BROOD UIT HET WATER musicolumn Maaltijden in het stadspaleis Oostvoorne Van den Broek en Van der Linden in de verdediging- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 september 1988 Nr. 24400 5 Binnenkort is het zover. Dan zal ik mij op eigen kosten moeten begeven naar een bar oord dat voor anderen een sprookje is, maar bij mij in angstige visioenen opdaagt als een plaats des onheils maar veertig mat tenkloppers het stof der vergetel heid uit mijn tere lichaam wegslaan. Oostvoorne. Dorp van mijn angstige dromen. Toen ik vijf jaar was ben ik al in je verdwaald. Nog hoor ik me zelf jammerlijk schreien terwijl ik op jouw strand nergens meer mijn vader en moeder kon vinden. Nog tril ik bij de gedachte aan de politie post waar ik als verdwaald kind werd gebracht en nu sidder ik weer bij de gedachte om een lezing over muziek te houden voor jouw vrou wenbond. Niet dat ik iets tegen vrouwenbon den heb. Ik ga er altijd zingend naar toe. Het zijn oases in de woestijn van de middelbare school. Voor het eerst heb je een publiek dat naar je luistert. Bovendien word je er heer lijk verwend. Is het niet verrukke lijk om in de harde tijd van emanci patie omringd te worden door vriendelijke vrouwen die steeds maar vragen: Kan ik helpen, meneer Marzas, wilt u koffiemeneer Mar- zas, wilt u suiker, meneer Marzas, wilt u nog een kopje, meneer Marzas? Ik ben weg van vrouwenbonden. Waar zou de maatschappij zijn zon der vrouwenbond? We leven in een tijd van mansverduistering. Weet u soms waar de mannen zijn? Op de ko ren zie je hier en daar een man zitten, vooral bij de tenoren. Mannenvereni- gingen gestaan niet meer. Op de ker keraden kun je beter spreken over de parade der vrouwenzusters. Waar kun je tegenwoordig nog veertig mannen tegelijk vinden die praten over allerlei actuele onderwerpen? De mannen duiken 's avonds onder, maar de vrouwen denken na. En in wat voor sfeer! Voordat de avond be gint is het: Hoe gaat het Truus, hoe is het met je dochter Annie? Maar als dan de presidente (meestal een dame met opgestoken haar) de vergade ring heeft geopend verkeren we in eens in een andere wereld. Dan wordt er alleen maar in termen van 'Mevrouw Zus en Mevrouw Zo' ge sproken. Elke vrouwenbond is voor mij een feest, behalve die van Oostvoorne. Een jaar geleden ben ik er ook ge weest of beter, had ik er geweest moeten zijn. Stelt u zich voor: veer tig Oostvoornse damesin kleurige kledij, keurig geknipt en gekapt. Veertig dames wachtend op een heer die iets over muziek komt vertellen. Ze zijn er allemaal behalve die ene heer. Die zit gezellig thuis met z'n voeten op een krukje. De dames wachten, drinken maar wat koffie. Waar blijft die ene heer uit Zierikzee toch? Die ene heer denkt echter na wat hij de volgende dag in Oostvoor ne zal gaan zeggen. En dan gaat de te lefoon. 'Met Marzas'. Er klinkt een zucht. 'Dus u zit gewoon thuis' zegt een stem. 'Ik moet wij wel zeer ver gissen als dit niet het geval is' ant woord ik. 'Wij zitten hier' gaat de stem door. 'Ik zal het niet ontkennen' zeg ik. 'Maar u zit hier niet!' klinkt het dan. 'O'langzaam voelde ik me door de grond zakken. Hakke lend en puffend begon ik wartaal uit te slaan, zodat de presidente blij was dat die zot toch maar niet gekomen was. Nadat ik de telefoon had neer gelegd zag ik het voor me. De presi dente loopt de zaal in. 'Meneer heeft zich vergist' roept ze uit. Hij dacht dat het morgen was. Een briesende verontwaardiging stijgt op uit de zaal. 