'Als je als oudere stil bluuft zitten word je zo stief als wat' 5000 kilo eieren gebroken 'Het is meer dan alleen muziek, het is muziek met een boodschap' 7<& DE ZIERIKZEESCHE COURANT Auto en aanhanger in de sloot Duinen langs kust beter beschermer! i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kor en Bot Jeugdsoos Scapino Verlies Kor en Bot vist al 38 jaar wonderlijke dingen uit Jeugdsoos Big S is op zoek naar nieuw imago Het Scapino-ballet heeft een bezoek gebracht All Ready lijdt verlies tegen aanvallend Tjoba. (Pag. 7). de Oosterschelde. (Pag. 2). en jonger publiek. (Pag. 3). aan de Theo Thijssenschool. (Pag. 4). DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24400 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1869) Beweging is een levensvoorwaarde, ook votor de geest. Ook voor hem geen rust. A. Pierson BRUINISSE - Precies 5000 kilo eieren vervoerde B. L. uit Middelharnis in een vrachtwagen van de firma De B. uit Middelharnis. Te oordelen naar het eierstruif dat uit de vrachtwagen de weg op sijpelde, brak een groot deel van deze lading kapot toen de vrachtwagen maandagmorgen op de Grevelingendam kantelde. Dat gebeurde om ongeveer 07.30 uur op het stuk weg tussen de parkeerplaats en het wegrestaurant. B. L. reed met de vrachtwagen van zijn firma vanuit de richting Oude Tonge in de richting Bruinisse toen hij door on bekende oorzaak met het voertuig in de rechterberm geraakte. De vrachtwagen geraakte in een slip en kan telde. Omdat het gevaarte op de weg terechtkwam moest de rijkspolitie het verkeer enige tijd omleiden via de parallelweg. B. L. liep geen verwondingen op. De vrachtwagen moest met.een takelwagen weer overeind worden gezeten weggesleept met onder meer een lekke benzinetank. Hoeveel van de 5000 kilo eieren de klap hebben overleefd is niet bekend. Divisie-jeugdmuziekkorps Leger des Heils te gast in Zierikzee ZIERIKZEE - „Het Leger des Heils is begonnen op straat en het hoort ook regel te zijn dat we op straat spe len", aldus F. Busscher van het divisie-jeugdmuziek korps van het Leger des Heils uit de Zuid- Nederlanddivisie. Zij waren zaterdag te gast in Zierikzee en verzorgden naast een open-lucht concert voor het clubgebouw van het Leger des Heils in de Poststraat een concert in de Corneliastichting en een concert in De Wie ken. „Het is niet zomaar muziek. Het is muziek met een boodschap", aldus Busscher. Aardig wat mensen bleven toch in ieder geval even stilstaan bij het ho ren van de brassmuziek. „En het is onze ervaring dat veel mensen toch door de muziek in aanraking komen met het werk van het Leger des Heils", aldus Busscher. ,,Je krijgt er toch mensen mee over de drempel". Te gast Op uitnodiging van het korps Zie rikzee van het Leger des Heils was het divisie-jeugdmuziekkorps afge reisd naar Zierikzee waar men een hele dag te gast was. ,,De complete band bestaat uit 35 mensen, varië rend in leeftijd van 15 tot 24 jaar", al dus Busscher. De band bestaat nu 15 jaar. Busscher stelt dat muziek altijd heel belangrijk is geweest bij het Le ger des Heils. „Het Leger des Heils is op straat geboren. Het moet ook ei genlijk regel zijn dat we op straat spelen". Gesproken woord maakt ook on derdeel uit van de straatconcerten van het jeugdmuziekkorps. „Zang hoort er uiteraard bij, maar een bij bellezing ook. En soms persoonlijke getuigenissen van mensen. Meestal blijven de mensen op straat toch wel even naar onze muziek luisteren", al dus Busscher. Golfbeweging Busscher stelt dat er in de belang stelling voor het Leger des Heils steeds een golfbeweging te bespeuren is. „Het gaat een beetje op en neer. In sommige plaatsen breidt het plaatse lijke korps steeds uit terwijl in ande re plaatsen de belangstelling juist af neemt". Het was overigens niet voor de eerste keer dat het muziekkorps zijn opwachting maakte in Zierikzee. Busscher: „We zijn hier al eens eer der geweest, maar dat is alweer een paar jaar geleden". Hij stelt dat de Volksdansen voor ouderen weer in vijf kernen van start ZONNEMAIRE - Als de eerste instrumentale tonen van het nummer Lili Marleen uit de draagbare cassette recorder klinken, beginnen ze spontaan mee te zingen. „Ja, zingen kunnen we misschien wel beter als dansen". Maar dat blijkt helemaal niet van belang te zijn. Je hoeft geen danstalent te zijn om mee te doen aan het volksdan sen voor