigen vermogen van veel akkerbouwers is met tienduizenden guldens achteruit gegaan. In boven beschreven situaties is het •voor de voorlichters' van- de ZLM moeilijk werken. Het vraagt vaflffefi niet alleen kunde en kennis, maar ook takt. In veel gevallen wordt de zaak doorgesproken met een collega. De economische kant van de voorlich ting maakt hie.£ plaats voor de socia le", meldt het jaarverslag. Soms levert een gesprek met de bank wat op, soms ook niet. In dat laatste geval moet een beroep worden gedaan op het Bijstandsbesluit Zelfstandigen of het Borgstellings fonds voor de landbouw. Maar deze twee 'oplossingen' bieden de land bouwer volgens de voorlichtings- dienst slechts weinig soelaas. ,,Be- SCHOUWEN-DUIVELAND - De interkerkelijke vre- deswerkgroep Schouwen-Duiveland houdt woensdag 21 september in het kader van de vredesweek (18 tot en met 25 september) een open gespreksavond. Deze is vanaf 08.00 uur in het parochiecentrum van de katholieke kerk aan de Mosselstraat te Zierikzee. Voor deze avond heeft de vredes- werkgroep Frits ter Kuile uitgeno digd. Ter Kuile is al geruime tijd woonachtig in het vredesactiekamp in Woensdrecht. Hij is bovendien to taalweigeraar en heeft hiervoor een gevangenisstraf van anderhalf jaar uitgezeten. Enige tijd geleden was hij te gast in het programma Tussen he mel en aarde en vertelde over zijn er varingen. Ter Kuile schrijft ook een maande lijkse column in het blad voor ontwa pening en geweldloosheid Kerk en vrede. Hij heeft vele reizen gemaakt en vredesgroepen bezocht. Hierover heeft hij heel wat te vertellen en aan de hand van een diaserie doet hij'dit ook in Zierikzee. Vredeswakes In het kader van de IKV-activitei- ten op Schouwen-Duiveland worden er tijdens de vredesweek wakes ge-t houden in zeven verschillende kerken en plaatsen in de regio. Zondag 18 september is de wake in de Hervorm de kerk in Ouwerkerk, maandag 19 in de Hervormde kerk te Oosterland, dinsdag 20 in de Hervormde kerk te Noordwelle, woensdag 21 in de katho lieke kerk te Zierikzee, donderdag 22 in de Hervormde kerk te Noordgou- we, vrijdag 23 in de Hervormde kerk, te Brouwershaven en zaterdag 24 sep tember in de Hervormde kerk te Burgh. De wakes duren van 19.30- 20.00 uur. Het grootste deel van de wakes staat in het teken van stilte en een meditatie. Stil staan bij vrede, ge rechtigdheid en heelheid van de schepping. In een sobere liturgie wordt hieraan vorm gegeven. De stil tekring, die gepland stond voor zater dag 17 september is door onbekende omstandigheden komen te vervallen. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Springtij: 13 september Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 13 september 05.50 168 11.40 -120 18.00 165 - 13 september 04.20 176 10.25 -112 16.30 170 22.45 138 13 september 06.00 179 11.50 -132 18.05 174 13 september 06.00 191 11.45 -135 18.05 187 - drijfsbeëindiging is dan het enige wat resteert. Het nemen van die stap is uiteraard zeer moeilijk. Indien de-;;, prijzen zich niet verbeteren zal in de 7 landbouw een drastische sanering gaan plaatsvinden". Problemen Maar uit het verslag blijkt, dat de akkerbouw niet de enige sector is die met problemen heeft te kampen. De varkenshouderij en de pluimveehou derij hebben hun eigen problemen. Ook hier is de slechte prijsvorming debet aan de zorgwekkende situatie. De varkenshouderij hoopt echter ooit uit het dal te komen van de steeds weer terugkerende varkenscyclus. ,,De championteelt ontwikkelde zich na een slechte periode redelijk. Ook de melkveehouderij ontwikkelt zich goed, mits men over voldoende quo tum kon beschikken. De tuinbouw sector ontwikkelde zich redelijk, met uitzondering van de bloembollensec- tor. Een direct gevolg van de slechte si tuatie in de akkerbouw, is dat be drijfsopvolging steeds minder plaats vindt. Vooral de vorming van nieuwe maatschappen blijft achterwege. Verontrustend vindt de voorlich tingsdienst van de ZLM het, dat er momenteel veel maatschappen zon- AMSTERDAM - Er dreigt een reëel gevaar dat Europa, dat zich haast volledig richt op de totstandkoming van de interne markt in 1992, met zijn rug naar de Derde Wereld gaat staan. Dat is niet uit boosaardigheid, maar omdat 1.992 zoveel aandacht opslokt. Minister Bukman voor ont wikkelingssamenwerking liet deze waarschuwing zaterdag in Amster dam horen op een CDA-bijeenkomst over het schuldenprobleem in de we reld. Hij sloot zich aan bij het CDA Tweede-Kamerlid Aarts, voorzitter van de vaste kamercommissie voor ontwikkelingssamenwerking, die zich ernstig zorgen maakt over de ge volgen van ,,1992" voor de ontwikke lingslanden. Niet alleen dreigt de be langstelling van Europa voor de Derde Wereld