Modehuis Marita presenteert najaarscollectie op open dag Jeugdsoos Big S op zoek naar nieuw imago en jonger publiek Tegenvaller in spaarsfeer zorgt voor flinke aderlating Rabobank De Punt Verkoop eerste Unicef- kaarten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 september 1988 Nr. 24400 3 Kinderboerderij de Punt in Zierik- zee heeft in dit jaar al 25.000 bezoe kers getrokken. Het gaat de boerde rij na een trage start dus duidelijk voor de wind. De gemeente subsi dieert, de vrijwilligers doen hun werk en de belangstelling blijft niet uit. Toch moet bij die 25.000 bezoe kers wel een vraagteken gezet wor den. Precieze afspraken over de ma nier van tellen zijn - zo blijkt bij navraag - niet gemaakt met de ge meente. De Punt heeft dus een eigen manier van tellen gehanteerd. Er zijneer ongetwijfeld 25.000 de poort gepasseerd, maar hoe vaak het de zelfde kinderen op een dag zijn, ver meldt de statistiek niet. Immers het is vrij entree dus het in- en uitlopen hoort erbij. Nu maakt het in theorie allemaal niet zoveel uit. Maar in de praktijk worden subsidies toch gere lateerd aan bezoekersaantallen. In discussies over financiële bijdragen aan allerhande organisaties wordt gekeken naar de belangstelling voor het project. Terecht, want gemeen schapsgeld komt een zo groot moge lijke gemeenschap toe. Als er weer een aanvraag van de kinderboerderij op tafel komt, dan is het beter om het door het bestuur geopperde aantal van 25.000 personen met een aanne melijk aantal te verminderen. Al leen op die manier is er zicht op het aantal verschillende bezoekers. Want ruim 3100 bezoekers per maand of 100 per dag is erg veel voor een kinderboerderij. Daar kan het mari tiem museum bijvoorbeeld niet aan tippen. De kinderboerderij verdient alle succes die er is, maar tellen is tellen. AvdW DORDRECHT - Tijdens een natio naal congres op 16 en 17 september in het Dordtse gebouw Kunstmin zal de Nederlandse Vereniging van Brand- wéer Commandanten zich uitvoerig bezighouden met de vraag: „Blussen of niet blussen?". Deze discussie kan volgens de N VBC zeer wel voor de ko mende jaren een geheel gewijzigd brandbestrijdingsbeleid tot gevolg hebben. Hieraan voorafgaand werd maandagmiddag tijdens een perscon ferentie in Dordrecht alvast ingegaan op een aantal mogelijke gevolgen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDÖEBEüRS-TEtr. 01110-16255 ZIERIKZEE - De Commissa ris der Koningin in Zeeland dr C. Boertiem komt op woens dag 21 september met zijn echtgenote naar Zierikzee om daar de verkoop van de eerste nieuwe Unicef-kaarten van dit jaar te starten. Daarmee is Zierikzee in 1988 de eerste plaats in Zeeland waar de nieuwe collectie ten bate van het kinderfonds van de Verenigde Naties wordt ver kocht. De officiële plechtig heid waarmee dat gebeurt vindt plaats in de Theo Thijs- senschool aan de Calandweg te Zierikzee. Daar werkt een van de organisatoren, van de Uni- cef-verkooppunten op Schou- wen-Duiveland Mattie de Looff. Samen met Dingema Jongebreur is zij voor het 14e achtereenvolgende jaar actief met de verkoop van Unicef- kaarten die uitsluitend plaats vindt via vrijwilligers. In het seizoen 1987/1988 werden op Schouwen-Duiveland voor een (bruto) bedrag van bijna 20.000 gulden aan dergelijke kaarten verkocht. De presentatie en verkoop van de nieuwe collec tie aan dr Boertien begint om 14.30 uur. Een drietal mannequins showde bij elkaar 45 kledingstukken in de maten 40, 42 en 44. (Foto: Joop van Houdt) Veel strakkekorte mode in de kleuren rood, zwart, olijfgroen en paars Desondanks lichte stijging netto-winst Rabobank Oost-Duiveland OOSTERLAND - De meest traditionele bron van in komsten voor de banken, het spaargeld, heeft zich in 1987 teleurstellend ontwikkeld. Volgens het jaarverslag van de Rabobank Oost-Duiveland over dat jaar betekent die ontwikkeling een flinke aderlating voor de banken. Desondanks steeg de netto-winst van de bank van 685 miljoen naar 692 miljoen