ouderen. „Ritmegevoel is onbelangrijk. Ieder een kan meedoen. Het gaat om de gezelligheid en het in beweging zijn. Je bent heus geen buitenbeentje als je niet alles goed doet", aldus volksdansleidster Joke Oele uit Sirjansland. Namens het Groene Kruis leidt zij de lessen volksdansen voor ouderen die weer van start zijn gegaan in vijf kernen op Schouwen-Duiveland. Onder andere in de kern Zonnemai- re. Na een onderbreking van twee maanden vanwege de zomerperiode zijn in het Verenigingsgebouw weer 16 oudere dames bijeen gekomen om samen te volksdansen onder leiding van Joke Oele. Uit het enthousiaste gepraat blijkt dat ze blij zijn dat de wekelijkse lessen weer zijn begon nen. „Die paar weken waren eigen lijk veel te lang. Want thuis beweeg je toch altijd minder. En dat stilzitten is helemaal niet goed als je wat ouder bent. Dan word je zo stief als wat", al- ZIERIKZEE - De auto en aanhan ger van W. C. T. uit Burgh-Haamste- de raakte zwaar beschadigd toen T. met de combinatie in de sloot be landde. T. reed over de N59 in de richting Zierikzee. Toen hij afremde voor een bocht raakte de aanhanger uit balans en begon te slingeren. T. probeerde nog middels een stuurcorrectie grip te krijgen op de situatie maar kon niet meer voorkomen dat hij met auto en aanhanger, in de sloot langs de weg belandde. Het ongeval deed zich maandag voor om 16.20 uur. T. bleef ongedeerd. dus een van de reacties die instem mend gemompel oplevert. Ingeburgerd begrip De volksdansgroepen voor ouderen zijn in Nederland een ingeburgerd begrip geworden. Op Schouwen- Duiveland nam het Groene Kruis zes jaar geleden het initiatief om derge lijke lessen voor ouderen vanaf 50 jaar te organiseren. Joke Oele geeft op dit moment in vijf kernen les aan in totaal ongeveer honderd ouderen. ,,De belangstelling is de laatste jaren ongeveer gelijk gebleven zodat we steeds op dat aantal blijven zitten. Maar eigenlijk zouden veel meer ou deren moeten meedoen aan de volks danslessen. Want het is niet alleen een goede mogelijkheid om in bewe ging te blijven maar ook een hele leu ke". Dat laatste aspect zou volgens de volksdansleidster nog worden bevor derd als er wat meer mannen de drempel van de volksdanslessen zou den overstappen. „We hebben nu in totaal zo'n twintig mannen die de volksdanslessen volgen. Het is jam mer dat veel er nog niet aan willen omdat ze volksdansen als een vrou- wenaangelegcnheid zien. Want met mannen erbij krijg je een andere sfeer die nog gezelliger is. En het is voor mannen natuurlijk net zo be langrijk om in beweging te blijven als ze wat ouder worden". De volksdansen die Joke Oele in studeert zijn authentieke dansen uit allerlei landen van Europa. „Maar ze zijn aangepast voor ouderen door de sprongen en draaien eruit te halen". Joke Oele is ervan overtuigd dat de ouderen fitter blijven door de extra beweging die zij wekelijks via het volksdansen krijgen. En dat wordt bevestigd door haar leerlingen. „Ik kreeg van de week nog een pluumpje toen ik de twee trappen van het zie kenhuis zonder moeite opliep. Mijn man is twee jaar jonger, maar die krijgt dat niet voor elkaar", aldus een 71-jarige Zonnemairse die al voor het zesde achtereenvolgende jaar een trouwe deelneemster is van het volksdansen. Contact Een andere vrouw ondervindt baat bij de extra beweging na een rugbles sure die ze opliep toen ze van de trap viel. „De dokter en de masseur zei den dat ik ermee moest doorgaan Dat ik moet blijven bewegen". Behal ve in beweging blijven vormt het so ciale aspect een belangrijk onderdeel de lessen. De mensen vinden het pret tig om wekelijks contact met elkaar te hebben. „Ik ben maar alleen thuis. Ik kan me goed vermaken hoor. Maar toch mis ik het als ik niet regelmatig mensen ontmoet om mee te praten", aldus een 83-jarige volksdansten Een andere oudere haalt met de lessen iets in wat ze in haar jeugd tekort is gekomen. „Vroeger had ik geen gele genheid om te dansen. Toen moesten wq altijd werken. Van 's morgens vier tot 's avonds zes uur. Op het land en in het huishouden. En daarna breien. Nu heb ik veel vrije tijd en ik vind het heel leuk om dan te dansen". Dat plezier straalt van alle deelne mers af wanneer ze in een kring staan om de passen in te studeren. Aanwijzingen als 'stap op, stap op, stap op en onder het poortje door' worden in koor meegezongen met Jo ke