Wederom meer bezoekers voor streekarchivariaat Ambachtsheer Anthony de Jonge wilde van Bru graag stad maken Open Monumentendag LUCHTBEHANDEM DEURLOO B.V. Gouverneur achtervolgt zakkenroller 4 KHARTOUM - De voedselhulp voor de hongerende bevolking in het zuiden van Sudan wordt vertraagd doordat de chauffeurs van de vracht wagens met voedsel aan de Ugandese grens een aids-test moeten onder gaan. Dat heeft het dagblad Sudan Times bericht. Vrachtwagenchauf feurs die het voedsel vervoeren, zei den dat ze vorige week in staking wa ren gegaan omdat het Sudanese leger ze dwong bloed te geven voor solda ten die in de strijd met de opstande lingen gewond waren geraakt. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL- 0111045255 ZIERIKZEE - Zaterdag 17 september is het voor de tweede keer Open Monu mentendag. Deze ene dag in het jaar bestaat de gelegenheid om allerlei histo rische en monumentale bouwwerken, die normaal alleen van buiten te be wonderen zijn, ook eens van binnen te bekijken. In Zierikzee staan 561 gebouwen op de Rijksmonumentenlijst. Hiermee staat Zierikzee in de top-10 van de plaatsen in Nederland met het grootste aantal monumentale gebou wen. Het is dus vanzelfsprekend dat in Zierikzee tijdens de Open Monumen tendag verschillende historische panden te bezichtigen zijn. Evenals vorig jaar zetten het Gra vensteen (waarin het Maritiem Mu seum is gevestigd), de Noord- en Zuidhavenpoort en de Nobelpoort, de Gasthuiskerk, Lutherse Kerk en Wil- librorduskerk, de beide molens De Hoop en Den Haas, de Vismarkt en de St. Lievensmonstertoren de poor ten open. Door het succes van vorig jaar is het gelukt om het aantal inte ressante monumenten dat bezocht kan worden flink uit te breiden. In het stadhuis aan de Meelstraat kunnen diverse ruimtes bezocht wor den, zoals de Vierschaar, de raadzaal, de trouwzaal, de werkkamer van de burgemeester en de secretaris en het stadhuismuseum op de tweede etage. Tbt het einde van de maand is hier nog de tentoonstelling De strijd tegen het water te zien, een expositie van penningen. In het pand Havenpark 40, is de 's Landskamer, de zetel van het Waterschap Schouwen-Duiveland te bezichtigen. De onlangs gerestau reerde Nieuwe Kerk opent eveneens haar deuren. Het bedrijfsmuseum van Zeelandia Om den Broode, geves tigd aan de Witte Yestraat toont de geschiedenis van de Nederlandse bakkerij. Tevens worden hier een ou de en een nieuwe bedrijfsfilm ge toond. Van 11.00 tot 17.00 uur rijdt de paar dentram vanaf het Havenplein langs de meeste deelnemende monumenten In de vier kerken zal zoveel mogelijk het orgel bespeeld worden. De ge meente Zierikzee heeft voor deze Open Monumentendag een informa tiefolder uitgegeven met enige gege vens over de te bezoeken monumen ten. Op een overzichtskaartje zijn de monumenten welke bezocht kunnen worden aangegeven. De informatie folder is bij alle deelnemende adres sen, alsmede bij de VVV, verkrijg baar. De 15 gebouwen in Zierikzee die tijdens de Open Monumentendag be zocht kunnen worden zijn herken baar aan de wit-zwart-gele vlag. De sleutel op deze vlag betekent, behal ve dat de deuren deze dag niet op slot zitten, dat deze gebouwen tussen 10.00 uur en 17.00 uur gratis toegan kelijk zijn. DEN HAAG - De directeur van het miljoenen-attractiepark De Efteling in Kaatsheuvel, ir. R. G. de Clercq, legt aan het eind van dit seizoen zijn functie neer. Een woordvoerder van De Efteling heeft dit bekendge maakt. Als reden wordt genoemd principiële verschillen van inzicht over het in de toekomst door de ven nootschap te voeren beleid, aldus De Efteling, die zich evenals De Clercq van verder commentaar wil onthou den. Stijgende lijn zet door de archieven in het stadhuis zal de serviceverlening „helaas" een terug gang vinden. Dat staat te lezen in het tussentijds overzicht van het Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint-Phi- lipsland. Het bestuur van deze ge meenschappelijke regeling komt woensdag 