Speeltuin Koningin Maudplein houdt vele gemoederen bezig Zierikzeese brandweer houdt open dag met demonstraties Bevolking gaat meer betalen aan verontreinigingsheffing DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> kjP 1£6r PÊ gu.r Betaling van abonnements gelden Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Opgelucht Bijstand Meer bezoek Kampioen De Zierikzeese commissie financiën haalde Het aantal mensen uit de regio met een bij- Het streekarchivariaat in Zierikzee wordt Wilco Hoogerhuis won de clubkampioenschap- opgelucht adem nu de gemeentelijke bijdrage standsuitkering is weer iets gestegen. (Pag. 3). steeds vaker bezocht door mensen die iets van pèn van de tennisvereniging Scelveringhe in aan de restauratie van molen Den Haas mee vroeger willen weten. (Pag. 4) Renesse. (Pag. 11). blijkt te vallen. (Pag. 3). DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24401 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Spelende kinderen zijn levend geworden vreugden. Hebbel Plannen voor AROB-procedure tegen én handtekeningenactie vóór handhaven speeltuin NIEUWERKERK - De spiksplinternieuwe speeltuin op het Koningin Maudplein te Nieuwerkerk houdt de ge moederen van vele omwonenden bezig. In juni werden de speeltuigen op initiatief van het gemeentebestuur van Duiveland geplaatst. En sinds die tijd worden de ge meenteraadsleden benaderd door omwonenden die hin der ondervinden van het lawaai van de spelende jeugd en de rommel die de kinderen op het plein achterlaten. Er wordt zelfs overwogen om een AROB-procedure te begin nen om de gemeente te dwingen de toestellen weer weg te halen. Maar er is ook een groep mensen die blij is met deze nieuwe speelmogelijkheid voor de jeugd. Zij dron gen indertijd bij het gemeentebestuur aan om een speel tuin in Nieuwerkerk te realiseren. En willen nu met een handtekeningenactie het behoud ervan veilig stellen. de papieren van de woningbouwver eniging liggen waarmee een huurhuis kan worden aangevraagd. ,,We wonen hier in ons eigen huis. Maar we over wegen om het te verkopen. Dat zal niet meevallen hoor, want het is nu natuurlijk minder waard. En die huur iedere maand is ook duur. Maar zoals nu is het toch ook niks". De fa milie Visser, Van der Weijde en nog een aantal voornamelijk oudere om wonenden overwegen om een AROB- procedure te beginnen om de gemeen te te dwingen de speeltoestellen weg te halen. ,,Wij blijven er achter aan zitten". Toch wonen er aan het Koningin Maudplein ook genoeg mensen die geen moeite hebben met de speel tuin. Ook ouderen. ,,Ik heb er geen hinder van hoor", aldus de 77-jarige heer I. J. Heijboer. ,,lk vind het zelfs wel een vooruitgang. Want voor de speeltuin er was voetbalden ze hier nogal eens voor mijn deur en dan kwamen er vaak ballen in mijn tuin. Ja, het is hier wel eens rumoerig. Vooral als die oudere kinderen ko men. Maar dat is begrijpelijk. Je weet hoe kinderen zijn". vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een van de omwonenden bij wie de nieuwe speeltuin een doom in het oog is, is de 67-jarige mevrouw S. van der Weijde. Zij woont al 33 jaar met veel plezier aan het Koningin Maudplein. Maar dat plezier is de laatste maan den belangrijk afgenomen. ,,Het is altijd een mooi, zalig rustig pleintje geweest. Maar nu is het helemaal naar de bliksem. Het is hier soms ver- schrikkelijk erg met al die schreeu-. wende, joelende en stampende kinde ren zo vlak voor onze deur. Een middagdutje is er niet meer bij want dat gaat maar door. Soms tot tien uur 's avonds". Militaire oefening- Mevrouw Van de Weijder heeft zelf ook kinderen die vroeger op het Ko ningin Maudplein speelden. ,,Mijn kinderen speelden ook buiten. Maar naast het pleintje. Want daarop mocht niet worden gevoetbald omdat de