KOTOm— apm Koninklijke onderscheiding voor jubilerende directiesecretaresse Rechtzinnig Hervormde kinder- dienst viert 100-jarig bestaan DEURLOO B.V. WATERSTANDEN Team brandweer Duiveland derde bij landelijke brandweer wedstrijd Dagblad werkgevers doen eindbod Meer aandacht voor leefbaarheid platteland Vervuiling Noordzee via atmosfeer Politie Breda vindt 45 kilo heroïne Nijpels erkent belang Wester- scheldebekken I 2 Vervolg van pagina 1 Stouten stelt dat het van het groot ste belang is dat je als bevelvoerder kunt beschikken over een ploeg waar je blind op kunt vertrouwen. ,,Dat is echt heel belangrijk. Als dat vertrou wen er niet is red je het niet", aldus Stouten. Hij benadrukt dat niet al leen de wedstrijdploeg belangrijk is. ,,Het gaat om het korps in het geheel en wij zijn ook veel dank verschul digd aan ondercommandant Beije, want die heeft zich enorm voor de ploeg ingezet". Alles bij elkaar reden te over voor feest in Oosterland. Zeker voor de wedstrijdploeg bestaande uit bevel voerder L. P. Stouten, H. de Jong, C van Beek, H. Stouten, A. van Dijke, M. Leune, J. van der Werf en pompbe diende H. Goudzwaard. Met of zon der de leiding zal er zeker een forse aanslag zijn gepleegd op het koude buffet. UTRECHT - De werkgevers in de Dagbladsector (NDP) hebben een eindbod op tafel gelegd voor een nieuwe tweejarige CAO voor de 3.300 dagbladjournalisten. Het bod voor ziet in 2,5 procent loonsverhoging, 1 procent eenmalige uitkering en het gedeeltelijk afbouwen van de senio renregeling in ruil voor verlaging van de VUT-leeftijd van 62 naar 61 jaar. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) zal het eindbod neutraal aan haar leden voorleggen, zo deelde secretaris M. van Stijn na afloop van het overleg met de NDP mee. Werkgevers en journalisten hebben al eerder een principe-akkoord over de CAO bereikt, maar dat is door de journalisten afgewezen omdat ze loonsverhoging van 1 procent te ge ring vonden. Het bod van de NDP is wat betreft de lonen nu beter, maar een moeilijk punt voor de journa listen is dat de werkgevers de prijs compensatie uit dp CAO willen schrappen. Dat kan gezien de ver wachte inflatie financieel nadelig uitpakken, aldus Van Stijn. De NDP wil af van de huidige seni orenregeling voor werknemers vanaf 55 jaar. In plaats van de huidige veer tig extra vrije dagen zouden deze werknemers voortaan twintig extra vrije dagen krijgen. Ze hebben dan de keus om daarvan tien dagen op te sparen om eerder met de VUT te gaan. In ruil daarvoor willen de werkgevers de leeftijd voor vervroeg de uittreding verlagen van 62 naar 61 jaar. Voor werknemers die nu al in de seniorenregeling vallen, zou een over gangsregeling van kracht worden. LEEUWARDEN - De gemeenten, het rijk en de provincie moeten meer aandacht besteden aan de leefbaar heid van het platteland. Dit zei staatssecretaris E. Heerma van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu tijdens de opening van de tentoonstelling Boerderijen bij Leeuwarden, een momentopname van het platteland rond de stad, in museum het Princessehof in de Frie se hoofdstad. Op de tentoonstelling, die in het ka der van de manifestatie Leeuwarden landbouwstad wordt gehouden, zijn foto's te zien van honderd oud-Friese boerderijen in de omgeving van de Friese hoofdstad. Ze zijn gemaakt door fotograaf Paul Vogt in de jaren '82-82. Het zijn de traditionele boer derijen, die door de opkomst van de traditionele veeteelt hun functie heb ben verloren. Heerma meende dat het vinden van een andere bestemming pas kan plaatsvinden na een grondi ge analyse. ,,Het krijgen van niet- passende functies moet tegengegaan worden", zo zei hij. