CATMEN BROOD UIT HET WATER Muziekagenda Catmen op bühne van Brogum BEZORG(ST)ER 4 Geachte redactie Vogel bescherming- vraagt stop zetten jacht op elf vogelsoorten Oe mot 't? Van verschillende kanten heb ik vernomen dat uw kolommen open staan voor kritiek die in het open baar kan worden geuit. Zo zouden enkele mensen de vinger bij de won de van de verkeerssituatie in uw stad hebben gelegd en meerdere ma len hebben geschreven dat een chi rurgische ingreep noodzakelijk was. Tevens werd de deskundigheid van commissieleden in twijfel getrok ken. Graag maak ik gebruik van de mogelijkheid om eveneens een kri tisch geluid te laten horen. Doch laat ik mij eerst mogen voorstellen. Aan het eind van de 19e eeuw schreef ik over kunst in het Parijse blad Chari vari. Wat uw verkeerssituatie be treft heb ik dus niets te zeggen om dat in mijn tijd het autoverkeer nog nauwelijks bestond. Wel heb ik de behoefte om de deskundigheid van andere mensen aan de orde te stellen (Namen pleeg ik niet te noemen, maar wel de functie c.q. de hoedanig heid!) namelijk de mensen die op uw eiland de concerten organiseren. Hun zogenaamde deskundigheid trek ik ten zeerste in twijfel. Laat ik er niet omheen draaien. Ik doel op dat zogenaamde 'concert' dat zater dagavond in de Grote Kerk van Brouwershaven plaats vindt. Er wordt muziek uitgevoerd van Clau de DebussyToevallig heb ik deze heer tijdens zijn leven gekend. Ik zal maar zwijgen over de amoureuze escapades die het heerschap heeft ge had, maar dan nog is het mij een groot raadsel hoe de mensen in uw tijd een avond lang het bij deze 'klanken' (muziek wil ik het niet noemen) kunnen uithouden. De orga nisatoren hebben dat goed door, want de muziek is zo vreemd en on begrijpelijk dat er zonodig 'plaatjes' bij moeten worden getoond. En wat voor plaatjes? Plaatjes van de Impressionisten. Weet u wie dat woord bedacht heeft? Ik. In mijn tijd was ik getuige van het eerste optre den van dat stelletje alternatieve fi guren. Op de officiële tentoonstellin gen mochten hun produkten zelfs niet op de minste plaats hangen. Zul ke vreemde kleuren en strepen wor den gewoon geweigerd. En daarom besloten ze in 1874 om zelf maar een tentoonstelling te organiseren. We hebben het geweten. Gelachen dat we hebben! Nog nooit hadden we zo'n onafgewerkte, vlek kerige vertoning meegemaakt. Maar ik kan uw wel zeggen dat m'n hart bloedde. Was dat nu kunst? Stapel gek waren ze die zogenaamde 'schil ders'. Er hing een 'impressie' van een Parijse boulevard. Ik dacht bij me zelf: als ik langs de boulevard loop, zie ik er dan zo uit? Verlies ik mijn benen, mijn ogen, m'n neus. Ik vraag u, meneer Van der Wouden, ben ik een vormeloze klodder? Was dat nu kunst? Die vuile land schappen van Pissaro, die katoenen benen van Degas, die zwarte vegen in plaats van mensen van Monet? In mijn blad heb ik er geen doekjes om gewonden. Gekraakt heb ik die figuren, één voor één, tot er niets meer van over was. Naast plaatjes van dat gekladder van die ververs schijnen er in Brou wershaven ook nog gedichten voor gelezen te worden. Natuurlijk niet van onze fatsoenlijke dichters maar uitgerekend van dat soort dat over dag wat zat te staren en 's avonds in het café met andere artistiekelingen over kunst zat te zwetsen. Heeft u wel eens die onzin gehoord die die 'symbolistische' dichters op papier durfden te zetten. Schrik niet. Ik laat u wat horen. 