gulden. Voor wat betreft de fi nancieringsbehoefte van de cliënten is er volgens het jaarverslag een verschuiving van agrarische bedrijven naar andere bedrijven en particulieren. ZIERIKZEE - Strakke korte kleding in de kleuren rood, zwart en paars. Dat is heel in het kort waar het in de nieuwe najaarscollectie van Modehuis Marita in Zie rikzee om draait. Zaterdag werd er open huis gehouden en toonden drie mannequins de nieuwe lijn. „Het is de eerste keer dat we het op zo'n manier doen, en het bevalt mij prima want eigenlijk is hier te weinig ruimte voor een echte modeshow", aldus eigenaresse M. Vleghels- Keijzer van Modehuis Marita. kleding is effen dan wel voorzien van een ruitjesmotief. De grootte van de ruiten kan varië ren van vrij fors tot erg klein. In het laatste geval gaat het om pepita- ruitjes. ,,En ik denk dat we die het meest zullen gaan zien", aldus Vleghels-Keijzer. Zij stelt dat in de nieuwe lijn ook veel ruimte is voor combinaties. Combinaties en kos tuums. Materialen In de nieuwe najaarscollectie wordt voor het overgrote deel gebruik ge maakt van natuurlijke materialenf „Vooral zuivere scheerwol wordt erg veel gebruikt. Dat is een erg sterk materiaal en lekker warm voor de koude wintermaanden", aldus Vleg- hels. Zij stelt dat de klant van van daag de dag liever wat meer uitgeeft voor de kleding. Zij richt zich met haar modehuis in eerste instantie op de wat oudere vrouw. Wat niet wil zeggen dat jonge re vrouwen bij haar niet terecht zou den kunnen voor passende kledij. „Maar over het algemeen is de markt waar ik opereer wat rustiger dan die voor de;echt jonge mensen", aldus Vleghels. Strak „Strak en kort komt weer in de mo de. De over-sized rage is een beetje over en we gaan nu weer toe naar de meer getailleerde modellen", aldus Veghels. Met kort doelt zij op een rok- lengte van net over de knie. „Wel kort, maar niet te kort. Dat zou ook niet in mijn doelgroep passen". Kleuren die in de najaarscollectie van Marita een hoofdrol spelen zijn rood, zwart olijfgroen en paars. De „Dan geeft men liever wat meer geld aan één kledingsstuk uit dan dat men voor hetzelfde geld meer kledingstukken, maar dan van een mindere kwaliteit koopt", aldus Vlegheïs. Tijdens het open huis in Marita werden door de drie mannequins in totaal 45 kledingstukken in de maten 40, 42 en 44 getoond. Mevrouw Vle- ghels-Kejjzer heeft bewust gekozen voor deze manier om haar nieuwe na jaarscollectie te showen. „Ik heb het idee dat ze bij een open huis toch wat makkelijker naar binnen lopen. Het is toch heel anders dan een mode show. Nu worden bijvoorbeeld ook de mannequins zelf aangesproken over de kleding die ze showen". Vertrouwd adres Maison Marita is te vinden aan de Poststraat in Zierikzee en is nu al weer 9 jaar een vertrouwd adres. Ove rigens is het pand waarin het mode huis vertoeft al 100 jaar in gebruik als verkooppunt van textiel. „Ik zit eigenlijk een beetje buiten de loop op het eerste gezicht, maar het is toch een prima lokatie". Gevraagd naarplannen voor de toe komst houdt Vleghels-Keijzer een slag om de arm. „Ik heb zeker plan nen. vrij spectaculaire plannen zelfs, maar daar ga ik nh nog niets over zeg gen". De Rabo-organisatie stelt in haar jaarverslag dat zij door de overheid wordt belemmerd in de uitvoering van haar coöperatieve doelstelling. Zo wordt gewag gemaakt van een nog steeds voortdurende ongelijke fiscale behandeling van het sparen bij ban ken in vergelijking met het sparen via levensverzekeringsmaatschappij - en en pensioenfondsen. Langlopende middelen In het jaarverslag wordt gesteld dat als het de Rabobank niet zou worden toegestaan fiscaal begunstigde oude- dagprojecten te voeren dat nogal wat gevolgen zou hebben. „Er zouden langlopende middelen op de kapi taalmarkt moeten worden aange trokken en daarvan kunnen rente- opdrijvende effecten uitgaan", aldus het jaarverslag. „Dat zou met name nadelig zijn zijn voor investerende ondernemers, en