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ZOETERMEER - In Zoetermeer is een omscholingsproject begonnen om werklozen klaar te stomen, voor bus chauffeur. De busmaatschappij West- Nederland heeft grote behoefte aan part-time busscheuffeurs, waardoor er steeds mer ritten in de spitsuren worden gereden, aldus een woord voerder van het bedrijf. DEN HAAG - Er komst een ver koopverbod voor artikelen die op le vensmiddelen lijken, zoals op snoep goed of fruit gelijkende vlaggommen, de memo-blokken in de vorm van hamburgers en zeep met het uiterlijk van een vrucht. Advertentie Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs speldt de koninklijke onderscheiding op bij J. W. den Dekker. (Foto: Joop van Houdt) J. W. den Dekker veertig jaar in dienst Koninklijke Zeelandia BV ZIERIKZEE - „Uw veertigjarig- dienstverband is zeker iets om bij stil te staan. Maar voor uw enorme inzet is ook buiten dit bedrijf waardering", aldus burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee in zijn toespraak tot J. W. den Dekker. Zij vierde haar veertigjarig dienst verband bij Koninklijke Zeelandia BV in Zierikzee en kreeg tot haar grote verrassing de eremedaille in zilver behorende bij de orde van Oranje Nassau opgespeld door Asselbergs. „Het is voor mij de eerste keer dat ik een dergelijke onderscheiding bij een vrouw op mag spel den", aldus Asselbergs. onder uw leiding groeide de typeka mer uit tot een voortreffelijk marche rend secretariaat. Nu moet u twee he ren dienen en dat is niet makkelijk, maar met uw geweldige ervaring is dat ook geen probleem", aldus Assel bergs. In zijn toespraak tot de jubilerende directiesecretaresse stelde Assel bergs allereerst dat een veertigjarig dienstverband een steeds minder vaak voorkomend fenomeen aan het worden is. ,,En dit is de eerste keer dat ik het meemaak dat een vrouw een dergelijk jubileum viert". Gigantisch aantal Vervolgens rekende Asselbergs de aanwezigen voor dat Den Dekker zo rond de 81.000 uren heeft gewerkt. ,,Een gigantisch aantal", aldus Assel bergs die Den Dekker omschreef als 'de rechterhand' van Doeleman. Ver volgens schetste Asselbergs in het kort de carrière van Den Dekker. Zij begon veertig jaar geleden op de ty pekamer van Zeelandia. Al snel werkte Den Dekker zich op tot directiesecretaresse. „Een zware en verantwoordelijke taak. U maakt geen beleid, maar u heeft wel een uit voerende en controlerende taak", al dus Asselbergs. Zeelandia maakte een dynamische groei door en Den Dekker kreeg as sistentie van vier secretaresses. „En Spilfunctie Asselbergs stelde dat Den Dekker een spilfunctie in het bedrijf vervult. „Een bedrijf waar u met hart en ziel aan verbonden bent". Den Dekker 'kreeg de koninklijke onderscheiding niet alleen voor haar inzet voor het bedrijf Zeelandia, maar ook voor haar werk binnen het pensioenfonds. „U moest-'daar een miljoenen omvat tend vermogen beheren en ook dat ging u goed af". Zeelandia-directeur drs. P. Schotte stelde in zijn toespraak allereerst dat het ontvangen van een koninklij ke onderscheiding niet alleen een grote gebeurtenis is voor de ontvan ger, maar ook voor het bedrijf waar zij werkt. „En dus geeft het ook glans aan Zeelandia", aldus Schotte. Hij stelde dat de taak van een direc tiesecretaresse een veelomvattende taak is. ,,U bent een soort zeef voor de directie en daarmee heeft u ook indi rect invloed op het beleid", aldus Schotte. Hij kenschetste Den Dekker als 'een informele informatiebron voor velen' „U bent recht op de man af, kritisch en een dosis nuchtere hu mor is u ook niet vreemd". Als laatste „Je bent niet altijd even makke lijk. Maar aan de andere kant ben je iemand die houdt van regels en ge woonten. En daar profiteert het be drijf van. Een bedrijf dat een stukje van jezelf is geworden. Je was ook vaak een van de laatsten die wegging. Ik weet wel dat