BROOD UIT HET WATER Trio plus 1 in Bru Twee gedenkstukken van aardewerk DEURLOO B.V. Tonnen schade door brand in kolencentrale Borssele Zeeuwse aanmoedigings prijs voor twee musici 4 Antiek uit Zierikzee ZIERIKZEE - Gegevens over opvallende gebeurtenissen, over opvallende mensen en over merkwaardige gebouwen en schepen zijn vaak te vinden in ou de archiefstukken. Daarnaast zijn er ook bepaalde voorwerpen die op de een of andere wijze een stukje verleden kunnen belichten. Het meest voor de hand lig gend zijn in dit opzicht schilderijen en tekeningen; ook voorwerpen van zilver met gegraveerde voorstellingen spreken soms een interessante taal. Aanmerke lijk zeldzamer zijn objecten van porselein en aardewerk met een eigen verhaal. Er is een tweetal hoogst zeldza me en bijzondere belangwekken de aardewerkobjecten bewaard gebleven die in nauwe relatie staan tot Zierikzee. Spijtig genoeg kunnen zij niet in deze stad wor den bewonderd. Daartoe zal men een bezoek moeten brengen aan respectievelijk het Zeeuws Mu seum te Middelburg en het Stede lijk Museum te Vlissingen De ze boeiende gedenkstukken zijn het zeker waard. Heel uitzonderlijk mag de 18de eeuwse Delfts blauwe schotel wor den genoemd, die in het Zeeuws Museum wordt tentoongesteld. Dit unieke voorwerp, dat in de Delftse aardewerkfabriek De Lampetkan werd vervaardigd toont op het plat een afbeelding van de monumentale Sint Lie- vensmonsterkerk en -toren te Zie rikzee. Als voorbeeld heeft een gravure gediend. Opvallend is dat niet alleen de in 1832 afgebrande Zierikzeese kerk met de onvol tooide toren op het bord wordt ge toond maar ook de toren zoals de ze uiteindelijk had moeten worden. Zo kan de toeschouwer niet alleen door middel van oude gravures maar ook door deze zeld zame keramiekschotel kennis ma ken met een staaltje van Zierik zeese overmoed, dat in 1454 begon maar al in het begin van de 16de eeuw eindigde. Het zoii mooi zijn geweest wan neer dit massale topstuk in Zie rikzee terecht was gekomen en in het stadhuismuseum zou kunnen worden geëxposeerd. De vroegere conservator van de Zierikzeese musea heeft destijds een serieuze poging ondernomen; evenwel zon der positief resultaat. Ondanks een welwillende opstelling van de directeur van het Zeeuws Museum vormde een voorwaarde die aan Zeldzame 18de eeuwse schotel met de kerk van Zierikzee. het legaat-Willem Hendrik Bal was verbonden een onoverkome lijke hinderpaal. Toen laatstge noemde, die jarenlang in Middel burg een toonaangevend antiquair was geweest, zijn uitermate kost bare verzameling kunstnijverheid - waartoe zeer veel fraaioosters porselein en kostbaar Delfts aar dewerk behoorde - aan de Staat der Nederlanden wenste te legate ren stelde hij als uitdrukkelijke voorwaarde, ,,dat de verzameling permanent in zijn geboorte- en woonplaats Middelburg moest worden tentoongesteld!" Jammer dus voor Zierikzee maar men mag dankbaar zijn dat de waardevolle Collectie-Bal voor Zeeland behouden bleef. Terrine Even interessant maar van ge heel andere aard is een gedekselde terrine uit de tweede helft van de 18de eeuw die zich in de stedelijke verzameling van Vlissingen be vindt, maar onmiskenbaar be trekking heeft op Zierikzee. De terrine is vervaardigd van Engels aardewerk en toont een aantal afbeeldingen dat geïnspi reerd is op het zeemansleven. De voorstellingen zijn van algemeen maritieme aard en ongetwijfeld direct aangebracht. In de ,,bak" bevindt zich echter een „scheepsportret" in kleur, dat kennelijk in een later stadium in opdracht is ingeschilderd. Dit kwam nogal eens voor; kapiteins die hun thuishaven op het vaste land hadden lieten dikwijls na een bezoek aan een Engelse haven het eigen schip op een object van aardewerk penselen. Een dergelij ke souvenir bezat uiteraard blij vende documentaire waarde. De geschilderde driemaster die de (soep)terrine in het Vlissingse museum siert bezit