'Wat een vent' zeggen de dames. Echt iets voor een Zeeuw. De volgen de dag is het in Oostvoorne het ge sprek van dag. Bij de slager, bij de bakker, overal wordt uitgebreid ge praat over de spreker die gezwegen had. Na een slapeloze nacht ben ik de weg op gegaan der zelfkastijding. 'Volgend jaar kom ik' riep ik door de telefoon. Ik houd de mooiste lezing die er ooit gehouden is en ik betaal zelfs m'n eigen reiskosten. Maar zulke schone beloften verble ken snel. Na maanden was ik heel Oostvoorne vergeten. Tot de telefoon weer ging. 'We komen u aan uw be lofte herinneren!' klonk het op grim mige wijze. Opnieuw moest ik m'n agenda trekken. 'U heeft het er toch wel goed in staan, hè?' zei de stem nog voordat ze ophing. Binnenkort is het zover. 'In sep tember komt de heer Marzas spre ken' had de presidente gezegd, u weet wel die meneer uit Zierikzee die ons vergeten is. 'O die!' zeggen de dames en ze zijn van plan om alle maal te komen. Als ik op bed lig zie ik het allemaal voor me. 'Heeft u het kunnen vin den?' vragen ze natuurlijk poeslief. Jlet kopje koffie zal ik ditmaal zelf moeten halen. Soms schrik ik wak ker. In mijn dromen zag ik veertig vrouwen met mattenkloppers op me afkomen. Soms sta ik voor de spiegel te oefenen in'gezichten trekken, die van 'de hulpeloze musicus', die van 'wie durft er wat te zeggen' of die van 'de charmante man die het bij de dames in een keer maakt'. Alles mislukt, vooral de laatste. Een enkele keer heb ik een andere droom. Ik treed de zaal binnen en er komt een dame op me af. 'Wilt u een kopje koffie' meneer MarzasDe tranen springen in m'n ogen. Ze zijn het vergeten. 'O zo graag!' roep ik en geef de dame pardoes een zoen. De dame loopt naar de presidente en zegt: 'U heeft gelijk, hij is toch een beetje gek!-' MARZAS DEN HAAG - Het waarborgfonds Sociale woningbouw dat al enkele ja ren garant staat voor leningen voor woningverbetering, zal dat ook gaan doen voor de nieuwbouw van sociale huurwoningen. Hierover is overeen stemming bereikt tussen de landelij ke centrales van woningcorporaties, de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en de financiers, vertegen woordigd in de Raad voor Onroeren de Zaken. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting schrijft djt de Tweede Kamer. DEN HAAG - Minister Van den Broek en staatssecretaris Van der Linden erkennen dat over het paspoortproject op een enkel punt meer precieze informatie aan de Tweede Kamer had kunnen worden verstrekt. Maar alles overziende zijn de bewindslieden van buitenlandse zaken van mening dat er van weinig ruimhartige, onvolledige en op een aantal punten onjuiste informatie in redelijkheid niet kan worden gespro ken. De minister en zijn staatssecretaris schrijven dit in hun weerwoord op de scherpe aantijgingen in het rapport van de parlementaire enquêtecom missie paspoortproject, waarin Van der Linden op het punt van de infor matieverstrekking aan het parlement een forse onvoldoende toebedeeld kreeg. Alles overziende menen onderge tekenden dat het bij de uitvoering van het project beter had gekund en beter had gemoeten". Tegelijkertijd willen minister en staatssecretaris waken tegen het beeld alsof door de burger en/of de staat schade zou zijn geleden. Daarvan is geen sprake. Evenmin is aangetoond dat de financiële belan gen van de burger en/of de staat ern stig zouden zijn verwaarloosd, of dat ernstige' risico's voor de toekomst zouden zijn genomen. Bij de beoorde ling