je niet van franje houdt, maar we wilden deze gebeur tenis toch niet ongemerkt voorbij la ten gaan. Al was het alleen maar voor onszelf", aldus Schotte. Namens de personeelsvereniging sprak L. Nederhoed. Hij verhaalde van de tijd dat hij zelf nog maar net bij Zeelandia kwam werken. „Ik kwam Jo toen op straat tegen en sprak haar aan met mejuffrouw Den Dekker. Maar dat schoot in het ver keerde keelgat. Het was gewoon Jo". Nederhoed omschreef Den Dekker als een vertaalster voor de werkne mers naar de directie toe en omge keerd. Hij illustreerde haar kritische in slag met een anekdote. „We moesten ooit eens een enquêteformulier invul len over een nieuwe broodsoort. Je schreef op je formulier: 'Dit is kauw gom'. Namens alle collega's sprak Ne derhoed zijn dank aan Den Dekker uit. Het dankwoord van de jubileren de directiesecretaresse was kort en zakelijk, met een licht nostalgische ondertoon. „Er is een periode ge weest waarin we de klok vergaten. Maar dat is voorbij", aldus Den Dek ker, na de sprekers bedankt te heb ben voor hun vriendelijke woorden. ZIERIKZEE - De vervuiling van de Noordzee door in de lucht aangevoer de schadelijke stoffen is omvangrijk en mag niet worden onderschat, al dus TNO-onderzoeker Guicherit in Delft. Hij heeft van minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat op dracht gekregen de omvang van de neerslag van allerlei verontreinigen de stoffen te onderzoeken. De bewindsvrouwe wil voor de der de Noordzeeconferentie, die begin 1990 in Den Haag wordt gehouden, weten wat de bijdrage van de lucht verontreiniging aan de vervuiling van de zee is. Volgens de TNO- onderzoeker is het heel goed moge lijk dat er via de lucht meer schade lijke stoffen worden aangevoerd dan door de vervuilde rivieren, directe lo zingen van riool- en afvalwater en het storten van afvalstoffen in de Noord zee. Schatting Guicherit kan voorlopig slechts een ruwe schatting geven van de hoeveel heden voor het milieu schadelijke stoffen die via de atmosfeer in de Noordzee terecht komen. Er zijn nog veel onzekere factoren, waardoor de berekeningen ver uiteen lopen. De thans beschikbare cijfers moeten met een ruime marge worden genomen. Met zijn onderzoek, bestaande uit ex perimenten in het laboratorium en metingen boven het wateroppervlak van de Noordzee, hoopt de TNO- onderzoeker halverwege volgend jaar meer zekerheid te krijgen over de om vang van de Noordzeevervuiling via de lucht. Vooral giftige en uiterst schadelij ke stoffen, zoals bin polychloorbife- nylen (pcb's), polycyclische aromati sche koolwaterstoffen (pak's) en pesticiden (bestrijdingsmiddelen), vormen naar de mening van Guiche rit een grote bedreiging voor het eco systeem van de Noordzee. Naar schatting bedragen de hoe veelheden die jaarlijks in de Noord zee terechtkomen 180 tot 1.820 ton per jaar, waarvan 120 tot 1.760 ton via de atmosfeer wordt aangevoerd. De directe lozingen van lood en de aanvoer van dit metaal via rivieren omvatten een hoeveelheid van 4,9 miljoen kilo per jaar. Daar komt vol gens de TNO-onderzoeker jaarlijks nog een hoeveelheid van 3,6 tot 13 miljoen kilo bij die via de lucht in de Noordzee terecht komt. Ook van cad mium wordt waarschijnlijk het me rendeel via de atmosfeer aangevoerd. BREDA - De politie heeft in een woning in Breda 45 kilo heroïne ge vonden. De heroïne, met volgens de politie een straathandelswaarde van bijna zeven miljoen gulden, zat in een vrachtwagenwiel. De Bredase politie heeft dit meegedeeld. Die kreeg een tip van Brusselse col lega's die in een auto 15 kilo heroïne hadden gevonden. In verband hier mee zijn een 38-jarige man uit Zaanstad en een 25-jarige man uit Nijmegen aangehouden. Het kente ken van de auto leidde naar een wo ning aan de Zandbergweg in