'Als lange echo's uit de verte die zich mengen tot eenheid vol van duister en diepzinnigheid ontzaglijk als de nacht en als het zon- nezengen zijn geuren, kleuren, klan ken in eenstemmigheid'. Raadselach tig, vindt u niet? In onze tijd gaven de echte kunst liefhebbers geen cent voor dat soort gedichten, muziek en schilderijen. Maar jullie schijnen voor zo'n schil derij miljoenen te geven en de zoge naamde deskundigen wijden er in Brouwershaven zelfs een concert aan. Onbegrijpelijk! Vandaar dat ik, geachte redactie. Tfenzij anders vermeld beginnen alle uitvoeringen om 20,00 uur. 31 augustus: Ned. Herv. kerk, Renesse Kees van Eersel, orgel, m.m.v. Henny van Eersel, klarinet 3 september: Grote Kerk, Brouwershaven Muziek in klank, beeld en woord over Impressio nisme door Mar van der Veer, m.m.v. Liesbeth Fran ken, Rien Balkenende, Peter van Essen, Dik de Ko ning, Sjoerd Nauta en Ellengard Jense. 24 september: 1. Chr. Ger. Kerk, Zierikzee Zangavond Woord en Daad m.m.v. Gem. Koor Sur- sum Corda (Middelburg) en Jongerenkoor Nethanja (19.30 uur). Ned. Herv. kerk, Dreischor Zang- en muziekavond m.m.v. diverse koren en or kesten (19.00 uur). 8 oktober: Lutherse kerk, Zierikzee. Eerste Ars Musica-concert. 12 november: Lutherse kerk, Zierikzee. Tweede Ars Musica-concert. 16 december: Concertzaal, Zierikzee. Ivo Janssen, piano. 23 december: Lutherse kerk, Zierikzee Ars Musica Kerstconcert bij kaarslicht. (Andere Ars Musica-data: 14 januari, 25 februari en 8 april.) Voor correspondentie over deze rubriek en/of eventuele aanvullingen: M. van der Veer, 01110-14585. van de gelegenheid gebruik maak om ernstig te waarschuwen tegen dergelijke kunst. Ik moet de echte kunstliefhebber ernstig ontraden dat concert te bezoeken. Wie gaat er nu naar een concert waar...geen kunst aan is? Parijs, eind 19e eeuw LOUIS LEROYS kunstcriticus van Charivari ZEIST - De Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vogels heeft de gemeenten en enkele hon derden grondgebruikers en grond eigenaren gevraagd de jacht op elf vogelsoorten te verbieden. De vogels zijn trekvogels die elk jaar in ons land overwinteren. De vogelbescher ming vindt dat er een eind moet ko men aan het „zinloos" afschieten van deze vogels die niemand schade berokkenen. De vereniging heeft nu zelf het ini tiatief genomen, omdat volgens haar het ministerie van landbouw en vis serij de jacht op de elf soorten niet wil verbieden. Minister Braks liet de vereniging eerder weten te wachten op de wijziging van de vogelwet. De elf soorten zijn Goudplevier, Wintertaling, Slobeend, Watersnip, Krakeend, Pijlstaart, Tafeleend, Kuifeend, Toppereend, Houtsnip en Patrijs. Volgens directeur Siegfried Woldhek van de Vogelbescherming'is er geen principieel verschil tussen de jacht op deze wintergasten en de jacht op „onze" Kieviten, Veldleeu weriken en Zanglijsters in de landen rond de Middellandse Zee. De jacht op Watersnippen, Wintertalingen en Slobeenden is inmiddels open, voor de meeste andere soorten gaat die op 1 september open. 'k Ao de vorihe keer schreve, dat- te se 't stokje op schööle nog allis he- bruukte. Hoed, ofnie hoed, 'k ao der nooit heen spiet van aod dak die klappen e krehen ao. 't Was verdiend. Tehenwoordig hae 't nae mien zin te makkeluk. Hooide je vroeher 'n ruute uut, zat 't thuus nie hoed. Al was dat toen mê 'n paer kwartjes, je most wê zaelf betaele. 'Wat zae ze noe? M'n vaoder is ter toch vöö verzekerd. Je lees noe dat hemeentebesturen hae praete om 'n oplossing te innden vöö de kleine misdaad. Zóó vaere binnen m'n in de ze zöö öök verlichte eeuw komme, datte d'r vele binnen die heen onder scheid mee zie in 't mijn en dijn. Je pak de Niesbode mê op. Hae aelk durreptje mê nae de êêle krante stae t'r vol van. Ze stele aolus watter los in vast zit. 't Zd op den duur zöö weze datte ze je 's nachts van baede aele, in op 'n andere plekke wakker öört. Vernielinhen bie de vleet. Dae dór de je vroeher nie van, kan wê is 'n in- kele keer hebeurd weze. In atte ze is 'n inkele keer pakt ööre wat is dan de straf? 