CJV Samen Verder gaat er in het nieuwe seizoen stevig tegenaan Zierikzee start ook met de Open Huis-beweging Open Huis Aantal inwoners in Zeeland toegenomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe cursus Vrouw en Geloof Succes voor Rust Roest Big S met jong bestuur van start Bi ar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 30 AUGUSTUS 1988 145ste jaargang Nr. 24396 Nierstichting Zilver Auto Skeeler Ten behoeve van de nierstichting is met een Een verhaal over klein zilver in het museum Ook deze week weer een halve pagina auto- Van der Wielen is de snelste skeelerman in eenmansactie ruim 3300 gulden opgehaald, van het stadhuis te Zierikzee. (Pag.- 3). nieutos voor de liefhebbers. (Pag. 6). Middelburg. (Pag. 5). (Pag. 2). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Zeevaarders gaan om de wereld heen en er niet in. Marryat Tonja Schot: „Wij willen juist ook mensen van buiten de kerk naar de soos trekken ZIERIKZEE - „Ik denk dat het komt omdat mensen het idee hebben dat de jeugdsoos van het CJV een clubje is waar in de bijbel gelezen wordt en psalmen gezongen worden of zoiets. Dat is helemaal niet zo. De soos is juist ook voor mensen bedoeld die niet kerks zijn". Aan het woord is Tonja Schot. Zij is één van de mensen die een aantal jaren geleden met veel enthousiasme een CJV-jeugdsoos op poten zette. Een jeugdsoos waarvoor de belangstelling in de loop der jaren steeds verder terugliep. Tonja is vastbesloten om daar samen met zes andere vrijwilligers verandering in te brengen. ,,Ik weet gewoon dat er behoefte is aan een dergelijke soos", aldus Schot. ,,Er is een categorie jongeren die bui ten de boot dreigt te vallen omdat ze bijvoorbeeld van hun ouders niet naar een café mogen. Voor hen zijn er dan helemaal geen uitgaansmoge lijkheden. Wij richten ons onder an dere op die groep jongeren". Ontmoetingsplaats Bij de CJV-jeugdsoos staat gezellig heid hoog in het vaandel. En één van die zaken waarin de jeugdsoos zich onderscheidt van andere jeugdsosen is het feit dat er geen alcoholhouden de dranken geschonken worden. Al cohol is zeker geen voorwaarde voor gezelligheid. Zonder alcohol kun je net zo goed een leuke avond hebben", aldus Schot. Zij stelt dat de CJV-jeugdsoos in de eerste plaats, een ontmoetingsplaats voor jongeren is. Onderling contact staat centraal. Muziek is natuurlijk belangrijk maar het is ook belang rijk dat er ruimte is voor een zinvol gesprek". Waarmee Schot geenszins wil zeg gen dat een goed gesprek verplicht is bij een bezoek aan de jeugdsoos. ,,Er moet helemaal niets. Je gaat tenslot te naar een jeugdsoos voor de lol. En we streven er ook naar om de drem pel zo laag mogelijk te houden". Dat laatste houdt ook in dat men de en treeprijs bij concerten of filmavon den in de jeugdsoos zo laag mogelijk houdt. Programma Voor het komende seizoen hebben de mensen van de CJV-jeugdsoos hun uiterste best gedaan om een aantrek kelijk programma dat een breed pu bliek trekt in elkaar te zetten. De eer ste soosavond is op zaterdag 10 september. Meteen de week daarna maakt de eerste groep zijn opwach ting in de soosruimte in De Driehoek: de Schouwse band C-side. Deze zeven-mans formatie speelt ideeën, maar het staat iedereen vrij om zelf met suggesties te komen". Een en ander houdt in dat men met de clubs een heleboel kanten uitkan. Een clubavond kan bestaan uit ver schillende onderdelen waaronder bij voorbeeld een discussie over zaken als kernbewapening of dienst weige ren. ,,Want we willen onze leden wel iets meegeven. Leren om verdraag zaam te zijn en de mening van een an- Tonja Schot:,,,Het zou me aan het hart gaan als we met de jeugdsoos