Kor en Bot vist al 38 jaar de meest wonderlijke dingen uit Oosterschelde Lidmaatschap vogelvereniging Bruinisse met speld beloond WATERSTANDEN - Vijftig voorstellen voor alcoholmatiging 2 JSchot BWzn: Bottenvisserij nog steeds uniek in Europa ZIERIKZEE - Al 38 jaar lang' staat de Zierikzeese mosselkotter ZZ 8 één dag per jaar ten dienste van de wetenschap. Dan wordt er niet op mosselen gevist maar dient de kor om fossiele resten uit een ver verleden naar boven te halen. „Die bottenvisserij is nog steeds uniek in Europa", stelt J. Schot BWzn. Hij vindt het eigenlijk jammer dat het grote publiek niet zoveel belangstelling heeft voor de vondsten die men in de netten van de ZZ 8 doet. „Je vindt echt unieke dingen. Resten van dieren die al lang leefden voordat er mensen op aarde waren. Dat kun je je heel moeilijk voorstellen. Dat gaat eigenlijk je bevattingsvermogen te boven. Maar de bewijzen dat ze geleefd hebben zijn een kaakfragment van een sabeltand- tijger. „Dat is echt een unieke vondst. Daarvan is er in heel Europa nog maar één gevonden", aldus Schot. „En ik weet ook nog dat we in 1961 twee melkkiezen hebben gevonden van een Mastodont". „De Mastodont was de voorloper van de Eliphant Meridionalis en dat was weer de voorloper van de mam moet. De Eliphant Meridionalis was een olifantachtige met een schouder hoogte van 5 meter. Geen menselijk oog heeft deze beesten ooit gezien want ze waren er al lang voor de mens. Maar de fossiele resten bewij zen dat ze bestaan hebben". Kennis van zaken Schot stelt dat voor het opvissen en herkennen van fossiele resten uit het verleden een grote dosis kennis van zaken komt kijken. „Als schipper moet je precies weten waar je moet zijn, want er ligt lang niet overal wat. Je moet meestal toch wel naar een diepte van minstens 35 meter. Als we erop uit trekken is er een geoloog bij die aan de hand van het echolood be paalt waar we moeten zijn. En dat luistert behoorlijk precies". „Je moet bepaalde geulen opzoe ken en die zijn soms niet meer dan een meter of tien breed. En als je naast die geul zit vang je niets", al dus Schot. Hij weet inmiddels pre cies de juiste plekjes te vinden en heeft die kennis weer overgedragen aan de huidige schipper van de ZZ 8. Schot zegt zelf niet echt over kennis van fossielen te beschikken. „Maar ik ben inmiddels wel zover dat ik een bot kan herkennen. En dat is al heel wat. Maar ik weet niet wat ik dan ge vonden heb. Maar elk jaar gaan er wetenschappers mee en die herken nen die dingen onmiddellijk. Houden ze iets omhoog 'Ha, hier hebben we een stukje palmhout' Land- en zeedieren Hoewel onder de wetenschappers zich soms nieuwe gezichten aan J. Schot BWzn. van Kor en Bot. Het begon allemaal in 1951. Schot weet zich niet exact meer te herinne ren wat er gevonden werd, maar weet zich nog wel levendig te herinneren dat een vondst in de netten van de mosselkotter aanleiding was voor de oprichting van het genootschap Kor en Bot. Zijn vader, B. W. Schot, was één van de oprichters. „Samen met mijn toen nog toekomstige schoonva der De Nooijer en de toenmalige ar chivaris P. van Beveren". Traditie Genoemd gezelschap startte een jaarlijks terugkerenende vistocht naar de geheimen van de Oosterschel de en al snel leerde men waar precies gevist moest worden om interessante fossiele resten boven water te halen. De vistocht groeide uit tot een tradi tie die nog steeds in ere wordt gehou den. Schot: „Vanaf het begin was er veel belangstelling voor die tochten van de kant van de wetenschap. En voor hen is het nog steeds iets waar ze naar uit kijken". Schot trad al snel in de voetsporen van zijn vader. „Samen met mijn broer W. C. Schot. Nu is het roer sinds twee jaar letterlijk en figuur lijk in handen van J. Schot WCzn als schipper van de ZZ 8, samen met mijn zoons Jan en Wim". „Onze hoop is nu op de jongere ge neratie gevestigd. Maar die zijn even enthousiast als ik", aldus Schot. „Dus daar zal het niet aan liggen". Even nog vreesden de deskundigen dat de afronding van de Delta werken en de daarmee gepaard gaan de veranderingen in getijde en stroom roet in het eten, of liever ge zegd een dikke laag zand over de fos sielen, zou gooien. Dikke laag „Maar dat. is gelukkig niet ge