'n Boete öör makkelijk be- taeld al oe wel ze de meeste tied slap in de duiten zitte. Wae doen ze 't voo? Is 't d'n tied die at dit mee briengt? Is 't uut verve lendheid? Is de öörzaeke te vee vrieë tied, dat ze nie vlug henoeg waerk kunne kriehe? Aole maele dienhen die atte 'n rol kunnen spele. Om dae 'n oplossing vöö te vinden bin 'k te lomp. Zoue ze d'r nog wê uutkomme dienk ik dan wellis? Ze probere van aolus. Ik bin heen man netje van ööhe om óöhe in tand om tand. Mê dien brunen van broeher vond ik nog nie zöö verkeerd. In atte d'r maensen binne die wat zie hebeure, möje nog oppasse om dat deu te heven, anders kan 't je beurte aok wellis ööre. 't Is een raore tied wae ammen in leven. Toen ik van schööle kwam zei de meester: Julder hae noe 't leven in. Dae zü je dienhen tehenkomme die aje zaelf nog z& wil le doe, mê vöö de buren mot laete. Aje auwer öört hae je dae steeds meer overdienke. Mê ja mê leutere mê mee. 't Hoeije WULLUM Wij vragen voor direkt voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in een gedeelte van Renesse. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierikzee, tel. 01110-16551. Woensdag 31 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur De dikhoorn-schapen van de Rockies, natuurdocumentaire. 15.55 uur Hallo Nederland, Neder landse kinderen in het buitenland. Afl.: Tussen de Indianen in Hondu ras. 16.22 uur Ronduit Muziek met Leon Patillo, Take 6 en David Daniëls. 16.40 uur Lassie, Amerikaanse serie. Afl.: De pop. 17.05 uur D'r kan nog meer bij. Herh. 17.30 uur Journaal. 18.30 uur Onder zeil, documentaire serie over de zeilvaart. Afl.: Catway Hookers. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Avonturenbaai, Canadese serie. Afl.: De bootrace. 19.45 uur Dit is topsport, reportage over de training van gehandicapte sporters voor de Paralympics in Se oul. 21.00 uur Tijdsein, actualiteitenru briek. 21.37 uur Wheaton Choir, muziekspe- cial rond dit Amerikaanse studenten koor. 21.57 uur De Hugenoten van de Ardè- che, driedelige documentaire. Afl. De val van Privas. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Op weg naar Jeruzalem, documentaire-serie over de geschie denis van de staat Israël. Afl.: De uit tocht. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur My little pony, tekenfilmse rie. Afl.: De terugkeer van Thmbelon (4). Dennis de Bengel, tekenfilmserie. Afl.: Dennis en de grappenmaker. 15.45 uur Square Pegs, tekenfilmse rie. Afl.: Prettige feestdagen. 16.10 uur Transformers, tekenfilmse rie. Afl.: Een aanval ojp de tijd. 16.30 uur Nederlanders overzee, documentaire-serie. Afl.: De ontdek king van het Zuidland. Herh. 17.20 uur MacGyver, serie. Afl.: De adelaren. Midden in de jungle, probe ren MacGyver en de 10 jaar oude Da rin de levens te redden van een paar adelaars, die gewond zijn door stro pers. 18.05 uur Firato, informatie over nieuwigheden op de Firato. 18.30 uur Veronica sport. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. Afl.: Vermeende discriminatie. 19.00 uur Countdown, popprogram ma. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Lime Street, Amerikaanse serie. Afl.: Op jacht naar de schat. 21.22 uur Nieuwslijn, actualiteiten magazine. Presentatie: Jaap van Meekren en Ruud Hendriks. 22.15 uur Winteroverzicht, vooruit blik op de programma's van het ko mende seizoen. 22.40 uur In concert: The best of Nel son Mandela's 70th birthday celebra tion, hoogtepunten van het concert dat op 11 juni jl. ter ere van de ver jaardag van Nelson Mandela in Lon den werd gehouden: 23.40 uur Hitchhiker, Amerikaanse serie. Afl.: De zwerfhond. 00.05 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 18.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Sesamstraat. 