14 september bijeen in het stadhuis te Zierikzee. De vergadering begint om 15.00 uur en wordt voorge zeten door burgemeester mrJ. J. P. M. Asselbergs. NEW YORK - Gouverneur Mario Cuomo van New York heeft met zijn vrouwelijke chauffeur een vermeen de zakkenroller achtervolgd door et telijke straten van het stadsdeel Har lem. Dit heeft een medewerker van de gouverneur meegedeeld. De personeelsuitbreiding geeft de mogelijkheid de studieruimte te Zie rikzee voortaan ook op woensdag open te stellen. Tot dusverre was het streekarchivariaat alleen geopend op vier van de vijf werkdagen. In ver band met de vakanties werd de ver ruiming van de openingstijden offi cieel ingevoerd per 1 september. De studieruimte is nu vijf dagen ge opend van 09.00-12.00 uur en van 13.30-17.00 uur. De archieven en verza melingen in de bewaarplaatsen bui ten Zierikzee zijn alleen na afspraak op wisselende tijden raadpleegbaar. Met het gereedkomen van de ar chiefbewaarplaats in Brouwershaven beschikken thans alle gemeenten en het waterschap binnen het streekar chivariaat over naar de eis geschikte en goedgekeurde archiefbewaar plaatsen, die voor kortere of langere tijd ruimte bieden. Vergeleken met de situatie bij de start van het streek archivariaat in 1979 is er dus sprake van een gunstige wending. De 56-jarige Cuomo, die in zijn jon ge jaren op B-niveau honkbal bedre ven heeft, was op weg naar een spreekbeurt toen hij zag dat de poli tie achter iemand aan zat. Onver wijld gaf hij zijn chauffeuse opdracht de auto te keren en aan de achtervol ging deel te nemen. De verdachte sprong op een vracht auto en vluchtte te vofet verder toen die stopte. Hierop sprong Cuomo uit de auto en samen met zijn chauffeur zette hij de achtervolging te voet voort. De verdachte rende uiteindelijk een schoenwinkel in, waar het perso neel hem vastpakte. Concentratie Door de concentratie van de archie ven van Brouwershaven, Duiveland en Middenschouwen en het Water- schap Schouwen-Duiveland kon de bezoekers een goede service worden geboden. Als regel was het mogelijk de betreffende archieven en verzame lingen in het gemeentehuis te Nieu- werkerk vrijwel dagelijks te raadple gen. Dat hiervan reeds op ruime schaal gebruik werd gemaakt mag blijken uit het bezoekersaantal. Per 1 augus tus 1988 bezochten 109 mensen de stu- Het streekarchivariaat in het Zierikzeese stadhuis is weer door meer mensen bezocht. ZIERIKZEE - Het aantal bezoekers bij het streekarchi variaat in Zierikzee is dit jaar wederom gestegen. Tot 1 augustus 1988 hadden 469 mensen een bezoek gebracht, terwijl dit in 1986 en 1987 nog 379 en 432 was. Wederom blijkt de stijgende lijn zich verder voort te zetten. Het vanaf vorig jaar gegeven advies aan bezoekers om een af spraak te maken, werd opnieuw sterk benadrukt. Het is gewenst het bezoek na afspraak als regel in te voeren, omdat dit spreiding bevordert en daarmee teleurstelling voorkomt. dieruimte (in 1987 nog 75 personen). Door de aanstaande verhuizing van „Het schoonste en treffelijkste dorp van Duiveland BRUINISSE - Hoe leefden onze voorouders? Het is een aparte wetenschap om daar over meer te weten te komen, vooral als het onze verre voorouders betreft. In grote trekken wist men wel hoe het ging in de Middeleeuwen. Er waren edellieden en bur gers. Velen van de laatsten waren zeer arm. De edellieden probeerden hun gebied te vergroten door dat op hun huurlieden te veroveren. Later ondekte men in Zeeland, dat gebiedsuitbreiding ook mogelijk was door inpoldering van zandplaten, schorren en slikken. En zo ontstond op de schorren en slikken van de Delta in de jaren tussen 1200 en 1700 een grote drukte. De Haamsteedse vondst. We weten hoe Adriaan van Borssele van Philips van Bourgondië vergun ning kreeg om de schorren van Oost- Duiveland te mogen bedijken. Hoe hij de afloop van de bedijking niet meer beleefde en hoe die werd vol tooid, door zijn weduwe Anna van Bourgondië, die samen met haar tweede