zouden moeten stoppen(Foto: Joop van Houdt). muziek die varieert van reggae tot rock 'n roll en speelt onder andere muziek van The Police en Eric Clap ton, maar ook van Ray Charles. ,,Als het weer goed is willen we zo veel mogelijk activiteiten doen. In de tuin achter De Driehoek", aldus Schot. „Maar als het weer tegenzit doen we het gewoon in onze eigen soosruimte". Op zaterdag 15 oktober staat er weer een optreden van een band gepland. Welke dat gaat worden is op dit moment nog niet bekend. ZIERIKZEE - Het aantal inwoners van Zeeland is in het eerste halfjaar van 1988 met 52 toegenomen. Per 1 juli van dit jaar bedroeg het totale inwonertal 355.393. Op Schouwen-Duiveland daalde het inwo neraantal met 10. Zierikzee liep het meest terug en wel met 30 inwoners (geboorte-overschot -13; ver- trekoverschot 17). Westerschouwen groeide daaren tegen met 28 zielen (geboorte-overschot -11; vesti gingsoverschot 39). Tholen groeide met 31 inwoners en Sint Philipsland nam in bevol kingsaantal af: 7 minder dan per 1 januari van dit jaar. Op Walcheren is ook sprake van bevolkingsafname. Het aantal in woners daalde met 18. Vlissingen is de gemeente met het grootste verlies: 231 inwoners minder dan begin dit jaar. Middelburg groeide met 131 inwoners en Arnemuiden met 67. In Westkapelle bleef het inwoneraantal gelijk: 2663. Noord-Beveland Noord-Beveland kreeg 11 inwo ners minder. De daling komt vol ledig voor rekening van Kortgene met een geboorte-overschot van -6 en een vertrekoverschot van 17. Wissenkerkc vergrootte het inwo nertal met 20. Op Zuid-Beveland kwamen er 148 inwoners bij. Kapelle is in de regio de snelst groeiende gemeente: er kwamen 70 inwoners bij door een geboorte overschot van 20 en een vestigirigs- overschot van 50. Goes kreeg er 9 nieuwe inwo ners bij in het eerste halfjaar. Het geboorte-overschot bedroeg er -34 en het vestigingsoverschot 43. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen daalde het aantal inwoners met 81. Oostburg nam van dat verlies 72 inwoners voor zijn rekening. Het geboorte-overschot bedroeg er -38 en het vertrekoverschot 34. Het aantal inwoners van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen bleef het eerste halfjaar gelijk aan dat per 1 januari van dit jaar: 82.354. Er is overigens wel verloop in de ge meenten. Zo groeide Hontenisse met 71 inwoners door een geboor te-overschot van 14 en een vesti gingsoverschot van 57. Sas van Gent kreeg. 62 inwoners minder (geboorte-overschot 23, vertrek overschot -85. Film Voor zaterdag 5 november staat er een film op het programma. Schot: „Nee hoor, dat is echt geen film met een boodschap. Gewoon een goeie film. Maar wat dat precies vfordt we ten we nog niet". Onder het motto Back to the sixties wordt vervolgens op zaterdag 10 december een rock 'n roll avond gehouden. Op zaterdag 21 januari kunnen de liefhebbers van live muziek zich weer bij de «jeugdsoos vervoegen want ook op die datum is er een op treden van een band. Op zaterdag 11 maart mag iedereen even in de huid van hun idool krui pen op de play-back avond die dan ge houden wordt. Het Oranjebal staat op de activiteitenlijst voor zaterdag 29 april en op zaterdag 10 juni is men alweer aan het einde van het jeugd- soosseizoen gekomen. Het is nog niet bekend hoe die laatste avond inge vuld gaat worden. Clubwerk Alles bij elkaar een aantrekkelijk programma en men hoopt dan ook dat de activiteiten de nodige bezoe kers naar De Driehoek zullen trek ken. Aan Schot zal het niet liggen. „Ik heb indertijd zelf die jeugdsoos opgestart en ik zou het echt zonde vinden als dit het laatste jaar van de jeugdsoos zou worden. Want als het dit jaar