Zeeuwse Volksuniversiteit biedt ook dit jaar weer legio studiemogelijkheden Raad achter krediet 64.000,- voor herstel Ringdijk en Kapelleweg Eerste dompelpomp voor Zeeland In afwijking van meerjarenschema wegenonderhoud Middenschouwen Automati serings apparatuur Belangstelling bepalend voor cursusaanbod ZVU houdt open huis Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit Geen krant ontvangen? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderde 1 september 1988 Nr. 24397 3 SCHARENDIJKE - De gemeenteraad van Midden- schouwen is akkoord gegaan met het voorstel van het college om een krediet van 64.000 gulden beschikbaar te stellen voor het herstel van Ringdijk en Kapelleweg te Looperskapelle. Volgens een rapport van de technische dienst van de gemeente verkeren gedeelten van genoem de wegen in zeer slechte staat. Van de kant van raadslid J. M. van Langeraad (VVD) kwam wel de kanttekening- dat een en ander ten koste gaat van het volgens hem broodnodige onderhoud aan de Heuvelsweg maar verder stelde de raad zich achter het collegevoorstel. In totaal kost het karwei 157.000 gulden. Eigenlijk was het volgens de meer jarenplanning de bedoeling om eer der aan de Ringdijk te beginnen. Maar in 1987 was wegens verzakking van het wegdek extra geld nodig voor onderhoudswerk aan de Heuvelsweg en werd het werk aan de Ringdijk uitgesteld. ,,Je kunt plannen wat je wilt, maar er kunnen zich toch altijd onvoorziene omstandigheden voor doen", aldus wethouder W. G. Ren den. Problemen Volgens het college is de slechte staat waarin gedeelten van Ringdijk en Kapelleweg verkeren het gevolg van een aantal factoren. „De slechte ligging van deze wegen is onder ande re een gevolg van een onvoldoende sterke fundering of ondergrond en de toegenomen zware verkeersbelas ting". De meest voor de hand liggende manier om het wegdek te herstellen is het aanbrengen van een laag as falt. „Een probleem is echter dat daardoor het gewicht toeneemt en daardoor sneller verzakkingen op treden", aldus het college. Om dat probleem te ondervangen heeft de gemeente samen met de aan nemer naar een oplossing gezocht. Uiteindelijk is uit de bus gekomen dat door een deel van het asfalt weg te frezen en er vervolgens een dunne asfaltlaag op te brengen een vlakkere weg ontstaat die toch stevig genoeg is. ,,A1 zal ik niet beweren dat we alle hobbels eruit kunnen krijgen", aldus Renden. Zakjes Om uit te leggen wat er precies met genoemde wegen aan de hand is had Renden enige dingen meegenomen naar de raadsvergadering. Zo kreeg teder raadslid een plastic zakje voor zich. ,,U ziet monsters van de onder grond en u zult ook zien dat dat een soort gedroogd veen is", aldus Ren den. Ook op tafel kwam een monster van een weggedeelte zelf. Duidelijk was te zien dat het weggedeelte in kwestie al acht keer van een nieuwe asfaltlaag was voorzien en daardoor steeds dikker en zwaarder was ge worden. In antwoord op vragen uit de raad stelde Renden dat het materiaal dat door het wegfrezen verkregen wordt voor een deel door de gemeente op geslagen zal worden. „Maar in de re gel is er voor dat materiaal veel be langstelling. Men gebruikt het als verharding op campingterreinen, opritten en dergelijke". Voor 1988 was een budget beschikbaar van 93.000 gulden terwijl een investering van 157.000 gulden vereist is. Derhalve was een krediet van 64.000 gulden noodzakelijk Subsidies Op de agenda van de raadsvergade ring ook verschillende subsidiever zoeken. Het subsidieverzoek van de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorg sector werd door de raad afgewezen. Dit conform het voorstel van het col lege. Raadslid P. W. Berrevoets- Ringelberg (CDA) brak nog een lans voor de stichting maar haar woorden mochten niet baten. Wel gehonoreerd werd het verzoek om een financiële bijdrage van de commissie Bovo-Schouwen-Duive- land. Deze commissie organiseert schoolvorderingstoetsen en besteedt verder aandacht aan problemen die zich voor kunnen doen bij de over gang van het basis- naar het voortge zet onderwijs. Hoewel het gemeentelijk beleid ten aanzien van subsidieverzoeken is dat men geen nieuwe financiële verplich tingen op zich neemt meende het col lege in dit geval toch een