als gevolg daarvan voor de werk gelegenheid. Een dergelijke ontwik keling wordt dan ook zeker niet in het belang geacht van de cliënten van de coöperatieve Rabobank", aldus het jaarverslag. Kosten Volgens het jaarverslag hebben de kosten die nodig zijn voor een goede afwikkeling van het betalingsver keer geen gelijke tred gehouden met de opbrengsten daarvan zodat de ver liezen op deze belangrijke tak van dienstverlening van jaar tot jaar toe namen. „Groot nadeel daarvan was voorts dat deze verliezen moesten worden gecompenseerd door de op brengsten van andere bank-produk- „Het is tenslotte geen ouwelullencafé, maar een jeugdsoos BURGH-HAAMSTEDE - Jeugdsoos Big S uit Burgh- Haamstede is op zoek naar een nieuw imago en een nieuw, vooral jonger, publiek. „Er is nu gewoon een aan tal jongeren in de leeftijd van 12 tot 16 jaar dat of in Haamstede naar het café gaat of in Renesse gaat stap pen. En we willen proberen om die jongeren naar Big S te krijgen. Want het publiek dat nu naar Big S komt is eigenlijk te oud voor een jeugdsoos", aldus E. Bouwman. Hij is één van de jongeren die, op aandringen van de 'ou we lullen' uit het bestuur zitting heeft genomen in het jongerenbestuur van de jeugdsoos. Het nieuwe jongerenbestuur hoopt door de soos voor meer muzieklief hebbers, want uiteindelijk draait het toch om de muziek, toegankelijk te maken een nieuw publiek te trekken. En dat door mond-op-mond reclame een soort sneeuwbaleffect veroor zaakt wordt en niet alleen het be- stüur maar ook het publiek verjongt. Daarbij weet men zich gesteund door de gemeente Westerschouwen en die wetenschap sterkt het bestuur in hun pogingen om te komen tot ver anderingen. Voorlopig wordt de in richting van het soosgebouw nog on gemoeid gelaten, maar men sluit ook niet uit dat daaraan in de toekomst het nodige veranderd wordt. Het bestuur van de jeugdsoos wil ook proberen het soosgebouw weer open te stellen op donderdagavond voor het publiek van 12-16. Verduyn: „Daar zijn we een paar jaar geleden mee begonnen en in het begin liep dat goed maar op gegeven moment is dat verwaterd. We zijn er toen uiteinde lijk mee gestopt omdat er te weinig belangstelling voor bestond. Maar als die behoefte er blijkt te zijn gaat de soos zo weer open op donderdag avond". Concerten Het bestuur denkt voorlopig nog niet aan zaken als thema-workshops of theater. Men wil eerst proberen om langs de weg der geleidelijkheid de muziek wat meer af te stemmen op de jeugd van vandaag de dag. Op zater dagavond 10 september treedt voor de eerste keer in het nog kersverse seizoen een band voor het voetlicht en wel Van Berge. Een band die stevige muziek brengt en onder andere nummers van ZZ-Top speelt. Het concert van Van Berge start om 21.00 uur en volgens het bestuur zet de groep er pas drie uur later een punt achter. Dus de be zoekers krijgen waar voor hun geld. In de nieuwe koers die Big S wil gaan varen past ook het voornemen om meer busreizen naar concerten te gaan organiseren. Verder kan gemeld worden dat er nu reeds plannen gesmeed worden om van de viering van het 20-jarig bestaan in januari 1989 een onvergetelijk feest te ma ken. Daarbij is het de bedoeling dat allereerst de leden aan hun trekken komen, maar ook wil men proberen nieuw publiek te trekken. Over wat een ander precies gaat omvatten wil men vooralsnog niets kwijt. „Dat moet nog even een verrassing blij ven". De betiteling 'ouwe lullen' komt overigens niet van Bouwman zelf maar van voorzitter H. Verduyn. Sa men met N. J. Schrier is hjj de laatste jaren één van de drijvende krachten achter de jeugdsoos. „En wij vonden dat er gewoon jong bloed in het be stuur moest komen. Want Big S moet een jeugdsoos zijn. En geen ouwe lullen-café". Muziek Big S staat bekend als een jeugd soos waar de hard-rock de boventoon voert. En daar wil men nu eigenlijk een beetje vanaf. P. Hart, één van de andere nieuwe bestuursleden: „We willen toe naar muziek voor een wat