niet lukt om meer mensen naar de jeugdsoos te krijgen moeten we toch serieus overwegen om ermee te stoppen". Schot stelt dat een jeugdsoos ook gezien moet worden als een soort uit laatklep. Een plaats waar je mensen treft waarmee je over zaken die je be zig houden kunt praten. Naast de jeugdsoos runt CJV Sa men Verder ook een aantal jeugd clubs. Schot: „Er zijn eigenlijk clubs voor alle leeftijden. De grootste groep is die van de 16-plussers. In die clubs ben je wat meer bezig met dis cussie en dergelijke. Maar ook bij de clubs is het zo dat we de leden niets opdringen". Zelf invullen „Wij komen wel met bepaalde der te respecteren. Ieder vanuit zijn eigen overtuiging". „Maar als het mooi weer is en je hebt geen zin in discussie, dan ga je met het hele spul naar het strand. Makkelijk zat", aldus Schot. Zij stelt dat het CJV zeker niet stil is blijven staan. „Nee, het werk is gewoon mee gegroeid met de veranderingen in de maatschappij". Het CJV kan zich ove rigens met recht één van de oudste in stanties noemen die zich bezig houdt met jongerenwerk. Het Christelijk Jongeren Verbond viert dit jaar haar 98ste verjaardag. ZIERIKZEE - In het kader van de Vrouw en Geloof-activiteiten op Schouwen-Duiveland houdt de werk groep Vrouw en Geloof vanaf 15 sep tember de cursus De macht van de vanzelfsprekendheid (naar het boek van Aafke Komter). De cursus staat onder leiding van de feministisch theologe led Meerders en wordt ge spreid over acht ochtenden. Machtsgelijkheid tussen vrouwen en mannen kan - zo wordt over de cur sus geschreven - niet gerealiseerd worden zonder fundamentele politie ke en maatschappelijke veranderin gen," gericht op een meer gelijke ver deling van sociaal-economische hulpbronnen, betaalde en onbetaalde arbeid, sociale zekerheid en veilig heid. Aafke Komter heeft hier onder zoek naar gedaan en noemt de ver borgen ongelijkheid de macht van de vanzelfsprekendheid. Zij komt enke le onzichtbare machtsmechanismen op het spoor, die zich voordoen in een huwelijk of relatie, maar ook in het onderwijs, de media en de religie. De cursus wordt gehouden in clubhuis de Lichtboei en is bedoeld voor vrou wen, die zich al eerder met feminisme en geloof/theologie hebben bezigge houden. De data zijn 15 en 29 septem ber, 12 en 27 oktober, 10 en 24 novem ber en 8 en 15 december. De tijd is van 09.30 uur tot 11.30 uur. Kinderopvang kan indien nodig geregeld worden. Informatie 01112-2024. ZIERIKZEE - De Zierikzeese show- band Rust Roest staat momenteel op de derde plaats tijdens een muzikale competitie voor amateurgezelschap pen bij de Taptoe van Breda. Rust Roest trad begin deze week op en van de acht gezelschappen behaal de Rust Roest een verdienstelijke derde plaats. In totaal spelen er acht tien amateurgezelschappen. Die heb ben zichzelf ingeschreven. De Taptoe Breda is immers het muzikale gebeu- eren en ieder korps wil daar een goe de beurt maken. Dat is Rust Roest tot op heden gelukt. Komend weekeinde blijkt of Rust Roest haar derde plaats weet te behouden. BURGH-HAAMSTEDE - Zaterdag 10 september gaat het nieuwe seizoen bij jeugdsoos Big S in Burgh-Haam- stede weer van start. Geen noemens waardige veranderingen aan het ge bouw zelf dit jaar, maar wel binnen het bestuur. In het nieuwe seizoen bepaalt een groep van vijf a zes jongeren in de leeftijd van zestien tot en met twintig jaar wat er gaat gebeuren in de soos. De jeugd bepaalt het beleid en de ou deren beperken zich tot een - indien nodig - corrigerende taak. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wh pa Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Af en toe regen Een passerende storing' brengt veel bewolking mee waaruit vannacht en morgenochtend af en toe regen valt. Na de middag klaart het op. Een ma tige tot vrij krachtige wind, eerst uit zuid, later uit zuidwest. Minimum temperatuur komende nacht 14 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 3 sept.: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht, west 4 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 31 aug. Zon op 06.50, onder 20.29 Maan op 21.39, onder 12.29 1 sept. Zon op 06.51, onder 20.27 Maan op 22.00, onder 13.58 Laatste Kwartier: 3 september (05.50) Temperatuur kustwater: 17 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie nabij IJs land bepaalt ook morgen het weer in ons land. In de zuidwestelijke stro ming rond dit laag nadert een gebied met bewolking van de Oceaan ons land. Tevens koerst een buiengebied uit Frankrijk in onze richting. Hier door is er vooral morgenochtend af en toe zon, terwijl er de rest van de dag meer bewolking is. Er kunnen dan enkele buien vallen, en de kans op een klap onweer blijft aanwezig. De minimumtemperatuur vannacht wordt ongeveer 12 graden, de mid- dagtemperatuur morgen komt rond de 21 graden te liggen. De wind is ma tig en komt uit zuidelijke richtingen. ROTTERDAM - De 50-jarige Schie- damse vrouw die zondagmorgen dood in een hut van de veerboot Ko ningin Beatrix in Hoek van Holland werd aangetroffen, blijkt door wur ging om het leven te zijn gekomen. De man met wie de vrouw op de boot reisde en met wie zij in Groot-Brit- tannië is geweest is spoorloos, aldus een woordvoerder van de Rotterdam se politie. Pinkstergemeente in de Meelstraat ZIERIKZEE - Ook op Schouwen-Duiveland start in oktober de Open Huis-beweging en wel bij de Pinkstergemeente in Zierikzee. Deze nieuwe beweging is een initiatief van het Instituut voor Evangelisatie (IvE) in Doorn. Via deze nieuwe aanpak wil het IvE christenen aansporen tot een getuigende levensstijl in de eigen omgeving. In een Open Huis wonen mensen (gezinnen of alleenstaanden) die zich toeleggen op gastvrij heid, die hulp aanbieden waar dat nodig blijkt en die hun omgeving bewust willen be reiken met het Evangelie. In totaal gaat in ruim vijftig regio's in Nederland deze bewe ging in oktober van start. Het Instituut voor Evangelisatie is in 1969 ontstaan uit het werk onder studenten van de Technische Univer siteit Twente en is een onderdeel van het internationale werk van Campus Crusade for Christ. Door de „Er is hoop'-campagne verwierf het IvE grote bekendheid in ons land. Deze grootschalige actie, uitgevoerd tussen 1980 en 1983, werkte onder meer met een landelijk verspreid magazine. Tijdens Er is hoop zijn er goede rela ties met de kerken opgebouwd en ontstonden er honderden bijbelstu diegroepen. Kleinschalig De in oktober startende Open Huis beweging kiest voor een kleinschali ge permanente aanpak, vanuit de ei gen woning en voor de eigen omge ving. Over de achtergronden ervan zegt directeur Hans Pruis van het IvE: „Na vele jaren ervaring zijn we er nog steeds van overtuigd dat het persoonlijk contact tussen gelovigen en niet-gelovigen de beste basis is voor de Evangelie-verkondiging". „Welke strategie wc ook volgen, telkens was dc opzet om de omstan digheden voor die contacten zo gun stig mogelijk te maken. Ontmoetin gen, thuis, in de eigen sfeer, blijken zowel voor gelovigen als voor niet- gelovigen beter over te komen". Pruis is daarom ook blij met dc bij val vanuit dc kerken en andere chris telijke organisaties. Bij de Pinkstergemeente in de Meelstraat wordt donderdag 8 sep tember een informatie-avond voor belangstellenden gehouden. Aanvane €0.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1