O Eerste paal uitbreiding de Zuidhoek de grond in Geen cent subsidie voor Any wave vanuit Duiveland 'Vrouwen hebben de neiging om problemen weg te slikken' mr DE ZIERIKZEESCHE COURANT Commissie vergadering in Nieuwerkerk AUTO LOUIS GOEDBLOED PE Bll.r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verdroging Woningverbetering Restauratie Toegankelijkheid De Stichting Natuur en Milieu maakt zich zor- In de gemeente Duiveland wil men de nadruk De restauratie van molen Den Haas in Zierik- De bereikbaarheid en toegankelijkheid van gen over de verdroging van Nederland. (Pag. leggen op woningverbetering in plaats van wo- zee kost meer dan verwacht. (Pag. 3). sporthal Onderdak in Zierikzee schiet tekort. 2). ningbouw. (Pag. 3). (Pag. 9). VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24398 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Hoe hoger de beschaving, des te eervoller wordt de arbeid. Roscher Directeur: „Er is voldoende passend werk ZIERIKZEE - Het werkvoorzieningsschap de Zuid hoek moet zelfstandig blijven en in de toekomst ruimte blijven bieden aan een grote groep mensen. Medewer kers met een zogenaamde grote restwaarde garanderen wellicht een financieel gezondere basis, het is niet het uitgangspunt van de Zuidhoek. Woorden van deze strek king sprak Zuidhoek-directeur drs P. J. de Groot nadat de 'eerste paal' de grond ingeslagen was voor de nieuw bouw/renovatie van het kantoor- en keukengedeelte. Aan Leen Schoonen, werknemer van de Zn in de grond te slaan. Idhoek was de eer om de eerste paal voor de uitbreiding van de Zuidhoek De Zuidhoek is de afgelopen maan den veelvuldig in het nieuws. En niet op een al te rooskleurige manier. Het rijk trekt zich steeds verder terug en wil in januari 1989 overgaan op zoge naamde budgetfinanciering. Hier mee komt er meer zeggenschap voor de gemeenteraden. Deze discussiëren momenteel intensief over met name de financiële consequenties hiervan voor de gemeentebegroting. Daar naast speelt een eventuele fusie met het werkvoorzieningsschap de Betho in Goes. Als het aan De Groot ligt blijft al les bij het oude. In tegenstelling tot wat weieens geopperd wordt is er vol doende passend werk te vinden. Het konpt voor, dat opdrachten zelfs moe ten worden uitbesteed of er veel over uren gemaakt moeten worden. Pas send werk ziet De Groot als een voorwaarde voor het voortbestaan van de Zuidhoek. Scholing Dat geldt ook voor de scholing van DEN HAAG - Het Nederlandse he- likpterteam Grasshoppers neemt za terdag niet deel aan een luchtvaart show in het Zwitserse Fribourg. Dit uit respect voor de slachtoffers van de ramp tijdens een vliegshow bij het Westduitse Ramstein afgelopen zon dag. NIEUWERKERK - Het bedrag aan verhuis- en herinrichtingskosten dat wordt uitbetaald aan mensen die tij delijk uit hun huurwoning moeten omdat dit huis wordt verbeterd of opgeknapt. Dat is een van de onder werpen die aan de orde komen tij dens de openbare vergadering van de adviescommissie algemene zaken. Een van de commissies die het Dui- velandse college van b en w advi seert over het te voeren beleid. De vergadering die door elke be langstellende kan worden bijge woond vindt plaats op donderdag 8 september in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Aanvang 16.30 uur. De commissieleden zullen verder een ad vies uitbrengen over het al dan niet herzien van het bestemmingsplan Buitengebied Ouwerkerk. Dit zou nodig zijn voor een verbouwing op het perceel Boterhoekseweg 2 te Ouwerkerk. PvdA: Heel droevig dat de raad zo minimaal over Brogum denkt''' NIEUWERKERK - Geen 15 cent per inwoner,* zoals de stichting jongerensociëteit Brogum vroeg. Geen vier cent per inwoner, zoals de welzijnscommissie als compro mis adviseerde en het college van b en w voorstelde. Maar geen enkele cent subsidie krijgt Brogum vanuit de gemeente Duiveland om het exploitatietekort van bijna 4.500 gulden te dekken dat