hiervan lijkt enige terughou dendheid op zijn plaats tot het pro ject is afgerond. Uiteraard kent elk project risico's en niet getwijfeld kan worden aan het voornemen met gebruikmaking van de aanbevelingen van de enquête commissie het project tot een goed einde te brengen en daarbij te blijven waken over de belangen van de bur ger, aldus Van den Broek en Van der Linden in hun dinsdag aan de Tweede Kamer gezonden brief. ZIERIKZEE - Er is aan het Zierikzeese stadhuis in de tweede helft van de 18de eeuw nogal wat veranderd. Het bleef in de jaren 1775-1779 niet bij een grote interne verbou wing maar ook het exterieur onderging aanzienlijke wijzigingen. Hoewel bij die gele genheid vele authentieke details uit de ontstaansperiode verloren zijn gegaan werd het uitwendige ook naar de smaak van die tijd verfraaid; het stadhuisfront kreeg een luisterrijk aanzien. Terecht schreef de vroegere archivaris-conservator C. Postma eens, dat het een klein paleis was geworden temidden van de patriciërshuizen in de ,Meelstraat. In deze ambiance was het goed toeven. Bij bijzondere gelegenheden, maar. ook wel „tussendoor" werd er nogal eens kopieus gedineerd en overvloedig gedron ken Het spreekt vanzelf dat er van al die maaltijden ten stadhuize geen verslagen zijn opgemaakt. Dat is maar goed ook; het zou een saaie opsomming kunnen worden. Toch zijn er enige plechtige eetfestijnen geweest die een plaatsje hebben gekregen in de annalen van de ste delijke historie. Zo is het bekend dat er op 1 sep tember van het jaar 1649 een diner werd gehouden ter viering van het achthonderd jarig bestaan van de stad. Dit feit was weliswaar vol komen uit de lucht gegrepen (ste den worden bijna nooit gesticht maar groeien langzaam uit kleine nederzettingen; zo ook Zierikzee) maar de aanzienlijke Zierikzeese burgers die destijds mochten „aanzitten" zullen zich over de historische betrouwbaarheid van die zogenaamde stadsstichting weinig hebben aangetrokken. Natuurlijk gaf het koninklijk bezoek aan Zierikzee op 5 mei 1809 en de daarop volgende dagen ook alle aanleiding om binnen de stadhuismuren een vorstelijk di ner te laten opdienen. Dat koning Lodewijk Napoleon Zierikzee met zijn hoge aanwezig heid wilde begunstigen werd ge waardeerd al zag men in het alge meen de Fransen liever gaan dan. komen „Het hoogtepunt van het vijfdaagse bezoek", aldus C. Postma, „was het diner en bal in de grote zaal van het stadhuis op zondagavond. Hiervoor waren de oude vierschaar en de raadkamer geheel ontruimd en evenals de overige vertrekken op deze etage tijdelijk van andere meubels voor zien". Het laat zich raden dat een der gelijke luisterrijke ontvangst gro te onkosten met zich meebracht. Het stadsbestuur van Zierikzee wist wel een oplossing: men putte maar weer eens een bedrag ad achtduizend gulden uit het om vangrijke legaat-M ogge! Blijkbaar was de meimaand ge schikt om vorsten ten stadhuize te ontvangen. Op 29 mei 1862 vereer de koning Willem III Zierikzee met een bezoek. Wederom werd er in een sfeervolle ruimte van het stadhuis (de vierschaar) uitge breid getafeld waarbij vierenveer tig gasten waren uitgenodigd. Een schitterend model van een oor logsschip - de pinas die tegenwoor dig in het Maritiem Museum is te bewonderen - was ter opluistering op een tafel geplaatst. Tijdens de maaltijd speelde de Zierikzeese schutterij muziek in een belen dend vertrek. Ook in de twintigste eeuw zijn herhaaldelijk in het stadhuis van Zierikzee hóge