bovendien een aanvullende tekst die ons houvast biedt. Er staat; ,,DE JONGE MA- RINUS CAP(I)T(EIN) GILLES VAN DER OS/1787". Archiefon derzoek heeft uitgewezen dat ge noemde Gilles van der Os te Zie rikzee werd geboren en aldaar op 13 mei 1753 is gedoopt. Hij trouw de op 21 april 1783 met Jacomina Boom. In het archief van de Zierikzeese Slavenkas bevinden zich in enkele registers gegevens waaruit kan worden opgemaakt dat Gilles van der Os met zijn schip verschillen de reizen maakte naar Franse, Portugese en Engelse havens. Hij moet na 1791 op zee zijn geble ven In de huwelijksakte van zijn zoon (27 mei 1818) is de kantte kening geplaatst; zijnde de plaats van het afsterven of laatste woon plaats van zijnen vader hier onbe kend" Een triest verhaal dus. De herin nering aan kapitein Gilles van dei- Os die Zierikzee als thuishaven had blijft bewaard in de hoogst zeldzame vitrine. Dit boeiende stuk aardewerk, dat wellicht toch nog eens door ruil of bruikleen in Zierikzee zou kunnen terugkeren, is voor ons juist daarom zo belang rijk omdat het een verrijking be tekent van onze kennis aangaande de maritieme historie van Zierik zee. Afbeeldingen van 18de eeuwse Zierikzeese schepen zijn immers uitermate schaars! Wiebe Keikes ZIERIKZEE Sesamstraat De filmopnamen voor Sesamstraat bij ondermeer Het Mierenest in Zie rikzee worden uitgezonden op de vol gende data: 2 en 15 september, 13 ok tober, 4, 11 en 26 november en 7, 9 en 15 december. Sesamstraat wordt uit gezonden via Nederland drie. KERKWERVE EHBO Bij voldoende belangstelling start in oktober weer een nieuwe cursus Eerste Hulp Bij Ongevallen in Kerk- werve. Telefonische opgave kan via 01110-12547. SCHARENDIJKE Raad De gemeente Middenschouwen heeft het vergaderrooster voor de ge meenteraad vastgesteld. Deze zijn op de woensdag 28 september, dinsdag 25 oktoiüer, dinsdag 1 november, woensdag 30 november en woensdag 21 december. Woensdag 21 september is er vergadering van de commissie algemene en bestuurlijke zaken. Maandag 31 oktober om 19.30 uur (de Putmeet) en donderdag 3 november om 19.30 uur (dorpshuis Kerkwerve) zijn er hoorzittingen over de dorps plannen Scharendijke en Kerkwerve. De gemeentebegroting wordt de raad maandag 12 september aangeboden. BROUWERSHAVEN Oud papier ASV Brouwershaven haalt zater dag 3 september vanaf 9.00 uur oud papier op. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. BRUINISSE - Het nieuwe seizoen van jeugdsoos de Pul in Bruinisse start zaterdag 3 september met een optreden uan de Zierikzeese forma tie Trio plus 1. Het concert begint om 21.00 uur, terwijl de zaal al ander half uur eerder open gaat. Tijdens de eerste soosavond kunnen tevens nieuwe lidmaatschappen worden gesloten, die geldig zijn van septem ber tot en met juni volgend jaar. ZONNEMAIRE Uitstapje De afdeling Noordgouwe en om streken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft dins dag 6 september een uitstapje naar Middelburg. Het gezelschap vertrekt om 13.15 uur vanaf het Breedveld in Zonnemaire via Neeltje Jans naar de Zeeuwse hoofdstad. Daar wordt het Centraal Schoningsbedrijf van Cebe- co-zuidwest bezocht. Hier worden peulvruchten en granen geschoond en bewerkt tot ze geschikt zijn voor zaai- doeleinden. Met een lift gaan de le den naar de silo, vanwaar er een mooi uitzicht over Middelburg is. DU1VELAND Plattelandsvrouwen De jaarlijkse fietsmiddag van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Duiveland, werd dit keer vervangen door een busreis naar het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Een groot aantal leden heeft het gemeentelijk museum bezocht. Dat gebeurde niet voordat het gezel schap in de Hofzaal was ontvangen. Er was een rondleiding onder bege leiding van een deskundige gids. Men kon gobelins bewonderen. Ook kre gen de leden een kijkje in de fraai uit ziende binnentuin met daaraan gele gen de Franse