beurd", aldus Schot. „En die laag fos siele resten moet volgens de deskun digen erg dik zijn, dus voorlopig moeten we nog heel wat op kunnen vissen". Kor en Bot heeft in de 38 jaar van haar bestaan de Oosterschelde al heel wat geheimen ontfutseld. Vond sten variërend van haaietanden tot boord van de ZZ 8 vertonen bestaat het merendeel uit vaste klanten. „Af gelopen zaterdag was dr. Kortenbout erbij, en dr. Hooijer. Dat zijn allebei paleonthologen. Verder was dr. Over weeg, een geoloog, er ook weer bij, en natuurlijk professor Zwaan, de direc teur van het rijksmuseum voor geolo gie en mineralogie in Leiden waar het merendeel van onze vondsten naar toe gaat". Ondanks al dit verzamelde intel lect zijn de heren het onderling ook niet altijd eens. Want er worden zo wel fossiele resten gevonden van landdieren als van zeedieren. En het schouderbotje van de een kan bij wij ze van spreken bedrieglijk veel op de hoektand van de ander lijken. Het leeuwedeel van de vondsten vindt een plaatsje in het Leidse mu seum. „Daar is er de ruimte voor, en daar krijg je ook deskundige uitleg. Er is hier wel wat in het Maritiem Museum, maar dat is maar een heel erg klein deel van wat we allemaal al gevonden hebben", aldus Schot. Zelf beschikt hij ook over een bescheiden collectie fossielen. Eén ervan betreft de fossiele resten van een vis. „100 miljoen jaar oud en gevonden op een bergtop in Peru. Als je erover na denkt is het onvoorstelbaar". Oerwoud „Afgaande op de fossiele resten die we hebben gevonden moeten hier vroeger sabeltandtijgers hebben rondgelopen en Mastodonten, maar ook beren en dergelijke. Er moet een tijd zijn geweest dat dit gebied uit louter oerwoud bestond. Daarna is het zee geworden. Een zee waarin pot vissen rondzwommen en walrussen", aldus Schot. Om te illustreren dat de haaien van een paar miljoen jaar geleden heel wat groter waren dan de exemplaren die nu rondzwemmen laat hij ver schillende haaietanden zien. Tandjes van nog geen centimeter groot, maar ook tanden van 5 centimeter. „Dat moeten echt gigantische beesten zijn geweest. Daar kun je je eigenlijk geen voorstelling van ma ken", aldus Schot. De fossiele resten die met de ZZ 8 naar boven worden gehaald variëren in leeftijd, maar zijn toch altijd minstens enkele mil joenen jaren oud. „Ik heb ook ver schillende keren in de Westerschelde gevist en daar zitten bijvoorbeeld fossiele resten van potvissen van tus sen de 50 en 60 miljoen jaar oud. Wat betreft beschikken we hier over unie ke vindplaatsen van fossielen en dankzij ons beschikt het geologisch museum in Leiden ook over een ver zameling fossielen die zijri weerga in Europa niet kent", aldus Schot. „Waarom ik het doe? Ik heb er aar digheid in. Ik vind het interessant om de wetenschappers bezig te horen. Je krijgt als het ware aanschouwelijk onderwijs aan boord tijdens de bot- tenvangst. En daarom doe ik het zon der dat ik daar iets voor terug wil hebben", aldus Schot. In 1985 werd hij samen met zijn broer W. C. Schot be loond voor zijn inspanningen voor de wetenschap. Hij kreeg in 1985 een universiteitspenning in zilver. Een onderscheiding waar hij nog steeds apetrots op is. „Dat was echt een geweldige bele venis toen we die penning kregen. Want ze zijn er echt niet zo scheutig mee, dus het is een hele eer als je zo'n penning krijgt. Bij die gelegenheid overigens haalden de gebroeders Schot de nationale pers en werden zij op televisie ondervraagd over hun vondsten. Als het aan Schot ligt gaat Kor en Bot nog een hele tijd door met het jaarlijkse uitstapje. Want het is niet alleen nuttig, maar volgens Schot ook heel gezellig. „Want dat zijn heel gewone jongens hoor, die weten schappers. Het is ook traditie dat ze de avond voordat we gaan vissen even langs komen. Vroeger moest je wel de avond te voren komen omdat Schou- wen-Duiveland toen nog een eiland was. Nu hoeft dat niet meer, maar het is gewoon een traditie geworden dat ze de avond tevoren even komen buur ten". Eén dag Eén dag per jaar blijft de ZZ 8 dus voorlopig beschikbaar voor de weten schap en Schot is er vast van over tuigd dat er in de loop der jaren nog heel wat unieke vondsten gedaan zul len worden. „We hebben maar één keer langer gevist. Toen hadden