gasten ontvangen. Er viel dan doorgaans altijd wel iets te eten en te drinken. Tbr gele genheid van het bezoek van ko ningin Wilhelmina en prins Hen drik, dat op 13 september 1907 plaats vond, had het stadsbestuur zich buitengewoon uitgesloofd. Omdat verschillende stadhuisin terieurs tekenen van verval ver toonden wist men niet beter te doen dan deze onvolkomenheden met de mantel der liefde te bedek ken. Beter gezegd: men transfor meerde de trouwzaal, waar vors tin en prins de lunch zouden gebruiken, tot een rijk van drape rieën voorziene ruimte, die deed denken aan „een eersteklas res taurant iri die dagen" (Post ma). Wiebe Keikes jr I! I i a? 3 J. da Vrieia P. J. Sligars M. B. Q. Ho|ir- *ard w. Rit/Dim Mr. fU.H. Patijn M. Boila U. Jhr.l.MJ.8chuur- fttqua Buift f. A. Kloppart E. i. Galdtrman 1 I1 Vfl.i. j? da Muralt k 'Mr.J.P. Ciu 2 •M. da f JongaJi. "5 *A. Majlink Mr. W. 2 Polman c Kruaaman •B. GiJjim J. da Wilda J. A. Spruit 5 P.F.Fnirliir f Jhf. J. P. HoauHt S •3 3 J. H. Blum C. 4. Hocka Hooganboom 4. i. d. Wal Cf. J. van 0a •4. A. rin Rompu •A. A. Bokaar •Mr. 0. Ertgalbarti •Jhr.Mr.f, A.O.da Caaambroot .Mr. 4. M. Iiabraa Maant Jh.C.4.4.vd.lak da Clartq tan 4. 8nalltn H. 4. fi. Hartman ""•Mr. kV. riddar H.E.Baalatrttrtn ,,n RW|rt Emmlchovtn HOOrOINOANQ Tafelschikking voor een déjeuner ten stadhuize van Zierikzee op 13 september 1907 tijdens koninklijk be zoek. Woensdag 7 september Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Daphne Sheldrick en haar weeskinderen, natuurdocumentaire over de dierenopvang in Kenia. 15.53 uur Ronduit muziek, muziek- special rond de Amerikaanse zanger Carman. 16.05 uur Hallo Nederland, Neder landse kinderen in het buitenland. Afl.: Polen. 16.35 uur Lassie, Amerikaanse serie. 17.00 uur D'r kan nog meer bij. Herh. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein Buitenland, actua liteitenrubriek. 18.30 uur Ronduit Radar, jongeren magazine. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Avonturenbaai, Canadese serie. Afl.: De zeeslang. 19.45 uur Taptoe Breda 1988, muzi kaal portret. 20.52 uur Tijdsein, actualiteitenru briek. 21.25 uur Wie verder kijkt, documen taire over de sloppenwijken van Nai robi. 21.50 uur Profeten in de Cevennen, 2e aflevering van de 3-delige serie "De Hugenoten van de Ardèche". 22.15 uur Vrije Gevangenen, pro gramma waarin aandacht voor men sen die onderdrukt worden. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Op weg naar Jeruzalem, documentaire-serie over de geschie denis van de staat Israël. Afl.: De nieuwe staat Israël. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur My little pony, tekenfilmse rie. Afl.: Het is koud buiten (I). Dennis de Bengel, tekenfilmserie. Afl.: Onmiddellijk klaar. 15.45 uur The Jetsons, tekenfilmse rie. 16.05 uur Square Pegs, jeugdserie. 16.30 uur Transformers, tekenfilmse rie. 16.50 uur Nederlanders overzee, documentaire-serie. 17.40 uur MacGyver, serie. Afl.: On heilspellend lot. 18.25 uur De heilige koe, auto- en mo torsportmagazine. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Countdown, popprogram ma. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Lime Street, Amerikaanse serie. Afl.: Geest van drie miljoen. 21.22 uur Nieuwslijn, actualiteiten magazine. Presentatie: Jaap van Meekren en Joop Daalmeyer. 22.10 uur The blues brothers, Ameri kaanse speelfilm uit 1980. 