Oele. En de opmerkingen en het gelach zijn niet van de lucht. Maar er wordt ook geconcentreerd gedanst. muzikanten van het jeugdmuziek korps tot de betere muzikanten bin nen het Leger des Heils gerekend mo gen worden. Het jeugdmuziekkorps arriveerde rond 10 uur 's ochtends in Zierikzee waar zij ontvangen werd door majoor A. Holland. Later in de morgen werd er een voor iedereen toegankelijke re petitie gehouden. Na het open-lucht concert werden er nog concerten ge geven in de Corneliastichting en in De Wieken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> Wi* PÊ 8li.r „Dat is een derde belangrijk aspect van het volksdansen. Het is ook een soort hersengymnastiek omdat de deelnemers goed opletten om de pas jes op de juiste wijze uit te voeren. Ze worden geactiveerd om na te den ken". Hoewel het eigen plezier en' meer bewegen voorop staan bij de les sen treedt de groep ook wel eens op naar buiten. Plezier overbrengen „Soms worden we gevraagd om te komen dansen bij een jubileum, een huwelijksfeest of een verjaardag". Het is daarbij vaste gewoonte van de groep om de mensen waarvoor zij op treden ook uit te nodigen om mee te dansen. Want men wil het plezier dat het zelf dansen geeft zoveel mogelijk overbrengen op anderen. „Het blijft het leukste om het zelf te doen". Ouderen die dat ook eens willen proberen kunnen gewoon bij de les sen binnen stappen. Voor de kosten hoeven ze het niet te laten want dankzij een bijdrage van het Groene Kruis zijn die heel laag. Joke Oele is op mztandag van 10.30 tot 11.30 uur in het Verenigingsgebouw te Zonnemai- re. Op dinsdag van 10.30 tot 11.30 uur in het Zierikzeese bejaardencentrum Borrendamme. Op woensdag van 10.00 tot 11.00 uur in het Dorpshuis te Nieuwerkerk. Op donderdag van 9.00 tot 10.00 uur in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw te Bruinisse en van 14.00 tot 15.00 uur in het bejaardencentrum Duinoord te Burgh-Haamstede. Bewegen in Zonnemaire. Niet alleen gezellig, maar ook gezond. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Zonnige perioden Nog steeds invloed van het hoge- drukgebied. De aanwezige lucht is nog steeds vochtig. Vannacht op veel plaatsen mist vorming. Morgen over dag enige bewolking maar ook zonni ge perioden. De wind is zwak en komt uit oostelijke richtingen. De temperatuur wordt 21 graden. Mini mumtemperatuur komende nacht 14 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 10 sept.: Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: zuidoost 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 4 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 7 sept. Zon op 07.02, onder 20.13 Maan op 02.25, onder 19.15 8 sept. Zon op 07.03, onder 20.10 Maan op 03.40, onder 19.31 Nieuwe Maan: 11 september (06.49) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het centrum van een om vangrijk hogedrukgebied over Noord west-Europa wordt in de loop van woensdag boven Denemarken ver wacht. Op de zuidflank van dit sy steem wordt met een zuidoosten wind droge en tamelijk warme lucht naar ons land gevoerd. Voordat de droge lucht ons bereikt kan vannacht weer plaatselijk mist ontstaan. Morgen overdag wordt het zonnig en droog weer en loopt de temperatuur op tot ongeveer 23 graden. Donderdag blijft het hogedrukge- "bied ons weer bepalen en is het weder om zonnig en warm. UTRECHT - De 'Natuurbcsclier- mingsraad vindt dat de duinen langs de kust beter moeten worden be schermd. Het beheer moet meer wor den gericht op ontwikkeling van de natuur. De raad schrijft dit in een ad vies aan de minister van landbouw en visserij over het versterken van de natuurfunctie van de duinen. Intensieve recreatie en militair ge bruik horen niet thuis in de kustdui- nen. Extensieve recreatie en water winning kunnen wel samengaan met de natuurfunctie. Terreinbeheer moet meer worden gericht op natuurlijke processen zoals verstuiving, slufter- vorming en ontwikkeling van na tuurlijke binnenduinbossen. meent de raad. Het beheer van de duinen is nu nog erg versnipperd. Initiatieven van Noord- en Zuid-Holland om tot een overleg van beheerders van duinge bieden te komen verdienen navol ging, aldus de raad. Hij vindt het een goede zaak dat de waterwinning in de duinen wordt verminderd. Daar door kunnen verdroogde duinvallei en herstellen. I 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1