tegels dan voor rot werden ge schopt. Als ze het toch deden werden mijn kinderen er door de politie afge haald. En nu zetten ze het vol met van die speeltuigen. Het lijken wel toestellen voor een militaire oefe ning, zo groot. Wij snappen niet dat die geschikt kunnen zijn voor kinde ren om op te spelen". Een ander bezwaar van de 67-jarige' Nieuwerkerkse betreft de rommel die de spelende kinderen veroorza ken. ,,Ik kan me best voorstellen dat die kinderen lol hebben hoor. Maar ze laten van alles liggen op de grond. Het lijkt wel of we nu in een achter buurt wonen. Zo'n rotzooi". Me vrouw Van der Weijde is van mening dat het gemeentebestuur de omwo nenden eerst had moeten informeren en laten meepraten voor de speeltuin er kwam. „Wij, en nog een aantal oudere mensen hier uit de buurt, vin den dat de speeltoestellen alsnog op een andere plaats moeten worden ge zet. Zodat we weer heerlijk buiten kunnen zitten zonder hinder van la waai en rotzooi". Ook het echtpaar A. Visser denkt er zo over. „De speeltuin staat maar tien meter van ons woonkamerraam vandaan. We moeten de ramen nu steeds dichthouden. Want zelfs als er maar een stuk of vijf kinderen in de speeltuin zijn klinken er altijd van die grote 'gillen", aldus de 70-jarige bewoonster van een eigen huis aan het Koningin Maudplein. Zij vindt dat de nieuwe speeltuin afmetingen heeft die meer bij een restau rantspeeltuin horen. „En. wij-wisten er helemaal niets van dat die speel tuin er kwam. Wij waren een middag weg en toen we terugkwamen stond alles daar ineens. Dat kan toch niet zomaar. Ik heb er niet van kunnen slapen". Mevrouw Visser heeft nu in een la Bezorgen druk spelende kinderen nu overlast of bevordert het juist de gezelligheid? Verhoging per eenheid van 67 gulden naar 79 gulden ZIERIKZEE - Als het aan het dagelijks bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland ligt gaat de verontrei nigingsheffing voor 1989 van 67 gulden naar 79 gulden per vervuilingseenheid. Een eerder berekend bedrag van 72 gulden per eenheid blijkt niet toereikend, omdat het vervallen van correctiefactoren voor de recreatiebedrij- ven niet voorzien was. De algemene vergadering spreekt zich woensdag 14 september uit over deze verhoging. De vergadering in 's Landskamer te Zierikzee begint om 09.00 uur. Zoals gesteld had de bevolking al rekening moeten houden met een ver hoging van het bedrag met vijf gul den. Oorzaak hiervan is gelegen in de uitbreiding van de rioolwaterzuive ringsinstallatie Westerschouwen en de nieuwbouw voor Zierikzee. Het vervallen van de correctiefacto ren voor de recreatiebedrijven bete kent voor het waterschap een verlies van 10.000 vervuilingseenheden. Het netto-rendement van deze maatregelen is zes gulden per vervui lingseenheid, terwijl de lastenstij gingen door een kleiner draagvlak moeten worden opgevangen. Zo be dragen de kapitaalslasten van de bouw van de installatie De Verseput bij een geraamd aantal vervuiling seenheden van 58.000 12,28 gulden, terwijl dit bij 63.000 eenheden 11,30 gulden zou zijn. „Tengevolge van on der meer nieuwbouw van recreatie bungalows is het aantal vervuiling seenheden 2000 hoger geraamd dan in 1988. Aanwending van reservemidde len is niet meer mogelijk", aldus het dagelijks bestuur. Verder wordt ondermeer gesproken over de verkoop van verpachte gron den. In het kader van de destijds plaats gehad hebbende ruilverkave ling zijn met het oog op eventueel uit te voerenwerken aan de zeewering, gronden aan het waterschap in eigen dom toegewezen. De percelen grond zijn alle verpacht aan de aangrenzen de grondgebruikers. Nu, mede door het gereed komen van de Ooster- scheldkering, de noodzaak van het beschikbaar houden van de gronden is komen te vervallen, stelt het dage lijks bestuur voor