00.15 uur Journaal. f Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat. 18.00 uur Xotus-Kwekerij, documen taire over een kwekerij voor exoti sche gewassen, opgezet'door jonge migranten. 18.30 uur Vrouw Computer. Les 1. 19.00 uur Jeugdjournaal. 19.10 uur Het Klokhuis: Gewicht. Herh. 19.25 uur Zinderend, eindexamen film van Paula van der Oest (NFTVA 1988). 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling drama: Een ander licht, Britse tv-film van Robert Knights. 21.55 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag. 22.50 uur Studio Sport, met o.a. Euro pacup voetbal. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.50 uur Studio Sport BRT 1 16.00 uur Superoma, 13-delige Britse jeugdserie van Tbny Kysh. Afl. 5. 16.25 uur Foofur, 26-delige Ameri kaanse tekenfilmserie. Afl. 11. 16.50 uur Frankensteins tante, 7- delige Westduitse komische horror reeks voor kinderen gebaseerd op het boek van Allan Rune Petterson. Afl. 1. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 205. Herh. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de nachtvlinder. Herh. 18.10 uur Merlina, detective-reeks voor kinderen. Afl. 1. 18.35 uur Kilimanjaro, nieuwsmaga- zine voor kinderen. 19.00 uur Uitzending door derden, programma van de Katholieke Televisie- en Radio-Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert niéuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.15 uur Vlaanderen erger je niet, spel- en showprogramma gepresen teerd door Jos Ghijssen met optre dens van Guido Belcanto en General T. and the Heart. 21.15 uur Huizen kijken, 10-delige reeks over bouwen, verbouwen en wonen. Afl. 7. 22.00 uur Langs de Hartstocht,-pro gramma waarin Elisabeth Badinter en Frangoise Mallet-Joris hun per soonlijke visie geven op de passie. Aansl. Nationale Loterij, trekking van de hoge loten vauit Halle. 22.50 uur Nieuws. Aansl. Paardenkoersen 23.10 uur Coda: Dichter en poëzie, van Gust Gils. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 564. 19.25 uur Oshin, Japanse serie. Afl. 283. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Zolang er mensen bestaan, Amerikaanse speelfilm uit 1953 van Fred Zinneman. 22.10 uur Sport extra, Europees be kervoetbal, samenvattingen van de le ronde van drie Europabekers. Donderdag 8 september Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur De Onedin Lijn, Engelse se rie. Afl. 23. Herh. 16.22 uur De natuur en de mens, na tuurserie. Afl. Knaagdieren. Herh. 17.12 uur Dodo, jeugdserie. Afl. 3 17.30 uur Journaal. VARA's Kindermenu: 17.46 uur Bamse, tekenfilmserie. 18.03 uur Jem. Amerikaanse teken- filmserie. Herh. 18.27 uur Lucky Luke, tekenfilmse rie. 18.48 uur Kwik Flupke, Vlaamse tekenfilmserie. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Labyrinth, spelprogramma. Presentatie: Peter Jan Rens. 19.52 uur Howard's way, Engelse se rie. Afl. 23. Herh. 20.43 uur Herdenking Wim Kan, com pilatie van Oudejaarsconferenties t.g.v. het feit dat Wim Kan 5 jaar gele den overleden is. 21.43 uur Graceland, registratie van een concert met Paul Simon, La- dysmith Black Mambazo en Miriam Makeba. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Een kind voor een ander?! 8-delige Engelse serie naar het boek van Deborah Moggach. Afl. 3. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Die Schwarzwaldklinik, se rie. Afl. 22. 16.15 uur Ball of fire, Amerikaanse speelfilm uit 1941 van Howard Hawks. 18.00 uur Vol super! jongerenmagazi ne. 18.27 uur Winterpromo, info over het winterseizoen. 