het Anywave-festival 1988 achterliet. Dat bleek donderdagavond tijdens de eerste gemeenteraadsvergadering na het zomerreces die in het gemeentehuis te Nieuwerkerk werd gehouden. Behalve de SGP/RPF-fractie, die zich traditiegetrouw op principiële gronden tegen dergelijke activiteiten uitsprak, bleek ook de VVD-fractie tegen een bijdrage aan Any wave te zijn. „Wij zijn van mening de tekorten in de toegangs- en consumptieprijzen van het Anywave-festival niet te moe ten honoreren", aldus G. van den Ouden-Zwart. En daarmee was het pleit beslecht want samen met de SGP/RPF-fractie heeft de VVD-frac tie een meerderheid van stemmen in de Duivelandse raad: zes raadsleden tegenover de vijf raadsleden van de PvdA- en de CDA-fractie die voor sub sidiëren van het exploitatietekort waren. Droevig Onder deze laatste groep bevond zich C. J. Hillebrand (PvdA). „Ik vind het heel droevig dat een meer derheid van de raad zo minimaal over de activiteiten van Brogum denkt". Pleidooi De PvdA-er hield een vurig plei dooi waarbij hij herinnerde aan alles wat Brogum voor de jeugd van Schouwen-Duiveland doet. „Voor de jeugd van alle gezindten. Ook uit de gemeente Duiveland". CDA-wethou- der J. op 't Hof bleek ook een voor stander van subsidieverlening aan Brogum van vier cent per inwoner. Maar dat alles kon niet verhinderen dat de VVD- en SGP/RPF-fractie bij hun standpunt bleven. Dóór de zes tegenstemmen van de zelfde twee fracties werden ook de, door (een meerderheid) van het colle ge van b en w voorgestelde, subsidies aan de werkgroep Vrouw en Geloof en het Vrouwenontmoetingscentrum geschrapt uit de lijst sociaal culture le activiteiten voor 1989. De VVD- fractie was van mening dat al deze aparte groepen een te grote versnip pering veroorzaken van de emanci patie-activiteiten. En de SGP/RPF was zoals gewoonlijk tegen op princi piële gronden. Het ging om subsidies van respectievelijk 381 en 653 gulden. Eveneens op principiële gronden bleek de SGP/RPF-fractie tegen de voorgestelde subsidie van ruim 23.000 gulden aan de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. Hierin stond de fractie echter alleen zodat de Stichting Jeugd toch op dit bedrag kan rekenen in 1989. In afwijking van het advies van de welzijnscommissie, werd de bijdrage in het exploitatiete kort van de EHBO afdeling Duive land vastgesteld op een maximumbe drag van 400 gulden. Dit in plaats van de eerder geadviseerde 1350 gulden. Ten onrechte Het college was van mening dat bij het advies voor dit laatste bedrag ten onrechte is uitgegaan van de subsi dies in de voorgaande jaren. „Toen ging het om investeringssubsidies in verband met de aanschaf van een oe fenpop. Voor 1989 wordt een exploita tie-subsidie gevraagd". Verder hield de raad zich met unanieme stemmen aan de subsidiebedragen zoals die voor 1989 voor de sociaal/culturele activiteiten werden geadviseerd door de welzijnscommissie. Maatschappelijk werkster en fysiotherapeute willen vrouwen via cursus leren omgaan met spanningen ZIERIKZEE - „Spanningen horen bij het leven. Ze zijn nodig om bepaalde dingen te kunnen realiseren. Maar als spanning lang achter elkaar voortduurt, als het niet regelmatig wordt afgewisseld met ontspanning kunnen lichamelijke klachten ontstaan". Dat laatste komt voor al bij vrouwen nogal eens voor. Omdat vrouwen de nei ging hebben problemen weg te slikken, op te kroppen. Zo blijkt uit de woorden van maatschappelijk werkster Anke Jansen en fysiotherapeute/yoga-lerares Joke Ense- rink uit Zierikzee. Op 14 september start in Zierikzee een tien ochtenden durende cursus waarmee zij vrouwen willen begeleiden in het leren omgaan met spannings klachten. ke Dienstverlening en een zelfstan dig werkende fysiotherapeute. Raakvlakken Maatschappelijk werkster Anke Jansen en fysiotherapeute Joke Ense rink kenden elkaar via de raakvlak ken die hun werkzaamheden hebben. Joke Enserink: „Als mensen bij mij komen