uitzonde ring te moeten maken. „Dit zit niet in het Londo-pakket en de scholen beta len er ook zelf aan mee. Daarom stel len wij voor een bedrag van 30 cent per leerling beschikbaar te stellen", aldus wethouder Renden. De raad ging unaniem akkoord met dit voor stel. Vervolg van pagina 1 opmei'king daar niet zo veel in te zien. De suggestie van raadslid C. W. Boot om te bezien of het mogelijk is meteen ook een ringleiding ten be hoeve van slechthorenden in het dorpshuis aan te leggen werd enthou siaster ontvangen. ,,We zullen zeker kijken of dat tot de mogelijkheden behoort", aldus Hart. Tfen behoeve van de voortzetting van de Open Schoolgroep stelde de raad verder een krediet van 369,30 ter beschikking aan het Regionaal Educatief Centrum (REC). Eerder kon die activiteit bekostigd worden via een extra subsidie van het rijk. „Door onvoorziene omstandigheden zijn deze extra financiële middelen voor 1988 niet meer beschikbaar waardoor er een tekort ontstaat'al dus het college. Alleen raadslid J. L. F. Bolleinan (SGP) stelde dat zijn fractie op prin cipiële gronden tegen dit voorstel moest stemmen. Hij stelde dat van het Open Schoolwerk een normver- leggende invloed uitgaat en leidt tot maatschappijkritiek. Bolleman stelde verder dat een goe de opleiding zeker geen garantie voor geluk is. „En nu worden er mensen beïnvloed die in eerste instantie wel gelukkig waren". Verder ging de raad akkoord met het verdagen van een beslissing aangaande twee beroeps schriften. Dit om procedurele rede nen. Tijdens de raadsvergadering werden ook de planningslij sten voor nieuwbouw en verbetering voor 1989 tot en met 1993 vastgesteld. ZIERIKZEE - Nog voor het eind van dit jaar kunnen de Zeeuwse brandweerkorpsen indien noodzakelijk beschikken over een nieuw apparaat: een dompelpomp. Een apparaat dat speciaal bedoeld is voor omstandigheden waarbij het moeilijk is om aan bluswater te komen. ,,Je kan dit apparaat bij wijze van spreken vanaf de Zeelandbrug neerlaten om water uit de Oosterschelde te pompenaldus brandweerman H. van Dongen die een demonstratie met het appa raat verzorgde voor het Zierikzeese brandweerkorps. Normaal wordt het bluswater opgepompt via een slang, maar dat kan maar tot een diepte van 7 meter en met dit apparaat kun je veel dieperaldus van Dongen. De zogenaamde dompelpomp bestaat uit verschillende onderdelen. De eigenlijke pomp blijft op de wal staan terwijl een ander onder deel in het water verdwijnt, gekoppeld aan een zes duim dikke slang. Van Dongen: ,,Op de wagen waarmee het hele spul vervoerd wordt zit drie kilometer van die slang en die kun je vanaf de wagen met een vaartje van 50 a 60 kilome ter uitrollen. En dan heb je aan het einde van die drie kilometer nog 2400 liter water per minuut". De pomp wordt aangedreven door een dieselmotor. Het hydraulische systeem werkt met een druk van maximum 270 bar. De complete unit is eigendom van het ministerie van binnenlandse zaken en wordt in bruikleen gegeven aan de brandweerkorp sen. De dompelpomp die werd gedemonstreerd is de eerste in Nederland die in gebruik genomen wordt. Van Dongen: ,,Het is de bedoeling dat er over 10 jaar 17 van die pompen in gebruik genomen worden". Het apparaat wordt geïnstal leerd in een magazijn in Amemuiden. Dat houdt in dat de brandweer op Schouwen-Duiveland er een half uurtje op moet wachten in geval van calamiteiten. ,,Ik denk niet dat wij er in de praktijk veel gebruik van zullen maken", aldus H. J. Fierens, commandant van de Zierikzeese brandweer, ,,'t Is natuurlijk mooi spul, maar ik zie zo gauw niet wat wij er mee moeten doen. Maar we weten nu in ieder geval dat het bestaat en dat we er over kunnen beschikken". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF MAASTRICHT - Gedeputeerde sta ten van Limburg willen in de provin ciale taxiverordening stringente re gels vast laten leggen voor het afgeven van vergunningen aan taxi chauffeurs. Zij hebben daartoe een aantal voorstellen gedaan aan pro vinciale staten. De voorgestelde re gels beogen niet alleen een zo hoog mogelijke graad van vakbekwaam heid, maar willen de klanten ook de garantie geven dat zij er redelijker wijs van kunnen uitgaan te doen te hebben met een bonafide taxichauf feur. DEN HAAG - Tandprothetici mo gen in de toekomst wel een volledig kunstgebit aanbrengen, maar deze verrichting zal niet door het zieken fonds worden vergoed. Dat was de uitkomst van een kort kamerdebat over de tandprothetici. De kamer stemde in met het voorstel van staats secretaris Dees (volksgezondheid) om de bevoegdheden van de tandprothe tici uit te breiden. Dees weigerde in te gaan op het verlangen van De Pree (PvdA) en Nijpels (D'66) om de ver richting in het ziekenfondspakket op te nemen. ZIERIKZEE - De vakanties zitten er weer op en lang zaam aan hervat het leven weer z'n ouwe gangetje. De avonden worden stilaan wat langer en in menig huisge zin raken de verhalen over zonnige stranden en andere vakantiegeneugten wat op de achtergrond. Het najaar is in aantocht en wie er niets voor voelt om avond aan avond voor de buis te bivakkeren vraagt zich momenteel wellicht af hoe hij die lange donkere avonden nuttig kan besteden. Tien tegen een dat hij op zijn speurtocht naar een zinvolle vrijetijdsbesteding in aanraking komt met de Zeeuwse Volksuniversiteit. Een provinciale educatie ve instelling die sinds jaar en dag de meest uiteenlopen de cursussen op verschillende plaatsen in Zeeland, waar onder ook Zierikzee verzorgt. zenlijk bestanddeel vormen van de Zeeuwse Volksuniversiteit biedt deze instelling ook diegenen onder Ons, die liever praktisch bezigzijn gele genheid om in de avonduurtjes met palet en penseel, met naald en draad en achter het fornuis hun creatieve lusten bot te vieren. Met een knipoog naar hen die het nuttige met het aan gename willen combineren zijn er de laatste jaren ook cursussen als infor matica, ken uw recht en belasting aangifte in het pakket opgenomen. Wat de Zeeuwse Volksuniversiteit haar leden biedt is te veel om onder één noemer onder te brengen. Voor diegene die tijdens zijn vakantie tot de conclusie is gekomen dat het spre ken van een simpel zinnetje Frans, Duits of Engels voor hem een tanta- luskwelling is of voor diegene die tij dens zijn tijdelijke verblijf in Italië of Spanje het idee had zich middenin een Babylonische spraakverwarring te bevinden, voor hen biedt het pro gramma '88-89 van deze in 1945 opge richte educatieve instelling soulaas. Ofschoon talencursussen een we- ZIERIKZEE - Voor hen die belangstelling hebben voor de cursussen die de ZVU dit sei zoen op Schouwen-Duiveland verzorgt, houdt de werkgroep Schouwen-Duiveland zaterdag 17 september open Jiuis in de vroegere Prinses Juliana- school aan het Jannewekken in Zierikzee. Tussen 12.00 en 15.00 uur zijn daar leden van de werkgroep en docenten aanwe zig om hen die nadere informa tie wensen te woord te staan. Uiteraard kan men zich daar ook inschrijven voor een cur sus. lezingen. Inmiddels hebben heel wat Zeeuwen (de ZVU telt circa zesdui zend contribuanten) hun kennis via een cursus van de Zeeuwse Volksuni versiteit vermeerderd dan wel ver diept. Niet schools Een ZVU-cursus is evenwel meer dan alleen een mogelijkeid om je kennis op te frissen of te verbreden. Het gezelligheidselement is niet weg te denken uit de lessen, doordat het er niet schools aan toegaat. Zeker voor hen die het prettig vinden om een deel van hun vrije tijd boven de studieboeken door te brengen, zonder daarbij gedreven te worden door het heilige moeten, biedt de ZVU uit komst. Wie hieruit af zou leiden dat het cursusgebeuren een aangelegenheid van hobbyisten zou zijn doet onrecht aan deze vorm van educatie. Er wor den de laatste jaren ook cursussen met een duidelijk praktisch nut in het programma opgenomen. De cur sussen belastingaangifte en ken uw recht spelen duidelijk in op de vraag naar kort durende en „nuttige" cur sussen. Een ander voorbeeld vormen de computercursussen. De ZVU was een jaar of tien geleden een van de eersten, die een basiscursus informa tica aanbood. Verzadiging Die cursus informatica heeft de ZVU werkgroep Schouwen-Duive land ook dit jaar weer op het pro gramma staan, al lijkt de markt hier voor wat verzadigd te zijn, zo valt op te maken uit de woorden van Hans van Dam, een van de leden van de ZVU werkgroep Schouwen-Duive land. In de tijd dat het automatise ringsproces eigenlijk nog in de kin derschoenen