„We hopen natuurlijk dat dit een storm in een glas water blijkt" V/1 „Ik heb het altijd als een lust gezien dit werk te mogen doen" Raad stelt krediet beschikbaar voor tweede fase automatisering u «li of® III IJUM' Mffi DE ZIERIKZEESCHE COURANT PE Bitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Oompelpomp ZVU-cursussen Polderwegen Discuswerpen Het Zierikzeese brandweerkorps maakte al Omgaan met een computer, vreemde talen Ie- kennis met de dompelpomp. Een apparaat dat ren of kinderpoppen maken van klei. Het kan Het gemeentebestuur van Middenschouwen De Zierikzeese Delta Sport atleet Robert van heeft besloten dat de Ringdijk en de Kapelle- der Vegt leverde een opmerkelijke prestatie op kan worden ingezet in situaties waarin moeilijk allemaal via cursussen van de ZVU die zater- weg bij Brijdorpe en Looperskapelle worden het onderdeel discuswerpen tijdens de open aan bluswater is te komen. (Pag. 2). DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24397 dag 17 september open dag houdt. (Pag. 3). opgeknapt. (Pag. 3). atletiekkampioenchappen. (Pag. 7). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het leven is een voortdurend afscheid nemen. Elise van Heyking Geanimeerd afscheid van plaatsvervangend groepscommandant H. J. Theunissen BIJRGH-HAAMSTEDE - „Ik heb het altijd als een lust gezien om dit werk te doen. Samen met anderen iets bete kenen voor Schouwen-Duiveland". Dat zei plaatsvervan gend groepscommandant H. J. Theunissen in zijn toe spraak tijdens een afscheidsreceptie in De Schutse in Burgh-Haamstede. Zichtbaar geemotioneerd drukte Theunissen zijn collega's op het hart om van het politie werk toch vooral geen competitiestrijd te maken. „Want als je er een competitie van maakt is er een winnaar maar ook een verliezer. En juist een goede samenwerking is erg belangrijk. Schouwen-Duiveland moet leefbaar blijven". Theunissen. „Het heeft mij gefrap peerd dat je ook je melkdiploma hebt. Je hebt geleerd om eruit te ha len wat erin zit". Tijdens de afscheidsreceptie wer den veelvuldig door Theunissen ge bruikte uitdrukkingen gebezigd en Lenselink vormde daarop geen uit zondering. Hij stelde verder dat pa Theunissen liever had gezien dat zijn zoon in zijn voetsporen was getreden. Maar Theunissen koos voor een loop baan bij de politie. „En plaatsvervan gend groepscommandant is een veel eisende functie", aldus Lenselink. Verhalen De groepscommandant maakte ver der gewag van sterke verhalen van de kant van Theunissen maar roemde ook diens relativeringsvermogen, geïllustreerd met het citaat: „In Re- nesse is nog nooit iemand opgegeten". Lenselink besloot zijn toespraak door Theunissen te danken voor zijn inzet. Betrouwbaar „Eerlijk, recht door zee en be trouwbaar. Dat zijn de eigenschap pen van een goed politieman", stelde officier van justitie Beaumont in zijn toespraak tot de scheidende Theunis sen. Hij haalde herinneringen op en Dit nummer bestaat uit 8 pagina's l vervolg pagina 2 In een warm en rokerig zaaltje in De Schutse werd na dertien jaar trou we dienst afscheid genomen van Theunissen die alles bij elkaar nu dertig jaar deel uitmaakt van het korps rijkspolitie. Een zeer geani meerde afscheidsreceptie want voor al de speeches van zijn collega's ston den bol van de anecdotes en grappen. Lief en leed Het begon allemaal serieus. Als eerste spreker trad aan plaatsvervan gend districscommandant M. Ma- thijsse. Hij schetste in het kort de car rière van Theunissen en stelde dat het een man is die van alle markten thuis is. „Ook toen je net begon was er ei genlijk te weinig politie. Het was jouw idee om reservisten in te scha kelen. Het was een noodzakelijk kwaad, maar het ging je om de kwali teit van hét produkt". „En dat tekent een beetje de mens Theunissen", aldus Mathijsse. Hij kenschetste Theunissen als 'een waardige rempla?ant voor de groeps commandant' en stelde dat Theunis sen veel deskundigheid en ervaring meeneemt naar zijn nieuwe stand plaats Leiderdorp. Mathijsse liet niet na ook mevrouw Theunissen in zijn toespraak te be trekken. Hij besloot zijn toespraak met de beste wensen aan het adres van Theunissen en diens echtgenote. „Het ga je goed". Als volgende spre ker stond burgemeester T. C. Hek man van Bruinisse op de lijst. Zwaar Hij stelde dat de taak die Theunis sen op Schouwen-Duiveland heeft vervuld bepaald een zware taak is ge weest. „Een ondankbare taak", aldus Hekman die niet naliet zijn stok paardje te beklimmen en de onvrede van de burgers en het gevoel van on veiligheid voor