voor een fysiotherapeutische behandeling of het leren van yoga- Een cursus die al in veel plaatsen in Nederland in het standaard hulpver leningspakket van maatschappelijke dienstverleningsinstanties is opgeno men, maar die voor Schouwen-Duive land nieuw is. En in zekere zin ook uniek want de cursus in Zierikzee kwam tot stand via een samenwer kingsverband van een medewerkster van de Federatie Maatschappelij- Advertentie Dit weekend de eerste kompetitiewedstrijd MIDDELBURG-ZIERIKZEE Sukses mannen!! hoofdsponsor v.v. Zierikzee het personeel. Volgens de directeur is komend jaar eenderde van alle mede werkers op één of andere manier met een cursus bezig. Ook investeringen in het machinepark zijn nodig. Een en ander kost geld, maar zal volgens De Groot op termijn zijn vruchten af werpen. Tenslotte noemde hij het in de maak zijnde toelatingsbeleid, waarbij alleen mensen met een hoge restwaarde welkom zouden zijn. Voor De Groot onacceptabel. Toch sprak hij van een feestelijke bijeenkomst. Een bijeenkomst overi gens, die een dag eerder gepland stond, maar door de verlate aan komst van de hei-installatie een dag werd verschoven. Inmiddels behoor de de 'eerste paal' tot de middelsten, maar daardoor niet minder feest bij de Zuidhoek. Vanuit het personeel bestond grote belangstelling voor de officiële handeling, die werd ver richt door Leen Schoonen, de werk nemer met de langste staat van dienst bij de Zuidhoek. Tussen het slaan van de eerste paal en de ingebruikname kan een beslis sing genomen worden over het voort bestaan van de zelfstandige Zuid hoek. Vanzelfsprekend hoopt De Groot dat de uitslag voor het werk voorzieningsschap positief zal zijn. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's oefeningen komen spanningen en problemen ook wel eens ter sprake. Maar ik ben in mijn werk toch vooral bezig met het bestrijden van lichame lijke symptomen". Maatschappelijk werkster Anke Jansen bleek soortge lijke ervaringen te hebben. „Als de mensen bij ons op kantoor over hun problemen kwamen praten gebeurde het wel dat zij daarbij lichamelijke verschijnselen kregen. Dat ze het be nauwd kregen bijvoorbeeld. Ik deed vervolg pagina 3 Anke Janssen (links} en Joke Enserink werken samen bij de cursus waarmee zij vrouwen willen begeleiden bij span ningsklachten. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Toenemende bewolking Vannacht neemt de wind geleide lijk af. Morgen is de richting zuid tot zuidwest. De kracht neemt af tot ma tig. In de ochtend zonnige perioden maar in de middag toenemende be wolking en morgenavond mogelijk regen die afkomstig is van een zwak ke randstoring. Temperatuur 19 gra den. Minimumtemperatuur komende nacht 14 graden. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 6 sept.: Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 3 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 3 sept. Zon op 06.55, onder 20.22 Maan op 23.09, onder 16.39 4 sept. Zon op 06.56, onder 20.20 Maan op onder 17.39 5 sept. Zon op 06.58, onder 20.17 Maan op 00.04, onder 18.23 Nieuwe Maan: 11 september (06.49) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie boven Schotland trekt langzaam naar het noorden en bereikt mogen de Faroer Eilanden. Rond deze depressie stroomt dan nog steeds koele en on stabiele lucht over ons land. Boven het relatief warme zeewater ont staan makkelijk enkele buien die vooral de kustprovincies bereiken. Verder landinwaarts neemt de buiig heid af. Een randstoring van hierbo ven genoemde depressie bereikt mor genmiddag Noord-Frankrijk en trekt vandaar uit naar het noordoosten. In de nacht van zaterdag op zondag be reikt het bijbehorende regengebied ons land. De meeste neerslag wordt in het zuiden verwacht. In de loop van zondag komen er van het westen uit opklaringen. Na het weekeinde krijgen we meer zon en gaat de tem peratuur stijgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1