twee van die wetenschappers een prijs van 10.000 gulden gewonnen. Voorwaarde was wel dat ze dat geld zouden beste den aan een wetenschappelijk pro ject". „Toen zijn ze naar ons toegestapt met de vraag of we een maand lang met hen op botten wilden vissen. En dat was in de tijd van het jaar dat het in de mosselvisserij niet zo druk was, dus dat hebben we gedaan". „We hebben toen 20 dagen gevist en in die 20 dagen hebben we 5000 kilo fossiele botten opgevist. Ik weet nog dat alles toen door een vrachtwagen van Zeelandia naar het museum in Leiden is vervoerd". Schot heeft een stevig uit de kluiten gewassen archief waarin alle publicaties over de vond sten van Kor en Bot. „Genoeg om een boek over te schrijven". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF J. de Boed en J. van den Ouden vijfentwintig jaar lid BRUINISSE - „Van het ei tot een volwaardige vogel die trots op een ten toonstelling kan worden getoond, volwaardig op kleur en conditie. Die zorg en verantwoordelijkheid voor een levend wezen boeit me en maakt het kwe ken en verzorgen van vogels boeiend voor me". Aan het woord J. van den Ou den die samen met J. de Boed op de laatst gehouden vergadering van Vogel vereniging De Nachtegaal van Bruinisse werd „gedecoreerd" wegens het 25-jarig lidmaatschap van de NBVV, de Nederlandse Bond van Vogelvereni gingen. J. de Boed, oprichter van de Vogel vereniging De Nachtegaal op Brui nisse en meer dan 18 jaar voorzitter daarvan. Daarvoor was hij al be stuurslid van de vogelvereniging in Oude Tbnge. Vogelliefhebber in hart en nieren. Nu door omstandigheden een stapje terug gedaan en vice- voorzitter. Het roer overgedragen aan de nieuwbakken voorzitter W. van Galen. En J. van den Ouden, met het zelfde sop overgoten als De Boed. Al 18 jaar secretaris van de vogelclub in de vissersplaats. Daarvoor bestuurs lid in z'n vorige woonplaats Kapelle- Biezelinge. Wethouder van sportza ken C. van Liere speldde hem voor die verdiensten het speldje op van de Vogelbond. De liefde voor de levende have, de verantwoordelijkheid van het góed verzorgen en de trots ook als ge kweekte vogels prijzen in de wacht slepen tijdens een tentoonstelling als de vogelliefhebbers de buitenwacht een kijkje gunt achter de schermen. „Hoe gek het misschien ook klinkt, een vogelkweker kent ook een portie spanning. Spanning. Spanning hoe een jonge vogel opgroeit tot een vol waardige vogel, spanning hoe kleur en conditie zich ontwikkelen maar ook zorg en spanning hoe een jonge vogel door de rui komt vooral als de buitentemperaturen sterk wisselen. Zorgzaamheid en ervaring spelen daar een grote rol in", aldus J. van den Ouden. Spannende zaak Hoewel bij Van den Ouden jaren lang dezelfde vogels de verblijven be- huizen, is het kopen en verkopen voor de volgens hem nodige bloedverver- sing een spannende zaak: „Als je een koppeltje koopt is het altijd weer de vraag of het mannetje en de pop het samen kunnen vinden en voor na geslacht zullen zorgen en hoe zich dat weer ontwikkelt". Het voorjaar, de tijd voor nest en eieren, wordt tegen woordig kunstmatig gemaakt met verlichting en verwarming. Enerzijds vindt de secretaris dat een voordeel omdat je zodoende klaar kunt zijn om de vogels te tonen op een tentoon stelling, anderzijds vindt hij het een nadeel omdat je kunstmatig bezig moet zijn. Volgens de vogelliefhebber is de hobby veelzijdigër geworden door de verschillende kleurslagen die gekweekt kunnen en mogen worden want het kweken is aan regels en re glementen gebonden: „Vroeger had je alleen de gele kanarie, met een enke le bonte ertussen. Nu zijn er vele kleurschakeringen en varianten. Zo ook bij de zebravinken en andere vo gelsoorten". Een waarschuwende vinger heft hij op tegen de broodkwekers die er niet voor terugdeinzen vogelsoorten te verbasteren en daarmee de natuur gweld aan doen. Van het handjevol le den bijna twintig jaar geleden waar voorzitter J. de Boed mee begon is de Vogelvereniging De Nachtegaal uit gegroeid tot een bloeiende vereniging van 57 leden van Bruinisse, een deel van Schouwen-Duiveland en Goeree Overflakkee. Eens per jaar organi seert ze een grote tentoonstelling met een clubkampioenschap terwijl ze el ke eerste zaterdag van de maand bij elkaar komt voor een ruilbeurs in het clubgebouw aan de Molenweg. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 7 september 01.40 129 07.50 -108 14.20 121 20.25 -127 8 september 02.55 148 09.10 -116 15.20 137 21.30 -139 7 september 00.35 119 07.05 - 97 13.20 111 19.30 116 8 september 01.40 139 08.30 -103 14 05 130 20.15 -126 7 september 01.40 140 08.00 -117 14.20 130 20.30 -137 8 september 03.00 158 09.10 -125 15.30 148 21.35 -147 T september 01.50 143 07.55 -119 14.30 136 20.30 -139 8 september 03.00 165 09.10 -126 15.30 155 21.30 -151 Springtij: 13 september Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Tot en met zaterdag 17 september Middelburg Zeeuwse Bibliotheek. Tentoonstel ling onder de titel van radarboot tot Jumboferry. September Bruinisse Hal gemeentehuis. Expositie olie verfschilderijen Hedi Bogaers. Dage lijks (behalve zaterdag en zondag). Van 8.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Expositie werk Hedi Bo gaers en Ed van den Bogaerdt. Dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. Dinsdag 6 september Zierikzee Raadzaal stadhuis. Vergadering com missie onderwijs. 16.30 uur. UW-gebouw. Vergadering UW. 19.30 uur. Raadzaal stadhuis. Vergadering com missi e financiën. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie voor be roepschriften. 19.30 uur. Woensdag 7 september Zierikzee Gereformeerde kerk, Sint Domus- straat. Bijeenkomst Gereformeerde Vrouwencontactgroep. 19.45 uur. Donderdag 8 september Zierikzee Raadzaal stadhuis. Vergadering com missie musea. 19.30 uur. Bij Pinkstergemeente in Meelstraat. Informatie-bijeenkomst over Open Huis-beweging. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Commissie algemene zaken. 16.30 uur. Gemeentehuis. Hoorzitting bewoners Hoge Kerkstraat. 20.00 uur. Zaterdag 10 september Bruinisse Rond Gereformeerde kerk. Rommel markt/braderie. Van 10.00 tot onge veer 13.00 uur. Dinsdag 13 september Zierikzee Huis van Nassau. Modeshow Platte landsvrouwen. 14.00 uur. Donderdag 15 september Ren esse Dorpshuis. Ledenvergadering Drift. 20.00 uur. Op De beide jubilarissen. (Foto: Joop van Houdt). Vrijdag 16 september Zierikzee Huis van Nassau. Ledenvergadering vogelvereniging Zang en Kleur. 20.00 uur. Zaterdag 17 september Zierikzee Bezichtiging Meestoof de kapel. Van 10.00 tot 16.00 uur. Brandweerkazerne, Regenboog straat. Open dag Zierikzeese brand weer. Van 10.00 tot 17.00 uur. Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. Open Dag ZVU-cursussen. Van 12.00 tot 15.00 uur. Maandag 19 september Zierikzee Installatie commandant rijkspolitie district Zeeland. Nieuwe Kerk. 15.00 uur. Dinsdag 20 september Zierikzee Gespreksavond In Perspectief. Gere formeerde Kerk, Sint Domusstraat. 19.30 uur. Zaterdag 24 september Dreischor Nederlandse Hervormde kerk. Zang avond met koren uit Dreischor, Nieu werkerk en Zierikzee. 19.45 uur. UTRECHT - Het college van burge meester en wethouders van Utrecht doet in een discussienota 50 voorstel len om te komen tot vermindering van de alcoholconsumptie. Een mati- gingsbeleid is noodzakelijk, meent het college, mede gezien de uitslag van een gczondheidspciling van de GG en GD in de Domstad. Die laat zien dat het alcoholgebruik in Utrecht beduidend hoger ligt dan in voorgaande jaren. Bovendien lijkt het erop dat de pro blemen erger zijn dan in de andere grote steden. De nota „Alcoholmati- gingsbeleid" is vrijdag door welzijns wethouder F. van der Sluijs in Utrecht gepresenteerd. Ongeveer 36.000 Utrechters (18 pro cent) drinken overmatig alcohol, zo blijkt uit de gezondheidspeiling, waarbij vorig jaar 3.000 mensen wer den ondervraagd bij wie ook de lever werd bekeken. Al eerder werd het winkelgebied Hoog Catharijne via een wijziging in de Algemene Politie Verordening verklaard tot non-alco- holgebied. Ook is het in het voet balstadion Nieuw Galgenwaard tij dens betaald-voetbalwedstrijden ver boden alcohol te verkopen, behou dens ontheffing van de burgemeester. De voorstellen richten zich vooral op beperking van het aanbod en ver mindering van reclame voor alcohol gebruik. Begin volgend jaar moeten de plannen definitief worden en zal er een actieprogramma komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2