te verminderen omdat de regeringen het te druk hebben met het ontstaan van de vrije interne EG- markt, na 1992 zullen ook nieuwe problemen ontstaan, aldus Aarts. De Europese markt zal in de toekomst allerlei mankementen gaan vertonen. De armere EG-landen zullen moeten worden bijgetrokken om enigszins op het gemiddelde te komen. Dat gaat veel geld kosten, meent het CDA-ka- merlid. Hij vreest dat dit ten koste zal gaan van de hulp aan ontwikke lingslanden. der vermogensvorming zijn. En dat is nodig om volledige bedrijfsoverna me in de toekomst mogelijk te ma ken. „Tenslotte was opvallend een toegenomen interesse voor de Com manditaire Vennootschap, waarbij de ouders geldschieters zijn voor het bedrijf van de opvolger. Het niet hoe ven af te rekenen over de stille reser ves kan hierbij een van de motieven zijn, terwijl ouders zich niet meer met het bedrijf behoeven te bemoei en". Hoewel verschillende akkerbou wers in het werkgebied van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij hun bedrijf noodgedwongen moesten be ëindigen, deden er zich geen faillisse menten voor. Het moeten stoppen wordt door velen als vernederend er varen. „Hiep ligt een duidelijke taak voor de SEV om deze mensen te bege leiden". Een tendens is verder, .dat er steeds vaker op huwelijkse voorwaarden ge trouwd wordt onder de boeren. Een aantal keren is de voorlichter ge vraagd de concept-voorwaarden te beoordelen op landbouwkundige as pecten. Iedere notaris hanteert eigen voorwaarden en enige stroomlijning acht de SEV dan ook gewenst. „Veel vragen op erfrechtelijk gebied gaan over de waardering van de grond. Veel vragen zijn niet eenvoudig te beantwoorden en kunnen in een ge sprek thuis beter in onderling over7 leg worden opgelost". ENSCHEDE - Het Muziekcentrum in Enschede is officieel geopend. Ter gelegenheid van de officiële opening voerde Forum Filharmonisch de ne gende symphonie van Beethoven uit. Koningin Beatrix en prins Claus woonden het feestelijk concert bij. Het Muziekcentrum is geschikt voor allerlei muziekuitvoeringen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ZIERIKZEE - De kampeer- en bun- galowbedrijven hebben een redelijk tot goed seizoen achter de rug. De re sultaten zijn gelijk aan die van 1987 of zelfs nog iets beter. Dit heeft de Kampeerraad, de adviesraad ver blijf srecreatie, meegedeeld. Vooral het watersportgebied van Zuid-West-Friesland, de Veluwe, de Zeeuwse kust en de bosgebieden van Midden- en Oost-Brabant en Midden- en Zuid-Limburg waren in trek. De kampeerterreinen waren daar tijdens het hoogseizoen vrijwel geheel volge boekt. Dé sombere tijden voor de terrei nen met stacaravans lijken voorbij, aldus de Kampeerraad. Ook dit jaar is weer een redelijk aantal oude sta caravans vervangen door nieuwe. Daarbij is het totale aantal ongeveer gelijk gebleven. Steeds meer kam- peerbedrijven zijn dit jaar zelf staca ravans gaan verhuren, met in het al gemeen aardige resultaten. Het kamperen bij de boer vertoon de een lichte groei. De bezetting van de natuurkampeerterreinen was iets beter dan vorig jaar. AMSTERDAM - Actrice Kitty Courbois eist een schadevergoeding van vijftigduizend gulden van me vrouw F. Rost van Tonningen, de we duwe van het vroegere Kamerlid van die naam voor de NSB. In het blad De Levensboom van Rost van Tonningen stond onlangs zonder toestemming een foto afgebeeld van Courbois als Kniertje in de film Op hoop van ze gen. De actrice maakt daar bezwaar tegen. Haar advocaat mr. G. Enkelaar, die dit meedeelde, verwacht niet dat de „zwarte weduwe" op de eis zal in gaan. Hij zal in dat geval namens Courbois een kort geding aanspan nen bij de rechtbank in Arnhem. En kelaar: „Voor alle duidelijkheid: mijn cliënt is niet op geld uit. Zij wil de verkregen schadevergoeding be stemmen voor een goed doel, bij voor beeld de Anne Frank Stichting, die haar op de foto heeft gewezen". ZIERIKZEE - Deze week gaat een nieuwe campagne voor meer en vooral nog beter gebruik van de glasbak van start. De campagne is vooral gericht op de Neder landse consument, gemeentebesturen en scholen. Aan basisscholen wordt op aanvraag kosteloos lesmateriaal beschikbaar gesteld, waarin de leerlingen op aantrekke lijke wijze wordt verteld, waarom hergebruik van glas zo belangrijk is. De gemeenten worden dit najaar nog eens extra benaderd om nog meer glasbakken te plaatsen en om hun in woners voor te lichten over het nut en het gebruik ervan. Verder wordt het gehele Nederlandse publiek via pos ters (in supermarkten en slijterijen) en advertenties (in de dagbladen) op gewekt om nog meer van de glasbak gebruik te maken. In vergelijking met andere Europe se landen staat Nederland met een