deze aan de pach ters te verkopen. Bureau Gropatax uit Goes heeft taxaties verricht, waarbij rekening is gehouden met de ligging van de percelen in kwestie en factoren als grondsoort en verpachte staat. Met de pachters is overeenstemming over de koopsom en over de bepalingen dat de kosten van eigendomsover dracht voor rekening van de koper zijn. De taxaties zijn voor het water schap. In totaal gaat het om bijna tien hec tare voor het totaalbedrag van ruim 140.000 gulden. Verder staat op de agenda de wijziging van diverse rechtspositieregelingen, de voort gangsrapportage waterkwaliteitsbe heer 1987 en een maatregel voor jeugdsalarissen. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Een enkele bui Een oude frontale zone trekt met veel bewolking over de regio en er kan een enkele bui vallen. De wind is zwak tot matig, eerst uit uiteenlopen de richtingen, later op de dag uit noordelijke richtingen. Minimum temperatuur komende nacht 14 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 12 sept. Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noordwest 2 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: west 3 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10 sept. Zon op 07.06, onder 20.06 Maan op 06.06, onder 19.52 Nieuwe Maan: 11 september (06.49) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een krachtig hogedruk- gebied dat ons zonnig en vrij warm nazomerweer brengt verwijdert zich langzaam in de richting van Noord west-Rusland. Gelijktijdig beweegt zich een zwakke storing vanuit Frankrijk in onze richting. In eerste instantie verandert er nog weinig in het tamelijk warme en overwegend zonnige weer. Een matige tot zwakke zuidoostelijke stroming voert aan houdend warme lucht vanuit Zuid- Duitsland aan. De komende nacht wordt het niet kouder dan zo'n graad of 14. Op vrijdagmiddag loopt de tempe ratuur opnieuw op tot rond 25 gra den. Samenhangend met de Franse storing kan in de middag of avond een zwakke wind uit zee gaan waaien. De administratie van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode atten deert haar lezers met nadruk op het feit, dat betaling van abonnementsgelden via bank of giro geschiedt. Contante be taling is alleen mogelijk aan het kantoor te Zierikzee. Vragen over betalingen kun nen worden gericht aan de ad ministratie in Zierikzee, 01110- 16551. Kinderen mogen brandweer spelen en publiek Itan allerlei voertuigen bezichtigen ZIERIKZEE - De dagelijkse praktijk wijst uit dat de meeste mensen een brandweer auto alleen maar kennen als een rode flits die zich met loeiende sirene naar een brand of ongeval begeeft. Het grote publiek, en zelfs vele leden van de gemeentebesturen hebben geen flauw idee hoe de diverse brandblusvoertuigen er van binnen uitzien. Hoe dat allemaal werkt en wat de mogelijkheden en beperkingen zijn. Het brandweer korps van Zierikzee wil die onwetendheid verkleinen met een open dag op zaterdag 17 augustus. Van 10.00 uur tot 17.00 uur is iedereen welkom in en achter de brandweer garage aan de Regenboogstraat. „Wij willen heel graag alle belang stellenden in de gelegenheid stellen om wat meer bekendheid te krijgen met het brandweerwerk. De mensen moeten toch een beetje weten welke voertuigen er bij hen voor de deur ko men als er brand is. Nu kunnen ze eens op hun gemakje bekijken wat er in zo'n auto zit", aldus brandmeester J. M. Bergmans die in overleg met brandweercommandant H. J. Fierens het leeuwedeel van de voorbereiden de werkzaamheden voor de open dag verzorgde. Pot voorlichting De Zierikzeese brandweer stelde voor het evenement alle financiën uit zijn pot voorlichting ter beschikking. Samen met veel vrijwilligerswerk zorgt dat voor een evenement dat zeer veelzijdig lijkt te worden. Want de open dag