breder publiek. Alleen maar hard rock is misschien toch een beetje een zijdig". Bouwman vult aan: „Je ziet ook dat het publiek dat nu komt ei genlijk te oud is voor een jeugdsoos". De verjonging binnen het bestuur wil overigens niet zeggen dat de oude getrouwen binnen het bestuur heb ben afgedaan. „Zij blijven bijvoor beeld de contacten met de gemeente onderhouden, maar het is wel de be doeling dat ook de jongeren in het bestuur daarbij betrokken worden", aldus Bouwman. De bedoeling is dat uiteindelijk de oudere bestuursleden van Big S meer en meer naar de achtergrond verdwij nen en een nieuwe generatie be stuursleden het heft in handen neemt. Verduyn: „We willen eigenlijk alleen een oogje in het zeil houden en te hulp schieten als het nodig is. Maar verder alles aan de jongeren overla ten". Programma Een en ander betekent in de prak tijk niet dat men radicaal en onmid dellijk een andere koers gaat varen. De ervaring heeft geleerd dat het soosgebouw dan leeg blijft op de za terdagavonden. Bouwman: „We wil len het langzaam opbouwen. Dus niet meteen van de hard-rock afstappen en ballades gaan draaien, maar bij voorbeeld wat meer gewone rock 'n roll en blues". Ook bij de keuze van de bands gaat er het nodige veranderen. De specd- metalband die de muren van het toch behoorlijk stevige onderkomen van de jeugdsoos deed schudden maakt weinig kans op een tweede optreden in Big S. Wat men vooral wil is meer variatie in de muziek en dat geldt zowel voor de maandelijke optredens als voor de muziek die op een doorsnee zaterdag avond gedraaid wordt. Bouwman: ..Maar het gaat er uiteindelijk om wat het publiek wil. Iedereen bepaalt mee wat er gebeurt en welke muziek er wordt gedraaid". Een soos dus door en voor de jeugd. ten en diensten", aldus het jaar verslag. Assurantie en reizen Over de assurantiebemiddeling in 1987 toont men zich tevreden in het jaarverslag. Ook wordt melding ge maakt van een verdere stijging voor wat betreft de verloop van vakantie reizen. „Door onze bank werd in 1987 voor circa 790 personen de vakantie geregeld. Dat was 30 meer dan het voorgaande jaar". Uit het jaarverslag blijkt ook dui delijk welke weerslag de problemen in de agrarische sector hebben op een bank als de Rabo-bank die zich speci fiek op deze doelgroep richt. Binnen de agrarische sector werd minder geïnvesteerd en dus ook min der geleend. Dat geldt dan vooral voor de akkerbouw want volgens het jaarverslag bleven de inkomens van melkveehouders op een redelijk peil en was het investeringspeil in-de var kenshouderij nog steeds hoog. Midden- en kleinbedrijf De gang van zaken in het midden en kleinbedrijf wordt in het jaar verslag omschreven als gematigd po sitief en voor wat betreft de mossel- sector wordt zelfs van een recordop brengst over 1987 gesproken. De ver dere toegenomen belangstelling voor een koopwoning had volgens het jaar verslag positieve gevolgen voor de woninghypotheekmarkt. De Rabobankorganisatie slaagde erin haar totale baten te verhogen tot 4,528 miljoen gulden. Het bruto resultaat steeg met 7% tot 1,487 mil joen. Op vrijdag 16 september om 20.00 uur wordt in 't Durpsuus aan de Mo lenstraat in Bruinisse de 68ste alge mene vergadering van de Coöperatie ve Rabobank 'Oostduiveland' B.A. gehouden. Op de agenda van die ver gadering een voorstel tot goedkeu ring van het jaarverslag 1987 en een voorstel tot winstbestemming, daar naast ook verkiezing van een lid van het bestuur en een lid van de raad van toezicht. Na het officiële gedeelte wordt een film vertoond over de vis- verwerkende industrie. Uiterst links Peter Hart. uiterst rechts Edwin Bouwman, beiden nieuwkomers in het bestuur. Tussen hen in mensen van de oude garde. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551 Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.30 tot 19.00 uur): 01113-1766 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 of 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3