het voetlicht te halen. „Er was eens een tijd waarin je je nog echt politieagent kon noemen", aldus Hekman. „Nu is daar veel pa pierwerk en vergaderingen en derge lijke bijgekomen. En bovendien is er een toename van de criminaliteit". „En dat maakt het beroep politie man een bijzonder zwaar beroep", al dus Hekman. Hij stelde verder, in een paraphrase op Winston Churchill, dat nog nooit van zo weinigen zoveel ver wacht is. „En het is niet de eerste keer dat ik hierover praat en ik begin me langzamerhand een soort Don Quichotte te voelen". Een laatste cri de coeur van Hekman: „Voor dit af scheid stelt de rijkspolitie een kre diet van 75 gulden beschikbaar. Ën dan vraag ik me af: Moet dat nu zo?" Anecdotes De speech van groepscommandant M. P. Lenselink kenmerkte zich door een behoorlijk aantal anecdotes. Ernst en luim wisselden elkaar af. Allereerst dook Lenselink in het per soonlijke dossier van Theunissen. „En die dossiers zijn vaak dikker dan die van verdachten". Lenselink refereerde allereerst naar de agrarische afkomst van Adjudant Theunissen ën diens echtgenote. Onderdeel van investering van f 223.000,- SCHARENDIJKE - Voor de tweede fase van de auto matisering' van de secretarie van de gemeente Midden- schouwen heeft de raad een krediet van 65.500,- be schikbaar gesteld. In totaal vergt de automatisering een investering van 223.000,-. In de tweede fase van de auto matisering gaat het om tekstverwerking, belastingen en kaartenbaktoepassingen. Naast deze eenmalige investe ring kost het de gemeente ruim 5000 gulden per jaar aan exploitatiekosten Aanvankelijk ging men voor reali sering van de tweede fase van de au tomatisering uit van een bedrag van 59.500,-. De praktijk leerde echter dat de samenstelling van de appara tuur gewenst was hetgeen inhield dat de oorspronkelijke investering met zesduizend gulden verhoogd moest worden. Het feit dat deze verhoging niet be sproken is in de commissie automati sering leidde tot enige kritiek tijdens de raadsvergadering van raadslid G. A. M. Cobussen (PvdA). „Het ging hier om een aantal kleine technische wijzigingen en daarom vonden wij het niet zinvol om hiervoor de com missie bij elkaar te roepen'' aldus ge meentesecretaris F. Kuijper. Cobussen reageerde daarop met de opmerking dat hij als lid van de com missie automatisering wel graag op de hoogte gehouden wil worden van de vorderingen bij de invoering van de automatisering. Kuijper stelde daarop dat er op dit moment eigenlijk nog niets te mel den valt. „Maar ik denk dat we eind oktober wel wat meer te vertellen hebben". Het krediet van 65.500 gul den wordt gehaald uit het batig saldo van het dienstjaar 1986 van de ge meente. Dat batig saldo bedraagt in totaal 71.321,36. Geluidsinstallatie Verder ging de raad akkoord met het voorstel van het college om een krediet van 5200,- beschikbaar te stellen voor de vervanging van de ge luidsinstallatie in het verenigingsge bouw in Ellemeet. Volgens het colle ge functioneert de huidige installatie slecht en is derhalve aan vervanging toe. Naar aanleiding van het agenda punt deed raadslid P. W. Berrevoets- Ringelberg de suggestie om eens een lijstje te maken met alle knelpunten met betrekking tot dorpshuizen. „Want ik word er nu toch wel een beetje door overvallen". Wethouder L. C. Hart reageerde op de woorden van Berrevoets met de vervolg pagina 3 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Buien In de ochtend trekken nog steeds buien over die vergezeld kunnen gaan vanonweer en windstoten. Matige wind uit zuid tot zuidwest, na de mid dag draaiend naar west en toene mend tot hard. Minimumtempera tuur komende nacht 14 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 5 sept. Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 5 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 3 sept. Zon op 06.55, onder 20.22 Maan op 23.09, onder 16.39 Laatste Kwartier: 3 september (05.50) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een actieve depressie bo- wen Ierland trekt naar het noorden en ligt morgen in het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Het bijbeho rende frontensysteem is morgenoch tend het land gepasseerd. In de mid dag trekt echter een nieuwe storing over onze omgeving. Er vallen dan buien waarbij ook onweer mogelijk is. Na het passeren van deze storing trekt de wind tijdelijk sterk aan. Tij dens het weekeinde wordt de buiig heid geleidelijk minder maar met een temperatuur van ongeveer 18 graden blijft het koel. Vanaf maandag komt het