19.00 uur Jeugdjournaal. 19.10 uur Het Klokhuis: Ruimte. Herh. 19.25 uur Vogels op woensdag, na tuurfilmserie. Vandaag: De Oost- vaardersplassen. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: Elvi- re/Jouvet 1940, toneelstuk. 21.56 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag. 22.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 16.00 uur Columbo: Dood van een so liste (Etude in black), Amerikaanse tv-film van Nick Colasanto. Herh. 17,55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 63. Herh. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de werkmieren. Herh. 18.10 uur Rondomons Nena, bijdrage van de BRT in het kader van de EBU- uitwisseling van jeugdfilms. Regie: Jan Keymeulen. Herh. 18.35 uur De Smurfen, tekenfilmse rie naar de verhalen van de Belgische striptekenaar Peyo. Vandaag: Op zoek naar smurfensteen. Smurfige weiden. Herh. 19.00 uur Mobiele mensen - auto. Vierwekelijks programma over de auto. Test: Fiat Tipo en Renault 19 versus Golf. Directe inspuiting bij dieselmotoren. Autotron: Bertha Benz of 100 jaar vrouw aan het stuur. 40 jaar pechverhelping. Nieuws uit de autowereld. Presentatie: Danny Ver stra eten. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Een zaak voor twee (Ein Fall für Zwei), Duitse serie van Mi chael Mackenroth. Met: Günther Strac en Claus Theo Gartner. Afl. 17: Zenuwoorlog (Nervenkrieg). 21.10 uur Art Spiegelman. Van katten en muizen, Duitse documentaire over Spiegelman en zijn beeldroman „Maus". 21.55 uur Uitzending door derden. Programma van de Katholieke Televisie- en Radio-Omroep. Aansl. Uitslagen Nationale Loterij. 22.35 uur Nieuws. Aansl. Paarden- koersen. Aansl. 22.55 uur Coda. Laat dat paard, van Lawrence Ferlinghetti in een vertaling van Willem M. Rog geman. BRT 2 Geen uitzending. Donderdag 1 september Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur De Onedin Lijn, Engelse se rie. Afl. 22: Een drijvende doodkist. Herh. 16.20 uur De natuur en de mens, na tuurserie. Afl. Ooievaars. Herh. 17.11 uur Dodo, jeugdserie. Afl. 2. 17.30 uur Journaal. VARA's Kindermenu: 17.46 uur De troetelbeertjes, teken filmserie. Afl.: De grote droogte; Grauwstad. Herh. 18.08 uur Jem. Amerikaanse teken filmserie. Herh. 18.28 uur Lucky Luke, tekenfilmse rie. Afl.: Jesse James. Herh. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Labyrinth, spelprogramma. Presentatie: Peter Jan Rens. 19.52 uur Howard's way, Engelse se rie. Afl. 22. Herh. 20.43 uur Queeny, 3-delige Ameri kaanse serie. Afl. 3 (slot): De ster. 22.06 uur Blunders. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Een kind voor een ander?! 8-delige Engelse serie naar het boek van Deborah Moggach. Afl. 2. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Die Schwarzwaldklinik, se rie. Afl. 21; Gewalt im Spiel. 16.10 uur The Big sky, Amerikaanse speelfilm uit 1952 van Howard Hawks, gebaseerd op de gelijknami ge roman van A. B. Guthrie Jr. 18.10 uur Firato magazine, Amanda Spoel presenteert op de Firato in de RAI te Amsterdam de ontwikkelin gen op het gebied van de video. 18.33 uur The Real Ghostbusters, te kenfilmserie gebaseerd op de speel film Ghostbusters. Afl. 22: Papa Venkman's geest-verdrijvers! 18.55 uur De Fabeltjeskrant. Afl.: Trouwen. 19.00 uur Airwolf, Amerikaanse se rie. Afl. 13: HX1. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Red flag, Amerikaanse tv- film van Don Taylor. 22.10 uur AVRO's televizier, actuali teitenrubriek. Presentatie: Ria Bre mer, Karei van de Graaf, Pieter Vare kamp en Cees van der Wel. 22.40 uur Jonge mensen op het con certpodium 'special'. Pianist Ronan O'Hora speelt pianoconcert no 4 in G gr.t., opus 58, van Beethoven. M.m.v. het Radio Symfonie Orkest o.l.v. Jan Stulen. 