18.32 uur The Real Ghostbusters, te kenfilmserie gebaseerd op de speel- .film Ghostbusters. Afl. 23. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Airwolf, Amerikaanse se rie. Afl. 14: De timmermanspotloden. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Mr. Mom, Amerikaanse speelfilm uit 1983 van Stan Dragoti. 22.05 uur Het Prinsdom der Lage Landen, informatie t.a.v. de Open Monumentendag. 4 22.35 uur Prinsengrachtconcert 1988, registratie van dit openluchtconcert van de Israëische violist Shlomo Mintz. 23.35 uur Ontdek je plekje. Vandaag: Laren. Herh. 23.50 uur Journaal. 23.55 uur Wilhelmus. Nederland 3 09.U0, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat 18.00 uur Paspoort, magazine in het Servokroatisch. 18.15 uur Zon op... camera loopt. Van avond: kennismaking met de Amster dams schilder Yahya Keeskamp. 18.30 uur Voorlichtingsprogramma over de cursus Genealogie. 18.45 uur Voorlichtingsprogramma over de cursus Marketing. 19.00 uur Jeugdjournaal. 19.10 uur Het Klokhuis: Geld. Herh. 19.25 uur Cinemakkie, programma over het maken van films. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Met de kop in de wind, laat ste van twee films over Genni en Kim Batterham en hun gevecht tegen Gen- ni's ziekte. 21.27 uur Sta op je stuk, documen taire serie over zelfverdediging voor vrouwen. Afl.: 5, slot. 21.59 uur Onbekend 22.06 uur Hakheel, programma over een massa-bijeenkomst te Jeruzalem op de eerste dag van het Loofhutten feest. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag. 22.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 206. Herh. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de fa zant. Herh. 18.10 uur Fame, Amerikaanse jeugd serie. Met: Debbie Allen, Lee Curreri, Erica Grimpel e.a. Afl. 61. 19.00 uur Het prinsdom der Lage Landen. Hoe zou onze gemeenschap pelijke geschiedenis van de Lage Lan den eruit gezien hebben, als de split singen eind 16e eeuw en 1830 nooit tot stand gekomen waren? 19.20 uur Uitzending door derden. Programma van Televisie en Onder neming. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10fuur Kunst-zaken. 20.20'uur Hoger en lager, twee kandi- datenduo's bekampen elkaar met speelkaarten en enquêtevragen. 21.10 uur Panorama. 21.55 uur Dallas. Amerikaanse serie over het wel en wee van de familie Ewing. Afl.: The fat lady singeth. 22.45 uur Nieuws. Aansl. 23.05 uur Coda: Fandango, van Rodrigo, uitge voerd door het gitaarduo Guiliani. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 565. 19.25 uur Oshin, Japanse serie. Afl. 284. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur De Festivalinfomarathon 1988, voorstellen van het Festival van Vlaanderen met fragmenten uit enke le belangrijke festivalconcerten. 21.35 uur Overname concert van C. P. E. Bach, uitgevoerd door het Neder lands Kamerkoor en het Amsterdam Baroque orchestra o.l.v. Tbn Koop man. 92 Arend-Michiel had er genoeg van. Het stichtte hem niet, integendeel. Hij moest telkens aan Aai van Noordt denken, die grote stille kerel. Hij was er niet, hij was gebleven en zij zaten hier, maar het was geen wenen, het was geen verdriet, het was omdat het zo hoorde, bij elkaar zitten en over hem wat zeggen. Maar Aai was weg en wie van hem hield, die moest deze drukte schrijnen. Zoveel woorden pasten niet bij Aai van Noordt, niet bij zijn leven, nog minder na zijn dood. Aai werd begraven onder woor den, vrome, goedbedoelde woorden, maar ze waren kil als de aardkluiten, waaronder men hem niet begraven