man, Adolf van Cleef, nog tal van andere bedijkingen liet uitvoe ren. In dé duinstreek van ons eiland, met name de gemeente Westerschou- wen, waren de daar nog bestaande kastelen het Slot Haamstede en Slot Moermond al lang gebouwd, toen Brunis de Witwouterse, die altijd als de eerste Bruenaar wordt genoemd, nog met zijn schapen over de slikken zwierf en men aan inpoldering nog niet dacht. Bij de verbouwing van Slot Haam stede, nu al weer een aantal jaren ge leden, deed men een aantal interes sante ontdekkingen. Wat hierboven beschreven staat, was feitelijk on juist, want de kastelen waarin de Witte van Haemstede en Jan van Re- nesse woonden en hun oorlogen voor bereiden en voerden, waren wat de gebouwen betreft niet dezelfde. In beide gevallen is het gebouw dat er* nu staat, het derde. Vorige gebouwen werden verwoest of door oorlogsge weld vernield. Soms bleef het tiental len jaren een ruïne. Een andere slot heer bouwde dan later de bouwvallen weer op, hetzij op dezelfde plaats, hetzij bezijden daarvan. Aardige bij zonderheden, die men voorheen niet wist, kwamen bij genoemde verbou wingen in de zestiger jaren aan het licht. Belangrijk Naast belangrijke bijzonderheden waren het ook weieens minder be langrijke, die men vond en zo ontdek te men onder een van de vloeren, waaronder veel puin bloot kwam, ook een stuk steen. Daarop geschil derd stond een rood schild met een blauwe golvende dwarsbalk, daarbo ven twee gouden vegers en daaronder een groene okkernoten tak met in het hartschild zeer in het oog lopend ook een hert. Nu waren er behalve vech ten en inpolderingen nog meer ma nieren om het bezit te vergroten, na melijk door het huwelijk. In het zogenaamde plan Malta, de Zierikzeese wijk die na de oorlog buiten de poorten werd gebouwd, kan men ze vinden de namen van de voorname geslachten van Schouwen- Duiveland, die als burgemeesters van Zierikzee of anderszins de uppcr- ten van de regio vormden. Mr F. Th. Dijckmeester - van 1956 tot 1965 bur gemeester van Zierikzee - was een van de eigenaren van het slot Haam stede tijdens de verbouwing. Hij zag verschillende tekens en wapens op de steen, waarop ook het getal zestien. Hij kwam tot de conclusie: de gou den vegers behoren bij het geslacht De Vager en de okkernoten bij het ge slacht Ockerse. De blauwe golvende dwarsbalk moest het wapen van de familie De Jonge zijn en het hert her innerde aan de Hertsbekés. De zwar te en zilveren punten komen voor in alle wapens van Duiveland. De steen was door de helft, de andere helft was niet te vinden. Het moest dus gaan om iemand, die De Jonge heette en die heer was van Bruinisse en ge parenteerd aan de families De Vager en Ockerse. En wie was dat dan? Het kan moeilijk anders zijn: mr Anthoniy de Jonge, die op 13 septem ber 1662 op Haamstede trouwde met Agatha de Witte (vandaar het cijfer 16). De vader van mr Anthony de Jon ge was stamvader van de De Jonges en mr Anthony was zijn eenentwin tigste kind. Toen Anthony geboren werd, was zijn vader Jan Anthonisse 61 jaar en zijn moeder 34. Zij was Eli sabeth van Hertsbeeke, vrouwe van Bruinisse. Zij was de derde vrouw van Jan Anthonisse, die door de koop in 1591 heer van Haamstede was ge worden en wiens moeder Agata de Vager heette en zijn grootmoeder Janneke Ockers (later Ockerse). De steen had dus zijn geheimen prijs moeten geven door de speurzin van mr Dijckmeester. Anthony de Jonge was een am bachtsheer aan wie Bruinisse bijzon der veel te danken heeft gehad. Had hij zijn zin gekregen dan was Bru nooit een dorp gebleven, maar een stad geworden. Gunstig zoals het lag aan de Grevelingen, het Krammer en Zijpe. Dat heeft hij niet kunnen be reiken, maar als Isaak Tirion in zijn tegenwoordige staat van Zeeland, Bruinisse omschrijft als het schoon ste en treffelijkste dorp van Duive land, dan is het dat mede geworden door wat Anthony de Jonge en zijn zoon Willem daartoe hebben bijge dragen. Zijn moeder Elisabeth van Hertsbeeke had