Breda. Daar trof de politie in een vrachtwa genwiel de 45 kilo heroïne aan. Hier op werd de 21-jarige L. V. uit Tilburg aangehouden. Vroeger heette het zondagsschool, maar dat vonden we toch niet zo leuk klinken ZIERIKZEE - „Vroeger heette het zondagsschool, maar dat vonden we toch eigenlijk niet zo leuk klinken, daar om is de naam veranderd in kinderdienst", aldus I. Re- nes. Zij is één van de mensen die zich inzet voor de recht zinnig Hervormde kinderdienst 'Laat de kinderen tot Mij komen'. De kinderdienst vierde zaterdag haar hon derdjarig bestaan. Ondanks haar hoge leeftijd is de kin derdienst nog steeds springlevend. kinderdienst gekomen. „Er zijn er nu geloof ik 42", aldus Renes. Voor de gelegenheid had men een gedeelte van De Driehoek in Zierik zee afgehuurd. Gelukkig voor de kin deren' waren de weergoden hen gun stig gezind en konden alle festivi teiten en spelletjes buiten plaats vin den. Het feest begon voor de kinde ren rond half vier. Op het pleintje achter De Driehoek was een waar spelletjescircuit aangelegd. Tijden en standen volgens getijdetafcl Deltadienst t.o.v. NAP. Philipsdam West Wemeldinge Springtij: 13 september Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 6 september 00.00 117 06.25 -105 12.55 103 19.00 -114 6 september 12.05 93 06.00 - 93 18.25 103 6 september 00.10 127 17.30 -114 13.00 113 06.25 -111 6 september 00.10 129 17.40 -116 13.05 113 06.30 -115 Springlevend en eigentijds, want men is niet blijven steken in het ver leden maar met de tijd meegegaan. Zo wordt bijvoorbeeld de preek van de dominee 'vertaald' naar de kinde ren toe. „Dat doen we in overleg en goede samenwerking met de predi kant. Dat is soms nog niet gemakke lijk hoor", aldus Renes. Van oudsher De term zondagsschool stamt uit het grijze verleden. Een tijd waarin kinderen van godsdienstige ouders eigenlijk zeven dagen per week naar school moesten. Doordeweeks en op zaterdag naar de lagere school en op zondag nog eens naar de zondag school. Daar werd men onderwezen in bijbelkennis en werden en psal men en gezangen ten gehore ge bracht. Van het idee om kinderen louter parate bijbelkennis bij te brengen is men afgestapt. Het gaat tenslotte niet om de precieze bijbeltekst, maar om het idee dat er achter zit. Renes: „Wij werken in twee groe pen. een groep kinderen in de leeftijd van 4-7 jaar en een groep kinderen in de leeftijd van 8-12 jaar. De jongste groep zit terwijl hun ouders in de kerk zelf zitten op zondag in het kerkcentrum achter de kerk. Er wordt uit de bijbel verteld en er wordt gezonen, maar er worden ook wel dia's getoond bijvoorbeeld". Kinderpreek Voor de groep oudere kinderen wordt zoals gemeld de preek van de dag vertaald naar de kinderen toe. Geen eenvoudig karwei, maar erg zinvol volgens de leiding van de kin derdienst. Die leiding bestaat mo menteel uit vijf vrijwilligers. Dezd staan voor de taak de kinderen aan genaam en nuttig bezig te houden. Hetgeen'uiteraard ook enige voorbe- reding eist. In totaal komen er zo'n 65 kinderen naar de kinderdiensten. Ze waren niet alle 65 naar de festiviteiten ter ere van het 100-jarig bestaan van de Spekhappen Het traditionele koekhappen had men licht aangepast: de kinderen konden proberen hun tanden in een zoet 'spekkie' te zetten. Daarnaast waren er tal van behendigheidsspel letjes. Als variant op het vrachtwa- gentrekken, een sport voor de ware spierballenboys, was er een haspel autorace. Een speelgoedvrachtwa gentje diende dan middels een haspel zo snel mogelijk 'binnengehaald' worden. Ter verhoging van dc feestvreugde was er bij de spelletjes ook ruimte gemaakt voor het water-overbreng spel, succes verzekerd. Verder waren er verschillende mogelijkheden om dc behendigheid in het balwerpen te tonen. Na afloop van het middagprogram ma was de pret nog niet over voor de kinderen want er stond nog een on vervalste frites-maaltijd op het pro gramma waarna de 's middags ge maakt video-opnamen werden ver toond. Tot en met zaterdag 17 september Middelburg Zeeuwse Bibliotheek. Tentoonstel ling onder de titel van radarboot tot Jumboferry. September Bruinisse Hal gemeentehuis. Expositie olie verfschilderijen Hedi Bogaers. Dage lijks (behalve zaterdag en zondag). Van 8.