in zameling van ca. 15 kilo glas per hoofd van de bevolking aan de top. Van de totale jaarlijks geproduceerde ca. 430.000 ton eenmalig verpak kingsglas komt al de helft in de glas bak terecht, maar veel mensen weten nog niet, dat ook glazen potten van b.v. groenten, jam, pindakaas, appel moes, mayonaise etc. in de glasbak mogen, graag zelfs. Etiketten en kur ken hoeven niet eens verwijderd te worden: zij vormen nauwelijks een probleem voor het glasrecyclingpro- ces. Anders ligt dat bij aardewerk en porcelein, die niet in de glasbak thuishoren; zij werken storend in het glasproduktieproces. De nieuwe cam pagne is er speciaal op gericht het pu bliek ook met deze facetten van glas- recycling bekend te maken. Belang Het is van belang dat glas niet als afval, wordt beschouwd, maar als hoogkwalitatief verpakkingsmateri aal. dat na recycling steeds weer op nieuw gebruikt kan worden. Boven dien spaart de glasbak ons milieu. Het lesmateriaal (klassepakket met docenthandleiding) met vragen op opdrachten over grondstoffen, herge bruik en afval (verwerking) als on derwerp is door basisscholen te be stellen bij: Uitgeverij Edumedia, Postbus 90, 363-2 ZS Loenen a/d Vecht, tel. (02943) 4525. Het materiaal is be doeld voor de hoogste klassen van het basisonderwijs. Voor al die lege flessen die u zo trouw in de glasbak gooit. Maar zou dof voortaan óók kunnen met de potten van glas? Tot en met zaterdag 17 september Middelburg Zeeuwse Bibliotheek. Tbntoonstel- ling onder de titel van radarboot tot Jumboferry. September Bruinisse Hal gemeentehuis. Expositie olie verfschilderijen Hedi Bogaers. Dage lijks (behalve zaterdag en zondag). Van 8.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Expositie werk Hedi Bo gaers en Ed van den Bogaerdt. Dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. Dinsdag 13 september Zierikzee Huis van Nassau. Modeshow Platte landsvrouwen. 14.00 uur. In Kruisgebouw. Start Meer Bewegen voor Ouderen. 14.30 en 15.30 uur. Stadhuis. Vergadering streekarchiva- riaat. 15.00 uur. Dreischor Gymzaal. Start Meer Bewegen voor Ouderen. 14.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Start spelletjesmiddag. 14.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Meer Bewegen voor Oude ren. 15.15 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw. Bijeenkomst Helpt Elkander. 19.30 uur. Woensdag 14 september Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schap Schouwen-Duiveland. 09.00 uur. Oosterland Neffen d'Eule. Koffie-ochtend Vrouw en arts van Plattelandsvrouwen. 09.30 uur. Donderdag 15 september Zierikzee Huis van Nassau. FNV-bijeenkomst over bezuinigingen rijk. 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Ledenvergadering Op Drift. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Commissie financiën en onderwijs. 15.30 uur. Vrijdag 16 september Zierikzee Huis van Nassau. Ledenvergadering vogelvereniging Zang en Kleur. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Bewaersehole. Opening expositie Je roen Braat. 20.00 uur. Zaterdag 17 september Zierikzee Bezichtiging Meestoof de kapel. Van 10.00 tot 16.00 uur. Brandweerkazerne, Regenboog straat. Open dag Zierikzeese brand weer. Van 10.00 tot 17.00 uur. Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. Open Dag ZVU-cursussen. Van 12.00 tot 15.00 uur. Burgh Aan de Burghse Ring. Openbare pe renverkoop. 09.30 uur. Maandag 19 september Zierikzee Installatie commandant rijkspolitie district Zeeland. Nieuwe Kerk. 15.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraad Zierikzee. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraad Wes- terschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraad Brouwers haven. 19.30 uur. Dinsdag 20 september Zierikzee Gespreksavond In Perspectief. Gere formeerde Kerk, Sint Domusstraat. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie welzijn bijeen. 19.30 uur. Woensdag 21 september Zierikzee Basisschool Theo Thijssen. Eerste Unicef-kaartenverkoop aan dr. C. Boertien. 14.30 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw. Najaarskleding- beurs/rommelmarkt peuterspeelzaal de Krukels. 13.30 tot 15.00 uur. Donderdag 22 september Zierikzee Busreisje bewonerscommissie Bor- rendamme. Zaterdag 24 september Dreischor Nederlandse Hervormde kerk. Zang avond met koren uit Dreischor, Nieu werkerk en Zierikzee. 19.45 uur. Maandag 26 september Zierikzee Mondragon. Openbare bijeenkomst CDA-fractie Europees parlement. 20.00 uur. Dinsdag 27 september Brouwershaven Bezoek Henri Dunant Rode Kruis. 14.30 uur. Woensdag 28 september Zierikzee Ned. Herv. Kerkcentrum. Start NCVB-ouderenmiddagen. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2