23.20 uur Ontdek je plekje. Vandaag: Valkenburg. Herh. 23.35 uur Journaal. 23.40 uur Wilhelmus. Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.15 uur Onderwijs en opvoeding (1). 18.45 uur Sesamstraat. 19.00 uur Jeugdjournaal. 19.10 uur Het Klokhuis: Voetenwerk. Herh. 19.25 uur Catweazle, Engelse jeugd serie. Afl. 26 en slot: Het dertiende te ken. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur We zijn d'r bijna, discussie programma over de situatie van de buitenshuis werkende vrouw. 21.21 uur Sta op je stuk, documen taire serie over zelfverdediging voor vrouwen. Afl.: 4. 21.50 uur Erwin, Paul en Susan, tv- film van Peter van Houten. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag. 22.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 16.00 uur Columbo. Laatste partij (Most dangerous match), Amerikaan se tv-film van Ed Abroms. Herh. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 64. Herh. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de ka bouter. Herh. 18.10 uur Fame, Amerikaanse jeugd serie. Met: Debbie Allen, Lee Curreri, Erica Grimpel e.a. Afl. 60: Tekens (signs). 18.55 uur De mirakuleuze ikoon van Kykko (Miraculous icon of Kykko), Cypriotische documentaire van Pa nos Herodoron over een 900 jaar oud klooster op Cyprus waar een ikoon wordt bewaard die volgens de legen de, geschilderd werd door de Heilige Lucas. 19.20 uur Uitzending door derden. Programma van de Stichting Syndi cale Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Sinja Mosa. Braziliaanse serie van Reynaldo Boury en Jayme Monjardin, naar het boek van Maria Dennone Pacheco Fernandez en de poëzie van Castro Alves. Afl. 49. 21.10 uur Panorama. 22.00 uur Dallas. Amerikaanse serie over het wel en wee van de familie Ewing. Afl.: Malaise in Southfork (Things ain't goin' so good at South- fork, again). 22.50 uur Nieuws. Aansl. 23.10 uur Coda: Fantasiestuk nr. 3 opus 73, van Robert Schumann, door Alain Fran co, piano en Hans Mannes, cello. BRT 2 Geen uitzending. LOS ANGELES - De Amerikaanse oliemaatschappij Occidental zal in het laatste kwartaal van dit jaar de olieprodukti'e hervatten in twee olie velden in de Noordzee. Daarmee komt de produktie iets later dan was verwacht weer op gang, zo heeft een woordvoerder van de maatschappij laten weten. AMSTERDAM - De directie van het Nederlands Kanker Instituut (Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis) in Am sterdam ziet geen reden zich terug te trekken uit internationaal onderzoek op het gebied van borstkanker- bestrijding, nu daaraan ook wordt deelgenomen door een Zuidafrikaans ziekenhuis. ROME - Het stuntteam van de luchtmacht in Italië, de Frecce Trico- lori, zal zijn voor dit jaar geplande voorstellingen doorgang geven. Dat is in Rome officieel bekendgemaakt. De Italiaanse luchtmacht wil maatre gelen treffen om de veiligheid van toeschouwers bij militaire lucht- shows te verbeteren. *3 ZIERIKZEE - In jongerensoos tsrogum te Zierikzee treedt zaterdag 3 september de rock and roll-formatie Catmen op. Catmen bracht onlangs de single She's mine op de markt, die door VARA- en VPRO-radio veel gedraaid werd. Ook het toonaangevende muziekblad Oor besteedde inmiddels speciale aandacht aan Cat men. De Amsterdamse formatie bestaat uit Bernard Verheij (gitaar, zang), Robert Woodski (bas en zang) en Paul Dee (drums en zang). Het muzikale optreden begint om ongeveer 22.30 uur. Door FENAND VAN DEN OEVER En verder sjokten ze maar door. Ze hadden allemaal hun vaste gewoon ten, niemand die daarvan afweek, 's Morgens en 's nachts om twaalf uur deed Aai van Noordt, strijk en zet, zijn behoefte over de reling. Daar kon men zijn horloge op gelijk