beperkt zich niet tot de mo gelijkheid om de vier voertuigen van de Zierikzeese brandweer van binnen en van buiten te bezichtigen. Behalve, het hulpverleningsvoertuig, de twee hoge/lage druk voertuigen en het busje voor personen en materiaalver- voer waarmee de Zierikzeese brand weerlieden een vuurhaard bestrijden komen er op 17 september nog aller lei andere hulpverleningsvoertuigen naar de Regenboogstraat. De schuimwagen en de hoge/lage druk brandweerwagen van de regio- brandweer bijvoorbeeld. Een exem plaar dat groter én zwaarder is dan de hoge/lage drukwagen van de Zie rikzeese brandweer. De ladderwagen van de Goese brandweer zal van de partij zijn. „Zo'n ding staat al jaren op de begroting van de Zierikzeese gemeenteraad. Maar we hebben hem nog steeds niét. En dat terwijl er steeds meer hoge gebouwen komen. Hoe moeten we er bijvoorbeeld bij komen als er straks brand uitbreekt in de hoogste appartementen die ze nu in de oude Cornelia aan het bou wen zijn?", aldus Fierens. Nog handiger dan een ladderwagen is een hoogwerker waarmee de men sen niet over de ladder maar via een bakje vanuit een brandend huis kun nen worden gehaald. Op 17 septem ber staat in de Regenboogstraat een exemplaar waarmee men tot 26 meter hoogte kan. Het is eigendom van een particulier Zeeuws bedrijf want in Zeeland beschikt geen enkel brand weerkorps over dergelijk materiaal. Verder kan het publiek tijdens de open dag een servicewagen van de Wegenwacht van binnen bekijken. Een ambulance van het Rode Kruisziekenhuis en een takelwagen van een sleep- en takelbedrijf. Bij elk voertuig zijn mensen van de brand weer aanwezig om op alle vragen van het publiek antwoord te kunnen ge ven. „En de mensen mogen overal aanzitten. Het is tenslotte gemeen schapsgeld waarmee dit alles is be taald". Op het plein achter de brandweer- garage wordt gedemonstreerd hoe de brandweer mensen bevrijdt die be kneld zitten in een auto na een ver keersongeluk. De Rode Kruisafde- ling Zierikzee laat zien hoe de organisatie van de eerste opvang van gewonden is georganiseerd. En om 10.00 uur worden de prijswinnaars bekend gemaakt van een klcurwed- strijd die enkele maanden geleden werd gehouden op de Expo Zierikzee. Behalve in de Regenboogstraat zal ook op de Balie voor de Dikke Tbren de hele dag te merken zijn dat de Zie rikzeese brandweer zich presenteert aan het publiek. Daar vinden name lijk diverse demonstraties plaats. Van 10.30 uur tot 12.00 uur kunnen al le kinderen van zes tot twaalf jaar daar terecht om brandweer te spelen. Onder leiding van brandweerlieden mogen zij in groepjes verschillende objecten blussen die op de Balie wor den opgezet. Van 14.00 tot 15.30 uur komt de Jeugdbrandweer en Jeugd EHBO uit Bruinisse in actie voor een demonstratie. „Een spel waarbij men laat zien hoe in vroeger jaren, toen er nog emmers aan te pas kwamen, brand werd geblust. En hoe het later op een wat modernere wijze ging". Aan de demonstraties komt echt vuur en water en zelfs levende have te pas. Blussen met schuim Om ongeveer 15.30 uur wordt door de brandweer Zierikzee een demon stratie gegeven van het blussen met de schuimwagen van de regio Zee land. „Dan komt er een laag schuim van wel twee meter hoog op de Balie. Maar het is luchtschuim hoor. Dat is milieuvriendelijk. Poederschuim wordt al lang niet meer gebruikt". Ongeveer vijf jaar geleden hield de Zierikzeese brandweer ook een open dag. Maar dan veel minder groot van opzet. „We hopen op veel belangstel ling van het publiek. Als het aan blijkt te slaan kunnen wé zoiets mis schien regelmatiger organiseren. Wc hebben er tenslotte belangrijke ta ken bijgekregen. En we willen graag dat het publiek weet hoe we werken en wat wc kunnen doen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1