weer onder invloed van een hoge- drukgebied. Er is dan meer zon te verwachten en de regenkansen zijn klein. Omdat de wind naar zuidelijke richting draait loopt de temperatuur op tot boven de 20 graden. WARSCHAU - De grote doorbraak dat het Poolse bewind besprekingen is begonnen met de leider van Solida riteit, Lech Walesa, is erop gebaseerd dat men zich realiseert dat er geen andere weg is uit de ernstigste crisis van de natie sinds de staat van beleg bijna zeven jaar geleden werd afge kondigd. In een laatste poging om van een apathische en zelfs vijandige bevolking steun te krijgen voor een strikt economisch hervormingspro gramma, stelt de Poolse regering voor ronde-tafelbesprekingen te gaan voeren met onafhankelijke maat schappelijke groeperingen. Belastingdienst Zierikzee niet blij met reorganisatieplannen van staatssecretaris Het belastingkantoor in Zierikzee wordt met sluiting bedreigd. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - „Er is natuurlijk nog niets zeker, maar we hopen dat dit een storm in een glas water blijkt te zijn", aldus J. Beijer, hoofd van de inspectie Zierikzee der Rijksbelastingen. Hij reageert met die woorden op het plan van de staatssecretaris van financiën om de be lastingdienst te reorganiseren en vooral ook te centrali seren. Hetgeen inhoudt dat Zierikzee haar eigen be lastingdienst kwijt zou raken. „Maar er is nog helemaal niets zeker en juist die onzekerheid is erg vervelend voor het personeel", aldus Beijer. De bekendmaking van de plannen van de staatssecretaris heeft nogal wat teweeg gebracht. Want het is nog volstrekt onduidelijk wat de plan nen, als ze doorgaan, precies voor ge volgen hebben en hoe een en ander in concreto uitgewerkt gaat worden. Volgens Beijer zullen er in ieder geval geen gedwongen ontslagen vallen maar ligt het wel in de lijn der ver wachtingen dat een aantal ambtena ren in de toekomst een andere functie krijgt. Werkgroep De kwestie houdt ook onder het personeel de gemoederen bezig. A. U. Dorst maakt deel uit van een werk groep binnen de inspectie Zierikzee. Ook bij de andere inspecties zijn der gelijke werkgroepen te vinden en de ze vormen bij elkaar weer een Zeeuw se werkgroep. Deze werkgroepen adviseren de dienstcommissie, een soort medezeggenschapsraad. „Wij hebben aan de dienstcommis sie een brief gestuurd waarin wc aan dringen op behoud van de werkgele genheid", aldus Dorst. „En van de kant van de Zeeuwse werkgroep is er een brief van gelijke strekking naar de dienstcommissie gegaan". Zowel Beijer als Dorst stellen dat men in principe niet tegen de plannen tot reorganisatie is, maar wel tegen de manier waarop deze ingevuld wor den. Dorst stelt dat er ook andere ma nieren zijn om te komen tot een meer doelmatige werkwijze. „Je zou kun nen denken aan een belastingeen heid. Dat houdt in dat je een schei ding aanbrengt tussen personeel dat zich bezig houdt met de bedrijven en personeel dat de aanslagen voor de particulieren verzorgt". Niet verhuizen Over één ding zijn Beijer en Dorst het in ieder geval gloeiend eens en dat is dat er bij de inspectie Zierikzee niemand staat te springen om te ver trekken uit het kantoor aan het Kerk hof in Zierikzee. Beijer: „Als ik er even van uit ga dat de reorganisatie doorgaat zoals gepland dan zou ik graag zien dat het centrale kantoor voor particulieren naar Zierikzee komt". „We hebben een veel mooier en mo derner kantoor dan de inspectie Mid delburg en bovendien hebben wij nog uitbreidingsmogelijkheden". Met eventuele uitbreiding werd overi gens bij de bouw van het Zierikzeese belastingkantoor in 1981 al rekening gehouden. Het aangrenzende pand, waar nu de UW regelmatig bijeen komt, is ei gendom van de belastingdienst. Door die ruimte te benutten en een extra vleugel bij te bouwen heeft men ruimte te over. Ook het college van b en w van Zierikzee heeft inmiddels 'met grote schrik' gereageerd op de plannen van de staatssecretaris waar bij men zich ook hogelijk verbaasd toont dat juist de inspectie Zierikzee opgeheven zou worden. Steunpunt Als de plannen van de staatssecre taris ondanks alle tegenwind door gang vinden wil dat niet zeggen dat Zierikzee helemaal zonder aan spreekbare belastingambtenaren zou komen te zitten. Beijer: „Het is de be doeling dat er dan in ieder geval een steunpunt in Zierikzee overblijft waar de mensen met bepaalde zaken terecht kunnen. Maar dat worden dan hoogstwaarschijnlijk niet meer dan een man of vijf". vervolg pagina 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1