kamers, waaronder de Henriëtte-kamer en de Theodoorka- mer uit de tijd van Lodewijk de veer tiende. Daarin stonden prachtige meubels van pallisander en noten hout. Ook het beroemde Bergs aarde werk, porselein, kristal en kerkzilver werd bekeken. Bij de mini-kermis uit vroeger tijden kwamen bij vele da mes herinneringen boven. Nadat in Steenbergen bij de Watertogen nog ehkel kopje koffie werden genuttigd, werd de thuisreis begonnen. Ook op de Philipsdam kon nog even van het heldere uitzicht genoten worden. Vlak voor Bruinisse sloot de reisleid- ster, mevrouw L. van de Schelde-Vier- gever, de middag af en bedankte de chauffeur. BRUINISSE Oud papier De muzikanten van Nu met Hope halen zaterdag 3 september weer oud papier op ter versteviging van de clubkas. Ze starten om half negen en vragen of het gebundeld gereed kan worden gezet. Jubilea bij De Nachtegaal Tijdens een bijzondere vergadering van de Vogelvereniging De Nachte gaal zullen twee leden gehuldigd worden die 25 jaar lid zijn van de NBVV, de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers. De vergadering is op vrijdag 2 september vanaf 20.00 uur in het clubgebouw aan de Molenweg. MBvO Vanaf dinsdag 6 september begin nen de lessen van het Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO) weer. Men kan elke dinsdag van 13.30-14.30 uur te recht in het Verenigingsgebouw in Bruinisse. f BORSSELE - In de kolencentrale in Borssele, die na een stop van vier maanden weer werd opgestart, heeft ëen brand gewoed, die voor zeker en kele tonnen schade heeft aangericht. De brand brak dinsdagmorgen rond half zeven uit in de leiding naar een van de vijf poederkoolmolens van de centrale. De brand duurde maar en kele minuten. De medewerkers van de Provincia le Zeeuwse Energiemaatschappij (PZEM) wisten erger te voorkomen door het in brand gevlogen onderdeel van de centrale direct buiten bedrijf te stellen. Daardoor hoefden de toe gesnelde bedrijfsbrandweer en de brandweer van Borssele niet in actie te komen. Het is de tweede brand in een poe- derkoolmolen sinds de inbedrijfstel- ling van de centrale vorig jaar. De eerste brand vond plaats in maart van dit jaar. De centrale, die is ont staan na ombouw van een met gas en 'olie gestookte centrale tot een kolen centrale, wordt sinds de ingebruikna me door pech geteisterd. Een deel van de door de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen vervaardig de ketel, namelijk de lage 'tempera- tuurovenverhitter, zal in verband met deze problemen vervangen moeten worden. Vrijdag 2 september Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Holiday Island, Australi sche serie. Afl. 27. 16.20 uur Matlock, Amerikaanse se rie. Afl.: De krijgsraad (2). 17.10 uur KRO's Tekenfilmfestival. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur KRO's tekenfilmfestival. 18.00 uur De Freggels, poppenserie. Afl.: Het geheim van Prater Piet. 18.25 uur De kleur van goud, Austra lische serie. Afl. 6: Terug naar de Coorumbong-rivier. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur De mysterieuze vreemde ling, Amerikaanse serie. Afl. 9: Va derliefde. 20.15 uur Inferno en paradijs, spel van geluid, licht, beeld en beweging op de Berlijnse Wannsee gebaseerd op Dante's Divina Comedia in het ka der van Berlijn, culturele hoofdstad van Europa 1988. 20.55 uur Documentaire John Cleese, interview met deze Britse acteur. 21.50 uur Brandpunt, actualiteitenru briek 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Nog is Polen niet verloren, 9-delige historische documentai re-serie. Afl. 6: Een mooie toekomst (1945 - 1956). 23.30 uur Day of the Jackal, Engelse thriller uit 1973 van Fred Zinnemann. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur TROS zomerparade, mu ziekprogramma gepresenteerd door Dennie Christian vanuit attractie park Walibi. 