hoefde. Hier raakte hij Aai kwijt en hij wilde hem vasthouden. Wijnand Hoogendijk stapte, toen Giel weer begon, op. „Ga je al?" werd gevraagd. Hij knikte. Arend-Michiel nam zijn kans waar, hij volgde. In de gang vroeg Wijnand of hij de kleine jongen mocht zien. Natuurlijk. Het kereltje lag voor. Ze liepen erheen. Tben Francien daar gestommel hoorde, kwam ze er naar toe Ze nam het kind uit de krib. Wijnand pakte het aan. Hij aaide een paar tellen het kopje zacht en zei: „Joh, wat zal jou nog wachten,''t is maar een kwaaie reis, het leven Francien knikte toch keek ze hem verwonderd aan. Dat zei die grote ge lukkige Wijnand Hoogendijk. Arend-Michiel keek naar de jon gen. Ja, het was een kind van Aai, de Door FENAND VAN DEN OEVER wangen, de ogen, het voorhoofd, het was een kleine Aai van Noordt. In de andere kamer was een geroe zemoes van stemmen. Het deerde hem niet. Hier vond hij iets terug van zijn vriend Aai van Noordt. Tbt nu toe had hij over kinderen krijgen nooit veel nagedacht. Nu maakte het een ontroerende indruk op hem, de ge dachte, dat Aai weg was, maar dat hij in dit prille jochie voortleefde. En meteen moest hij weer aan Wil Struis denken. Dat zou, als zij een kind sa men kregen, ook zo zijn. Hij ging dood, maar het kind leefde en uit het kind weer een kind. Het werd een lange, lange ketting. Francien legde de jongen zelf op zijn zachte bedje „Een lieve schat, hè?" zei ze Zij keek Wijnand aan. „Ouwe", ging ze verder, „ik hoop, dat God me één grote genade geeft. Deze: dat hij aan de wal blijft. O, ik zal erom bidden: Here, gqef hem een hart. dat naar de wal haakt Wijnand zei niets, Arend-Michiel evenmin. Ze bleven, ieder met hun ei gen gedachten, staan. De vrouwen spraken wel. Och, wat Francien wenste, het was zo bekend. Wijnand herinnerde zich zijn eigen moeder, hoe ze hem smeekte: kind, kind, ga toch niet varen. En Arend-Michiel, hij zal maar zwijgen, moeder heeft hem bijna gebeden, jongen, ik zou zo graag willen, dat je de wal koos. Va der en Chris heb ik aan de zee af gestaan, blijf jij nou hier En ze hadden geknikt en ze hadden ten leste toch de zee gekozen. Ze wilden hun moeders geen verdriet aandoen, maar ze konden het niet laten Met z'n drieën. Wijnand, zijn vrouw en Arend-Michiel. stapten ze weg. Arend-Michiel sprak met de schip persvrouw. Wijnand liep er sprake loos naast. Z'n vrouw porde hem.tel kens aan: toe, zeg nou eens wat. Het hielp niet. Tbt dat hij, na lang aan houden, onbesuisd uitviel: „Och, mens, laat mij maar lopen, ik geloof nooit, dat ik m'n leven uitvaar „Dat geeft toch niet?" „Zó, geeft dat niet?" Hij keek haar aan met ogen vol te leurstelling. Arend-Michiel zag het. Hij begreep iets van wat Wijnand be doelde en van het verdriet, dat hij voor zijn eigen vrouw een onbekende was. Wijnand sjokte als een ouwe man voort. Hij zei geen woord. Ze begre pen hem toch niet. Allenig ging hij door de straten. 's Avonds nog werd verteld, dat Wij nand Hoogendijk. onberekenbaar als hij was, een hond had gekocht. Er was een man met een Duitse herder langs hem gekomen. Hij had het dier aangezien en gezegd: „Wat kost die hond?" De ander zei. „Hij is niet te koop". Wijnand sprak: „Voor mij wel". Tben had de kerel hem een ontaard hoog bedrag genoemd. Wijnand had gezegd: „Die hond is mijn Hij had een kameraad. Dat beest zou met hem meevaren. Vóór hem uit voer het verhaal over een vent, die krankzinnig veel voor een hond gaf. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5