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Expositie werk Hedi Bo gaers en Ed van den Bogaerdt. Dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. Maandag 5 september Serooskerke Dorpshuis. Start Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO). 15.00 uur. Haamstede Duinoord. Start Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO). 14.00 uur. Gymzaal. Start Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO). 16.00 uur. Dinsdag 6 september Zierikzee Raadzaal stadhuis. Vergadering com missie onderwijs. 16.30 uur. UW-gebouw. Vergadering UW. 19.30 uur. Raadzaal stadhuis. Vergadering com missie financiën. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie voor be roepschriften. 19.30 uur. Woensdag 7 september Zierikzee Gereformeerde kerk, Sint Domus- straat. Bijeenkomst Gereformeerde Vrouwencontactgroep. 19.45 uur. Donderdag 8 september Zierikzee Raadzaal stadhuis. Vergadering com missie musea. 19.30 uur. Bij Pinkstergemeente in Meelstraat. Informatie-bijeenkomst over Open Huis-beweging. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Commissie algemene zaken. 16.30 uur. Gemeentehuis. Hoorzitting bewoners Hoge Kerkstraat. 20.00 uur. Dinsdag 13 september Zierikzee Huis van Nassau. Modeshow Platte landsvrouwen. 14.00 uur. Donderdag 15 september Renesse Dorpshuis. Ledenvergadering Op Drift. 20.00 uur. Zaterdag 17 september Zierikzee Bezichtiging Meestoof de kapel. Van 10.00 tot 16.00 uur. Brandweerkazerne, Regenboog straat. Open dag Zierikzeese brand weer. Van 10.00 tot 17.00 uur. Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. Open Dag ZVU-cursussen. Van 12.00 tot 15.00 uur. Maandag 19 september Zierikzee Installatie commandant rijkspolitie district Zeeland. Nieuwe Kerk. 15.00 uur. Dinsdag 20 september Zierikzee Gespreksavond In Perspectief. Gere formeerde Kerk, Sint Domusstraat. 19.30 uur. Zaterdag 24 september Dreischor Nederlandse Hervormde kerk. Zang avond met koren uit Dreischor, Nieu werkerk en Zierikzee. 19.45 uur. Maandag 26 september Zierikzee Mondragon. Openbare bijeenkomst CDA-fractie Europees parlement. 20.00 uur. DEN HAAG - Minister Nijpels van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu heeft in overleg met de provincie Zeeland over de vierde nota ruimtelijke ordening hct.belang van de ontwikkeling van het Westcr- scheldebekken erkend. Op verzoek van de provincie ziet hij af van de koppeling die in de vierde nota wordt gemaakt tussen de beslis sing over de aanleg van de vaste Wes- terschelde-oeververbinding (WOV) en een studie naar de ontwikkelingsmo gelijkheden van het Westerschelde- bekken. De tekst van de vierde nota zal op dit punt worden bijgesteld. Dat heeft het ministerie van VROM meegedeeld. Het onderzoek naar de ontwikkelingsmogelijkheden van het Westerscheidebekken zal nu door provincie en rijk worden uitgevoerd, aldus het ministerie. Nijpels zal zich voorts in het kabinet sterk maken voor de aanleg van de WOV. Dc Zeeuwse delegatie, die onder leiding stond van de gedeputeerde Maris-Koster en Ventevogel, deed de minister het verzoek meer geld be schikbaar te stellen voor toeristisch- recreatieve ontwikkelingen. Nijpels zegde toe dit verzoek te zullen door geven aan de betrokken bewindslie den. i 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2