al gezorgd, dat Brui nisse een molen kreeg (de molen van de Zeedijk, die op last van de Duit sers werd afgebroken in 1943). Zoon Anthony zorgde voor een brouwerij (het latere pakhuis van Schilperoort) naast het kleine beusje. Weverij Een pottenbakkerij, een rosmaal- derij, een schoenmakerij, een weve rij, het kwam allemaal door toedoen van De Jonge van de grond. Hij wilde dat het dop openstond voor Vlaamse vluchtelingen en wederdopers om maar meer inwoners te krijgen. Naast de mosselvisserij wilde hij vis serij op platvis opzetten. Hij legde ook het kerkhof aan bij de Smidse. De smidse, die het laatst gedreven werd door H. E. Braber, de vader van Jan en Nelly, was dus al in de zeven tiende eeuw daar gevestigd. Hij schrijft ook: „Sedert mijnen tijd heb ik veel doen opvullen, dat nog ledig was in het dorp." Met andere woor den, dat er nog niet was. Het huis de Cleene mossel is een van de huizen die door hem werden opgeknapt. Hij kon dat ook doen, want hij was een zeer voornaam man, behorende bij de beroemdste mannen van Zeeland. Een knap rechtsgeleerde, twintig jaar lang griffier van de rekenkamer van Zeeland. In 1664 werd hij pensio naris van de stad Middelburg. De staten van Zeeland vaardigden hem af naar Den Haag, toen men ge schillen kreeg over wat toen heette de Admiraliteiten. In het stadhouderlo ze tijdperk, waarin hij leefde en waarin Johan de Wit de lakens uit deelde in Den Haag, vergaderde hij vele keren met de gecommitteerden uit Holland, die wilden dat als er ooit weer eens een stadhouder kwam, dat deze niet zoals voorheen het kapi teins- en admiraliteitsschap zou be zitten. De Jonge, in tegenstelling tot de gecommiteerden wel Oranjege zind, was een waardig tegenspeler van de Haagse en Hollandse heren. Toen prins Willem 3, die later toch stadhouder werd en nog later koning van Engeland, in 1668 de eed van de Eerste Edele kwam afleggen in de staten van Zeeland, werd hij verge zeld en begeleid door de ambachts heer van Bruinisse. Zoals toen ook gebruikelijk schreef hij verschillende rechtsgeleerde werken. Smallegange, die naam maakte met zijn Kroniek van Zeeland, nam verschillende za ken over uit een Verhandeling over de Zeeuwse Leenen; een beschrijving van Zeeland, geschrevefi door De Jon ge. Anthony de Jonge was het ook. die een begin maakte met het archief van de ambachtsheerlijkheid. Hij verzamelde alle stukken, die hij zelf bezat en die hij door aankoop of op andere wijze kon bemachtigen. Geboren in Zierikzee in 1607 trouwde De Jonge op 24-jarige leef tijd met Catharina Hoffer, ook al een dochter uit een Zicrikzees regenten geslacht. Zij overleed in 1661 en werd in Bruinisse begraven. In 1662, dus al een jaar later, trouwde De Jonge met de negen jaar jongere Agatha de Wit te. Ze was weduwe van mr Cornelis Teelinck. Op die manier werd ook Anthony de Jonge heer van Haam stede. In 1969 overleed Anthony de Jonge. De halve steen met de genoemde wapens werd ingemetseld in het Mid deleeuws trappenhuis van het slot Haamstede. Wie het slot bezoekt en daar het wapen van Bruinisse in het trappenhuis tegenkomt, weet nu hoe het daar komt. De opvolger van De Jonge als ambachtsheer van Bruinis se was zijn zoon Willem. Hij bekleed de in zijn leven van 1639-1705 bijna dezelfde ambten in Zeeland als zijn vader. In 1705 overleed hij ongehuwd. In Bruinisse kreeg hij in de Hervorm de kerk een graftombe versierd met de wapens van zijn geslacht; De Jon ge, Hertsbeeke. Hoffer en De Cocq. Het marmeren wapen van de Herts- beeke's kwam uiteindelijk op het ge meentehuis van Bruinisse terecht, nadat de tombe in 1798 in de Franse tijd was kapotgeslagen. De wapens werden in het water van Riekus Weel gesmeten, maar later daaruit opge vist. Twee daarvan zijn te vinden in de gevel van het huis Kerkstraat 16. Waar het vierde wapen terecht kwam is niet bekend. S. A. Jumelet (met dank aan mr Dijckmeester) Mr. Anthony de Jonge.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4