zetten. Giel las, de twee oudsten sneden hartjes uit papier enzo. Gerrit Krab speelde alle avonden op zijn harmonika. Het was een heer lijke afwisseling. Daardoor werd hun denken even afgeleid. Want dat den ken was aldoor gericht op thuis. Hoe moest het daar nu wanneer de teelt zo verliep? En er was zoveel nodig. Een paar dagen later werd Jan Poot in het zicht gemeld, geen half uur na dien ook zijn broer Bram. Natuur lijk, die waren bij elkaar. Wijnand Hoogendijk ging hen niet praaien. Hij bleef op een afstand. Waar zij schoten, schoot hij. Bram en Jan brengen de meeste haring an gold in Vlaardingen en langs de kust. Hij zou achter hen blijven, hen vol gen. Als hij het dan zelf niet meer kon, konden zij het nog wel. Als d'n heer soms praatjes mocht maken, zou hij zeggen: ik zat onder het vlootje goeitse vangers, bij Bram en Jan Poot nogal liefst. En voor het eerst van zijn leven zeilde Wijnand Hoogendijk achter een ander aan. Vroeger waren zijn handelingen vaak onbegrijpe lijk, nu werden zij vreemd. Het wilde die reis niet. De vange- tjes bleven klein, soms kwam men boven de tien kantjes per nacht, dan fleurde de stemming weer op. Maar ruim werd het niet. 'Het enige dat nog een beetje moed gaf, was het bericht der vanhuisvaar- ders, dat grote prijzen meldde. „Als ik Wijnand was, zette ik er een punt achter", zei men aan boord. Als ik Wijnand was. Wie was hij, wie kende hem? Men zag hem alleen bij het schieten en halen aan dek. Spreken deed hij zeer schaars. Sedert Arend-Michiel hem aansprak over de vleet, keek hij hèm zelfs niet meer aan. Tben ze zeven en een halve week uit waren, zegde de kok de ouwe aan: „We hebben nog voor drie dagen eten". „Voor drie dagen eten, zeg je?" „Ja, ouwe". ..Dan kunnen we nog één keer schieten". Het was krap aan. Voorin werd het waaghalzerij genoemd. Met tegen wind zouden ze langer Yiodig hebben en mogelijk honger lijden. Hij liet zich niet door de kok bepraten. „We schieten nog één keer Er was geen verandering in te bren gen. Ze vingen die nacht ruim dertig kantjes. Wijnand Hoogendijk sprak toen weer tegen zijn volk. Hij zou d'n heer zeggen: 't laatste schot was een béés-schot. Ja, Wijnand kan het nog wel. Hij was weer een beetje blij en herkreeg zijn zelfvertrouwen een wij le. Tben Arend-Michiel op de kaak- plank zat, riep hij spottend van het achterschip: „En dan bennen d'r nog. die je willen vertellen, dat je vleet als een kakkedrol te water hangt „Wie zegt dat?" werd gevraagd. Hij gaf geen antwoord. En onder el kaar werd gezegd: die vleet van Wij nand hangt best. Arend-Michiel hoorde het. Natuur lijk zeiden ze dat, want het volk had altijd een hekel aan verandering. Wijnand zat, als 't erop aankwam, alles mee Ze kregen onder het thuis- zeilen een gauwe gelegenheid uit het noordwesten. Een lekkere frisse bries. Er was zorg, maar meer blijd schap. Veel narigheid werd in de doofpot gestopt en als het waar was van die kolossale prijzen, dan kon het nog weieens meevallen. En weer hadden ze moed. goede moed! Tben gebeurde er en passant nog een erg ding op die thuisreis. De Wis selvalligheid passeerde 's nachts het Zand. Het Zand heeft veel droog wa ter en een wilde korte golfslag, met vaak onstuimige grondzeeën. Er was die nacht geen maan en de sterren waren te tellen. Het was kil en wie geen boodschap aan dek had. kroop gauw voorin. Ze lagen daar allemaal, op de wacht na, in het blije vooruit zicht van morgen thuis. De één keek naar portretjes van zijn kooiwant, de ander deed niets dan dromerig voor zich uit staren. Aai van Noordt sliep met de brief onder zijn kussen. Als hij sprak, was het over zijn vrouw en zijn jongen. Men kon het plaatsen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4