stond liepen dergelijke cursussen storm, zo werden er in die beginjaren ooit 75 cursisten ver trouwd gemaakt met het fenomeen automatisering. Brede opzet Het feit dat de ZVU qua cursusaan bod eigenlijk „een manusje van alles is" houdt nauw verband met de reden waarom deze educatieve instelling 43 jaar geleden werd opgericht. In die moeilijke jaren kort na de oorlog, toen de mogelijkheden voor een Zeeuw om zich na dc dagelijkse werkzaamheden te verdiepen in za ken als kunst, cultuur en wetenschap nagenoeg nihil waren, werd op inia- tief van mr F. W. Adriaanse de Zeeuw se Volksuniversiteit opgericht. Algemene kennis Deze provinciale Volksuniversiteit zou een bijdrage moeten leveren aan het bevorderen van een stukje alge mene ontwikkeling (met name mo derne stromingen in kunst, cultuur en wetenschap) onder brede lagen van de bevolking. Dit door het orga niseren van onder meer cursussen en Veel variatie in het amusementsaanbod van de Zeeuwse Volksuniversiteit. Het kwam zelfs voor dat gemeenten hun medewerkers naar deze cursus stuurden om hen zodoende wat ver trouwd te maken met de computer. Nu zij die beroepsmatig met de com puter te maken hebben, inmiddels vertrouwd zijn geraakt met de ele mentaire beginselen van de compu- terkunde is de belangstelling voor deze cureussen wat tanende. Deze ten dens heeft de werkgrooep er niet van weerhouden om ook dit jaar weer een cursus informatica op het program ma te zetten. Kinderpoppen Daarnaast biedt de Schouwen- Duivelandse werkgroep dit jaar voor het eerst de mogelijkheid om zich via de ZVU te bekwamen in het maken van kinderpoppen van klei. Deze cur sus wordt gedurende twaalf avonden door „poppenexpert" Sara van Roon gegeven. Voor wie zichzelf liever on der handen neemt geeft mevrouw J. Boshoven een cursus schoonheidsver zorging. In tegenstelling tot de ande re cursussen wordt deze lessencyclus 's middags gegeven en wel steeds op maandag. Wie zich liever verdiept in de bezig heden en zieleroerselen zijner voor vaderen zal dit jaar een keuze moeten maken tussen de cursus filosofie en mystiek, die dit jaar voor het eerst op Schouwen-Duiveland wordt gegeven en de cursus Oud schrift voor begin ners, die in samenwerking met de Vereniging Stad en Lande van Schou wen-Duiveland is opgezet. Deze les sencyclus is met name voor hen die zich bezighouden met genealogie en heemkundig onderzoek een handig hulpmiddel bij hun onderzoek. Nieuw Daarnaast maken ook de niet meer weg te denken cursussen Engels, Frans en Duits ook dit jaar weer deel uit van het cursusprogramma voor Schouwen-Duiveland, terwijl er dit jaar voor het eerst een aparte cursus Duits voor ondernemers en een vijf tiental lessen Shakespearean literatu re worden gegeven, evenals een cur sus Russisch, die na enkele jaren afwezigheid weer uit de kast is ge haald. Met name de eerstgenoemde cursus moet in deze op het toerisme ingestelde regio voorzien in een be hoefte. Feit is dat een aantal Schouwen-Duivelandse ondernemers vorig jaar zelfs naar Walcheren af reisde om zich daar in het „onderne mers Duits" te bekwamen. Ofschoon het programma voor ko mende seizoen inmiddels in kannen en kruiken is, bestaat bij voldoende belangstelling de mogelijkheid om alsnog een cursus calligrafie aan het omvangrijke pakket toe te voegen. Wat dat betreft valt er bij voldoende belangstelling (minimaal twaalf cur sisten) nog wel een en ander te rege len bij de Zeeuwse Volks Universi teit. Heeft u per abuis geen krant ontvangen of is het tijdstip van bezorging wellicht ongebruike lijk, belt u dan nog dezelfde dag met de Zierikzeesche Nieuwsbode. Door de vakantieperiode is er een aantal wisselingen in de bezorging. Hierdoor bestaat de mogelijkheid dat de bezorging niet zo verloopt als u gewend bent. U kunt dagelijks tot 18.00 uur bellen naar het kantoor: 01110-16551 en tussen 18.30 - 19.00 uur met 01113-1766 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.30 tot 19.00 uur): 01113-1766 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 of 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar 1 161.20; losse nummers 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentletarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3