15.55 uur Mask, tekenfilmserie. Afl.: 22: Allemaal in de ring. (Herh.) 16.15 uur Op volle toeren, selectie van hoogtepunten van de afgelopen jaren. 17.00 uur Derrick, Duitse misdaadse rie. Afl.: De beste van de klas. Herh. 18.00 uur TROS Sport. 18.25 uur Van Edison tot CD-video, programma vanaf de Firato gepre senteerd door Chriet Titulaer. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. Afl.: Het terras. (Herh.) 19.00 uur De dieren van Afrika, na tuurserie. Afl.: 22: Speurtocht naar voedsel. 19.22 uur De kip en het ei, serie. Afl.: Avonddienst. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Te land, ter zee en in de lucht, spelprogramma vanuit de Efte- ling in Kaatsheuvel. Thema: Vlieg er eens uit. Presentatie: Jack van Gel der. 21.30 uur TROS Triviant, spelpro gramma gepresenteerd door Astrid Joosten. 22.15 uur De begrafenis (Mr. H. is late), humor met Eric Sykes, John Al- derton, Bobby Ball. 22.45 uur TROS aktua export - Euro pa 1992, exportmagazine rond het thema: Europa 1992. Presentatie: Ti neke Verburg, Jan Terlouw en Marcel Bruyns. 23.25 uur Vocalisten concours Den Bosch, live-uitzending m.m.v. het Ra dio Symfonie Orkest o.l.v. Yoav Thl- mi. 00.40 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.00 uur Studio Sport, paardesport: WK vierspan. 18.45 uur Sesamstraat. 19.00 uur Jeugdjournaal. 19.10 uur Het klokhuis: Schoonheid. Herh. 19.25 uur Cinemakkie, kinderpro gramma waarin je lachend alles te weten komt over het maken van films. Afl.: Wat is een instelling. Film: De Graaf, met Charlie Chaplin. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: Leo nard Bernstein zeventig, verjaar dagsgala vanuit Thnglewood/USA. M.m.v. het Boston Symphony Orches tra o.l.v. Seiji Ozawa en Leonard Bernstein. Werken van Haydn en Tsjaikovsky. Gastvrouwe: Beverly Sills. 22.35 uur Uitreiking theaterprijs, re portage vanuit de nieuwe schouw burg in Rotterdam over het jaarlijkse Theaterfestival. 22.50 uur Journaal. 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 16.00 uur Columbo: De perfecte moord (Make me a perfect murder), Amerikaanse tv-film van Jane Fraw- ley. Met; Peter Falk, Trish Van Deve- re, George Skaf e.a. Herh. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 65. Herh. 18.05 uur Pions. Afl.: Plons en de struik. Herh. 18.10 uur De Smurfen, tekenfilmserie naar de verhalen van de Belgische striptekenaar Peyo. Vandaag: Een knuffel voor Mopper. Gargamel stapt in het huwerlijksbootje. Herh. 18.35 uur CISO Jumping Lanaken, samenvattende reportage van de Na tions' Cup. Commentaar: Louis de Pelsmaker. 19.15 uur Uitzending door derden. Programma van de Liberale Tfelevi- sie- en Radio Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Première. Filmnieuws met Jo Röpke. 20.50 uur Fatso, Amerikaanse speel film uit 1980 van Anne Bancroft. (Ori ginele versie met tweetalige onderti teling). 22.25 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. Met: Red «heat. De collega's maken de brug. Presentatie: Roel van Bambost. 22.50 uur Nieuws. Aansl. Paarden- koersen. 23.05 uur Operagala: Afrika in nood. Concert vanuit he^ ..Konzerthaus" in Wenen met de Wiener Singakademie en de Wiener Sinfoniker o.l.v. Elio Boncompagni. (Eurovisie ORF) Dl. 1. 23.45 uur Coda. De dichter van Ed. Hoornik. BRT 2 Geen uitzending. MIDDELBURG - Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft de aan moedigingsprijs jong Zeeuws talent 1988 toegekend aan de 18-jarige flui tist Maurice Heugen en de 20-jarige pianiste Marianne Boer. Dat heeft gedeputeerde G. de Vries- Hommes bekend gemaakt. De twee jonge talenten komen uit Vlissingen en volgen momenteel een opleiding aan het Sweelinck conservatorium in Amsterdam. Zij vormen al sinds ze ven jaar een musicaal koppel en heb ben concertoptredens op onder meer radio en televisie verzorgd. De offi ciële prijsuitreiking, groot 5.000 gul den, geschiedt op 2 december in de burgerzaal van het stadhuis in Mid delburg door Commissaris van de Ko ningin dr. C. Boertien. De prijs werd in 1967 ingesteld en wordt dit jaar voor de negende keer toegekend. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUODEBEURS - TEL. 01110-16255 89 De andere morgen toen ze op kwa- Vmen, zochten ze Aai van Noordt. Waar was hij? Hij lag niet in zijn kooi en had geen wacht. ,,Aai, Aai, waar ben je?" werd ge roepen. Hij gaf geen antwoord. Ze zagen het antwoord Voor de bakboordreling, vlak bij de bolder, lag een klomp aan dek; A.v.N. was er ingebrand. Ze keken er voor hun gevoel op hétzelfde ogenblik al lemaal naar. Hun adem stokte, de woorden bleven steken. Ze riepen Wijnand, die op het achterschip stond. Hij kwam, hij keek, hij be greep Ineens zagen ze hem, zoals niemand hem ooit gezien had. Hij sloeg de handen voor de ogen en krijtte te midden van al zijn volk: ,,Aai, Aai, ben je nou op de thuisreis gebleven?" Hij ging weg, naar het achterin. Dirk de Niet, die nooit zwijgen kon, vond hem daar. Hij probeerde hem op te beuren. „Ouwe, ons past geen verwijt. De Here heeft het zijn tijd geacht Wijnand sprak hem niet tegen. Hij zei alleen: „Tben ik Neel Pikhaan wegstuurde, riep ze: dat zal je heu gen, Wijnand. Nou, het heugt me. Ik heb nog nooit een man verspeuld en nou die goeie Aai van Noordt Ik kan d'r niks meer van, niks meer. Nou krijg ik daar ook nog de schuld De vlag ging halfstok. Ze zouden in Den Hoek aanleggen. Voor De Wissel - Door FENAND VAN DEN OEVER valligheid de haven binnenviel, werd het dan aangezegd. Arend-Michiel van Roon stond aan dek, stil, bleek, kapot van yerdriet. Ze hadden gelijk: 't was hier allemaal ellende. Hij zou maar vroom worden qn net als Giel vragen om een klein plaatsje in de hemel. Maar Aai van Noordt was weg. De conclusie lag voor de hand. Aai was 's nachts om twaalf uur z'n be hoefte gaan doen. Hij had meer aan dacht elders dan bij zijn lijf gehad, er was een grondzee gekomen. Praat er niet over op het Zand. Aai was, zon der dat iemand er getuige van was, overboord geslagen. Arend-Michiel ging naar het vron- del. Hij was Aai's beste kameraad aan boord, van hem zou hij het goed gevonden hebben. Hij maakte zijn kooi leeg en ruimde zijn stoppekistje in. Alles pakte hij bij elkaar. Daarna nam hij een stuk papier en schreef: Ter nagedachtenis aan onze beste vriend Arie van Noordt, gebleven op De Wisselvallig heid, VL 122, zijnde op de thuisreis, biedt de bemanning aan zijn zoon, Arie van Noordt. waaraan de overlede ne zoveel gedacht heeft, het volgende aan. Hij ging ermee naar achterin. „Wat is er?" vroeg Wijnand. „Ouwe, ik wou wat op het spaar bankboekje zetten van die kleine Aai van Noordt. Doe je mee? Je wilt toch op de een of andere manier laten voe len, dat het je smart Wijnand Hoogendijk nam het pa pier. Hij schreef: N.N. honderd gul den. Arend-Michiel stond er versteld van en al z'n bezwaren, die hij tegen Wijnand had opgespaard, verdwenen op dit ogenblik. Ze tekenden allemaal. En in een en velop deed Arend-Michiel het in de kist. Ze zouden er niets van zeggen en haar zo thuis doen bezorgen. 's Avonds - na het eten - herdacht Wijnand Aai van Noordt voor het volk. Hij stond onvervaard, volko men nuchter, niet nerveus of gejaagd in het voorin. Het was de Wijnand Hoogendijk zoals men hem uit zijn beste dagen herinnerde. Hij was in al les anders. Hij pakte geen bijbel en las geen kapittel. Hij sprak kort en hartelijk: Aai van Noordt is weg. We moeten aannemen, dat hij voor Gods Rechterstoel is geweest. God zij hem genadig. God heeft de dag onzer geboorte bepaald. Hij be paalt die van ons sterven. We zouden zeggen, dat God zich vergist heeft. Aai kan eigenlijk niet gemist wor den. God vergist zich niet, Aai van Noordt is ons voorgegaan. Hij heeft de zee tot graf gekregen. Een mooi graf. voor mijn gevoel. God geve hem de hemel tot zijn eeuwig huis". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4